Od roku 2004 píše Miro Veselý

Celozrnné cestoviny

Kapitola sama o sebe sú cestoviny. Veľa ľudí sa nazdáva, že pri chudnutí je jediný použiteľný smer škrtnúť prílohy k jedlám. Cestoviny, kolienka, špagety či tarhoňu. Pritom to nie je tak celkom pravda. Cestoviny pri chudnutí majú svoje normálne miesto a neurobíte nič zle, ak si ich budete pravidelne variť.

Samozrejme, tak ako vo všetkom, aj tu platí niekoľko pravidiel. Prejdime si ich.

1. Cestoviny a ich energia

Energetická hodnota cestovín je plus-mínus rovnaká, nech už kúpite akékoľvek. Znamená to, že pri chudnutí budete môcť jesť len vhodné množstvo. Podľa toho čo iné ešte bude na tanieri, budete na porciu potrebovať asi 50 až 100 gramov cestovín. Či už celozrnných, alebo necelozrnných.

Energetická hodnota cestovín
 • Bielkoviny okolo 12 gramov
 • Sacharidy okolo 75 gramov
 • Tuk okolo 1 gram
 • Spolu okolo 1 500 kJ (350 kcal)

Celozrnné aj normálne cestoviny majú približne rovnaké čísla energie.

Ak už hovoríme o gramoch: ak máte zjesť trebárs 80 gramov cestovín, znamená to že majú byť v surovom stave. Po uvarení nasiaknu vodu a vaša porcia potom bude oveľa ťažšia o vodu. Ale nezmení sa celková energetická hodnota porcie.

Z pohľadu celkovej energetickej hodnoty jedla je prakticky jedno, aké cestoviny si kúpite. Žiaľ, toto nie je jediná vec, ktorú sledujeme. Veľmi vážne sú aj ďalšie argumenty:

2. Cestoviny a glykemický index

Druhý moment, na ktorý pri cestovinách budeme myslieť je hladina glykémie.

Je už asi pomerne známe, že sacharidové jedlá sa v tele počas trávenia postupne menia na glukózu a tá potom pokračuje do krvi ako krvný cukor. Ak je v krvi cukru len “trocha”, všetko je v poriadku. Keď ale zjete niečo sladké, alebo rýchlo sa na krvný cukor meniace, stupne hladina glukózy v krvi rýchlo. Vtedy musí zasiahnuť hormón inzulín a čo najrýchlejšie z krvi upratať prebytočnú glukózu. Kam ju uprace? Nuž, do tuku, priatelia. Do tuku.

A preto nás zaujíma, aby sme počas chudnutia jedli prednostne také potraviny, ktoré tento jav nevyvolajú. Ak vás zaujíma tabuľka glykemického indexu potravín kliknite.

My však rozprávajme ďalej len o cestovinách. Akými trikmi sa dá znížiť glykemický index?

 1. Výberom cestovín zo správnej múky. Je to semolinová pšenica.
 2. Výberom celozrnných cestovín.
 3. Správnou prípravou, o tom však v ďalšom bode.
 4. Vhodnou dávkou.

Pri nákupe cestovín teda neobzerajte cenovky. Neskúmajte ten krásny veľký nápis že sú pravé talianske. Rovno si zoberte lupu, alebo bystrý zrak a pozrite sa na zloženie.

Podmienka 1: Semolinová múka.

Ak sú špagety z takzvanej tvrdej pšenice a tá sa volá semolina, niekde to tam bude uvedené. Pretože práve to je ingrediencia z ktorej majú poriadne špagety byť.

Nedajte sa opláchnuť modernými slovami typu špaldová pšenica, či iné zmesi.

Tvrdá pšenica je pre nás zaujímavá preto, že sa také cestoviny málo rozvaria a dajú sa pripraviť na spôsob al dente.

Al dente znamená, že cestoviny uvaríte menej, ako na blato. Uvarte ich tak, že ešte nie sú úplne mäkké. Chce to trocha praxe – ak totiž z hrnca vyberiete špagety, tak prejde pár minút, kým ich budete podávať. No v tom čase ešte trocha “dôjdu” a môžu mäknúť. To nechceme.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ak sú cestoviny uvarené menej, ich trávenie je pomalšie. To znižuje glykemický index.

Kvalitné necelozrnné semolinové špagety môžu mať nižší glykemický index ako rozvarené lacné, hoc celozrnné kolienka.

Druhý bod, ktorý môžeme pri cestovinách sledovať je už spomenutá celozrnnosť. Použitie celozrnnej múky je výhodné. Tá totiž obsahuje aj vlákninu a vláknina môže ešte o niečo viac spomaliť vstrebávanie.

Podmienka 2: celozrnné.

Ja viem, dnes sme zvyknutí na to, že “normálne” sú biele a celozrnné sú nejaké špeciálne. V skutočnosti je to naopak. Cestoviny pôvodne boli z múky a múka z obilia. Až v posledných desaťročiach sa vyrába biela múka tak, že sa z obilia najskôr odstráni klíčok a ponechá sa len energetická časť zrna. Biela múka oveľa dlhšie vydrží, celozrnná sa kazí rýchlo. Tak si tipnite, ktorú múku sa oplatí kupovať pre výrobcov?

Nechcem idealizovať vplyv celozrnnosti výrobku na glykémiu. Asi to trocha pomôže, ale nejaký veľký rozdiel by som zas nečakal. Lenže aj z maličkostí sa skladajú veľké veci.

Celozrnnosť sa podpíše ešte aj v tom, aké živiny zjete.

3. Živiny obsiahnuté v jednom jedle

Ak si zvolíte celozrnné cestoviny, v porcii jedla okrem energie dostanete aj mnoho vitamínov a minerálov, ktoré v produktoch z bielej múky chýbajú.

 • Celozrnné výrobky obsahujú vitamíny zo skupiny B. Je to podobné, ako keby ste si s jedlom dali tabletku s vitamínmi a minerálmi.
 • Cukor a biele pečivo v tele spotrebovávajú vitamín B, hovorí sa aj o tom, že cukor je zlodej vitamínu B.

Na druhej strane treba sa pozrieť aj na to, že lacnejšie cestoviny môžu byť nutrične oveľa menej kvalitné. A tu sa už dostávame na neistú pôdu dohadov a odhadov. Sú však hlasy, ktoré upozorňujú na to, že lacné aj keď celozrnné cestoviny sú nutrične veľmi nekvalitné. Dá sa tomu veriť, zmysel to dáva. Nemusí to platiť univerzálne, ale výška ceny zvyčajne signalizuje, aká bude kvalita jedla.

4. Chuť

A tu začnú problémy. Už ste chutnali celozrnné cestoviny? Tak čo? Chutili?

Pričasto sa stretávam s názorom, že celozrnné cestoviny sú hnusné. A musím dať zapravdu! Nejeden balíček čo som v minulosti kúpil sme ani nedojedli. Tvári sa to síce až podozrivo tmavo a zdravo, ale chuť je mizerná. Prípadne tie lacnejšie, ak nedáte pozor, sa vám vo vode pomaly až rozpustia.

Naproti tomu na trhu nájdete aj celozrnné výrobky, ktoré sú chuťovo veľmi vydarené. Ak stravníkov neupozorníte, že tie špagety sú celozrnné, možno by si ani nevšimli. Preto ak ste mali zlú skúsenosť, dajte celozrnným výrobkom ešte šancu. Kúpte iné a skúste. Ja som už tak zvyknutý, že iné ako celozrnné už nekupujem. Nechutia mi.

5. Cena

Za kvalitné cestoviny chce zvyčajne výrobca aj kvalitné peniaze. A to sa nám nemusí veľmi páčiť. Najmä ak ste zvyknutí z obdobia obezity, koľko cestovín dokážete do seba natlačiť. Počas chudnutia však dávky jedla musíte kontrolovať a tak môžete cenu potravín sledovať o niečo menej ostro.

 • Viem, lacné cestoviny sa môžu hýbať okolo 50 centov za pol kila a
 • drahšie sú aj za 2 eurá za pol kila.

A to nehovorím o najdrahších cestovinách. Len si potom všimnite, že skoro vždy platí že až tie drahé cestoviny sú zo semolinovej múky.

Podmienka 3: drahšie.

Ak si kúpite slušné cestoviny zo semolinovej múky, určite neurobíte hlúposť. Ale nekupujte lacné biele cestoviny. Prvotriedne cestoviny majú nižší glykemický index, než lacné kolienka.

Mne sa osvedčili celozrnné cestoviny

To však môžem napísať teraz, po vyše 10 rokoch skúseností. Nie je však ľahké nájsť kvalitné. Už som kúpil dosť rôznych a zvyčajne to bolo len sklamanie. Čudná chuť, alebo sa to rozvarilo na kašu, alebo boli zvonka rozvarené, zvnútra tvrdé. Alebo podivne páchli či lepili sa na zuby. Obetujte sa, kúpte si viacero drahších a postupne ich skúste. Tie, ktoré vám budú chutiť, používajte.

Dám vám tip aspoň na dva druhy cestovín. Nech nenadávate že som elitár, bude to stredná cenová trieda, dajú sa kúpiť zhruba za euro (2017). Sám si kupujem aj tieto. A mimochodom jeden tip. Dobre si prezrite farbu tých cestovín. (Radšej naživo nie len na fotke!) Mám skúsenosť, že ak je farba podobná, zloženie podobné, môžete kúpiť aj iné cestoviny. To znamená že v iných obchodoch tiež nájdete kvalitné cestoviny, nie som nijak spriaznený s nižšie uvedenými ukážkami.

Tip na celozrnné cestoviny, ktoré majú fajn chuť.

 • V drogérii DM sa dajú kúpiť semolinové cestoviny z tvrdej pšenice. Nie sú to špagety, ale Linguine, čiže ploské čiarky. Na obrázku hore.
 • V reťazci LIDL sa bežne dajú kúpiť celozrnné špagety z tvrdej semolinovej pšenice. Na obrázku dole.

Obidva výrobky sa oplatí vyskúšať a vyberiete si, ktoré vám viac chutia.

Ak máte skúsenosť, ktoré cestoviny sa osvedčili vám, budem rád, ak v diskusii dáte ostatným tip.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

15 Odpovedí

 1. Ja kupujem tie lidlove , ako vidim aj vy ..Su uzasne famozne mne chutia hrozne dobre ovela viac ako klasicke biele..

 2. Zuzana áno, zaujímavá chuť tieto cestoviny sú veľmi vydarené na chuť ani nezbadám, že sú celozrnné. Donedávna som fungoval na inej značke z Rakúska, ale táto to prebila s prehľadom.

 3. Zdravím, ja som vyskúšal tie špagety z DM a musím povedať, že sú výborné a budem si ich kupovať.
  V minulosti som skúšal tie Cessi kolienka a boli odporné a odvtedy som zanevrel na celozrnné cestoviny… :)

 4. Gorazd presne tak, keby som bol začal lacnými celozrnnými cestovinami asi nikdy by som nechcel jesť ani žiadne iné. Na kolienka chodíme do rakúska v Spare majú pod vlastnou značkou veľmi vydarené aj vrtuľky aj také maličké kolienka. Sú vydarené.

 5. Hmm, dobrý tip, do Rakúska sa chystáme v najbližších dňoch. Ináč iné ako semolinové cestoviny nekupujem už roky.

 6. Gorazd tu je tip, tieto celozrnné cestoviny sme kupovali často a sú fajn. Len nie sú zo semolinovej pšenice, ak si dobre pamätám. V tomto článku sú aj tipy na iné výrobky http://bruchoniejebubon.sk/faq

 7. Ja kupujem Babicciny celozrnna vretena od Druid CZ – celozrnna tvrda psenica, si vajecne

 8. Mám ich aj ja vyskúšané. Chutia mi oboje aj tie z DM aj z Lidla.. Ostatné sú fakt hnus. Rozvaria sa a majú hroznú chuť.
  Takže tiež doporučujem horeuvedené druhy na obrázku.

 9. Potesi ma ak okrem spagiet date tip na dalsie cestoviny.Akurat som pozerala v lidli,ale tie ostatne su len z tvrdenej psenice…dakujem:-)

 10. Cestoviny. Pre tých ,čo chudnú je to dosť zákerná potravina rovnako,ako bežný chlieb. Lebo pšenica z ktorej sa tieto potraviny vyrábajú,nie je rovnaká, ako pred sto rokmi. Jej glykemický index je tak vysoký,že keby ste sa naň chceli pozrieť zvrchu, tak by ste nenašli taký vysoký rebrík. Ak sa vám podarí cestoviny ešte rozvariť,tak gl. index ešte o niečo poskočí. Preto pri výbere cestovín si treba radšej trošku priplatiť a vyberať kvalitu. S touto radou podla vlastnej skúsenosti môžem len súhlasiť. Koma

 11. Preto v článku odporúčam používať len celozrnné cestoviny zo semolinovej múky, teda z tej, ktorá to má byť. To je tvrdá pšenica a má nižší aj glykemický index. Na druhej strane netreba hneď démonizovať pšenicu tak ako to teraz niektorí autori tak propagujú. Problém dnešnej doby nie je pšenica, ale jej nadmerné použitie. Samozrejme, plne súhlasím že dnes je na trhu plno cestovín a nie len celozrnných, ktoré sú mizerné ako chuťovo, tak na prípravu – prakticky sa nedajú uvariť al dente, hne ďsa rozsypú.

 12. Pekný deň. Môžem poprosiť, ak je to možné , o zasielanie článkov o chudnutí ? Dosť mi pomohli a aj pomáhajú. A videa sledujem aj opakovane,lebo vždy sa nájde niečo nové, čo pri prvom pozeraní uniklo. Je to natočené krátko,ale výstižne.

 13. Ahoj, dík za výborný a jasný článok, po jeho prečítaní som si hned spravila revíziu v cestovinách, okrem iných aj uvedené z Dm a Lidla používam , našla som však aj špagety so zložením: z grahamovej múky k z tvrdej pšenice Cessi, bezvaječné, sušené.
  Poprosím o stručný názor k tejto múke.
  ďakujem

 14. Lubenka grahamové znamená že musí obsahovať časť celozrnnej múky. Takže radšej grahamová ako biela múka. Lepšie ale ak kúpite cestoviny z celozrnnej semolinovej pšenice. Samozrejme, najskôr dojedzte čo máte doma. Ak vám cestoviny od Cessi chutia, tak vyrábajú aj zo zemolinovej pšenice.

 15. V poslednej dobe jedavam rozne strukovinove cestoviny – skvela alternativa pre niekoho, kto by inak strukoviny nejedol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Knäckebrot so šunkou a avokádom

Skvelý tip na desiatu alebo olovrant. Rýchle jedlo vhodné aj pri chudnutí, ktoré si môžete zobrať aj do práce. Začnime receptom. Na knäckebrot položíte plátok

Stačí 1000 brušákov denne?

Samozrejme, bolo by fajn, keby sa dalo chudnúť len z brucha. Väčšina obéznych má najviditeľnejší tuk práve na bruchu. Ale problémom je práve ono slovo

Skôr, než začnete cvičiť…

Začnime tým najdôležitejším: pri chudnutí sa nebudeme baviť o vrcholovom športe, ani o tréningových princípoch platných pre ľudí, ktorí sa možno pol života venujú aktívnemu

Chudneme v teréne

Ak ste na dlhú dobu v teréne, je dobré, ak sa na to vopred pripravíte. Nakúpte si jedlo, aj pitie. Ono sa to niekedy nezdá,

Celozrnné cestoviny

Kapitola sama o sebe sú cestoviny. Veľa ľudí sa nazdáva, že pri chudnutí je jediný použiteľný smer škrtnúť prílohy k jedlám. Cestoviny, kolienka, špagety či

Materina dúška – tymian

Tymian je korenie, ktoré v slovenskej kuchyni nie využívané až tak často, ako by si zaslúžilo. Zato materina dúška je u nás známa liečivá rastlinka

Hladovka a chudnutie

Hladovka je stále kontraverznou témou. Miešajú sa tu záujmy a názory. Prelínajú sa dezinformácie s fanatizmom. Mieša sa dlhodobé a krátkodobé hladovanie. Padnú sem problémy

Cieľ: schudnúť

Človek často chce dosiahnuť nejaký cieľ, no neurčí si vopred presné parametre svojho zámeru. Výsledkom takého stavu potom je fakt, že cieľ sa neplní, iba

Prečo sme tuční?

Koľko zjesť? To sa nedá posúdiť bez toho, aby sme poznali aj pohybovú aktivitu človeka. Ak sa niekto intenzívne hýbe, môže zjesť viac jedla, pretože

Čo jesť pri chudnutí

Čo mám jesť pri chudnutí? Aká strava je najvhodnejšia? To je častá otázka, ktorú dostávam. Odpoveď je na dlhšie a tak som napísal tento článok.

Výhody športovania

Samozrejme, hovoríme o rekreačnom športe, nie o profesionálnom zaťažení. Ak sa človek pravidelne venuje športovaniu, odrazí sa to na jeho zdraví a to priamo aj

Arganový olej

Arganový olej používam už dávno. V tomto článku zhrniem svoje skúsenosti. Nepredávam ho, takže nie som motivovaný presvedčiť vás, ktorý konkrétny produkt si máte ihneď kúpiť.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.