BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Diabetes a šport

Ak ste obézni a nemáte diabetes, prosím, prečítajte si aj tento článok. Môžete mať začínajúci diabetes a neviete o tom. Pri športe sa radšej riaďte odporúčaniami pre diabetikov. Je to pre vás bezpečnejšie.

Ochorenie diabetes mellitus 2. typu je medzi obéznymi ľuďmi časté. Je možné, že sa vás diabetes nejako týka. Možno vám ho už diagnostikovali. Možno máte naň len „nábeh“. Preto vám napíšem niekoľko tipov, ako športovať.

Čokoľvek si tu ale prečítate, prosím, konzultujte so svojím diabetológom, alebo lekárom. To, čo platí „pre diabetikov“ nemusí platiť aj pre vás. Akékoľvek zmeny životosprávy sa rozhodnete podstúpiť, musíte konzultovať so svojím lekárom.

Pre diabetika (prvého, aj druhého typu) má pohyb tieto účinky:

  • Šport chráni pred vznikom, alebo zhoršovaním diabetes.
  • Šport zmierni existujúce ťažkosti – zlepší zdravotný stav. U diabetes druhého typu dokonca môže schudnutie a pravidelný pohyb dokonca viesť k vymiznutiu príznakov a k vysadeniu liekov.

Najväčšie riziko pri športe u diabetika je hypoglykémia. Cukor sa používa ako zdroj energie. Pri nesprávne zvolenej záťaži, alebo pri príliš dlhom tréningu potom hrozí, že cukor klesne príliš. Preto diabetik zvyčajne musí začať len s krátkou a miernou záťažou. Postupne, na ploche týždňov, môže tréning opatrne predlžovať a zvyšovať záťaž. Ak teda máte problém s cukrovkou, myslite na to, že:

  • Obézni ľudia by nikdy nemali cvičiť nalačno! Aj keď vám možno nikdy diabetes nenašli, môže u vás už začínať a neviete o tom. Cvičenie nalačno by mohlo skončiť hypoglykémiou.
  • Hypoglykémia nemusí nastať už počas športového výkonu. Niekedy sa môže objaviť nečakane aj 2 či 3 hodiny po záťaži, kedy by to človek nečakal.
  • Diabetik často nemusí vôbec cítiť že ide do príliš veľkej záťaže so srdcom. Tep a tlak už môžu byť v kritickom stave, ale diabetik si možno všimne len ťažký dych. Aj preto treba začať veľmi ľahkým a krátkym tréningom a pridávať len pozvoľna.
  • Pre diabetika je bezpečné absolvovať kratšie tréningy s menšou intenzitou. Lekár vám dokonca možno odporučí cvičiť dvakrát denne, ale krátko. Tréning u diabetika totiž má iné účinky, ako tréning zdravého človeka. Zdravý človek môže trénovať jeden dlhší a intenzívny tréning každý druhý deň. U diabetika by to nefungovalo.

Pri trénovaní je u diabetes mellitus 1. typu oveľa ťažšie nastaviť tréning. Podobne náročné je to v ťažších prípadoch diabetes mellitus 2. typu. Nie je ľahké nájsť správne pomery stravovania, dĺžky tréningu a relaxácie tak, aby človek bol kompenzovaný. V týchto prípadoch preto musíte byť veľmi prísne sledovaní lekárom. Odporúčam vám tiež nikdy necvičiť samostatne. Ak pôjdete na vychádzku, je lepšie mať pri sebe niekoho, kto môže pomôcť, keby bolo zle.

Teraz jedna dobrá a jedna zlá správa.

  • Dobrá správa: Diabetes mellitus 2. typu sa pomocou pohybu pomerne rýchlo dá zmierniť. Už po prvom mesiaci cvičenia sa vám merateľne zlepší inzulínová rezistencia. Inými slovami uvidíte výsledky zlepšenia.
  • Zlá správa: Väčšina diabetikov sa pohybu systematicky vyhýbajú. Napriek tomu, že vedia, že by ich stav mohol ísť k lepšiemu. Je teda pravdepodobné, že ak ste diabetik 2. typu, pohyb vás ani trocha neláka. To je tá zlá správa – ak vás pohyb zúfalo nebaví (dôverne to poznám!) je veľmi, veľmi, veľmi ťažké prinútiť sa k nemu. V takom prípade vám značne pomôže sparring partner. Ale taký, ktorý vás cvičiť motivuje. Nie taký, ktorý sa chce uliať rovnako ako vy.

Ak máte cukrovku, pohyb vám môže pomôcť zbaviť sa jej.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Napísal
Miro Veselý 
2. marca 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.