BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Igor Bukovský: Návod na prežitie pre muža

Knihu od doktora Igora Bukovského „Návod na prežitie pre muža“ som vám už dávnejšie odporúčal. V tomto článku však popisujem jej nové, doplnené vydanie z konca roku 2012. (Prvé vydanie bolo v roku 2006.) Veľká časť textu zostáva aj v novom vydaní zhodná, pribudlo však viacero doplnení o nové klinické štúdie a nové zistenia a dve nové kapitoly. Túto knihu vám odporúčam mať doma hneď z dvoch dôvodov.

  1. V prvom rade je dobré, ak si ju prečíta každý muž (najlepšie aj jeho manželka, ak varí) aby získal prehľad o tom, aké zásady životného štýlu sa mu oplatí dodržiavať kým je zdravý. Tým totiž významne môže predĺžiť čas svojho zdravia.
  2. Druhý dôvod je ten, že je dobré mať poruke informácie o najčastejších zdravotných ťažkostiach, ktoré trápia mužov. Získate tak rýchly tip, ako riešiť nejaký konkrétny zdravotný problém – v mnohých prípadoch totiž práve strava a životný štýl môžu v spolupráci s lekárom rýchlejšie pomôcť. Neraz sa stane, že váš kamarát sa bude sťažovať na nejaké ťažkosti. Viete si to rýchlo nalistovať a poradiť mu. Mnoho mužov sa totiž chce lekárovi vyhnúť a radia sa po známych. V tejto knihe nájdete často aj popis, kedy je možné pomôcť si svojpomocne a kedy je lepšie požiadať lekára svojho...

Čím sa líši od bežných kníh populárno - medicínskych kníh

Asi najpríjemnejšie je, že je písaná ľahkým štýlom. Aj keď doktor Bukovský prináša „tvrdé“ odborné informácie, podáva ich však jazykom, ktorému porozumie každý. Tu a tam sa aj príjemne zasmejete. V knihe je veľa duchaplných prirovnaní, ktoré vás priam lákajú čítať ďalej.

  1. V knihe je pútavý popis bežných funkcií tela.
  2. Potom tu nájdete najčastejšie problémy, ktoré s nimi ľudia majú.
  3. Nakoniec sa dozviete, ako môžete pomocou stravy, životného štýlu a neraz aj vhodného pohybu problémom predchádzať. Prípadne, ak už máte ťažkosti, ako sa dá vďaka výžive pomôcť zmierniť ich.

Kniha tak prináša komplexný pohľad na fungovanie muža. Či už je reč o oku a jeho funkciách, o mozgu, koži, alebo svaloch, uvidíte ho v širších súvislostiach celého tela. Práve tento komplexný pohľad v širších súvislostiach je niečo, čo bežne v knihách nenájdeme. Lekári často píšu o chorobách. Alebo o orgánoch. Alebo o diagnózach. Kniha Návod na prežitie pre muža je vlastne – o zdraví. Ako ho dosiahnuť. Ako ho chrániť. A ako ho vrátiť, ak to je trocha možné. Igor Bukovský prináša kompletné riešenie najčastejších ťažkostí - či už preventívne, alebo riešenie už vzniknutých ťažkostí. Samozrejme, kniha nemôže nahradiť konzultáciu s lekárom, ale môže prispieť k hlbšiemu porozumeniu súvislostí. Úpravou stravy a pohybu totiž môžete efektívne ovplyvniť mnoho procesov v tele.

Prečo sa oplatí ju kúpiť

Pretože tento druh knihy sa nedá prečítať narýchlo, niekde v kaviarni kníhkupectva. Je to informačne nabitý materiál a kopu vecí si na prvý pokus nezapamätáte. Je preto dobré ku knihe sa pravidelne vracať. Vždy podľa aktuálnej otázky si stačí často pozrieť len niekoľko riadkov, alebo tabuľku. Príklad. Ak vám lekár oznámi, že sa vám zvýšil cholesterol, nájdete tu odporúčania, vďaka ktorým sa vám môže podariť vrátiť ho späť do normy. Bežne sa váš lekár zameriava na odstránenie problému (na cholesterol vám dá liek a možno nejaké hmlisté odporúčania). V tejto knihe získate pohľad na súvislosti. Trebárs taký, že ten vyšší cholesterol je dôsledok. Lepšie, než znižovať jeho hladinu liekmi môže byť najskôr pokus odstrániť príčiny. Práve na tieto súvislosti doktor Igor Bukovský upozorňuje už mnoho rokov aj v rozhlase, televízii a mnohých článkoch.

Problém – napríklad cholesterol, cukrovka, obezita, problémy s erekciou – má vždy viaceré príčiny. Spravidla nie jednu. Je síce dobré, aby konkrétne zdravotné ťažkosti kontroloval lekár. No vďaka tejto knihe budete vedieť, aké kroky môžete podniknúť vy, denne, preto, aby sa odstránila aj príčina ťažkostí.

Aký je rozdiel medzi mužom a ženou

Keďže na trhu je aj kniha Návod na prežitie pre ženu, možno si kladiete otázku, aký je medzi týmito knihami rozdiel. Veľký. Asi taký, aký je rozdiel medzi skutočným mužom a ženou. V obidvoch knihách je odlišný obsah a to inými slovami znamená, že pre rodinu je ideálne prečítať si obidve knihy.

Mnohé kapitoly sú totiž platné pre obidva pohlavia, ale nachádzajú sa len v jednej z kníh. Ako príklad môže poslúžiť chronický únavový syndróm. Dnes častý problém, ktorý postihuje častejšie ženy. Jeho popis a možné riešenie dlhotrvajúcej únavy a slabosti nájdete v knihe Igor Bukovský: Návod na prežitie pre ženu. (Mimochodom tento návod doktora Bukovského mám osobne vyskúšaný a naozaj funguje.)

Aký vzťah má táto kniha ku chudnutiu

Keďže na tomto webe sa venujeme najmä chudnutiu, možno si kladiete otázku, ako veľa sa v knihe Návod na prežitie pre muža doktor Bukovský venuje chudnutiu. Mám na to šalamúnsku odpoveď: chudnutie nerieši, dokonca ho takmer až neodporúča. Teda aby sme sa rozumeli – odporúča schudnúť, ak máte veľké brucho. Nie však rýchlodiétami, či inými hurá-akciami. Odporúča riadiť sa zásadami uvedenými v celej knihe. Ak to spravíte, obezita sa stratí.

Presne to je ten najlepší prístup. Jesť vhodné jedlo vo vhodnom množstve a čase. Žiť pokojný život, dostatočne spať a mať vhodnú pohybovú aktivitu. Vlastne – práve som popísal kostru návodu na prežitie. Upraviť životný štýl tak, aby prospieval zdraviu.

Pri čítaní knihy Návod na prežitie pre muža vám určite už niekde za polovicou udrie do očí jedna vec. Kapitoly sa striedajú. Raz je reč o obličkách, inde o tom, ako sa stať mentálne výkonnejším. Inokedy píše o srdci či rakovine. Vždy sa dostane aj ku odporúčaniam, čo sa oplatí jesť častejšie a čomu je vhodné sa vyhnúť. To, čo si iste všimnete je fakt, že niektoré rady sa so železnou pravidelnosťou opakujú v každej kapitole.

Sú to rady, ktoré platia nielen ako odporúčania pre chudnutie. Rovnaké rady vám dá onkológ, ako tip pre prevenciu pred rakovinou. Tie isté odporúčania vám povie aj endokrinológ, aby ste predchádzali diabetes. Rovnaké dostanete od trénera, aby ste si zlepšili kondíciu.

Je zaujímavé, že ak prestanete jedávať rafinované potraviny (biela múka, cukor, mnoho továrensky vyrobených dobrôt), drasticky znížite obsah živočíšneho tuku v strave, výrazne tým zvýšite svoje šance. Zároveň na uprázdnené miesto treba pridať viac orechov, zeleniny, celozrnných výrobkov, ovocia a pohyb. To je bleskový recept na podporu zdravia.

Samozrejme, v knihe Návod na prežitie pre muža je to spracované podrobne a aj s vyjasnením súvislostí a vypichnutými odporúčaniami pre každého predsa len trocha inými. Mierne inú stravu si naladí zdravý človek a inú stravu potrebuje človek, ktorý už rieši nejaké konkrétne ťažkosti.

Toľko moje odporúčanie k tejto knihe. Kúpte si ju, je to výborná investícia. Samozrejme, investíciou je len v prípade, že plánujete tú knihu nielen čítať, ale aj sa podľa nej riadiť.

Igor Bukovský: Návod na prežitie pre muža

Napísal
Miro Veselý 
27. novembra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.