Od roku 2004 píše Miro Veselý

Igor Bukovský: Plán B

V posledných dňoch roku 2014 sa na trhu objavila druhá kniha na tému chudnutia od Igora Bukovského Plán B – 30-dňový manuál zdravého chudnutia. V tejto knihe zhŕňa všetky známe informácie o chudnutí do jedného kompaktného a pestrého celku. Čitateľ tak dostane infúziu odporúčaní o chudnutí. Práve som ju dočítal, takže aspoň telegraficky rýchla recenzia.

 1. V prvej časti knihy sú úvodné a zahrievacie informácie. Niečo ako úvod, ktorý vysvetľuje problémy, pre ktoré má mnoho ľudí problémy s nadváhou. Stručne, jasne, prehľadne.
 2. Potom nasleduje 30 námetov na to, čo sa dá ten-ktorý deň jesť. Každý deň je doplnený o nejakú informáciu, ktorú je dobré vedieť, alebo o nejakú úlohu.

Každý jeden “deň” tridsaťdňového plánu B teda obsahuje tipy na jedenie, užitočné sú však aj stránky “medzi” dňami. Na každej nájdete niečo zaujímavé, čo je dobré vedieť. Niekoľko dní tak budete naberať tipy a učiť sa techniky, ako odolať psychogénnemu jedeniu. Iné dni sa dozviete čo je to flip-flap režim, ktorým v AKV dokážu u mnohých pacientov “naštartovať” spomalený metabolizmus. Okrem toho je tu niekoľko príbehov úspešných ľudí čo schudli. (Nie sú to pacienti doktora Bukovského, ale ľudia, ktorí to dokázali samostatne.)

Tip: pozrite si aj článok Plán na chudnutie, kde nájdete tipy ako si viete vyrátať koľko bude trvať kým schudnete, naplánovať šport či životný štýl.

Pár ďalších dní zas strávite čítaním informácií o bielkovinách. Mnoho ľudí dnes uznáva vysokoproteínovú diétu a tak bude užitočné dozvedieť sa, prečo je nadbytok bielkovín škodlivý. Mnoho článkov na internete radí chudnúť práve pomocou drastického zvýšenia bielkovín nad normu. Dôvod je jednoduchý – bielkoviny sa menej “ochotne” menia na tuk, dobre zasýtia a ľudia sa pri chudnutí boja straty svalov. Z týchto ingrediencií potom vznikne info-guláš. V knihe Plán B je to jasne a zrozumiteľne vysvetlené. Po prečítaní si už dáte pozor na rady trénerov, ktorí 2 gramy bielkovín na kilo hmotnosti človeka považujú za veľmi málo.

Pre čitateľov tohto webu je asi známy princíp jedenia každé tri hodiny. V Pláne B sa však dočítate, že najnovšie výskumy tento stravovací režim trocha rozporujú. Pravidelné jedenie totiž núti aby bol tráviaci systém trvale “zapnutý”. Ak teda máte pocit, že dokážete fungovať pri troch jedlách za deň, teda bez desiatej a olovrantu, skúste to.

Môj názor: Pri chudnutí by som v prvej fáze odporúčal čitateľom skúsiť princíp 5 jedál za deň. V tomto stave sa cieľom stáva jesť pravidelne a primerané množstvo. Tým dostanete pod kontrolu príjem jedla. Pocit sýtosti až prejedenia totiž veľmi pomôže zvládať túžby po jedle. Keď po pár mesiacoch budete mať navyknutý režim, môžete začať znižovať objem bielkovín v strave na nižší príjem (0,8 krát vaša optimálna váha) a sacharidy po troche nahor. Zároveň využite poznatky z knihy Plán B a začnite zmenšovať olovrant a večeru, ako to pôjde. Pomaly a pozvoľna. Ja, napríklad, často raňajkujem kašu (makové a ľanové semienka pomeliem, trocha stévie, škorica, hrozienka, voda a asi 10 gramov vegánskych proteínov aby to malo inú konzistenciu. Taká kašička zasýti na celé predpoludnie. Na desiatu si spomeniem niekedy v čase obeda… Takže možno na tom jedení 3 krát za deň aj niečo bude. 

Užitočné informácie tu nájde aj začínajúci cvičenec. Tučný človek, ktorý doteraz nikdy nešportoval tu nájde kopu tipov ako a čím začať. Čo jesť pred a po tréningu ba aj čo sa oplatí nekúpiť na podporu športovania. Ak si nekúpite len jeden jediný zbytočný športový výživový doplnok, ktorý by vám inak niekto určite odporučil, ušetríte viac, ako zaplatíte za celú túto knihu,

Pokiaľ čitateľ bude knihu naozaj mesiac študovať a riadiť sa podľa nej, dopracuje sa k mnohým praktickým skúsenostiam a návykom.

Porcie jedál, aké sa v knihe “Plán B – 30-dňový manuál zdravého chudnutia” objavujú však odporúčam mierne prispôsobiť tomu, ako aktuálne máte nastavenú telesnú aktivitu. Doktor Igor Bukovský v knihe odporúča relatívne vysokú telesnú aktivitu (z pohľadu sedavého spôsobu života), čo si čitateľ nemusí hneď na prvé čítanie všimnúť. Alebo si to aj všimne, ale nesplní… Takže odporúčaných 10 tisíc krokov denne + čulý pohyb počas dňa je kľúčom k úspechu. Potom môžete spokojne jesť čokoľvek vykúzlite z odporúčaných receptov a nebudete priberať. Ak ale trpíte sedavým zamestnaním, z práce jazdíte autom, večer sledujete televízor (že by inštinkt dravca?) tak to budete priberať aj z hrste ovsených vločiek.

V chudnutí neskúsený čitateľ nemusí mať celkom jasné, aké veľké porcie jedál by si mal vlaastneuštedriť. Pokiaľ teda nemáte istotu koľko cestovín si nasypať do hrnca, ak sa robí kaša, doštudujte si to skôr, než niečo nasypete do hrnca. Niektoré materiály sú v knihe prostredníctvom QR kódov odkazované priamo na web AKV. Tam si potom môžete stiahnuť podrobnejšie a doplnkové informácie, dokonca sú tam pre čitateľov sprístupnené recepty z kuchárskej knihy Hneď to bude. Progresívny nápad, ktorý iste ocení každý, kto má smartmobil, alebo tablet.

 • Ak splníte odporúčania z knihy (denne chôdza, aeróbne aj silové tréningové zaťaženie viac krát týždenne, mierny pohyb každé 2 hodiny aj napriek sedavému zamestnaniu), a vo varení sa budete inšpirovať odporúčanými potravinami, potom je vaše chudnutie isté. (Tí, čo čítate web chudnutie-ako.sk, alebo ste čítali niektorú moju knihu, ide o takmer rovnaký koncept chudnutia, rozdiely sú len malé. Aspoň si potvrdíte, že tento stravovací a “životnoštýlový” model je funkčný a najmä stále aktuálny. Po prečítaní knihy doktora Bukovského budete asi mať ešte viac motivácie a chuti pokračovať v tejto ceste.)
 • Len pozor. Tak, ako každý recept, tento životný štýl funguje len kompletne. Nedá sa z neho vybrať len hrozienka a vylízať plnku. Z jedál v knihe Plán B bez primeraného objemu pohybu môžu niektorí z nás aj priberať. Ak nemáte veľkú telesnú aktivitu, dajte si pozor na sladenie medom, či javorovým sirupom. Tieto mňamky vám samotné neublížia, ale v praxi som pozoroval (nielen u seba) že ak je niečo veľmi chutné, v priebehu týždňov mám tendenciu pridávať si. Preto pozor. Jedna lyžička medu ráno je fakt bez problémov. Ak ale o týždeň naberiete velikánsku lyžičku, o dva týždne sú to už dve menšie, potom sa sladeniu týmito sladidlami vyhnite radšej úplne. Ak je jedlo chutné, láka nás dať si viac.

Kniha vás naučí, že jesť veľké porcie je možné a pritom sa dá chudnúť. Vychádza z overeného konceptu “raňajkuj sám, obeduj s priateľom a večeru daruj nepriateľovi”. Inými slovami teda nabáda k silným raňajkám a obedu a slabšej večeri. Je to už rokmi overený koncept, ktorý jednoducho funguje. Navyše tieto skúsenosti doktor Bukovský dokladuje aj najnovšími výskumami, a odborným vysvetlením, prečo to tak je. Dušu poteší aj niekoľko trefných príkladov, ktoré sú duchaplné a veľmi jasné. Keď to budete čítať, hovorím o čínštine a fínštine. Myslím si, že ešte nikto nevysvetlil jojo efekt tak názorne. Už len preto sa oplatí tú knihu prečítať.

Ak teda bojujete so svojou hmotnosťou, určite si túto knihu kúpte. V slovenčine veľa serióznej literatúry o chudnutí nevychádza a táto kniha vám dá naozaj všetky potrebné informácie, ako máte začať. Určite spravíte dobre, ak si to celé prejdete a porozumiete súvislostiam.

Aspoň ľahko rozpoznáte, keď vám zas niekto bude do hlavy tlačiť “kaleráby” o tom, aké super zdravé je nejesť sacharidy, jesť ako pračlovek, alebo hľadať prepínač, ktorým sa metabolizmus prepne zo sacharidového na tukový.

Nakoniec ešte pár slov k technologickej realizácii samotnej knihy. Niečo podobné sa tiež u nás bežne nevidí. Je to publikácia v hrebeňovej väzbe. Myslím si, že to asi oceníte. Mimoriadne dobre sa v tom listuje. Grafická úprava je pestrofarebná, takže asi poteší nejedno oko. V texte sú vyrobené rôzne schémy, ktoré by vás mali viesť na spôsob infografiky, čo ďalej.

 • Štrukturálne sú stránky s prehľadom dňa spracované tak, aby vás donútili pozastaviť sa a premýšľať. Nie je to klasická hladká sadzba, ktorú preletíte a idete ďalej. Predpokladám, že doktor Bukovský tu aplikoval výsledky výskum psychológov ktorí pred časom zistili, že ak pri čítaní musíme trocha náročnejšie “loviť” informácie, zapína sa viac do hry učenie a pamäť. Dá sa teda očakávať, že už prvé prečítanie knihy vás posunie oveľa ďalej, než keby ste čítali len bežný text. Takto sa zapojí viac pozornosti.
 • Stránky s informáciami sú zas spracované viac, ako klasická knižná sadzba. Tým kniha dostáva pestrosť a nemala by byť pri čítaní monotónna. Porušovanie niektorých typografických zásad je aj tu zrejme volené zámerne, aby sa čitateľ udržal v stave plnej bdelosti.

Kniha Plán B sa dá kúpiť napríklad v Martinuse, alebo na zbozi.cz

Ak si ju preštudujete, o to menej naskáčete na lep rôznym moderným trendom, diétam a bestsellerom, ktoré čitateľovi hovoria to, čo chce počuť a nie to, čo je zdravé.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

22 Odpovedí

 1. zdravím, miro
  píšeš v recenzii: Ja, napríklad, často raňajkujem kašu (makové a ľanové semienka pomeliem, trocha stévie, škorica, hrozienka, voda a asi 10 gramov vegánskych proteínov aby to malo inú konzistenciu. Taká kašička zasýti na celé predpoludnie. Na desiatu si spomeniem niekedy v čase obeda… Takže možno na tom jedení 3 krát za deň aj niečo bude.
  nóóóó konečne,… vieš koľké roky som na to čakala, že to povieš?, uľavilo sa mi, nekonečná vďaka za všetko čo robíš, vďaka tebe som pochopila bukovského, ale stále nechápem prečo -moje nervy-, zase tie proteíny, ale nie normálnu bielkovinu, k tomu niečo celozrnné, to by bola mňamka, veď ty to už po 10-tych rokoch dobrého stravovania môžeš, určite máš hormonálny setap naštelovaný, sám píšeš že si na desiatu spomenieš na obed /veď ti už nemusíš po 3-hod., “neriešiť ale jesť”
  miro a recenziu na čínsku štúdiu od c+t campbellových nedáš?

 2. janatt čínsku štúdiu, hmm. Nie zlý nápad. Dík za tip. Čítal som to dvakrát, takže hádam pár viet zosmolím. Ale nesľubujem že hneď. Tam stačí napísať, že si to treba prečítať a potom dobre premyslieť.

  K jedeniu každé 3 hodiny: pri chudnutí sa to osvedčilo a keďže ja píšem o chudnutí, odporúčam tento prístup.

  Proteíny (vegánske) dávam často. Dôvody sú dva. Po prvé spravia z jedla viac kašičku, čiže ak robíme proteínové tyčinky, bude to držať akurát. Aj chuti to pomôže. No a potom aj obsah bielkovínm tak viem regulovať veľmi ľahko. OK, možno sa žiada dať namiesto bielkoviny jogurt. Ale mrknite sa do zloženia jogurtu. Aj do toho sypú bielkoviny, akurát mliečne. Jogurt NIE JE prirodzená potravina, ak si ho človek nerobí doma.

  Áno, po 10 rokoch od schudnutia mi už metabolizmus určite ide ako by mal, často robím aj diétne chyby. Ale aj tak mám asi 4 hodiny a musím niečo zjesť. S tým by som 3 jedlá za deň nedal.

  Bukovský práve v knihe upozorňuje na to, že jesť každé 3 hodiny môže byť aj problém. On vždy píše len o veciach, ktoré má podložené, takže sa oplatí to brať veľmi vážne. Ak teda niekomu sedí jesť 3 krát za deň, nech to robí, možno je to zdravšie.

  Len by som doplnil, že stav chudnutia nie je normálny režim a ak niekto má návaly túžby po sladkostiach, tak nemá šancu zvládnuť režim trebárs raňajky 8:00 obed 13:00 a večera 18:00. To je 5 hodín v kuse bez jedla. Keby som to spravil, tak idem do takej hypoglykémie (nemám cukrovku) že zožeriem všetko čo sa dá pohltať. Hrýzť by som nestíhal.

 3. miro, dík za odpoveď, čo by som si bez teba počala, vďaka Bohu za teba a tebe za to, že nepremrhávaš svoj dar

 4. Ahoj Miro.
  Práve čítam Bukovského plán B, a veru pár rozdielov tam je. Ja sa riadim týmto Tvojim webom, už som raz pred pár rokmi schudla podla Tvojich rád, dakujem, ale tentoraz sa mi nedarí. Od 7.1. dodržujem čo sa dá.. Jem 5x denne, aj ked nie som hladná, naopak, mám pocit, že som stále plná, aj preto, že vela pijem. Hocikedy sa do jedla doslova prinútim, lebo prešlo 3 – 3,5 hod. Akoby mi to nespalovalo.. Príjem je okolo 7000kJ. A nechudnem. Resp. za celú dobu okolo 1,5 kg, čo sa mi zdá na začiatok velmi slabé.. A teraz som sa včera dočítala v spomenutej knihe niečo v tomto zmysle (nemám možnosť teraz odcitovať): Ak sa pri jedení 5 x denne nepodarí naštartovať chudnutie asi do 2 týždňov, je možné že máte v krvi neustále zvýšenú hladinu inzulínu, čo blokuje spalovanie tukov… Dúfam, že som to zopakovala správne. Takže je možné, že naozaj pričasté jedenie a aj príjem 7000 – 7500 môže byť v skutočnosti pre mňa vela? Premýšlam nad tým z každej strany, ako metabolizmus naozaj naštartovať a tak každú informáciu ocením, ale zase je potom z toho spleť, v ktorej sa laik ťažko vyzná..

 5. Jana len na základe kJ sa nedá posúdiť, ako vyzerá strava. Môže byť aj nevhodná. Nedá sa povedať nič viac, pretože nevieme nič o vás (vek, telesné parametre, obvod pása, lieky, zdravie, história diét, alergie, pravidelnosť pohybu, cvičenie…) ani o druhu a množstve stravy, to je skôr na osobnú debatu. Ja odporúčam chudnúť na čísla obvodu pásu, pretože ak ste splnili čo treba a začli aj cvičiť, potom pás často klesá a človek chudne, ale na váhe to takmer nie je vidieť.

  V Pláne B doktor Bukovský upozorňuje, že časté jedenie nemusí byť ideálne pre zdravie a tak môžete skúsiť prejsť na tri denné jedlá. Ostatne k nemu sa môžete objednať a poradí vám. Odporúčam, predsa len ak vás vypočuje niektorý lekár z ich ordinácie, nájde kopu súvislostí, na ktoré laik nepríde. Oni sa špecializujú práve na výživu, pohyb a zdravý životný štýl. Ja sa pri dávaní rád radšej držím menších porcií 5× denne a to z dôvodov ktoré som už popísal na tomto webe. Hlavne však preto, že ten režim má výsledky. Ak výsledky nemáte, najskôr si skúste vyškrtať zoznam, či ste dodržali všetky zložky, ktoré patria do chudnutia. Popísané to je napríklad v knihe Rýchlokurz chudnutia (to isté ako e-mailový kurz chudnutia) a prílohu si môžete stiahnuť a vytlačiť z tejto stránky bezplatne: http://miro-vesely.sk/knihy/rychlokurz-chudnutia/ celkom dole. ( http://miro-vesely.sk/stiahnite-si/kontrolny-harok-chudnuta-2014.pdf)

  Ak by ste mali akékoľvek nejasnosti ohľadne hladiny inzulínu, lepšie by bolo poradiť sa o tom s lekárom.

 6. Ahoj, dakujem za odpoved. Prepáč, že tykám, ale už sme si písali, a tam sme si tykali:-) Ono dodržiavam všetko, asi nie na 100%, postupne som však zmenila pravidlá, jem vela zeleniny, pijem, dodržiavam tých 5 jedál denne, žiadne vyprážané, mastné, porcie primerané, podla odporúčaní a BMI kalkulačky, atď atď, trochu sladkého mi zostalo sem-tam, ale redukcia je na hlty, príp. minikúsky a nie denne… čokoláda 70%, 10g – porcia. To sú moje občasné prehrešky, ale v jedálničku vzorovom ich mávaš sem-tam aj Ty. Nechcem to tu všetko teraz rozpitvávať, asi nemáš na to čas, samozrejme sa môžem objednať k Dr. Bukovskému osobne, ale už som tam raz bola kvôli inému zdravotnému problému a osobne som sa s ním nestretla, ale s inou lekárkou a to vtedy zďaleka neboli takí vyťažení a zaneprázdnení ako dnes..
  Môj postreh bol v tom, že možno tých 5 jedál denne je fajn, ale možno nie za každú cenu. Je to tak, že ide skôr o to, aby človek nejedol, ked je už velmi hladný? Lebo keby som sa mala riadiť pocitom, že ked začínam byť hladná, niečoho vhodného sa idem najesť, tak vela krát po 3 hodinách by to ešte nebolo. Len sa bojím spomalenia metabolizmu, ked sú velké pauzy, lebo nepravidelnou stravou, nie prejedaním sa, som za posledné cca 2 roky pribrala na materskej.. Moje údaje 34r/72,5kg/164 cm. Díky za tipy a rady. A za tento úžasný, motivujúci a vtipný web ;-)

 7. Jana skúste ten zápis. Ono rôzne drobné výnimky niekedy vedia veľmi klamať. Naozaj nevadí dať si trocha čokolády, ale tam by som šiel skôr do 86% suchardky. Tie mliečne sú len dobré na chuť, nič zdravé a akurát dajú chuť viac si dopriať.

  Radiť neviem, ako je u väčšiny ľudí čo sa chcú radiť zvykom, nenapísali ste obvod pása a neviem mnoho iných údajov, takže čokoľvek by som napísal, bolo by naslepo. Pokojne jedzte menej často, ak nie je hlad, jedzte 3 krát denne. Ostatne stačí pár dní a viete, či vám taký režim sedí. Ak doktor Bukovský niečo napíše, zvyčajne na to má veľmi dobrý dôvod. On je za jedlo 3 krát za deň a na strane 35 a 36 v knihe Plán B je to popísané (to sem píšem aj pre ostatných). Dobré je doplniť, že hlavnou témou tej sekcie sú raňajky, že majú byť silné a večera nie krátko pred spaním.

  Pri veľmi častom jedení je často najväčším problémom to, že ľudia si robia veľké porcie. Ak diabetický režim hovorí až o 6 porciách za deň tak to sú už veľmi malé jedlá. Ľahko si trocha pridať. A tá trocha krát 6 spôsobí, že človek potom tučnie.

  Takže jedzte tak ako vám to vyhovuje, aby ste potom nejedla príliš pažravo (hypoglykémia) a aby ste medzi jedlami nezobkala výnimky. Merajte si pás a ak klesá, je všetko v poriadku. No a posledná vec: pravideNNý pohyb je absolútne nutný tak ako to tu inde popisujem na viacerých miestach. Bez neho by ste museli ísť do tvrdej diéty. No a diéta => spomalený metabolizmus, strata kostnej a svalovej hmoty, chradnutie => jojo efekt jneď ako človek diétu trocha zmení.

 8. Dakujem, skúsim sa zdržať sladkých výnimiek, porcie neprekračujem, lebo ked vážim a zapisujem do tabuliek, tak sotva sa blížim k stanovenej hranici, alebo ju dodržím, málokedy prekročím.mliečnu čokoládu som si nedala, je to horká, 72% sladená stéviou… bla bla, viem, aj tak je to sladkosť;-)
  A pás, no… od tehotenstva sa mi to brucho nejako nedarí umravniť a tuk sa mi začal ukladať práve tam, kedysi bol viac problém zadok a stehná.. ale obvod je cca 95 cm..čo je velmi vela. No zas treba povedať, že ja mám nejak taký typ postavy, že nemám štíhly driek, lebo ani pri 53 kg si nepamatám, že by som mala menej ako 74cm, čo je daleko od modelkovského ideálu 60 cm…a to som už žiadny tuk na bruchu takmer nemala.. Čiže áno 95 cm je alarmujúce číslo, ale reálne mám driek proste širší. Podla kalkulačky aj mojho odhadu, moja ideálna váha je okolo 55 kg, pri 53 to už bolo skvelé, menej som nemala snáď nikdy.. Takže to tak zodpovedá zhruba tým 20cm v páse, čo by bolo treba dať dolu. Snáď som poskytla lepší obraz.
  Budem sa riadiť Vašimi radami aj naďalej a uvidím, snáď svoj ciel dosiahnem, skôr či neskôr ;-) Skôr neskôr, :-DD, ale to nie je také podstatné. Aspoň, že žijem zdravšie. Aj vďaka Vám.

 9. Jana ak to nie je mliečna čokoláda a je sladená stéviou, potom pokojne pridajte :-) Doktor Bukovský v Návode na prežitie pre ženu píše, že nemliečna horká čokoláda môže byť aj v dennej dávke do 40 ž 60 gramov za deň celkom dobrým a zdraviu prospešným spestrením jedálnička. (str 151, 160 a potom od strany 249) Takže ak je to niečo také, pokojne si dajte aj viac ako 10 gramov. Iste, čokoláda má okolo 2000kJ tak či tak, ale pri pravidelnom pohybe a pestrej strave je to aj podľa mojich skúseností celkom v pohode. Zjesť 100 gramovú mliečnu čokoládu by som nemal problém, ale taká 90% Lindtka už po tých 30 gramoch je tak akurát. To je zásadný rozdiel.

  95 centi pás, to je dosť veľa a je to zároveň pekné merítko, čo sa s vami bude ďalej diať. Ak je driek širší ako pás, je to dobrý znak, mrknite na WHR index, ten je dosť presný. https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/whr-index

  Ak sa budete držať mojimi radami úplne a dlhodobo tak na 95% dosiahnete veľmi dobré výsledky. A drobné doplnenie – pokojne sa držte Plánom B doktora Bukovského, to už máte kúpené. Je tam napísané všetko aj kopa námetov čo variť.

  Žiaľ tých rád je veľa a sú nepohodlné. Budem držať palce. Žiaľ, nestačí si vybrať len niektoré rady, treba to spraviť plošne. Spánok, relax, jedlo, voda, pohyb… To je na tom to nepohodlné. Ale výsledky môžete mať odhadujem tak do roka také, že to vašim známym vyrazí dych. Nech sa to podarí!

  Inak ja zo zvyku vykám a uvedomil som si, že tu som nemusel. Tak sorry.

 10. Mirko a aka dobra je Lindtka Lindor 60%! Nie je mliecna, ale lahodna, no pre mna teraz nie;-)Ale nie o cokoladach sme chceli, vsak..
  Tak myslela som, ze tuto stranku uz mam precitanu pomerne podrobne, ale ten whr index som teraz pozerala ako novinku.A teda neviem, ci to meram spravne, ja som totiz merala najsirsi obvod, co je tak tesne pod pupkom, 95cm..O nieco vyssie, v najuzsom mieste je to 85 cm.Boky 105cm.Velkost oblecenia 40-42.Haha, tak uz viete o mne takmer vsetko, okrem cisla topanok:-))
  Nuz teda, ktorym cislom sa riadit…Ale je to jedno, nic to nemeni na veci, ze som tucna..
  A teda aby som neklamala, od zaciatku chudnutia, teda tusim az 15.1. som sa prvy krat odmerala, mi k dnesnemu dnu zo vsetkych obvodov tie 3-4cm ubudli..Som zvyknuta vysledky merat vahou a ta ma v poslednom case sklamala, ale snad teda o nieco som sa predsa len scucla.;-)
  Dakujem za povzbudive slova, dufam ze budem moct po case napisat, ze ste mali pravdu a vsetkym som vyrazila dych svojim novym lookom;-) Uz som to zazila, takze viem, ze je to super pocit a to ma zenie vpred, stoji to za to!

 11. Jana mínus 3 až 4 centimetre na bruchu sa zvyčajne odhadujú ako mínus 3 až 4 kilá schudnutého tuku. Ak padá brucho a menej boky, je to ideálny priebeh. Váha klame z rôznych príčin a raz do mesiaca u žien ešte viac.

 12. Ďakujem:-) Áno, s tým klamaním raz do mesiaca mám skúsenosti, len to klamanie teraz trvalo 2 týždne… :-) Kto vie z akého dôvodu ešte váha môže stáť, okrem zadržania vody? Solím, ale nie príliš… len tak, aby trochu malo jedlo chuť. Naraz sa vzdať soli aj cukru, k tomu som ešte nedospela..

 13. Ahoj. Ja by som sa len chcela opýtať, či sa v tejto knihe môžem dozvedeť ešte niečo viac, pretože už mám zakúpené publikácie od pána dr. Bukovského (Teraz to zíde, Návod na prežitie pre ženu) sú to skvelé knihy, no niektoré veci sa tam opakovali. Tu čítam, že v pláne B sú opäť témy venované raňajkám, metabolizmu a pod. a predpokladám, že to budú rovnaké informácie…tak len či sú tam aj veci úplne nové, ktoré som sa ešte nedočítala v iných publikáciách. Inak chválim sú to skvelé knihy, moja maximálna spokojnosť :-)

 14. Veronika základy životosprávy sú rovnaké v každej knihe doktora Bukovského. Už to, že podobné princípy sa dajú využiť pri rôznych chorobách ako liečba aj prevencia je signál, že sa to bude týkať aj chudnutia. Takže určite časť textu je podobná. Sú tam však aj informácie týkajúce sa výhradne chudnutia a tie v iných knihách nie sú popísané.

  Konkrétne je to napríklad téma emócií, tak podrobne ju u nás nepopísal nikto. Nájdete tam veľa ďalších podrobností, ktoré nie sú opakované z iných kníh. Podľa mňa, ak sa vám jeho predchádzajúce knihy páčia, tak investíciu neoľutujete. To čo sa opakuje si opakovanú pozornosť určite zaslúži.

  Ale tak to už býva, každý autor má nejaké svoje myšlienky z ktorých vychádza. Treba to brať aj tak, že taká kniha musí stáť ako samostatný celok, takže preto sa niektoré veci svojím spôsobom opakujú v každej knihe.

 15. Ďakujem za odpoveď. Ja ani na iné zdroje informácii nedávam, spolieham sa len na Vaše a na dr. Bukovského, pretože tam sa mi nikdy nestalo, že by ste si protirečili alebo vyvrátili predchádzajúce informácie ako sa to môže stať u iných autorov. Samozrejme, že je to vidieť aj na vašej odbornosti a aj na výsledkoch :-)
  Ešte by som sa chcela opýtať jednu otázku. Ak sa stravujem podľa modelu 3x denne, mám kvalitné raňajky, obed. Po obede chodím do fitness centra kde cvičím 3x týždenne silový tréning + 20 min aeróbny tréning a 3x týždenne iba aeróbny tréning, teda cvičím 5-6x týždenne. Večera pozostáva zo zeleniny a nízkotučných bielkovýn, je potrebné kupovať si doplnky výživy, iontové, proteínove nápoje, tablety BCAA a podobne alebo mi stačí výživa z prijatej potravy?

 16. Mám 22 rokov, moja výška je okolo 161 cm a nemám nadváhu, vážim 55kg :-) len sa chcem zdravo stravovať, športovať a pod. :-)

 17. Veronika doplnky výživy pri rekreačnom športovom zaťažení nepotrebujete žiadne. Pokiaľ chcete tréning veľmi pritvrdiť, môže byť BCAA formou ochrany svalov a možno až imunity, ale to je môj laický názor, radšej si to niekde ešte overte. Proteínové nápoje sú len pohodlnejším príjmom bielkovín, nepotrebujete ich. Iónové a rôzne energetické nápoje sú vhodné ak behávate maratón a iné výkony trvajúce viac, než 2 hodiny. Pri chudnutí spôsobia, že telo nepáli tuk.

  Nakoniec popisujete svoju večeru: bielkoviny a zelenina. Zdá sa teda, že vám rady doktora Bukovského (ani moje) veľmi k srdcu neprirástli. Škrtnúť sacharidy večer je zlý nápad. Ja radím normálne množstvo, alebo trocha škrtiť.

 18. Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať len jednu otázočku. Viem, že sa odporúča denne zjesť aspoň trochu sladkého, ideálne osladiť si raňajky medom, javorovým sirupom, melasou alebo sušeným ovocím. Ja mám však ten problém, že na sladké absolútne nemám chuť. Mám sa premôcť a dať si trochu sladkého alebo mi postačujú sacharidy z príloh, pečiva a pod.? Dokonca ani ovocie mi nie je po chuti, len tie menej sladké druhy zjem. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

 19. Katarína že by bolo treba aspoň trocha sladkého, tak to som ešte zatiaľ nepočul. Naopak, vyhnúť sa cukru, medu, sirupom je úplne ideálne a to aj pre zdravú životosprávu a aj pre človeka ktorý nepotrebuje chudnúť. Niečo iné sú sacharidy, tie sú naopak potrebné. Takže dať si ráno ovsené vločky trebárs naslano je veľmi dobrý nápad.

 20. dobrý večer, som po celkovom odstraneni štitnej zlazy, beriem euthyrox 125, ako mi začali problemy so stitkou (od roku 2013 doteraz) som pribrala 17kg, a tie sa ma držia ako kliešt, mám este nejaku nadej, že sa mi podarí aspon 10kg dat dolu? dakujem

 21. Jana pri ťažkostiach so štítnou žľazou (a vlastne akýchkoľvek iných zdravotných problémoch) sa snažím nedávať žiadne odporúčania, nie som lekár. Skúste si úprimne premyslieť, či vaša strava a objem pohybu sú také, ako by zhruba možno aj mali byť. Ak áno, potom to môže komplikovať štítna žľaza. No ak jedávate aj menej vhodné veci, tak viete, kde začať. Určite by bolo dobrým nápadom konzultovať to radšej s endokrinológom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Metabolický syndróm

Pokiaľ máte výraznejšiu nadváhu, je veľmi pravdepodobné, že sa vás tento problém týka. Pozrime sa preto trocha bližšie na tento stav, pretože dosť ľudí môže

Zdravie

Kým sme v poriadku, tak si nanajvýš štrngáme pohárikmi vína „na zdravie“. Až keď ochorieme uvedomíme si, akú vzácnu hodnotu vlastne predstavuje byť zdravým. V

Obezita u detí

Žijeme v šialenej dobe. Životný štýl, spoločenská klíma, reklama, skladba ponuky v hypermarketoch a hlavne teda ľudská ľahostajnosť spôsobuje epidémiu obezity predovšetkým v civilizovaných krajinách.

Nenechajte sa oklamať výrobcami

Neraz sa v obchodoch ľudia riadia skôr cenou, ako zložením potraviny. To sa dá pochopiť, každý z nás chce ušetriť. V tomto článku sa pozrieme na to, že

Som chudý. Čo robiť ďalej?

Pred 14. rokmi som ukončil chudnutie. Schudol som vtedy za rok 40 kíl. Tešil som sa z výsledku. No v pomerne krátkom čase som pribral

Potravinové doplnky a cvičenie

Nákup potravinových doplnkov užívaných pri športe by nemal nikdy začať v obchode. Obchod je inštitút, ktorého cieľom je spôsobiť plynulý tok peňazí smerom od vás.

Diéta na chudnutie?

Diéta je slovo, ktoré má viacero významov. Najčastejšie sa používa pre označenie stravovacieho režimu, ktorý má nejakú konkrétnu funkciu. Spravidla vo vzťahu k zdraviu. Najčastejšie

Stévia

Tento článok by sa dal nazvať aj “sladíme pri chudnutí“. Reč bude o Stévii. Je to rastlina, ktorá má sladkú chuť. Názov pre botanikov je Stévia

Paradajky so šunkou

Sú večery, keď sa človeku naozaj nechce nič variť. Čo potom? Potom stačí nakrájať pár ingrediencií a vznikne rýchla a mimoriadne ľahká večera. Táto kombinácia

Po schudnutí sa ľahko priberá

Schudli ste čo i len pár kíl? Je to úspech, ktorý však nemusí trvať dlho. Na prvý pohľad by človek povedal, že obezita sa už nemôže

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak

Hladovka a chudnutie

Hladovka je stále kontraverznou témou. Miešajú sa tu záujmy a názory. Prelínajú sa dezinformácie s fanatizmom. Mieša sa dlhodobé a krátkodobé hladovanie. Padnú sem problémy

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.