BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Extrémne premeny Slovensko

Relácia Extrémne premeny je silne motivujúca. Je to výborný materiál, ktorý si môžete pri chudnutí pustiť a dodá vám energiu ísť do toho. Ideálne, ak ho budete sledovať počas cvičenia - strávite čas určite užitočnejšie, ako keby ste hliveli vo fotelke. Vo verzii USA vám Chris Powell dodá energiu a chuť pracovať na sebe. Verzia Extrémne premeny Slovensko sa filmuje u nás. Za trénera si v relácii vybrali Maroša Molnára.

Neberte však túto reláciu ako návod, ani ako príklad optimálneho spôsobu chudnutia. Je to v prvom rade zábavná relácia. Pre reálne chudnutie je lepšie ísť bezpečnejším tempom. Menej tvrdý šport, menej rýchle tempo chudnutia. Ak človek váži 200 kíl, tak rýchle chudnutie má svoje zdravotné opodstatnenie. Pokiaľ trpíte bežnou obezitou, zbavujte sa jej pomalšie.

Extrémne premeny Slovensko

Je skvelé, že televízia Markíza spustila reláciu Extrémne premeny Slovensko. Je to veľká a silná motivácia pre mnohých divákov.

Obezita na Slovensku začína byť vážnym problém. Ak vás Extrémne premeny zmotivujú, začnite aj vy svoje osobné POSTUPNÉ premeny. Myslite na to, že aj v chudnutí platí pravidlo: „pomaly ďalej zájdeš“. Chudnutie je beh na dlhú trať, je to vytrvalostná disciplína. Šprint tam nemá svoje miesto.

Skúste sa pozrieť do archívu v Markíze, nájdete tam aj mnoho fotografií, článkov a ďalšej motivácie. Linky sú v závere článku. Ilustračné zábery sú z instagramu TV Markíza z niektorých dielov.

https://www.instagram.com/p/B4QdUjTHYrx/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Jedániček podľa Extrémnych premien radšej neskúšajte

V relácii vám toho našťastie veľa neprezradia. Občas sa dá nájsť na ich stránkach recept - v linkách na konci článku pár nájdete. Napríklad recept na banánové lievance.

V recepte sú  použité niektoré naozaj nevhodné zložky:

  • 1 až 2 čajové lyžičky kokosového oleja (to znamená 8 až 16 gramov pre zdravie celkom nevhodného nasýteného tuku).
  • Banány (vysoký glykemický index, pri chudnutí značne nevhodný nápad).
  • Višňový džem - ďalší zdroj cukru.

Je to typický "fit recept na chudnutie" aké sa šíria internetom rýchlosťou svetla.

Tuční totiž s veľkou nádejou budú zdieľať každú sladkú mňamku s pocitom "veď toto sa môže". Vzniká tak ilúzia, že recept je fantasticky zdravý! Veď namiesto cukru tam je predsa zdravý banán a zdravý džem. V skutočnosti je to však celkom normálna sladkosť, ktorá vám zvýši glykémiu a predovšetkým ani nezasýti. Primeraná porcia bude veľmi maličká. Za hodinku a pol budete hladní. Nuž a nehovoriac o tom, že kokosový tuk NIE JE zdravý tuk! To sa len predajcom kokosového tuku podarilo šikovnou marketingovou kampaňou vyvolať ilúziu aký je super... No a mnohí tomu naleteli. Takže na mňamka-recepty "na chudnutie" radšej so záľubou pozerajte, ale jedzte radšej naozaj zdravé jedlá ktoré sú pri chudnutí aj prospešné.

Ako režim na chudnutie dostávajú všetci účastníci diétu okolo 1700 až 1800 kalórií. Viem, v klasických rozpisoch redukčnej diéty aká sa v klinickej obezitológii odporúčala zhruba od 60. rokov minulého storočia redukčná diéta dokonca len 1500 kalórií na deň. Dnes však už sme o kúsok ďalej so skúsenosťami aj praxou. Tak nízke čísla by sa dali pochopiť i 150 centimetrovej staršej ženy. No pri morbídne obéznych ľuďoch sa smelo dá ísť vyššie.

https://www.instagram.com/p/B4KH79lHF6_/

Mimochodom v druhej sérii relácie už takéto čísla a jedálničky vôbec nepublikujú a ukážu nám len chladničku až po strop naplnenú mliečnymi výrobkami. Tiež diskutovateľné, či pre morbídne obézneho človeka je najlepším nápadom napchávať sa mliekom. Takže znova: nie je to návod na zdravé chudnutie. Je to zábavná a navyše PP relácia (product placement = v relácii je viac či menej nápadne umiestnená reklama na produkty) a potrebujú ukázať tovar sponzora. To ešte neznamená, že si máte aj vy utekať nakúpiť tvarohy, syry, jogurty a zakysanky. Len sponzor ktorý si reklamu zaplatil dúfa, že to spravíte.

Ak by ste to "skúšali doma", tak 1800 kalórií je málo energie. Najmä ak si k tomu chcete napariť naozaj poriadny posilňovací tréning. Na tak tvrdú záťaž totiž môže zareagovať imunitný systém. Častejšie choroby - to sme videli aj u niektorých účastníkov - sú potom celkom zbytočným dôsledkom.

Nechcem vyzerať, že len kritizujem: Niekto má možno 200 kíl, diabetes a iné vážne zdravotné komplikácie. Alebo potrebuje súrne podstúpiť život zachraňujúcu operáciu. Potom je veľmi rýchle až drastické chudnutie naozaj opodstatnené. Riziko následkov obezity je niekedy horšie, ako riziká spojené s tak nebezpečným chudnutím. V takom prípade môže lekár predpísať aj tvrdý režim. Vo všetkých ostatných prípadoch je vhodné chudnúť pomaly a tam bude režim okolo 2000 kcal (okolo 8300 kJ) asi oveľa efektívnejší a to za predpokladu, že pri nechudnutí by vhodný príjem bol okolo 10 000 kJ teda niekde cez 2500 kcal. Samorejme - v praxi nepočítajte kalórie, ale živiny.

Pokiaľ budete hľadať jedálniček podľa Chrisa Powella, vyšlo to aj vo forme knihy. Je to režim ktorý vychádza z konceptu sacharidových vĺn. Je to krátkodobo účinný režim na chudnutie, známy zo športového prostredia. Využívajú ho cvičenci, ktorí pred súťažou potrebujú rýchlo zhodiť pár kíl. Pre bežného človeka je to zbytočné. Rovnaké výsledky dosiahnete aj primeranou zdravou stravou, akurát už počas chudnutia získate zdravé návyky.

https://www.instagram.com/p/B3-VEkhHd4n/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

V Extrémnych premenách majú účastníci jesť okolo 1700 kalórií na deň. Je to EXTRÉMNE MÁLO. Ale veď názov extrémny, tak aj metódy extrémne. Pre tak veľkého človeka je to nezmyselne málo. Myslite na to, že tréning majú 2 až 4 hodiny denne. To je tvrdý záber na organizmus. Neriaďte sa pri chudnutí podobnými princípmi – vy  nebudete za sebou mať štáb osobných trénerov a asistenciu, ktorá sa nedostala do obrazu. Vieme, že ak pôjdete do tak nízkeho príjmu, zvyčajne to povedie k spomaleniu metabolizmu a potom musíte jesť stále menej a menej.

Ako príklad si zoberme tretí diel seriálu. 173 kilová žena dostala diétu 1700 kalórií. Pri tréningu 6 krát do týždňa 2 až 4 hodiny je to extrémne málo jedla. Prečo extrémne? Počítajte:

  1. Žena v jej veku by normálne mala denne zjesť okolo 2100 pri ľahkej práci alebo 2600 kalórií pri ťažkej. (Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike). Chudnutie by sa jej teda určite darilo aj keby jedla 2000, dokonca asi aj 2500 kalórií. Prečo?
  2. Pretože k bežnému životu (aj telo spotrebováva energiu!) jej naparili štvorhodinové tréningy. Napríklad 4 hodiny bicyklovania zhltnú okolo 1300 kalórií.
  3. Príjem 1700 kalórií mínus výdaj najmenej 1300 kalórií – na prežitie jej má zostať 500 kalórií?

To je režim, ktorý sa dlhodobo nemusí vyplatiť.

Pre 4 až 6 ročné dieťa, ktoré váži okolo 20 kíl je u nás odporúčaný príjem 1650 kalórií na deň. V piatom dieli prvej série 220 kilová žena mala výživovým odborníkom odporúčaný príjem 1700 kalórií. To je o 50 kalórií viac, ako má jesť 20 kilové dieťa. Inými slovami morbídne obéznych ľudí kŕmia porciami pre predškolákov. Nechudnite podľa čísiel zo žiadnej zábavnej televíznej relácie! Je to show a vy nevidíte, čo sa dialo v pozadí.

https://www.instagram.com/p/B4ie5nvHWGO/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 

Krátky popis niekoľkých epizód prvej série tejto relácie:

1. diel Extrémne premeny Slovensko

Zuzana. Obézna žena, sa vinou obezity dostáva do zlej životnej situácie. V puberte ešte nebola tučná, ale zhoršovalo sa to. Potom, čo ju neprijali na školu tak začala viac priberať. Veľa starostí jej pridalo, keď jej vážne ochorel otec. Jedlo sa jej stalo útočiskom. Blolesti kĺbov, zle sa cíti, bojí sa ukázať sa vlastnému manželovi. Nemôže sa už ani s dieťaťom hrať. V pozadí sa dá tušiť mnoho varovných príznakov metabolického syndrómu.

Keď bolo možné dať prihlášku do Extrémnych premien Slovensko, napísala Marošovi Molnárovi. To je slovenský tréner, ktorý sa bude ďalší rok starať o Zuzanu, ktorá je prvou účastníčkou tejto novej relácie televízie Markíza.

Posledné 3 roky sa už nevážila. Je to presne typický jav. Ľudia, ktorí sa nevážia sa zvyčajne dostanú do problémov. Majú pocit, že je všetko pri starom a nevedia že priberajú. Robili sa štúdie a ľudia, ktorí majú tendenciu priberať a nevážia sa, tak za rok naberú aj 6 kíl bez toho, aby si to uvedomili. Preto je dobré počas chudnutia sa pravidelne vážiť. Zuzana teda v prvom dieli Extrémnych premien Slovensko začala na 138 kíl. Úvod zmeny jej života začali u lekára. Našli sa viaceré zdravotné problémy typické pre extrémnu obezitu.

Veľmi emocionálny úvod, ktorý krásne ukázal, aké vážne problémy nastávajú, keď je človek obézny.

V reklame ktorá pretína reláciu na niekoľkých miestach samozrejme nechýbali lákavé napolitánky, keksíky, venčeky pre deti (kombinované s hračkami). Takže výchova mladej generácie je v plnom prúde. Dospelým sa zas ponúkalo pivo a sladký čaj v plechovke.

Prvý tréning v tejto relácii (aj v jej americkej verzii) býva pomerne tvrdý. Tréner argumentuje tým, že chce vidieť, či to jeho zverenkyňa zvládne. Tréning museli predčasne ukončiť, pretože sa ozvali bolesti. Vizuálne je takýto tréning mimoriadne efektný. Keď sa na to pozriete ako na zábavnú reláciu, tak sa to dá pochopiť. Veľmi rád by som upozornil, aby ste pri chudnutí takéto tvrdé veci nerobili. Myslite na to, že pri filmovaní sú poruke odborníci. Ak by ste sa tak pokúsili začať cvičiť na vlastnú päsť, je to hazard.

Aj v tejto relácii počas tréningu zverenkyňa opakovane odpadla. Previezli ju do nemocnice. To sa môže stať ľahko, pretože obézny človek často môže mať skryté ťažkosti o ktorých ani nemusí vedieť. Asi najčastejšie je to takmer nulová kondícia a nezvládnutie extrémnej záťaže. Niekedy hrozí začínajúca cukrovka a tam potom tvrdý tréning môže viesť k hypoglykémii. Podobné riziko môže súvisieť aj so srdcom. Aj keby ste sa počas tréningu ešte cítili v poriadku, aj neskôr sa môže ozvať problém. Spolupracujte s odborníkom a dajte si poradiť. Relácia Extrémne premeny nech vám je len skvelou motiváciou.

Zuzana predtým jedávala veľmi veľa. Pravdepodobne bola zvyknutá jedlom riešiť mnoho životných ťažkostí a tak sa u nej vytvorila určitá forma závislosti od jedla. Pred chudnutím v poslednom štádiu jedávala mimoriadne vysoké množstvo jedla. Odborník na výživu Mgr. Michal Páleník to odhadol na 7000 kalórií – to by bolo okolo 29 000 kJ.

Zuzana dostala vybavenie od insportline. Bežecký pás a ďalšie potreby.

Po prvom mesiaci cvičenia sa však Zuzana musela zastaviť s tréningami, pretože dostala zápal pľúc. Aj to je častý dôsledok príliš tvrdého tréningu. A možno aj podvýživy. Ani ho poriadne nevyležala a už zas cvičila. Neskôr sa znova vrátil nový zápal. Znova vypadla na mesiac z hry. Potom jej lekárka odporučila len ľahký tréning, ale už za pár záberov potom sme videli ako je na veslovacom trenažéri.

Pokiaľ by ste chudli vy a ochoriete, žiadne špeciálne opatrenia nerobte. Počas choroby telo míňa energiu. Preto jedzte počas choroby tak, ako keby ste trénovali.

Potom čo jej váha zostúpila pod 90 kíl, tréner jej navrhol 10 kilometrový beh. Aj po behu nasledovala ďalšia choroba s antibiotikami.

Poučte sa z toho všetci čo tvrdo trénujete. Ak často ochoriete, zmiernite tréning. To stačí na to, aby ste boli zdravší. Dá sa uvažovať o pomoci a dlhodobo nasadiť niektorý výživový doplnok ako HMB, BCAA. Ale k tomu primeraný tréning! Nie preťažovanie.

Za rok Zuzana schudla 61 kíl. Je to fantastický výkon.

V závere jej pomohla aj plastická operácia. Ide o plastickú operáciu, počas ktorej sa odstráni prebytočná koža. Chirurgické riešenie obezity je síce možné tiež, ale to je iná téma.

2. diel Extrémne premeny Slovensko

Peter a jeho rodina. Príbeh mäsiara, ktorý mal v mladosti úraz a jeho vinou sa musel prestať hýbať. Momentálne je tučný a má viaceré znaky metabolického syndrómu. Začína s hmotnosťou 179,4 kíl. Cíti sa stále unavený a už sa ani nevládze riadne venovať rodine pre trvalý pocit únavy. Výsledok bol, že Peter zhodil 78 kíl. Ako vždy – tieto čísla veľa nepovedia, pretože tvrdým tréningom sa zmenilo množstvo svaloviny. Okrem toho po operácii odstránenia prebytočnej kože stratil pár kíl.

3. diel seriálu Extrémne premeny Slovensko

Silvia má 173 kíl na začiatku. Celý život bola pri tele. Pribrala najmä po rozvode, aj keď rozvod pripisuje možno tiež tomu, že je silná.

Mimochodom, niektorí ľudia sa snažia vyhnúť slovu tučná, či obézna. Radšej povedia „pevná“, „silná“, veľká“. Všimnite si, že tieto náhradné označenia sú skôr lichotivé a hrdosť vyvolávajúce slová.

Aj Silvia má vysoký tlak, vysokú kyselinu možovú a ďalšie znaky metabolického syndrómu. Dokonca kríva, má ťažkosti s kolenami. Nemôže ich dať operovať, pretože s takou obezitou by bolo riziko, že sa nepreberie z narkózy.

Silvia schudla o 88 kíl.

4. diel seriálu Extrémne premeny Slovensko

Jano je extrémne obézny, prakticky už nevládze chodiť a nevydrží dlho stáť. Postupne sa takmer prestal hýbať. Máva stres a ukľudňuje sa jedlom. Má rád veľa jedla, najmä prílohy. Nemá problém zjesť dve 300 gramové čokolády. Začína na váhe 286,9 kíl. Nastavili ho na 2000 kalórií na deň. Schudol 175 kíl za rok.

5. diel seriálu 

Katka. Začínala s váhou 224,5 kíl. Tučná je od detstva. Nepociťuje žiadne problémy v súvislosti s nadváhou. To aj znižuje jej celkovú motiváciu niečo s tým spraviť. Pritom u lekára už nevedia spraviť ani meranie tlaku krvi, pretože manžeta tlakomeru sa nedá navliecť.

Za rok zhodila 80 kíl.

6. diel 

Rudo. Bývalý športovec, ktorý vinou stresu a zlej životosprávy pribral na 180,2 kíl. Už pociťuje zdravotné problémy. Vysoký cholesterol, začínajúci diabetes (o cukrovke nevedel) sú signálmi rozvíjajúceho sa metabolického syndrómu.

Za rok schudol 81 kíl.

7. diel 

V tomto dieli chudne Žaneta (117,8 kíl) a Miriam (138 kíl). Miriam schudla za rok 45 kíl, Žaneta chudnutie prerušila.

Takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Druhá séria tejto reality show má trocha iný koncept. Ešte viac sa posunula smerom k zábave. V relácii už nie je konkretizované, koľko tí ľudia majú jesť. V tréningoch vidíme menej nezmyselných záťaží, ktoré sú vizuálne atraktívne (ťahanie lietadiel, prehadzovanie pneumatík od traktoru) čo je len dobre pre účastníkov. Stále sa často objavujú športy ako beh, ktoré pre morbídne obézneho nie sú väčšinou príliš vhodné.

Každopádne ide o vynikajúcu motivačnú reláciu, ktorá vás pri pobavení môže inšpirovať, že ak máte trocha väčšie bruško, aj vy s ním môžete niečo spraviť. A čo spraviť?

  1. Poraďte sa s lekárom, či naozaj máte chudnúť a ak áno, či nemáte nejaké zdravotné obmedzenia. Napríklad lieky na srdce by znamenali, že nemôžete cvičiť podľa tepovej frekvencie. Alebo diabetes by znamenal že nemôžete ísť podľa jedálnička pre zdravých a podobné úpravy.
  2. Naštudujete princípy zdravej výživy, aby ste vedeli, čo máte jesť. Na pultoch je viacero dobrých kníh - pozrite si knihy o chudnutí, ktoré odporúčam prečítať najlepšie všetky - teda nie len jedinú knihu. Aj keď veľa sa opakuje, ale lepšie to budete vnímať ak tú látku dostanete od viacerých autorov.
  3. Poradíte sa s fyzioterapeutom a možno trénerom, čo konkrétne pre vás bude vhodné cvičiť. Na úvod to pravdepodobne bude chôdza a možno rehabilitačné cvičenia. Neskôr si pozrite aj cviky na chudnutie a ktoré radšej necvičiť.
  4. Nastavte si život podľa toho, čo ste sa dozvedeli.

https://www.instagram.com/p/B2kN5dSII4L/

Tipy na *ďalšie články

Ďalšie informácie

Články

Videá

https://www.instagram.com/p/B22O39soa7_/

Napísal
Miro Veselý 
10. novembra 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.