Extrémne premeny Slovensko

Relácia Extrémne premeny je silne motivujúca. Je to výborný materiál, ktorý si môžete pri chudnutí pustiť a dodá vám energiu ísť do toho. Chris Powell vám určite dodá energiu a chuť pracovať na sebe.

Neberte však túto reláciu ako návod. Je to zábavná relácia. Pre reálne chudnutie je lepšie ísť bezpečnejším tempom.

Je skvelé, že televízia Markíza spustila reláciu Extrémne premeny Slovensko. Je to veľká motivácia pre mnohých ľudí.

Obezita na Slovensku začína byť vážnym problém. Ak vás Extrémne premeny zmotivujú, začnite aj vy svoje osobné POSTUPNÉ premeny. Myslite na to, že aj v chudnutí platí pravidlo: „pomaly ďalej zájdeš“. Chudnutie je beh na dlhú trať, je to vytrvalostná disciplína. Šprint tam nemá svoje miesto.

Extrémne premeny Slovensko

Skúste sa pozrieť do archívu v Markíze. Pokiaľ ale viem, po pár dňoch od vysielania to z archívu odstraňujú.

Jedániček podľa Extrémnych premien neskúšajte

Ako režim na chudnutie dostávajú všetci účastníci diétu okolo 1700 až 1800 kalórií. Viem, v klasických rozpisoch redukčnej diéty aká sa v klinickej obezitológii odporúčala zhruba od 60. rokov minulého storočia redukčná diéta dokonca len 1500 kalórií na deň. Dnes však už sme o kúsok ďalej so skúsenosťami aj praxou. Tak nízke čísla by sa dali pochopiť i 150 centimetrovej staršej ženy. No pri morbídne obéznych ľuďoch sa smelo dá ísť vyššie.

Ak by ste to “skúšali doma”, tak to je veľmi málo energie. Najmä ak si k tomu chcete napariť poriadny posilňovací tréning. Na tak tvrdú záťaž totiž môže zareagovať imunitný systém. Častejšie choroby – to sme videli aj u niektorých účastníkov – sú potom zbytočným dôsledom.

Pokiaľ budete hľadať jedálniček podľa Chrisa Powella, vyšlo to aj vo forme knihy. Je to režim ktorý vychádza z konceptu sacharidových vĺn. Je to účinný režim na chudnutie, známy zo športového prostredia. Využívajú ho cvičenci, ktorí pred súťažou potrebujú rýchlo zhodiť pár kíl. Pre bežného človeka je to zbytočné. Rovnaké výsledky dosiahnete aj primeranou zdravou stravou.

V Extrémnych premenách majú títo ľudia jesť okolo 1700 kalórií na deň. Je to EXTRÉMNE MÁLO. Ale veď názov extrémny, tak aj metódy extrémne. Pre tak veľkého človeka je to nezmyselne málo. Myslite na to, že tréning majú 2 až 4 hodiny denne. To je tvrdý záber na organizmus. Neriaďte sa pri chudnutí podobnými princípmi – vy  nebudete za sebou mať štáb osobných trénerov a asistenciu, ktorá sa nedostala do obrazu. Vieme, že ak pôjdete do tak nízkeho príjmu, zvyčajne to povedie k spomaleniu metabolizmu a potom musíte jesť stále menej a menej.

Ako príklad si zoberme tretí diel seriálu. 173 kilová žena dostala diétu 1700 kalórií. Pri tréningu 6 krát do týždňa 2 až 4 hodiny je to extrémne málo jedla. Prečo extrémne? Počítajte:

  • Žena v jej veku by normálne mala denne zjesť okolo 2100 pri ľahkej práci alebo 2600 kalórií pri ťažkej. (Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike). Chudnutie by sa jej teda určite darilo aj keby jedla 2000, dokonca asi aj 2500 kalórií. Prečo?
  • Pretože k bežnému životu (aj telo spotrebováva energiu!) jej naparili štvorhodinové tréningy. Napríklad 4 hodiny bicyklovania zhltnú okolo 1300 kalórií.
  • Príjem 1700 kalórií mínus výdaj najmenej 1300 kalórií – na prežitie jej má zostať 500 kalórií.

Pre 4 až 6 ročné dieťa, ktoré váži okolo 20 kíl je u nás odporúčaný príjem 1650 kalórií na deň. V piatom dieli 220 kilová žena dostala o 50 kalórií viac. Inými slovami morbídne obéznych ľudí kŕmia porciami pre predškolákov.

Nechudnite podľa čísiel zo žiadnej zábavnej televíznej relácie! Je to show a vy nevidíte, čo sa dialo v pozadí.

1. diel Extrémne premeny Slovensko

Zuzana. Obézna žena, sa vinou obezity dostáva do zlej životnej situácie. V puberte ešte nebola tučná, ale zhoršovalo sa to. Potom, čo ju neprijali na školu tak začala viac priberať. Veľa starostí jej pridalo, keď jej vážne ochorel otec. Jedlo sa jej stalo útočiskom. Blolesti kĺbov, zle sa cíti, bojí sa ukázať sa vlastnému manželovi. Nemôže sa už ani s dieťaťom hrať. V pozadí sa dá tušiť mnoho varovných príznakov metabolického syndrómu.

Keď bolo možné dať prihlášku do Extrémnych premien Slovensko, napísala Marošovi Molnárovi. To je slovenský tréner, ktorý sa bude ďalší rok starať o Zuzanu, ktorá je prvou účastníčkou tejto novej relácie televízie Markíza.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Posledné 3 roky sa už nevážila. Je to presne typický jav. Ľudia, ktorí sa nevážia sa zvyčajne dostanú do problémov. Majú pocit, že je všetko pri starom a nevedia že priberajú. Robili sa štúdie a ľudia, ktorí majú tendenciu priberať a nevážia sa, tak za rok naberú aj 6 kíl bez toho, aby si to uvedomili. Preto je dobré počas chudnutia sa pravidelne vážiť. Zuzana teda v prvom dieli Extrémnych premien Slovensko začala na 138 kíl. Úvod zmeny jej života začali u lekára. Našli sa viaceré zdravotné problémy typické pre extrémnu obezitu.

Veľmi emocionálny úvod, ktorý krásne ukázal, aké vážne problémy nastávajú, keď je človek obézny.

V reklame ktorá pretína reláciu na niekoľkých miestach samozrejme nechýbali lákavé napolitánky, keksíky, venčeky pre deti (kombinované s hračkami). Takže výchova mladej generácie je v plnom prúde. Dospelým sa zas ponúkalo pivo a sladký čaj v plechovke.

Prvý tréning v tejto relácii (aj v jej americkej verzii) býva pomerne tvrdý. Tréner argumentuje tým, že chce vidieť, či to jeho zverenkyňa zvládne. Tréning museli predčasne ukončiť, pretože sa ozvali bolesti. Vizuálne je takýto tréning mimoriadne efektný. Keď sa na to pozriete ako na zábavnú reláciu, tak sa to dá pochopiť. Veľmi rád by som upozornil, aby ste pri chudnutí takéto tvrdé veci nerobili. Myslite na to, že pri filmovaní sú poruke odborníci. Ak by ste sa tak pokúsili začať cvičiť na vlastnú päsť, je to hazard.

Aj v tejto relácii počas tréningu zverenkyňa opakovane odpadla. Previezli ju do nemocnice. To sa môže stať ľahko, pretože obézny človek často môže mať skryté ťažkosti o ktorých ani nemusí vedieť. Asi najčastejšie je to takmer nulová kondícia a nezvládnutie extrémnej záťaže. Niekedy hrozí začínajúca cukrovka a tam potom tvrdý tréning môže viesť k hypoglykémii. Podobné riziko môže súvisieť aj so srdcom. Aj keby ste sa počas tréningu ešte cítili v poriadku, aj neskôr sa môže ozvať problém. Spolupracujte s odborníkom a dajte si poradiť. Relácia Extrémne premeny nech vám je len skvelou motiváciou.

Zuzana predtým jedávala veľmi veľa. Pravdepodobne bola zvyknutá jedlom riešiť mnoho životných ťažkostí a tak sa u nej vytvorila určitá forma závislosti od jedla. Pred chudnutím v poslednom štádiu jedávala mimoriadne vysoké množstvo jedla. Odborník na výživu Mgr. Michal Páleník to odhadol na 7000 kalórií – to by bolo okolo 29 000 kJ.

Zuzana dostala vybavenie od insportline. Bežecký pás a ďalšie potreby.

Po prvom mesiaci cvičenia sa však Zuzana musela zastaviť s tréningami, pretože dostala zápal pľúc. Aj to je častý dôsledok príliš tvrdého tréningu. A možno aj podvýživy. Ani ho poriadne nevyležala a už zas cvičila. Neskôr sa znova vrátil nový zápal. Znova vypadla na mesiac z hry. Potom jej lekárka odporučila len ľahký tréning, ale už za pár záberov potom sme videli ako je na veslovacom trenažéri.

Pokiaľ by ste chudli vy a ochoriete, žiadne špeciálne opatrenia nerobte. Počas choroby telo míňa energiu. Preto jedzte počas choroby tak, ako keby ste trénovali.

Potom čo jej váha zostúpila pod 90 kíl, tréner jej navrhol 10 kilometrový beh. Aj po behu nasledovala ďalšia choroba s antibiotikami.

Poučte sa z toho všetci čo tvrdo trénujete. Ak často ochoriete, zmiernite tréning. To stačí na to, aby ste boli zdravší. Dá sa uvažovať o pomoci a dlhodobo nasadiť niektorý výživový doplnok ako HMB, BCAA. Ale k tomu primeraný tréning! Nie preťažovanie.

Za rok Zuzana schudla 61 kíl. Je to fantastický výkon.

V závere jej pomohla aj plastická operácia. Ide o plastickú operáciu, počas ktorej sa odstráni prebytočná koža. Chirurgické riešenie obezity je síce možné tiež, ale to je iná téma.

2. diel Extrémne premeny Slovensko

Peter a jeho rodina. Príbeh mäsiara, ktorý mal v mladosti úraz a jeho vinou sa musel prestať hýbať. Momentálne je tučný a má viaceré znaky metabolického syndrómu. Začína s hmotnosťou 179,4 kíl. Cíti sa stále unavený a už sa ani nevládze riadne venovať rodine pre trvalý pocit únavy. Výsledok bol, že Peter zhodil 78 kíl. Ako vždy – tieto čísla veľa nepovedia, pretože tvrdým tréningom sa zmenilo množstvo svaloviny. Okrem toho po operácii odstránenia prebytočnej kože stratil pár kíl.

3. diel seriálu Extrémne premeny Slovensko

Silvia má 173 kíl na začiatku. Celý život bola pri tele. Pribrala najmä po rozvode, aj keď rozvod pripisuje možno tiež tomu, že je silná.

Mimochodom, niektorí ľudia sa snažia vyhnúť slovu tučná, či obézna. Radšej povedia „pevná“, „silná“, veľká“. Všimnite si, že tieto náhradné označenia sú skôr lichotivé a hrdosť vyvolávajúce slová.

Aj Silvia má vysoký tlak, vysokú kyselinu možovú a ďalšie znaky metabolického syndrómu. Dokonca kríva, má ťažkosti s kolenami. Nemôže ich dať operovať, pretože s takou obezitou by bolo riziko, že sa nepreberie z narkózy.

Silvia schudla o 88 kíl.

4. diel seriálu Extrémne premeny Slovensko

Jano je extrémne obézny, prakticky už nevládze chodiť a nevydrží dlho stáť. Postupne sa takmer prestal hýbať. Máva stres a ukľudňuje sa jedlom. Má rád veľa jedla, najmä prílohy. Nemá problém zjesť dve 300 gramové čokolády. Začína na váhe 286,9 kíl. Nastavili ho na 2000 kalórií na deň. Schudol 175 kíl za rok.

5. diel seriálu 

Katka. Začínala s váhou 224,5 kíl. Tučná je od detstva. Nepociťuje žiadne problémy v súvislosti s nadváhou. To aj znižuje jej celkovú motiváciu niečo s tým spraviť. Pritom u lekára už nevedia spraviť ani meranie tlaku krvi, pretože manžeta tlakomeru sa nedá navliecť.

Za rok zhodila 80 kíl.

6. diel 

Rudo. Bývalý športovec, ktorý vinou stresu a zlej životosprávy pribral na 180,2 kíl. Už pociťuje zdravotné problémy. Vysoký cholesterol, začínajúci diabetes (o cukrovke nevedel) sú signálmi rozvíjajúceho sa metabolického syndrómu.

Za rok schudol 81 kíl.

7. diel 

V tomto dieli chudne Žaneta (117,8 kíl) a Miriam (138 kíl). Miriam schudla za rok 45 kíl, Žaneta chudnutie prerušila.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

  1. Pozerám všetky diely tejto relácie. Videl som aj ameické Extrémne premeny a teraz tieto Slovenské. Vždy si doma hovorím, že aj my by sme mali schudnúť. U nás sa vždy jedlo asi to menej vhodné jedlo ako o ňom píšete. Vždy po relácii nakúpime zdravšie potraviny a niekoľko dní sa aj trocha krotíme. Ale chcelo by to, keby tú reláciu vysielali denne. Lebo teraz už piatok jeme po starom a cez víkend máme vždy stretnutie u rodičov. To keby ste videli, čo sa tam deje, tak to by bol iný kolotoč! Fakt si neviem predstaviť, ako toto zlomím. Som pomerne mladý človek a už mám skoro 100 kíl. Otec má oveľa viac. Diabetik. Mama to isté… Dnes je pondelok a my máme plnú chladničku balíčkov. Dostali sme ako vždy od rodičov. Aj manželka mi vyčíta, že to jem. Ale nemám srdce to vyhodiť, veď čo je v tom peňazí a práce.

  2. Fe.k je fakt, že takéto relácie nás vedia často pekne motivovať. Žiaľ, to čo vidíme na obrazovke nie je vždy celkom to, čo sa deje v skutočnosti. V pozadí takejto veľkej relácie stojí viacero trénerov a ľudí, ktorí dohliadajú na priebeh. Tak drastické opatrenia ako sú nasadené sú skôr na efekt. V bežnom živote by každý príčetný človek chudol normálnym spôsobom. Omdlievanie, opakované choroby či zranenia účastníkov len signalizujú že show za každú cenu bola povýšená nad všetky ostatné princípy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Alkohol a chudnutie

Alkohol je pri chudnutí nepriateľom, ktorý vám bráni dosiahnuť výsledky hneď viacerými spôsobmi. Preto si vydajte svoj osobný zákaz používania alkoholu. Je to výhodnejšie a

Sacharidy

Jedna z neprávom najviac démonizovaných zložiek potravy sú sacharidy. Tuční ľudia sa boja jesť chlieb, prílohy. Nazdávajú sa, že z nich sa priberá. V tomto

Ako schudnúť

Návodov na chudnutie je už plný internet. Mnohé sú celkom nezmyselné. Väčšina je odpísaných. Ale tento môj návod sa vám nebude páčiť. Síce funguje, ale

Pitný režim

Piť treba. Lenže pitie je záležitosť, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Za deň vypije tak dve tri kávy a po večeri možno pivo.

Prevod kJ na kcal

Kcal násobte číslom 4,2 a máte hodnotu v kJ. Alebo naopak kJ deľte číslom 4,2 a máte hodnotu v kcal. Príklad: 8 000 kJ = 1

Zdravé a nezdravé tuky

Tuk je jednou zo základných živín v našej potrave. Porozumenie tukom je látka, ktorú prenecháme odborníkom na chémiu. Aj pri veľkom zjednodušení látky to bude

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.