Jste to co jíte

Relácia Jste to co jíte je známa z vysielania českej televízie Prima. Určite sa oplatí, ak si ju pozriete. Žiaľ, nedá sa celkom jednoducho hľadať v archíve na internete, pretože majú nejaké obmedzenia, že na webe môže byť aktuálne umiestnený len posledný diel. Keď však budete hľadať, dá sa nájsť niekoľko dielov relácie rôzne po webe. Ak ste teda túto reláciu nevideli, dá sa to dohnať.

V programe Jste to co jíte ide v provom rade o zábavu a až potom príde všetko ostatné. Základom je tučný človek, ktorý sa rozhodne schudnúť pod dohľadom trojice odborníkov – lekárky (Kateřina Cajthamlová), výživového poradcu (Petr Havlíček) a trénera, ktorý sa v rôznych dieloch zvyčajne mení.

Jeden diel relácie sleduje jedného tučného občana (výnimočne chudne dvojica) na ploche dvoch mesiacov. Po úprave stravy a nasadení tréningového plánu sa zvyčajne dostaví chudnutie. Za dva mesiace sa bežne stretnete s úbytkom na tuku 8 až 12 kíl, čo sú výsledky viac, než povzbudivé. Pokiaľ by ste chceli mať podobný výsledok ako účastníci Jste to co jíte, myslite na dve veci:

 • V relácii takéto výrazné úbytky dosahujú ľudia s hmotnosťou 120 a viac kíl. U veľmi obézneho človeka sa dá očakávať, že po nastavení správneho režimu sa hmotnosť rýchlo pohne dolu. U menej obéznych ľudí je úspechom už aj chudnutie okolo dvoch až štyroch kíl za mesiac!
 • Títo ľudia chudnú s profesionálne navrhnutým stravovacím plánom, majú prístup ku konzultovaniu a hlavne sú vysoko motivovaní “nestrápniť sa”. Pri chudnutí podomácky a bez kamier môže u mnohých ľudí práve motivácia robiť ťažkosti.

Seriál Jste to co jíte sa dá určite použiť, ako motivačný zdroj. Sledovanie príbehu, ako sa tučný človek bráni, je poučné. Štruktúra relácie je taká, že v úvode hovorí obézny človek, ako nedokáže schudnúť, ako už “všetko skúsil”. Následne mu prídu odborníci prezrieť ľadničku, v ktorej spravidla nájdu mizernú stravu, ktorá je jednou z príčin obezity. V ďalšej časti sa obézny učí nový stravovací režim, nakupovať, ako variť, ako cvičiť.

Súčasťou väčšiny dielov je aj takzvaná “prepadovka”, kedy sa pokúsia pristihnúť chudnúceho pri nezdravej strave. Raz ho niektorý kamarát ponúka klobáskou, inokedy so skrytou kamerou vniknú do práce a podobne. Mnoho chudnúcich poľaví a dobrote neodolá. V novších dieloch však už účastníci vedia, že bude prepadovka a tak ju často odhalia vopred.

Ak by sme chceli hodnotiť stravovacie “prikázania” ktoré účastníci relácie Jste to co jíte dostávajú, asi by vznikla dlhá diskusia. Každý účastník dostane diétny plán (pozor, nie jedálniček na chudnutie). V tomto diétnom pláne je popísané čo a koľko by malo tvoriť jednotlivé jedlá. Toto musí pochopiť a začať sa tým riadiť. Podľa toho, čo vidíme kupovať, variť a jesť účastníkov seriálu si môžete urobiť predstavu o tom, že jedlá môžu byť pestré. Výsledky pritom hovoria za seba – kto režim dodrží, chudne. Žiaľ, prax ukazuje, že udržať si výsledky ani títo ľudia často nedokážu a tiež často nezvládnu chudnúť dlhodobo.

Aké najčastejšie modely problémov účastníkov Jste to co jíte vidíme? Sú to zvyčajne dva protichodné extrémy:

 • Je priveľa. Najčastejšie sú to muži – doslova žerú čo nájdu a priberajú. U nich stačí znížiť energetický príjem a chudnutie sa rýchlo začne.
 • Je primálo. Najčastejšie “vydiétované” ženy. Diétami spomalený metabolizmus. Jedia veľmi málo jedla, zvyčajne aj nepravidelne, no to málo jedla je zle nastavené. Priveľa mastného a sledkého a málo živín. Výsledok: obezita + podvýživa. Títo účastníci chudnú až keď pridajú (!) jedlo a zmenia jeho kvalitu. Vo viacerých dieloch bolo vidieť, že účastníčka uberala aj z jedál ktoré jej navrhli odborníci a nechudla. Chudnúť začala až potom, keď začala jesť viac.

Aký druh chudnutia sa v Jste to co jíte využíva? Z mnohých dielov som vyrozumel, že výživový štýl síce je pre každého účastníka ušitý na mieru, ale isté zovšeobecnenia sa formulovať dajú. (Presné výživové odporúčania sa v relácii nespomínajú.) Obéznemu človeku je zmeraný bazálny metabolizmus a na základe meraní tela je určený vhodný príjem živín. Niečo podobné sa deje aj v praxi obezitológov. S menšou presnosťou sa viete k týmto číslam dostať aj vy. Tabuľky vhodného energetického príjmu podľa váhy, veku… Alebo si spravte výpočet BMI, na mojej stránke vám vypočíta aj orientačné zloženie jedla, pitný režim a odporúčania pre druh športovej zážaže. Samozrejme, u lekára získate presnejšie čísla. Vráťme sa však k účastníkom relácie. Z takto vypočítaného optimálneho príjmu je odpočítaných asi 10% a to je pravdepodobne diétny režim. Opakujem, presné výživové tipy nie sú v relácii zverejnené, je to len môj odhad.

Pokiaľ si tento model chcete vyskúšať sami na sebe, je to vlastne veľmi podobný režim chudnutia, aký sa osvedčil aj ľuďom na fóre tejto stránky a odporúčam ho aj vám – od optimálneho príjmu odpočítajte 2000 kJ za deň a to jedzte striktne pravidelne v piatich až šiestich porciách za deň. Mierne zmeny v zložení živín vám vyráta BMI kalkulačka – oproti strave pre zdravých ľudí bude treba navýšiť bielkoviny, znížiť sacharidy a mierne tuk. K tomu pridajte šport aso 3× do týždňa a budete chudnúť. Ak nie, poraďte sa s lekárom. Nebude to síce vo svetle reflektorov ako pri točení Jste to co jíte, ale výsledky dosiahnete úmerné tomu, ako prísne dodržíte režim. Ak si budete uberať, alebo jesť priveľa, výsledky to spomalí.

Aj keď väčšina relácie je venovaná skôr zábave, ako odborným či praktickým radám, z každého dielu si zvyčajne môžete niečo odniesť. Napríklad motiváciu, pripomenutie, že aj my by sme mali o svoje telá dbať a nečakať, až ich bude treba ratovať.

Dôležitou poznámkou k reality show je aj skutočnosť, že pri chudnutí sa nevyužívajú žiadne lieky. Je to dôležitá “maličkosť”. Je dobré, aby si obézni začali uvedomovať, že ich obezita je ich problémom. Nevyriešia to tabletky, ani jedálniček na chudnutie.

Relácia Jste to co jíte ukazuje, ako hlboký zásah do životného štýlu a sociálnych vzťahov chudnutie prináša. Podobne ako my, ktorí sme chudli, aj účastníci musia so sebou nosiť vhodnú potravu, pretože v “teréne” sa akosi nedá zohnať. A možno aj to je dôvod, prečo je tak ťažké po schudnutí si dlhodobo udržiavať lepšie čísla – jednoducho spoločnosť je nastavená tak, že to praje obezite.

Preto je relácia Jste to co jíte dobrým “mementom”. Ak si však pri nej dáte misku arašidov, alebo čipsov, tak sa obávam, že vám nie je ani rady, ani pomoci…

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

 1. zdravim! som neskutocne namotivovana relaciou Jste to, co jite… a po x-ty krat sa zberam robit nieco so svojou dnes po mnohych dietach hroznou vahou. ale tentokrat to uz chcem spravit konecne DOBRE.
  pan Vesely, zalezi zlozenie potravy pri uprave jedalnicka od vysledku BODYSTAT-u? Pytam sa, pretoze sa zberam na BODYSTAT kvoli spravnemu nastaveniu stravy a teraz, ked citam vase reakcie uvazujem, ci mi to ku zmene stravovacieho stylu vobec treba. Je ine stravovanie, ak su % tuku vyssie alebo nizsie? Ano? dakujem.

 2. katy1979 jste to co jíte je skôr zábava. meranie bodystat je súbor údajov o zložení tela. takých meraní je dosť veľa, môžu mať aj iné názvy. pred chudnutím je výborný nápad odmerať svoje vstupné parametre, potom človek vie, čo sa s ním deje. takže ja sa prihováram za meranie. hlavne ak vám odborník povie, koľko je pre vás vhodné jesť a tak. podobne ako v relácii jste to co jíte aj v živote platí, že každý sme trocha iní a čísla ktoré platia pre ostatných nemusia sedieť na každého.

  strava sa bude líšiť podľa percenta telesného tuku a obezity, ale aj podľa výživy a mnohých iných zdravotných parametrov. pre chudnutie síce nie je nutné ísť na také vyšetrenie, ale ak si to môžete dovoliť (finančne, časovo…) tak odporúčam.

 3. dobry den sledujem vasu relaciu vyskusala som mnozstvo diet ale yko som teras pribrala a este som aj bez prace a iba jem aneviem si dat rady prosim vas o radu dakujem

 4. Bohumila, to nie je Mirova relacia, on ju len hodnoti.
  PS: prestuduj si stranku chudnutie-ako.sk a prides na to, kde robis chybu. Jest mozes, ba musis, ale prestuduj si co a kedy. Tento web je plny rad, co robit, aby to slo a mam to odskusane a funguje to.
  Drzim palce.

 5. Kto vymyslel tento slogan musel byt úplny debil !!! Ak chcem byt človekom ozaj sa mám stať kanibalom a jesť ludi???Potom pán Sčurko z Kysaku chcel byť len obyčajný človek a slovenská polícia ho za to popravila…

 6. Ahoj Miro , chcela som sa opýtať že kde sa dá pozrieť ten seriál lebo archív je len pre obyvateľov čr.. ak vieš tak mi sem prosím daj link:)

 7. Dia archív neexistuje, oni majú v tej relácii jste to co jíte zazmluvnené, že to na webe v archíve môžu mať 7 dní. do čiech by sa teoreticky dalo ísť cez nejaký DNS server, existujú také služby, ale neskúšal som. pár dielov sa pokútne dá nájsť na internete na rôznych miestach, nelegálne. aj ja by som rád mal archív celej relácie. pred časom som to pozerával je to poučná relácia. až na to že tu a tam tam hovoria menšie a občas aj väčšie somariny, najmä ak im nejaká firma zaplatí aby to spomenuli… takže na to pozor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.