chudnutie-ako

Koľko potrvá, kým schudnem?

Tie najhoršie prvé kilá strasiete rýchlo. V prvej fáze bude chudnutie rýchle, možno aj 4 alebo 5 kíl za mesiac. Ak vám toto tempo odklepol lekár, možno sa začínate tešiť, ako to ide rýchlo. No v skutočnosti sa organizmus v prvom rade zbavil vody. Tuku ubúda oveľa pozvoľnejšie. Reálny pokles váhy môžete počítať asi na úrovni 2 kilá za mesiac, no radšej ešte menej.

Ak teda máte nadváhu 40 kíl, počítajte s tým, že vás čakajú asi 2 roky systematickej práce. To je hodne, hodne, hóóódne dezmotivujúce.

Človeka to až odradí. Skúste však pred odradením sa zrátať, že ak sa na chudnutie vykašlete, za 2 roky môžete mať plus ďalších 20 kíl. Tučnenie prichádza stále rýchlejšie. Čím viac naberiete, tým ťažšia bude cesta späť.

Väčšina tučných chce schudnúť hneď. Niekedy s objaví aj reklama, ktorá sa pokúša strhnúť pozornosť sľubom, že môžete schudnúť za 20 minút. Samozrejme, oni tým myslia 20 minútové cvičenie. Ale tuční budú dúfať, že to pôjde ľahšie, ak zaplatia.

Najhoršiu časť bremena však zhodíte pomerne rýchlo – asi po pol roku zaznamenáte prvé pozdvihnuté obočia zo strany svojich známych. „Ty si schudol?“ budú sa vás pýtať, pretože na vás bude vidieť veľký rozdiel. To budete v stave asi tak mínus 20 kíl.

 • Teraz sa však proces začne spomaľovať. Organizmus už pochopil, že energiou je potrebné šetriť a hospodári s tým, čo jete.
 • Teraz je nutné, aby ste začali dávať veľký pozor na to, čo jete.
 • Mali by ste znova začať vážiť potraviny, aj samých seba.

Po pol roku už totiž máte zhruba „v oku“, koľko máte zjesť. Nemusíte vážiť, aby ste odhadli 20 deka semiačok. V tomto odhadometrickom meraní sa však môže skrývať lesť – človek si pozvoľna začína zväčšovať porcie. Nenápadne klame sám seba.

Z času na čas preto prevážte porcie, či sú v poriadku.

Druhá lesť je benevolencia. Ako sa vám darí chudnúť, stále častejšie si budete povoľovať výnimky „veď si to už môžem dovoliť“. Pozor na to! Čím bližšie cieľu budete, tým pomalšie vám to pôjde. Avšak nezúfajte – pomalosť hrá vo váš prospech. Vďaka tomu si navyknete na diétne návyky. Ak ich po schudnutí na váhu, akú ste chceli mať, príliš nezmeníte, váhu si zrejme udržíte dlhodobo.

Aké sú teda kroky na účinné chudnutie?

Vy si povedzte: schudnem. Tak jednoznačným postojom totiž máte väčšiu šancu ovplyvniť svoj postoj. Chudnutie totiž nie je pohodlné. Nový režim vás už bude musieť sprevádzať po celý zvyšok života. Tak vážne a rozsiahle zmeny si preto vyžiadajú, aby ste sa na ne dobre pripravili.

Už v úvode preto začínam koncom. Schudnúť je pomerne jednoduchá vec. Technicky vzaté stačí prestať jesť a telo sa postupne zbaví väčšiny tuku. (Aj časti svalov a kostnej hmoty.) No s hladovaním sa telo zároveň začína prepínať do úsporného režimu. Nedostatok potravy si vynúti veľa zmien v metabolizme. Neskôr, keď takto funkčne zmenené telo dostane potravu, začne zas rýchlo priberať. Výsledkom väčšiny diét preto je chudnutie s následným znovupribratím.

Veľa žien ak chcú schudnúť, začnú „držať“ nejakú diétu. Ak sa ich spýtate, ako sa im darí chudnúť, sú spokojné. Kilá idú dolu. No ak sa s touto ženou stretnete o pár mesiacov neskôr, je znova tučná. Chudnutie potom bola lan krátka epizóda, ktorá nepomohla ani zdraviu, ani vzhľadu. Preto je držaťnie diéty na chudnutie tá najhoršia, milióny krát overená stratégia. Nefunguje.

Ak teda chcete dosiahnuť chudnutie, zamerajte sa hneď na záver. Na koniec chudnutia, kedy už ste štíhli. V tejto chvíli musíte spraviť niečo inak, ako to robia tí, čo držia diéty.

Prečo teda po chudnutí ľudia priberú? Sú na to 2 hlavné dôvody.

 1. Chudnutie spomalilo metabolizmus
 2. Po chudnutí sa prechádza na starý režim

Pozrime sa na to podrobne.

Chudnutie spomalilo metabolizmus

Všetky diéty sú založené na škrtení potravy. To má za následok, že telo sa dostane do nedostatku a tým sa spôsobí chudnutie. Ako už vieme, spustí to aj metabolické zmeny. Telesné funkcie sa prenastavia do úsporného režimu. V tejto chvíli sa telo správa logicky – ak je nedostatok, treba čo najefektívnejšie hospodáriť a každú prijatú energiu uchovať. Čo ak bude horšie? Toto nastavenie metabolizmu je záchranný proces. Vďaka nemu by ste prežili aj pár týždňov bez potravy. Je to záchranný proces a nie je dobré využívať havarijný systém na iné účely.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

V dnešnej dobe nežijeme v nedostatku. Preto po ukončení diéty končí aj chudnutie. Z tohoto faktu sa musíte odraziť. Vaše chudnutie nesmie spôsobiť spomalenie metabolizmu. Nesmiete vyvolať stav, kedy telo získa pocit, že je nedostatok, že prišiel čas chudnutia a chradnutia. Musíte chudnúť inak.

Po chudnutí sa prechádza na starý režim

Druhý dôvod, prečo po diéte ľudia rýchlo priberajú je ten, že sa vrátia ku starým návykom. Hneď, ako schudnú pomocou diéty, vrátia sa k pôvodnému stravovaciemu a pohybovému plánu. Inými slovami vrátia sa k takej životospráve, ktorá u nich už raz vyvolala obezitu, či nadváhu. Je len logické, že príčina bude mať rovnaké následky. Akurát rýchlejšie – telo je po diéte a chudnutí v spomalenom režime.

Dnešná doba doslova nahráva tomu, aby sme priberali. Nadváha a obezita je stále častejší jav, vyše polovica ľudí s tým má problém. To súvisí so životným štýlom. Jedávame nevhodné jedlo, málo sa hýbeme, žijeme v strese. Veľmi často jedávame nepravidelne. Výsledkom sú kilá navyše. Z týchto faktov môžete odvodiť, ako na vaše chudnutie. Musíte odstrániť tie prvky životného štýlu, ktoré viedli ku tomu, že ste pribrali. No a musíte to zmeniť natrvalo. Ak totiž niekto jedáva bravčový bôčik a priberá, musí prestať jedávať toto nevhodné jedlo. Ak z neho priberáte teraz, budete aj v budúcnosti.

Samozrejme, nepáči sa nám, ak musíme meniť svoj životný štýl. Život v pohodlí a s maškrtami je príjemný. Pre väčšinu ľudí je prijateľnejšia predstava kedy chudnutie bude len krátka epizóda. Zatnú zuby, pár týždňov vydržia aby schudli a potom sa vrátia k pôvodnému režimu. Výsledkom je jojoefekt.

Vaša stratégia na chudnutie nech je preto iná

 1. Najskôr sa zamerajte na to, aby ste rozpoznali príčiny prečo trpíte nadváhou, alebo obezitou.
 2. Keď ich odhalíte, odstráňte ich zo svojho života.
 3. Nájdite si nové zvyky a aktivity, ktoré prospejú vášmu zdraviu.
 4. Zafixujte si tieto zmeny ako trvalú zmenu svojho životného štýlu.

Postupne sa tu naučíte všetko, čo treba vedieť, ale jednu vec vám prezradím na začiatku: rýchle chudnutie je najhorší nápad. Väčšina ľudí chce schudnúť rýchlo. Priberajú roky. No schudnúť chcú náhle. Aj to je jeden z dôvodov prečo im to nikdy nevýjde. Chudnúť rýchlo sa dá, ale s následkami, o ktorých sme už hovorili. Preto do svojej stratégie zahrňte, že chudnutie bude proces pomalý a že to bude už natrvalo.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

33 Odpovedí

 1. Podla predchadzajucich clankov predpokladam, ze ste momentalne vo faze chudnutia a este mate pred sebou zopar kil, tak ako ja. Ale mozno by bolo dobre napisat aj nieco o tom, kedy treba prestat chudnut a ako postupovat dalej. Je vseobecne zname, ze chudnutie sa moze u labilnych ludi neskor zmenit na anorexiu, co sa zda byt pre nas chudnucich jednoduchsi problem, ale v skutocnosti to tak nie je. Aj ked je to asi skor tema pre psychologa.

 2. Juro: To je pravda. Koniec chudnutia dokonca môže prerásť aj ku začiatku ďalšej vlny tučnenia. Ďakujem za tip, článok na tú tému zaradím.

 3. gratulujem! asi už niet tučných. pravda okrem mňa. ja mám skúsenosť za 2 mesiace i cca 25 kg. ale potom…… tam by som potreboval s niekým si denne písať a dodávať si odvahu. tí doma nepomôžu, lebo ma neskôr chvália, ale zároveň i ľutujú. ak portál funguje, alebo niekto popíše nech mi na môj nick nechá odkaz.

 4. miro, myslim ze tych clankov na tu temu bude viac….lebo schudnut je velmi velke umenie, ale este vacsie je tu vydrenu vahu udrzat…takze dufam ze sa budes webu venovat aj v udrzivacej faze :))
  …chudnutie je ako maraton, len maratonec na konci tuzobne zastane, ale my musime ist dalej…jej vymyslel som nove motto :))

 5. Ja to mam trochu horsie som tinedzerka a aj keby som chcela schudnut proste nemozem – raz zacnem chudnut niektore decka su odporne – mam nadvahu a ked zacne tie blbe reci tak ma ta dieta a chudnutie prestane bavit lebo naco ked to budem pocuvat do konca zivota. Cez tie hlupe posmesky by som sa este ako tak preniesla ale ked vsade vidite tie pekne dievcata – a ja sa prejdem po obchode s tym ze radsej si to ani nevyskusam lebo sa ma bude predavacka pytat preco to nechcem a moja odpoved je stale Je mi to male dakujem. Co mam robit? chcem schudnut rada sportujem. No poztrebujem schudnut rychlo – v skole nas ucitel vazi a pred celou triedou to je najhorsie na celom skolskom roku. Help!!!

 6. Mrs. Big, hlavne sa netrap co si myslia ostatni a cielene sa do toho pusti .. blbi nepochopia nikdy a posmievat sa budu stale, ale ty zato nemusis ostat taka jak si a hlavne ked ti to je neprijemne..
  Najlepsia obrana je podla mna ked si z takych tupcov nebudes robit velku hlavu..
  a zmensenie sa nie je nedosiahnutelny ciel ked sa na to sustredis a ides napriklad podla tohto webu.
  Tento web je super vec, mala som dnes brutal chut na milu keksik tak som si otvorila tento web a us si tu milu nestiham ist kupit lebo ponahlam do fitka..
  a Mrs. Big, zacni pomaly cvicit, a najmi si k tomu kludne trenera, to su bozi ludia a nikdy sa ti nebude posmievat, len ta bude podporovat a viest a motivovat.
  majte sa

 7. Mrs.Big: Na začiatku píšeš, že schudnúť nemôžeš. Potom, že potrebuješ zhodiť rýchlo. Spojím to. Naozaj nemôžťeš schudnúť rýchlo, s tým sa nedá nič robiť. To že športuješ je fajn, ale asi aj rada papáš. A práve cez jedlo vedie cesta k štíáhlej postave. Je pomalá a neľahká. Ako tínejdžérka to máš ideálne. Čím neskôr začneš chudnúť, tým to bude tažšie.

 8. ..zdravim Vas pan Vesely…
  ..obraciam sa na Vas ako kazdy ohladne rady pre mna a moje telo…. od malicka sportujem, samozrejme teraz uz menej, ale snazim sa…. mam 23 rokov, 173cm a 68 kg… vratila som sa z dovolenky a samozrejme mam 4kg navyse..doma vzdy cvicievam 60minut na orbitreku a potom este 25 minut posilnujem na nohy, stehna a zadok… uspesne sa mi dari pomaly tvarovat si postavu…ale nastal problem…orbitrek sa mi pokazil , je uz 3 tyzdne v oprave a ja citim ako som tucna… a neviem sa tych kil zbavit… ako mam prezit ten cas , kym mi pride moj stroj na cvicenie a pri tom nepriberat?… dakujem

 9. anna: trebárs dajte rýchle prechádzky, sú veľmi účinné. Alebo si skočte do fitka, nie je to síce zadarmo, ale zas je tam kopa iných prístrojov na kardio – ono je fajn striedať to po čase. No a ana schudnutie je dobré analyzovať stravu, možno papáte niečo, čo by sa nemalo.

 10. ..prechadzky provozujem… chodim rychlo aj pomaly.. snazim sa jest vela zeleniny, ovocia, ryb, morcacie a kuracie maso…sladkosti sa snazim nejest…ono na fitko nemam cas..poviete si, ze trepem..ale fakt.. rano do prace, potom skola, domacnost…
  ..mam znizenu funkciu stitnej zlazy…beriem lieky – Euthyrox… myslite, ze je tu moznost priberania a pomaleho ubytku vahy cvicenim prave posobenim liekov???? …hoci mi zakazuju cvicit a namahat sa …?
  Dakujem anna

 11. anna: veľa ovocia môže byť dôvod priberania. daj jeden kus denne, to je tak akurát. Zeleniny pol kila.
  Podľa diskusie na webe diskuse.doktorka.cz/euthyrox-hormon-stitne-zlazy/
  to vyzerá, že ten liek asi nemá také účinky, akých sa obávaš

 12. Pán veselý. Aj ja sa obraciam s prosbou na vás.Mám 17 rokov, 170 cm a 71kg.Potrebujem schudnúť, len neviem, ako na to.Pohybu mám dosť, lebo žijem na dedine a práce mám vyše hlavy.Problémom sú návaly na sladké

 13. Zdravím, tak pán Veselý…už mám za sebu ten pocit že som pribratá….schudla som 1,5 kg…a dôležité je, že to ide pomaly dolu… meriam si pás, boky, vážim sa…a je to fajn…pijem veľa tekutin, obmedzujem sladké nápoje, i sladké jedlá a pochutiny, všade chodím pešo, cez víkend chodím na dlhé prechádzky ráno aj večer…a ide to dolu….ja som to vedela…. ale aj tak sa tesím na orbitrek!!!! zatial sa majte…. držim palce pri zhadzovaní…. anna

 14. mrs. big..presne tento istý problémmám aj ja…a najhoršie je asi to váženie pred celpou triedou je to dačo hrozne…ale už vážen musím dáko začať chudnúť a nie si stáel vravieť zajtra to skúsim ..ale začať hned…aj ked len tým že si polhodinku zacvičím…idem hned aj na to…držím vám všetkým place spoločne to dokážeme…maj te sa paa

 15. Zrejme off topic, ale to váženie pred celou triedou – byť rodičom dieťaťa v takej triede, tak dôrazne protestujem. Ktovie, u koľkých mladých dievčať toto „porovnávanie“ vážením pred celou triedou povedie k anorexii …

 16. uff, doteraz sa pamatam, ako mi byvalo kazdy rok koncom augusta zle, ked som si pomyslela, ako nas bude telocvikarka vazit. kazdy rok som z toho mala nervy. je to (bolo to) uplne zbytocne, aj tak sme sa nevazili aj na konci, takze porovnanie ziadne a vobec…. bola to kravina.

 17. Musím veľa cvičiť aby som schudla??? Mám 13 rokov a mám 72kg. Čo mám robiť??? Chcem čo najrýchlejšie schudnúť,ale ako???

 18. ahoj môžem sa spýtať, začala som jesť 5x denne, každé cca 2 hodiny a menšie porcie ako doteraz a 2x za deň čosi pocvičiť, alebo korčule..aká bude táto cesta? v priemere koľko môže takto schudnúť človek za mesiac a koľko je zdravé ďakujem.

 19. ell jasné, hneď to presne vyrátam. takže to máme o niečo menšie porcie plus čosi pocvičenia? to je jasné. môže sa to prejaviť v zmene hmotnosti za mesiac. ale, priznávam, neviem zaručiť akým smerom.

 20. ahojte
  no ja mam prave zly pocit, citim sa plna najedena ked dordziavam 5 jedal malych za cely den.a to chodim 2 krat na hodinu aerobiku odkial idem uplne cervena spotena.neschudla som za cele 2meisace ani kilo , skor som pribrala.cize na mna to vyplyva opacne.Mirko je toto mozne ? ze pravidelna strava moze na niekoho vplyvat priberanim ? musim vsak podotknut ze mam 39 rokov a vysku 168 , vaha teraz neuveritelnych 75 kg / a 27 rokov nejem maso. od mojich asi 10- 12 rokov zivota.dakujem za veskere rady .

 21. renata cítiť sa preplnená je predsa účel. potom nie sú chute ne sladkosti. ak áno, jete málo. a z tréningu máte ísť v pohode, nie červená. prečítajte si tu kapitolu šport.

 22. Doplním. Nechudnite na kilá. Ak nejdú dole centimetre, niekde je chyba, ale na diaľku ťažko radiť.

 23. dakujem Mirko, k tomu sportu mam to stale od prirody ze pri aerobnej aktivite som v tvari cervena, ma to aj moja sestra , tak asi to tak ma byt .co sa tyka jedla zda sa mi ze praveze vela jem.nemoze byt problem vtom ze nejem maso? ze mam uplne zaspaty organizmus a na nic nereaguje ? .centimetre nejdu dole dokonca maam pocit ze mi brucho narastlo pomooooccc-

 24. renata z takého popisu sa nedá nič poradiť. buď to skúste s babami prebrať vo fóre, alebo ešte lepšie konzultovať s lekárom alebo trénerom. nechudnutie môže mať príčiny na ktoré v debate na internete nie je možné prísť. od chýb v stravovaní cez zlý šport, nedostatok spánku až po zdravotné ťažkosti, lieky… mäso nie je nutnou zložkou výživy. ale vegetariánska strava má veľmi často viac sacharidov, takže aj to môže byť problém. ale to naozaj nie je možné posúdiť takto. zanalyzuj si jedálniček s tabuľkami a váhou, potom sa dá povedať viac.

 25. dakujem aj tak Mirko, vela citam , aj diskusie aj nazory, trenera som mala , bola som spevnena, kazal mi jest maso lebo som “ moc sacharidova“ . kedze to slo do penazi prstala som a zacala som chodit na aerobne cvicenia a pravidelnu stravu. vaha mi aj tak nesla dole ani centimetre.pozeram aj jedalnicek, mam toho nastudovaneho viac nez dost. no proste nic.mozno robim chybu ze neviem kolko je to malo a casto, tak som zacala jedavat akokeby z malych misiek / salatove a podob./ aby to bolo ozaj malo.pijem vela vody.ozaj vela vody..budem musiet teda asi viac studovat, zdravotne som na to belmi dobre aj chutovo na cvicenie, aj energei aj elanu. len vysledok ziaden..dakujem aj tak, uz vobec za odozvu , mohol by si robit osobneho poradcu, tolko mudrych rad davas ludom zadarmo.hadam raz budem moct aj ja napisat ze mam dole aspon 5 kg z mojich zelanych 10.

 26. renata takže z toho čo píšeš je mi jasné, že vôbec nemáš predstavu čo vlastne ješ pokiaľ hovoríme o číslach. takže pekne energetické tabuľky a vážiť potraviny. inak sa nepohneš.

 27. trafil si do cierneho , presne to , neviem kolko jem.nepocitam nic a nic nevazim .riadims a odhadom ze malo, ale zase aj ked nejem vysmazane,,mastne jedla a tucne ,tak ze by sa so mnou nic nepohlo.?

 28. renata to je asi zbytočná otázka ak tak čítam posledné tvoje príspevky.

 29. Zdravím :)
  Chcela by som sa spýtať či je ideálne chudnúť 1,8kg za týždeň, v prepočte za 3mesiace som si určila -20kg, cvičila som 5rokov vkuse a mala som „top“ postavu, no zomrela mi najlepšia kamarátka a všetko som zkazila. Za cca 8mesiacov som pribrala skoro 30kg a konečne som sa pozbierala a chcem začať znovu svoj zdravý život. O cvikoch, chudnutí a strave viem všetko. Za prvý týždeň som práve schudla spomínaných 1,8kg. Je to dosiahnutelne?

 30. Naty hlavne je to nezmysel dať si taký cieľ. Ak máte 140 kíl, môže byť reálne za 3 mesiace dať dole 20 kíl. Ale ak to chcete spraviť správne, neplánujte viac, ako 4 kilá za mesiac. Prvý týždeň je v poriadku že to ide rýchlejšie. Potom sa to spomalí a nechajte to tak. Hlavne nebláznite s diétami a drastickým chudnutím! Zvyčajne sa to potom človeku vypomstí.

 31. Ja som rok chudla 10 kíl a za mesiac som ich nabrala späť. Som zúfalá, všetko mi je malé, nosím veci čo pred chudnutím, hanbim sa vyzliecť donaha, vyhýbam sa zrkadlu a váha ma deprimuje. Najhoršie je, že mám štítnu žľazu a nedávno mi doktorka znižovala dávku (keďže som bola na kontrole chudá) a povedala mi že ak si váhu udrzim, ostanem na tejto dávke. Bojím a tam teraz prísť o 10kg ťažšia aby mi naspäť zvýšila dávku. Do marca to už asi nestihnem dať dolu :(

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.