Od roku 2004 píše Miro Veselý

Jedálniček na utorok

Druhý deň chudnutia prichádza s ďalšími tipmi na recept. Ak ste sa včera stravovali podľa plánu a dali ste si aj rýchlu prechádzku, je to veľmi dobrý štart. Dnes môžete pokračovať.

Príklad jedálnička na chudnutie vhodný na jeden deň. Jedálniček je vypočítaný približne na denný príjem 8300 kJ (2000 kcal). Vzrastom menšie a staršie ženy môžu jesť o niečo menšie porcie, muži o trocha väčšie porcie jedál. Tento jedálniček je prevzatý z prvého vydania knihy Jedálniček na chudnutie. Ak chcete, pozrite si zoznam jedál ako ukážkový jedálniček na chudnutie na týždeň.

Pokiaľ ide o šport, platí jedno pravidlo. Ak ste si včera dali rýchlu chôdzu tak zhruba do hodiny, je veľmi dobrým nápadom, aby ste si to dnes zopakovali. Rýchla chôdza pri chudnutí je efektívna a môžete ju opakovať 6 až 7 krát do týždňa zhruba jednu hodinu. Ak ale chodíte cvičiť do posilňovne aj silové cvičenia, tak tie odporúčam cvičiť len 3 krát do týždňa, každý druhý deň. Súvisí to s tým, že častejší a intenzívnejší tréning by ste nemuseli zregenerovať. To je pre telo potom stres = bráni to chudnutiu.

Jedálniček na dnešný deň môže pre niektorých predstavovať problém. Navrhujem v ňom makrelu. Jeden recept na pečenú makrelu je tu.  Ryba však pre niektorých môže byť alergénom. V takom prípade ju musíte nahradiť ktorýmkoľvek iným jedlom z jedálnička. Ryby sú pri chudnutí výborné, pretože obsahujú bielkoviny a kvalitný tuk. Podobný tuk sa však nachádza aj v ľanových semienkach.

Myslite na to, že jedálniček by ste si neskôr mali vedieť zostaviť samostatne, inak sa vám nepodarí dlhodobo udržať si hmotnosť. Ak používate cudzie jedálničky, nenaučíte sa princípy, prečo to vlastne funguje. A byť odkázaný na jedálničky to nie je nič príjemné. Preto, prosím, berte môj návrh jedál na chudnutie skôr ako inšpiráciu, nie dogmu.

Niektorí ľudia siahnu po krabičkovej diéte. Písal som o nej tu. Aj tu. Je to veľmi jednoduché riešenie jedla – niekto vám uvarí a predloží hotové jedlo. Môže to fungovať, no je to oveľa drahšie. Čo je na krabičkových diétach problém je to, že sa nič nenaučíte. Proste ak tú službu už nebudete chcieť, neviete, čo a ako variť.

Príklad jedálnička na jeden deň

 • Tekutá škoricová tyčinka
  Príprava: 5 minút
  Porcia: 1 €
 • Jablká, orechy, cottage.
  Príprava: 1 minúta
  Porcia: 1,30 €
 • Makuku. Makrela na kukurici
  Príprava: 20 až 40 minút, podľa spôsobu prípravy
  Porcia: 1 €
 • Knäckebrot so šunkou a avokádom
  Príprava: 5 minút
  Porcia: 1 €
 • Šalát zo zvyškov
  Príprava: 7 minút
  Porcia: 1,8 €

Raňajky

Tekutá škoricová tyčinka. Ak do tohto receptu dáte málo vody, môžete z hmoty vyvaľkať tyčinku. Obalíte v kokose a máte mobilné raňajky. S väčším množstvom vody vznikne kaša, čiže tekutá tyčinka. Môžete podávať v miske. Môžete si vyrobiť viac. V mrazáku to môžete držať pripravené ako budúcu desiatu, či olovrant.

Pomeľte 20 gramov ľanových semien. Nasypte 20 gramov ovsených vločiek. To je malá hrsť. Doprajte tomu asi 20 gramov hrozienok. (Zhruba toľko sa zmestí na polievkovú lyžicu). 10 gramov kulturistických vegánskych bielkovín. Pomôžu to spojiť, dodajú lepšiu chuť. Nasypte trištvrte lyžičky škorice. Oslaďte stéviou. Môžete ochutiť citrónovou alebo pomarančovou kôrou. K týmto raňajkám si dajte pomaranč.

Desiata

Jablká, orechy, cottage. Jedno väčšie jablko, asi 300-gramové. Biely 3% jogurt, téglik asi 150 gramov. Malú hrsť orechov (vlašské, kešu, paraorechy) asi 20 gramov.

Zjedzte uvedené ingrediencie v takom poradí, aké je vášmu srdcu blízke.

Obed

Makrela na kukurici. Makrela (alebo iná mastná ryba). Tepelne ju ponamáhajte a podávajte jej asi 100 gramov. Predpokladám, že makrely kúpite mrazené, potom nie je problém upiecť len jeden kus. To je polovica väčšej ryby, alebo celá menšia. Dala by sa použiť aj údená makrela. Tá však je divoko presolená a údením sa do nej dostávajú aj látky, ktoré nepatria práve medzi to najzdravšie, čo môžete zjesť.

Mrazenú kukuricu na panvici zohrejte, v náznaku posoľte. Tak do štvrť kila na porciu.

Poznámka k tepelnej úprave ryby. Najmenej práce zaberie ak ju udusíte v pare. Tak asi 20 minút. Vložíte, čakáte, vyberiete. Chuťovo oveľa efektnejšie je dať ju do rúry asi na 180 stupňov takých 20 minút z každej strany.

Korenie, solenie: makrelu nie je potrebné soliť. Sama už slaná je. Posypte ju teda len bylinkami. Hodí sa tymian a oregáno.

Uznávam, že toto asi nie je bežne používaná kombinácia. Mne toto jedlo veľmi chutí. Kukuricu zjem osobitne, slúži zároveň ako predjedlo. Potom sa môžem plne sústrediť na rybu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Olovrant

Knäckebrot so šunkou a avokádom. Na knäckebrot položíte plátok šunky a plátok avokáda. Pokiaľ nejdete medzi ľudí, potrite knäckebrot jedným strúčikom cesnaku. Výborne sa oň obtiera.

6 plátkov knäckebrotu. 40 gramov poctivej šunky (nad 90% mäsa). Pol avokáda, asi 50 gramov.
Ak šunku položíte na chlebíčky na obed, chlebíčky trocha zvlhnú. Potom sa menej mrvia a je z toho menej zametania.

Pred olovrantom si dajte zo dve mrkvičky. Asi 250 gramov. Môžete si ich aj postrúhať, ak je problém s hryzením. Oveľa zdravším plnivom by však bola dusená brokolica. To sa však bojím napísať, aby ste mi nenadávali, že je to veľmi drahé.

Večera

Šalát zo zvyškov. Na večeru minieme zvyšky. Ostalo pol avokáda a tak ho nakrájajte na menšie kúsky. Asi 50 gramov. Zvýšila šunka. Na malé kúsky, asi 40 gramov. Asi 100 gramov červenej fazule. Najpohodlnejšie je otvoriť plechovku a použiť polovicu. Šťavu nepoužite, býva presolená. Nakrájajte nejakú zeleninu. Trebárs papriku a trocha čínskej kapusty. Alebo ľadový šalát. Spolu asi 400 gramov.

Pretlačte hlavičku cesnaku. Posypte tymianom. Ak sa dá, lepší je čerstvý.Aby šalát mal trocha šalátovitú chuť, pokvapkajte ho balzamikovým octom. Môžete jemne pokvapkať prvotriednou sójovou omáčkou. Upozorňujem, že do šalátu tentoraz nepridávame olej. Avokádo je pomerne mastné. To stačí.

Po večeri si doprajte čokoládovú bodku. Dajte si štvorček 90% tmavej čokolády.

Tipy: Ako je to so soľou?

Soliť by ste mali čo najmenej. Takmer na nulové prisáľanie by ste si mali zvyknúť ak máte vysoký krvný tlak, alebo astmu, pri týchto ochoreniach sa vám bez soli citeľne uľaví. Často už za pár dní.

Nulovým prisáľaním rozumiem to, že pri varení a jedení nepoužívajte soľ vôbec. V mnohých potravinách totiž soľ už je. To úplne stačí. Chlieb, syry, tofu, šunka… Tieto potraviny sú slané.

Opatrne aj so sójovou omáčkou. Ak máte režim bez soli, nepoužívajte ani toto dochucovadlo.

Asi namietnete, že taká strava nie je chutná. Je to pravda. Kým ste zvyknutí na soľ. Ak prejde mesiac až dva a vy nebudete soliť, odrazu vám začnú chutiť aj neslané jedlá. Akoby sa vám „otvorila“ chuť na jemnejšie odtiene.

Slané jedlo vám vždy pôjde na chuť. Obmedzte však príjem soli zhruba na 5 gramov denne a to vrátane soli, ktorú zjete v potravinách ako je chlieb, či šunka.

Tip: pomôže, ak použijete špeciálnu srdciarsku soľ. Polovica kamennej soli je nadstavená chloridom draselným (KCl). Taká soľ má o polovicu menej sodíka a pritom solí rovnako „slano“.

Tipy: Cukor, umelé sladidlá a stévia

Cukor, hnedý cukor, melasu, med a iné sladkosti zo svojho života radšej vypustite. Určite aspoň v čase, kým chudnete.

Keby som pred vás postavil misku plnú cukru, asi by ste odmietli to zjesť. Ak sa rovnaké množstvo rozpustí v obľúbenom nápoji (kola, energetický drink) ľudia hneď pijú. Práve pri chudnutí si tieto radovánky musíte striktne zakázať.

Sladké jedlá majú jednu vlastnosť: chceme viac. Ak teda budete jesť menej osladenú potravu, ľahšie zjete len rozumné množstvo.

Pokiaľ potrebujete niečo osladiť, použite stéviu. Toto rastlinné sladidlo je účinné a bezpečné. Ak si ho kúpite ako hotový preparát, môžete ho pokojne používať. Dobré je aj to, že ho môžete použiť aj v teplej kuchyni. Teplom sa sladivosť neničí.

Iné umelé sladidlá neodporúčam. Rôzne chemické látky ako cyklamát, sacharín, taumatín, acesulfám K, aspartám a mnoho iných. Je podozrenie, že môžu mať negatívny vplyv na zdravie.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

59 Odpovedí

 1. prosím vás, uvádzané množstvo potravín v jednálničku napr. ryže, cestovin, strukovín, zemiakov a pod. je v surovom stave alebo už uvarené?
  Ďakujem

 2. V surovom stave. V potravinových tabuľkách je štandard uvádzať surový stav, ak nie je uvedené inak. Uznávam, je to neprehľadné keď človek začína. (Ja som napríklad v začiatkoch vždy bral toľko varených, ako uvádzal surový stav. Bolo to účinné :-) ale dnes by som to už nerobil.

 3. chcem sa opytat tento jedalnicek je pre zeny ,lebo sa mi zda ze je to dost malo kalorii na den

 4. a este som sa chcel opytat preco neuvdzate prepocet na kalorie , mne osobne sa lepsie pocita do 3000 ako do 8000

 5. anton: keď si pozrieš BMI výpočet hore v modrom políčku, tam si vypočítaš, aký príjem by si mal mať. No a pri chudnutí ti potom stačí ubrať nejakých 500-1000 KJ. Tu na stránke sa používajú KJ. Tak sa to uvádza aj na väčšine potravín a podľa mňa sa to jednoduchšie počíta. Vzorový jedálniček aj tak kľudne môžeš použiť. Akurát navážiš viac potravín a tým ti vyskočí aj príjem. to je všetka veda. To sú jedálničky len na inšpiráciu a aby si vedel, že strava má byť aj pestrá a pri chudnutí človek môže dostať aj dostatočné množstvo jedla a pritom zdravo chudnúť jedením.

 6. z toho 5. jedla som nejako nepochopila ako sa to ma dat dokopy – z ostatnych jedal je vacsinou zrejme co patri k comu ale nad tymto dumam a netusim :-)

  anton, kcal je zastarala jednotka, nauc sa radsej na kJ, lebo je to rovnake akoby si chcel nech sa pouziva dlzka v laktoch a nie metroch :-) ked zvladas naratat do 3000 tak snad zvladnes aj do 8000 :-D

 7. ako vsetko pekne ale aj tak to je prilis zjednoduseny priklad a taktiez moze zavadat predpokladam ze tato stranka bola zalozena preto aby sa na rozdiel od komercnych casopisov zamerala na detaily

  takze asi by malo byt uvedene pre koho je ten jedalnicek a aku vahu ma ten clovek
  ne vsetkych potravinach ktore ja kupujem a zostavujem z nich jedalnicek su uvadzane kalorie a energia
  to apolenka: mozes mi vysvetlit cim to je ze sa ti lepsie pocita do 8000 ako do 3000 podla mna to je nelogicke

  to kati: dokazem napocitat aj do 1 000 000 ale mam dost dolezitej prace a mimo to preto som skor hotovy s vypoctom kalorii do 3000 kedze na kazdej potravine kde uvadzaju energeticku bilanciu su aj kalorie narozdiel od tejto fundovanej stranky mimochodom ten tvoj priklad z laktami a metrami je dost od veci radsej sa zdr komentarov ( v amerike su potom asi zastaraly ked meraju v laktoch takisto ako v UK)
  kde sa hrame na klasicke (klise) recicky ze kalorie su zastarale

  cakal som komentar od autora

 8. a malo by byt uvedene ze toto chudnutie nie je pre sportovca lebo to by stratil vsetku svalovu hmotu

 9. anton: tieto jedálničky sú príkladom pre väčšiu časť chudnúcich. Pokiaľ čítaš pozorne, tak si tu predsa môžem vypočítať, pri akej váhe by si mal chudnúť. Toto nie je návod, toto je len pomoc ako sa dopracovať k jedálničkom. Chcel by si veľmi za “lacno” všetko vedieť. Predsa si treba veci aj naštudovať. Myslím, že tu je dostatočné množstvo článkov, z ktorých sa dá veľmi pekne vyjsť. Ale každý si musí uvedomiť, že sa to musí naučiť robiť sám. Išlo vlastne o to, aby si aj začiatočník vedel vypracovať jedálniček. A nie niekomu robiť jedálničky “na mieru”.

 10. apolenka neviem preco odpisujes ty a nie autor?

  ale ked uz pises, tak ti vysvetlim co mi vadi

  vadi mi ak sa niekto snazi davat rady ale nedba na detaily a potom tie rady mozu viac uskodit ako pomoct ako to je vo vacsine priblblych casopisoch a som mal pocit ze tu chce autor hrat na inu notu

  chvalabohu ja mam dost veci nastudovanych preto som bol prekvapeny
  ze autor uvadza priklad jedalnicka ( dost podrobne) ale zabudol na podstatne veci (hoci je to priklad) ze pre aku osobu bol ten jedalnicek vypracovany
  potom to nesluzi ako pomocka ale skor zavadza

  preto som chcel na to poukazat aby to bud autor doplnil alebo tam napisal ze tento priklad je neaplikovatelny v reale

  to je vsetko
  p.s ak som cital spravne dalsie informacie na stranke je tato stranka urcena skor muzom tak neviem preco my odpisuje stale zena (predpokladam ze muz si neda nick apolenka

 11. anton prečo by apolenka nemohla odpovedať? Plne súhlasím s tým, čo píše. Mne sa tiež nepáči že výrobcovia píšu často kcal a nie kJ, ale čo už. Chudnúť sa nedá ľahko.

  To či informácie na tejto stránke môžu pomôcť, alebo ublížiť je relatívne. Asi nikto príčetný sa nebude riadiť len jediným zdrojom informácií. Dosť často tu radím, aby ľudia začali chudnúť u lekára.

  Píšeš že tu má byť uvedené, že toto nie je chudnutie pre športovca. Nemôže byť na všetkých stránkach uvedené všetko.

 12. anton: nič v zlom, ale neviem, kde si sa dočítal, že táto stránka je určená na chudnutie mužom. To by ma veru riadne zaujímalo. Skús sa mrknúť na forum a uvidíš, koľko mužov sa v ňom nachádza. Naozaj ojedinelé množstvo. Ak sa nejakí objavia, tak to dlho nevydržia. Sama som účastníčkou a chudnúcou tohto fora, takže píšem objektívne, z vlastnej skúsenosti a hlavne nezaujato.

 13. apolenka pôvodné články som naozaj písal “viac” pre mužov. dúfal som, že tým ku chudnutiu naladím aj tých, čo o svoj vzhľad nedbajú. neskôr som to prestal zdôrazňovať ale v starých článkoch sa určite niekde dajú nájsť reziduálne texty.

 14. Anton, tvoj posledný komentár som zmazal. Na nedostatky si už poukázal, nemyslím, že je potrebné ďalej hustiť.

 15. kludne mozes aj tie predtym, vidim ze sa tu hrate na nieco ako “tak si pokecajme o kileckach” avsak nieco tu chyba

  a normalne sa cudujem ze sa ti podarilo zhodit tolko kil, s takymto pristupom

  vlastne si sa zaradil medzi dalsie komercne bludy o chudnuti, dik za tvoj cas a pozdravuj pipky piiiiip pi piip pi pi pi

 16. To kde žijeme, aby som jedol 6x denne? A to mám kedy stíhať? Ísť spať o jednej ráno a vstávať o siedmej???

 17. Nechápem, prečo to ten človek čítal, keď mal v kuse nejaké pripomienky. Ale ako vidím niektorý muži naozaj trpia syndrómom “chlapa” mesto mozgu niečo ine… A asi keď Miro schudol… tak to predsa len nejaký ten význam mať muselo. Mne tieto stránky pomáhajú a myslím si, že kto chce a začne sa stravovať racionálne tak schudne… Ale taký čo okolo toho budú len kecať ako dotyčný anton neschudnú ani keď nájdu stránku svojich snov. Mirko naozaj som ti vďačná za tieto stránky a každé jedno slovo na nich. Sú tú úžastný ľudia a super podpora. Nedám dopustiť!!!

 18. Najlepšie a najzdravšie chudnutie je práve podľa Mira.
  Stránku poznám od februára 2008 a dá sá podľa tohoto všetkého zdravo schudnúť a čo je natom super,že pri takomto papaní a cvičení je človek šťastný.Je tu aj veľa psychológie a podpori.Klobúk dolu.V Mirovi je niečo zvláštne.Pá všetkým.

 19. Hm .. ako to tak pozerám, podľa mňa je to dosť dosť divné…. je tam toho veľmi veľa, a zas každý deň jesť to isté podľa mňa nie je normálne… každý chce chudnúť ale zabúda že treba pohyb.. takéto jedálničky vám zničia telo a celú imunitu.. ja takéto ,,diéty,, používala a teraz cvičím jem čo chcem a mám 173 cm a 60kg.. a predtým vážila 85.. schudla len s pomoci pohybu, zeleniny a vyvarovala sa fastfoodom, presoleným a vyprážaným jedlám, a sladkým vodám.. jedzte čo chcete ale nezabudnite že pohyb je najdôležitejší! Hlavne piť veľa vody.. ( túto diétu používala a pribrala 5kg… jedlá sú tam veľmi zle stavané, ale treba brať aj to do úvahy že každý má iní metabolizmus).. tak veľa zdaru v chudnutí.

 20. Ajš

  V zásade máš pravdu. U niekoho hore uvedený jedálniček môže, ale nemusí fungovať. Ja osobne nemám stravovací plán kedy čo budem jesť. Ja jem čo sa doma uvarí, len si dávam pozor na tie množstvá. Najhoršie je keď sú rezne, to je veľký problém, vtedy ozaj veľa zeleniny, jeden rezeň + zemiaky alebo ryža. To už len tak tŕpnem čo to urobí s váhou. A keď nič nie je, tak mám naložené kuracie mäso. To si pekne opražím. K tomu ryža zelenina a mám vybavené. Do kJ na jedno jedlo sa vojdem.

 21. ja viem napr. raňajky ovocie, obed v škole, aj to zjem polovicu a zvyčajne si vyberám len zdravšie veci..keď je napr. kura s ryžou jem len ryžu a namiesto malinoviek čistá voda. denne bicykel 1hod. a potom nejaké brušáky zdvháky..najhoršie ale je že po škole okolo 4 som veľmi haldná a zjem napr. syry šunka a také veci a potom mám výčitky, aj keď to vycvičím chcem okamžitý výsledok.. nemám pevnú vôľu v tomto..lebo ja chcem schudnúť hneď veľa kg, nie po čase, a to je môj problém

 22. ajš tvoj problém je v absolútnej neinformovanosti. o stravovaní a športe si niečo naštuduj. inak sa tvoj problém môže zmeniť na poruchu príjmu potravy zvanú aj mentálna anorexia a zničíš si život. tak postihnuté baby tiež nič nevedia o jedení a myslia si, že obmedzovanie stravy povedie ku chudnutiu. a keď obmedziť nedokážu (bulímia) tak to idú vyzvracať, vycvičiť, alebo si dajú preháňadlá. zničené životy, chlapčenské postavy, neplodnosť, zlý vzhľad, choroby… to sú dôsledky. radím: aspoň jedna kniha od bukovského, jedna od málkovej a jedna od kunovej. nie kuchárske. a o športovaní sa poraď s telocvikárom.

 23. dobrý den, neviem či stránka ešte funguje, ale veľmi sa mi páči, chcela by som sa spýtať, začala som s diétnym plánom – alebo teda možno správnym jedením, jem pravidelne, dosť dlho v noci spím – prispôsobujem sa ročnému synovi, takže cez deň mi to vychádza len na 4jedlá za deň s odstupom 3 hodiny, prvé dni sa mi dávky zdali veľmi maličké, dnes je to úplne v pohode akurát podla tohto prepočtu čo tu máte, môj jedálniček obsahuje oveľa menej tukov a dokopy asi polovicu kj než je tu písané, napr. na ranajky mám 50g celozrnného chleba potretého tenkou vrstvou nízkotučného masla a 150g zeleniny, dalšie jedlo je 175g varených zemiakov s 125g pangasia na prírodno bez oleja a 200g zeleniny, potom olovrant 200g ovocia a večera napr. mozzarella light 60g a 200g zeleniny, za 3 týždne som napr. z brucha dala dole najviac – 13cm ale neviem či si tým nízkym obsahom kj nespomalujem metabolizmus, pôjde to takto aj nadalej, myslím s tým úbytkom v cm? dakujem

 24. dada ak sa stravujete o polovicu menej, než je odporúčané, nerozumiem presne tomu, prečo sa chcete poradiť? podvýživa a tvrdé diéty sú známe tým, že sú potom problémy. je to rovnaké, ako keby ste z overeného receptu na varenie sviečkovej zobrali mrkvu, smotanu, a mäso a potom sa pýtali či to bude tak dobrá sviečková, ako vždy.

 25. no problém je v tom, že môj žalúdok by bol a si na prasknutie keby toho zjem viac, to by som už potom mala radšej uvažovať asi jesť častejšie ako každé tri hodiny, napr. každé 2,5……. a vôbec nepociťujem hlad, poobede sa práve naopak ešte nútim dať si na olovrant ešte ovocie tak neviem…… ale pravda je že som od malička nikdy nebola najštíhlejšia a v tehotenstve som posledný mesiac veľmi pribrala a po pôrode nie a nie zhodiť, aj ked mám hyperaktívne dieťa, ktoré už behá, takže pohybu mám dosť

 26. dada áno, aj to by bolo riešenie. jedzte každé dve hodiny malé množstvo jedla tak, aby v dennom súhrne bol primeraný energetický príjem, ten si vyrátate zhruba v kalkulačke BMI.

 27. Stránka sa mi pozdáva,aj mi presne prepočítala,koľko by som mala schudnúť do ideálnej hmotnosti – 8kg.Teda že by som mala mať 55kg, s takou váhou som sa vždy cítila pri svojej výške najlepšie.Chcela by som sa opýtať,ako je to s kávou.Ráno si bez kávy s mliekom neviem predstaviť a horká mi nechutí.Môžem si kávu sladiť a dávať do nej mlieko?Pijem v priemere tri šálky denne

 28. veronika prerátajte si energetické hodnoty mlieka a uvidíte. je veľa druhov mliek a aj množstvo mlieka môže byť rôzne, takže nie je možné povedať áno, alebo nie. ale sladenie sa pri chudnutí nehodí. jedine umelé sladidlá alebo stévia.

 29. pozdravujem z USA zacala som Vas program,ale nikde som sa nedocitala, mozno je to vekom,mam 57rokov a potrebujem zhodit 8 az 10 kg, ze ked zjem menej o 200 -300 cal ci je to chyba,pretoze akosi mi stacia 1200-1300 ako mam postupovat?? A ako som sa docitala zelenina sa nerata t.j. ze sa moze konzumovat kolko chce? aj medzi trojhod.intervalmi? za odpoved velmi dakujem

 30. bozkausa 5400 kJ (1300 kcal) na deň vám stačí ak ste malá a dosť stará žena v hospici ležiaca na lôžku. Takže radím riadiť sa podľa toho čo vám vyráta kalkulačka BMI na tejto stránke, prípadne to konzultovať s lekárom, lebo niekedy to chce individuálne poradenstvo. Zelenina (nesladká) sa dá jesť kedykoľvek, netreba vážiť, ale radšej ju jedzte pred jedlom a potom 3 hodiny nemáte hlad.

 31. Ahoj Mirko neviem z kade si nabral,ze som na lozku, chora na hhospice?? ale nevadi mas toho vela nie som 57 rocna a zatial zdrava,len potrebujem zhodit tych 8 – 9 kg vies menopauza, ale pytala som sa na calorie, pretoze mne stacia 1300 cal. neviem ci je to ok alebo nie a musim pouzit tych 1600 za odpoved dakujem pekny den

 32. bozkausa pýtali ste sa, či je ok, že vám podľa vášho názoru stačí toľko kalórií. odpovedal som, že áno, ak ste staršia žena na lôžku. dúfal som, že je z takej formulácie jasné, že pre normálnu ženu je to málo aj keď menopauza veci spomalí. takže po lopate. vypočítajte si to na BMI kalkulačke, nemám tu krištáľovú guľu z ktorej by som vedel naslepo určiť výživové potreby neznámej ženy v USA.

 33. Dobrý deň, ja len sa chcem opýtať ako mam jesť každé tri hodiny 5-6 jedál , ked napr. vstávam o 9tej – t.j. prvé jedlo, druhé o 12hod. , tretie o 15hod, štvrté jedlo o 18hod. a okolo 21-22hod. chodím spávať a tri hodiny pred spánkom sa nemá jesť. ďakujem za odpoveď

 34. ahoj miro co ak si to jedlo nemozem dovolit z financnich dovodoua ked vypijem 2 litre vody na den tak sa mi brucho nafukne hocico zjem hned som ako balon

 35. dadus v tom prípade neviem poradiť. Venujem sa chudnutiu. Ak nemáte na jedlo, riešte najskôr ten problém.

 36. Ja som pred svadbou zhodil cca 10 kil. Najtazsia faza bola u mna nabeh. Bol som zvyknuty sa nafutrovat potom nejest, zas sa nafutrovat a nejest atd. Pri nabehu sa mi zaludok pomaly zmensoval (teda aspon tak si to predstavujem :) a potom to uz bolo v pohodicke. Z 76 kg som siel na cca 66,5 kg postupne. Pri vyske 169,5cm a veku 26 rokov. Ako tvrdi Mirec, zo zaciatku tie prepocty… ojoj, ale potom sa to zautomatizovalo a jedol som cca v nastavenych energetickych hraniciach. Ked som sa dostal na pozadovanu vahu, tak to uz neslo dolu tak lahko a v podstate sa ubudanie vahy zastavilo. Potom som si to uz s min. namahou udrziaval. Ale pribrat je mozne vzdy, jednoducha matematika nepusti :) podla mna staci sledovat ako vase telo s pribudajucim vekom zaobchadza s vyuzitelnou energiou zjedenych potravin a prisposobovat vase papkáčské navyky tomu. Nezijeme aby sme jedli, ale jeme, aby sme zili,tak to tusim niekto mudry povedal. :) Špekom zdar.

 37. Barbora v čase chudnutia žiadne formy sirupov, sladidiel, medu, cukru, melasy ani iné hrozienka radšej neodporúčam. Ako sladidlo odporúčam stéviu. Akože ak si dáte nejakú čajovú lyžičku javorového sirupu raz za deň pri nejakom jedle, nič sa nestane. Ale obávam sa, že v praxi to chce väčšie dávky aby to bolo aj cítiť a to už potom musíte začať počítať koľko sacharidov obsahuje len sladká chuť. Preto sa neoplatí sladiť vôbec.

 38. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či aj pre tento jedálniček platí že mám pred každým jedlom zjesť 250g zeleniny. Lebo ak mám mať napríklad na desiatu jablko a cottage a pred tým si dám ešte aj zeleninu tak mi to akosi nepasuje k sebe. Buď si dám ten cottage rovno so zeleninou a potom je tam jablko akosi navyše alebo naopak. Je nutné jesť zeleninu aj pred jedlom v ktorom je ovocie?

 39. Mária všeobecne uvádzam jedávať zeleninu ku každému jedlu. Toto je ale jedálniček a v ňom uvádzam všetko. K raňajkám pomaranč a desiata je už komplet, takže tu “platí” to čo je v jedálničku a nemusí byť nič iné. Ak si ale aj k takejto desiate dáte zeleninu, určite sa nič nestane. Trebárs 2 menšie paradajky by určite nespravili škodu (aj keď práve paradajky sú vlastne ovocie)

 40. Dobrý deň.
  Už dlhšie sledujem vašu stránku. Venujem sa naturálnej kulturistike a fitnes, dala som si ročnu pauzu pocas ktorej som pribrala 12kg, mala som aj objemové tréningy spolu s kreatinom, takze predpokladam aj nárast svalov, avšak úplne ma to súťaženie pokazilo, začala som sa pravidelne prejédať a chýba mi stratená motivácia, viem toho toľko o strave a predsa ma hocikedy prepadne “zravka” a ja sa hnusne prejem, rada by som pomalým a najmä zdravím tempom schudla… no problém je v tom, že ja to “viem” len s vysokými hodnotami bielkovín, nízkym percentom sacharidov a viac tukmi…a pri tom si uvedomujem, že vas prístup je vhodnejsi, keď že podobným postupom som ešte aj ja schudla v 15 rokoch (potom anorexia, potom fitness a teraz obzerstvo a uplne zhusenie zo seba) … prosim vedeliy by ste mi poradiť, rada by som do leta bola opat vo forme a zbavila sa tych 10kg navyše, no bojím že vasa dieta nie je pre mňa vhodná, nakoľko radíte málo bielkovín a veľa sacharidov, budem veľmi rada ak by ste mi poradili koľko čoho a v akom pomere by som mala jesť… rada si nechám poradiť, lebo 3 sezóny položili môj predtým životný štýl na lopatky, mam pocit ze viem sa len prezierať alebo tahať “nulky” a potom dvojfázovo makať vo fitku ďakujem vám veľmi moc, uvádzam momentálnu váhu, výšku a vek 61/164cm/22r

 41. kačenka anorexia a následná bulímia sú, žiaľ, poruchy, ktoré by mal kontrolovať lekár. Najlepšie špecialista na poruchy výživy. Ten by mal konzultovať aj ďalší postup a to z toho dôvodu, že ľudia s poruchou príjmu potravy majú zmenený postoj k sebe aj ku jedeniu. Často sa potom stane že sa nestravujú správne, pretože to nedokážu vôľou prekonať.

  Ak chcete, môžete na skúšku prejsť na režim ktorý tu odporúčam. Nie je to nízkobielkovinová výživa. To len fitness priemysel vytvoril ilúziu, že potrebujeme obrovské dávky bielkovín, aby nám ich potom mohol predávať. Pre zdravie potrebujete najviac gram bielkovín na kilo aktívnej hmoty (neráta sa obézna hmota). V sekcii jedálniček na chudnutie si nájdite recepty na týždeň a skúste takú stravu. Pozorujte, či vás budú trápiť pocity žravosti, alebo iné ťažkosti. Je to dosť veľa jedla, takže nemali by. Neprekvapilo by ma, keby ste sa ale bála to jedlo jesť. Potom bude naozaj lepšie obrátiť sa na lekára a nech vám pomôže konzultáciou a možno aj liekmi. Držím palce.

 42. Ďakujem.
  Bulímiu nemám, po tých súťažných diétach som sa naučila prejedat až som si uvedomila že vlastne volako to ma nadomnnou moc a som v kruhu.. Takže som niečo ako záchvatov prejedanie. Na doktorov nemám čas, viem ze mojim liekom je strava. Z anorexia som sa liečila dlhé mesiace v nemocnici.dodržiavala som režim. Zmena prišla až sutazenim a opätovnom snahou po novom ideály… Novom druhu dokonalosti… Ďakujem vám za odpoveď,a koľko cca gramov sacharidov a tuku? Mne sa Vás prístup páči, a súhlasím s ním, no nevedela som či je to vhodné aj pre nie obezneho človeka ale aj pre mňa keďže pravidelne trénujem ťažké tréningy. Respektíve či sa niečo mení. Prajem vám veľa šťastia

 43. Kačenka prejdite si tu pár článkov, všetko tu je. začnite v kalkulačke BMI tam vám vyráta aj odporúčania pre výživu

 44. Ahojky,minuly rok som s “tebou” schudla 20 kilov s pokracujem,funguje to a tieto rady su super ale je to drina a treba di zrovnat v hlave ci chudnem alebo nie;-))))

 45. Pekne pozdravujem,
  chcem sa opytat. Ci 1788 kj mam na jedno jedlo chapat, alebo na 5 porcii.

 46. Srdečne zdravím,
  je možné knäckebrot nahradiť kváskovým chlebom? sama si ho doma pečiem, dbám na kvalitnú múku a je v ňom veľa všelijakých semienok. ďakujem :-)

 47. Ell knäclebrot môžete nahradiť akýmkoľvek iným pečivom, ktoré bude mať približne podobné množstvo sacharidov. Samozrejme, výhodou domáceho chleba je, že presne viete z akej múky je a môžete tam dať kvalitnú celozrnnú múku. Potom máte perfektné jedlo.

 48. Mirko,
  moc dakujem ze mozem byt v rodine ludi ktori rozmyslaju cielavedome a realne.Nahodou som objavila Tvoj Blog a so zaujmom a potesenim vstrebavam Tvoje neocenitelne rady.

  Som skor narodena ale vsetko co som si precital naozaj suhlasi a tesim sa na Vyzvu prekonat svoje nespravne navyky a s Tvojou pomocou to urcite dokazem.

  Prajem Ti zo srdca predovsetkym zdravie vela entuziazmu pre pracu ktoru robis ptr inych.

  S uctou Helena

 49. Zdravim Vas nikde som slatinsky chlieb nezohnala mozem kupovat aj spaldovy s kauflandu ovsene vlocky moc nemusim chutia my ako papier dakujem

 50. Alka ideálne je jesť akýkoľvek celozrnný chlieb – trebárs si môžete piecť vlastný. Ak nie je, môžete použiť akýkoľvek iný chlieb. Slatinský sa zvyčajne dá kúpiť vo všetkých väčších obchodoch aj po Slovensku, preto ho odporúčam. Ovsené vločky nejedzte ak vám nechutia, skúste iné vločky, dostať veľa druhov. Nasucho sú vcelku chutné sójové vločky. Ale niektoré sú menej vydarené, asi ako sa vydarí šarža.

 51. Mirko Dakujem za odpoved ale ktomu spaldovemu si my nic nepovedal ci je zdravi a mozem jest kazdy den chlieb aj vecer alebo sriedavo.skusam sa dostat do tych surovin co pises no od pon delku sa drzim len my to nejde s tym sportom som vytazena s prace kazdy den pracujem 10-12 hod denne s pozdravom diky

 52. Alka no vyjadril som sa k chlebom všeobecne. Ten konkrétny nepoznám. V zásade pre naše účely je dobré pracovať tak, že v prvom rade by mal byť chlieb celozrnný, alebo aspoň grahamový. Ak sa nedá, potom sa nedá nič robiť. Sú menšie mestá, kde sa celozrnné nekúpi. Potom surovina: prednostne by mal byť ražný ak sa dá. Ak nie, tak kombinácia ražnej a iných múk. Celozrnnosť platí. No a nakoniec je otázka, kto bude piecť. Ak pekár, tak sme odkázaní na to, čo privezie obchodník. No môžeme si chlieb piecť aj sami. Ja odporúčam kúpiť si pekárničku a piecť si vlastný domáci chlieb. https://www.chudnutie-ako.sk/prehlad-potravin/chlieb-a-chudnutie dáte ražnú, pšeničnú múku, obidve celozrnné a pridáte pšeničné alebo ražné klíčky a máte výborný chlieb plný užitočných látok pre zdravie. Pri smenách 10 až 12 hodín je jasné, že šport bude problém. Pozorujte ako to pôjde, možno budete mať výsledky aj pri pravidelnej strave a s menším objemom športu. Doladíte to priebežne. Dôležité je vydržať a nezastaviť sa ak sa objavia prekážky.

 53. Dobry den, vas program je jednoduchy a zrozumitelny. Moja otazka je ako to je s tymi predjedlami. Kolko minut pred tym si mam dat napr.paradajky alebo spominate mrkvu. ? Je to ako keby dalsia porcia alebo kvoli vlaknine , kt pomoze hl.jedlu lepsie prejst crevami ? Dakujem .pekne

 54. Denisa netreba počítať minúty. Cieľom je, aby človek začal jesť zeleninu a pomaly nadobúdal pocit sýtosti. Potom druhé jedlo môže byť menšie (ako pred chudnutím keď bývajú porcie veľké) a človek zostane sýty aj dlho po najedení. Takže vláknina najskôr pomôže pocitu sýtosti a spokojnosti a neskôr v trávení pomôže podporiť črevnú mikrobiotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Jedálniček na piatok

Pre mnohých ľudí čo chudnú býva piatok posledným dňom disciplíny. Berte to ako varovanie, nie ako návod. Jedálniček na chudntie totiž často ľudia majú nastavený

Obezita u detí

Žijeme v šialenej dobe. Životný štýl, spoločenská klíma, reklama, skladba ponuky v hypermarketoch a hlavne teda ľudská ľahostajnosť spôsobuje epidémiu obezity predovšetkým v civilizovaných krajinách.

Glukomer pri chudnutí

Testoval som, ako nás rôzne jedlá môžu ovplyvniť. Nielen náladu, ale aj hlad. Možno vám príde vhod tento praktický článok. Budem hovoriť o glykémii. Nebude

Ako schudnúť 5 kíl

Najmä po sviatkoch, väčších rodinných oslavách či grilovačkách si všimneme, že váha je asi pokazená. Ukazuje oveľa viac, než minule! Aj opasky na nohaviciach sú

Denník pohltaného krmu – Papu.xls

Na výpočet energetickej hodnoty jedál odporúčam používať on-line nástroj www.chudnutie-ako.sk/bmi, ktorý síce obsahuje menej potravín, ale na väčšinu výpočtov stačí. Ak si chcete vyrátať koľko

Hydina

Hydina poskytuje kvalitné mäso, ktoré sa hodí pri chudnutí aj pri športovaní. Obsahuje málo tuku. Okrem nasýteného tuku obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny (čiže „dobré“

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria k najznámejším potravinám, ktoré si spájame s chudnutím, diétou, ale najmä zdravým životným štýlom. Majú totiž vlastnosti, ktoré pracujú v náš prospech. O nich bude tento

WHR index

Kalkulačka WHR indexu Pohlavie:ŽenaMuž Obvod pásu:  cm | Obvod bokov:  cm    WHR index (skratka Waist to Hip Ratio) určuje pomer pásu k bokom. Ide o pomer

Pochutiny, kečupy, dressingy

Pri chudnutí je výhodné zistiť si, aké zloženie má pochutina, ktorú mienite použiť. Ak jej plánujete dať málo, tak to netreba riešiť. Ale ak si

Koľko energie má mať jedno jedlo?

Pomerne častá, ale zároveň ťažká otázka znie, koľko zjesť v jednom jedle energie.Tá otázka je problém najmä preto, že vlastne to podstatné sa z nej

Ako schudnúť 40 kíl za 2 mesiace?

Lekári sa celkom jednoznačne zhodujú v tom, že rýchle chudnutie je nielen nezdravé, ale zvyčajne ani dlho nevydrží z viacerých dôvodov. Na tú tému sa

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.