Od roku 2004 píše Miro Veselý

Práca na zmeny – ako sa stravovať?

Práca na viac zmien je náročný a nezdravý životný štýl. Ako zaistiť v takých podmienkach chudnutie? Prečítajte si tipy, ako na to. Dovolím si však začať od konca: ak nemusíte, na zmeny nepracujte.

Práca na zmeny totiž znamená úplné roztrieštenie vášho životného štýlu a režimu. Ak existuje možnosť, aby ste na zmeny vôbec nepracovali, využite ju! Nájdite si iné zamestnanie. Oveľa ťažšie sa dajú dosiahnuť výsledky ak je životný štýl zničený poruchou spánku. Tá spôsobuje hlad a zároveň neschopnosť dosiahnuť pocit nasýtenia.

Ak totiž nútite vaše telo k tomuto neprirodzenému režimu, škodíte si. Zvážte, či sa vám nejaký príplatok za nočnú prácu vôbec oplatí. Niekedy človek nemá na výber a musí zobrať čokoľvek. Ale vždy sa pýtajte, či nemáte na výber.

Ide o to, že kto dlhodobo pracuje na zmeny môže mať o niekoľko rokov kratší život. Aj z tohto pohľadu by ste mali na vec pozerať.

Svetová zdravotnícka organizácia už označila prácu na zmeny za pravdepodobný rakovinotvorný faktor.

Inými slovami nepravidelný spánok zvyšuje riziko vzniku rakoviny. To považujem za vážnejšie varovanie, ako to, že zároveň spôsobuje aj obezitu. Rozvoj niektorých druhov rakoviny súvisí s dlhodobým nepravidelným a krátkym spánkom. Funguje to tak, že nevyspatosť zložky imunitného systému, ktoré normálne chránia pred rakovinou.

Ak nútite svoje telo pracovať raz cez deň a inokedy v noci, nútite ho trvale prepínať metabolické a hormonálne procesy. Keď si už po pár dňoch navyknete pracovať v noci, prechádzate na dennú. A všetko môže začať odznova. Kvalita spánku ide do stále horšieho stavu. Preto:

Práca na zmeny nie je zdravá

Tí, čo nejaký čas pracujú v tak nepravidelnom režime sa často sťažujú na poruchy chuti do jedla:

 • buď nepociťujú hlad vôbec, alebo
 • majú stále chuť niečo si zobnúť.

Ani jeden stav nie je dobrý. Pokiaľ totiž máte do jedla chuť, budete ľahko priberať. Ak chuť nemáte, potom budete dlhé hodiny ťahať bez jedla. To sa prejaví tak, že neskôr sa najete “poriadne”. Aj keby to poriadne jedlo nebolo príliš veľké, budete v takom režime priberať. Telo vie naraz spracovať len obmedzené množstvo jedla. Poctivú slovenskú porciu nevie využiť. Preto z nej časť putuje do tukových zásob.

Nevyspatosť vyvoláva neukojiteľný hlad.

Bez kvalitného spánku sa v tele spustia dva nepríjemné procesy:

 1. Budete stále mať chuť niečo si zobnúť.
 2. Po jedle nevudete pociťovať uspokojenie a nasýtenie.

Inými slovami: ak sa zúčastníte hostiny nevyspatí, neužijete si to. Objete sa na prasknutie a stále budete mať pocit, že nie ste dobre najedení. Za to môžu rôzne látky, ktoré regulujú náš pocit sýtosti aj túžbu jesť. Tie sa bez dobrého spánku alebo pri práci na zmeny zvyčajne “rozladia” a začnú pôsobiť proti vám.

Preto je pri prácach s nepravidelným režimom tak častá obezita. Kamionisti, zdravotné sestry a podobné profesie sú po tejto stránke mimoriadne rizikové.

Vyčerpanosť a zlý spánok bránia chudnutiu

Únava je zákonitým dôsledkom nepravidelného biorytmu. To vám potvrdí asi každý, kto pracuje na zmeny. Problémom nie je len to, že telo nemá vytvorený režim. Buďme realisti. V čase, keď robíte nočné musíte spať cez deň. Kvalita denného spánku je veľmi často rušená:

 • denný spánok je spravidla horší, pretože telo naň hormonálne nie je uspôsobené,
 • denný spánok je zvyčajne rušený – hluk, nedostatočná izolácia svetla, súrne “prípady” kedy vás niekto nutne potrebuje v čase, kedy by ste mali spať,
 • nočný spúánok nebýva o nič lepší, pretože telo už nevie kedy vlastne má spať.

To všetko vytvára po dlhšom čase stav únavy.

Prirátajte si k tomu frustráciu. Veľká časť spoločnosti je nastavená tak, že cez deň robíme a večer patrí nám. Rodine, známym, zábave, záujmom.

Kto pracuje na zmeny sa nemôže zúčastniť bežných akcií s priateľmi, pretože musí spať vtedy, keď sa ostatní stretávajú.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Jednoducho pracovať na zmeny je vyčerpávajúce nielen fyzicky, ale aj duševne.

Tento trvalý stres odsáva určitú časť vašej energie. Ak sa “do toho všetkého” rozhodnete ešte aj chudnúť, tlak sa tým ešte viac zvýši. Kvôli chudnutiu sa musíte vzdať rôznych dobrôt. Kým ste odpočinutí a v dobrej nálade, zvládnete to ľahko. No unavený človek často vzdá snaženie a “neodolá” pokušeniu.

V režime práce na zmeny je preto mimoriadne dôležité, aby ste čo najviac zvýšili kvalitu stravy, odpočinku a pozitívnych podnetov. Ak sa poriadnym spánkom (v rámci možností) a ľahkou ale pestrou stravou budete držať ako-tak regenerovaní, máte vyššie šance odolávať pokušeniam, ktoré útočia na silu vašej vôle. Preto je dôležitá:

 • Prvotriedna a pravidelná strava. Využiť môžete aj môj jedálniček na chudnutie.
 • Pitný režim.
 • Odpočinok.
 • Primeraná zábava po práci. Nájdite spôsob, ako sa zabaviť aj v prípade že máte nočnú, či poobednú zmenu a nemôžete sa zúčastniť bežných spoločenských udalostí.
 • Opatrnejšie tiež narábajte s kofeínom. Môže narušiť kvalitu spánku. Pite čo najmenej kávy sa dá. Pite ju len krátko po zobudení.

Toľko úvod k téme a teraz sa už poďme pozrieť na to, ako sa stravovať.

Každému vyhovuje trocha iný režim

Neexistujú univerzálne platné pravidlá. Každému z nás vyhovuje iný režim jedenia. Najčastejšie sa asi stretnete s dvoma odlišnými prístupmi:

 1. Stabilné časy jedla. (Tento koncept neodporúčam, iba ho spomínam.) Jedzte vždy v konkrétne hodiny dňa a to bez ohľadu na to, či je nočná, alebo denná zmena. Obed trebárs o dvanástej (cez deň) aj v prípade, že sa naň musíte zobudiť, aj v prípade že máte nočnú. Počas nočnej potom jedenie len ľahkých jedál.
 2. Premenné časy jedla. Jedzte vždy počas bdenia. Ak váš “deň” nočnej zmeny začína večer po ôsmej, potom “obed” bude možno po polnoci.

Prvý prístup vychádza z predpokladu, že ak sa zachovajú časy kŕmenia, aspoň niečo zostane v rámci biorytmu stabilné. Myšlienka dáva zmysel. Mne sa však tento prístup nepozdáva. Prináša totiž niektoré problémy. Najhorší je ten, že ak sa máte najesť pred spaním, alebo dokonca počas spánku tak namiesto odpočinku ste zaúkolovali žalúdok a tráviaci systém, aby pracoval.

Druhý prístup mi dáva väčší zmysel aj preto, že pri ňom priebežne môžete dopĺňať telu energiu potrebnú pre prácu.

Je dobré obmedziť jedlo pred spaním

Zásadu nejedenia pred spaním je dobré rešpektovať aj pri práci na zmeny. Posledné jedlo by malo byť asi tak 3 hodiny pred odchodom na lôžko. Tým zaistíte, že sa žalúdok nebude počas zaspávania pasovať s nejakým kusom jedla.

Tento princíp však nemusíte dodržiavať s nejakou železnou presnosťou. Vyskúšate si to a uvidíte.

 • Niekto by nevydržal ísť spať celkom nalačno. Môže si zobnúť niečo ľahšie trebárs hodinku pred spaním.
 • Iní ľudia zas bez problémov zaspia aj keď predtým nejedli 4 hodiny.

Niekde v tom intervale sa pohybujte aj vy.

Ráno medzi treťou a siedmou nejesť

Niektorí odborníci na výživu odporúčajú vyhnúť sa jedeniu v čase skorého rána. Tento prístup má svoje opodstatnenie znova v biorytmoch. Predpokladá, že telo v tomto čase má inak nastavený metabolizmus.

Tento princíp si musíte vyskúšať. Ak hneď po nočnej idete spať, tak vlastne nemáte problém. Posledné jedlo si dáte niekedy nadránom okolo tretej a potom už pred spaním nič.

Aj tu platí – vyskúšajte si to. Ak vám to sedí, využite ten princíp. Ak nie, stravujte sa tak, aby ste mali dosť energie.

Zmeňte si časy názvov jedál

Ak idete na nočnú, raňajky sú večer. To však neznamená, že sa musíte riadiť tradíciami. Pred nočnou si dajte také jedlo, aké vám ide na chuť. Neriaďte sa predstavou, aké jedlá sa bežne majú jedávať “večer na večeru”.

Pri chudnutí je výhodné pri večeri mierne škrtiť množstvo sacharidov. Najmä rýchlych. Obmedzujeme pečivo, prílohy a úplne škrtáme sladkosti. To platí v prípade, že večer idete spať. Ak sa chystáte na nočnú zmenu, potom vaše večerné jedlo musí obsahovať správne množstvo sacharidov. Toľko, koľko potrebujete aby ste mali energiu na prácu. Uprednostnite pomalšie sacharidy, ako ovsené vločky, strukoviny, alebo celozrnné pečivo.

 • Jedlo teda vyberajte nie podľa času kedy dané jedlo idete jesť,
 • ale podľa toho, akú funkciu plní v rámci vášho aktuálneho dňa.

Inými slovami:

 • Ak máte nočnú zmenu, potrebujete sa pred ňou najesť. Teda najesť sa na noc. Potom ale bude potrebné trocha vyhladnúť predtým, než cez deň pôjdete spať.
 • Analogicky to potom platí aj na predpoludňajšiu a popoludňajšiu zmenu.

Jedzte teda čo vám ide na chuť a nenúťte sa do “tradičného” jedla podľa daného denného času. Samozrejme, hovoríme o vhodnom a zdravom jedle. Ak vám ide na chuť torta, alebo rezeň, tak to si budete musieť nechať zájsť chuť. Keďže “nechať si zájsť chuť” je značne negatívny zážitok, hľadajte iný spôsob, ako to neskôr vyvážite. Dobrý film, Príjemné posedenie u známych, sex. Potrebujete mať emocionálne vyrovnanú bilanciu.

Pozor na ťahy bez jedla

Nebezpečné býva, ak sa práca na zmeny deje v nekontrolovanom pracovnom prostredí. Je veľa prevádzok, kde nie sú nastavené presné procesy na jedenie. Čas beží a človek si ani neuvedomí, že je čas jedla.

Nočná zmena nemáva obed! Ak je to váš prípad, zmeňte to. Zaistite si, aby ste mali možnosť asi raz za 3 hodiny sa najesť. Nie náhlivo a v strese.

Príklady časov jedla pri práci na zmeny

Nakoniec tri príklady, ktoré by mohli ilustrovať ako môžete rozložiť jedenie počas dní podľa toho akú zmenu práve máte.

Zmena začínajúca o šiestej ráno

Podľa toho, kedy vstávate. Napríklad pred piatou?

 • Raňajky okolo 5:00
 • Desiata okolo 8:00
 • Obed okolo 11:00
 • Olovrant okolo 14:00
 • Večera okolo 17:00
 • Spánok od 20:30

Zmena začínajúca o druhej popoludní

Podľa toho, kedy vstávate. Napríklad pred ôsmou ráno?

 • Raňajky okolo 8:00
 • Desiata okolo 11:00
 • Obed okolo 14:00
 • Olovrant okolo 17:00
 • Večera okolo 20:00
 • Spánok od 23:00

Zmena začínajúca o desiatej večer

Znova záleží na tom, kedy vstávate. Napríklad večer pred ôsmou?

 • Raňajky okolo 20:00
 • Desiata okolo 23:00
 • Obed okolo 02:00
 • Olovrant okolo 05:00
 • Večera okolo 08:00
 • Spánok od 12:00
Netreba to merať so sekundovkou, plus mínus hodina je O.K.

Uvedený príklad predpokladá že raz budete medzi posledným jedlom a spánkom mať 3 a inokedy 4 hodiny. Je to len príklad. Nie je rozhodujúce, či budú prestávky medzi jedlami presne trojhodinové. Aj keby ste občas ťahali 4 hodiny. Nič zlé sa nestane. Alebo inokedy sa najete možno už po dvoch hodinách.

Práca na zmeny – ako sa pri nej dá aspoň trocha chudnúť? V tomto videu si to môžete pozrieť.

Pravidelné jedlo zmierni impulzívne maškrtenie

Trojhodinový interval sa však osvedčil väčšine.

Ostatne raňajky, desiata, obed, olovrant, večera – to je 5 jedál a ak to rozpočítate, zas vám výjdu nejaké zhruba 3 hodiny medzi jedlami. Bežne sa ako desiata a olovrant podáva menšie jedlo. Pri chudnutí radím radšej dávať všetky jedlá zhruba rovnako “veľké”.

Ak dodržiavate trojhodinové intervaly, nikdy sa nedostanete do stavu, že budete až tak hladní, že sa prestanete ovládať. No ak potiahnete 4 až 5 hodín bez jedla, potom máte problém. Jedlo vám nepostačí, budete zažiadaní a neovládnete sa. Zjete aj čo ste neplánovali.

 • Viac ako 3 hodiny medzi jedlami použite, ak s tým nemáte žiaden problém. Žiadne záchvaty žravosti? Plná disciplína? Ste pomerne štíhli? Potom môžete skúsiť jesť 4 alebo 3 denné jedlá. Ale len ak máte výsledky.
 • Menej ako 3 hodiny medzi jedlami sú celkom v poriadku. 2 hodiny medzi jedlami sú dobré napríklad ak je problém so začínajúcim diabetes. Tento režim použite, ak dokážete jesť síce často, ale veľmi malé porcie.

Ako to funguje?

Predstavte si stôl

Predstavte si, že to, čo za deň zjete by ste mali na jednom stole. Všetko jedlo na kope, chutne aranžované. Množstvo primerané vášmu veku a fyzickej záťaži. Teda nie málo jedla “na chudnutie” ale normálne množstvo vhodného jedla.

 • Ak budete celý deň chodiť a po troške uzobkávať, zaručene schudnete, ak ste boli tuční.
 • Ak sj jedlo rozdelíte na 5 porcií, stále platí, že schudnete.
 • Ak jedlo zo stola zjete len v troch porciách, je možné že si váhu udržíte. Ale medzitým nesmiete nič zobkať.
 • Ak si jedlo dáte len do dvoch porcií, asi začnete priberať. Najmä ak obidve porcie budú v druhej polovici dňa, čiže jedna pred spaním.

Z tejto schémy teda môžete zostaviť svoje stravovanie aj pri práci na zmeny. Platia však pre každého, aj pre tých čo pracujú normálne na jednu zmenu.

 1. Jedzte často menšie porcie počas bdenia.
 2. Zaistite pitný režim.
 3. Relaxujte a bavte sa.
 4. Zaistite si poriadny spánok. Aj tým, že nebudete piť kávu 6 až 10 hodín pred spánkom.

Pracovať na zmeny je veľmi náročné. Dať si k tomu cieľ navyše aj zhodiť pár kíl je dobrý nápad. Ale počítajte s tým, že to bude vyčerpávajúce. Preto si nájdite spôsob, ako sa duševne dokážete posilniť, aby ste mali viac síl vydržať v tomto svojom úctyhodnom a správnom rozhodnutí.

Ďalšie tipy ako sa stravovať pri práci na zmeny a o tom, že obezita je častejšia u ľudí v takomto pracovnom prostredí:

Upozornenia, prečo je práca na zmeny nebezpečná a prečo je lepšie sa jej vyhnúť (ak sa len trocha dá):

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

26 Odpovedí

 1. Ahojte. Pracujem na tri zmeny v takom rozvrhu ako sa v článku spomína. Na poobednej raňajkujem ráno o 08.00 a o 11.00 nemám desiatu, ale obed. O 14.00 mám olovrant, o 16.30 večeru a 19.10 druhú večeru, ale to už len nejaký joghurt. O 23.00 idem spať. Keď som po nočnej, ráno o 08.00 idem spať, o 13.30 vstávam a o 14.00 raňajkujem. Desiatu mám o 17.00, ale niekedy si ju vynechám keď som unavený, vtedy si dám ešte šlofíka do 19.30. Medzi 19.30 a 20.00 obedujem, o 22.00 olovrant, o 0.50 večerujem a o 03.30 mám druhú večeru. Takže keď mám nočnú jem 5-6 krát.

 2. ahojte. pracujem tiež na 3 zmeny,tak ako sa spomína v článku. minulý rok som sa odhodlala schudnúť, aj keď som nemala veľkú nadváhu, aj vďaka tejto stránke a výborným radám, ktoré tu uvádzate som schudla dokopy asi 10 kg.Chodievala som sa sem motivovať a dozvedela som sa veľmi veľa. dodržiavam približne taký režim ako aj Zoltán. vravím len toľko-keď sa chce, dá sa to a ide to.

 3. Ja by som sa chcela spytat co by ste poradili mne. Pracujem od desiatej rano do deviatej vecer. Pridem domov o desiatej a dam si maximalne zeleninovu polievku ale o hodinu alebo dve idem spat. Je to spravne? Pretoze v praci nemame chladnicku a maloco mi tam vydrzi cely den aby som si to mohla zjest napriklad o osmej vecer. A aj ked si o osmej nieco dam a pracujem este,akonahle pridem o 2 hodiny domov tak by som este nieco zjedla. Vobec sa mi nedari schudnut cm,mozno prave tu robim chybu.
  Ranajky-8:00,desiata 11:00,obed-14:00,olovrant:17-00,vecera-22:00

 4. Simona problém s chladničkou sa dá obísť, dostať malé prenosné nádoby, ktoré slúžia ako chladnička. Určite je potrebné pravidelne jesť, ak to nerobíte, je na 100% isté, že tam je príčina nadváhy. Takže radím na skúšku začať do práce nosiť také jedlá, ktoré to vydržia. Alebo si zjednať chladničku. Zamestnávateľ je predsa povinný zaistiť vám jedlo.

 5. Ahojte.. Mam problem s chudnutim, uz som vyskusala vsetko mozne… Krabickovu dietu, tabletky, chladovanie, a neuverite,ale po kazdom som pribrala 2-3kg… Robim na hotely na recepcii, i ked je to uz zrusene zakonom, robime 12ky.. podla dohody niekedy taham aj 24ku, sem-tam aj 36ku.. Sme maly hotel, tak som tu iba ja,sama. A nesedim len na recepcii,ale aj varim ranajky, umyvam riady, a este aj barmanku-casnicku robim. Takze je to dost huste, aj ked vacsinou poobede mame klud od nejakej 14ej do 17ej cez den, a v noci si mozeme aj prespat,no to kvoli ranajkam trva 2-3hodiny. Okrem toho,ze som v kuse unavena, a ked mam volny den tak cely prespim, za posledne 2 roky som pribrala 12kil, a ani za boha z toho dat dole. Nejedla sm pecivo,ani cestoviny, skusala som ze iba zeleniny a ovocia,no z toho som bola este viac unavena,ziadna energia, krce, a potom sa zistilo ze som alergicka skoro na vsetky ovoacia a zelenin… takze som uplne bezradna, co by som mala robit. Zacala som aj cvicit, no po nocnej ak idem domov niekedy uz ani na sprchu nemam energiu,nie este na cvicenie.
  Znie to drasticky,ale na druhej strane mam rada tu pracu,sme tu ako rodina,a aj platovo tu zarabam raz tolko,ako pred tym vo velkej telekomunikacnej firme,ako uctovnicka,asistentka,prekladatelka…
  Keby ste mali nejaku radu okrem toho,ze si mam zmenit zamestnanie, bola by som velmi rada :) Dakujem dopredu,a prajem krasny den!

 6. Timka skúste sa stravovať podľa uvedených zásad a nájdite si taký režim, aby ste mohli pravidelne športovať.

 7. Dakujem pekne, ale prave to je ten problem,ze v pravidelnost v tej robote neexistuje.. a ja s tym nic neviem urobit :( takze z toho vyplyva, ze chudnut mozu len ludia,ktori maju pravidelnost v zivote?! Bohuzial nie sme kazdi taki stastni…
  Esteraz dakujem za radu, i ked sa stravujem cca tak ako by som mala, no nic sa nezmenilo… :(

 8. Timka keby vám počas smeny padla do oka smietka, tak by ste ju nechali tak? Keby vás pochytila hnačka. Tak by ste to pustili a ďalej sedeli na stoličke a riadili recepciu? Tomu proste neverím. Nastavte si mobil a raz za 3 hodiny sa najedzte. Ak to zamestnávateľ nepovolí, poraďte sa s právnikom, alebo zmeňte zamestnávateľa.

 9. ja mám v práci taký problém, že nemám prestávku na jedenie žiadnu oficiálnu, čiže sa možem najesť len vtedy ked nie su ludia, a kolkokrát jem aj hodinu,bo ma stále niekto vyrušuje,, kým zjem jeden jogurt, je to nanervy, aj ked sa snažím ovládať, niekedy sa za 7 hodín nestihnem najest a večer mám vlčí hlad. A osobne mi najviac vadí, že mi v práci nemôžeme sediet, a stáť pri jedení mi príde ako v bufete na stojáka, nemám taký pocit z toho jedla ako ked sa doma najem v kľude za stolom…

 10. Ela s tým, žiaľ, neviem poradiť. Ja by som to riešil tak, že si zoberiem tyčinku na WC a tam by som ju zjedol. No a mobil by mi pripomínal, že je čas najesť sa. Vlčí hlad je hypoglykémia a vetdy už človek nie je normálne pri zmysloch ale musí jesť. Jasné, že to preženie.

 11. Dobrý deň, ja chodím do školy a zároveň robím nočné 2krát do týždňa. Chcem sa preto opýtať, keď napr. v stredu idem do školy o 9 ráno a spať pred nočnou idem až tak okolo 18, vstávam o 20 a 21mi začína nočná. Spať idem okolo 7 ráno. Počas nočnej by som nemala problèm sa stravovat podľa toho čo ste napísali ale potrebujem radu ako sa stravovať počas dňa pred tou nočnou, keďže pred ňou spím len takè dve hodiny a celý deň som hore. Ďakujem za radu :-)

 12. Tu vám ťažko poradí ktokoľvek. Taký sebazničujúci životný štýl je sám o sebe za trest, takže jedlo si radšej laďte tak, ako to cítite že vám to funguje. Akákoľvek rada zvonka by bola veľmi chybná. Ja by som počas bdenia pravidelne jedol.

 13. Je to dosť únavné ale tak dúfam že len dočasne popri škole…ale aj tak ďakujem

 14. Ja pracujem len nočné,stále neviem ako jesť v prvy deň voľna ,ráno prídem o 8:00 domov,spim minimálne do 16:00 a zvyčajne sa mi chce spať okolo 22-23:00 no to nedodrzim 5 jedál denne,druhý deň vstanem normálne okolo 8:00 ak mám dva dni voľno.Na nočnej dodrzujem 5 jedál a tekutiny,podľa vašej kalkulačkya dodržiavanie Bie,Sach,Tuky.Poraďte mi prosím,ďakujem

 15. Lilka pri práci na smeny je veľmi ťažko radiť. Je to režim veľmi nevhodný pre zdravie a každý to znáša inak. Neexistujú nejaké iné odporúčania, všetky hlavné koncepty sú napísané v článku vyššie. Ak nedodržíte režim, tak sa snažte pozorovať čo si pýta vaše telo. Dajte mu to a pozorujte, aké to bude mať účinky. Ak priaznivé, tak je to v poriadku.

 16. Ak mi začína zmena o 14:00, tak mám jesť obed okolo 14tej? Čiže cestou do práce? To napíše iba ten, kto na zmeny nikdy nepracoval

 17. Marcel a keď idem ráno do práce na 8:00 a chcem sa predtým najesť, tak to sa čím líši od toho, ak začínam o druhej poobede a chcem sa predtým najesť? Tak sa najedzte pred odchodom do práce. Ale to nie je otázka súvisiaca s tým, ako jesť pri práci na zmeny. To je otázka ako jesť keď idem do práce.

 18. No tak som hladala nejakú inšpiráciu kefže robím nočné po nočnej chodim spat o siedmej vstavam o druhej som unavená jak pes a o jedle ani nehovorim

 19. Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť? Potrebovala by som schudnúť 15-20 kg, pracujem na zmeny 12 hod., dennú a nočnú. Snažím sa jesť zdravo, večeru o 17. hod. Pred nočnou sa najem doma o 16.30, v noci si dám iba jablká, alebo uhorku, čaj, minerálku a po 22.hod. kávu s mliekom, bez cukru. Inak kávu ani nepijem, iba Inku, caro, meltu, s mliekom, na raňajky. Po nočnej spím málo, 1-2 hodiny, niekedy vôbec, ale keď som doma, večer chodím spať o 21.hod., no keď nespím po nočnej, tak aj skôr. Nikdy som nebola štíhla, no posledné roky stále priberám, mám 55 rokov, 173 cm. Potrebovala by som s tým pomôcť. Ďakujem.

 20. ebenbb práca na zmeny sama o sebe je nepríjemná životná komplikácia. Nielen na chudnutie, ale všeobecne. Nedostatok spánku je ešte horší. Takže máte dva veľmi nepríjemné faktory, ktoré chudnutiu bránia. Preto by ste mali významne sprísniť to, čo jedávate. Vyrátajte si v kalorických tabuľkách niekoľko dní, koľko živín zjete a podľa toho budete vedieť odhadnúť čo sa deje. Z toho čo ste napísali sa o strave nedá povedať vôbec nič či tam je nejaká chyba. Akurát nerozumiem poznámke, že sa snažíte večeru jesť o 17. hodine. Ak idete spať okolo 20 až 21 hodiny, potom je večera v tom čase vhodná. Navyše ste vo veku, kedy sa metabolizmus začína rýchlejšie spomaľovať každému, takže počítajte s tým, že buď treba navýšiť pohyb, alebo upraviť stravu, inak budete priberať v prípade, že budete jesť tak ako v tridsiatke trebárs.

 21. Mam dcéru a syna, oni chcú pribrať na rozdiel odo mňa.Dcéra ma 165cm a 49kg,29 rokov.
  Prosím vás o radu.

 22. Lubka snaha pribrať je niekedy dosť komplikovaná záležitosť, nie je možné prejsť to narýchlo. V tomto článku sa venujeme stravovaniu pri práci na zmeny. Výžive vhodnej na priberanie + vhodnej športovej aktivite sa venujú iní špecialisti. Určite to ale nie je tak, že by mali jesť viac hocičoho. Pomôže zdravá strava vo vhodnom množstve a pohyb. Treba však zistiť prečo potrebujú pribrať – teda ak sú príliš vychudnutí aká je príčina.

 23. Dobrý deň,najskôr obrovská poklona,čo ste tu pre nás ,,tučných,,už urobili . Ste skutočne pán Človek. No stručne,mám 52rokov,172cm a 148kg,bolí ma asi už všetko,a stále verím,na zázrak,o ktorom som presvedčený že nepríde.Na druhej strane mám ešte dosť síl bojovať,a všetko napraviť. Prečítal som všetky vaše knihy,sktočne sú napísane dobre,pravdivo a férovo. Tak o čo ide já pracujem na bláznivé smeny 2x12hod od 6do 18hod a potom 2x12hod opačne a tri dni voľna.Napadla ma jedna vec,čo keby som sa stavoval,ako keby som normálne pracoval od napr.6hod do 14hod a teda od 17 už nič nejedol až do rána keby som bol v práci,alebo len tzv.zelenu zeleninku,aký by to malo efekt??Mám sedave zamestnanie….

 24. Peter v tomto vám nikto jednoznačne neporadí, musíte si to vyskúšať. Ako aj v článku spomínam, je to dokonca odporúčaný postup jesť vždy v rovnakom čase a pracovať podľa práce. Ale čo som hovoril s ľuďmi čo robia na zmeny ísť nalačno im často nevyhovuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak

Jedálniček na pondelok

Tento jedálniček na chudnutie síce pre názornosť označujem dňami v týždni, ale nemusíte dodržiavať nejaký presný postup. Môžete ho akokoľvek striedať. Napríklad jedlo na pondelok

Oleje, tuky, nátierky, orechy, semená

Ak chcete schudnúť, musíte jesť aj tuk. Sú tuky, ktoré sú aj pri chudnutí nápomocné a prospievajú zdraviu. Je to predovšetkým panenský olivový olej, lisovaný

Prevencia detskej obezity

V článkoch o detskej obezite sme si povedali o tom, aký problém sa skrýva, ak sú deti obézne – zvyčajne sú potom obézne po celý

Pozor na úpravy receptov na chudnutie

Už roky si všímam, že recepty na chudnutie si kuchárky často pozmenia. Alebo si vysvetlia nesprávne niektoré príkazy. Pozrime sa teraz na typické chyby. Zmeny

Tréning pevnej vôle

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť sa sťažujú na nedostatok pevnej vôle. Alebo presnejšie na nedostatočne pevnú vôľu. Často zaznievajú výroky ako: “ja tým koláčikom proste

Obezita je sviňa!

Kde sa tu vzala tá obrovitánska, lalokovitá masa? To telo, ktoré sa už nezmestí do zrkadla na výšku, ani na šírku? Ako to, že XXX

Pečená makrela

Jeden z mojich obľúbených receptov je pečená makrela. Čas prípravy krátky, jedlo chutné a vhodné aj v prípade že chcete zhodiť z brucha. Makrely u

Probiotiká

Probiotiká, alebo anglický zdroj – dnes často zaznievajúce slovo z televíznych reklám. Pozrime sa preto bližšie na to, čo to vlastne je. Začnime snáď definíciou

Váha potravín a chudnutie

Najradšej by som vám odporučil, aby ste si jedlo nevážili na váhe. Aby ste jedli NORMÁLNE porcie. Žiaľ, z vlastnej skúsenosti viem, že obézny človek

Prečo sa oplatí nejesť sladkosti

Je to predovšetkým repný cukor, ktorý sa môže podpísať pod nejedno zo svojich umeleckých diel – spomeňme aspoň najznámejšie: obroitánske bruchá. Komu by nechutili sladkosti a

Chuť na sladké? Zbavte sa jej!

Máte radi cukor? Tak to asi už viete, že odborníci na výživu pred ním cúvajú, ako upír pred cesnakom. Nie sú to však upíri, cesnak

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.