Dnes nemôžem chudnúť…

Čím menej sa nám do nejakej činnosti chce, tým ľahšie a radšej sa necháme zlákať inou činnosťou, len aby sme sa vyhli nepríjemnej povinnosti. Možno to poznáte sami. Mali by ste spraviť úlohu, ale zrazu si uvedomíte, že namiesto toho už pol hodinu upratujete poličku. Neupratujete ju síce radi, ale je to lepšie, než povinnosť. Podobne sa môže rozleptať aj vaše odhodlanie schudnúť. Pri chudnutí musíte dodržiavať istý režim. To je nepohodlné, nepríjemné. Tučný človek neraz pohodlie a jedlo miluje viac ako svoje zdravie a život. Okamžitý prospech je mu dôležitejší než budúcnosť. „Rezeň teraz“ je lepší, ako „možno nie nemocnica potom“. Je to niečo podobné ako pôžička. Teraz si trocha užijem nad pomery, potom budem draho platiť ako ekonomický rukojemník vlastnej nerozvážnosti.

Podobne sa môže rozleptať aj vaše odhodlanie schudnúť. Pri chudnutí musíte dodržiavať istý režim:

 • jesť celkom pravidelne
 • konkrétne druhy jedál
 • menšie porcie, než by ste zjedli, keby ste mohli
 • v pravidelných intervaloch sa venovať nejakej, prepytujem, pohybovej aktivite

To všetko je nepohodlné, nepríjemné, nepopulárne. Obzvlášť pre človeka, ktorý bol tučný a spravidla miloval práve svoje pohodlie a luxus.

Tučný človek neraz práve pohodlie a jedlo možno miluje viac, ako svoje zdravie a život. Vie, že mu uberá výkonnosť, že budú veľmi pravdepodobne nasledovať nepríjemné choroby. Toto vedomie však väčšinou nestačí na to, aby si tučný človek povedal "dosť". Okamžitý prospech je mu dôležitejší, než budúcnosť. "Rezeň teraz" je lepší, ako "nemocnica potom". Je to niečo podobné, ako pôžička. Teraz si trocha užijem nad pomery, potom budem draho platiť. Inými slovami: teraz si dobrovoľne pripravujem peklo v budúcnosti.

Keď sa už tučný rozhodne na sebe pracovať, stále ho to láka vrátiť sa do starých koľají. Rád využije každú „legálnu“ cestu, ktorá umožní porušiť svoje vytýčené ciele pod vhodnou zámienkou. Ak máte nadváhu, možno vám niektoré z nasledujúcich výrokov budú povedomé:

 • Raňajky dnes nestihnem, lebo musím utekať do práce.
 • Káva bez cukru a smotany mi vôbec nechutí.
 • Nemôžem piť veľa vody, lebo ma z nej nadúva. Nejde mi dolu krkom a tlačí ma v žalúdku.
 • Teraz si dám väčšiu porciu a potom nepôjdem na olovrant.
 • Ak tento koláč nezjem, skysne. To by bola večná škoda.
 • Nemôžem si každé jedlo vážiť na váhe, mám teraz dosť iného stresu.
 • Dajte mi pokoj s chudnutím, teraz mám vážnejšie starosti.
 • Dnes nemôžem ísť cvičiť, lebo čakám na telefonát od zákazníka.
 • Ak je človek spokojný, nevadí, že je tučný. A ja spokojný som…
 • Dojem ešte tento zvyšok, nech môžem umyť hrniec.
 • Držím síce diétu, ale výnimočne by som dnes možno mohol…

Výhovorky, nezmysly. Tak odsúvame do neznáma veci, ktoré sú dôležité. Áno, mnohé z toho, čo by mal zmeniť obézny človek je nepohodlné a nepríjemné. Nečudo, že sa tomu bráni. Musel by zmeniť to, na čo si zvykol a čo považuje za dobré. Chudnúť? Prečo nie? Ale nie dnes. Hádam od zajtra. Výhovorka sa nájde vždy.

Dnes nemôžem chudnúť...

Schudnite ma!

Klasickou chybou začínajúcich chudnúčov je hra „áno, ale“. Možno ste už počuli tú madam: „Rada by som schudla, ale som veľmi zamestnaná, nemám čas pravidelne jesť. Tak čo mám teda robiť?“ Poradíte jej aby si nosila so sebou v igelitovom vrecku kaleráb a chlieb so šunkou. Ona na to: „Áno, ale to nemôžem, to je veľmi veľké. Tak čo mám teda robiť?“ Poradíte jej papať oriešky s . „Áno, ale keď mám kostým, tak to nemôžem jesť len tak rukou a nemám lyžičku. Tak čo mám teda robiť?“ Odporučíte jej nosiť lyžičku. „Áno, ale mne je trápne jesť niekde na záchode medzi rokovaniami.“ Poradíte jej kúpiť si proteínovú tyčinku. „Áno, ale tie sú veľmi drahé“. Tak jej od zúfalstva aspoň poradíte, že treba piť veľa vody. Ale jej voda nechutí, tlačí ju v žalúdku a tiež by musela často chodiť na vécko. To sa jej nechce. Tak čo má robiť?

V istej chvíli treba povedať dosť. Milá dáma teda nemôže chudnúť, pretože nemá lyžičku! Hrá s vami hru, v ktorej chce vyzerať ako obeť a vás pritom znemožní. Čokoľvek sa povie, hlavne ešte nezačínajme chudnúť.

Otázka „Tak čo mám robiť, aby som schudla?“ signalizuje len jedno:

Nekompetentnosť

Ak neviete, čo máte robiť, je najlepším nápadom najskôr si to celé naštudovať. Potom by vám totiž na tú otázku naskočila správna odpoveď automaticky: Treba zrušiť životný štýl, ktorý viedol k obezite a nahradiť ho takým, ktorý povedie k štíhlosti.

Dajte mi jedálniček a ja schudnem

Mnohí tuční by chceli dostať jedálniček. „Povedzte mi čo mám jesť a ja to skúsim dodržať.“ Videli sme neraz, ako to dopadne – jedálniček sa kamsi založí a amen. Zodpovednosť za chudnutie sa totiž zostavením jedálnička presúva do rúk diétneho poradcu. To sa tučnému človeku hodí.

Aký zisk má tučný človek z toho, ak by sme mu dali „diétu“ na chudnutie? Žiadny. Pár dní by mechanicky kopíroval to, čo mu ktosi predpísal. Potom by sa všetko zrútilo. Jedálniček sa stratil a všetko je pri starom. Tuční sú leniví získavať informácie. Chceli by, aby svet chudol za nich:

 • Dajte mi trénera, ktorý ma dokope k cvičeniu.
 • Dajte mi odborníka na výživu, ktorý mi spraví jedálny lístok.
 • Dajte mi kuchárku, ktorá ma bude pravidelne kŕmiť.
 • Dajte mi tabletku, nech nemám chuť na sladké.
 • Nakopnite ma nejako, akosi sa neviem zmotivovať.
 • Potom schudnem. Možno.

 

Komentáre k článku: Dnes nemôžem chudnúť…

 1. Kaja 7. apríla 2006

  Toto si opísas úplne mňa. Keď som si to prečítala mala som slzy v očiach, ja som si myslela, že sú to oprávnené argumenty, ale obaja vieme, že som sa len vyhovárala. Neviem či toto prekonám. Mám 93kg a 32 rokov a som zúfalá neviem začať, nemám silu vydržať.

 2. Miro Veselý 7. apríla 2006

  Kaja: silu ti ťažko pridám, ale skúsim aspoň jeden argument. Čím viac rokov budeš mať, tým ťažšie sa chudne. Nielen preto, že starší človek sa ťažšie prispôsobuje zmenám, ale má aj menší “odber” energie. Takže musí jesť menej. Veľmi ti odporúčam, aby si sa pokúsila myslieť na to, hľadaj príčiny. Ak je to veľmi ťažké, skús nájsť odborníka, psychológa, možno zajedáš nejaké trápenie. Alebo príď na niektoré stretnutie, možno ti pomôže aspoň laická podpora ľudí, ktorí to tiež preskákali. Zatiaľ radím nechudni, ale začni sa zoznamovať so zásadami racionálnej výživy, bez týchto teoretických základov sa chudnúť nedá, človek nevydrží, lebo nevie čo má držať. Držím ti palce.

 3. Peto 20. apríla 2006

  ja mam 20 rokov, a 108kg, niekedy 107,106 :D vidno to len na brucho, ktore by som mal zmensit,

  minuly rok som zacal. a mal som zo 102 (to bol moj maximum minuly rok) uz dokonca 97, ale potom som sa na to vykaslal. odkedy pracujem, tak mam peniaze, a vzdy si kupim nieco cez obed, takze jem a jem. BMI mam 31,70, zatial co minuly rok som ho mal 29,80 :) kniha mi prisla vcera na postu, a dnes si pre nu idem, tak snad mi to pomoze, aj ked zeleninu nemam strasne rad.. vobec. taku paradajku, papriku, olivy, alebo salat, alebo kapustu do mna nik nedostane, mam sancu schudnut, aj ked zeleninu nemusim? :) odpiste mi Pan Vesely. sice tu su asi starsi ludia, ktory maju problemy, aj ja ho mam, a to mam len 20. nemam inak ziadne problemy, len sa dost rychlo spotim. a mam velke brucho, ktore musi ist prec :)

 4. Miro Veselý 20. apríla 2006

  Peto: Je možné, že nemáte rád zeleninu. Obávam sa však, že bez nej to nepôjde. Rôzne dôvody. Útechou nech vám je to, že ani ja som ju neznášal. Strava je len vecou zvyku. Kým máte 20 tak naozaj problémy ešte nebudú vypuklé. Myslite však na to, že to bude stále len horšie. Čím skôr začnete, tým kratšia cesta späť.

 5. Mahavishnu 20. apríla 2006

  Súhlasím s Mirom, že strava je vec zvyku. Človeku, ktorí veľa solí sa zdá nemožné nesoliť. Všetko, čo si neosolí, sa mu zdá bez chuti. Ale stačí vydržať niekoľko týždňov a citlivosť na chute sa zjemní a čo bolo predtým normálne, sa zdá strašne presolené. Podobné je to aj so zeleninou. Predtým ako som zmenil stravovanie, mi zelenina nechutila a žihľavový čaj sa mi zdal brutálne nechutný. Ale v priebehu asi 2-3 mesiacov mi zelenina začala chutiť a žihľavový čaj začal byť prijateľný. Treba vydržať.

 6. Peto 20. apríla 2006

  ked som zjedenim 50g keksu mila dostal do seba 1000kJ a mam dostat tak 6 000kJ denne, tak to je pekne svinstvo :) a ten keks este aj obsahuje bielkoviny. aj sacharidy, ale velmi ma nenasytil :) asi sa pomaly zacnem davat na zeleniny, ale asi nie vsetku :)) ved aj zemiaky su zelenina nie? chuti mi tak pecienka s cibulou

 7. Miro Veselý 20. apríla 2006

  Mahavishnu: presne tak!
  Peto: pečienka je dobrá, so zemiakmi radšej opatrnejšie.

 8. Luba 12. septembra 2006

  Vlastne to ani nieje dotaz, skor otazka. Mam 167cm a 61kg. Moje BMI je uplne v norme. Nevyzeram vsak tak, ako by som chcela. Snazim sa schudnut ale,velakrat sa mi stava, ze sa vyhovaram a kludne si dam dvojitu aj trojitu porciu hranoliek k pivu. Cim sa dostavam do pozicie cloveka, ktory nechudne, ale snazi sa aspon nepribrat a tak mi vaha stale beha 2kg hore dole.
  A teraz otazka: Myslis, ze sa mam kvoli vahe az tak trapit? Bola som uz tucna, ale schudla som 12kg. Mam vsak sklony priberat a tak musim asi kadze dva roky nanovo chudnut, uz nie tolko, ale asi tak2-3kg. Porad, co maju robit ludia so slabou volou, ako som ja:o)

 9. Miro Veselý 12. septembra 2006

  Luba: super, že nechudneš, robíš dobre. nedokonalá postava je zdravotne menšie zlo, ako BMInorma/spodná hranica. takže trápiť sa kvôli váhe nemusíš, ale dávať pozor by si mala, hlavne ak máš na tučnenie “nábeh”. určite postačí, ak sa prakticky úplne vzdáš tých mastných jedál, ktoré sú známe aj ako “nezdravé”. asi už tušíš, že tie hranolky by si nemusela a pivo vlastne tiež nie – taká papa je zlá aj pre celkom zdravého človeka, pretože dodá málo živín a veľa energie. ak sa ti pri jedení takýchto jedál darí držať hmotnosť v pásme nepriberania, po vynechaní mastností je pravdepodobné, že sa budeš môcť úplne prestať zaoberať svojou váhou, čo ti prajem.

 10. nancy 26. februára 2008

  Niekedy nie je ľahké znížiť hmotnosť, ale myslím, že rozhodujúce je ako silno túži človek schudnúť.Mne sa stáva, že ak niečo veľmi, veľmi chcem a robím pre to všetko čo môžem, tak sa mi to podarí. A dobré je ani nepripustiť myšlienku že to nepôjde.

 11. maja 6. júla 2008

  ja som od dnes zacala cvicit, a jest menej a v mensich porciach ,lebo som sa zabadala…lenze neviem ktore potraviny mam jest a ktore nie ale hadam casom na to pridem

 12. Tomáš 23. apríla 2009

  Mal som 99 kil! dlhe roky,, vzdy som jedol menej,, len aby som neprekonal 100,, takze som stale chudol,,
  Vdaka tomu som ale nepribral.
  Po precitani tychto pravdivych rad som za 2 mesiace zhodil 15 kg!! Takze aj teraz chudnem,, ale asi spravne.
  Mam 84,, a kazdy mi vravi ako dobre vyzeram, aj baby sa zamnou obcas obzru:-))
  Je to skvely pocit a dik za tuto stranku!!
  Som velmi vdacny!

 13. minusdvanast 30. januára 2010

  nie, začína sa tok inak, ráno rýchlo do škôlky, veď tam im povieme, dajte mu prosím niečo jesť a vôbec nechcelo papať, ja sa ponáhľam, nevieme či sa tak udialo

  základná škola, nebudem rańajkovať, veď máme automat kúpim si niečo tam, veď som si “zarobil” a ostatní majú a my na to nemáme?

  stredná škola – začína bulimické obdobie alebo to zašlo už ďaleko a  aj tak neschudnem, tak načo sa budem trápiť

  práca je taká zmena, že stres ráno nedovolí niekomu, kto nebol zvyknutý rańajkovať sa najesť, potom príde do práce a konečne za svoje si nakúpi na čo doma nezvyšovalo, potom je rád že vypadne na obedové prestávku a pri debate zje čokoľvek a akékoľvek množstvo

  žiadne energetické tabuľky, žiadne jasne zrozumiteľné nápisy čo to vlastne je, zelenina v zime tiež mi neberie, skôr niečo sýtejšie , a čo dnes si dám a zajtra vyhľadám zaručený recept ako sa to dá inak ako sa píše v tejto knihe

  ani sa nenazdá a je v pasci

 14. M4R05 24. januára 2012

  Ahojte. Mam 14. Vazim 72kg a meriam 172cm ale mam tuky na nohach a bruchu.Cvicim uz treti tyzden. Citim sa lepsie a lepsie. Dodrzujem tie 5x denne jedenie. Jem zeleninu.1x denne sladkost.V nedelu maso. A preco stale mam rovnaku vahu?

 15. Miro Veselý 25. januára 2012

  M4R05 v štrnástke si v raste, váha pôjde len hore. a keď si povoľuješ sladkosti tak možno aj brucho.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: