BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nehladujte!

Prvé, čo tučného človeka, ktorý chce schudnúť napadne, je diéta. Presnejšie - redukčná diéta. Celkom presne: hladovka. Nech to je za nami čo najskôr, poviete si.

"Vydržím." - hovorí si už 10 minút hladujúci občan a nádejne ohmatáva to veľké brucho, či už pľasne. O ďalších 10 minút hladovky už rozmýšľa, aká odmena za toto utrpenie by bola primeraná. Ako oslávime schudnutie? Najlepšie veľkou žranicou.

Podobný scenár vám odporúčam neskúšať. Nehladujte.

Hlad je zlý spôsob chudnutia. Skúsite to, no chudnutie akosi neprichádza. Nadváha neustupuje a hladovka je pekne otravná! Po pár dňoch ste akurát namosúrení a všetko je nanič. Sústavný hlad vás štve, ste hnusní na svojich blízkych a chudnutie nikde. Váha dokonca akoby stúpala. Prešli 4 dni hladovky a takto máte žiť celé týždne??? Kde sú čokoládové rúrky. Kašlem na to. Poviete si a rezignujete.

Hladovka

Mnohí ľudia si hladovku svojvoľne naordinujú v dobrej viere, ako im pomôže schudnúť, očistí telo od jedov a zlepší zdravie. Opak však býva pravdou.

Hladovka je kontroverznou témou. Má viacero súvislostí, ktoré bránia, aby sme o nej hovorili bez emócií.

  • Krátkodobé hladovanie sa v niektorých situáciách používa aj v dnešnej medicíne. Či už ako príprava na nejaké vyšetrenie, alebo vo forme účelne zvoleného intermitentného pôstu.
  • Hladovku mnohí majú spojenú s vierou. V rôznych náboženstvách sú pôstne dni, či obdobia. Tieto rituály však zvyčajne neznamenajú hladovku, ale skôr pôst. A tým sa nerozumie hlad. Rozumie sa ním jednoduchaá strava, napríklad len chlieb, voda.
  • V povedomí mnohých ľudí je hladovka správna vec. Považujú to za očistu, detox.
  • Okrem toho mnoho kníh s alternatívnymi spôsobmi liečenia hladovku velebí. Tvrdia, že to je zázračný prostriedok univerzálne a priaznivo pôsobiaci na zdravie. Spolu so zdeformovanými článkami v rôznych časopisoch vzniká dojem, že hladovka je nielen prospešná, ale dokonca potrebná. Často sa dajú počuť správy o tom, ako telo po hladovke ozdravie. Telo sa vraj pri hladovke začne zbavovať „jedov“, ktoré spôsobovali chorobu.
  • Občas sa dokonca objavia aj bretariáni, ktorí sú schopní s plechovým xichtom tvrdiť, že človek jedlo nepotrebuje vôbec. A tak sa snažia vyvolať ilúziu, že nepotrebujú k svojmu životu nič. Sú aj takí, čo im naletia.

Preto sa hladovanie zvyčajne stretáva s rozpačitým prijatím.

Ak sa vám po hladovaní zlepšil stav...

Častým argumentom v prospech hladovania je to, že "ja som to skúsila a zlepšilo sa mi...". Také prípady môžu nastať nečakane ľahko.

Za mnohými zdravotnými ťažkosťami stojí "len" neznášanlivosť niektorých potravín, alebo ich kombinácií. Ťažkosti potom ustúpia nie vďaka hladovke, ale preto, že sa odstránila príčina. Potravina, na ktorú je človek citlivý prestala pôsobiť ťažkosti. Rovnako „zázračné“ vymiznutie príznakov by nasledovalo aj bez hladovky. Stačilo by sa vzdať problémovej potraviny.

Ak si predstavíte súčasnú často veľmi nezdravú stravu, tak isté odľahčenie môže pocítiť asi každý. No málokto to (našťastie) vydrží dlho.

Niektorí alternatívci sľubujú úplné vyliečenie vážnych chorôb (rakovina) hladovkou. Že to je nezmysel si asi ľahko odvodíte. Aj overíte. Len nesmiete čítať lživé a konšpirátorské články. Skúste radšej odbornú literatúru. Nenaleťte na popularizovaný blud, že rakovina sa nelieči preto, aby zarobili farmaceutické firmy na liečení. Alebo že liek je známy ale nesmie sa predávať. Sú to nezmysly.

Pojem "zlé farma firmy" a "podplatení lekári" si len skúste domyslieť. Aj keby to bola pravda, hovoríme o priemysle, v ktorom pracujú stotisíce pracovníkov na rôznych postoch. Myslíte, si, že títo ľudia by nechali umierať vlastných rodičov, len aby "to" utajili? Myslíte, že by pre niekoho bol "úplatok" lepší, ako Nobelova cena za nájdenie lieku na rakovinu?

Takéto úvahy sú možné len na úrovni, kým sa hovorí o pojmoch, ako rakovina. Lenže pod týmto slovom sa skrývajú stovky rôznych druhov nádorov, ich umiestnenia. Sú to veľmi rôzne ochorenia. Kým to človek nevie, možno by aj uvaril tvrdeniu "rakovinu môžete liečiť hladom". Ale to je rovnaký nezmysel, ako povedať "chorobu vieme liečiť hladom". Asi by ste sa hneď spýtali "akú chorobu?". Je to to isté.

Prečo by napríklad ľudia umierali na tie druhy rakoviny, ktoré znemožňujú príjem potravy? Tí ľudia vlastne umrú od hladu. Ľudia po tisícročia umierajú na najrôznejšie choroby. Keby naozaj stačilo trocha si pohladovať, verte tomu, že by sa tak bežne liečilo.

Ak sa predsa len do hladovky pustiť chcete, radím vám, konzultujte akúkoľvek reštrikciu potravy so svojím lekárom. Nenechajte sa nabulíkať alternatívcami, ktorí síce vedia dávať prekrásne sľuby, ale žiadne záruky.

Hladovka môže poškodiť vaše zdravie. Možno neublížila 20-ročnej susede. Môže však zabiť 45-ročného muža, ktorý si to chce len skúsiť. Ako zabiť? Napríklad tak, že nedostatok horčíka sa podpíše na zlyhaní srdca.

Hladovka je najhorším známym receptom na chudnutie

Organizmus je schopný v čase hladovania prežiť. Keď začne hladovať, urýchlene zapája všetky záchranné mechanizmy, na prežitie. Telo ihneď zaregistruje, že sa prerušil príjem energie. Na to reaguje tak, že sa začne prepínať do úsporného režimu. Úsporným režimom sa rozumie, že začne šetriť energiu. Bežne to nazývame, že sa spomalí metabolizmus. Počas hladovania sa postupne mení (oslabuje, spomaľuje) mnoho funkcií organizmu.

Hladovka teda zmení nastavenia mnohých telesných procesov, ktoré sú navzájom prepojené a od seba závislé. Zmenené parametre fungovania tela môžu pri pokračovaní hladovky začať spôsobovať postupné zlyhávanie jednotlivých orgánov, funkcií, alebo väzieb, ktoré by inak nezlyhali. Inými slovami „rozladí“ sa nastavenie tela.

Najznámejším dôsledkom chudnutia hladovaním je strata aktívnej hmoty. Ak schudnete 10 kíl a z toho sú 2 kilá zo svalov, kostnej hmoty a orgánov... Tak to asi nie je celkom to, čo bolo v pláne.

Chudnutie večných dietárov a hladovkárov vyzerá zvyčajne takto. Každou hladovkou sa zníži percento aktívnej telesnej hmoty aj tuku. No po hladovke už aktívnu hmotu nemáte veľmi ako navýšiť. Zato uvoľnením sa vráti stravný režim na pôvodný stav, ktorý už predtým viedol k obezite. Teraz je po hladovaní ešte aj spomalený metabolizmus. Takže rýchlo rastie aj obezita. Človek priberie a s nádejou sa vrhá do ďalšej šialenej diéty.

Aj keď po opakovanom chudnutí hladovkou máte rovnaké kilá, už nemáte rovnaký pomer skladby tela. Kilá budú možno pekné, ale brucho väčšie. 

Preto vám odporúčam, aby ste chudnutie robili radšej bez hladu. Jedzte pravidelne a to dokonca tak veľa, ako by ste jesť mali. K tomu pridajte pohyb. Ten môže chrániť aktívnu telesnú hmotu a udrží vás v lepšej kondíci.

Napísal
Miro Veselý 
12. júla 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.