chudnutie-ako

Nehladujte!

Prvé, čo tučného človeka, ktorý chce schudnúť napadne, je diéta. Presnejšie – redukčná diéta. Celkom presne: hladovka. Nech to je za nami čo najskôr, poviete si.

„Vydržím.“ – hovorí si už 10 minút hladujúci občan a nádejne ohmatáva to veľké brucho, či už pľasne. O ďalších 10 minút hladovky už rozmýšľa, aká odmena za toto utrpenie by bola primeraná. Ako oslávime schudnutie? Najlepšie veľkou žranicou.

Podobný scenár vám odporúčam neskúšať. Nehladujte.

Hlad je zlý spôsob chudnutia. Skúsite to, no chudnutie akosi neprichádza. Nadváha neustupuje a hladovka je pekne otravná! Po pár dňoch ste akurát namosúrení a všetko je nanič. Sústavný hlad vás štve, ste hnusní na svojich blízkych a chudnutie nikde. Váha dokonca akoby stúpala. Prešli 4 dni hladovky a takto máte žiť celé týždne??? Kde sú čokoládové rúrky. Kašlem na to. Poviete si a rezignujete.

Hladovka

Mnohí ľudia si hladovku svojvoľne naordinujú v dobrej viere, ako im pomôže schudnúť, očistí telo od jedov a zlepší zdravie. Opak však býva pravdou.

Hladovka je kontroverznou témou. Má viacero súvislostí, ktoré bránia, aby sme o nej hovorili bez emócií.

 • Krátkodobé hladovanie sa v niektorých situáciách používa aj v dnešnej medicíne. Či už ako príprava na nejaké vyšetrenie, alebo vo forme účelne zvoleného intermitentného pôstu.
 • Hladovku mnohí majú spojenú s vierou. V rôznych náboženstvách sú pôstne dni, či obdobia. Tieto rituály však zvyčajne neznamenajú hladovku, ale skôr pôst. A tým sa nerozumie hlad. Rozumie sa ním jednoduchaá strava, napríklad len chlieb, voda.
 • V povedomí mnohých ľudí je hladovka správna vec. Považujú to za očistu, detox.
 • Okrem toho mnoho kníh s alternatívnymi spôsobmi liečenia hladovku velebí. Tvrdia, že to je zázračný prostriedok univerzálne a priaznivo pôsobiaci na zdravie. Spolu so zdeformovanými článkami v rôznych časopisoch vzniká dojem, že hladovka je nielen prospešná, ale dokonca potrebná. Často sa dajú počuť správy o tom, ako telo po hladovke ozdravie. Telo sa vraj pri hladovke začne zbavovať „jedov“, ktoré spôsobovali chorobu.
 • Občas sa dokonca objavia aj bretariáni, ktorí sú schopní s plechovým xichtom tvrdiť, že človek jedlo nepotrebuje vôbec. A tak sa snažia vyvolať ilúziu, že nepotrebujú k svojmu životu nič. Sú aj takí, čo im naletia.

Preto sa hladovanie zvyčajne stretáva s rozpačitým prijatím.

Ak sa vám po hladovaní zlepšil stav…

Častým argumentom v prospech hladovania je to, že „ja som to skúsila a zlepšilo sa mi…“. Také prípady môžu nastať nečakane ľahko.

Za mnohými zdravotnými ťažkosťami stojí „len“ neznášanlivosť niektorých potravín, alebo ich kombinácií. Ťažkosti potom ustúpia nie vďaka hladovke, ale preto, že sa odstránila príčina. Potravina, na ktorú je človek citlivý prestala pôsobiť ťažkosti. Rovnako „zázračné“ vymiznutie príznakov by nasledovalo aj bez hladovky. Stačilo by sa vzdať problémovej potraviny.

Ak si predstavíte súčasnú často veľmi nezdravú stravu, tak isté odľahčenie môže pocítiť asi každý. No málokto to (našťastie) vydrží dlho.

Niektorí alternatívci sľubujú úplné vyliečenie vážnych chorôb (rakovina) hladovkou. Že to je nezmysel si asi ľahko odvodíte. Aj overíte. Len nesmiete čítať lživé a konšpirátorské články. Skúste radšej odbornú literatúru. Nenaleťte na popularizovaný blud, že rakovina sa nelieči preto, aby zarobili farmaceutické firmy na liečení. Alebo že liek je známy ale nesmie sa predávať. Sú to nezmysly.

Pojem „zlé farma firmy“ a „podplatení lekári“ si len skúste domyslieť. Aj keby to bola pravda, hovoríme o priemysle, v ktorom pracujú stotisíce pracovníkov na rôznych postoch. Myslíte, si, že títo ľudia by nechali umierať vlastných rodičov, len aby „to“ utajili? Myslíte, že by pre niekoho bol „úplatok“ lepší, ako Nobelova cena za nájdenie lieku na rakovinu?

Takéto úvahy sú možné len na úrovni, kým sa hovorí o pojmoch, ako rakovina. Lenže pod týmto slovom sa skrývajú stovky rôznych druhov nádorov, ich umiestnenia. Sú to veľmi rôzne ochorenia. Kým to človek nevie, možno by aj uvaril tvrdeniu „rakovinu môžete liečiť hladom“. Ale to je rovnaký nezmysel, ako povedať „chorobu vieme liečiť hladom“. Asi by ste sa hneď spýtali „akú chorobu?“. Je to to isté.

Prečo by napríklad ľudia umierali na tie druhy rakoviny, ktoré znemožňujú príjem potravy? Tí ľudia vlastne umrú od hladu. Ľudia po tisícročia umierajú na najrôznejšie choroby. Keby naozaj stačilo trocha si pohladovať, verte tomu, že by sa tak bežne liečilo.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ak sa predsa len do hladovky pustiť chcete, radím vám, konzultujte akúkoľvek reštrikciu potravy so svojím lekárom. Nenechajte sa nabulíkať alternatívcami, ktorí síce vedia dávať prekrásne sľuby, ale žiadne záruky.

Hladovka môže poškodiť vaše zdravie. Možno neublížila 20-ročnej susede. Môže však zabiť 45-ročného muža, ktorý si to chce len skúsiť. Ako zabiť? Napríklad tak, že nedostatok horčíka sa podpíše na zlyhaní srdca.

Hladovka je najhorším známym receptom na chudnutie

Organizmus je schopný v čase hladovania prežiť. Keď začne hladovať, urýchlene zapája všetky záchranné mechanizmy, na prežitie. Telo ihneď zaregistruje, že sa prerušil príjem energie. Na to reaguje tak, že sa začne prepínať do úsporného režimu. Úsporným režimom sa rozumie, že začne šetriť energiu. Bežne to nazývame, že sa spomalí metabolizmus. Počas hladovania sa postupne mení (oslabuje, spomaľuje) mnoho funkcií organizmu.

Hladovka teda zmení nastavenia mnohých telesných procesov, ktoré sú navzájom prepojené a od seba závislé. Zmenené parametre fungovania tela môžu pri pokračovaní hladovky začať spôsobovať postupné zlyhávanie jednotlivých orgánov, funkcií, alebo väzieb, ktoré by inak nezlyhali. Inými slovami „rozladí“ sa nastavenie tela.

Najznámejším dôsledkom chudnutia hladovaním je strata aktívnej hmoty. Ak schudnete 10 kíl a z toho sú 2 kilá zo svalov, kostnej hmoty a orgánov… Tak to asi nie je celkom to, čo bolo v pláne.

Chudnutie večných dietárov a hladovkárov vyzerá zvyčajne takto. Každou hladovkou sa zníži percento aktívnej telesnej hmoty aj tuku. No po hladovke už aktívnu hmotu nemáte veľmi ako navýšiť. Zato uvoľnením sa vráti stravný režim na pôvodný stav, ktorý už predtým viedol k obezite. Teraz je po hladovaní ešte aj spomalený metabolizmus. Takže rýchlo rastie aj obezita. Človek priberie a s nádejou sa vrhá do ďalšej šialenej diéty.

Aj keď po opakovanom chudnutí hladovkou máte rovnaké kilá, už nemáte rovnaký pomer skladby tela. Kilá budú možno pekné, ale brucho väčšie. 

Preto vám odporúčam, aby ste chudnutie robili radšej bez hladu. Jedzte pravidelne a to dokonca tak veľa, ako by ste jesť mali. K tomu pridajte pohyb. Ten môže chrániť aktívnu telesnú hmotu a udrží vás v lepšej kondíci.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

53 Odpovedí

 1. preco je hladovka neuspesna?
  ===============================

  tvoje telo je v podstate energeticky stroj a funguje na baze fyziky.

  Prijem potravy = prijem energie
  Praca = vydaj energie

  Predpokladajme klasicku redukcnu dietu, podla casopisu :). Vsetky hodnoty su len informativne a vymyslene…

  Na zaciatku mate 100kg (co je cca 100*17 000 kJ energie).

  Vas prijem je cca 8.000 kJ za den (strava, napoje).

  Vas vydaj je cca 7.000 kJ za den (bazalna zlozka = spotrebuje telo na svoje fungovanie (dychanie,v spanku) + nejaky ten pohyb podla vzorca

  V = Vb + Vs;

  predpokladajme ze Vb bude 3500kJ a Vs 3500kJ

  kde

  V = vydaj celkom
  Vb= vydaj bazalny (dychanie…)
  Vs= sport+pohyb

  Z tejto rovnice zistite:

  denny stav = prijem – vydaj = 8000 -7000 kJ = +1000 kJ.

  To znamena, ze za den mate + 1000 kJ = za 17 dni priberiete kilo, za mesiac 2.

  Dieta (faza1).
  ===============

  Podla clanku z casopisu odmedzite prijem potravin, ale nezmenite stravovacie navyky ani nezacnete viac sportovat. Vas denny prijem klesne na 5500 kJ (behom diety)

  Energeticka rovnica sa zmeni v prvy den takto:

  D1: delta = prijem – vydaj = 5500 -7000 kJ = -1500kJ

  hura, zacinate stracat na vahe, ale….
  kedze telo nefunguje podla statickych zakonov (ktore predpoklada casopis), zacina sa snaha o zachovanie energie (zakon zachovania energie).

  telo zisti, ze zacala energeticka kriza a optimalizuje vnutorne systemy…

  ako prvej sa vacsinou zbavite vody (preto na zaciatku klesa vaha rychlejsie).

  po 1-2 dnoch vsak telo znizi bazalnu spotrebu Vb z
  3500 kJ na cca 1500 kJ a energeticka rovnica tak dostane novy tvar:

  E = P – Vb -Vs = 5500 kJ – 1500 kJ – 3500 kJ =
  5500 kJ – 5000 kJ = +500 kJ

  takze zacnete pozvolna priberat :). Najlepsie na tom je, ze bazalna spotreba sa vrati naspat asi po 15-60 dnoch (podla osoby).

  Vysledok = znamy JOJO EFEKT.

 2. este nikto nevymyslel idalnu dietu preto kazdy sam na sebe musi zistit co je dobre a ten pohyb a menej jest postupne znizovat davky sem tam aj zhresit a nevazit sa stale

 3. Najlepsie, co som citala,dakujem, ale v suvislosti s detoxikaciou organizmu, resp.odlahcenymi dnami.Preco sa na druhej strane preferuju jednodnove az niekolko tyzdnove hladovky?

 4. bea: hladovku a očistu preferujú iní, ako tí, čo ju neuznávame.

 5. ja som schudol 25kg.No pochopil som, že najpodstatnejšie pre chudnutie je menej jesť, viacej sa hýbať a znížiť spotrebu alkoholu na najväčšiu možnú mieru a pravidelný zdravý sex.Sex pomáha chudnúť a má aj iné pozitívne vlastnosti pre náš organizmus. a preto sexujme, sexujme a sexujme.

 6. Orim,tak v tomto s Tebou naprosto suhlasim,Tiez s ami podarilo zhodit 20 kil,su to uz roky,ale boli dole za mesiac.Cely ten cas som nepocitovala hlad.Jednoducho to prislo a zrazu boli kila dole,ani soms a nadtym nezamyslala.Ale terez po 6tich rokoch su spat a chipsi su najvacsim dovodom,spolu s vecierkami a pitim. Pred par dnami som dokoncila tyzdnovu dietu,pri ktorej som schudla 5 kil,ale skladala sa povacsine zo zeleniny,tak asi nieco na tom Tvojom principe Miro predsalen bude.Len umna to ma maly hacik.Som opatrovatelka a ked si babka poziada nejake jedlo/a urcite uźiadne znich nieje zdrave a ani nizkokaloricke/ja ho musim spravit a bez toho aby som ho skusila to jednoducho nejde.A hned mam svoje kilecka spat.Co v takomto pripade a sport sa tu nejake velmi neda.Od rana siedmej do desiatej vecera som jej pri ruke.Tak mi skus nejak poradit,dikes
  PS: Som tu fakt nahodou a musism uznat,ze niektore stranky a rady su zaujimave

 7. M2552: Práve to, že si zrazila 20 kíl rýchlo si ich postupne získala nazad. Ak človek chudne pomaly, postupne si zvyká na nový výživový štýl. Čím dlhšie potom s týmto štýlom vydží, tým menej priberie nazad.

  Chutnanie jedál – viem, je to brutalita, ale jedlo sa dá po ochutnaní vypľuť. Chápem, je to veľmi ťažké. Ale skús zabojovať. Ak okoštuješ len naozaj málo, hmotnosť ti to nezmení. Ak si celý deň pri ruke niekomu, určite môžeš každé 3 hodiny niečo zjesť. Daj si rozumné jedlá + dostatok vody a začneš chudnúť. Viem, je to ťažká zmena, ale funguje to.

  Cvičenie… Hmm. Poznám to, aké to je ťažké ísť. Ak to nedokážeš, chudni len stravou. Jedz veľa bielkovín. Snáď neskôr aj ten šport už trocha pôjde. Držím ti palce!

 8. Ahojky Miro,
  Nemam problem sa dostat ku chlanicke,ved som tu i ako kucharka.A doma stym problem nemam,ale ako vysvetlit 83 rocnej starkej,ze mam na tanieri nieco ine ako ona-asi nepoznas rakusku naturu.A co sa tyka cvicenia,to nieje moj problem,fitko,posilovna,ci Tae-bo,akonahle je cas,som tam,A ked nie tam,tak mam nato kazety.Ono najhorsie natom je ta,vydrz.Ked tie kila stratis,je to krasa,ale udrazat si to roky,je uz fakt namaha.A s toho Tvojho jedalnicka,mi nepadne ani olivovy ci iny zastudena lisovany olej a o paradajkach ani nehovorim.Tie nemozem ani citit.Jem vela zeleniny-milujem ju a vody pijem denne aspon 5 litrov a ziadne sladene napoje a ani si caj nedochucujem sladidlami-len uskodia chuti caju.Napr dneska,moj obed bol vyreny karfiol a ktomu zemiakovy salat zo zeleninou,ale nie nas majonezovy,obycajny len s octom.Nezda sa mi to ako velky prijem kalorii.A predsa som taka aka som.Ono ci sa nam to paci,alebo nie,je to i v tej genetike,ale zpriet sa jej da,mozno preto nemam 100 a viac jak je unas v rodine zvykom,ale bud si isty,ze sa len tak lahko nedam :D

 9. M2552: nepoznám a ani ma nezaujíma rakúska nátutra. Ale poznám, ak so mnou niekto chce manipulovať a vydierať, aby som jedol to, čo chce on (ona). Je to len boj o moc – kto vyhrá. Proste nepopusti a daj si diétu. Ak sa starej panej nepáči, nemusí sa usmievať, alebo nech si potrucuje. Nezničíš si vedome stravie len preto, že niekomu to je fuk.

 10. M2552: vyborna rakuska specialita – kürbiskernöl – olej z tekvicovych jedierok – a ak nemozes cisty olej, tak senzacne je pesto z tekvicovych jadierok. senzacne s cestovinou.
  To ma len tak napadlo ked sa ohanas rakuskou naturou

 11. Dikes za radu,viem co je to.Ciste tekvicove jadierka to jo,ale olej a pesto nie -tu zelenu pastu fakt nemusim.Ja radsej budem na tuniaku,to je predsa len nieco co i dobre chuti.A okrem toho mam o chvilku par dni volna,tak hura na slovenko a tam je to ok.
  Ale dik za radu

 12. ja to skusam inac ja zjem menej o polovicu tolko ako som zvikol a som vonka asi 5 hodin na bicykly toto pomaha adios amigos

 13. mne pomohol reduktil, je to liek na chudnutie, dobry, ale drahy (3900sk-28dni). schudla som 8kg, ale už mam 3kg naspäť. Poznate nejaky lacnejši a učinny liek?

 14. Ola: pozname, ale neberie sa v tabletkach. Precitaj si tuto stranku a zacni sa podla nej riadit. Funguje to.

 15. Nechapem to dievca čo je v rakusku.A nechapem ani tych čo sa pri obmedzovani vahy tak lutuju alebo nechaju lutovat .Ja tri krat do tyzdna doma cvicim 1 hodinu a po 5-tej hodine večer nezjem vobec nic a za 11 mesiacov som schudol 18 kil.Myslim že človek chudne najprv vo svojej hlave .Tento cely čas som ani raz nevynechal cvicenie a mozno dvakrat som jedol po 5-tej vecer ,,ale to som uz mal velke vyčitky svedomia tak sa to viackrat nestalo .Jem vsetko na čo mam chut ale teraz uz budem davat pozor lebo na bruchu som tak schudol ze mi tam prekaza aj ten maly tuk čo tam zostal .takze pridam si na sad lah a viac kuracinky s ryzou a klobasu uz nebudem .Ked ktomu pridam fyzicku pracu a sex myslim ze o takych 6 mesiacov sa mozem na kupaliskach citit ako doma .takze bud Vasa sebalutost je viac ako predsavzatie alebo pochopite ze zivot je boj a ked neviete bojovat tak budete len prezivat ako chudaci na ktorych skoro kazdy bude pozerat z vrchu.Na mna uz nie !!!!

 16. nenamýšľame si, že tuk sa vzdá bez boja a bude akceptovať zmenený stravovací režim – ale o koľko si sami seba budete viac vážiť, lebo viete a my všetci aká je to námaha

  polovica ľudí vrátane mńa si tu nahrádza psychologickú poradńu vulgárne povedané, namiesto toho, aby začali aspoń s niečím a nešpekulovali nad tým čo je a čo nie je dobré, psychológa budete potrebovať až schudnete, lebo budete mať vysoké sebavedomie
  a to može byť často na prekážku viac

  vždy som obdivovala sto kilové mladé angličanky v oblečení papagája s ich neuveritelným sebavedomým správaním v obchode, autobuse, na zastávke sa mi prihovorí anglicky ako keby bola doma a to mám dávno po 50-tke

 17. Ahojte všetci :)))

  Pred troma týždňami som si povedala, že to konečne skúsim. A nie len na dva dni. Že chcem byť zdravšia. Že to, že schudnem, nebude len estetické zlepšenie a možnosť krajšie sa obliecť, ale aj celkové zlepšenie zdravotného stavu, čo je na nezaplatenie.

  Ale aby som sa držala témy :) Trošku vás povzbudím. Zo začiatku som to vzala zostra, vynechala som zo dňa na deň nezdravé jedlá a zistila som, že môj denný energetický príjem je kriticky nízky-bolo treba konať. Zdravej papy naozaj treba zjesť viac, aby telo nehladovalo. To je pozitívna správa-ak sa naučíte mať radi zeleninu a v obmedzenom množstve aj ovocie, vaše telo sa vám odvďačí, ale najmä-nemusíte sa veľmi obmedzovať. Nemusíte si odvykať od chrumkania a maškrtenia-len namiesto chipsov a cukríkov budete mlskať zeleninku alebo dopredu pripravenú porciu orieškov či slnečníc. Dokopy denne zjete hmotnostne viac jedla.

  Považovala som sa za toho posledného človeka, ktorý by dokázal zmeniť celé svoje stravovanie. Cítim, že po tých troch týždňoch (hoci to stále nie je veľa a ani dosť) ma to tak posilnilo, že si každým dňom stále viac verím a pomaličky si osvojujem jednotlivé princípy racionálnej výživy aj informácie o zložení potravín. A samozrejme stále viem veľmi málo :) Ale každým dňom viac. Najväčšou nevýhodou je potreba investovať do toho veľa dnes naozaj drahocenného času. Ale aby som znova neodbiehala od témy-ak sa začnete racionálne stravovať a papať primerané porcie každé 2-3 hodinky zahrnutím pestrej stravy, určite hladovať nebudete. To čo zo začiatku možno pocítite, bude len chuť na maškrty vyplývajúca z doterajšieho zvyku. A aj tá časom 100%tne ustúpi. Musíte si veriť! Nie dúfať, že sa stane zázrak! Vezmite svoj život do vlastných rúk a urobte niečo pre seba! Ak patríte skôr medzi menej egoistických jedincov, uvedomte si, že len ak Vy budete zdraví, môžte byť plnohodnotne k dispozícii a na úžitok svojmu okoliu. Na začiatok treba popracovať so svojou psychikou. Ani malé neúspechy vás nesmú odradiť. To, že prvý týždeň sa budete stravovať chaoticky neznamená, že to nezlepšíte a že to nedokážete! Ani ja som nejedla dokonale, a ani teraz dokonale stále nejem. Ale viete čo? Za tie 3 týždne som schudla pre mňa neuveriteľných 5 a pol kg! A vzhľadom na to, že chudnem postupne, pomaličky, každý deň trošku, je to pre mňa dôkazom, že to naozaj funguje, a že to nie je LEN stratená voda. Cítim sa lepšie, mám viac energie, skúšam nové jedlá a nové chute, viac si užívam života, každý deň akoby trval dvakrát dlhšie. Akoby som získala aj čas, aj energiu. Ľahšie prekonávam horúčavy. Rada sa hýbem. Namiesto dychčania z jedného poschodia si dve svižne vybehnem a teším sa mierne zrýchlenému tepu.

  Ale už píšem veľa… Tak vám všetkým držím veľmi veľmi palce, odhodlajte sa, do toho! A píšte potom úspechy :)))

 18. Caute caute…:)) tak uplnou nahodou som sa sem preklikala a musim vam povedat, ze reci typu „neda sa“ su len vyhovorka….je smiesne ako sa tu niekto vyhovara na rakusku babku, alebo ze co…ja som tehotenstvom vazeni pribrala z 55kil na krasnych 83….no aby som po pravde davala…domou z porodnice som prisla 73kilova…dnes ma lukas 4 mesiace a ja mam 57kil…a to len preto, ze chcem…!!!a preto ze robim vsetko reto, aby to tak bolo…!…nesmiem byt hladna, lebo kojim, to len aby ma niekto neobvinil z hladovky…:)) jem velke ranajky, zeleninka a uplne normalny chlebik…obed ze uplne ze hoci co vela vela pijem, na veceru len jogurt s musli a po piatej nic…a ide to…telo je uz tak naucene, ze ked si aj nieco dam po piatej, je mi zle a tazko…pekny vecer…:))

 19. Jojo efekt poznám dokonale, tiež som robila v rakúsku a mne babka nechcela dovoliť jesť. Takže som mala opačný problém ako tá slečna čo tu písala o svojich trabloch s rakúskou babkou. A ani mi tam u nich nechutilo tak som jedla tak jeden salámový chleba za deň a tak. Za dva týždne som na objeme schudla aj viac ako desať centimetrov v páse, doslova som sa scvrkla. Lenže to bola len voda a možno svaly, keď som sa vrátila na SK tak som to dobehla a tam za dva týždne som išla rovnaká ako predtým. A takto dokola asi pol roka. Takže žiadne hladovanie nepomáha, to nie je naozajstné chudnutie.

 20. Mirko mám na teba takú otázočku. Niekedy sa mi stáva, že zjem niečo po čom ani po troch hodinách nemám hlad. Mám teda dodržovať pravidelné jedenie po 3 hodinách aj keď nemám pocit hladu, alebo mám radšej počkať než mi naozaj vyhladne a potom sa ísť znova najesť? Je to možno trochu divná otázka, ale nie som si 100% istý, čo je správne. Jedno jedlo si pamätám v ktorom som mal kyslú kapustu a to ma vedelo zasýtiť kľudne aj na 4 možno aj 5 hodín. Vďaka.

 21. ja citam a citam, ale este stale sa citim popletena a neviem najst spravnu cestu… ak chcem schudnut, mam znizit prijem energie z jedla,lenze ak to urobim moje telo sa zacne branit a nebudem chudnut. znizila som prijem jedla, jem male porcie kazde 3 hodiny,ale ak mam byt uprimna citim vlci hlad a pred vecerou sa to uz neda vydrzat a mam chut zjest vsetko. moja strava cez den je velmi vyvazena a starostlivo pripravena, su v nej bielkoviny, sacharidy a vela zeleniny…ale ak mam jest 6000kj za den tak sa vyhladujem…. co mi nedochadza? kde robim chybu?… citim sa , ze bez toho hladu to fakt neide, poradte prosim…je neobmedzene dokrmovanie sa zeleninou medzi jedlami problem?

 22. lola a koľko kíl zeleniny zješ denne? kilo je minimum, radšej dva. potom hlad bude minulosťou. a šiel by som radšej do 7 až 8 tisíc kJ na deň.

 23. ja mam zeleninu velmi rada a kludne zjem aj dve kila ak je to povolene pri chudnuti na zahnanie hladu, nebola som si len ista… ale chcem sa podakovat, velmi mi pomahate. musim obmedzik prijem energie inde ak jem tolko zeleniny?

 24. lola prečítaj si to tu najskôr, všetko je tu už napísané. zelenina sa nemusí zarátať.

 25. Mirko,
  dobrý deň,sledujem Vaše stránky už dosť dlhú dobu,potrebovala by som dať dole tých 10 kilogramov.
  Len mojou slabosťou sú sladkosti a potom nočný vlčí hlad.Cez deň sa aj ako tak držím,ale večer,po práci,neviem sa niekedy – a to dosť často – udržať. Neviem sa prekonať.
  Obdivujem Vás,ako ste to zvládli a zvládate,nemali by ste aj pre mňa nejakú radu?
  Ďakujem moc!!

 26. jarka nie, neviem poradiť, ak už dlhšiu dobu sledujete tieto stránky a nenašli ste tu odpovede. na prekonávanie seba samého nemáme žiadne nástroje.

 27. Ahoj Miro, chcela by som sa opytat, ako si vyratat denny prijem kalorii, nasla som viac stranok a na kazdej mi vychadzaju ine hodnoty. Chcela by som schudnut 6kg (z 61 na 55 pri vyske 164cm). Co sa tyka sportovej aktivity, minimalne raz za tyzden dvojhodinka squashu, obcas fitko a zacinam behavat. Dakujem za odpoved

 28. Za posledny rok sa mi podarilo pribrat 5 kg, po tom co som prestala cvicit a zacala jest vsetko mozne a najma veceriavat kedykolvek a cokolvek, bez obmedzenia. Po prezreti jedalnickov, zistujem ze u mna bude chyba asi v tom, ze jem malo zelenininy, teda takmer ziadnu. Posledne 2 tyzdne sa snazim „zjest“ denne do 7000 KJ, minimalne kazdy druhy den cvicim Zumbu, hoci len 20 minut a potom este cviky na brucho dalsich 10-15 minut ale zatial bezvysledne. Pitny rezim sa snazim dodrziavat a okrem cistej vody, pijem bylinkove caje. Pri vyske 166 cm vazim 62 kg ( no a mam 30 rokov) a kedze som asistentka, moc toho v praci nenabeham. Moj den sa zacina vzdy s musli s ovocim,jogurt, kava, potom nejake ovocie, jogurtove napoje, na obed to co uvari mama a veceru opat ovocie alebo ovocny dzus. Citala som ze odporuca sa mi prijat za den okolo 10 000 KJ, len u mna to bude asi problem lebo malokedy pocitujem hlad. Myslite ze tych cca 7 000 KJ je malo a treba pridat na cviceni? Dakujem za odpoved

 29. monica poradil by som prečítajte si tu čo najviac textu a až potom začnite robiť zmeny. podľa popisu sa stravujete hodne nasladko, tak sa vám schudnúť nepodarí ak pritom nebudete dosť tvrdo cvičiť. súčet kJ nestačí, musíte počítať aj živiny a striktne dodržať glykemický index. žiadne sladené mliečne somariny, žiadne musli ak nie sú doma robené z vločiek a bez cukru. a odporúčam zapojiť sa vo fóre, aspoň čítajte. mnoho z toho, čo tam píšu je veľmi užitočné.

 30. Dakujem pekne, som na tejto stranke prvy krat ale zacnem navstevovat pravidelne, ako prve pridam do jedalnicka viac zeleniny, miesto ovocia a skusim sa inspirovat vasim jedalnickom.

 31. Zdravím.

  Mne sa stal zázrak – nezázrak. V marci som mal operáciu nosa s komplikáciami. Bol som opuchnutý od nosa až po hubu a nechutilo mi jesť. Moja váha sa krásne začala pohybovať smerom dolu, čo ma veľmi povzbudilo a preto aj po ústupe ťažkostí s nosom som pokračoval v nízkom príjme. Mal som pôvodne 82 kg a postupne som sa dopracoval na úžasných 74 kg. Mám 44 rokov, som človek, ktorý rád chodí behať, v poslednej dobe beh zamieňam za rýchlu chôdzu (aspoň 1,5 hodiny na jeden tréning), pretože mi škodia otrasy a mávam bolesti kolien, členkov. Problém nastal, keď som sa postupne vrátil k normálnemu stravovaniu. 74 kg je už minulosťou, mám už zase skoro 80, čiže som skoro na pôvodnej váhe, aj napriek mojim pohybovým aktivitám. 80 kg je pre mňa veľa, pretože nie som veľmi vysoký a mám tenké kosti. Takže typický jojo efekt. V posledných týždňoch som to ešte zabíjal kvantami zmrzliny, ktorou som posadnutý. Ale chcem to skúsiť znovu. Totiž bolo to veľmi príjemné skúšať si v obchodoch rifle a zisťovať, že mi väčšinou sadia ako uliate… :-) Čo už bolo menej príjemné bola zvýšená nervozita a vnútorná úzkosť, ktorú pripisujem rýchlemu úbytku na váhe. (Teda neviem, či je 8 kg za cca 1-2 mesiace prirýchly úbytok). Vyskúšam jesť 5 x denne malé porcie. Chcem sa len spýtať, keď sa tu už takto rozpisujem, či mám cukor vynechať úplne a ak áno, či mi to neuškodí. Stále počúvam, že cukor je dobrý na nervy a jeho úplné vylúčenie spôsobuje nervozitu. Ja viem, že potraviny už prirodzene obsahujú sacharidy, ale stačí to? Niekedy sa mi totiž stáva, keď prídem z toho môjho behania-chodenia, že mám takú veľkú chuť na sladké, že mi je na odpadnutie. Zrejme som pohybom spálil všetky sacharidy. Dať si tú sladkosť, alebo nie?

 32. dusan, ja som schudla 16kg a pritom som si kazdy den dala 1 kocku 86 alebo 90 % cokolady alebo vtedy, ked som mala sialenu chut na nieco sladke, samozrejme, ze pritom som jedla aj sladke ovocie ale uprimne, hovorim za seba – mne osobne cokoladu nevymeni ziadne ovocie. inac som mala presne take stavy ako si popisoval ty – nervozita, zlost,nepokoj a ked som si dala tu 1 kocku 86% cokolady – aaaaachhh:)))).
  popritom som jedla 5x denne, voda, mensi pohyb, vyvazena strava a vaha urcite pojde dole – to su moje skusenosti, u mna to rozhodne zabralo:).
  a ano, tie rifle su velmi dobrou motivaciou pri chudnuti:).

 33. evka, ďakujem Ti :-) Povzbudila si ma. Ja som pri tom svojom prvom schudnutí kupoval tú instantnú kávu 3 v 1, čiže sladenú a pil som ju 3-4 x denne a aj tak som chudol. Ja sa len bojím, že malé množstvo si stále bude žiadať viac :-) Mozog po prudkom znížení hladiny cukru jednoducho nedá pokoj. Včera som po behaní mal zase taký ten „stav“ a skončilo to ďalším behom do lidlu a stlačením celej pixle zmrzliny pred telkou… :-))) Ale s tou vysokopercentnou čokoládou je to dobrý tip, pretože ona nie je veľmi sladká a určite je dobrá na nervy :-) A jedna kocka by mala zahnať „stav“. Určite je to lepšie, než pixla zmrzliny :-)

 34. dušan cukor a všetky sladkosti treba celkom natvrdo zrušiť, držím palce. Než s tým začnete, dobre si prečítajte túto stránku a pár kníh o výžive, je tu kopa informácií, ktoré vám pomôžu. Ak športujete, musíte jesť dosť sacharidov, inak hlad z hypoglykémie zruší všetko, čo ste dosiahli.

 35. evka 90% čokoláda je podľa mňa chuťovo menej sladká, ako banán. Také tie „stavy“ ako popisujete obaja to vyzerá na hypoglykémiu. Skúsil by som trocha navýšiť prílohy k jedlám.

 36. Ahoj Mirko:))), ak by si videl, ake mam prilohy tak by si mi poradil ich zmensit:)). A ubezpecujem ta, ze papam z kazdeho rozka troska a 5x denne. Ja tu 86 a viac percentu cokoladku jednoducho milujem:). Je sice menej sladka ale za to ma maximalne uspokoji:). A neboj, po zdravotnej stranke som zdrava ako rybka:).

 37. Miro – a čo hroznový cukor? Keby som prišiel z behania-chodenia a mal „stav“, bolo by zleňé, keby som trošíčku zobol hroznového cukru? Len máličko. Alebo zobol jednu kocku vysokopercentnej čokolády, ako radí Evka?

 38. dusan, nemas zaco, rado sa stalo:). Z vlastnej skusenosti Ti len chcem poradit, aby si velmi nemyslel, na to, ze chudnes. Samozrejme, je potrebne upravit svoj jedalnicek + nejaky ten pohyb ale v rozumnej miere, s nicim netreba prehanat aby si si neposkodil svoje zdravie a nebol si na tom horsie, ako na zaciatku. Ver mi, viem o com hovorim:). Nechaj tomu chudnutiu volny priebeh, vsetko chce svoj cas a uspech sa tiez zarucene dostavi:).

 39. Hroznový cukor je glukóza – nič rýchlejšie nie je. Používajú to kulturisti, lebo vedia že po tréningu sa tak vyplaví inzulín a ten ich zaujíma. Nás ale zaujíma aj to, že ten inzulín sa vyplaví preto, aby ten cukor urýchlene zabudoval vo forme tuku do buniek. Takže áno, ak chceš rýchly rast svalov a brucha, tak toto je vhodná cesta. Pri chudnutí nejedzte nikto žiadne rýchle cukry. Tmavá čokoláda je pomerne pomalý cukor, ale aj tuk. Po tréningu si treba dať nejaké normálne jedlo, nie sladkosti. Tvaroh, spolu so zeleninou, knackebrotom, pár orechov k tomu napríklad. Alebo tofu a zeleninu.

 40. Hm… zvykol som občas cmúľať ten hroznový cukor s vitamínmi z tých plechových škatuliek. Knackebrot nie je problém, mám ho rád, tvaroh tiež môžem, ale radšej mám cottage syr. Problém je u mňa so zeleninou, nie že by som nemal rád, ale som na ňu lenivý. Treba to čistiť, krájať, ak chceš šalát tak aj ochucovať… Je to hrozné, ale som typ, ktorý radšej zobe vitamínové prípravky, je to také praktické… :-) Zeleninu a ovocie vnímam ako zdroje vitamínov, z hľadiska sacharidov som sa na ne nikdy nepozeral. Nuž, tak ďakujem. Neviem, či sa stanem vášnivým požieračom zeleniny, to iba ak by ma občas chytila chuť na surový karfiól, ten zbožňujem, ale nejaké to celozrnné pečivo, knackebrot, tvaroh, orechy, to by aj šlo.

 41. dušan píšeš rovnako ako som myslel ja keď som bol tučný. Lenivosť, chuť, zvyk, pohodlie. Slová, ktoré riadili môj život. Radím urýchlene si prečítajte čo najviac info o jedle a pohybe. Trebárs Bukovského návod na prežitie pre muža. A ten hroznový cukor si nechajte ako rezervu keď budete na túre a prišla by kríza.

 42. Miro – ďakujem za úprimnosť :-) Práve som sa vrátil z 1,5 hodinového behu-chôdze a „stav“ sa našťastie nedostavil. Možno preto, lebo sa uz druhý deň napchávam paradajkami. Zároveň „už“ druhý deň jem malé porcie 5 x denne, takže niečo som si k srdcu predsa len zobral. Ten Bukovského návod znie dobre :-)) To si musím prečítať.

 43. Áno, pravidelná strava + zelenina + nízky glykemický index významne znižuje žravosť. Držím palce. Bukovského sa oplatí čítať všetko čo napísal. Píše s vtipom, nadhľadom a vyzná sa v tom. To čo radí aj žije a kto ho videl naživo vie, aký je vitálny.

 44. Zdravím. Po vyše troch týždňoch režimu 5 malých jedál denne hlásim úbytok vyše troch kíl. Som s tým celkom spokojný. Súčasná váha je 76 kg, výška 176 cm. Keď ešte zhodím ďalšie tri kilá, tak budem mať takú váhu, v ktorej sa cítim najlepšie. Díky za dobré rady Miro.

 45. dusan gratulujem, dobré tempo chudnutia, nech to funguje. odporúčam kontrolovať aj obvod pásu. Je to presnejšie číslo ako váha, ktoré hovorí čo sa deje s chudnutím.

 46. miro-aky mas nazor na jednodnove posty? tak,ze jeden den v tyzdni sa nic neje,iba sa pije cista voda

 47. chcem sa spýtať, keď chodím do školy, ráno si dám ľahké raňajky(jogurt,malí chlebík alebo polka so syrom,uhorkou. skôr na silu, lebo mi vôbec nechutí, ale priberala som. a v škole mám zeleninu a aj keď som hladná tak si nič nedám, lebo v škole je toho veľa. potom si dám obedˇväčšinou je, aa ked tak je na obed čo je tak to zjem ak mi chuti) a keď nemám obed tak si dám chlebík s pomazankou zeleninkou, plátkom šunky a jogurt. potom nie som hladná dosť dlho a večeru si dám tiež normálnu rybky, s chlebíkom(väčšinou hnedým alebo vajíčko s chlebíkom. považuje sa za hladovku, že som hladná v škole, ale potom sa najem? ale pri takejto strave buď schudnem, alebo zostanem tam kde som. nechcem veľmi chudnúť, lebo veľa nemusím, len také 2 kg. a ešte skoro nič si nesolím, lebo môj názor je , že všade je aj tak veľa soli, tak mi nechýba. ani zeleninu, šaláty,praženicu… ako polievku a tak áno ale myslím také suché jedla. je to OK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.