Od roku 2004 píše Miro Veselý

O vašej váhe rozhodujú raňajky

Raňajky sú kľúčové jedlo dňa. Často rozhodnú o tom, ako budete vyzerať. Princíp je veľmi jednoduchý. Ak sa riadne naraňajkujete, významnou mierou tým bránite priberaniu.

Pozrime sa najskôr, ako by to správne malo byť (a nebýva): Po dobrých raňajkách budete nasýtení a môžete sa pustiť do práce. Možno si dáte desiatu a možno až obed, ale dobré raňajky vaše telo zásobia živinami. Popoludní niečo ešte spravíte a môžete ísť domov. Nejaká ľahšia večera a ste vybavení.

Keby ste šli v tomto režime, nie je žiadny dôvod priberať. 3 jedlá so striktnou pravidelnosťou každý deň. Možno si pritom na desiatu a olovrant dáte niečo pod zub, možno trocha ovocia.

Týmto spôsobom sa do vášho tela dostáva energia zhruba rovnakým tempom. Veľa z toho, čo zjete sa aktuálne spotrebuje na prácu a pohyb. Telo nemá dôvod ukladať zásoby. Nuž a keďže stále máte prísun normálnej stravy, tak ani necítite hlad. Preto nie je problém s disciplínou. Nebudete mať túžbu maškrtiť.

Tak by to MALO vyzerať. Zvyčajne to ale tuční ľudia robia inak. Neraňajkujú – to je mimoriadne častý neduh.

Čo ak vynecháte raňajky?

Teraz sa pozrime na typický scenár, ktorý pozná veľa tučných ľudí. 

Ak sa nenaraňajkujete, tak vo väčšine prípadov to znamená, že sa už dopoludnia nenajete vôbec. Najmenej do obeda. Prečo?
1. Nestíhačka. Práca, povinnosti, zhon.
2. Káva. Káva je výborné anorektikum (tlmí pocit hladu).

To, samozrejme, tučnejší človek vníma s uspokojením ako určitú „hladovku“. Nejem = chudnem. Má pocit, že takéto príjemné predpoludňajšie kalorické priškrtenie určite pomôže schudnúť. Žiaľ, v praxi to nefunguje.

Neraňajkujete? To znamená, že celé dopoludnie idete z rezervy. To je signál na spomaľovanie metabolizmu, aj celkového výkonu. Hladný človek bude robiť úspornejšie pohyby. Ak si potom dáte aspoň obed, je to dobré, ale energetický mínus tým neškrtnete. Ani v prípade, že obed bude silnejší, než by mal byť. Ak zjete “silný” obed, energiu nevyužijete. Spomalené telo si z neho časť uloží do tuku. Pre istotu – veď doteraz bol hlad.

Ako sa blíži večer, je to stále horšie. Únava plus pocit hladu a často energetický mínus je to, čo si donesiete domov. Teraz by mala nasledovať už len ľahká večera. Ale po celom dni ste tak vyšťavení, že telo si vynúti, aby to bola večera silnejšia. „Veď som sa celý deň držal, trocha si snáď pridať môžem!“ To si človek pomyslí a už kladie na tanier viac, než by mal. Lenže ani večera telo zvyčajne neuspokojí a neskôr asi ešte pôjdete niečo zmaškrtiť na stojáka pri otvorenej chladničke.

Týmto spôsobom sa priberá. Osvedčilo sa to aj u ošípaných aj ľudia tak fungujú. Možno aj vy poznáte ten pocit, že cez deň ste hladovali a to vám dáva pocit, že máte právo večer si dopriať nejakú výnimku. Veď sa to “zmestí” aj do “matematiky” ak počítate kalórie. Áno, matematicky to klapne presne. Ale metabolicky to nesedí. Prečo?

 • Dlhšia pauza cez deň v ktorej je hlad.
 • Potom odrazu viac jedla, než aktuálne treba a než telo vie spracovať.

Telo totiž nedokáže spracovať neobmedzené množstvo potravy. Ak sa prejete, trocha priberiete. Pritom nemusí nutne ísť o nejaké obžerstvo typu pol husi s kapustou, 12 knedľami, dvoma krémešmi a štyrmi pivami. Problém bude aj keď si dáte len o niečo málo viac, než treba. Akonáhle ste v „pluse“ v tej chvíli telo nemá na výber. Bude priberať. Aj keď si dáte to najzdravšie možné jedlo. Napríklad knackebrot, tekvicový olej s cesnakom a tofu sú vhodná a chutná kombinácia. Ak ale zjete pol balíka chlebíkov s pol deci oleja a celé tofu, už toho je tak veľa, že priberiete. Smola.

Všimnite si, že predstava, že niekto zje celý knackebrot, pol oleja a možno aj celé tofu sa zdá skoro nemožná. Ale dať si vepřo – knedlo – zelo tak je to zhruba to isté, pokiaľ ide o obsah živín. Ešte si aj dupľu možno dáte.

Problém však bude aj energeticky správne množstvo jedla ak je zložené z nevhodných živín.

Tento problém majú ženy, ktoré rátajú „kalórie“

Je zlý nápad pozerať sa len na celkový obsah energie v jedle. Dáte si nejaký limit, že jedlo môže mať najviac 350 kcal. Čokoládová tyčinka, alebo nejaká iná sladkosť? Energeticky to sedí. Zjete ju? Bude priberať. Aj keď kaloricky by vaša strava bola v poriadku. Také jedlo však obsahuje veľa tuku, veľa cukru. Málo bielkovín a takmer žiadne mikronutrienty. (Vitamíny, minerály a podobné užitočnosti.)

Hovoril som o tom v tomto krátkom videu.

Takže čím menej zjete ráno, tým viac, častejšie a ľahšie si potom cez deň doprajete rôzne drobné maškrty. Spravidla sú to rôzne “sladké momenty”, drobné “výnimky”. Vinou mierne spomaleného metabolizmu sa potom aj malá sladká chvíľka s čokoládovou trubičkou plnou transmastných tukov (viem, v reklame sľúbili, že je to plnené láskou) môže zmeniť na pár miligramov tuku niekde vo vašom bruchu. Nie na veľa tuku! Možno hovoríme o štvrtinke gramu. Ale je to ako sporenie. Denne gram či dva a za pár rokov máte brucho ako skúsený pivár.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Preto je potrebné jesť pravidelne, po menších dávkach a vo vhodných pomerochživín. Ešte slovo k tým pomerom.

 • Bielkoviny sa na tuk veľmi meniť nezvyknú. Ak ich zjete viac, ako treba, aj tak máte problém. Nútite tak telo, aby sa ich zbavovalo. Je to záťaž. Telo nevie bielkoviny uložiť. Preto ich musí rozložiť a tie, ktoré nepotrebuje musí spracovať ako odpad. Pritom vzniká veľa zbytočných látok, napríklad čpavok. Aby rozklad bielkovín bežal, telo potrebuje napríklad vápnik. Ten berie z kostí… Preto je dobré príjem bielkovín nepreháňať. Uľahčíte tým prácu najmä svojím ľadvinám.
 • Sacharidy sa môžu na tukové zásoby premieňať tým ľahšie, čím sú „sladšie“. Viac v sekcii o glykemickom indexe potravín. Ak zjete sladkosť, tak to má za následok že sa v tele vylúči inzulín. Ten sa postará o to aby sa cukor (viem, glukóza) z krvi čo najrýchlejšie napchal do tukových buniek. A ste presne tam, kde ste nechceli byť. Ak ale zjete fazuľu, alebo cícer, tak tento proces sa ani nenaštartuje. Kým sa totiž komplexné sacharidy pomaly rozštiepia aby z nich telo tú glukózu nakoniec vycicalo, trvá to dlho a do krvi sa cukor dostáva len po malých dávkach. Tie sa navyše spália pri práci, alebo v pohybe.
 • Tuky sa do tukových zásob môžu uložiť celkom ľahko. Nemusia sa na nič meniť ani transformovať. Ak teda vaša strava obsahuje priveľké množstvo tuku, je priberanie pre telo celkom bezproblémové. Najmä ak sú to nasýtené tuky…

Takže to bol bleskový prehľad ako sa živiny menia v tele na zásoby a splodiny. Je preto výhodné, ak zjete také jedlá, ktoré

 1. Sú pravidelné a vo vhodnom, relatívne malom množstve (radšej sa o málinko podjedzte, ako prejedzte – to platí aj pre zdravých!)
 2. Majú pre telo optimálne zloženie bielkovín, sacharidov a tuku
 3. Obsahujú aj zeleninu a ovocie, ktoré zvýšia objem potravy, spomalia vstrebávanie (časť potravy sa potom vďaka vláknine nemusí ani celkom stráviť a len prejde telom.)

Takže ak svoj deň naštartujete dobre zvolenými raňajkami a pokračujete pravidelnými dávkami jedla, vaše telo má stále prístup ku energii a ku živinám. Nemá preto dôvod priberať a nemá dôvod hlásiť stav paniky typu neodolateľnej chuti na sladké.

Čo raňajky v iných výživových smeroch?

Sú odborníci na výživu, ktorí odporúčajú aj iné výživové modely pokiaľ ide o raňajky. Zvlášť známe smery sú asi tieto dva:

 • Neraňajkovať vôbec, ale piť namiesto toho vodu celé predpoludnie. Vychádza sa z predpokladu, že pračlovek tiež nemal chladničku a mikrovlnku. Ráno sa zobudil a išiel na lov. Najedol sa teda až v priebehu dňa tým, čo si nazbieral. Tento koncept znie logicky. Nie som si však istý, ako sa dá pretaviť do reality panelákového sídliska. Ak naozaj budete jesť po troške až od obeda, budete stále v pohybe a skončíte rozumne zvolenou večerou, asi to môže fungovať. No mali by ste zostať štýlovo čistí – pračlovek nemal televízor a ani čipsy. Žiadne maškrtenie pri TV. Zvládnete to? Skúste si to, ak vám taký režim bude vyhovovať, pokojne ho využívajte. Ale ak sa chcete stravovať ako pračlovek tak vám radím aby ste aj minuli toľko energie, ako keby ste si potravu zháňali ako v divočine. (Nie, zohnúť sa po lupienky do nižšieho regála (lepšia cena…) nie je cvičenie, aj keď tým zaťažíte chrbtové aj brušné svaly.)
 • Ďalší koncept, ktorý môže dávať zmysel vychádza z praxe kulturistov. Zistili, že ak do pol hodinky po zobudení ako raňajky zjete asi 30 gramov bielkovín, malo by to „nakopnúť“ metabolizmus. Má to naštartovať hormonálne procesy, ktoré pomáhajú „zobudiť tukový metabolizmus“ (všimnite si tie sladko znejúce magické formulky, ktoré dokážu otvoriť nejednu peňaženku). Aj tu sa dá predpokladať, že tento prístup má svoje opodstatnenie. Vyskúšať to môžete, ale neriešil by som to vajíčkami na slaninke. Skôr varené vajíčka (bielka) tvaroh, tofu alebo inú bielkovinu. Ale či je to rozumné, tým si istý nie som. Skôr tipujem že nie.

Podobných alternatívnych smerov pre raňajky je veľa. Vy si vyberte, ktoré vám sedia. Asi tušíte, že teraz by mohlo nasledovať nejaké odporúčanie z praxe. Áno. Každému sedí niečo iné a teraz vám dám 3 rôzne varianty, ktoré sa na raňajky osvedčili mne.

Konkrétne odporúčania pre raňajky

Tu môžete začať a nemal by to byť úplný krok do prázdna:

Raňajky vločkového typu

Absolútnou klasikou, ktorou asi nič nepokazíte by mohli byť ovsené vločky so škoricou. Ale pozor – hovoríme o pomerne malom množstve vločiek! Menšia hrsť, najmä ak máte problém s priberaním, tak si na to dávajte pozor. K tomu hrsť zmesi orechov a trebárs nízkotučný jogurt. Neublíži hrsť ovsených otrúb. Navýši množstvo vlákniny. To sú pomerne výdatné raňajky. Najmä ak nezabudnete na riadnu porciu zeleniny či ovocia k nim.

Mne sa trocha neosvedčili – chutí mi to a tak mám tendenciu v čase si postupne zväčšovať porciu hlavne o vločky. To však od určitej dávky vedie k priberaniu, pretože cez deň pracujem na počítači a nie fyzicky. Viem, chyba.

Raňajková ovsená kaša

Kaša z ovsených vločiek je jednou z najlepších možností.

Ja ovsenú raňajkovú kašu varím vo vode a keď je hotová a chladne, primiešam trocha kulturistických bielkovín. Tak kávovú lyžičku. Na to sa dajú nalámať orechy, ale aj dobrý olivový olej sa dá kvapnúť. Málo, ale spraví to rozdiel.

Ovsené vločky totiž samé o sebe nemajú veľmi vysoký glykemický index, ale majú vyššiu glykemickú nálož. Preto môžu zdvihnúť hladinu glykémie, ak by ste si spravili len kašu typu vločky+voda. Bielkoviny a najmä tuk dokážu mierne znižovať glykemický index a celkové vstrebávanie sacharidov. Preto kašu týmto spôsobom trocha “brzdím”.

Klasikou je ovsená kaša varená v mlieku. Tam je aj bielkovina aj tuk. Nuž, ale keď mlieku sa pri chudnutí tak trocha vyhýbame. Predsa len, veľa ho k životu netreba a dychtiví výrobcovia ho pašujú aj tak takmer do všetkého. Tak to stačí.

Iná ukážka ovsenej kaše s banánom a Ovomaltine. Upozorňujem, že toto je kaša pri chudnutí celkom nevhodná. Banány aj sladké kakao prudko zvyšujú nielen celkové sacharidy, ale aj glykémiu po jedle. Pre zdravého človeka, ktorý sa chystá na túru, alebo do manuálnej práce je však aj takéto jedlo celkom nornálne. Ten rýchly cukor sa totiž minie na prácu.

Raňajky semenovo – kozmonautského typu

Aj tento druh raňajok mi chutí a ak za zväčšujú porcie, môžete z nich priberať. Ale patria k tomu najsýtejšiemu čo poznám. Po týchto raňajkách si na jedlo spomeniem až pred obedom a dodajú príjemnú dávku živín a energie.

Asi hrsť ľanových semien a maku zomeliem v mlynčeku na kávu. Alebo akokoľvek inak. Do toho nasypem trocha bielkovín pre kulturistov. Je to hlavne pre lepšiu chuť. Dá sa to nahradiť nízkotučným sušeným mliekom, ale nie veľa. Síce by tam veľa mlieka spravilo super chuť, ale aj super výkrm. Osladím lyžičkou stévie. Trocha vody a vznikne hustejšia kaša. Ak dáte vody málo, vznikne hustá hmota a z nej môžete obalením v kokose vyrobiť niekoľko guľôčok. Niečo ako proteínová tyčinka. Ideálne na výlety. Dajú sa pekne skladovať v mrazáku.

Ak chcete, môžete pridať aj kakaový prášok, ale radšej voľte niektorý kvalitný. V hypermarketoch často predávajú skôr lacnejšie kakao, ktoré nemá veľmi zaujímavú chuť ani keď ho dáte do misky celé.

Raňajky musli typu

Trocha ovsených vločiek, trocha orieškov, zalejte trochou mlieka. Pod pojmom trocha sa rozumie asi tak hrsť, aj keď mlieko nemusíte merať pomocou hrsti. Ak máte na výber, voľte mlieko sójové. Dá sa vyrobiť aj doma, ak na to máte prístroj. Žiaľ, tieto mašiny za veľa nestoja ale veľa stoja. Kupované sójové mlieko môžete zohnať dnes už bežne v cene, ktorá nemusí vždy spôsobiť náhlu mozgovú príhodu.

Pokiaľ práve nechudnete, môžete do misky prihodiť aj nejaké tie hrozienka či sušené slivky. Ak chudnete, tak len lakomo.

Praženicové raňajky

Ja teda ráno nemám nervy variť. Ale ak chytíte rapel, pokojne si môžete spraviť aj niečo takéto:

Praženica s paprikou. No ono už je to skôr lečo. Môžete si uvariť aj tofunicu.

V takom jedle ani neviete, že je aj tofu.

Žemličkovité typy raňajok

Ani toto jedlo sa mi teda variť zvyčajne nechce. No ak občas máte čas, skúste si opražiť cibuľku. Nedajte veľa oleja. Nech je jej veľa a nech je na väčšie kúsky. Aby nepadala. Môžete hodiť aj hrsť mrazenej kukurice.

Na druhý bok panvičky hoďte tofu rozrezané na 2 polovičky. Keď je to opražené, môžete na cibuľku nasypať trocha d-ribózy, alebo cukor (množstvo ako keby ste solili). To spôsobí, že to začne trocha karamelizovať. Pridajte trocha korenia a soli. Môže byť za lyžičku pálenky. (Pálenka až po vypnutí panvice, nie že vám to začne horieť!)

Vygenerujte z toho niečo takéto. Tekvicový vankúšik z hypermarketu síce nie je celozrnný, takže ideálna ukážka to nie je.

Raňajky z črievka

Nakoniec klasické nátierky.

Rastlinné nátierky ako Paštétová, Mexická, či Francúzska sú vynikajúce. Pridajte trocha cibuľky a možno aj kúsok syra.

Nevýhodou týchto nátierok je však soľ.  Sú šialene presolené. Ak dáte jednu nátierku na 2 či 3 pečivá z hypermarketu, máte v sebe okolo 3 gramov soli. V jednom jedle. Pritom za deň by to malo byť najviac 5 gramov. Preto nátierky môže jesť len človek zdravý, čo nemá ťažkosti s tlakom krvi.

Zhrnutie…

O tom, či budete chudnúť rozhodnú raňajky a večera. Rozhodne sa to takto:

 • Ak nebudete raňajkovať, skoro bez výnimky vás to donúti pri večeri a po nej zjesť viac, než by bolo vhodné.
 • S dobrými raňajkami a jedlom cez deň vás večera síce poteší, ale ľahko sa ovládnete a zjete jej primerané množstvo.

Celodenné jedenie je odkaz vášmu metabolizmu, že môže nechať všetky procesy v norme a že nemusí ukladať všetko čo sa dá do tukových zásob.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

63 Odpovedí

 1. Ahoj vsetci,
  toto je svata pravda. Ale bohuzial je to prave to co vsetci (takmer-aby som neurazil) porusujeme.
  Ranna kavicka, cigaretka a sup do kazdodenneho pracovneho stresu. Bohuzial aj moj pripad.

 2. Ja mam iny problem. ked neranajkujem, nie som hladny aj do 14.00hod (podla toho kedy vstanem).
  Ale ak sa naranajkujem o 8.00h, okolo 12.00 som “pripraveny” na vydatny obed.

 3. – áno, toto potvrdzujem, aj ja som tak fungoval. Napriek tomu sú raňajky potrebné, inak človek zožerie okolo dvanástej obed aj s príborom. Plus organizmus šetrí.
  Otázka znie, prečo nie ste ráno hladný. Ak je to od nočného jedenia, tak potom ste na najlepšej ceste k priberaniu.

 4. Ale ak večer predtým od 18:00 nič nejem,ráno sa zobudím a nie som vobec hladná.Mám sa nutit jest?

 5. Andrea: Áno, núťte sa. Netreba veľa, stačí zopár stovák kJ… :-)

 6. mám jednu knihu – volá sa Lexikon populárnych omylov. Tam je celkom pekne vysvetlených pár mýtov. Okrem iných aj mýtus o nevyhnutnosti raňajok (ale aj mýtus o tom, že večer sa nemá jesť). Telo má svoje biologické rytmy a prísun potravy je vecou ich zladenia. Ak niekto nie je zvyknutý jesť ráno, jeho rytmus je posunutý, nič zlé sa tým však nedeje. Doporučujem knihu zohnať, človek sa tam dočíta kopec zaujímavých vecí z rôznych oblastí – aj s kopou odkazov na zdroje odkiaľ autori čerpali.

 7. Ja zvyknem na raňajky len vypiť čaj a celé doobedie jem len ovocie. Je to správne, alebo nie?

 8. hefi: Veľmi nie. Lepšie by bolo trocha bielkovín pojať…

 9. Aj moje telo ma svoje biologické rytmy, jeho rytmus je posunutý, nič zlé sa tým nedeje ibaže mám 114 kíl…

 10. Je logické aby sme telu dali energiu vtedy keď ju potrebuje a je ju aj schopné spáliť, teda ráno a cez deň. Jedávať po 19. znamená priberať. (Pokiaľ nie ste kulturisti. Tí veria že im v noci rastú svaly a dávajú si pred spaním tzv. druhú večeru.)

 11. moj jedalnicek je asi takyto, rano vypijem hrncek vody, potom zjem jedno jablko, tak idem do prace asi 4Omin peso, a tak od 8.30 do 11am jem len 2 jablka, a mozno 3 banany, taak o 13hod mam obed, ryza so zeleniniu, alebo cestoviny, alebo zemiaky a tak o 18hod mam veceru tiez ryza, alebo cestoviny, alebo zemiaky, a nejake to ovocie opat
  je to spravne?

 12. januska – a maso kde ostalo? si vegetarian? a dobre a hodnotn ranajky nic? ved je to zaklad dna, ktorym sa startuje metabolizmus;)

 13. ivo – kulturisti tomu nielenze veria, oni dokonca vedia ze sval po zatazi rastie 48/24 h, zavisi od velkosti svalovej partie. preto jedia na noc mnozstvo bielkovin, lebo vedia, ze telo buduje svaly aj pocas toho spanku.

 14. duky: prípadne ak sa v noci prebudia, kopnú do seba pripravený bielkovinový koncentrát. Inak dobrý nápad, idem hneď do seba jeden kopnúť. :-))

 15. Pri trenovani sa svaly poskodzuju. Nerastu. Svaly, alebo svalove vlakna sa zacnu “opravovat” v case odpocinku. Je to tak. Dokonca to plati aj pre tych, co tomu neveria :-) A co je mnozstvo bielkovin, je otazke. Ja by som povedal, ze jedia primerane mnozstvo bielkovin. Bielkoviny vo velkom mnozstve vazne poskodzuju ladviny, takze pozor na bielkovinove koncentraty ak nemate spocitane, kolko ste ich uz prijali a neviete, kolko ich prijat mozete.

  Cital som jeden rozhovor so vzpieracom a ten hovoril, ze naposledy sa naje o 0900 alebo 1000 a potom sa zobudi okolo 0300 so smrtelnym hladom a tak si musi dat nejake to kurciatko…

 16. mei-hai: Keď chceš vedieť viac, šup ho do diskusií a pýtaj sa konkrétne otázky. A úplne najlepšie bude, keď si najprv čo-to zo starších diskusií prečítaš. Nebudú Ti musieť odpovedať na otázky, ktoré už boli mnohokrát zodpovedané.

 17. môj jedálniček je asi takýto: ráno zjem 2 ks.chleba s rybami k tomu zelenina. Potom nejake to jablko pred obedom. O 12-tej zjem obed vačšinou špagety polievky málokedy zjem. A posledné jedlo je o pred 17-tou. A to zjem niečo z obeda alebo jogurt. Prípadne večer si dám jablko. Chcem vedieť od vás radu či je to správne. Vopred vám ďakujem.

 18. ešte k tomu predošlému chcem dodať, že intervali medzi jednotlivými jedlami sú 4 hodiny a takto to vždy dodržiavam. Mäso nejem iba kuracie. Ďakujem

 19. Alina: Vyzerá, že to je veľmi zle navrhnuté jedenie, radím najskôr si prejdi celý tento web, až potom chudni. Jednou vetou sa radiť nedá

 20. Anonym: pokojne, ak ti chutí. dpolň k nej trocha zeleniny, kúsok chleba. Aj sacharidy treba papať.

 21. Ja na raňajky sa najem vždy najviac.Chcem vedieť či je to správne. A potom v priebehu dňa už pomenej. Ďakujem

 22. Sima: podľa toho čo je to najviac, zjesť napríklad dve tretiny celodenného príjmu na raňajky to nie je dobré, ale zjesť niečo viac ako 1/5 tak to môže byť, čím najväčšia rovnomernosť počas dňa, tým lepšie

 23. No ja som ranajkám pripisovala veľký význam a váhu som mala stále rovnakú. Teraz na ranajky čas nemám, k jedlu sa dostanem až okolo šiestej večer, to sa nacpem a aj tak som schudla na moju ideálnu váhu. Je to divné?

 24. Amy: hlavne je to nezdravé. možno máš veľa stresov, veľký výdaj, ale v dlhodobom pohľade taký režim škodí zdraviu.

 25. Oplatí sa na raňajky jesť kukuričnú kašu? Ja ju zviknem jedávať buď na sladko alebo aj na slano zo syrom.

 26. Mima: neviem či nie je príliš energeticky výdatná. občas nepoviem, ale určite k tomu veľa zeleniny a trocha oleja

 27. JA jem absolutne vsetko na co mam chut. Sladke, slane tucne, menej tucne, ale po 17 tej uz nic. A mozem povedat ze sa citim skvele a uz roky mam stabilnu vahu. Pri vyske 173cm 62kg. A je to ok.

 28. Ahojte, ako hľadám, tak hľadám nič o BEBE keksoch…:-/, rada by som sa opýtala na ne, či sú naozaj tak nevhodné na raňajky..hmm?, ďakujéééém

 29. zizi3112: cez vyhľadávanie vo fóre si zadaj “bebe” a nájde ti všetky príspevky, kde sa o nich píše

 30. Mám veľmi rada mlične výrobky a preto sa pýtam či je vhodné jesť jogurtové mlieko alebo sladené kefírové mlieko z obsahom 400 ml.Viem,že je toho veľa ale zas to neuškodí raz do týždňa.

 31. Marcela: kyslomliečne výrobky sú ideálne aj denne. pri chudnutí ale neradím vsiaknuť naraz celý téglik len tak – iba ak počítaš s tým energetickým príjmom. neodporúčam piť sladené

 32. doporucujem tzv. tibetsku hubu, z ktorej sa vyraba domace acidko. z klasickeho krabicoveho mlieka. viaceri potvrdili, zevraj to ma dobre, aj antialergenne ucinky.

 33. ja sa chcem spytat ci je dobre jest na ranajky cornflakes s jogurtom a potom nejaky banan a jablko,to su moje ranajky…su spravne ?a chcem sa spytat ci su cornflakes (bona vita) idealnou stravou,ci su zdrave…niekde som pocula ze to neni dobre jest…

 34. Ráno pijem bylinkový čaj, potom keď dostanem hlad jem ovocie.
  Na desiatu biely jogurt, niekedy s celozrnným pečivom.
  Na obed prevažne zeleninové jedlá, ryby alebo strukoviny. Keď mäso tak v malom množstve ale kvalitné si dám až na olovrant, alebo večeru. Keď alkohol, tak suché víno.
  V priebehu dňa sa cítim oveľa lepšie ako keď som si dával výdatné raňajky. Aj s nadváhou som prestal mať problémy.
  Čo vy na to?

 35. ahojte:)…ja mám taký problém, že ked som v škole tak by som stáále len jedla, aj ked nie som hladnáá, potom doma zjem obed okolo tretej-pol štvrtej a potom už väčšinou nejem…..viem, že to asi nieje moc dobréé:)…..a vôbec nejem zeleninu, to asi tiež nieje dobré…ale zato na ranajky sa vždy snažím najesť….

 36. Uplny suhlas, ak zvykneme jest v noci a este sa poriadne napraskame,
  je uplne jasne, ze rano ani nepomyslime na jedlo. Celu noc nam zaludok travil potravu, zobudime sa neoddychnuti. A vacsina ludi sa cuduje potom, ze rano nema chut ranajkovat.

 37. Velmi jednoducho a zrozumitelne napisana stranka.ja som si roky myslela, ze jem zdravo a nechapala som presne z coho tak ryclo priberam.
  Nedokazem sa prinutit ranajkovat, nechuti mi rano jest a nechodim spat prejedena.

 38. mam otazku je na ranajky vhodne dat si to od bona vita dobra vlaknina? a co ta s 30% ovocia?? davam si len 30g a do jogurtu alebo ovseneho mlieka, pripadne ovocie (ak sa nejedna o tu s ovocim). nejem to kazdy den, ale predsa len by som chcela vediet, ci je to vhodne. a ako je to s bebe keksami a emco susienkami?? su vobec vhodne, alebo nejest aj tie? a tycinky typu corny linea?? dakujem :)

 39. biologické rytmy tela sme úspešne odstránili ešte v detstve, tak ako nám ich odstránili naši rodičia a komu sa aspoň niektoré podarí získať tak má životné šťastie

  naďalej v tom úspešne pokračujeme, letným a zimným časom napríklad, pracovnou prestávkou bez ohľadu na dlžku cestovania do práce, zmenou zamestnania, niekedy chceme, niekedy musíme, ale telo nezabúda, žiadna bunka nezabúda, s vystresovaným zamestnancom sa ľahšie manipuluje, vystresovaný zamestnanec je lacnejší a viac míňa a keďže na iné ako na potraviny, drogériu, nejaké hadry, mobil a nájom nemá tak míńa tu a výsledok priberá a znovu míňa ak ešte má z čoho na prípravky na chudnutie, na fitness, na chirurga

  takže komu vyhovuje, že sme prišli o svoje biologické hodiny stojí otázka a keďže sme si ich nechali vziať, tak nenariekajme na biologické rytmy

 40. Dobry den. Chcela by som sa spytat co by som mala zmenit na svojej strave. Po prebudeni si dam jablkovy ocot s vodou. Na ranajky, cca po hodine, bezne zjem jedno jablko alebo dva-tri ryzove chlebiky. Viac do seba nedostanem pretoze napriek tomu, ze som mala lahku veceru som rano neni vobec hladna. Na obed sa snazim vybrat si nieco lahke, takze bud masko so zeleninou alebo ryzu, zemiaky so zeleninou. Obcas samozrejme aj nieco nezdravsie. Napriek tomu, ze obed nie je velky, citim sa po nom strasne najedena a dostanem do seba dalsie jedlo najskor po 4-5 hodinach. Na veceru si vacsinou zarobim biely jogurt s vlockami, roznymi semienkami a orieskami. Co robim zle? Dakujem.

 41. Moj jedalnicek je asi takyto: rano po prebudeni pohar az 2 cistej vody,zeleny caj-do dvoch hodin ranajky:ovsene vlocky+skorica+jablcna vlaknina+ovsene otruby+lanove semiacka/slnecnicove semienka/susene marhule 2ks-niekedy aj ovocie ako banan alebo broskyna.na desiatu jablko,obed zeleninova polievka,niekedy aj druhy chod losos brokolica cuketa,alebo sosovica s ryzou popripade vajicko .olovrant salatova uhorka ladovy salat tofu,vecera biely jogurt tami a ovsene otruby s bebe dobre rano obcas ,pocas dna 2-2,5l vody a 4 salky caju ,medzi jedlami 3 hodiny odstup.165cm/ zé 62 kg 49-50 uz asi rok.robim nieco co by som nemala? prosim o radu dakujem pekne =)

 42. Anika ak máte pás značne pod 80 centimetrov, tak robíte všetko správne. Ak je brucho väčšie tak to treba riešiť. podľa výšky a váhy ťažko súdiť.

 43. Anika s takým číslom sa naozaj netreba veľmi trápiť. Mnohé by vám ho závideli. Odporúčam vám prejdite si knihu zdravá výživa (Václava Kunová) a ak k tomu nezabudnete na šport, tak ste za vodou.

 44. Tak pohyb mam pravidelny +4krat do tyzdna fitness a joga,ale najviac ma trapi oblast brucha,ne a ne ho vyformovat neviete o by pomohlo? inac mam 23 r..a dakujem tu knihu si pozriem.

 45. Anika brucho samotné sa veľmi nedá ovplyvniť. Ak tam je rast, tak opatrne so sladkosťami. V tomto radím konzultovať trénera alebo lekára, lebo naslepo vám neporadí nikto. ak ale cvičíte pravidelne tak s vhodnou stravou to pôjde preč. Ak ide o tuk, pridajte trocha kardio cvičenia.

 46. Nerastie je stale rovnake ,ale ked sa najem tak je dost nafuknute nieviem co by pomohlo ,sladkosti su u mna tabu,ked mam chut dam si horku 86% cokoladu,….kardio skusim

 47. Anika opakujem, posúdiť trénerovi. Možno máte perfektnú postavu a trápite sa zbytočne nejakým “nafúuknutým” bruchom. Ak sa do žalúdka niečo vloží, je jasné, že sa brucho o to zväčší.

 48. ahojte, ja jem celkom fajn:
  raňajky- nejaké celozrnné pečivo s rajčinami
  desiata- ovocie
  obed- s ním príliš spokojná nie som, keďže jedávam v školskej jedálni a doma sa rodina nechce prispôsobiť, ale ak už teda musím zjesť to, čo je, tak toho zjem dajme tomu polovicu
  olovrant-väčšinou nič, nie som hladná
  večera. mrkvovo jablkový šalát s citrónovou šťavou

  ale chcem sa spýtať, že kedy sa vlastne má čo jesť. čítala som, že sacharidy je lepšie na raňajky a pred pohybom, bielkoviny na večeru ale nikde neviem nájsť čo s tukmi! kedy ich vlastne jesť?

 49. michaela odporúčam vôbec neriešte kedy sa čo “má” jesť. najjednoduchšie bude ak v každom jedle zjete všetky živiny spolu a nemusíte sa trápiť. Sú názory že na raňajky treba veľa bielkovín a iní autori zas radia veľa sacharidov. ďalší vám odporučia neraňajkovať a dať silnú večeru a vy sa z toho potom môžete zblázniť. jedzte tak, aby vám chutilo ale strava ktorú ste popísali vyzerá ako niektorá z časopisových diét. takým spôobom si akurát spomalíte metabolizmus. v kalkulačke BMI na tejto stránke si vyrátajte podľa výšky váhy a veku koľko zhruba máte zjesť a podľa tabuliek s príjmom si urobte pár dní kontrolu, či to aj zjete.

 50. Dobrý deň Miro. Dnes som si objednala Vašu knihu a kým mi príde (už sa nevie m dočkať :-)) prosím o “napovedu” resp.. Odporučenie bielkoviny pre kulturistov ktoré odporúčate v článku o raňajkách. Ja sama seba volám Sacharidova kráľovná :-) aj raňajky tomu zodpovedaju. Ráno varím kašu pšeno a jacmenne krúpy. Nato ide pečené jabĺčka, v lete čerstvé ovocie a v zime aj sušené ovocie + trocha orieškov. Trocha bielkoviny by asi prospelo ?
  A chia semienka neplnia túto funkciu? Ďakujem. Btw. Ste vážne úžasní.

 51. Eli ďakujem vám za dôveru pri kúpe knihy, verím, že nesklame. K bielkovinám. Kaše sa dajú variť rôzne. Ak skombinujete trocha orechov a rôzne zrnká, je možné, že získavate primerané množstvo bielkovín a to asi aj komplexných. Potom by nebolo treba nič meniť. Záleží najmä na množstve a na výsledkoch. Keďže tu sa rozprávame o chudnutí, prax je taká, že tuční ľudia majú radi také jedlá, kde je aj viac cukru. A presne tie ingrediencie, ako popisujete aj vy. Čo sa deje po takých raňajkách? Idete na pole pracovať manuálne? Alebo máte náročnú prácu pri ktorej veľa rozmýšľate? Potom je možné že aj takú energiu asi spálite. No ak ste zbadali na váhe nejaké významné plus a rastie aj obvod pása, potom by som vám odporúčal vynechávať sladké druhy sacharidov. Preč horzienka a iné sušené ovocie. Chia semienka tiež nepotrebujete lepšie vám poslúžia ľanové. Ups! Tie ale nikto nepredáva draho a tak nikto nepíše senzačné články.

  Takže ba vašu otázku – trocha bielkoviny môže byť niekedy fajn. Ale nemusí to byť práve kulturistický proteín. Pokojne to môže byť kúsok syra, vajíčko, pol tofu, biely jogurt. Ak sa dá, uprednostňujte prirodzené potraviny. Sledujte výsledky. Ak budete chudnúť, ak sa cítite dobre, ak nemáte pocity únavy, ak všetko čo má funguje ako má (napríklad cyklus) tak asi všetko robíte plus mínus dobre. Držím palce.

 52. tak ja vobec nemusim sladke ranajky s vlockami. Mne ten lepkavy slizsky blvajs robi zle uz na pohlad. To si dam kusok chleba alebo vianocky s maslom a medom alebo domacim dzemom. Alebo nejaky oblozeny celozrnny chlieb a kopec zeleniny:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Jedálniček na stredu

Príklad jedálnička na chudnutie vhodný na jeden deň. Jedálniček je vypočítaný približne na denný príjem 8300 kJ (2000 kcal). Vzrastom menšie a staršie ženy môžu

Bellasin

Bellasin je ďalším z radu prírodných prípravkov, ktorý je na trhu už veľa rokov. Kto chce žiť zdravšie, chce počuť slovo prírodný. Bellasin je nutné

10 vecí vám pomôžu vytrvať

Chudnutie je dlhodobý proces. Vôbec nás pri ňom nezaujímajú hurá akcie a nárazové záchvaty. Čo z toho ak niekto začne behať a o tri týždne už nerobí vôbec nič?

Časté chyby pri chudnutí

Aké sú najčastejšie chyby pri chudnutí? Základnou chybou je hlboká neinformovanosť. S ňou súvisí strach. Ak si ľudia nenaštudujú ani základy chudnutia, potom majú strach. Boja

Pahrebové zemiaky v paneláku

Zemiaky pečené v šupke s ničím a kyslým mliekom. Upiecť zemiaky v popole ohniska a potom ich ešte celkom horúce pohltať. Tak nejako môže vyzerať

Lipoxal

Lipoxal sľubuje odbúrať podkožný tuk, predovšetkým v oblasti rizikových partií. Lipoxal tiež má urýchliť metabolizmus a to prostredníctvom prírodných účinných látok. Lipoxal je teda asi

Príčiny bolestí chrbta

Už od školských lavíc dnes veľká časť z nás žije sedavým spôsobom života. To má za následok postupné zmeny v držaní tela. Brušné a medzilopatkové  svalstvo na zadku

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.