Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie - jednoducho sa to dá povedať, ale trocha zložitejšie sa k tomu vyrobí presnejší návod. Tak začnime všeobecne a potom to skúsime upresniť.
Ak potrebujete chudnúť, tak
Asi ste totiž robili niečo veľmi zle, ak teraz trpíte obezitou. A zle ste to asi robili dlho, alebo veľmi dlho. To je nepríjemné, pretože:
Každý totiž vie, že mnohé bežné jedlá nie sú zdravé, či vhodné. Asi aj deti vedia, že čipsy sú mastné, klobásy nie sú zdravé a koláčiky sú ako pozvánka pre tučnenie. Ale akokoľvek SA to vie, tak SA to ďalej jedáva.
Takže ak to chcete fakt stručne a v skratke, tak sa môžeme dohodnúť napríklad na takejto schéme:
Samozrejme takto presne to nebude možné dodržať - v skutočnosti by bielkovín malo byť o menej a prílohy viac. Ale v skratke môžete počítať zhruba s takýmto rozložením síl na tanieri.
Teraz je čas položiť si tri otázky: Koľko, kedy a čo?
Na množstvo jedla sa pozerať nemôžete, pretože záleží na tom, aké to bude jedlo. Našim cieľom bude jesť primerane a to znamená, aby ste jedli vhodné množstvo:
Tu môžete na úvod začať tak, že použijete kalorické tabuľky. Na mojej kalkulačke BMI si vyrátajte, koľko zjesť. To vám dá aspoň orientačný štart. Bude to ono známe číslo, koľko "kalórií" alebo "kJ" môžete zjesť. A to je aj číslo, ktorým sa nakoniec nesmiete riadiť. Podrobne o tom píšem v článku nepočítajte kalórie, ani jouly.
Dôležitejšie, než kalórie sú tie tri ďalšie riadky - koľko bielkovín, sacharidov a tuku by to malo byť. Tieto parametre sú oveľa dôležitejšie.
Večné dietárky sa riadia kalóriami a potom robia stravovacie nezmysly. Ak si napríklad poviete, že chcete denne prijať 1700 kalórií, tak to môžete dosiahnuť napríklad tak, že vypijete 2 deci olivového oleja za deň a nič iné. Energeticky to sedí. Len nechcem vidieť, ako by taký matamaticky správny výsledok fungoval v praxi.
Takže koľko jesť, keď chcete schudnúť? Vaše porcie budú asi o niečo menšie, než boli predtým, kým ste sa prejedali. Ale ktovie - možno aj oveľa väčšie, ak ste si predtým pomocou nezmyselných diét spomalili metabolizmus.
Tu je odpoveď o niečo jednoduchšia.
A teraz podrobnejšie. Raňajky sú nutné, tam sa nedá nič robiť. Potom sa musíte rozhodnúť pre niektorý stravovací model.
V každom prípade platí:
To inými slovami znamená, že ak si dáte raňajky o 8:00 a obed o 14:00 tak po tomto čase už nič nejete, môžete piť iba vodu. Keby bolo zle, tak trocha zeleniny či ovocia vec nezhorší, ale plánom je 6 až 8 hodinové "okno" pre jedenie a zvyšok hlad. Volá sa to aj intermitentný pôst (intermittent fasting - prerušovaný pôst). Môžete si dať tri jedlá za deň a zvyšok dňa a celú noc nejete.
Taký režim je pre zdravie výhodnejší, dokonca to má pravdepodobne významný a priaznivý vplyv na dlhovekosť a zdravie. Žiaľ, pre mnohých z nás môže byť psychicky náročný. Preto ak zistíte, že vám to nevyhovuje, radšej si nevyčerpávajte vôľu ešte aj týmto. Na druhej strane ak vám to vyhovuje, smelo do toho.
Tu platí celkom jednoduché pravidlo na úvod:
Aj tento prístup je ťažký, pretože skoro všetko dobré je mastné a všetko zdravé sa zle kĺže dolu gágorčekom. Viem, preháňam. Ale v princípe to tak často vnímame.
Pri voľbe jedál ktoré máte jesť sa riaďte chronicky známymi pravidlami zdravej životosprávy.
To sú základné parametre toho, čo jesť, keď chcete chudnúť. Teraz však varovanie:
Prílišné sústredenie sa na hmotnosť a jedlo u niektorých ľudí môže spustiť takzvané poruchy príjmu potravy. Je to veľmi vážny problém, kedy sa človek príliš upne na sledovanie jedla, prehnané pozorovanie vlastnej štíhlosti. To zmení jeho vzťah k jedlu, často s tým, že sa začne báť jesť. Môže sa to potom postupne zmeniť na mentálnu anorexiu, či bulímiu čo sú asi najznámejšie druhy porúch príjmu potravy. Ale časté sú aj extrémne cvičenie, kedy si človek trpiaci PPP vyčíta, že veľa jedol a namiesto vracania nasadí napríklad štvorhodinový zničujúci športový výkon. Aj to môže byť prejavom tejto poruchy. Zdalo by sa, že náš cvičenec je vlastne super zdravý občan, ale v skutočnosti je to len snaha "vycvičiť" energiu z jedla.
Preto je chudnutie tak háklivá záležitosť. Chudnutie sa môže "preklopiť" do poruchy príjmu potravy a to už je vážny stav. Aj preto sa neodporúča chudnúť mladým ľuďom a deťom bez profesionálnej podpory a riadenia lekára. Alebo aspoň telocvikára, ak sa nedá inak. Jednoducho niekoho, kto:
Najčastejším problémom pri chudnutí u detí a mladých nie je obezita! Skôr to, že nespokojné mladé dievča chce riešiť svoju nespokojnosť s postavou. Nie je tučné. Je nespokojná a nasadí diétu. Tam začne zničujúca špirála, ktorá môže zničiť celý život. Jej lekár, či telocvikár by vedel upozorniť na to, že tu nie je problém s chudnutím.
A teraz niečo, čo asi nebudete veľmi chcieť počuť.
Ja sám som chudol bez pohybu a dlho som to potom ľutoval, pretože oslabené svalstvo mi spôsobilo ťažkosti s chrbticou a trvalo niekoľko rokov, kým som sa z podvýživy postupne dostal nazad aspoň k trocha normálnemu fungovaniu. Preto odporúčam, aby ste si našli pohyb, ktorý vám bude vyhovovať a prekonali svoju lenivosť.
Tipy pre aeróbne cviečnie:
Špeciálne cvičenia:
Viac dôvodov prečo a ako športovať pri chudnutí som popísal samostatne v článku.
Ďalšie tipy:
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.