BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Prečo sme tuční?

Koľko zjesť? To sa nedá posúdiť bez toho, aby sme poznali aj pohybovú aktivitu človeka. Ak sa niekto intenzívne hýbe, môže zjesť viac jedla, pretože spáli viac energie. A tu je aj problém dnešnej "civilizácie".

Moderná doba umožnila mnoho práce delegovať na stroje. Kedysi sa nosila voda, dnes je vodovod. Kedysi sa pralo v rieke v rukách, dnes to je práčka. Predtým ste šli z dediny do dediny po mlieko peši. Dnes vám ho prinesú. Tak by sa dali príklady vypočítavať ďalej. Stále menej sa potrebujeme hýbať a namáhať. K tomu prirátajte chladničky, ktoré umožňujú mať zásoby potravín, aké by pred pár desiatkami rokov neboli možné.

Jedlá, ktoré jedávame dnes sú "osvedčenými" jedlami našich prastarých materí. Lenže prastaré matere varili pre ľudí, ktorí strávili oveľa viac času fyzickou prácou. Dnes mnoho ľudí sedí pri počítači, jazdí autami, bývame v pohodlí. Pred pár desiatkami (!) rokov sa autami prakticky nejazdilo (aspoň neparkovali po dva rebriniaky pri každej drevenici :-) a aj počítačov sa pri poľných prácach používalo menej. Vtedy bola výdatná strava oveľa primeranejšia a aj potrebná.

Dnes sa minimalizuje pohyb a strava sa pritom čoraz viac koncentruje. Nečudo, že utešene tučnieme.

Ak je nadváha, či obezita aj vašim problémom, potom veľmi pravdepodobne robíte chybu predovšetkým v jedle. Viem, možno sa vám zdá, že papáte správne a primerane. Pozrite si však, kde všade sa pri jedení dá nájsť chyba:

  • Priveľa jedla. Asi najčastejší dôvod obezity je prosté prejedanie sa. Nech už budete jesť akokoľvek vyváženú a kvalitnú stravu, ak jej zjete priveľa, stučniete. Tu sa, samozrejme, okamžite vynára otázka, čo to znamená priveľa jedla. Dá sa zhruba vychádzať z tabuliek denného priemerného príjmu energie pre ľudí rôzneho veku a pohlavia. Ak nepracujete na poli, či v inej manuálnej práci, váš denný príjem by sa mal zmestiť pod 10 000 kJ. A to veru nie sú práve veľké kopce jedla.
  • Nesprávne jedlo. Druhou príčinou obezity môže byť zle zvolené jedlo. Ak sa pozriete na reklamy, lákajúce ku konzumácii, vidíte presnú ukážku, ako sa jesť nemá. Sladké, alebo slané, ale vždy mastné. Keksy, tyčinky, čokoládky, bomboniéry, čipsy, kola. Občas jogurt, ale tiež sladký. Menšej reklame ale zato veľkej popularite sa tešia aj klobásky, údeniny, vyprážané jedlá, výrobky z bielej múky.
  • Nesprávny čas jedla. Ďalším faktorom, ktorý spoľahlivo vedie ku obezite je nepravidelné jedenie. Veľká väčšina tučných ľudí vám potvrdí, že jedávajú zhruba 2 hlavné jedlá za deň. Často je to neskorý obed a neskorá večera. Počul som, že farmári, ktorí chcú dosiahnuť rýchle priberanie ošípaných vraj prišli na to, že ak svine nechajú hladovať a potom ich nárazovo nakŕmia dosýta, majú výborné výsledky. Verím tomu, pretože presne tak sa stravujú aj tuční ľudia. Organizmus totiž nedokáže spracovať príliš veľké množstvo jedla naraz. Ak zjete priveľkú porciu, to, čo je nadbytočné, uloží si vo forme tuku. Ak by ste teda za deň zjedli energeticky celkom primerané množstvo potravy, ale v jednej, či dvoch porciách, priberiete. Preto je nutné jesť v pravidelných intervaloch. Opačným extrémom sú ľudia, ktorí jedia nepretržite po troške. Ak súčet trošiek bude príliš vysoký, priberiete. To je typické cez sviatky.

Nesprávnym jedlom takéto potraviny nazývame z viacerých vážnych dôvodov:

  • sú veľmi mastné, vysoký obsah tukov je nezdravý, vedia ku obezite - navyše spravidla ide o tuky "nezdravé" čiže nasýtené, ktoré škodia zdraviu aj bez ohľadu na obezitu
  • sú často veľmi sladké, alebo obsahujú sacharidy s vysokým glykemickým indexom - dôsledky sú v samostatnom článku Glykemický index potravín
  • vzhľadom na vysokú energetickú denzitu (hustotu) sa týchto potravín dá zjesť len veľmi málo, aby človek nepribral - pri tak malom príjme potravy však už telo nedostáva základné živiny, vitamíny, minerály...

Nesprávne zloženie jedla je veľmi vážny problém, najmä ak sa pozriete, čím nechávame kŕmiť sa mladých ľudí. Ako by rodičom vôbec nezáležalo na ich zdraví. Obávam sa, že dnešní teenageri, ktorí sa nadžgávajú hamburgermi a zapíjajú to kolou, za pár rokov nebudú patriť práve ku zdravej generácii. Budú tuční a chorľaví. To že v mladosti zatiaľ nepociťujú problémy nič neznamená - mladé telo sa prispôsobiť dokáže. Lenže dokedy. Žiaľ, nečudo - dospelí svojim deťom určite nejdú práve príkladom.

Málo vody. Tuční ľudia často pijú príliš málo vody. Ak už pijú, tak radšej sladké malinovky, čo je viac energetický príjem, ako pitný režim. Voda im nechutí. Ak ale chcete schudnúť, musíte vypiť denne tri litre vody, alebo nesladeného čaju. A ako je zvykom, nie naraz, ale pekne po pohárikoch, rozložené na celý deň.

Výdaj energie

Na opačnej strane, než jedlo stojí pohyb. Pohyb energiu míňa. Žiaľ, civilizácia speje k tomu, aby sme sa podľa možnosti nemuseli hýbať vôbec. Pohodlie domova opustí veľa ľudí len niekoľkými krokmi, aby nastúpili do auta. Tu sa v pohodlí odvezú do práce, kde v pohodlí sedia pri počítači. Taká životospráva je síce príjemná, ale aj energeticky nenáročná. Ak nechcete stučnieť, musíte veľmi málo jesť.

  • Žiaľ, pohodlný a pohybuprostý život má aj nepríjemné zdravotnú následky. Nepohybujúce sa svaly postupne ochabujú. Človek slabne a časom je aj odpočinok značne únavný. Potom sa pridružia zdravotné následky nepohybu - slabé svalstvo (bolesti chrbta, vysoký tlak, iné zdravotné ťažkosti) neskôr úrazy (zlá neurosvalová koordinácia).
  • Veľa tučnejúcich si mylne myslí, že stačí viac cvičiť a schudnú. Začnú teda chodiť na aerobik, alebo do posilňovne, no po pár týždňoch sa nič nezmení a tak rezignujú.

Žiaľ, pri súčasnej bežnej, energeticky bohatej strave, sa nedá nezmyselne vysoký energetický príjem "vycvičiť" tým, že pôjdete 3× do týždňa trocha skackať pri hudbe. Skackanie pri hudbe, prechádzky, či akýkoľvek iný pohyb je veľmi dobrý nápad, minimálne to pocítite na svojej kondícii (časom aj na zdraví). Ak však chcete schudnúť, musíte začať prísne kontrolovať svoje jedenie.

A práve na jedlo si tuční nechcú nechať siahnuť.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.