Od roku 2004 píše Miro Veselý

Chudneme v teréne

Ak ste na dlhú dobu v teréne, je dobré, ak sa na to vopred pripravíte. Nakúpte si jedlo, aj pitie.

Ono sa to niekedy nezdá, ale ľahko sa stane, že sa dostanete do situácie, kedy sa nedá normálne jesť. Na to stačí veľmi málo:

 • Príliš sa predĺži nakupovanie v obchodnom centre.
 • Idete na výlet. Plán pol dňa, skutočnosť môže byť dlhšia.
 • Vraciate sa autom domov, ale už vyše hodinu idete krokom, lebo je zápcha.
 • Ste na návšteve, ale nie je poruke nič vhodné.
 • Idete na dovolenku a uvedomíte si že v hoteli asi nebude nič vhodné.
 • Schôdza sa predĺžila o dve hodiny.
 • Treba vo firme dokončiť zakázku a robiť do noci.
 • Ste v horúčave celý deň na kúpalisku a okrem klobásy a langošov nie je čo zjesť.

To sú len rýchle príklady situácií, kedy sa nedá dodržiavať režim. Keby sa niečo také v živote stalo raz za mesiac a menej, tak by bola najjednoduchšia rada: ignorovať. Chudli by ste aj tak. Tu a tam nedokonalosť neprekáža.

Problém je však v tom, že život prináša rôzne zmeny a neplánované situácie častejšie, než by sa hodilo. Potom už jednoducho nemôžete nechať veci na náhodu. Chudnutie vyžaduje, aby ste prevažnú časť času venovali zdravému životnému štýlu. To sa však nedá, ak budete pár dní “sekať dobrotu” a potom si dáte večer v práci pizzu, či párhodinovú hladovku a po nej niečo nevhodné.

Ako dodržať pitný režim

Počas chudnutia je pitný režim absolútny základ. Do prírody, kancelárie, auta, či kam pôjdete si pripravte dostatočné množstvo vody. Keď sa dá nakúpte si nesladenú a nebublinkovú vodu. Radšej viac do rezervy a bude pripravená poruke. Nespoliehajte sa, že na túre si kúpite v bufete, alebo niekde sa zastavíte v kaviarni. Potrebujete piť pravidelne, to totiž podporí nielen chudnutie, ale aj vaše zdravie.

Okrem priaznivých účinkov na zdravie má pitný režim ešte jeden účinok: každú hodinu si pripomínate svoj zámer schudnúť. Je to ako taká afirmácia, ktorou si opakujete, že máte určitý zámer.

Ak na pitný režim zabúdate, požiadajte mobilný telefón, aby vás každú hodinu trápil pripomienkou, že si máte upiť za pohár vody.

Pri chudnutí je hlad nepriateľom!

Už z horeuvedeného výpočtu situácií si asi ľahko viete predstaviť, že občas sa nedá nič zjesť. Počas chudnutia nesmiete hladovať! Hladovanie v našom poňatí bude stav, ktorý trvá dlhšie ako 4 až 5 hodín bez jedla za bdenia. Počas chudnutia je lepšie jesť každé 3 hodiny.

Ak výlet či akcia trvajú niekoľko hodín, zabávajte svoj žalúdok niečím nenáročným.Táto poučka sa ľahko napíše. Ale splní sa ťažšie, ak nie ste vopred pripravení. Tak ako pri pitnom režime aj v jedení si spravte zásoby vhodných potravín. Veľmi podrobne som to popísal v článku Zásady jedenia pri rýchlom chudnutí. Tam popisujem, že sa oplatí dokonca radšej mať poruke niečo pre kolegov a darovať im to. Pretože poznáte ten pocit, že ak vy máte čo jesť a ostatní nie, potom vám je nepríjemné dať si jedlo.

Preto je dobré, ak si priebežne pripravíte zásoby. Hneď teraz si zoberte pero a papier a napíšte si zoznam priestorov a miest, kde sa zvyčajne nachádzate.

 • Byt,
 • pracovisko,
 • auto,
 • výlety (= čiže plecniak),
 • obchodné rokovania (=že by kufrík?)
 • nákupné centrum (=možno kabelka)…

Možno vy máte trocha iný zoznam miest, ktoré treba zaistiť zásobovaním vopred. Ale spravte si ho hneď teraz.

Následne môžete ísť do obchodu a nakúpiť rôzne trvanlivé potraviny, ktoré potom umiestnite tam, kde často bývate.

 • Proteínové tyčinky sa hodia do tašky, plecniaku.
 • Knäckebrot, sójové vločky (dajú sa jesť len tak) môžete mať v aute. Ale nie v kufri! Pekne v kabíne. Niekedy totiž príde hlad počas jazdy na diaľnici a to sa ťažko zastavuje “len” kvôli tomu že si niečo máte zobnúť.
 • V kancelárii môžete zas mať rôzne náhradné výživy z lekárne (Ensure, Nutridrink) pretože sa dajú vypiť nenápadne.

S takýmto vybavením budete na chudnutie podstatne lepšie pripravení.

Ideálne je, ak takéto zásoby budete vnímať ako železnú rezervu. To znamená že štandardne sa stravujte normálne. Až keď je zle, potom siahajte po rôznych proteínových tyčinkách.

Proteínové tyčinky nie sú na chudnutie a nejedzte ich často

Nielen ja som s tým mal problém. Aj viacero ľudí s ktorými sledujeme priebeh chudnutia sa často stáva, že príde “vlna” výnimiek. Proteínové tyčinky a rôzne náhradné a provizórne jedlá za začnú objavovať na programe dňa. Niekedy aj viac tyčiniek za deň.

Ak zjete niekoľko náhradných jedál za sebou, berte to ako varovanie, že niečo nie je v poriadku! Ako by vám tie tyčinky hovorili “Pozor, môže sa začať brzdiť chudnutie!”

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Normálny režim chudnutia totiž vyžaduje systém a pravidelnosť. Vašou dennou úlohou je pripraviť si krabičky s jedlom najlepšie každý večer na zajtra. Alebo iným spôsobom potrebujete zaistiť, že budete mať celý deň čo jesť.

Akonáhle častejšie musíte siahnuť po náhradnej výžive je to znak, že ste nemali poruke pripravené jedlo. A to zas znamená, že je narušený váš denný režim. To nie je dobré! Jasné, nič sa nestane ak si párkrát za sebou dáte náhradnú výživu. Ale ak sa to deje, môže to byť signál:

 • že ste opakovane zabudli na prípravu jedla,
 • že máte v živote nejaký nečakaný chaos,
 • že sa vám nechce pripravovať si jedlo,
 • že sa vám minuli zásoby normálnej stravy,
 • že… Čo sa vlastne deje? Analyzujte to!

Nakoniec ešte poďme chvíľku rozprávať o cenách. Najmä lepšie proteínové tyčinky sú zvyčajne pomerne drahý špás. To preto, že je to náhrada stravy. Nedá sa porovnávať ich s nejakou lacnou čokoládovou tyčinkou, ktorá obsahuje trocha kakaa a zvyšok je cukor a tuk.

Náhradná výživa je drahšia a nahradí vám celý obed. Nebojte sa zaplatiť za svoje jedlo. Keby ste šli do reštaurácie, zaplatíte ešte oveľa viac. Kvalitná strava vám pomôže nielen schudnúť, ale aj upevní zdravie. Nešetrite na sebe. Myslite na to, že ak veľa usporíte na strave, môže sa stať, že pozostalí sa z našetrenej sumy nebudú veľmi tešiť. Najmä, ak vás mali radi.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

19 Odpovedí

 1. Clanky su putave a pravdive. V podstate ale len zhrnaju to co uz davno viem. Myslim, ze najvacsi problem je skutocny motiv. Dokumentacne fotky mi vnukli myslienku, ze ty si to vydrzal, lebo si dopredu bol rozhodnuty napisat o tom potom knihu. Pises, ze samotne chudnutie nie je bolestive. Mam taku skusenost, ze je! Bez hladu sa schudnut neda a moj hlad je neznesitelny, zjedol by som aj klince. Dostavia sa bolesti hlavy, nedokazem sa sustredit a pri psychickom tlaku a strese v praci sa to proste neda vydrzat. A ked potom pridem domov nastane uvolnenie. Najskor sa proste najem po celom vycerpavajucom dni a potom pokracujem, lebo som konecne v pohode.
  Samozrejme ze mi vadi ze som tlsty. Vzdy mi to vadilo. Kedysi som bol vykonnostny sportovec. Naozaj viem co je to drina. Ale uz vtedy som mal nadvahu. Vtedy nas k zraniu motivovali. Treba pribrat, narast, nabrat svalovu hmotu aby si bol silnejsi. Clovek sa naucil zrat ako kyselina. Ale nechcem sa na to vyhovarat. K tlstnutiu treba mat aj urcite predpoklady. Je to podla mna aj v genoch. Poznal som a poznam ludi, ktori zeru tolko isto ako ja alebo viac a proste nepriberu. Asi im to tak dobre nespaluje alebo co. Ja mam skusenost ze po zacati chudnutia sa moje spalovanie este zefektivni a nechudnem ani pri podstatne nizsom prijme potravy ako predtym. Len ma boli hlava a zacnem byt podrazdeny a apaticky.
  Takze som to vzdal a som skepticky ku vsetkym metodam.
  Co mi ale na tvojej stranke chyba je, ze popri pomerne obsiahlej textovej casti s dobrymi radami a konstatovaniami zivotnych pravd nikde nenajdem nejake orientacne udaje kolko potravy zodpoveda poctu kJ, ktore som si vypocital. Viem, ze mozem ist do obchodu a zacat citat milimetrove pismena na obaloch a spocitavat kJ, ale na to nemam chut ani cas. Okrem toho na ryzi, cibuli a zemiakoch si to neprecitam. Ked si clovek pozrie tvoju stranku chcel by si hned orientacne zistit kolko by asi mal jest aby schudol. Hodila by sa orientacna tabulka s beznymi kazdodennymi potravinami, aby si clovek vytvoril predstavu alebo jedalny listok. Mozno by to islo formou fiktivneho nakupneho kosika. Takto by si clovek mohol analizovat napriklad vcerajsi den a naplanovat dnesny a zajtrajsi. Mozno by sa dala nakupovat aj fyzicka aktivita, spanok atd. a clovek by videl ako to ovplyvni sumu.

 2. pocul som ze na velku malatnost z hladu je dobra kocka cokolady.co je na tom pravdy?

 3. slavo: stačí aj kocka cukru. Je to dobré riešenie trebárs na dlhom výlete.

 4. Čo dodať? Snáď len, že nie každá minerálka je pri chudnutí vhodná. Mnohé obsahujú priveľa solí, ktoré potom držia vodu v tele – teda na váhe neubúda, ako by mohlo, čo môže byť síce iba dočasné, ale zato značne demotivujúce :))

 5. Myslím si že Krko má pravdu, sú to postrehy človeka, ktorý v tom smere niečo skúsil. Že tabulky sú na iných stránkach, to vieme. Ale ak Vaše rady sa na ne odvolávajú, mali by byť na Vašich stránkach porovnania napríklad bežných jedál s Vašimi receptami. A čo urobí s človekom navrhovaná strava pri cvičení a bez neho. A ešte, prečo sa vlastne tá slabá vôľa obéznych ľudí prejaví práve pri tom jedení, pritom v iných oblastiach to sú často uznávaní umelci, vedci a t.d., čo dosiahnuť zaiste bez pevnej vôle takisto neide.A čo sa týka športu – myslím že dosť veľká skupina obéznych sú práve bývalí aktívni športovci, ktrým ani pohyb ani pevná vôľa predsa nemohli byť cudzie. A predsa……tak čo sa stalo?

 6. slniečko: nemám porovnania jedál, musel by som to vyrobiť, prepočítať. A nepovažujem to za nutné. Kto chce, vie si zrátať energiu porcie lososa s brokolicou verzus rezeň s hranolkami. A pri pohľade na zloženie tých jedál je to ešte dramatickejší rozdiel.

  Cvičenie verzus strava: to už je ťažšie. neviem, či niekto robil výskum v tej oblasti. každopádne cvičenie je fajn, ale musí byť doplnkom ku strave. bez zmeny stravy (len cvičením) sa chudnúť nedá (väčšinou). Ale zmenou stravy bez cvičenia sa chudnúť dá. Tiež väčšinou. Nie je to optimálne, ale je to možné.

  Vôľa obéznych: Vôľa sama o sebe nič nie je. Dôležité je chcenie. Ak niekto CHCE dobošku, má vôľu dať si ju. Uvoľní ju, lebo chcenie je silnejšie. Pritom môže mať vôľu niečo namaľovať…

  Bývalí športovci: Čo sa stalo? Znížil sa energetický výdaj a nezmenil príjem. Obezita je v takom prípade zákonitá. Takému človeku pohyb síce nie je cudzí, ale nerealizuje ho. Alebo ho realizuje málo a zje toho priveľa. Rôzne dobré tyčinky, údeniny a koly – to sa nedá vybehať rekreačným športom.

 7. Tiez som sutazne robila karate, dnes mam 20 kg nadvahy (jednoduchym vypoctom vyska minus 100 cm, BMI zbytocne komplikuje…). Myslim, ze ide o spomaleny metabolizmus. Existuje nieco ine ako aktivny pohyb, co zvysuje metabolizmus? Dnes som prvy raz na vasej stranke, som velmi vdacna, Miro, ze existuje. Postupne sa nou “preluskam”… a dufam, ze aj zlepsim vahu. Co vsetko som uz skusala…

 8. Jana: metabolizmus zrýchli napríklad striktne dodržaný pitný režim. každú hodinu pohár vody.

 9. Jana: slunečniece beží, teraz som skúšal. V čajoch sa nevyznám. Asi tipujem že môžeš, ale nechcem to tvrdiť. Hlavne sa veľmi neteš, že zelený čaj ťa schudne :-) V zásade sa ovocné čaje zvyknú odporúčať. Niektorí autori radia vodu s pár kvapkami citróna (bez cukru).

 10. karolina00: Len na základe lekárskeho vyšetrenia a pod lekárskym dohľadom.

 11. mam skusenost: narocny job, tym padom malo casu a zrazu nie je kedy rozmyslat nad tym, coby clovek zmlsol…a kila miznu, akoby samy od seba. co ma mily vedlajsi efekt: s kazdym minus kilom totiz rastie motivacia chudnut – takze si zacnes davat pozor na stravu a prejdes rád (a s radostou) niaky ten kusok peso

 12. ono to nie je také jednoduché, ja som vždy mala nadváhu, ale bolo to docela fajn. držala som 90 dňovú diétu a pribrala som 30kg za 2 roky a kričím pomoc…. neprežieram sa, cvičím a nič, každý mesiac priberiem 4-5 kg.

 13. keď som bola v puberte bola som veľmi chudá, tak ma poslali do ozdravone, nič som tam nepribrala, ale doniesla som odtial domov vši

  dnes študujem o tom ako chudnúť a darí sa mi zatiaľ keď som doma

  keďže mám 30 ročné skúsenosti s varením, nemám problém plánovať, využiť čo sa dá z toho čo je a nemusieť sa zháńať po zaručene zdravých potravinách

  rozčuluje ma, že sa z toho stal biznis a potravinové reťazce, fitness, psychológovia, doplnková výživa, lekárne a lekári míńajú peniaze zdravotných poisťovní na liečenie následkov namiesto príčiny

  vysoký krvný tlak sa neudeje naraz, problémy s chrbticou sú málokedy naraz, krčóvé žily sa neobjavia do rána ako chrípka, desať -patnášť kíl nepriberiete za mesiac, ale pokiaľ sámi nepožiadate o radu, väčšinou keď už ste spomalili vlastný metabolizmus skúšaním všetkého možného tak sú ochotní reagovať, z priberania chudnutia spravia depresiu , tak si vás lekár ani nevšimne a vždy bude liečiť len symtomatickou liečbou – než by sa mali znížiť odvody do poisťovní radšej sa bude liečiť vysoký krvný tlak, krčové žily, problémy s chrbticou, ľadvinami,
  lieky sa reklamovať nedajú a než pochopíte, že ak nechcete platiť za hrste liekov strašidelné sumy neostáva nič iné len začať chudnúť, veď on sa niekto nájde, kto vaše usporené peniaze za lieky minie
  vlastnými silami

  v švajčiarsku si musí každý leiky na recept naprv kúpiť, až potom
  si uhradu uplatní sám v poisťovni

  a pochybujem že tam denne niekto chodí na lyžiach 20 km nakupovať zeleninu, aby ju mal päťkrát denne

 14. Miro, nesuhlasim s tym, ze v kabine auta ma byt jedlo (a nie v kufri auta), aby bolo mozne si dzobnut na dialnici pocas soferovania. Ked soferujem, mam sa sustredit na soferovanie, ked jem, mam sa sustredit na jedlo. Nejde o minuty a vodic moze do 15 minut vzdy zastavit na odpocivadle, v klude si uzit jedlo a bezpecne soferovat dalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Vápnik a chudnutie

Podľa niektorých štúdií sa môže na obezite podieľať aj nedostatok vitamínu A, D, vápnika, železa, horčíka, selénu a vitamínov skupiny B. Jediné, čo táto informácia

Porovnanie alkoholika a obézneho

Dovoľte krátky exkurz medzi alkoholikov. Je veľa podobností pri závislosti od jedla a pri alkoholizme. Porovnáme ich. No a vyskúšame odvodiť, ako s tým naložiť.

Metabolický syndróm

Pokiaľ máte výraznejšiu nadváhu, je veľmi pravdepodobné, že sa vás tento problém týka. Pozrime sa preto trocha bližšie na tento stav, pretože dosť ľudí môže

Tréning pevnej vôle

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť sa sťažujú na nedostatok pevnej vôle. Alebo presnejšie na nedostatočne pevnú vôľu. Často zaznievajú výroky ako: “ja tým koláčikom proste

Domáce proteínové tyčinky 3

Mám tu ďalší tip na proteínovú tyčinku podomácky. poslal nám ju Martin Nevolný a to aj s fotkami, takže môžete vyskúšať. V tomto recepte ide

Hydina

Hydina poskytuje kvalitné mäso, ktoré sa hodí pri chudnutí aj pri športovaní. Obsahuje málo tuku. Okrem nasýteného tuku obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny (čiže „dobré“

Polievky na chudnutie

O tom, že polievky sa na chudnutie nie vždy hodia som už písal. Problémom sú najmä zápražky, tuk, smotana, maslo a iné „povinné“ ingrediencie, ktoré z bežnej polievky

Pomôžu spaľovače tuku?

Zatiaľ nemáme tabletku, ktorá by sa postarala o schudnutie (kurník, tuším som práve prezradil pointu článku). Neverte reklame. Niektoré firmy urobia všetko preto, aby vám

Potravinové doplnky a cvičenie

Nákup potravinových doplnkov užívaných pri športe by nemal nikdy začať v obchode. Obchod je inštitút, ktorého cieľom je spôsobiť plynulý tok peňazí smerom od vás.

Diéta pri detskej obezite

Ak už máte obézne dieťa, rozhodne mu nezačnite dávať nejakú diétu, aká sa dá nájsť v časopise! Ani v knihách o chudnutí pre dospelých! Dieťa

Príklad výpočtu jedál na deň

Racionálna výživa znamená po slovensky rozumná výživa. Rozumom sa rozumie to, že pri jedení používame rozum, ako kritérium výberu a množstva zjedenej potravy. Aby sme

Dukanova diéta

Takže máme tu ďalší sezónny výkrik do tmy. Dukanova diéta. Nová revolúcia v chudnutí? Ale kdeže! Len ďalší stravovací nezmysel, ktorým si môžete skôr ublížiť,

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.