Hrubé chyby pri chudnutí

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Základom väčšiny chýb pri chudnutí je hlboká neinformovanosť. Ako príklad si zoberme ženu, ktorá už roky postupne priberá a priberá. Stále s tým bojuje, takmer nepretržite drží rôzne diéty. No a pritom – priberá.

Je to podobný stav, ako v komunikácii. Klasickou komunikačnou chybou je postup, ktorý sa dá označiť ako “viac toho istého”.

 • Napríklad matka chce, aby si dieťa po sebe upratalo. Tak povie uprac. No dieťa nereaguje. Znova povie “tak si už uprac”. Nič. Zvýši hlas a začne na uprataní naliehať. Po chvíli už kričí, ale dieťa stále nereaguje – načo aj? Už vie, že matka bude síce besnieť, ale nič nedosiahne.
 • V chudnutí je to podobné. Žena sa rozhodne schudnúť a tak začne menej jesť. No po pár týždňoch sa chudnutie zastaví. Tak sa rozhodne ešte viac obmedziť príjem živín a začne užívať laxatíva (preháňadlá). Ani to nepomôže. Stále viac sa snaží potravu obmedzovať a pritom stále priberá a chradne.

Rozumné a zrelé je celkom zmeniť taktiku, ak predošlá nezabrala.

 • Ak je pesnička bez nápadu, nepomôže jej ak zvýšime hlasitosť reprodukcie. Možno bude vtieravejšia, ale hudobne nás neobohatí viac, ako keby bola pustená potichu.
 • Ak po diéte vždy stučniem, mal by som hľadať chybu v období, kým nedržím diétu. Asi sa zle stravujem. Nepomôžu mi prísne hladovky na schudnutie prekladané obdobiami priberania.

Väčšina ľudí, čo chcú schudnúť sa však nechce venovať čítaniu kníh o stravovaní, či nebodaj učeniu sa. Naivne si myslia, že oni to celé nejako obabrú. A stojí ich to neraz veľa peňazí, ktoré zaplatia za pochybné lieky. V horšom prípade si poškodia zdravie po aplikovaní rád, ktoré počuli od susedky, alebo čítali v časopise.

Žiaľ neraz sa stáva, že lekár žene odporučí určitý druh redukčnej diéty a životosprávy a ona si napriek odbornej rade nasadí inú, celkom nezmyselnú diétu, ktorú počula od kamarátky. A potom sa čuduje.

Kusé informácie a vhodná strava na chudnutie

Typickými chybami sú pokusy schudnúť založené na hmlistých informáciách. Niekde v časopise narazí taký chudnutiachtivý občan trebárs na (reklamný) článok o tom, aká úžasná je vláknina. Že jej pravidelné užívanie zníži cholesterol, zlepší zdravie, vedie ku schudnutiu, naveky zruší pocit hladu, odstráni rakovinu a – ktovie – možno človek získa aj niektoré nadprirodzené vlastnosti. Dozvie sa, že strava na chudnutie musí obsahovať vlákninu (to je pravda) a že najlepšie je vákninu kúpiť v produkte XY (to nie je pravda). Reklama už je taká. Musí byť sugestívna.

Nečudo, že potom si vlákninu kúpia stovky žien, ktoré túžia schudnúť a začnú sa ňou napchávať. Samozrejme že neschudnú – vláknina sama o sebe nemá šancu. Dokonca ak jej užijú zbytočne veľa, pripravia sa o veľa dôležitých látok, pretože priveľa vlákniny na seba naviaže aj látky, ktoré sú pre zdravie nutné – napríklad minerály. A tak užívanie vlákniny ako izolovaný pokus o schudnutie môže ublížiť. Na balíčku vlákniny totiž výrobca sľubuje, že vláknina zníži pocit hladu. Ak si ju však dáte, tak vám sama o sebe hlad nezníži.

Funguje to, ak si dáte vlákninu s bielkovinami a veľa vody – potom je šanca, že o hlade nebudete dlhší čas vedieť. Ale na to netreba kupovať vlákninu v tabletkách. Stačia 3 paradajky, pol tofu syra a pohár vody… Práve tak vyzerá strava na chudnutie.

Najjednoduchšie je siahnuť po hotovom jedálničku na chudnutie. Lepšie je, ak sa to naučíte vyrátať – netreba hneď, stačí priebežne.

Strach z tuku

Ďalšou klasickou chybou je strach z tuku – vychádza z pravdivého tvrdenia, že tuk má najvyššiu energetickú hodnotu a preto by jeho príjem mal byť najviac kontrolovaný. Tučná žena však túto vetu v dychtivej snahe rýchlo schudnúť prečíta ako “nejesť tuk”. Veď to nakoniec podporuje aj reklama! Jogurty s 0% tuku – skvelý predajný artikel.

Ale tuk je pre zdravie a to aj pre chudnutie celkom nevyhnutný. Aj pri redukčnej diéte ho nevyhnutne musíte prijímať, inak chudnúť nebudete. Navyše tuk je nevyhnutný aj pre príjem niektorých vitamínov. Preto je vhodné denne piť, alebo inak užívať (tepelne neupravený) olivový olej. Alebo radšej rôzne druhy olejov. (Ľanový, rybací…) Vyhýbať sa treba len živočíšnemu, nasýtenému tuku. Dokonca aj nasýtený tuk je potrebný, takže vyhýbanie sa neznamená vylúčenie.

Strach zo sacharidov

Ďalšia “klasika” sú sacharidy. Verejná mienka na tému chudnutia je dodnes mrzačená Atkinsovou diétou, pri ktorej sa nepapajú sacharidy. Klasicky nezmyselný prístup sa dá vidieť u mnohých žien, ktoré zúfalo chcú schudnúť. Striktne si zakážu pečivo, prílohy, koláče, strukoviny, pretože sa boja sacharidov. To im však nebráni, aby si dali pomaranče – nemajú totiž na sebe nalepené výživové hodnoty a sú pekné oranžové…

Aj sacharidy sú však pri chudnutí nutné, organizmus z nich čerpá energiu. Je však potrebné preštudovať si glykemický index potravín. A to sa už mnohým nechce. Potom sa čudujú, že majú záchvaty chuti na sladké.

Čím menej tým lepšia strava na chudnutie. Či nie?

Veľmi častý problém bývajú diéty zamerané na zníženie energie. Klasický príklad chybnej stratégie typu “viac toho istého”. Na tomto princípe je neraz založený aj rozvoj mentálnej anorexie. Neboráčka si odvodí, že čím menej zje, tým viac schudne. A preto začne obmedzovať prísun potravy, neraz pod 3000 kJ za deň. Začne chudnúť a to sa jej páči. No po pár týždňoch sa chudnutie zastaví. Asi jem veľa – pomyslí si a ešte viac priškrtí príjem energie. No ani to nepomáha, nie a nie schudnúť. Hlad už však je neznesiteľný. Po nejakom čase taká žena (i muž) zrazu neodolá a niečo zje. A šup kilo na váhe nahor. To ju tak znechutí, že rezignuje na diétovanie a za pár týždňov je na starej hmotnosti, tučnejšia a nespokojnejšia.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.
To je 5 darčekov pod 5 stromčekov keby niečo :-)
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Telo nechce chudnúť keď je nedostatok. Šetrí zásoby a radšej “žerie” vlastnú svalovinu. Hladovkové chudnutie je preto nielen neúčinné, ale aj nebezpečné. Veľká časť úbytku hmotnosti je na úkor svaloviny (prosím, myslite na to, že aj srdce je sval!) takže po pribratí na “pôvodnú” hmotnosť pribudne viac tuku, než bolo pred chudnutím. Len ruky a nohy budete mať ako špáradlá a medzi nimi obrovitánsku sadlovú guľu. Ako panáčik z gaštanu.

Toto je, žiaľ, zákonitosť. Kto chudne podľa skreslených rád rôznych rádoby celebrít, má smolu. Stratí čas, neraz zdravie. Čo však je najhoršie, že po dlhom utrpení navyše priberie viac, než mal predtým.

Chcete schudnúť? Študujte

Viem. Zúfalo sa vám nechce snoriť po internete a učiť sa o chudnutí a o jedení. Ale je to len otázka úvahy. Štúdium vás pripraví o trochu času, ale to, čo sa naučíte vám umožní schudnúť. Ak si to celé nenaštudujete, stratíte veľa času neúspešnými diétami a v závere budete tučnejší… Nehľadajte rýchle návody ako má vyzerať strava na chudnutie, radšej sa naučte spraviť si vlastné recepty. To stačí porozumieť niektorým súvislostiam a máte to vyriešené na celý život.

Prestaňte chudnúť. Schudnite.

Vravíte, že je to príliš zložité, že sa vám nechce učiť? OK. Potom ďalej plaťte za pochybné lieky, hladujte, užívajte preháňadlá a trpte nezmyselnými diétami. Vaša hmotnosť bude stále vyššia a zdravie čoraz horšie. Váš metabolizmus bude čoraz pomalší a vďaka tomu priberiete už aj pri pohľade na krémeš. Pamätajte si dodnes platné porekadlo: komu niet rady, tomu niet pomoci. A rada znie – učte sa o stravovaní a o obezite. Čo najviac a z čo najrôznejších zdrojov. Inak je vaša šanca schudnúť prakticky nulová.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 2. mája 2006

 

Komentáre k článku: Hrubé chyby pri chudnutí

 1. kvak 3. mája 2006

  co budem studovat a hladat po internete, ked je tu tvoja nadherna stranka, kde najdem vsetko? dik za nu… od novembra -10 kg… aj vdaka tebe

 2. sestricka 8. mája 2006

  Miro,mas pravdu.Viem to z vlastnych skusenosti.Tiez som poskusala rozne,,zarucene diety”,ale vaha sa stale splhala az na 92 kg.Potom som uz riadne vystresovana sadla za PC,cosi nastudovala a po zvladnuti zakladnej teorie chudnutia sa to rozbehlo.Nie rychlo,ale od januara -13kg.Takze ludia studujte a nenicte si zdravie!!!

 3. sestricka 8. mája 2006

  cauki asi sme dve ,uvidim, ci to bude fungovat

 4. Laiva 10. mája 2006

  Fúha, tak teraz mám pocit, že hocičo čo urobím, bude zlé. Bojím sa jesť nezdravo, zdravo, hocijak. Veď čo ak to budem robiť nesprávne? Stále sa učím, čo a ako, ale mám pocit, že viem málo…

 5. sisa 25. mája 2006

  to je velmi pekne, konecne nieco pozitivne, ale moze mi niekto poradit ako mam zacat?
  medzi tymi kopami vsetkeho dobreho, alebo zleho, som stratila prehlad co mam vlastne robit?!….

 6. Miro Veselý 25. mája 2006

  sisa: čítaj web, knihy. musíš sa naučiť čo máš robiť.

 7. evula 27. júna 2006

  Musim suhlasit so Sisou. S vahou mam problemy cely zivot, vyskusala som miliony diet ale napriek tomu mi nic nevydrzalo dlhodobejsie. Teraz nad tym uz ani tak velmi nepremyslam (mozno aj preto ze som naozaj stratila prehlad o tom spravnom chudnuti resp. nikdy som do nepoznala :-))…) a od januara ani neviem ako ale 14 kil fuc. Teraz sa samozrejme bojim aby sa nevratili spet a rada by som este trochu zhodila, ale akonahle nad tym zacnem viac premyslat tak vaha sa nie a nie posunut nizsie…

 8. bubu 20. júla 2006

  Mozete mi poradit web. stranky. Trochu som dezorientovana. dik:)

 9. Miro Veselý 20. júla 2006

  bubu: tu si dobre :-)

 10. zali 6. septembra 2006

  hmm…ja som tiez pred chudnutim vela cital…za 4 mesiace -8 kil..a teraz sa mi to drzi uz dooost dlho a som zo sebou spokojnejsi..;)))

 11. Raja 17. októbra 2006

  Mam 24 rokov. Ked som mala 21, krasne a zdravym sposobom (!) som schudla zo 70 kg na 61 (meriam 160 cm) za cca 8 mesiacov. Citila som sa super a bola som so sebou sokojna. No potom som sla do USA, a tam som sa hrozne a nekontrolovatelne rozozrala a za 3 mesiace som pribrala celu strateny vahu spat plus nieco navyse!!! V USA mi to bolo jedno, ale po navrate domov som sa hnusila sama sebe. K schudnutiu som sa vsak nedokopala… Az teraz, po 2 rokoch, som sa rozhodla zas schudnut. Som opat v USA, ale uz sa neprezieram tak, ako prvykrat. Momentalne vazim tesne pod 70 kg a tesim sa, kedy schudnem. Viem vsak, ze pomaly dalej zajdem, takze sa netyram. Lebo viem, ze ziadnych extremnych sposob stravovania a chudnutia sa nedokazem drzat cely zivot. Takze postupujem pomaly a s rozumom. A dnes som objavila tuto stranku, tak som velmi happy a budem sa jej drzat! :)

 12. Marína 11. mája 2008

  Kým tučný schudne,chudý umrie.To je pravda odveká.

 13. Andrea 27. septembra 2008

  Ahoj volam sa Andrea a teraz je moj den krajsi tato stranka je Super Som fakt zufala celi zivot bojujem s nadvahou 30 kil dolu 30 kil hore je to unavne faktDufam ze mi tato stranka pomoze Dakujem Krasne pa

 14. Sofinecka 26. novembra 2008

  Dobrý deň, no ja sa chcem len spýtať že už cvičím a dodržujem zdravú stravu niekolko rokov mam vyšportovanú postavu ale mám hrubé ruky od lakta k ramenu je to genetika alebo sa to dá nejakými cvikmi schudnúť. Dakujem

 15. michaela 26. januára 2009

  tak ako sofinecku i mňa trápia hrubé ruky od lakťa k ramenu… v porovnaní s telom ich mám dosť veľké… mám z toho veľké komplexy a hanbím sa nosiť aj tričká s krátkym rukávom… neviem ako sa dá z toho schudnúť ale som zúfala…bojím sa že cvičením sa len zväčšia… veľmi by ma potešila nejaká rada pretože ma nebavia neustále komplexy z niečoho čo nemusí byť…za každú radu budem vďačná

 16. tinus 8. apríla 2009

  No podla mna je informacii o chudnuti a zdravom zivotnom style az moc vela…Treba si naozaj vsetko prestudovat a zistit co je pre vas najlepsie,ja som pri hladani travila a este stale travim vela casu ale oplati sa..
  Ja osobne sa snazim jest a zit zdravo nech zijem aspon do 100 rokov ,vela energie mi dava aj moj maly syn :)
  Odo dnes idem na ocistnu “jarnu kuru” tak dzte palce,papa

 17. Romike 23. apríla 2009

  Mám 17 a vážim 70 kg. Pred rokom som začala držať 90 dňovú dietu mala som vtedy 80 kg . Ako tak nad tym uvažujem som sebaistejšia obliekam sa viac dievčensky . Vtedy som nosila len rozťahané tričko dáke jeansy , ale teraz sa to dost zmenilo . No znovu by som chcela schudnúť . Mám hruškovytú postavu a 166 cm . Pácilo sa mi ked´ mi vraveli , že som schudla . Ale stale mam niečo ako depresiu ked vidim moje sesternice, ktore maju okolo 55 kg a su starsie ako ja a aj o daco vyššie . Tych 58 kg by mi stacilo . Pre zaciatok 60 a s tími dvoma kilami si lahko poradím . Chodím spávat o pol osmej o siedmej aby som rano mohla pokojne vstat a aspon tu hodinku byciklovat…. potom idem do skoly a este pred prvou hodinou sa vklude naranajkujem .. domov dojdem asi okolo tej druhej alebo jednej a naobedujem sa . Znovu si zabicyklujem (s prestavkami ) a o 17 00 sa idem ucit takto to mam kazdy den .. Chcela som sa spytat ked budem takto pokracovat , myslite ze by som mohla nieco dosiahnut ? a ze tie informacie , ktore su o chudnuti vdaka ktorym ste schudli tych trinast , desat kilo su na tejto stanke ci na mnohych dalsich . S cim ste zacali …. prosíím odpiste to je jedno co napisete ale nech nieco napisete nech viem na com som . Dakujem

 18. MISSSKA 14. mája 2009

  AHOJTE:)MALA SOM70KG…18R…DVA MESIACE SOM ROBYLA V TALIANSKU V HOTELI CHYZNU A SCHUDLA SOM 8KG…KED SOM DOSLA NA SLOVENSKO SOM NIECO PRIBRALA NASPET…NAJHORSIE JE TO,O COM PISETE SOM ZVIKNUTA VELA NEJEST A KAZDE MALE SUSTO SA NA MNA LEPI..TERAZ UZ MESIAC CHUDNEM A DALA SOM DOLE LEN DVE KG -CVICIM BEHAM VELA NEJEM ….ZATIAL CO SESTRA ZA TRI DNI SCHUDLA KILO A POL….PROSIM VAS PORADTE MI CO MAM ROBYT??V COM MOZE BYT PROBLEM?DAKUJEM

 19. Alex 10. mája 2010

  poznám to moja sestra to má tak isto.. je to otrasnéé.. inka ludia pridávam sa k tomu že ak sa čoraz častejšie.. zrekam svojej oblubenej maškrty.. tak to potom to slovo NIE! sa omnoho lepšie vysvetluje.. Mimochodom zubna pasta neutralizuje takže odporučam ak chcete niečo zobkať, vypapkavať .. žiadne takéé .. en ! ..NE!.. šup do kupelne a poriadne umyť zuby.. je to dobre aj po každom jedle.. a žuvačky absolutne neodparučam..

 20. idada 14. februára 2011

  Nepriek tomu, že posledný príspevok je viac ako rok starý, predsa sa pokúsim, možno si ma niekto všimne.
  Ako sa v článku píše, znížime príjem kalórií a váha ide dole a potom zrazu STOP a váha stojí.
  Chcela by som vedieť, či mi vie niekto poradiť, kde je tá chyba že váha stojí?
  Môže to byť tým, že zjem zase príliš málo?
  Ako vypočitať kalorickú hodnotu vareného jedla, keď surová potravina má inú kalorickú hodnotu ako varená?

 21. Miro Veselý 15. februára 2011

  idada telo pri nízkom príjme energie začne šetriť a preto prestane chudnúť. no a tie výpočty to chce trocha praxe, ešte si trocha počítaj tu aj vo fóre a vnikneš do toho.

 22. bubik 6. septembra 2011

  Ahoj Miro. Mám 33 rokov 160 výšku a 76 váhu. prešla som rôznymi dietami a hladovkami a lieki, ale nič. Váha stále narastá. Už ma to nebaví a neviem od kiaľ mám začať. prosím o tvoju radu a podporu.

 23. Evka T. 5. marca 2012

  Ahoj.
  Ale ako mam schudnut, mam 25 bmi, takze nadvaha, co mam robit? mam nazvys, a ja neviem ako treba pocitat tie KJC kilojauly… A v akej enereget. hodnote mam jest ja to nechapu. No a som studentka a mama s otcom mi platia na intrak a skolu ja ja sa nemam ako zdravo stravovat ked mi davaju taky humus v jedalni a este aj na veceru sladke so zdravym , neviem to obmedzit ked aj doma varia nezdravo i ked sa snazime jest doma zdravo. Fuuuuuh co mam prosim Vas robit?… mm a som v neustalom strese este k tomu..a jem tu cokoladu a jem..ale tak nie az tak vela No otec hovori ze z kazdeho rozku trosku apotom nepriberiem. ale neivem ako a co mam robit. Prosim odpiste mi.

 24. Miro Veselý 5. marca 2012

  Evka T. čítaj.

 25. Saš 16. mája 2012

  Miro, ďakujem Ti za všetky rady! Vďaka Tebe mám úbytok okolo kila za týždeň, ale posilujem, takže naberám aj svaly… Ale si SUPER!! :)

 26. Lucia 14. marca 2013

  no ale tak mi poradte , preco nechudnem ja? ked sa riadim radami,citam studujem,denne beham 50 km,obcas s prestavkami,jem tak primerane,ranajky obed vecera,sice kavu len s cukrom a susenou smotanou, to ale nemienim vylucit, vecer uz len tvarohy a jogurty,rano nieco syr,sunka,obcas chlieb,ryzove chleby obedy skor zeleninove so syrom,tvrdym,alebo vajcom,obcas chude maso,obcas bravcove a obcas divinu,ale vzdy s mierou,,,,no a nie a nie schudnut zo stehien,inak som spokojna aj miery mam akuratne 86.63 93, len tie stehna a kolena sa hodia skor k inym mieram,kto poradi? dakujem za radu

 27. lenka 16. marca 2013

  mirko-ahoj.chcem sa spytat co je z hladiska chudnutia vyhodnejsie..v obydvoch pripadoch dodriavam odporucany prijem kalorii a aj pomer zivin samozrejme.ide teda o to,ci je lepsie aby boli prestavky medzi jedlami dlhsie alebo co najkratsie..bavme sa konkretne o tom,ci je vyhodnejsie jest-malicke miniporcie 6 krat za den.alebo je lepsie jest 4 krat pripadne 5 krat za den,s o nieco vacsou pauzou medzi jedlami.alebo je to uplne jedno?a je to viacmenej otazkou jednotlivca co komu vyhovuje viac?je v poriadku jest napriklad kazde dve hodiny?nepotrebuje organizmus viac casu nato,aby dostatocne vytravil a nasledne mohol spalovat aj nadbytocne tuky?

 28. Miro Veselý 16. marca 2013

  lenka áno, radšej jedzte málo a veľmi často, ako veľa málokedy. Režim každé 2 hodiny sa používa pri chudnutí tiež, len mnohým nevyhovuje.

 29. Lucia 16. marca 2013

  Mirko Vesely a mne neporadite?kde robim chybu??
  teda nie som radikalna,zhresim aj kolacaom,ale si myslim,ze to vybeham v praci,kedze zamestnanie,kde denne prejdema j 7km pesi plus v posilke akzdy den beh na bez pase 5,6 km,resp treti,stvrty den ,len orbitrek 50 minut,plus este etra cvicenie na stehna,,a nic su stale rovnake,,,,,nechapem to,,,,

 30. Miro Veselý 16. marca 2013

  Lucia jasné že poradím. Poďme najskôr pozrieť výsledky. Nie ste spokojná s výsledkom. Z toho sa dá usúdiť, že niečo v poriadku nie je. Máte pohyb, to je dobrý znak. Žiaľ, len pohyb na chudnutie nestačí ak “heršíme”. Takže ak si povoľujete občas výnimky a koláčiky, môže byť problém práv v nich. Najšastejšia príčina je nepravidelná strava. Ak je to váš prípad, tak pravidelnosť je dôležitejšia, než nehrešenie.

 31. medvedica 16. apríla 2013

  Ahoj, zaujali ma vaše rady a chcela by som sa opýtať na váš názor na produkty Herbalaif. Užívam ich asi rok a váha mi klesla o 10 kg ale po zime som znova priblala 5 kg. Stravujem sa podľa mňa zdravo, kontrolujem si výrobky a zloženie, ale mám problém so štítnou žľazou a veľmi pomylý metabolizmus. Chcem skončiť s Herbalifom, nakoľko je to neúnosne drahé. Ď.

 32. Miro Veselý 16. apríla 2013

  medvedica herbalife https://www.chudnutie-ako.sk/tabletky-na-chudnutie/herbalife/ má viacero produktov, ktoré sa pri chudnutí dajú s úspechom využiť. čo vám však jeho distribútori už nepovedia je fakt, že na to aby ste schudli nepotrebujete žiadne produkty, ale stačí zdravá strava a šport. to si treba riadne naštudovať a potom človek začne chudnúť.

 33. medvedica 17. apríla 2013

  ďakujem za odpoveď to isté mi hovoril aj syn, takže mi doporučujete prestať užívať herbalaif a naučiť sa žiť zdravo?

 34. Miro Veselý 17. apríla 2013

  medvedica neviem ako sa živíte, ale rýchle skoky nerobte. Zmeňte životný štýl pozvoľna v priebehu pár týždňov a pozorujte, čo sa udeje. Myslite na to, že tieto produkty ako aj iné produkty na chudnutie (amway trebárs) sú pre tých, čo vlastne nevedia ako sa majú normálne stravovať aby chudli. Takže skôr, než vykonáte zmeny, naštudujte si niečo o výžive. Potom viete pomerne presne prejsť na taký výživový štýl, ktorý vám bude chutiť, budete mať výsledky a budete vládať aj športovať – bez toho to radšej neskúšajte. Potom môžete občas ako DOPLNOK výživy použiť trebárs aj ten herbalife, ak na to budete vidieť nejaký dôvod.

 35. Pirana 28. apríla 2013

  Ahoj, mam 25 rokov, 160 cm a 54 kg. Viem, ze to nie je ziadna obezita, ale nie som spokojna so svojou vahou ani postavou, lebo som moc mala a nevyzeram vyslovene stihlo. Mojim problemom su gulacie stehna a su aj dost mlandrave, preto som zacala cvicit. Uz od puberty som sa zvykla trapit roznymi hladovkami a cvicenim. Samozrejme som schudla, ale vzdy len docasne a nakoniec sa mi vratilo aj nejake kilo navyse. Uz sa nechcem trapit nezmyselnym hladovanim, ale viem, ze mam spomaleny metabolizmus. Mojim problemom vzdy bolo, ze som nejedla takmer ziadnu zeleninu, stale len biele pecivo, salamy, sunky, syry a obed, samozrejme aj vyprazane, veceru som vacsinou vynechavala a nemala som v podstate ziadnu vlakninu, takze som mala velke problemy aj s vyprazdnovanim. Pila som len sladene napoje, vacsinou ochutene mineralky a kofolu, cistu vodu vobec. Casto ma bolievalo brucho. Pred vyse mesiacom som presla na zdravsie stravovacie navyky – viac zeleniny, ovocia, celozrnne a spaldove pecivo, bezvajecne cestoviny, biele jogurty, ovsene vlocky, vlaknina, menej bravcoveho masa, ziadne vyprazane, viac ryb a uzivam aj rybi tuk v tabletkach. Jedavam asi 4 krat denne mensie porcie. Dokonca som zacala pit cistu vodu, len rano caj a kofolu si dam raz za tyzden v podniku, sem tam ale aj alkohol. 5 – 6 krat za tyzden cvicim vyse hodiny (brucho, stehna, zadok, napr. brusaky, drepy, vypady a pod.), 3 krat za tyzden hodinu tancujem zumbu, sem-tam bedminton a neschudla som ani kilo. Nechapem tomu, zaradila som zdravsie a menej kaloricke jedla, pijem vodu, mam viac pohybu ako kedysi a vaha sa vobec nehybe. Mozem povedat, ze sa aspon lepsie citim, brucho ma uz takmer nebolieva, tak aspon tym sa utesujem, ze predsa robim nieco pre svoje zdravie. Problemom je mozno moj pitny rezim, pijem dost malo, ale ja nedokazem pit viac, pretoze keby som kazdu hodinu vypila 2 – 3 dcl vody tak idem kazdych 20 minut na zachod a to myslim doslovne. To znamena, ze akonahle sa pohnem mimo domov tak je to nerealne. Pokusim sa zlepsit ten pitny rezim, ale fakt mi to nejde, lebo ked vypijem za den viac ako liter, tak sa citim ako prejedena, stale plna a telo si na to nevie zvyknut, uz som to skusala. Myslim si, ze kazdy je individualny a ked moje telo nevyzaduje tolko vody, tak asi to tak ma byt a nemam ho zbytocne “prelievat”. Vies mi prosim ta poradit, preco nechudnem napriek zmenam, ktore som uskutocnila? Dufam, ze aspon zrychlujem metabolizmus tym, ze jem castejsie a ze casom, ked budem pokracovat tak dam dolu ason nejake dve kila. Dakujem

 36. Lilavanila1 12. júna 2013

  Milá pirana ja mat 54 kg a meriat 160cm tak som podvyzivena.mam 30 rokov 94 kg a 165cm v jednom wellness centre mi spravili analýzu stavby tela a zistili že ja môžem vážiť minimálne 65kg. Ja ozaj neviem co teba trápi ?

 37. citadela 15. júla 2013

  Príbeh Anny ma povzbudzuje. Mám podobnú históriu ako ona. Hľadala som rôzne možnosti ako sa zbaviť obezity. Vaša ponuka 10 dňového kurzu ma zaujala a už po dvoch dňoch sa cítim ľahšia. Som vďačná Pánu Bohu, že existuje človek, ktorému záleží na druhých. Pán Veselý, veľká vďaka. Citadela
  P.S. Káva sa môže piť?

 38. Miro Veselý 15. júla 2013

  citadela na kávu sú rôzne názory. ja zastávam ten, že ak nie je sladená ani smotanovaná, tak by nemala mať nejaký vážny vplyv. viac sa odporúča piť zelený čaj. akokoľvek to uznávam, nezvykol som si.

 39. Ivuš 19. februára 2014

  Potrebovala by som radu. Kvôli práci chodím spať až okolo pol noci. Začala som sa zdravo stravovať. Jem každé 3 hodiny, no neviem či môžem jesť aj po 18:00 hod. Bývam večer dosť hladná. Ráno vstávam okolo 10-11:00 hod., tak cez deň stíham iba 3 porcie jedla – raňajky, desiata v podobe ovocia a obed ( o 18:00 hod.). Mám príliš nízky príjem kalórií. Myslíte, že môžem jesť aj o 21:00 hod., keď som do pol noci hore? A mám sedavú prácu pri PC.
  Vaša odpoveď ma veľmi poteší.

  A veľmi sa mi páčia tieto stránky. Obdivujem Vás :)

 40. jana k. 31. mája 2014

  ivus, vidim, ze ti nikto neodpovedal, a uz mame koniec maja;)
  mam uplne rovnaky problem, ze chodim neskoro spat a neskoro vstavam, ale jem 4xdenne, kazde 3 hod., castejsie mi to nevychadza, ale jem aj 0 21h, to sa moze,
  ak ides spat az o polnoci.
  ak mozes (ak teda si este tu), napis, ci sa ti podarilo schudnut, resp. ako si dalej pokracovala
  ja som len pred 4 dnami zacala, inak som aj na fore, tam napisem, ako sa mi dari, neskor

 41. Emil 30. januára 2017

  Dobrý deň, večeriam 4 hodiny pred spaním. Je to vhodné?

 42. Miro Veselý 30. januára 2017

  áno, aj 3 hodiny je v poriadku. samozrejme, neplatí to v prípade že máte trebárs gastroezofageálny reflux, alebo inú chorobu, ktorá si vyžiada dlhšie jedenie pred spaním. Pri chudnutí sú 2, radšej 3 hodiny odporúčané. Ak 4 hodiny sú bez problému, je to úplne fajn. len nesmie potom byť prisilná túžba maškrtiť :-)

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: