Od roku 2004 píše Miro Veselý

Chudnutie a pohyb (pohybu trikrát fuj!)

Toto je článok pre nás, večných lenivcov. Nedá sa tomu vyhnúť, napísať to musím:

Ak chcete schudnúť, mali by ste sa trochu hýbať. Klikanie ukazovákom na počítačovej myši fakt nestačí. Ani nežné hladkanie mobilu. 

Viem si živo predstaviť, čo si o pohybe myslíte. Dokonca tipujem, že túto kapitolku ste sa rozhodli priamo preskočiť. Vypnete internet a pôjdete si zdriemnuť.

 • Málokto z tučných je aktívny športovec.
 • Málokto z tučných sa hýbe, ak to nie je nevyhnutné.

Tieto dva tvrdenia si teraz rýchlo prejdime. To prvé je viac – menej jasné. Človek, ktorý priberá zvyčajne necvičieva pravidelne. Ono to akosi ide spolu, že ak by ste chodievali cvičiť, behávať, alebo čo i len na jógu, stanú sa tieto veci:

 1. Ste aktívnejší, o niečo viac energie miniete. Väčšia šanca nepriberať.
 2. Počas pohybu zvyčajne energiu neprijímate. Menej času na maškrtenie.
 3. V skupine športovcov existuje niečo ako porovnávanie sa. Nikto nechce byť najtučnejším. Ak vidíte okolo seba štíhlych, podvedomie vás núti udržiavať sa v štíhlom tvare.

Športovo založení ľudia sú zvyčajne nastavení na výmenu. Niečo dajú (námahu) a niečo dostanú (výsledky či radosť). Pohyb ich baví a tak sa k nemu radi vracajú. Naopak, tučnejší ľudia často majú vzťah k prijímaniu (príjemností). Neradi dávajú (námahu) a tak sa tie veci u nich akosi hromadia. No ak ste medzi tučnými, tiež sa stane pár vecí:

 1. Ste pohodlnejší a málo sa hýbete. Miniete menej energie. Väčšia šanca priberať.
 2. Pri ničnerobení býva nuda a tá sa ideálne plní chrumkami. Viac času na maškrtenie.
 3. Medzi tučnými funguje opačné porovnávanie sa. Nikto nechce byť najtučnejším. Ak máte okolo seba tučnejších, máte pocit že vy ste ešte relatívne v pohode…

Tak vzniká základ problému. Lenivosť je návyková. Jednoducho tučný životný štýl je príjemný a málokomu sa chce ho narušiť nejakým – prepytujem – športom.

Teraz poďme k tomu druhému tvrdeniu. Už som napísal, že málokto z tučných sa hýbe, ak to nie je nevyhnutné. To sa v praxi prejaví rôzne. Ak môže, vezie sa výťahom. Ak nemusí vstať z kresla, radšej sa posunie na kresle ku skrinke. Aj bežný životný a pracovný pohyb sa dá robiť čulejšie, i pasívnejšie. Ukázalo sa, že štíhlejší ľudia majú viac týchto drobných pohybov. Aj to spraví za deň rozdiel vo výdaji celkovej energie.

Takže uvedomujem si, že ak robím agitku za viac pohybovania sa, nestretne sa to s veľkým úspechom. Spomínam si dobre na to, keď som bol ešte tučný. Čokoľvek som bol pripravený podstúpiť pre to, aby som schudol. Okrem námahy spojenej s pohybom. Priam bytostná nechuť k cvičeniu ma síce nikdy neopustila, ale aspoň som sa naučil ju prekonať.

Schudnúť sa dá aj bez pohybu. Len diétou. No následky budú tvrdé.

Aj ja som chudol len diétou. Musel som ísť na oných magických 6500 kJ za deň. To je strava tak pre malé dieťa. Nie pre dospelého muža. Výsledok? Samozrejme, že telo AJ schudne. Jasné. Ale do kytičiek idú svaly, kostná hmota, oslabia sa orgány a spomalí sa metabolizmus.

Návrat nazad z takého chudnutia je neuveriteľne náročný a len málokto to dokáže. Preto aj z vlastnej skúsenosti radím, skúste sa premôcť. Začnite chudnúť aj civičiť naraz. Pritom cvičením nemusíte myslieť hneď ťahanie činiek. Stačia prechádzky.

Ale ak by ste sa dokázali premôcť, pohyb veľmi prospieva. Mal by trvať aspoň nejakých 20 minút (radšej 40) a mal by byť aspoň tak intenzívny, že prinúti srdce trochu rýchlejšie ťukať. Veľmi uspokojivým kompromisom medzi niečím a ničím je chôdza. Ak si dokážete denne vymyslieť zámienku, kam by ste sa vybrali v nejakej veci a je to tak na 20 až 40 minút rýchlejšej chôdze denne, ste za vodou.

Ja som si napríklad prestal kupovať električenku. (Auto nemám, v Bratislave mi veľmi nedáva zmysel.) Každý deň peši idem tam, kam potrebujem. Tak zaistím pohyb. Viem, môžete namietnuť, že to nie je na čistom vzduchu v lese. Ale keď som si pre život už vybral mesto, tak sa nemám čo sťažovať. Je to proste riešenie – chodiť peši. Dlhšie vzdialenosti sa dajú riešiť mestskou hromadnou dopravou. Kolobežka je v súčasnosti obľúbeným riešením prepravy po meste – nie elektrická, ak chcete chudnúť.

Choďte, ak nemusíte stáť. Stojte, ak nemusíte sedieť. Seďte, ak nemusíte ležať.

Obezita väčšinou začína práve z nedostatku pohybu a z prebytku jedla.

Človek, ktorý si takto navykne žiť, je v pasci. Je príjemné sedieť celý deň pri počítači a chrúmať zemiakové lupienky či mliečnu čokoládu. Obezita prichádza pomaly, dlho ju nezbadáte. A potom je už neskoro.

Preto na jej odstránenie bude najefektívnejšie, ak rozrušíte staré navyknuté vzorce.

 • Jedli ste často a veľa? Tak začnite jesť pravidelne a primerane.
 • Jedli ste nevhodné a nezdravé jedlá? Tak to zmeňte a začnite jesť zdravú stravu.
 • Jedli ste len 2 krát denne? Večer a v noci? Tak to zmeňte a jedzte pravidelne.
 • Vyhýbali ste sa pohybu? Tak sa začnite hýbať systematicky.

Takéto zmeny zvyčajne vedú k rýchlym prvým výsledkom = sami uvidíte, že niečo robíte dobre a že sa vám to oplatí.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

56 Odpovedí

 1. Odporucam vsetkym – naucte sa mat radi (ak uz teraz mate, je to skoro vyhrane) nejaky sport,
  pre velmi tucnych (akoze aj teraz pre mna) je podla mna najlepsie bicyklovanie/plavanie – bicyklovanie ma menej “overheadu” okolo a tak by som zo zaciatku odporucal to.
  Budete na cerstvom vzduchu, spoznate dedinky okolo vasho bydliska, pripadne rozne horske chodnicky a ak zlakate aj partnera/ku, tak je uspech velmi blizko.
  Najlepsia je horska cyklistika, lebo pri sliapani do kopca sa jednoducho clovek nemoze ulievat – a ked uz nevladze sliapat tak aj pesia turistika s 10-15kg “strojom” nie je vobec nenarocna…

 2. Moj clovek – radsej umrem od hladu, ako sa hybat! Ale na druhej strane, raz som drzala dietu a po celu dobu poctivo 2x tyzdenne cvicila – to bola postavicka! Teraz si radsej davam bacha, nech uz tak vela nepriberiem, aby som sa nemusela zasa raz hybat!!!

 3. ..bez športu nemôžem dýchať..aj teraz som poštopkaná na hlave a na lakti :-))) vyletela mi noha na biku a aj tak ma to neodradí :-)Bikovanie je nádhera Maho :-)Zo začiatku som nemala kondičku a kopce som musela vyšľapať pešo, ale teraz je to pohodička a beriem si foťák, niekedy aj ďalekohľad, takže to nie je iba o športe.Čím skôr začnete, tým skôr prestanete vnímať telo a začnete sa baviť.Spoznáte kopec zaujímavých ľudí, ktorých stretnete iba pri športe a aj postava je kompaktnejšia..vrelo odporúčam

 4. Ste super,zatiaľ som žiadny spôsob chudnutia nevidela napísaný reálnejšie. Všade píšu samé nezmyselné veci s ktorými ešte viac priberiete. díky moc,moc,moc!!! PS:na tento spôsob chudnutia som síce postupne prišla, ale nikdy som si to nechcela pripustiť a zase som upadla do prejédania sa, teraz mám však ovaľa vačšie odhodlanie..

 5. Dnes som sa náhodou dozvedela o tejto stránke a tak som ju hneď prišla omrknúť. Naozaj musím pochváliť spôsob, akým je písaná, je to také voľné a hlavne niekym už zažité a teda aj overené.
  V rámci novoročných predsavzatí som si aj tento rok dala dostať sa na moju normálnu váhu, ktorú som stratila po 2 rokoch hektického života v zahraničí. Už dlhšiu dobu sa snažím minimálne 2x týždenne plávať, kažý deň podstivo robím 100 brušákov, milujem zeleninu a ovocie a len občas zhreším nejakým nie práve najzdravším jedlom. Problémom však je, že po určitom čase príde deň, keď zrazu stratím všetku moju motiváciu a odhodlanie a siahnem po celej tablučke čokolády, ktorú obyčajne nasleduje aj nejaká ďalšia nezdravosť…
  Vie mi niekto poradiť, ako takéto stavy prekonávať?
  Už dva roky bojujem s tými 8 kg, ktoré sa ma proste držia ako kliešť. Viem,že sú ľudia, ktorí sa snažia schudnúť omnoho viac ako ja, ale myslím, že každý, kto chudne vie, aký je každý kilogram navyše na obtiaž…
  Veľmi by mi pomohla nejaká pozitívna rada a povzbudenie…

 6. Joj, vy môžete a nechce sa vam, mne sa chce cviciť a nemôžem. Celý život som rada a veľa cvičila, neprekážala mi ani obezita, ale som sa tak zodrala, že ma najmenej bolia klby keď sa nehýbem.Obezitu už nemám, lebo viem to čo vie aj Mirko Veselý. Stihla som to ešte pokiaľ som sa mohla viac hýbať. Teraz je to už ťažšie. Už viac-menej mi zostáva tá myš. Hýbte sa kým môžete.

 7. Ahoj,aj ja som zacala chudnut piatok min.tyzden,pripravila som sa na to psychicky.Nakupila som si len potraviny,ktore mi budu uzitocne a zeleninu, ovocie…teoreticky,ako sa pali tuk ovladam,len prakticky som to nestihla zrealizovat od mojej puberty,uz mam plne zuby pocuvat od ludi,aka by som bola kocka,keby som bola o 10 kil lahsia.Viem,kde bol moj problem,neviem pomaly jest,hltala som vela a naraz a pohyb na prijem bol maly…..kupila som si pernamentku do fitka,tak som sa konecne prinutila a neverili by ste,zacalo ma bavit..nie len to,ale aj aerobic,plavanie.Nakoniec aj mamin pes sa tesi,ze si moze konecne pobehat po snehu.Najviac sa tesim,ako speciem nechutnu slaninu na chrbte,ktorej pohyb denne sledujem v zrkadle a potom si obleciem bedrove rifle a tricko s otvorenym chrbtom…to je motivacia…vsetkym drzim palce,pohybu zdar..

 8. Mám 39 rokov a minulý rok som úpravou stravy a chodením do fitka 2x týždenne schudla 11 kg.Nie som už obézna,ale nadváhu mám stále.Potrebujem ešte schudnúť 15 kg.Cvičím ďalej,ale priznám sa,že pomaly už nevládzem.V čom tkvie môj problém?Snažím sa 3 týždne,ale týždeň pred ženskými dňami ma prepadne nástojčivá a neovládateľná žravosť.Uvedomujem si to a hnevám sa na seba,lebo sa vtedy neviem ovládať.A čo som schudla za 3 týždne,naberiem za pár dní.Uvažujem aj nad pomocou lieku Reduktipu,čo mi ponúka internista,ku ktorému chodím raz za 3 mesiace,aby ma zmerali,ako chudnem.Vám chlapom takto neblbnú hormóny,takže tento stav asi nepoznáte,ale ja som z neho už zúfalá.Má niekto skúsenosti z Reduktipom?

 9. Táto Monika z 24.01. som ja – Monika T. ešte pred registráciou.Len pre poriadok.

 10. Monika: Tá žravosť – na to by som sa sústredil. Ak dokážeš 3 týždne pracovať a potom to “skazíš” žiadny liek na svete nepomôže. Dopapáš ho a žravosť je nazad. Chcelo by to analýzu prečo žravosť a ako by sa dala zmierniť – trebárs jesť viac, ale iné veci.

 11. Miro,ďakujem ti za odpoveď,na stretnutí budem mať ešte zopár otázok.Teším sa naň.

 12. Milá Monika, mám rovnaký problém. Jem úplne normálne a asi týždeň pred ž.dňami by som zjedla aj koňa. Najprv naslano, potom nasladko a dokola. Strácam pocit hladu a nasýtenosti a stále sa cítim neuveritelne spuchnutá. Ešte aj v noci ma neobtažuje vstať a napakovať do seba niečo. Potom dlho trvá kým sa dostanem do normálu.

 13. Ten pohyb nie je až taký fuj. Skúste to s tancom. Pustite si hudbu a trochu sa pohybujte. Ja teraz chodím do kurzu orientálneho tanca 2 x do týždňa ak je to možne. Okrem toho si zatancujem aj doma. Cvičiteľka nám, ktoré sme obézne veľmi pomáha. Jej heslom je “kazdá žena je pri tanci krásne”. Mojim úspechom nateraz je, že sa mi zastavilo už neviem ktoré priberanie. A tá obezita je naozaj sviňa.

 14. Odkaz pre Moniku.
  Presne viem, ako sa ten týždeň cítite. S Reduktipom skúsenosť nemám, a asi by ani v ten konkrétny týždeň nepomohol, ale Bellasin je veľmi dobrý. V našom veku je tá žravosť výraznejšia a toto ju výrazne potlačí a ešte to má množstvo stopových prvkov a kadečoho iného, čo organizmus pri chudnutí potrebuje. Držím palce. Ja som si ešte k tomu kúpila chróm. Potláča chuť na sladké.

 15. Dobry den!
  Nahodne som objavila tieto Vase stranky a blog na “sme.sk” a musim povedat, ze pisete velmo dobre ;-). Len na tom cviceni by ste este mali trocha “pocvicit” ;-). Ano, mozno je to tazke zacat sa hybat po rokoch nicnerobenia… ale potom to uz ide samo od seba – to by ste mali podla mna viac zdoraznit. Pohyb je ako droga – je to vysoko navykove a ked si raz clovek zvykne a naraz z nejakeho dovodu nemoze (uraz..) ma celkom fajne abstinecne priznaky – nevrly, cele telo boli… a ked si konecne moze zacvicit znova – je cely stastny ;-) – to mam z vlasnej skusenosti – uz roky (presnejsie 12 rokov) sa venujem boxu, kickboxingu, zapaseniu a jiu-jitsu, posilovaniu… (trenujem denne 1-2 hodiny) a mozem povedat, ze vynechat viac ako 1 den je pre moje telo (a hlavne dusu) utrpenim. A tiez by som az tak velmi nezdoraznovala “idealnu” vahu – kazdy ma inu, podla mna sa to neda posadit do vseobecneho vzorca: napr. ak ma niekto “tazku kostru” – co je dane geneticky, pri “idealnej” vahe by vyzeral naozaj ako chodiaca kostra ;-)… co je dolezitejsie ako vaha, je %tuku. Ako priklad mozem uviest sama seba – mam 160cm/75kg – poviete si, ze som strasne tucna. Ale, ono je v tom jeden problem – moje %tuku je 18%, co pre zenu v 40-ke nie je vela, zvysok je “lean mass”. A tiez nenosim zrovna velkost “small”, ale large alebo Xlarge. Ale citim sa dobre, pravdepodobne lepsie ako keby moja hmotnost bola tabulkova. Preco to hovorim: podla mojho skromneho nazoru by ste mohli zacat zdoraznovat trochu viac %tuku a nie hmotnost. Kto kolko vazi nie je az take dolezite, kto ma kolko tuku je pravdepodobne dolezitejsie ;-)
  Este raz vdaka za dobre clanky! A pohybu zdar!

 16. vsetko je o pevnej voli! ja ju urcite nemam. nie som tucna, ani nemam nadvahu, ale aj tak by som chcela schudnut par kil. tak som si pred mesiacom kupila posilnovaci stroj s cinkami aby som mala aspon troska pohybu. este som sa ho ani nedotkla, len ked som utierala z neho prach. ha. ako sa mam prekonat a zacat sa hybat? poradte niekto. pa pa

 17. anonym: No ako sa donútiť… daj si budík na určitú hodinu a keď zazvoní MUSÍŠ začať cvičiť. Ak to nedokážeš, tak si si kúpila dosť drahý vešiak. Niekedy pomôže chodiť do fitka, je tam viac strojov a ak chodíš s niekým, tak ťa to ťahá nevyhovárať sa.

 18. Ahoj, naštěstí netrpím na PMS – premenstruační syndrom. Nedávno jsem ale četla článek, který se tomu věnoval. Pokud držíte dietu a máte týden před menzes, měly by jste v dietě trochu polevit, jíst 3 pořádná jídla denně a prokládat to svačinkami. Na oběd tedy nejíst jen zeleninový salát, ale dát si ho o trochu bohatší, aby zasytil. Podle nějakých výzkumů by mohla pomoct strava bohatá na vápník, takže na svačiny by to měly být jogurty, banány, nízkotučné sýry apodobně. Prostě se nemá jít násilím proti tělu, protože jinak je výsledkem právě nájezd na lednici a vybrakování zásob s čokolábou…

 19. Jojo: v žiadnom období života nie je rozumné jesť len zeleninový šalát na obed! Ale je fakt, že v čase menštruácie treba jesť o niečo viac, lebo aj telo má väčšiu spotrebu.

 20. no ano….ale mne sa nezda ze mam vacsiu spotrebu,…vzdy ked sa mi za mesiac podari zhodit 2-3 kg a potom “to” na mna pride tak su naspat…citala som nieco o soli, ze sa nema vela jest lebo viaze vodu v tele…suvisi to aj s tym?

 21. xXx: Soľ môže naviazať trocha vody. Čo je to “to”? Ak menzes, tak tam môže ísť o krátkodobé zvýšenie hmotnosti – to je normálne. Ale ak “to” je záchvat žravosti, tak na vine je malá disciplína. Na takéto diskusie je lepšie využiť fórum https://www.chudnutie-ako.sk/forum/

 22. píšete pekne o neprejedaní sa v PMS. Na mňa to príde tiež ale nie že by som mala chuť veľa jesť ale mám neprekonateľnú chuť na čokoládu a sladké všeobecne. Čo sa mi darí inokedy úspešne potláčať silou vôle v tieto dni sa mi nedarí – jednoducho je to pre mňa nemožné. Najhoršie na tom je, že keď si poviem, že si dám len kúsok na potlačenie chuti potom sa už nedokážem zastaviť, moja chuť jednoducho stále rastie. Ale došla som na to, že keď na mňa prídu chute na sladké nedám si čokoládu ale schválne robím sladké jedlá ako palacinky a tak. Sú síce nezdravé ale jem ich s polievkou a nezjem ich potom toľko. Naviše je to jedlo a nie maškrta, a keď dodržím nejesť s toho veľa tak sa mi váha nepohne a chuť na sladké ma rýchlejšie prejde ako keby som si to odopierala.

 23. podla mna sa bez cvicenia aspon 5x do tyzdna neda schudnut ucinnym sposobom…skusala som vsetko. jedla som len tolko co potrebuje moje telo, no necvicila som a vysledok bol asi taky, ze o mesiac som mala “trosku” volnejsie nohavice….potom som zacala cvicit KAZDY DEN hodinu – pomalsie cvicenia, zeby susedia sa neprisli stazovat, ze skacem moc :-D no a po mesiaci som sa vopchala do mojich starsich (vyradenych kvoli obezite) nohavic….a som happy. cvicim dalej, papam zdravsie, ale nedrzim ziadnu dietu. a uz som taka chuda ako na strednej skole ;-) tak len pekne cvicte a netrapte sa dietami. tie akurat naburaju vysu psychiku a budete sa citit slabo a nervozne. MOJE HESLO: radsej polku kurcata a hodina cvicenia denne, ako 2 hryznutia…

 24. Poradi mi niekto ako je to s frekvenciou srdca pri cviceni?Som absolutny laik a docitala som sa ze ak chcem schudnut srdce musi dosiahnut urcitu frekvenciu.Je pravda ze ak tu vypocitanu idealnu frekvenciu prekrocim prestanem potom tuky spalovat?Neviem sa to nikde docitat poradte niekto prosim dakujem

 25. takze by snad aj stacila 20 minut skakania na svihadle alebo plavat v bazene?co tak jazdenie na koni?to asi neni tak ucinne co?

 26. Mňa by zajímalo či sa môže cvičiť aj večer okolo 19-tej.Či to nenaruší nejako spánok. Ďakujem

 27. Ahoj Mirko,
  ako casto by som mala cvicit? Mam 74 kil pri 159cm postave a som typ hrusky, tak si to vies predstavit|Cvicim denne aj dve hodiny, ale vobec nechudnem. Cvicim na stacionarnom bicykli, aerobic, cviky na brucho, s pristrojom na nohy… Nemozem povedat, ze by som sa zdravo stravovala, ale vydaj energie mam urcite dost velky. Aj ked zatial nic nepomaha. Cvicim takto uz druhy rok.

 28. juju: ono je dobré skôr než sa do niečoho pustíš, naštudovať si to. vedela by si, že cvičenie bez úpravy stravy na chudnutie nestačí. zmeň stravu a pri tej hodinke cvičenia denne sa musí váha pohnúť.

 29. ahojte vsetci,tak pribudol k vam novy clen,som v zahranici a tiez to nie je jednoduche,hlavne koli potravinam,ktore nepoznam.Nemam tu vahu,ale na veciach citim ze sa zacina nieco menit a mna uz netlacia tak nohavice.mam taku otazku?kedy je najlepsie cvicit?cvicievala som doobeda,ale cvicievam aj vecer,pytam sa koli tomu,ze aka pauza by mala byt medzi cvicenim a jedením,lebo mne to vzdy tak vide ze po cviceni mam ist jest.Cvicievam 50min na orbitreku.moja vaha 65,vyska 164,mam 30rokov

 30. hozka: najesť sa po cvičení (hlavne bielkoviny živočíšne ako kuracie prsia alebo tuniak) je veľmi dobré, organizmus sa hneď môže pustiť do práce

 31. Čauko Mirko aj ostatní!
  Chcem sa spýtať: Veríte, že by celulitída mohla nejakým spôsobom zmiznúť na problémových partiách?
  Aký máš(máte)názor na anticelulitídové a spevňujúce prípravky a či má zmysel sa všeobecne krémovať. Ďakujem.

 32. Jana: je to veľmi individuálne, naslepo ti zodpovedne neodpovie nikto. Tie prípravky môžu niečo zlepšiť, ale či to stojí za tie peniaze… skús ísť do fóra, tak sa už o tom bavili.

 33. Admin je halusaak ! :D….jo ja chudnem uz dost dlhu dobu…zranil som sa pri sportovani a mam problemi s kolenami…mam welky problem pri hrani :basketballu a footballu….ako mozem obmedzit sport a pritom mozem schudnut ??……poslite mi to na mail …Ďakujem

 34. Viem ze to mozno vyznie hlupo,ale pravda je taka ze mna chodenie po okoli moc nebavi a to som z Modry ,ktora je celkom obkolesena Malymi Karpatami.Problem vsak nastava vo chvili ked si polozim otazku kam by som dnes v tich Karpatoch siel, odpoved mi da moje svedomie ze som uz vsetko v nich videl ,ze ma tam uz nic neprekvapi a v tedy pride ta situacia ked si znova polozim otazku tak na co pojdem von ked som uz Modransku prirodnu krasu videl?? A v tom je asi moj problem,prosim poradte mi.

 35. Nuž to sa musíš zamyslieť, či máš ísť do prírody pre výhľad, alebo pre zdravie. Sú ľudia, ktorí robia prechádzky na bežiacom páse celkom bez vyhľadu.

 36. Ahoj Mr. spek, neda mi sa neozvat. Obycajna chodza moze byt vzrusujuca iba ak pre moju 11 mesacnu dcerku, ktora sa prave uci chodit a je to pre nu novinkou. Pre nas, ktori chodime po svete uz vyse 20 rokov je to nuda, rutina a stereotyp, teda nic povznasajuce. Aby si sa vyhol nude, potrebujes sparingpartnera, priatelku, brata, kamosov, niekoho s kym rad travis svoj cas. V zaujimavom rozhovore s blizkimi si ani nevsimnes, ze chodite. Mam to overene, na vlastnej skusenosi, chodievala som na vandre so sestrou. Do Malych karpat. Alebo vymen dve nohy za dve kolesa, na bicykli je to tiez fajn.

 37. ….je cas schudnut………respektive cas na pohyb….. dost bolo lutosti–a vyfajcenych cigar….. ooooo..dufam ze sa podari,,,,

 38. tak ako všetko čo sa nepoužíva na ľudskom tele starne skôr, tak aj to čo sa jednostranne zaťažuje a nesprávne zaťažuje starne skôr – a dôchodok ďaleko a všetky povolania sú jednostranným zaťažením organizmu

  a že doma nechceme mať zrkadlo a v naivnej viere sa opíjame rožkom, že nám to predsa nehrozí platia zamestnanci a zamestnávatelia – tu ale je potrebné podotknúť, že nie všetci zamestnávatelia a nie zo všetkých príjmov – strašné odvody do poisťovní, ktoré sa minú vždy

  a s so zdesením čítam štatistiku, že na úrovni zdravía človeka sa podieľajú potraviny takými a takými percentami, životné prostredie takými a takými percentami a rozmýšľam ako sa dá taká štatistika získať,
  všetci jeme to isté, všetci máme rovnaké životné prostredie, všetci berieme tie isté lieky, hoci aspoň prvé dve veličiny by mali byť rozdielne

  nebuďe leniví v žiadnej činnosti, ktorá mení zaužívaný stereotyp stravovania, pozerania televízie, internet a podobné nezmysly , neostávajte dlhšie v práci, nenechávajte si kradnúť zo svojho času na cvičenie, zo svojho času na odpočinok. lebo sa to ekonomickým slovníkom povedané nikomu neoplatí, v tomto ohľade radím byť sebec najvyššieho stupńa a radšej vážiť potraviny po lyžičke kým dosiahnete ten životný štýl, aký sa za daných okolností dá dosiahnuť

 39. Ja sa snažim schudnut už velmi dlho… no nikdy nemam pevnu volu.. no postupom casu .. to nejak prislo a chcem byt štihla mam okolo 68kil a pri 162 cm postave to nieje žiadna výhra … každy den sa chodim korčulovat .. aspon 1 hodinku .. a večer 5 min beh po zahrade.. potom sa strašne spotim a po behu ešte 60 brušakov .. strašne by som chcela schudnut aspon na 59kilo. Len mam problem zo stravou menim skusam.. nohavice su mi uz uz volne.. ale neviem snazim .Moja kamaratka Schudla za 2 mesiace 12kil. Chcela by som aj ja.. jedla len rano ,desiatu a obed a potom na olovrant jablko a 3litre vody. Male porcie. DUfam ze i ja schudnem . A odkazujem Nikdy sa nevzdavajte.

 40. Ja mám 16 rokov.
  Momentálne mám nohu v sádre a už sa neviem dočkať kedy ju odložím.
  Chcem so sebou niečo robiť a na 100% som odhodlaná len mi poradte aké cviky mám vykonávať. Som ochotná sa namakať na sebe…
  máme doma aj eliptický trenažér s čím mi radíte kombinovať to aby to nebolo stále to isté dokola….
  Ďakujem :)

 41. Naty kým budete s nohou v sadre, radím prejdite si pár kníh o výžive. Vedomosti sú pri chudnutí dôležitejšie ako iniciatíva

 42. Knižky som už prečítala :) len teraz nejaké účinné cviky :)by sa zišli…
  A na internete je len schudnite bez námahy…. ALe ja chcem námahu :D

 43. Naty aj na tejto stránke je princíp cvičenia popísaný. Ak to nestačí, spojte sa s osobným trénerom. Je lepšie cvičiť takú zostavu, ktorá je určená pre vás, než niečo univerzálne.

 44. Ahoj Mirko
  pomohol by si mi so stravou pri kandide v trávení? Ďakujem Danka

 45. Daniela nie som lekár, ani kvalifikovaný poradca, akékoľvek zdravotné problémy je potrebné konzultovať s odborníkom.

 46. Ako je mozne, ze mam po kazdom cviceni kilo navyse??? Zacala som minuly tyzden s jumpingom a odvtedy dva kg hore! Stravu mam v poriadku, male porcie vyvazenej zdravej stravy plus neveceriam. Tak kde je problem?

 47. Anddy neviem. Poraďte sa s trénerom alebo lekárom, naslepo vám nik neporadí. Inak nevečerať je blbosť.

 48. poradili by ste mi ako vela nepribrat v tehotenstve? aky pohyb mozem? rychla chodza na beziacom pase nevadi? do akej tepovej frekvencie? som rok po narodeni prveho babatka a uz cakam druhe. nestihla som este vsetko zhodit po prvom tehotenstve a tak sa bojim, ze pri druhom budem velmi tucna. prosim poradte.

 49. Chcela by som sa spýtať či je vhodné ak ráno športujem (plávanie) predtým niečo raňajkovať, alebo najesť sa až po športovaní? ďakujem

 50. Co sa tyka sportu, mozem vrelo odporucit nordic Walking ale fakt dost svizny….robim ho uz nejaky cas a neviem s tym prestat….mam sluchadla na usoch , pustam si rychlu tanecnu hudbu a poviem vam, som v inom svete , az sa mi chce castokrat tancovat na ulici tak ma to kymaca….vidim prirodu, citim vone, vidim reakcie ludi/vacsinou zvedave, muzi hltaju ocami a zeny vacsinou zavistlive pohlady/-asi ze som sa obliekla sexi a idem si pohybujuc bokmi…poviem vam, muzi mi uz aj zatrubili, mnohi ludia sa pristavuju a pytaju sa ako sa palice pouzivaju…vyskusala som zopar sportov ale tento mi sedi velmi pretoze som velmi pohodlny clovek a tu vlastne iba chodim. a k tomu pridem domov spotena a stastna…nasla som si Sport ktoremu si myslim ostanem verna…konecne sa nemusim vyhovarat ze sa mni nechce….caute a drzim nam palce ..Andrea

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod. Jednu vetu. Ako schudnúť? Najlepšie  40 kíl do zajtra. A ideálne? Počas

Koľko energie má mať jedno jedlo?

Pomerne častá, ale zároveň ťažká otázka znie, koľko zjesť v jednom jedle energie.Tá otázka je problém najmä preto, že vlastne to podstatné sa z nej

Ako správne vtiahnuť brucho?

Asi každý, kto schudne z väčšej váhy bude mať problémy s bruchom. Postava potom, čo bol niekto obézny už zvyčajne nikdy nebude tip-top. Čo už,

Čo s dobrotami? Zrušiť, či nahradiť?

Je to vlastne zaujímavý problém. Keby sme sa vec pozerali striktne logicky, všetko by bolo jasné: Čokoládky, bomboniéry, keksy, čipsy, klobásky, koža z grilovaného kuraťa. Prospievajú

Bulgur

Bulgur je predvarená nalámaná pšenica. Využijete ho predovšetkým ako klasickú prílohu k jedlám, ale výborný je aj v šalátoch. U nás je táto potravina o niečo menej známa, ale

Naraz veľa a zriedkavo. Tak sa tučnie!

Asi najčastejšou príčinou obezity je nepravidelné jedenie. Dlhé hodiny sa neje vôbec. Doobeda si možno dávate kávu – tá totiž pekne potlačí pocit hladu. Potom

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu.

Pahrebové zemiaky v paneláku

Zemiaky pečené v šupke s ničím a kyslým mliekom. Upiecť zemiaky v popole ohniska a potom ich ešte celkom horúce pohltať. Tak nejako môže vyzerať

Ľanové semienka

Jednou z potravín, ktoré by ste mali mať doma v hojnom množstve, sú ľanové semená. Odborníci ich odporúčajú vďaka vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín typu n-3.

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom

Cviky na chrbát

Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.