Kontrolný zoznam

Mám za sebou vyše 10 rokov života po schudnutí. Nie je ľahké udržať si váhu. Chcem vám dať do rúk nástroje a tipy, ktoré vám pomôžu. Pomôže, ak máte aj niečo, čo vám pomôže držať sa na jednej ceste. Bude vás to stále ťahať nabok. V tejto kapitole si teda položíme akési koľajnice. A vedľa nich ešte pre istotu aj mantinely.

Veľa z nášho chovania riadi len zvyk. Nie logické uvažovanie. Niečo sme sa naučili a potom to už len opakujeme. Je to výhodné, šetrí nám to čas a aj energiu.

Ak je však niečo zvyk, znamená to, že sa od neho dá aj odvyknúť. Potom si môžete vytvoriť nový návyk.

Neradi sa vzdávame – čohokoľvek

Psychológovia už dávno zistili, že všetci máme spoločnú vlastnosť. Neradi sa vzdávame toho, čo už je naše.

V praxi to znamená, že ak si niekde na dovolenke kúpite nejakú bezvýznamnú maličkosť, táto má pre vás zvyčajne len malú cenu. Ani ju nepotrebujete. Možno vám dokonca zavadzia. No nedokážete ju vyhodiť a ani predať.

To sa dá previesť aj do oblasti stravovania, či iných návykov. V súvislosti s chudnutím potom môžeme mať problém, pretože sa „držíme“ toho, čo už máme (radi).

 • Na klobásy mi nesiahajte, tej chuti sa nemôžem vzdať.
 • Mám zvyk večer relaxovať pri televízore, to mi neberte.

Ak máte pocit rizika straty, viac to bolí. Preto ľudia tak ľahko siahnu po rôznych krátkodobých diétach. Stále majú pocit, že po diéte nič nestratia. Táto logická chyba v myslení vedie k jojo efektu.

Ak idete po nevychodenej ceste, je to namáhavejšie. Budete potrebovať viac energie. Nebojte sa preto zdravo jesť!

Základom je kontrolný zoznam

Tento psychologický trik poznajú obchodníci aj manažéri. Čo sa dá merať, to sa dá zlepšiť. Môžete ho použiť aj na súkromný život.

 • Viete presne čo máte robiť.
 • Môžete kontrolovať, či to dodržiavate.

Ak splníte každý deň požiadavky, stačí to na to, aby ste čoskoro začali dosahovať výsledky. Postup som podrobne popísal v knihe Rýchlokurz chudnutia. Nájdete ho aj v e-mailovom kurze chudnutia, ktorý je zadarmo. Telegraficky teda: Máte na každý deň rovnaké úlohy.

 • Jedzte zeleninu pred každým jedlom.
 • Jedzte 5 krát denne.
 • Dodržiavajte pitný režim.
 • Denne rýchla prechádzka aspoň pol hodinu.
 • Spánok a dostatočná relaxácia.

Pravidelné dodržiavanie týchto denných úloh stačí, aby ste dosiahli výsledky. Vytlačte si tento kontrolný zoznam niekde na zrkadlo v kúpeľni a denne si vyplňte, či ste to splnili, alebo nie.

Kto nezapisuje, nemáva výsledky. Poznám viacerých ľudí, ktorí schudli desiatky kíl. Vždy mali poruke denníček do ktorého si zapisovali čo zjedli. Pomôže vám aj fotoaparát. Všetky jedlá si fotografujte. Je to podobné, ako zápis, len rýchlejšie. Zápis je forma kontroly. Často sa stane, že by ste si dali niečo dobré, ale v zápise by sa to „zle vynímalo“. Aj tak sa dá skrotiť naša túžba.

Zapisujte si všetko, čo pre vás môže mať neskôr význam. Základné dlhodobo zaujímavé údaje sú

 • Obvod pása (stačí raz a 2 až 4 týždne).
 • Váha (stačí raz a 2 až 4 týždne).
 • Výnimky v jedení, alebo cvičení (každú si nemilosrdne zapíšte)
 • Dobré pocity (zapíšte si, ak odoláte niečo si nedať, motivuje to)

Taký zápis je jednoduchý a upozorní vás, ak niečo nie je v poriadku. Stačí, že váha stojí a vy chcete vedieť, prečo. Stačí rýchly pohľad do zápisu. Výnimiek akosi pribudlo… Hneď viete, čo sa deje. Nie, nepriberáte zo vzduchu. Skôr z tých maškŕt a vynechaných tréningov.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Pokiaľ máte trpezlivosť, neublíži pár týždňov zapisovať si aj to, čo ste jedli a aj prípadné úspechy či problémy, ktoré sa objavili.

 • Čo ste jedli, ako ste cvičili.
 • Významné ťažkosti (choroba, stres, nespavosť, hádky s partnerom, problémy v práci, strach zo skúšky, chute na sladkosti, zhoršené dýchanie, kašeľ).
 • Zažívacie problémy (hnačka, zápcha, vetry, zmena zápachu alebo konzistencie stolice)
 • Iné ťažkosti (nesústredenosť, únava, zlosť, smútok, migréna, poruchy menštruačného cyklu, erekcie, vyrážky, ekzémy, častý hlad).

Viem, zapisovať si toľko vecí je dosť otravné. No ak pár týždňov vydržíte, môže sa vám to zísť. Najdôležitejší dôvod: ak sa po zahájení zdravšej stravy začne hromadiť viacero problémov, je to vážny signál. Asi niečo nie je v poriadku. Možno nechtiac robíte nejakú chybu.

 • Napríklad ak mávate občas hnačku, môžete pozrieť, aké ste mali predtým jedlo. Tak sa dá odhaliť, že niektorá potravina vám robí ťažkosti.
 • Alebo zistíte, že občas zlyháte a začnete maškrtiť. Môžete si všimnúť že tomu vždy predchádza nejaká udalosť, trebárs hádka s partnerom.
 • Alebo si všimnete, že vaša migréna sa ohlási vždy potom, čo si dáte nejaké údeniny.
 • Únava sa môže spájať s tým, že potrebujete pridať prílohy k jedlám (typická je ak máte v strave málo sacharidov).
 • Alebo ste v strese a prejaví sa to tak, že sa vám zhoršuje sústredenosť. Stres sa dá navodiť aj tak, že málo spíte a priveľa cvičíte a pracujete.

Jednoducho takýto zápis sa vám môže dosť hodiť.

Väčšinou stačí zapisovať si podrobnejšie poznámky len pár týždňov. Keď si vytvoríte nové návyky, zapisovanie stratí význam.

Niektoré parametre je ale dobré zapisovať si dlhodobo. Hmotnosť, obvod pása, návštevy posilňovne. To je dobré mať na očiach denne. Napríklad na chladničke, alebo na zrkadle. Stačí letmý pohľad a viete, či je všetko v poriadku.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Alkohol a chudnutie

Alkohol je pri chudnutí nepriateľom, ktorý vám bráni dosiahnuť výsledky hneď viacerými spôsobmi. Preto si vydajte svoj osobný zákaz používania alkoholu. Je to výhodnejšie a

Sacharidy

Jedna z neprávom najviac démonizovaných zložiek potravy sú sacharidy. Tuční ľudia sa boja jesť chlieb, prílohy. Nazdávajú sa, že z nich sa priberá. V tomto

Ako schudnúť

Návodov na chudnutie je už plný internet. Mnohé sú celkom nezmyselné. Väčšina je odpísaných. Ale tento môj návod sa vám nebude páčiť. Síce funguje, ale

Pitný režim

Piť treba. Lenže pitie je záležitosť, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Za deň vypije tak dve tri kávy a po večeri možno pivo.

Prevod kJ na kcal

Kcal násobte číslom 4,2 a máte hodnotu v kJ. Alebo naopak kJ deľte číslom 4,2 a máte hodnotu v kcal. Príklad: 8 000 kJ = 1

Zdravé a nezdravé tuky

Tuk je jednou zo základných živín v našej potrave. Porozumenie tukom je látka, ktorú prenecháme odborníkom na chémiu. Aj pri veľkom zjednodušení látky to bude

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.