BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Barličky pri chudnutí

Schudnúť je ťažké. Chce to disciplínu a sebazaprenie. Preto často hľadáme niečo, čo by nám v chudnutí dokázalo pomôcť. Alebo zľahčiť prácu, zmierniť utrpenie. Takéto pomôcky označujem ako barličky. Vďaka nim sa človeku ľahšie ide na ceste životom, alebo chudnutím. No nie vždy.

Barle v skutočnom význame slova znamenajú oporu. Človek, ktorý z nejakého dôvodu nemôže riadne chodiť sa vďaka barlám môže presunúť. Nahradí tak bapríklad boľavú nohu. No aj v tomto prípade je dobré vedieť, že barla je náhradné a provizórne riešenie. Po pár mesiacoch jej použitia sa zvyčajne ukáže, že mnoho svalov vďaka nej oslablo. Človek potom potrebuje rehabilitáciu nielen na pôvodné zranenie, ale aj na kompenzáciu stavu po použití barly.

Pri chudnutí barličkou môže byť liek na chudnutie. Alebo umelé sladidlo. Alebo cheat days (podvádzacie dni). Alebo nejaký druh cvičenia v štúdiu krásy kde stroj spraví viac práce, ako vy. Prípadne to môže byť aj krabičková diéta, ktorá plní úlohu barličky. Takéto uľahčenie situácie tiež môže byť na prvý pohľad veľkým pomocníkom. Na druhý pohľad však uvidíte, že môže byť aj zákerné a vypomstí sa vám. Nuž a teraz si to prejdime trocha podrobnejšie.

Lieky na chudnutie

Zmierniť utrpenie sa vám môže podariť pomocou niektorých liekov. Aspoň z tejto koncepcie vychádzajú lieky zvané anorektiká. Po slovensky to znamená lieky na tlmenie pocitu hladu. Dáte si ho a zabudnete aj jesť.

Všetky lieky tohto druhu sú momentálne stiahnuté z predaja. Ich neželané účinky boli oveľa horšie, ako efekt.

Taký liek, ktorý mierne stlmí vašu chuť do jedla, môže veľmi pomôcť – predovšetkým na začiatku. Aspoň tak to zodpovedá predstave väčšiny začiatočníkov v chudnutí. Ich predstava je prostá: "Pomocou liekov zmiernim najhoršie príznaky hladu."

Lenže my vieme, že taká barlička vám pomôže len po nejaký čas. Postupne si váš žalúdok a telo začnú zvykať, že „udreli zlé časy“. Po nejakom čase – napríklad dvoch alebo troch mesiacoch, by vaša hmotnosť už mohla byť nižšia tak zhruba o 10 až 15 kíl. Teraz už asi lekár odporučil lieky vysadiť a ďalej ísť bez barličky a pekne po svojich. Najhoršie ste prečkali, teraz je potrebné začať budovať nové návyky. Vďaka liekom sa stali dôležité veci:

Teraz už pôjdete svetom bez barličky v podobe lieku. Nemyslite si však, že to bude pevná chôdza. Pri prvom kroku spadnete na nos.

 1. Bez lieku sa znova ozve váš apetít. A že to bude hlučný návrat! Čašník tie pečené husi sem!
 2. Počas chudnutia hladovaním ste sa nič nenaučili. Neviete teda ako jesť, aby sa vaša hmotnosť nezvyšovala.
 3. "Vďaka" spomalenému metabolizmu začnete priberať aj pri energetickom príjme, pri ktorom ste predtým mohli chudnúť.
 4. Stratili ste aktívnu telesnú hmotu. Celkom zbytočne. Veľmipravdepodobne ju už nazad nezískate.

Takže po chudnutí pomocou liekov znížený príjem potravy musí pokračovať aj ďalej – dlhodobo. Prečo znížený? Pretože ak nemáte pribrať, museli by ste navyšovať stravu len o veľmi malé dávky a to na ploche mnohých mesiacov. Prešiel som tým, je to zverstvo. Neodporúčam - tudy cesta nevede, přátelé.

Oklamte psychiku a ona si na to zvykne

Ďalšou barličkou bývajú už spomenuté podvádzacie dni (cheat days). Na prvý pohľad to vyzerá dobre. Celý týždeň sa budem snažiť. Potom si doprajem to čo mám rád. Potom sa zas budem snažiť.

Veľmi podobný jav sme neraz pozorovali pri debatách s tučnými.

 • Pred vážením deň-dva jedli málo a nepili. Aby mali lepšie číslo, než si zaslúžia.
 • Alebo oznámili že majú dobré výsledky, no v skutočnosti si kilko odpočítali. V nádeji, že cez týždeň to dobehnú.

Takéto pomôcky sú tiež tak trocha barličky. A vypomstia sa vám.

Obabrem výsledky = nemusím sa snažiť.

Psychika je vysoko citlivá na rôzne vzorce. Už v detstve sa niekedy vytvoria schémy.

 • Ak budem plakať, dostanem to.
 • Ak to nedostávam, vytrucujem si to.
 • Nemusím sa učiť, zoberiem ťahák.
 • Až keď začnem zlostiť, všimnú si ma.

Teraz neriešim to, že takáto schéma je často spôsobená rodičmi. Dôležité je, že človek si podobnú skratku vytvorí a potom ju bude roky používať.

Podobné skratky sa formujú aj pri chudnutí.

 • Mne sa veľmi nechce, nakopnite ma niekto.
 • Doktor, schudnite ma. Dajte liek.
 • Nemusím cvičiť, zaplatím špeciálny prístroj v štúdiu krásy (alebo že by rovno liposukciu?).
 • Ja sa v strave nevyznám. Objednám si krabičkovú diétu.
 • Neviem sa prinútiť jesť rozumne. Chirurg, krájaj. Pol žalúdka preč!

Toto všetko sú snahy nejako opláchnuť realitu.

Hľadaním skratiek si vytvárate najväčšie okľuky pri chudnutí!
Miro Veselý

Ono sa to totiž vypomstí.

Ak sa snažíte jesť málo, liek vám pomôže naozaj. Ale pomôže vám riešiť hlad. Nič iné. Ak ste tuční tak to nie je preto, že potrebujete viac hladovať. Potrebujete jesť zdravo. A to vás liek nenaučí.

Podobné je to aj s ostatnými barličkami pri chudnutí. Použijete ju a stratíte nejaký čas. Nakoniec vám aj tak ostanú len tri možnosti:

 1. Konečne prejsť na rozumnú životosprávu. Natrvalo.
 2. Skúšať stále inú diétu a konštatovať trvalý neúspech.
 3. Vzdať to. Ostať v tučnom tele.

Ono totiž všetky lieky a tabletky na chudnutie sú aj tak len obchádzka. Snaha zmierniť vašu prácu. Bez tej práce však nič nedosiahnete.

Čo teda funguje na chudnutie?

Zásady som zhrnul v článku ako schudnúť. Veľa tipov a motivácie je v článku 70 tipov na úspešné chudnutie.

Potrebujete investovať svoju námahu a pozornosť. Je to váš život. Všimnite si ho občas a posúďte, či ho riadite dobre. 

Kontrolujte, či kalitu vášho života neurčuje niekto iný, alebo niečo iné. Pohodlie. Hypermarket a jeho zdanlivo výhodné akcie. Reklama. Príbuzní. Alebo aj vaša snaha obísť pravidlá hry a hľadať skratky, či barličky. Tak ako za vás nemôže tréner odcvičiť tréning, nepomôže vám nikto a nič s chudnutím, ak vy sami nezamierite svoju plnú a sústredenú pozornosť na svoj cieľ.

Napísal
Miro Veselý 
14. júla 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.