chudnutie-ako

Barličky pri chudnutí

Schudnúť je ťažké. Chce to disciplínu a sebazaprenie. Preto často hľadáme niečo, čo by nám v chudnutí dokázalo pomôcť. Alebo zľahčiť prácu, zmierniť utrpenie. Takéto pomôcky označujem ako barličky. Vďaka nim sa človeku ľahšie ide na ceste životom, alebo chudnutím. No nie vždy.

Barle v skutočnom význame slova znamenajú oporu. Človek, ktorý z nejakého dôvodu nemôže riadne chodiť sa vďaka barlám môže presunúť. Nahradí tak bapríklad boľavú nohu. No aj v tomto prípade je dobré vedieť, že barla je náhradné a provizórne riešenie. Po pár mesiacoch jej použitia sa zvyčajne ukáže, že mnoho svalov vďaka nej oslablo. Človek potom potrebuje rehabilitáciu nielen na pôvodné zranenie, ale aj na kompenzáciu stavu po použití barly.

Pri chudnutí barličkou môže byť liek na chudnutie. Alebo umelé sladidlo. Alebo cheat days (podvádzacie dni). Alebo nejaký druh cvičenia v štúdiu krásy kde stroj spraví viac práce, ako vy. Prípadne to môže byť aj krabičková diéta, ktorá plní úlohu barličky. Takéto uľahčenie situácie tiež môže byť na prvý pohľad veľkým pomocníkom. Na druhý pohľad však uvidíte, že môže byť aj zákerné a vypomstí sa vám. Nuž a teraz si to prejdime trocha podrobnejšie.

Lieky na chudnutie

Zmierniť utrpenie sa vám môže podariť pomocou niektorých liekov. Aspoň z tejto koncepcie vychádzajú lieky zvané anorektiká. Po slovensky to znamená lieky na tlmenie pocitu hladu. Dáte si ho a zabudnete aj jesť.

Všetky lieky tohto druhu sú momentálne stiahnuté z predaja. Ich neželané účinky boli oveľa horšie, ako efekt.

Taký liek, ktorý mierne stlmí vašu chuť do jedla, môže veľmi pomôcť – predovšetkým na začiatku. Aspoň tak to zodpovedá predstave väčšiny začiatočníkov v chudnutí. Ich predstava je prostá: „Pomocou liekov zmiernim najhoršie príznaky hladu.“

Lenže my vieme, že taká barlička vám pomôže len po nejaký čas. Postupne si váš žalúdok a telo začnú zvykať, že „udreli zlé časy“. Po nejakom čase – napríklad dvoch alebo troch mesiacoch, by vaša hmotnosť už mohla byť nižšia tak zhruba o 10 až 15 kíl. Teraz už asi lekár odporučil lieky vysadiť a ďalej ísť bez barličky a pekne po svojich. Najhoršie ste prečkali, teraz je potrebné začať budovať nové návyky. Vďaka liekom sa stali dôležité veci:

Teraz už pôjdete svetom bez barličky v podobe lieku. Nemyslite si však, že to bude pevná chôdza. Pri prvom kroku spadnete na nos.

 1. Bez lieku sa znova ozve váš apetít. A že to bude hlučný návrat! Čašník tie pečené husi sem!
 2. Počas chudnutia hladovaním ste sa nič nenaučili. Neviete teda ako jesť, aby sa vaša hmotnosť nezvyšovala.
 3. „Vďaka“ spomalenému metabolizmu začnete priberať aj pri energetickom príjme, pri ktorom ste predtým mohli chudnúť.
 4. Stratili ste aktívnu telesnú hmotu. Celkom zbytočne. Veľmipravdepodobne ju už nazad nezískate.

Takže po chudnutí pomocou liekov znížený príjem potravy musí pokračovať aj ďalej – dlhodobo. Prečo znížený? Pretože ak nemáte pribrať, museli by ste navyšovať stravu len o veľmi malé dávky a to na ploche mnohých mesiacov. Prešiel som tým, je to zverstvo. Neodporúčam – tudy cesta nevede, přátelé.

Oklamte psychiku a ona si na to zvykne

Ďalšou barličkou bývajú už spomenuté podvádzacie dni (cheat days). Na prvý pohľad to vyzerá dobre. Celý týždeň sa budem snažiť. Potom si doprajem to čo mám rád. Potom sa zas budem snažiť.

Veľmi podobný jav sme neraz pozorovali pri debatách s tučnými.

 • Pred vážením deň-dva jedli málo a nepili. Aby mali lepšie číslo, než si zaslúžia.
 • Alebo oznámili že majú dobré výsledky, no v skutočnosti si kilko odpočítali. V nádeji, že cez týždeň to dobehnú.

Takéto pomôcky sú tiež tak trocha barličky. A vypomstia sa vám.

Obabrem výsledky = nemusím sa snažiť.

Psychika je vysoko citlivá na rôzne vzorce. Už v detstve sa niekedy vytvoria schémy.

 • Ak budem plakať, dostanem to.
 • Ak to nedostávam, vytrucujem si to.
 • Nemusím sa učiť, zoberiem ťahák.
 • Až keď začnem zlostiť, všimnú si ma.

Teraz neriešim to, že takáto schéma je často spôsobená rodičmi. Dôležité je, že človek si podobnú skratku vytvorí a potom ju bude roky používať.

Podobné skratky sa formujú aj pri chudnutí.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Mne sa veľmi nechce, nakopnite ma niekto.
 • Doktor, schudnite ma. Dajte liek.
 • Nemusím cvičiť, zaplatím špeciálny prístroj v štúdiu krásy (alebo že by rovno liposukciu?).
 • Ja sa v strave nevyznám. Objednám si krabičkovú diétu.
 • Neviem sa prinútiť jesť rozumne. Chirurg, krájaj. Pol žalúdka preč!

Toto všetko sú snahy nejako opláchnuť realitu.

Hľadaním skratiek si vytvárate najväčšie okľuky pri chudnutí!
Miro Veselý
Miro Veselý

Ono sa to totiž vypomstí.

Ak sa snažíte jesť málo, liek vám pomôže naozaj. Ale pomôže vám riešiť hlad. Nič iné. Ak ste tuční tak to nie je preto, že potrebujete viac hladovať. Potrebujete jesť zdravo. A to vás liek nenaučí.

Podobné je to aj s ostatnými barličkami pri chudnutí. Použijete ju a stratíte nejaký čas. Nakoniec vám aj tak ostanú len tri možnosti:

 1. Konečne prejsť na rozumnú životosprávu. Natrvalo.
 2. Skúšať stále inú diétu a konštatovať trvalý neúspech.
 3. Vzdať to. Ostať v tučnom tele.

Ono totiž všetky lieky a tabletky na chudnutie sú aj tak len obchádzka. Snaha zmierniť vašu prácu. Bez tej práce však nič nedosiahnete.

Čo teda funguje na chudnutie?

Zásady som zhrnul v článku ako schudnúť. Veľa tipov a motivácie je v článku 70 tipov na úspešné chudnutie.

Potrebujete investovať svoju námahu a pozornosť. Je to váš život. Všimnite si ho občas a posúďte, či ho riadite dobre. 

Kontrolujte, či kalitu vášho života neurčuje niekto iný, alebo niečo iné. Pohodlie. Hypermarket a jeho zdanlivo výhodné akcie. Reklama. Príbuzní. Alebo aj vaša snaha obísť pravidlá hry a hľadať skratky, či barličky. Tak ako za vás nemôže tréner odcvičiť tréning, nepomôže vám nikto a nič s chudnutím, ak vy sami nezamierite svoju plnú a sústredenú pozornosť na svoj cieľ.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

33 Odpovedí

 1. takou barlickou moze byt niekedy aj voda :) Niekedy ak som strasne hladny a jest budem moct az o hodinku, tak si dam pohar vody, a hlad sa trosku zmierni. Ale zase neviem ci potom po straveni vody s este prazdnejsim zaludkom nebude este vacsi hlad :) Ale aspon som tu hodinku vydrzal :)))

 2. jowag: vody sa nebojte, prospieva. a po dvoch hodinách, ak niečo zhltnete, len dobre urobíte. Príliš dlho hladoať nie je dobrý nápad, ja som niekedy ťahal od rána do podvečera prakticky nič a potom všetko, čo sa len dalo aj pod rúškou noci.

 3. Zdravim.

  Tiez mam takyto problem. Chcel by som upozornit len na to, ze nie je az taky problem zvyknut zaludok na mensie porcie. Je tam skor psychicky problem. Ja som asi pred rokom a pol vydrzal nejest dva týzdne. Jedol som len masove vyvary – 1 salku denne a pil som vela mineralok a vypil 1l. dzusu. Prvy tyzden to so mnou nespravilo vobec nic, myslim ziadny ubytok na vahe. Ale druhy sa to zacalo rapidne znizovat. A bolo vidno na vahe aj 2 Kg denne. Vsetko bolo OK az na vecery. Vtedy som mal neuveritelnu depku. Kolko este? Preco som sa na to dal? Cez den to bolo v poriadku. Len som sa musel niecim zamestnavat, aby som nechodil hladat po chladnicke. Este nikdy som sa nehral tolko pocitacovych hier:-). Po dvoch tyzdnoch som toho nechal. A zacal som jest a za par tyzdnov som si daval take porcie ako predtym a za 6 mesiacov som pribral tolko co som vazil predtym. A ked som skusal druhy krat nejest, nepodarilo sa mi to. Nevydrzal som. Preto iba odporucam: VYDRZTE(ME) BUDE AJ S MADOM.

 4. MK: Ďakujem vám za zaujímavý popis. Obdivujem vás, 2 týždne sú neuveriteľný výkon! Ja som už po troch dňoch mal depresie striedané zlosťou. A to som spásal tie rôzne gebuziny typu náhradná strava.
  Preto odporúčam ísť na to pomaly! Týždenne pol kila dolu je tak akurát. Diétne obmedzenia sú síce nevľúdne, ale dajú sa zvládnuť

 5. Spomeniem este jeden podporny prvok, na ktory som vsak pocul extremne protichodne nazory: caj Pu-Erh (tusim som to spravne napisal). Pil som tu horku zbrndu asi mesiac, kazdy vecer pol litra – liter. Bez nejakeho umyslu schudnut, pristupoval som k tomu odzaciatku skepticky s nalezitymi predsudkami (nanutil mi to znamy). Nijako som svoje zvyky nezmenil, ani porcie jedla, ani som nezvysil pohyb, ani sa nestal aktivnym sportovcom, ale musim priznat, ze po mesiaci som mal tusim 4kg dole. Vedlajsi ucinok je ten, ze mi ten caj napodiv zachutil (ale musi byt horuci a nesladeny). Dnes mam zas obcas problem ho zohnat (bez prisad). Ide ma porazit ked pridem do samosky a tam je len s kadejakymi citronovo-jahodovo-pistaciovymi prichutami…

 6. tabletky mozno zmiernia bolest ale nie je to tak nahodou aj skodlive..myslim ci to neskodi inym organom??

 7. LENA: Mnoho tabletiek proti hladu má VEĽMI VEĽA škodlivých efektov. Ja som však vychádzal z takejto úvahy: Pri priberaná tempom, ktoré sa stále zrýchľovalo som mal vyhliadku na spoľahlivú predčasnú smrť. Pri pohľade do zrkadla som sa už necítil dôstojne. Nevládal som ani bežné veci. Proste prasa vhodné na porážku skôr, než skape.
  Tabletky to celé môžu zvrátiť. Bez nich by som to asi nedokázal. Preto som tie riziká na seba rád prevzal a dnes som spokojný. Dávno to ťahám bez tabletiek. (inak aj fajčiť som prestal až pomocou istého preparátu, „vôľa“ mi nestačila)
  Toto je ali individuálne – mnoho ľudí zvládne také veci aj bez barličiek a zaslúžia si veľkú úctu!

 8. ja som proti tym tabletkam..rozhodla som sa ze schudnem..a je to horor..ale tabletky nie ked som hladna hram karty idem von, som na nete zamestnavam sa..saliem ale viem ze to bude stat za to:))

 9. LENA: Držím palce. Je lepšie ísť na to bez tabletiek. Prajem vám dobrú výdrž.

 10. CHodil som na strednú školu poľnohospodárku – odbor rybárstvo a pri čítaní tohot článku sa mi úplne jasno vybyvujú slová jedného z nazmúdrejších ľudí s ktorými som kedy došiel do styku, totižto Dr. Švestku ktorý nás učil predmet rybnikárstvo venujúci sa chovu nížínných druhov rýb a ich podstata bola taká jednoduchá a tak účinná ako len môže byť : príjem energie vačší ako výdaj, ryba Vám pekne priberá, výdaj energie vačší ako príjem a ryba Vám vychudne, v horšom prípade sa oslabí jej obranyschopnosť, napadnú ju parazity a uhynie. Tu to platí presne rovnako, len chcený výledok je opačný :)

 11. Ou, tuším som komentár pridal ku nesprávnemu článku, ospravedlňujem sa, malo to byť pridané, pochopiteľne k článku o výdaji a príjme energie.

 12. Aj ja som proti tabletkám. Podľa mňa nemajú žiadny účinok, je to len vec psychiky. Stalo sa mi (vrámci mnohých pokusoch o schudnutie), že zaberali a naozaj som nemala taký strašný hlad, ale stalo sa aj, že nepriniesli žiadny efekt. S odstupom času to hodnotím asi takto: Keď som sama mala naozaj veľkú vôľu a chuť schudnúť, vtedy zaberali. Keď sa mi do toho moc nechcelo, tak nemali žiadny účinok.

 13. Všetkým pekný deň.
  Som tu prvý krát, a vyzerá to tu zaujímavo. Včera som sa rozhodla schudnúť. Pretože po opakujúcich masážach (bankovaniach) mi chrbát stále nepovoluje, navrhli mi v štúdiu trochu schudnúť (trochu – aspoň 20 kg). Doteraz som nevedela, že pu-erh je dobrý na chudnutie, pijem ho iba na povzbudenie organizmu. Som milo prekvapená touto stránkou a verím, že aj mne sa bude dariť, tak ako všetkým vám. Včera som bola na zelenine a pečených zemiakoch. Dnes ešte neviem – asi tak isto. Ale odporúčam, zajtra 5.-teho držte pôst, alebo sa trošku viac obmedzte. Mesiac je v dobrej konštalácii. Najlepší čas, začať s chudnutím, najrýchlejšie je vidieť výsledky. Skúste.
  Pekný deň

 14. Ja som si ako barličku zaobstarala elektronický aerobic za 4000!Kedže manžel za takouto investíciou z rozpočtu očakával aj nejaký výsledok, chtiac nachtiac, musela som schudnúť. Samozrejme že to nebolo tým el. aerob. ale to vedomie že som obetovala 4000 ma naštartovalo a cvičením a nizkokalorickou dietou som zhodila 18 kg.

 15. No ja som kupil najdrahsi rotoped, na vianoce v tesku, aby som vo februari zistil, ze zlacnel o 50% :-)

 16. Ja mam tiez skusenost s branim liekov. Brala som Xenical, ten mi zabral, ale samozrejme som si upravila aj stravu a cvicila. /Xenical viaze v traviacej susutave asi 30 percent prijatych tukov a tie sa potom neukladaju ale vylucia/. Neskor som skusala aj Reductil, to uz je ine kafe. Obmedzil mi chut do jedla a zvysil vydaj energie. Ale zase som sa samozrejme snazila hlavne sama. V podstate som schudla pri oboch, ale podla mna mi fungovali oba lieky hlavne na psychiku, lebo som za ne vyvalila kopu penazi a bolo mi to luto. Zaver je, ze som po oboch pribrala spat, lebo som zacala viac jest. AQ teraz zase chudnem, bez liekov a „normalne“ a ide to.

 17. Ani mne lieky nezabrali. Asi je to tým, že sme každý svojím spôsobom iný. Osvedčilo sa mi jedno – vynechať pečivo (biele zbožňujem, ale nejem a iné mi nechutí), a ako prílohu ku chutnému mäsku – kopec zeleniny. Potom už veľkú porciu mäska do seba nedostanem. A to všetko aj niekoľkokrát denne. Váha ide dole pomaly, ale zaručene to vydrží. Po schudnutí som už 4 roky na tej istej váhe. A nebojím sa, že naspäť priberiem. Držím vám palce!

 18. Kupujem len olivovy olej, jem len tmave pecivo, hlivu,brokolicu,tuniaka… ziadne mastne a vyrazene jedla, ziadne zakusky, ziadne hranolky,pravidelne cvicim kalanetiku…ale pravda je to,ze sa neviem ovladnut a zjem aj dve kila jablk..no a netrpim vyraznou nadvahou,ale miernu nadvahu mam (aj ked ma vsetci presviedcaju ze nie) mam nadvahu, chcem schudnut, staci mi 5 kil, ale do ziadneho programu ma nechcu zobrat,pretoze udajne to nepotrebujem :-)minule mi kolega povedal: to je fajn, ze sa zdravo stravujes, ale co z toho ked „zozeres“ za troch a to je myslim moj problem. Vela jem a to doslovne, z coho su vsetci sokovani…k zene sa tolko nehodi jest…takze ta pevna vola naozaj zohrava pri chudnuti klucovu ulohu :-)

 19. Mám dve detičky a 30 rokov.Po pôrodoch sa mi podarilo schudnúť až 24 kg, čo pri mojej výške 178cm bolo úctyhodné. Veď som mala až 80kg. Je pravda, že som sa dlho vyhovárala, že som po dvoch deťoch a preto si to môžem dovoliť. Ale…jedného dňa som vo výklade uvidela krásne šaty..veľkosť? 36. Moja?44. Uf…čo teraz? Nič. Diéta, cvičenie, odolávanie sladkostiam a čipsom. Výsledok? Po troch mesiacoch moja váha sa zastavila na 55 kg. Bola som veľmi spokojná, hoci tie krásne šaty už dávno predali. No po troch rokoch mám opäť problém s postavou-hoci už nie taký tragický. Mám 60 kg a tých 5kg „nadváhy“ by som rada dala dolu, ale už pol roka bojujem a nič. Mám málo času na cvičenie, zle sa stravujem a myslím len na to, čo si „dobré“ dám do žalúdka. Čítam články o diétach, zdravej výžive, ale pomôže mi to len na týždeň, kedy zhodím kilo-dve a opäť sa napchávam. Nemám správnu motiváciu a ani pevnú vôľu./Mirko, viem aký máte názor na pevnú vôľu-sprostá výhovorka/.Ale možno by mi pomohlo, keby Ste mi poradili nejaký diétny režim, jedálny lístok špeciálne pre mňa. A ja Vám s radosťou o dva mesiace poviem, že som schudla a som šťastná./To som i tak, veď mám skvelého muža a dve zdravé detičky- no predsa, tie krásne veci, čo mám v skrini by som si opäť rada obliekla./

  Všetkým držím palce a dúfam, že ma podporíte!!! Ďakujem.

 20. Natali: nemám pre teba (tykáme si tu) špeciálnu diétu, iba tip – neuvažuj o žiadnej diéte a nedávaj si cieľ schudnúť za 2 mesiace. musíš ísť na to od konca. nerieš otázku, ako schudnúť, ale rieš príčinu, prečo si tučná. chceš mať doživotne dobrú postavu a správnu hmotnosť? v takom prípade sa doživotne musíš zmieriť s tým, že skončilo vyjedávanie dobrôt, hodovanie (a necvičenie). ak sa nedokážeš vzdať masírovania chuťových pohárikov, potom sa vzdaj postavy a zdravia. nič medzi tým nemáme. proste buď baštíš, alebo si zdravá. schudnutie diétou pár kíl za pár mesiacou je ľahké, ale keďže znova priberieš, oveľa viac to škodí organizmu, ako keby si zostala tučná, bez diéty. záver: ak si nedokážeš uprieť a rozkázať, začni sa učiť žiť s obezitou. je to zdravšie byť obézny, ako obézny, čo sa roky stresuje márnymi pokusmi o chudnutie a furt mu lieta váha

 21. v poslednom období som mala hektický život. Veľa práce, mizerné stravovanie. Najprv som cez deň jedávala málo a večer nastal vlčí hlad. Najedla som sa dobre a veľa.Potom som jedávala veľa už aj počas dňa,lebo som pracovala veľa a dlho, moje telo zrejme žiadalo doplniť energiu zo stravy, keď som mu nedopriala spánok. Jedla som nárazovo a veľa. Pred letom som chodila na pravidelné cvičenie do fitka s osobným trénerom, čo bolo super, lebo som si musela dávať pozor aj na stravu. Potom som už na cvičenie nemala čas a odrazilo sa to na mojej postave. Za dva mesiace som pribrala asi 5 kg. Aj tak som už mala nadváhu a teraz sa cítim doslova zle. Priateľka mi poradila túto internetovú stránku, ktorú si rada preštudujem a dúfam, že sa mi podarí zhodiť tie hnusné kilá, ktoré ma tak omínajú.Prečítala som si aj predošlé príspevky a sú zaujímavé. Aký máš názor na prípravok HCA?

 22. Pepa: ťažko povedať, ja by som HCA neveril, ale neproboval som. ani som ale nepočul, že by niekto vďaka tomu schudol.

 23. Mirko ďakujem, hoci si ma veľmi nepodporil. Nechcem od Teba zázraky, iba tip, ako by som mohla špeciálne ja schudnúť. Fajn, od včera nejem biely chlieb, žiadne sladkosti, dokonca ma dcéra vytiahla na kolieskové korčule. Je pravda, že som sa ráno skoro nepostavila na nohy, ale cítim sa fajn. Už len pocit z toho, že som opäť začala niečo pre seba robiť je výborný. A tak sa budem snažiť aj ďalej. Hoci špeciálnu diétu nemám/čakám radu od Teba,Mirko/, začala som na podnet jedného kolegu piť čaj Pu-erh. Budem aj ďalej chodiť na tieto stránky-sú oveľa zábavnejšie, ako stránky Proana. Želám všetkým chuť do života a chuť bojovať s kilečkami. Budem priebežne sledovať vaše úspechy.

 24. Natali: špeciálne pre teba asi zvlášť platí, že by si sa mala striktne riadiť overenými radami, na základe ktorých chudnú aj ostatní. Niet špeciálnej rady. Z tvojich riadkov vidím, že asi vcelku vieš, kde robíš chyby, takže rada nerobiť ich je vcelku logická.

 25. Mirko, ďakujem…
  Snažím sa nerobiť chyby, nejesť často a veľa, viac športu-hoci to ide po rokoch dosť ťažko-viac tekutín/čo je u mňa problém/. Ale hlavne ďakujem Tebe a ostatným na týchto stránkach…je to úžasná psychická podpora…vidieť snahu a úspechy pri chudnutí…
  Dúfam, že vám o nejaký čas aj ja napíšem svoj pozitívny pocit zo svojho nového tela. Držte sa!

 26. Ahoj, mam 34 rokov, 170 cm a 86 kg. Moj problem je asi v tom, ze pocas pracovneho dna skoro nic nejem, az vecer. Casto totiz cestujem autom a strava ako bagety a pod. na cerpacich staniciach mi uz nechutia. Neviem si velmi predstavit 6 mensich jedal v priebehu dna, co by si mi doporucoval? Nieco take, co mozem zjest napr. na parkovisku.

 27. prajem pekny den chcem sa opytat o akom caji to hovorite?zevraj velmi pomaha pri chudnuti?ja som sa teraz rozhodla pre proteinovy sejk skusim ci sa mi podari zhodit nejake kila.drzte palce

 28. No ja som pri chudnuti istu dobu pouzival caj
  Leros-reduktant. Je to caj z lekarne takze nieco na tom bude. Nemôzem s istotou povedat ,ze mi pomahal, ale schudol som. Ja som totiz chodil cvicit, behat + pil ten caj. ALe hlavne je to dobry na psychiku. Ak si vzugerujus, ze ti pomôze, tak ti fakt pomôze. Radim vyskusat, ak veris cajom.

 29. Minule som utrúsila poznámku v práci, že mi trvalo tri roky, kým som zmenila spôsob nakupovania mäsa a obrátila sumu vydanú za bravčové na sumu vydanú za ryby. Kolegyňa sa ma spýtala, či si myslím, že ryby sú zdravé? Nenechajte sa vtiahnuť do takejto debaty, nie sme odborníci na zdravovedu, odpovedala som jej, že sú minimálne menej tučné a že mi trvalo tak dlho samozrejme bol problém aj cenou.

  Ale kaď už nič iné nebudete sledovať a neodoláte pri nákupe za vysokoenergetické potraviny, medzi ktoré nesporne patrí aj banán a nikto nepochybuje o tom, že je zdravý, tak ich plaťte samostatne. Dajte si tú námahu a skúste si na konci mesiaca spočítať – čo ste si za to mohli dopriať v záľube, na čo vám neostávalo z rodinného rozpočtu.

 30. Som zúfala alebo apatická? Mám 145kg pri 168cm.Viem všetké pravidlá a neviem to v praxi zrealizovať. Strašné! Chcem byť ľahšia , ale som len srašne unavená, znechutená
  a pohodlná.Ako to zvládate vy ostatní, keď jedlo je pre vás jedinné duševné uspokojenie?

 31. Miminka,
  zlatko tak si nájdi na uspokojenie :) a odpútanie pozornosti čosi iné.
  Mám 172 a 79 kg, som rok vydatá a musím priznať, že už pred svadbou mi išli kilá hore (vyhovárala som sa na nervičky), pri stredných priberám pri silných chudnem :))) ale podstata je v tom, že v práci sa dokážem ako tak ustrážiť, ale večer doma, hrôza. To nehovorím o tom, že manžel potrebuje prihriať večeru okolo 20.00, aj on je trochu pri sile :), ale cez leto to vždy zhodí lebo má hyzicky náročnú prácu a aj doma je neposedný :) ja sedím za PC a doma akurát vyberám riad z umývačky, varím a periem :) ono to je všetko o rozhodnutí, ale akosi sa mi veľmi nedarí. Pamätám si, že keď som bola pred 3 rokmi v Anglicku a vrátila sa SR mala som 72 kg a bola som zhrozená, teraz mám 79 kg a iba si tak voľkám.
  Už mám zo seba trochu nervy, navyše mi lekárka dala pol roka, aby som si poriešila cholesterol, inak vraj ho budeme riešiť spolu – ja nejem tučné mäso alebo udeniny, tých sa ani nechytím, ale milujem syr a mlieko (plnotučné, samozrejme zmrzlinu a táto kombinácia je vražebná.
  Pomaličky sa však musím „zredukovať“, pretože sa s manželom začíname zamýšľať nad bábätkom a to ak si povolím uzdu skončím ako knedlík :) i keď som počula, že pri dojčení je chudnutie podstatne ľahšie, predsa len by som sa chcela dať trochu doporiadku, kým sa nad bábom naozaj zamyslíme.
  Ďakujem za toto fórum, ono pomáha iba sa tak zo všetkého vypísa a vedieť, že sú aj iní, ktorí bojujú alebo vyhrávajú – prehrávajú :)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.