Od roku 2004 píše Miro Veselý

Máte vytvorený systém?

Ak ste sa dali na chudnutie, budú stáť mnohé veci proti vám. V poličke nájdete tatranky. Na stole cukríky, v zásuvke smutne čaká tyčinka, v chladničke poslednýkrát zaslúžene odpočíva grilované kuriatko… To všetko máte doma.

Navyše večer príde pozvanie od kamaráta na pivo (čítaj šesť). Zajtra príde na návštevu známy a donesie bomboniéru a fľašticu vínčiska. No a na víkend je hlásená grilovačka u Krkovičkovcov. Účasť je povinná, treba priniesť prázdne brucho. Nie sa nepovažuje za odpoveď.

Podobné nástrahy vás budú sprevádzať celým zvyškom života. Či už budete chudnúť, alebo nie.

Potrebujete si vytvoriť systém, ktorý vás aspoň čiastočne ochráni. 

Možno máte pevnú vôľu schudnúť, no môže sa ukázať, že nemáte diétne potraviny! Potom vám vôľa nepomôže, ak budete večer hladní. Pritom ak ste donedávna jedli len veci, z ktorých sa skôr priberá ako chudne, je pravdepodobné, že doma nemáte nič „zdravé“.

Dobre, poviete si, a prinesiete domov plnú igelitku šalátu. Ten zjete za pár hodín a čo ďalej? To zas máte ísť do obchodu? Áno.

Takže čo potrebujete spraviť aby ste mali vytvorený akýsi záchranný systém na chudnutie?

Zásoby zdravých potravín

Mali by ste mať aspoň na niekoľko dní dopredu jasné, čo presne budete spásať. Žiadne také „potom sa uvidí“, alebo „čo nájdem v chladničke“. Viem presne, čo v takej chladničke býva. Nedojedená majonéza, lekvár s modrou plesňou, Trocha tvrdší zvyšok syra a vzadu asi kus zabudnutého uheráku. Z toho nezostavíte nič, čo by podporilo vaše chudnutie.

Zostavte si jedálny lístok na chudnutie a zaistite si vopred všetky potrebné suroviny. Mali by ste doma mať všetko čo treba a prípadne aj niekoľko núdzových riešení, aby mal do čoho človek zaťať zuby ,keď ho pochytí hlad.

Náležitá zásoba zeleniny a trochu ovocia vám veľmi pomôžu.

Je dobré mať “skladom” aj zopár trvanlivých potravín, ako záchranné koleso. Výborne sa na to hodia sójové vločky. Ak by ste fakt nemali nič na jedenie, pár hrstí vločiek je chutné jedlo a určite vhodné aj pri chudnutí.

Najmä nenaleťte na lep konšpi-autorom, ktorí pred sójou varujú a píšu rôzne bludy o tom, ako je veľmi škodlivá. Žiaden strach. Zjete jej aj tak len málo. Určite horšie sú na tom údeniny, len tie nám chutia a takmer nikto si netrúfne pred nimi varovať, aby nezlízol hnev a odmietnutie verejnosti.

Nedostupnosť nezdravých potravín

Ďalším krokom je, že sa zahrajte na epizódu zo seriálu jste to co jíte. Tam pred chudnutím ako prvý krok vyhádžu z chladničky a špajze všetko, čo by mohlo chudnutiu brániť.

Ak to myslíte s chudnutím vážne, tak jednoducho nepotrebujete doma mať potraviny, vďaka ktorým vieme, že sa priberá. Slanina, sladkosti, údeniny, maškrty, sladké minerálky, majonéza, lekvár… Všetko preč. Aspoň v prvej fáze.

Áno. Ak ste disciplinovaní, tak môžete napríklad majonézu jesť aj pri chudnutí. Ak si jej vhodné množstvo (tak čajovú lyžičku) rozmiešate v šaláte ako jediný zdroj tuku, bude to v poriadku. Lenže ak zistíte, že ste ju v noci potichu vylyžičkovali, tak viete, že u vás už nesmie mať miesti.

Povinnosti namiesto návrhov

Ďalšia vec, ktorá pomôže sú povinnosti.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ja viem, po revolúcii sa tu veľa nahovorilo o slobode a demokracii. Mnohí nadobudli pocit, že ak je sloboda, môžeme si robiť všetci čo chceme. No to nie je pravda. To je anarchia.

Vo svojom programe dňa si musíte spraviť nové poriadky.

Predpokladám, že chodíte do práce. A aj keď vás to možno aj baví, asi sa vám nie vždy chce. Lenže – musíte.

Podobne to potrebujete zariadiť aj s chudnutím.

 1. Vytvorte si sériu pravidiel, ktoré sú povinné.
 2. Na tieto pravidlá si zarezervujte čas.
 3. Až potom plánujte všetko ostatné.

Viem, je to nepríjemné a nepohodlné. Mali by ste denne minúť aj hodinu len na to, že pôjdete na prechádzku. Tú hodinu musíte teraz niekde zobrať. Ak ste predtým po práci mali rôzne povinnosti, teraz pribudla ďalšia. Možno sa vám bude zdať nereálne natlačiť to do programu. No ak chcete schudnúť, nájdite spôsob.

 • Nie všetky povinnosti musíte robiť vy. Požiadajte partnera, alebo známych, či sa nedá aby pomohli. Ak zarábate lepšie, môžete si objednať službu – upratovanie, varenie…
 • Nie všetky povinnosti sú povinné. Zamyslite sa, či vás niekto nevmanipuloval do povinností, ktoré plníte skôr zo zvyku, alebo pre pokoj “pod strechou”.
 • Nie všetky veci, ktoré robíte musia byť spravené perfektne. Periete a žehlíte všetko? Tak okrem toho, že žehlenie sa dá zveriť firme vedzte, že nemusíte žehliť všetko. Najmä ak kvôli žehleniu nemôžete ísť cvičiť. Bolo by nerozumné, aby ste obetovali zdravie pre trocha rovnejšie šaty.

Ochrancovia pevnej vôle

Nuž a nakoniec ešte tip ohľadne pevnej vôle. Pevná vôľa má v čase rôznu pevnosť. Niekedy je silná, inokedy slabá. Vašim záujmom bude, ak budete udržiavať vôľu v čo najpevnejšom stave. Zbavte sa všetkého čo vôľu oslabuje.

Veľmi účinnou pomocou je, ak budete dobre vyspatí. Nevyspatosť totiž oslabuje nielen pevnú vôľu, ale aj kritické myslenie. Ak je človek unavený, ľahko sa rozhodne zle. Kúpi si hlúposť na chudnutie, rozhodne sa zjesť maškrtu a podobne.

Zároveň je dobré strážiť svoju dobrú náladu. Tá vás chráni a udržiava v kondícii. Zbavte sa čo najviac z nepríjemných okolností, ako sa len dá. Príkladom môže byť ťažké životné obdobie. Ak sa niekto musí starať o umierajúceho člena domácnosti, býva to mimoriadne vyčerpávajúce. V takom období je časté, že mnohí priberú (priberieme). No a dá sa to pochopiť. Zároveň je to aj poučenie – záťaž v jednej oblasti oslabí vôľové rozhodnutia.

Ak je záťaž nutná, potom ju treba absolvovať. Len nedovoľte, aby ste zbytočne nechali iných zaťažovať vás. Napríklad také správy v televízii. Alebo húfik psychopatov, ktorí radi vtrhnú do domácností v nedeľu popoludní. Cez televízor v politickej diskusii.

To sú pre vás celkom zbytočné záťaže. Tých sa zbavte, pretože sú dobrovoľné.

Chudnutie nie je len rozhodnutie. Potrebujete mať na to vytvorený systém. Ten vám pomôže vo chvíľach, kedy prestávate stíhať, alebo vládať.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

16 Odpovedí

 1. No, ja by som to s tým míňaním peňazí až tak tragicky nevidel, pretože sa výrazne znižuje množstvo pokrmu (aj keď je drahší). Kedysi som jedol na raňajky makovník + pol litra mrkvovej šťavy za 60 Sk. Teraz si dám napr. jogurt + Bebe dobré ráno + vodu za 20 Sk a pár tisíc kj menej. Čo je ješ na raňajky ty, Miro?

  BTW, chválim ťa za výbornú stránku.

 2. Mahavishnu: Ahoj Mahavishnu. Jogurt s pomletými 30 gramami ľanových semien a trochu sezamových plus nejaký hnus zvaný zelenina.

 3. a moj system je zase zalozeny na tych dobrotach co mate vsetci v spajzi a v chladnicke a organizujem to cele nahodne. presne podla hesla: co chladnicka da! preco si pocas chudnutia nedat pecene kuriatko? vyborne je ak si to kuriatko sami pripravite. clovek sa ciastocne zasiti uz vonami pri vareni. moj tip na nedelny obed znie: pecene kuracie stehienko a trochu toho hnusu, co sa vola zelenina. ak som predtym ranajkoval pol litra polotucneho mlieka a na veceru si dam polkrajicek grahamoveho chleba s bielym jogurtom a doplnim to druhym pollitrom mlieka, tak to s energetickym prijmom na ten den nevyzera vobec dramaticky a podla mojho nazoru zase raz nejake deko tuku na pase povolilo. funguje mi to takto uz 4 mesiace a zatial som v minuse 13kg oproti povodnej vahe. a mozno aj 14!!! tyzden som sa nevazil!
  :-))
  myslim, ze to nie je o neskutocne drahych balastoch v podobe lanovych semien a neviem coho este!
  ale da sa aj tak. drzim palce, miro! ja viem, ze aj ty mne!!! :-)) dik za tuto stranku, aspon viem, ze nie som sam v stichu! :-)

 4. dk: balast ľanové semená by som neradil medzi najdrahšie raňajky. 250 gramov stojí 19 korún, teda za raňajky zaplatím 2 koruny 30 halierov. To sa dá… plus jogurt a nejaká mŕtva rastlina, trebárs amputovaná paprika. Ale súhlasím s vašim postupom, tiež som tak začínal – proste len malé porcie rovnakých potravín. Ale bol tu hlad – niektoré potraviny majú veľa kJ a nezasýtia.

 5. no, ani rastliny teraz v tomto období nie sú najdrahšie.. a aj tu sa dá vyberať…
  napríklad môže byť šalát z ľadového šalátu za 25 korún alebo z hlávkového za 10 alebo z letnej kapusty za 4, a ešte polka ostane…
  Kuracie maso nebýva moc drahé a da sa robiť na veľa spôsobov
  A ani taký jeden pstruh nestojí tak veľa.. ako jeden Big Mac….

 6. miro v.:ako si to pisal? ze ta mam nakopnut, ked mi budes vykat? tak teda:…….kop…….:-))
  mas pravdu, ze niektore potraviny maju velku energohodnotu a vobec nezasycuju, ale ked tie su najchutnejsie. a myslim si, ze nie je dobre si ich odriekat. z mierou sa aj nimi stravujem, aby som si nevypestoval abstak a dokazal s nimi nakladat v normalnych porciach. chudol som uz viac krat a vzdy nejako rychlene a potom som to nabral spat. a to len preto, a jedine taky zmysel to predtym malo, aby som pochopil, ze ked zacnem, uz nikdy nemozem s chudnutim prestat. do konca zivota. a tak sa teraz ucim na normalne mnozstva potravin. este nejakych 10 mesiacov a som na vahe tolerovanej zdravotnictvom, okolim a aj mojim telom. lenze tym to neskonci. tento rezim uvolnim o nejakych 3000KJ (samozrejme postupne a nie zo dna na den) a mozem ho pestovat nadalej. :-))
  mimochodom, stravu na kilojouly som zacal premienat az minuly tyzden, ako som si pocital na tychto strankach. cize az teraz zistujem, ze nieco zasyti a nepribera sa a nieco nezasyti a pribera sa.

 7. inač, systémZjesť čo je v chladničke, prípadne v dome je dobý, ak tam nie je nič a do obchodu ďaleko…

 8. Do mrazničky trochu mrazenej zeleniny – v prípade núdze viem, že ju tam nájdem.

  Funguje ako poistka proti telefonickým objednávkam pizze.

 9. systém jesť čo je chladničke je na dve veci, ak sa opakuje každý týždeň,

  niečo zostane, a tak idem a dokúpim ešte niečo, aby sa to dojedlo
  nemôžeme ani plánovať bez toho, aby sme vedeli čo je na trhu a ignorovali úplne akciový tovar, lebo ho len možno viac a predáva sa za nižšiu cenu

  ale nedostať doporučované množstvo a jeho násobky, alebo podiely je zámer a to mi nikto nevyhovorí, lebo to je situácia na trhu stále

  pridali sa len energetické hodnoty a informácia o doporučenej dávke energie pre dospelého človeka, vďaka ja zo, ale to je žalostne málo

 10. 28.6.2010, tretie výročie s priateľom, som sa rozhodla, odhodlane, veľké STOP! a veľký ŠTART nového života. Ja CHCEM! schudnúť, ale ešte viac chcem byť ZDRAVÁ… Nebyť toho že mám prázdniny, ani by som to nedokázala. Mám veľa času na sústredenie. A že ho veľa aj potrebujem! Začiatky bývajú ťažké :) Napríklad, otvorila som ladničku a tam okrem prázdnoty v strede a niekoľkých pokazených potravín po okrajoch na mňa číhali samé kečupy majonézy smotany tatárske horčice omáčky vo dverách. Hm, mám čo jesť! Dnes už som na tom trochu lepšie, kúpila som si ani nie veľa z jedného druhu zeleniny, ale menšie množstvá a čo najviac druhov, veď pestrá strava-pestré chute, nie je to všetko len tráva… Dnes som si kúpila 84% čokoládu, pár krát do týždňa si dám takých 10g. Tiež som v stave núdze skúsila aj 50g orechov a čuduj sa svete, hŕstka ma zasýtila na 3 hodiny, hoci som už začínala byť hladná! Neverila som kým som neskúsila. Ale chcem sa spýtať-je zdravé skoro každý deň jednu teda z tých ideálnych šiestich porcií jesť práve takúto tú orechovú porciu? A nebije sa to tukovo, nie je to veľa tukov, ak zvyknem ráno zhltnúť 5g olivového oleja? Viem že už som na dobrej ceste a že už len dolaďujem detaily, ale je to pre mňa dôležité…Ďakujem!

 11. Ja som stoho vsetkeho Jelen. Fakt nemam ponatia aka “burina” (zelenina) nema vela KJ ale zasiti a zase naopak. Ja som vyrastal na zabijackach tak pre mna je tazke si dat rohlicek a jogurtik xD. Ide ma rozpucit od zlosti ked otvaram jogurt a musim ho zjest. A 6x denne jest u mna bude tazke kedze pracujem na zmeny a polku dna len prespim. Ale najviac ma trapia moje nocne vypravy a divoke najazdy na chladnicku. A ked tlacim do seba stehno vravim si ze chcem chudnut.

  Fakt by som potreboval keby mi niekto pomohol s planom ako nejest. Mam kupene prasiatko do chladnicky ze ked otvorim dvere tak krochka ale uz mu dochadzaju baterky.
  Prosim o radu a pomoc.
  Dakujem Marán

 12. Marán pekne si vyrátal dôvody, prečo sa to nedá. Nabudúce skús vyrátať spôsoby, čo by sa spraviť dalo.

 13. Pozdravujem Miro.
  Robite super pracu, co sa tyka chudnutia. Bukovsky sa na Vas nechyta…..
  Vsimol som si, ze sa
  nezobrazuju komentare na iphone.
  Lubo

 14. lubo tie komenty sa nezobrazia ani keď sa klikne na tlačítko “pozrite si komentáre k článku?” Ďakujem za report. Stačí na mv@mix.sk

 15. Dobrý deň, pán Miroslav, sledujem Vás už dlho, kúpila som si aj Vašu knihu o chudnutí, ale mňa celý život sprevádza jojo efekt. Prečítala som veľmi veľa návodov a diét, ale nejak sa neviem zaradiť. V móde je smothie, ale nakoľko nemám žlčník, tak to ani neskúšam, lebo mávam často hnačku. Mám veľmi veľa obmedzení, nemožem jesť papriku, uhorku, melón, kiwi, hrozno, slivky nijaké oriešky okrem vlašských, tie raňajkové kaše mi robia zle, po jogurtoch mám hroznú kyselinu, tekvicu a hríby nemám rada, mak vobec nesmiem, acidko a vśetky kyslomliečne výrobky mi vobec nechutia, tak mi povedzte, čo mám jesť? Po nezdravých veciach mi nie je nič, ako je to možné ? Ďakujem za radu.
  Keď jem zemiaky, ryžu, knedle a cestoviny, nič sa v mojom žalúdku nedeje, ale priberám.

  Pekný deň

 16. Sonya skúsim to povedať na príklade. Predstavte si že by sa za vami prišiel poradiť človek, že by chcel mať vyšportované telo. Aké cviky by ste mu poradila? Ale skôr, než začnete radiť vám povie, že nedvíha činky, necvičí na strojoch, nerád pracuje s lanom a nechce cvičiť ani s váhou vlastného tela. Okrem toho nebicykluje, nemôže robiť drepy. Zásadne odmieta chodiť do fitka, doma sa cvičiť nedonúti a v prírode či na verejnosti cvičiť odmieta. Takže čo by ste poradili?

  Pri takom veľkom množstve obmedzení vám neviem poradiť, mal by to riešiť lekár. Ten určí, ktoré potraviny alebo potravinové skupiny naozaj nesmiete. Tie potom budú zakázané. Čo zostane, to by ste mali začať jesť či už vám to chutí viac, alebo menej. Nuž a vyskladajte si potom potravu tak, aby väčšinou mala skôr zdravé zloženie. K tomu poriadnu dávku pohybu a malo by to fungovať.

  No ak máte za sebou veľa diét a jojo efektov tak to môžete mať spomalený metabolizmus a to samo o sebe je problém, pretože ten treba riešiť skôr než chudnutie. Len to je skôr na poriadne dlhú konzultáciu s odborníkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Ovocie pri chudnutí áno či nie?

Má sa ovocie pri chudnutí jesť? Alebo je zakázané? V tomto článku si povieme, ako to je. Ovocie je dôležitou zložkou stravy. Preto by jeho úplné

Najnovšie komentáre

Pozrite si 50 najnovších komentárov na tomto webe… [decent_comments number=”50″ show_avatar=”false” max_excerpt_words=100]

Obdobie menopauzy a chudnutie

Návaly tepla, búšenie srdca, náladovosť – to je len pár príznakov prichádzajúcej menopauzy. Jedným z nich môže byť aj postupne sa zvyšujúca telesná hmotnosť. Pozrime

Alli

V lekárňach sa na nás doširoka usmievajú magistry, pretože dostali na pulty nový voľnopredajný liek na chudnutie s názvom Alli. Nejde o žiadnu pochybnú zmes

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži. V prírode to bývajú väčšinou samci, ktorí sa snažia upútať

Koľko tuku máme mať v tele?

Obezita je nadmerné nahromadenie tukového tkaniva. Koľko tuku vlastne máme mať v tele, aby sme boli zdraví? Nie je správne “obaľovať si nervy tukom”, ale ani

Mapa webu – čo tu nájdete a kde začať

Ako schudnúť Jedálniček na chudnutie Chudnutie – ako.sk: píše Miro Veselý Miro Veselý – autor webu chudnutie-ako.sk Prerušovaný pôst – intermittent fasting Tabuľky, prehľady, grafy,

Probiotiká

Probiotiká, alebo anglický zdroj – dnes často zaznievajúce slovo z televíznych reklám. Pozrime sa preto bližšie na to, čo to vlastne je. Začnime snáď definíciou

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu.

Kuracie mäská so zeleninou Wok

Máte chuť na poriadne sýte a chutné mäská? Skúste to – zaručujem vám, že sa vám podaria, aj keď ste predtým ešte nikdy nič nevarili.

Arganový olej

Arganový olej používam už dávno. V tomto článku zhrniem svoje skúsenosti. Nepredávam ho, takže nie som motivovaný presvedčiť vás, ktorý konkrétny produkt si máte ihneď kúpiť.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.