chudnutie-ako

Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod. Jednu vetu. Ako schudnúť? Najlepšie  40 kíl do zajtra. A ideálne? Počas účasti na zabíjačke. Ak teda chcete vedieť návod na chudnutie jednou vetou, presuňte sa na koniec článku. Tam to je.

Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa ma ľudia pýtajú: „Povedz mi, ako mám schudnúť?“. Pritom predpokladajú, že odpoviem holou vetou, najviac tak súvetím. Rýchlo a najmä stručne. Klasická predstava: „Som manažérka a nemám čas. Potrebujem však bleskovo zhodiť. Môžeme sa stretnúť na pol hodinu a vy by ste mi povedal, čo mám spraviť? Zaplatím, koľko si poviete…“ Čoskoro pochopíte, že naša tučná manažérka predpokladá, že poznám nejaký tajný trik. Že niečo poviem, alebo ešte lepšie – že niečo spravím a ona začne zázračne chudnúť. Je to síce súrne, ale najbližší voľný termín má o 2 týždne. Knihy nečíta, čítať to na webe nemá čas, variť nestíha, športovať nevládze. A viete vopred, aký bude výsledok.

Ak niekto priberá 20 rokov, nemal by dúfať, že kilá zhodí za týždeň. 

Lákavé rýchlonávody sa dajú získať doslova na počkanie v rôznych časopisoch. Žiaľ, spravidla ide o skreslené, nepresné a neúplné informácie. V horšom prípade ide o nezmyselné návody, ktoré nemôžu dlhodobo fungovať. Z klasických rýchloriešení obezity spomeňme aspoň najnezmyselnejšie rady typu:

 • Nežer, cica.
 • Jedz menej.
 • Počúvaj svoje telo, keď ti povie dosť, viac nejedz.
 • Delená strava.
 • Prestaň jesť mäso.
 • Úplne vylúč tuky.
 • Nízkosacharidová diéta.
 • Vysokoproteínová diéta.
 • Sacharidové vlny.
 • Paleo diéta.
 • Intermitentný pôst (a medzitým môžeš jesť čo len chceš!)
 • Kúp si tabletky s chrómom.
 • Kúp si tabletky, ktoré zablokujú vstrebávanie tuku.
 • Kúp si náš koktail a schudneš.
 • Kúp si najnovší bylinkový elixír, ktorý tuk bezpečne vyplaví.
 • Pi zelený čaj.
 • 1000 brušákov denne.
 • 3× do týždňa aerobik / fitness. (Alebo aj viac.)
 • Nejesť po 17:00 hodine.
 • Raňajkuj sám, obed si rozdeľ s priateľom, večeru daruj nepriateľovi.
 • Stačí chcieť…
 • Kúp si tento cvičiaci stroj a schudneš na brušku.
 • Zabaľ tuk do našej fólie a on sa teplom spáli.
 • Elektrika bude za teba cvičiť.

Podobných, na prvý pohľad možno až dobre znejúcich riešení je nepreberné množstvo. Majú spoločné jedno – ponúkajú presne to, čo obézny človek chce počuť. Rýchle a jednoduché riešenie. Ale nefungujú. To obézny tuší, ale aj tak to zvyčajne chce skúsiť.

Ale obezita nie je nutnosť. Nemusíte byť tuční, ak nechcete. Ale schudnúť sa vám podarí až potom, keď sa zoznámite s problémom obezity a stanete sa tak trochu odborníkmi na výživu.

Tučnota nie je ľahká vec

Teda po stránke získavania informácií. Ak s ňou chcete bojovať, musíte sa na tento boj riadne pripraviť, inak zákonite prehráte. Musíte „poznať nepriateľa“, aby ste vedeli navrhnúť vhodnú stratégiu. Boj s obezitou nie je beh na krátku trať, predtým, než začnete, musíte vedieť, čo vás čaká.

Aj keď pohyb a cvičenie sú dôležitou vecou, pri boji s obezitou hrá dominantnú úlohu strava. Vplyv stravy je tu zásadný. Zle zvolené potraviny vás môžu prehnať, spôsobiť koliku, chorobu, ba dokonca aj smrť. Väčšina ľudí má pocit, že ak rozpoznajú muchotrávky, vedia variť. Nie je to však tak.

 

Ľudia nevedia variť a správne jesť. Pozrite sa okolo seba v meste. Viac, než polovica tých čo stretnete má aspoň určitú nadváhu.

To je signál, že niečo nie je v poriadku – a je to hlavne strava.

Chudnutie musí začať štúdiom

Viem presne, ako neradi mnohí z vás čítate takéto výroky. Nechcete nič študovať, nemáte na to čas. Oveľa atraktívnejšia predstava je už asi tá tvrdá hladovka – pre mnohých je lepšie hladovať, než niečo študovať. Ale utrpenie s hladovkou skončí jojo efektom a obezita je nazad, len horšia. Načo také utrpenie? Radšej si hneď dajte tú prácu, že si doštudujete látku, ktorá by mala byť vyučovaná na školách.

Musíte sa stať aspoň miernymi odborníkmi na stravovanie a pohyb!

Kúpte si niektorú knihu o racionálnej výžive, alebo chudnutí. Môže to byť aj môj Jedálniček na chudnutie – v nej nájdete všetko čo treba vedieť.

 • Je vhodné porozumieť tomu, z čoho sa skladajú jednotlivé jedlá a suroviny.
 • Hodí sa vedieť, aký účinok na človeka majú jednotlivé zložky potravy.
 • Pomôže, ak máte správny názor (a odhad), koľko potravy môžete zjesť, aby vám prospela a aby sa pritom kilá začali strácať natrvalo z vášho bruška.

Ak vám niekto ponúkne bábovku, musíte poznať dôvod, prečo si ju nedáte. Alebo – ak si ju chcete dať – musíte vedieť, koľko bábovky môžete zjesť bez toho, aby to malo následky. (Bude to niečo medzi jedným až dvoma hryznutiami. Ale malé kúsky!)

Viem, nie je ľahké začať študovať na staré kolená. (Obezitu rieši veľmi často až človek v zrelom veku…) Doba je rýchla a miera udržania pozornosti šialene rýchlo klesá. Ak ste tento článok naozaj prečítali (nie preleteli očami) až sem, ste výnimka. Väčšina ľudí udrží pozornosť pár desiatok sekúnd a potom už robia zas niečo iné. Následky? Katastrofálne. Ale to je iná téma.

Ale ak teóriu okolo chudnutia zvládnete, budete schopní pripraviť si sami taký jedálny lístok, ktorý vám bude chutiť a pritom sa zbavíte všetkých „záchvatov“ typu neprekonateľnej chuti na sladkosti, či iného obžerstva. Väčšina týchto „záchvatov“ totiž nie sú ničím iným, ako výsledkom zlého stravovania.

Mimochodom – teoreticky informácie viete do seba naládovať zhruba za 8 až 10 hodín. Toľko trvá prečítanie knihy. Viem, trocha dlhšie trvá, kým si to všetko osvojíte v praxi. Ak ale budete denne čítať pol hodinu, tak za 2 či 3 týždne viete viac, ako priemerná celoživotná dietárka.

Ako schudnúť: jednou vetou

V úvode som sľúbil návod na chudnutie jednou vetou. Tak aby ste mali radosť:

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Žite rozumnejšie, než v čase, keď ste priberali.

Viem. Toto je čistý alibizmus, pretože nedáva riešenie. Iba popisuje príčinu. Pokiaľ chcete odbornejšiu vetu, dá sa aj takto:

Jedzte vysokoobjemnú, nízkotučnú stravu, cvičte v aeróbnom pásme zaťaženia, relaxujte, znížte stres a riadne sa vyspite.

Táto veta je pomerne presná. Dodržte ju dôsledne a nemusíte sa nič iné učiť, nikomu nič platiť. Veľa zeleniny, strukovín (tysoký objem, málo energie). S cvičením poradí tréner. Upracte si v živote. No a to zvyčajne stačí.

Obezita je na doživotie. Či už ostanete tuční, alebo sa dokážete prinútiť k zmene životného štýlu, máte to na furt.

 • Ak sa o obezitu starať nebudete, doživotne budete tučnieť.
 • Ak podstúpite zmenu životného štýlu, schudnete. Ale táto zmena musí byť trvalá. Inak sa obratom vraciate k bodu číslo jedna.

Mrzuté. Viem.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

26 Odpovedí

 1. Moja babka hovorila, ze ak chces schudnut treba sa modlit :)
  Vraj stacilo k dvom svatym
  1. Žer-mén
  2. Ser-vác

  Enjoy

 2. po 17,00 sa moze jest?ja som myslela ze nie lebo skoro vsade hovoria ze nie.tak ako to ma prosim byt?

 3. evula: jedz 2 až 3 hodiny pred spaním. predtým každé tri hodiny jedno jedlo počnúc raňajkami.

 4. evula: Mne sa zdá, že nejesť po 17.00 hod sú odporúčania tak akurát „rôznočasopisové“ a tie sa nie vždy môžu brať doslovne a seriózne.
  Po 17. hodine by sa nielen mohlo, ale aj malo jesť. 2 -3 hodiny pred spaním posledné ľahké jedlo (zelenina + nízkokalorická bielkovina). V opačnom prípade sa spomaľuje metabolizmus, čo je veľmi neželaný jav pri chudnutí, kedy sa snažíme hlavne o jeho zrýchlenie.

 5. to je vsetko pekne, ale ak priberanie spojene s chorobou. ja som najviac pribrala po tom ako mi zistili celiakiu. niekto by povedal, ze ked nejem lepok tak schudnem a hovno, hovno zlata rybka…

 6. chcem sa spytat ci sa aj napr.jablko rata ako jedlo alebo jogurt?Aky jedaly listok by si odporucal?

 7. ja si myslim ze stare osvedcene pravidlo na schudnutie je :kaloricky vydaj musi byt vätsi ako prijem. tak sa nemoze stat ze budem tucna!

 8. ja jem v noci a niekedy si na to ani nepametam rano mi je potom zle je to ako droga neviem sa toho zbavit poradte mi!

 9. Ahoj vsetkym a zvlast autorovi Mirovi. Je snad zazrak, ze som narazila na tuto www stranku…ani sama neviem ako. Splnam asi prvu podmienku: Zacala som studiom. Uz asi 2 tyzden citam a citam a snazim sa zistit,co je najlepsie a ajhla, konecne jednoznacne slovo: Racionalna vyziva. Moj pribeh je predlhy a otazok mam snad aj na samostatne forum, avsak v tejto chvili ma zaujima jedina: Ak si precitam tuto celu www (celkom sa mi dari :), spominas, ze je dobre siahnut po dobrej literature. Aka je teda ta spravna a dobra? Vies mi prosim poradit, na ktory titul, autora a knihkupectvo sa obratit? Knih propagujucich zdravu vyzivu je milion a rada by som siahla po nejakej zaujimavej. Nehladam zarucene recepty, rada sa dozviem aj nieco viac o tom „How does it works“. Moc dakujem za odpoved. Drzim palce vsetkym odhodlanym

 10. Hacker: moc diky za rychlu odpoved….uz som tam a objednavam :) Boze, tato stranka sa mi strasne paci….uz dve hodiny namiesto prace browsujem vsetky zalozky :-)

 11. Barbie:www.grada.sk dá sa tam objednať „Iva Málková:Hubneme s rozumem zdravě a natrvalo“, Hubneme s rozumem v praxi“.Druhá publikácia je hlavne o GI a je aj s receptami/celkom fajn/, obe sú za cca 460,-Sk.+ poštovné.Ak si z BA tak Grada Slovakia,s r.o.,Moskovská 29, BA. Neviem ako to tam funguje, ja som si objednávala na dobierku, telefonicky/02 55645289/ poslali do týždňa.A ešte „Václava Kunová: Zdravá výživa“, ale tú som dostala aj v knihkupectve.Ale môžem ti povedať, že to všetko nájdeš aj tu.Len v tých knihách to máš všetko pohromade a vždy poruke.A tie recepty sú celkom jedlé.

 12. PS:Všetky sú v češtine. Tak sa mi zdá, že na slovensku o chudnutí a zdravom životnom štýle publikuje iba Miro.

 13. Neviem, nezatracoval by som jednu ci onu metodu … na kazdeho funguje nieco ine … rozdielne metabolizmy, nemozno striktne povedat ze toto sa s tebou stane ak spravis toto VOBEC nie … preco su ludia co zeru jak prasce a su chudi a preco su ludia co nezeru takmer nic a aj tak maju nadvahu? Kazdy by si mal najst ten svoj sposob …

 14. velmi som sa pobavila na najnezmyselnejsich radach ako rychlo schudnut :D
  podla mna je najlepsie jest vsetko. aj ked to ma tuky, aj ked hento tamto, treba vsetko jest ale trochu po menej.

 15. ja som schudol za 40 dni 25 kg. jedol som len ovocie a zeleninu,a nizko kaloricke jedla.a prytom som vobec necvicil,chalani co ma poznnaju tak sa ma pitali ci som neni chory ze som tak schudol.zo 110 kg na 85 kg som schudol,a som uplne zdravi.

 16. Cauky ja by som tiez potrebovala schudnut takych 10 kil bola by som potom spokojna..lenze uz je to moja nocna mora..vyskusala som uz vsetko moznee a ani kilo som nezhodila..netrpim moc velkou nadvahou ale som so sebou nespokojna..takze odporucate tu tu knihu a aj vam pomohla??:))) lebo ja uz si to ani neviem predstavit =)

 17. len vlastným úsilím spojeným so zmenou stravovacích návykov, reduktil, tak ako aj iné lieky sú drahšie ako elektrina spálená hľadaním na internete

 18. najviac sa mi paci ta cast o studovani… keby som nasla polopatisticky vysvetlenu zdravu vyzivu uz davno som stihla… na tejto stranke je to sice celkom polopate, ale obalene do tisicok slov, ktore su zbytocne (pre mna), motivujuce, spravne urazajuce… asi by bolo fajn spravit nejaky presny, jasny clanok, bez omacok ale polopatisticky…

 19. Luc verím, že si nemyslíš, že sa chudnutie a zdravá výživa dajú spracovať v jednom článku.

 20. je to na h….o snazim sa snazim a nic nezabera asi skusim drasticku dietu je mi to uz jedno kazdy rozprava rob to nejezd to a co z toho?stale ta ista vaha…je to hruuza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.