Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod, ako schudnúť za týždeň do plaviek.

Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa ma ľudia pýtajú: "Povedz mi, ako mám schudnúť?". Pritom predpokladajú, že odpoviem holou vetou, najviac tak súvetím.

Podobné rýchlonávody sa dajú získať doslova na počkanie v rôznych časopisoch, vravia si ich ľudia medzi sebou. Žiaľ, spravidla ide o skreslené, nepresné a neúplné informácie. V horšom prípade ide o nezmyselné návody, ktoré nemôžu dlhodobo fungovať.

Z klasických rýchloriešení obezity spomeňme aspoň najnezmyselnejšie rady typu:

 • Nežer, cica.
 • Jedz menej.
 • Počúvaj svoje telo, keď ti povie dosť, viac nejedz.
 • Delená strava.
 • Prestaň jesť mäso.
 • Úplne vylúč tuky.
 • Kúp si tabletky s chrómom.
 • Kúp si tabletky, ktoré zablokujú vstrebávanie tuku.
 • Kúp si náš koktail a schudneš.
 • Kúp si najnovší bylinkový elixír, ktorý tuk bezpečne vyplaví.
 • Pi zelený čaj.
 • 1000 brušákov denne.
 • 3× do týždňa aerobik / fitness. (Alebo aj viac.)
 • Nejesť po 17:00 hodine.
 • Raňajkuj sám, obed si rozdeľ s priateľom, večeru daruj nepriateľovi.
 • Stačí chcieť…
 • Kúp si tento cvičiaci stroj a schudneš na brušku.
 • Zabaľ tuk do našej fólie a on sa teplom spáli.
 • Elektrika bude za teba cvičiť.

Podobných, na prvý pohľad možno až dobre znejúcich riešení je nepreberné množstvo. Majú spoločné jedno – ponúkajú presne to, čo obézny človek chce počuť. Rýchle a jednoduché riešenie. Ale nefungujú. To obézny tuší, ale chce to skúsiť.

Ale obezita nie je nutnosť. Nemusíte byť tuční, ak nechcete. Ale schudnúť sa vám podarí až potom, keď sa zoznámite s problémom obezity a stanete sa tak trochu odborníkmi na výživu.

Obezita nie je ľahká vec

Teda po stránke informácií. Ak s ňou chcete bojovať, musíte sa na tento boj riadne pripraviť, inak zákonite prehráte. Musíte "poznať nepriateľa", aby ste vedeli navrhnúť vhodnú stratégiu. Boj s obezitou nie je beh na krátku trať, predtým, než začnete, musíte vedieť, čo vás čaká.

Aj keď pohyb a cvičenie sú dôležitou vecou, pri boji s obezitou hrá dominantnú úlohu strava.

Ľudia podceňujú stravu

Vplyv stravy na človeka je zásadný. Zle zvolené potraviny vás môžu prehnať, spôsobiť koliku, chorobu, ba dokonca aj smrť. Väčšina ľudí má pocit, že ak rozpoznajú muchotrávky, vedia variť. Nie je to však tak. Pozrite sa na ľudí v meste. Viac, než polovica z ľudí má nadváhu. To je signál, že niečo nie je v poriadku – a je to hlavne strava.

Chudnutie musí začať štúdiom

Viem presne, ako neradi mnohí z vás čítate takéto výroky. Nechcete nič študovať, nemáte na to čas.

Oveľa atraktívnejšia predstava je už asi tá tvrdá hladovka – pre mnohých je lepšie hladovať, než niečo študovať. Ale utrpenie s hladovkou skončí jojo efektom a obezita je nazad, len horšia. Načo také utrpenie? Radšej si hneď dajte tú prácu, že si doštudujete látku, ktorá by mala byť vyučovaná na školách.

Musíte sa stať aspoň miernymi odborníkmi na stravovanie

Kúpte si niektorú knihu o racionálnej výžive. Musíte porozumieť tomu, z čoho sa skladajú jednotlivé jedlá a suroviny. Musíte vedieť, aký účinok na človeka majú jednotlivé zložky potravy. Musíte mať jasný názor, koľko potravy môžete zjesť, aby vám prospela a aby sa pritom kilá začali strácať natrvalo z vášho bruška.

Ak vám niekto ponúkne bábovku, musíte poznať dôvod, prečo si ju nedáte. Alebo – ak si chcete dať – musíte vedieť, koľko bábovky môžete zjesť bez toho, aby ste si to neskôr vyčítali.

Viem, nie je to ľahké začať študovať na staré kolená. (Obezitu rieši veľmi často až človek v zrelom veku…) Ale ak tému zvládnete, budete schopní pripraviť si sami taký jedálny lístok, ktorý vám bude chutiť a pritom sa zbavíte všetkých "záchvatov" typu neprekonateľnej chuti na sladkosti, či iného obžerstva. Väčšina týchto "záchvatov" totiž nie sú ničím iným, ako výsledkom zlého stravovania.

OK, ale skúsim to jednou vetou

Skúsim predsa len formulovať jedinou vetu to, ako schudnúť. Aby ste mali radosť :-)

Jedzte a pite ináč ako doteraz a podrobnosti si musíte, žiaľ, doštudovať.

Úspešné chudnutie - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.

Plus CD "Ako schudnúť"
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Tip: Jeden balík a máte 5 darčekov pre známych...

Ako schudnúť – jednou vetou

Skúsim predsa len formulovať jedinou vetou to, ako schudnúť: „Jedzte a pite ináč ako doteraz, hýbte sa a podrobnosti si doštudujte“. Pokiaľ chcete odbornejšiu vetu, dá sa aj tak: „Jedzte vysokoobjemnú, nízkotučnú stravu, cvičte v aeróbnom pásme zaťaženia a to dlhodobo.“

Obezita je na doživotie. Či už ostanete tuční, alebo sa dokážete prinútiť k zmene životného štýlu, máte to na furt.

 • Ak sa o obezitu starať nebudete, doživotne budete tučnieť.
 • Ak podstúpite zmenu životného štýlu, schudnete. Ale táto zmena musí byť doživotná. Inak sa obratom vraciate k bodu číslo jedna.

Mrzuté. Viem.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 7. marca 2006

 

Komentáre k článku: Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

 1. snakey 7. marca 2006

  Moja babka hovorila, ze ak chces schudnut treba sa modlit :)
  Vraj stacilo k dvom svatym
  1. Žer-mén
  2. Ser-vác

  Enjoy

 2. Miro Veselý 26. marca 2006

  esino: nie.
  https://www.chudnutie-ako.sk/sport-chudnutie/1000-brusakov

 3. esino 26. marca 2006

  som si istý že tých 1000 brušákov by zabrolo :-)

 4. evula 25. mája 2006

  po 17,00 sa moze jest?ja som myslela ze nie lebo skoro vsade hovoria ze nie.tak ako to ma prosim byt?

 5. Miro Veselý 25. mája 2006

  evula: jedz 2 až 3 hodiny pred spaním. predtým každé tri hodiny jedno jedlo počnúc raňajkami.

 6. Zora W. 25. mája 2006

  evula: Mne sa zdá, že nejesť po 17.00 hod sú odporúčania tak akurát “rôznočasopisové” a tie sa nie vždy môžu brať doslovne a seriózne.
  Po 17. hodine by sa nielen mohlo, ale aj malo jesť. 2 -3 hodiny pred spaním posledné ľahké jedlo (zelenina + nízkokalorická bielkovina). V opačnom prípade sa spomaľuje metabolizmus, čo je veľmi neželaný jav pri chudnutí, kedy sa snažíme hlavne o jeho zrýchlenie.

 7. Mi 13. júla 2006

  to je vsetko pekne, ale ak priberanie spojene s chorobou. ja som najviac pribrala po tom ako mi zistili celiakiu. niekto by povedal, ze ked nejem lepok tak schudnem a hovno, hovno zlata rybka…

 8. veroncek 5. augusta 2006

  chcem sa spytat ci sa aj napr.jablko rata ako jedlo alebo jogurt?Aky jedaly listok by si odporucal?

 9. andy.bony 5. augusta 2006

  ja si myslim ze stare osvedcene pravidlo na schudnutie je :kaloricky vydaj musi byt vätsi ako prijem. tak sa nemoze stat ze budem tucna!

 10. katuška 12. októbra 2006

  ja jem v noci a niekedy si na to ani nepametam rano mi je potom zle je to ako droga neviem sa toho zbavit poradte mi!

 11. Miro Veselý 13. októbra 2006

  katuška: nejedz v noci, keď ti je z toho zle. čo ti mám poradiť?

 12. Barbie 31. októbra 2006

  Ahoj vsetkym a zvlast autorovi Mirovi. Je snad zazrak, ze som narazila na tuto www stranku…ani sama neviem ako. Splnam asi prvu podmienku: Zacala som studiom. Uz asi 2 tyzden citam a citam a snazim sa zistit,co je najlepsie a ajhla, konecne jednoznacne slovo: Racionalna vyziva. Moj pribeh je predlhy a otazok mam snad aj na samostatne forum, avsak v tejto chvili ma zaujima jedina: Ak si precitam tuto celu www (celkom sa mi dari :), spominas, ze je dobre siahnut po dobrej literature. Aka je teda ta spravna a dobra? Vies mi prosim poradit, na ktory titul, autora a knihkupectvo sa obratit? Knih propagujucich zdravu vyzivu je milion a rada by som siahla po nejakej zaujimavej. Nehladam zarucene recepty, rada sa dozviem aj nieco viac o tom “How does it works”. Moc dakujem za odpoved. Drzim palce vsetkym odhodlanym

 13. Hacker 31. októbra 2006

  Barbie: Miro dost casto odporuca tuto knihu, aj ja som si ho na zaklade jeho rady kupil – http://www.martinus.sk/?uItem=16629 . Mali by ju mat v kazdom normalnejsom knihkupectve.

 14. Hacker 31. októbra 2006

  (sorry, nie “ho”, ale “ju”)

 15. Barbie 31. októbra 2006

  Hacker: moc diky za rychlu odpoved….uz som tam a objednavam :) Boze, tato stranka sa mi strasne paci….uz dve hodiny namiesto prace browsujem vsetky zalozky :-)

 16. Vilma 31. októbra 2006

  Barbie:www.grada.sk dá sa tam objednať “Iva Málková:Hubneme s rozumem zdravě a natrvalo”, Hubneme s rozumem v praxi”.Druhá publikácia je hlavne o GI a je aj s receptami/celkom fajn/, obe sú za cca 460,-Sk.+ poštovné.Ak si z BA tak Grada Slovakia,s r.o.,Moskovská 29, BA. Neviem ako to tam funguje, ja som si objednávala na dobierku, telefonicky/02 55645289/ poslali do týždňa.A ešte “Václava Kunová: Zdravá výživa”, ale tú som dostala aj v knihkupectve.Ale môžem ti povedať, že to všetko nájdeš aj tu.Len v tých knihách to máš všetko pohromade a vždy poruke.A tie recepty sú celkom jedlé.

 17. Vilma 31. októbra 2006

  PS:Všetky sú v češtine. Tak sa mi zdá, že na slovensku o chudnutí a zdravom životnom štýle publikuje iba Miro.

 18. Dancer 22. júla 2008

  Neviem, nezatracoval by som jednu ci onu metodu … na kazdeho funguje nieco ine … rozdielne metabolizmy, nemozno striktne povedat ze toto sa s tebou stane ak spravis toto VOBEC nie … preco su ludia co zeru jak prasce a su chudi a preco su ludia co nezeru takmer nic a aj tak maju nadvahu? Kazdy by si mal najst ten svoj sposob …

 19. asdasfdfg 8. januára 2009

  velmi som sa pobavila na najnezmyselnejsich radach ako rychlo schudnut :D
  podla mna je najlepsie jest vsetko. aj ked to ma tuky, aj ked hento tamto, treba vsetko jest ale trochu po menej.

 20. anka 14. októbra 2009

  ok idem nato

 21. wolter 16. októbra 2009

  ja som schudol za 40 dni 25 kg. jedol som len ovocie a zeleninu,a nizko kaloricke jedla.a prytom som vobec necvicil,chalani co ma poznnaju tak sa ma pitali ci som neni chory ze som tak schudol.zo 110 kg na 85 kg som schudol,a som uplne zdravi.

 22. Zuzka 11. januára 2010

  Cauky ja by som tiez potrebovala schudnut takych 10 kil bola by som potom spokojna..lenze uz je to moja nocna mora..vyskusala som uz vsetko moznee a ani kilo som nezhodila..netrpim moc velkou nadvahou ale som so sebou nespokojna..takze odporucate tu tu knihu a aj vam pomohla??:))) lebo ja uz si to ani neviem predstavit =)

 23. minusdvanast 30. januára 2010

  len vlastným úsilím spojeným so zmenou stravovacích návykov, reduktil, tak ako aj iné lieky sú drahšie ako elektrina spálená hľadaním na internete

 24. Luc 5. februára 2010

  najviac sa mi paci ta cast o studovani… keby som nasla polopatisticky vysvetlenu zdravu vyzivu uz davno som stihla… na tejto stranke je to sice celkom polopate, ale obalene do tisicok slov, ktore su zbytocne (pre mna), motivujuce, spravne urazajuce… asi by bolo fajn spravit nejaky presny, jasny clanok, bez omacok ale polopatisticky…

 25. Miro Veselý 5. februára 2010

  Luc verím, že si nemyslíš, že sa chudnutie a zdravá výživa dajú spracovať v jednom článku.

 26. mery 3. marca 2010

  je to na h….o snazim sa snazim a nic nezabera asi skusim drasticku dietu je mi to uz jedno kazdy rozprava rob to nejezd to a co z toho?stale ta ista vaha…je to hruuza

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: