BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou...

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod. Jednu vetu. Ako schudnúť? Najlepšie  40 kíl do zajtra. A ideálne? Počas účasti na zabíjačke. Ak teda chcete vedieť návod na chudnutie jednou vetou, presuňte sa na koniec článku. Tam to je.

Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa ma ľudia pýtajú: "Povedz mi, ako mám schudnúť?". Pritom predpokladajú, že odpoviem holou vetou, najviac tak súvetím. Rýchlo a najmä stručne. Klasická predstava: "Som manažérka a nemám čas. Potrebujem však bleskovo zhodiť. Môžeme sa stretnúť na pol hodinu a vy by ste mi povedal, čo mám spraviť? Zaplatím, koľko si poviete..." Čoskoro pochopíte, že naša tučná manažérka predpokladá, že poznám nejaký tajný trik. Že niečo poviem, alebo ešte lepšie - že niečo spravím a ona začne zázračne chudnúť. Je to síce súrne, ale najbližší voľný termín má o 2 týždne. Knihy nečíta, čítať to na webe nemá čas, variť nestíha, športovať nevládze. A viete vopred, aký bude výsledok.

Ak niekto priberá 20 rokov, nemal by dúfať, že kilá zhodí za týždeň. 

Lákavé rýchlonávody sa dajú získať doslova na počkanie v rôznych časopisoch. Žiaľ, spravidla ide o skreslené, nepresné a neúplné informácie. V horšom prípade ide o nezmyselné návody, ktoré nemôžu dlhodobo fungovať. Z klasických rýchloriešení obezity spomeňme aspoň najnezmyselnejšie rady typu:

 • Nežer, cica.
 • Jedz menej.
 • Počúvaj svoje telo, keď ti povie dosť, viac nejedz.
 • Delená strava.
 • Prestaň jesť mäso.
 • Úplne vylúč tuky.
 • Nízkosacharidová diéta.
 • Vysokoproteínová diéta.
 • Sacharidové vlny.
 • Paleo diéta.
 • Intermitentný pôst (a medzitým môžeš jesť čo len chceš!)
 • Kúp si tabletky s chrómom.
 • Kúp si tabletky, ktoré zablokujú vstrebávanie tuku.
 • Kúp si náš koktail a schudneš.
 • Kúp si najnovší bylinkový elixír, ktorý tuk bezpečne vyplaví.
 • Pi zelený čaj.
 • 1000 brušákov denne.
 • 3× do týždňa aerobik / fitness. (Alebo aj viac.)
 • Nejesť po 17:00 hodine.
 • Raňajkuj sám, obed si rozdeľ s priateľom, večeru daruj nepriateľovi.
 • Stačí chcieť...
 • Kúp si tento cvičiaci stroj a schudneš na brušku.
 • Zabaľ tuk do našej fólie a on sa teplom spáli.
 • Elektrika bude za teba cvičiť.

Podobných, na prvý pohľad možno až dobre znejúcich riešení je nepreberné množstvo. Majú spoločné jedno - ponúkajú presne to, čo obézny človek chce počuť. Rýchle a jednoduché riešenie. Ale nefungujú. To obézny tuší, ale aj tak to zvyčajne chce skúsiť.

Ale obezita nie je nutnosť. Nemusíte byť tuční, ak nechcete. Ale schudnúť sa vám podarí až potom, keď sa zoznámite s problémom obezity a stanete sa tak trochu odborníkmi na výživu.

Tučnota nie je ľahká vec

Teda po stránke získavania informácií. Ak s ňou chcete bojovať, musíte sa na tento boj riadne pripraviť, inak zákonite prehráte. Musíte "poznať nepriateľa", aby ste vedeli navrhnúť vhodnú stratégiu. Boj s obezitou nie je beh na krátku trať, predtým, než začnete, musíte vedieť, čo vás čaká.

Aj keď pohyb a cvičenie sú dôležitou vecou, pri boji s obezitou hrá dominantnú úlohu strava. Vplyv stravy je tu zásadný. Zle zvolené potraviny vás môžu prehnať, spôsobiť koliku, chorobu, ba dokonca aj smrť. Väčšina ľudí má pocit, že ak rozpoznajú muchotrávky, vedia variť. Nie je to však tak.

 

Ľudia nevedia variť a správne jesť. Pozrite sa okolo seba v meste. Viac, než polovica tých čo stretnete má aspoň určitú nadváhu.

To je signál, že niečo nie je v poriadku - a je to hlavne strava.

Chudnutie musí začať štúdiom

Viem presne, ako neradi mnohí z vás čítate takéto výroky. Nechcete nič študovať, nemáte na to čas. Oveľa atraktívnejšia predstava je už asi tá tvrdá hladovka - pre mnohých je lepšie hladovať, než niečo študovať. Ale utrpenie s hladovkou skončí jojo efektom a obezita je nazad, len horšia. Načo také utrpenie? Radšej si hneď dajte tú prácu, že si doštudujete látku, ktorá by mala byť vyučovaná na školách.

Musíte sa stať aspoň miernymi odborníkmi na stravovanie a pohyb!

Kúpte si niektorú knihu o racionálnej výžive, alebo chudnutí. Môže to byť aj môj Jedálniček na chudnutie - v nej nájdete všetko čo treba vedieť.

 • Je vhodné porozumieť tomu, z čoho sa skladajú jednotlivé jedlá a suroviny.
 • Hodí sa vedieť, aký účinok na človeka majú jednotlivé zložky potravy.
 • Pomôže, ak máte správny názor (a odhad), koľko potravy môžete zjesť, aby vám prospela a aby sa pritom kilá začali strácať natrvalo z vášho bruška.

Ak vám niekto ponúkne bábovku, musíte poznať dôvod, prečo si ju nedáte. Alebo - ak si ju chcete dať - musíte vedieť, koľko bábovky môžete zjesť bez toho, aby to malo následky. (Bude to niečo medzi jedným až dvoma hryznutiami. Ale malé kúsky!)

Viem, nie je ľahké začať študovať na staré kolená. (Obezitu rieši veľmi často až človek v zrelom veku...) Doba je rýchla a miera udržania pozornosti šialene rýchlo klesá. Ak ste tento článok naozaj prečítali (nie preleteli očami) až sem, ste výnimka. Väčšina ľudí udrží pozornosť pár desiatok sekúnd a potom už robia zas niečo iné. Následky? Katastrofálne. Ale to je iná téma.

Ale ak teóriu okolo chudnutia zvládnete, budete schopní pripraviť si sami taký jedálny lístok, ktorý vám bude chutiť a pritom sa zbavíte všetkých "záchvatov" typu neprekonateľnej chuti na sladkosti, či iného obžerstva. Väčšina týchto "záchvatov" totiž nie sú ničím iným, ako výsledkom zlého stravovania.

Mimochodom - teoreticky informácie viete do seba naládovať zhruba za 8 až 10 hodín. Toľko trvá prečítanie knihy. Viem, trocha dlhšie trvá, kým si to všetko osvojíte v praxi. Ak ale budete denne čítať pol hodinu, tak za 2 či 3 týždne viete viac, ako priemerná celoživotná dietárka.

Ako schudnúť: jednou vetou

V úvode som sľúbil návod na chudnutie jednou vetou. Tak aby ste mali radosť:

Žite rozumnejšie, než v čase, keď ste priberali.

Viem. Toto je čistý alibizmus, pretože nedáva riešenie. Iba popisuje príčinu. Pokiaľ chcete odbornejšiu vetu, dá sa aj takto:

Jedzte vysokoobjemnú, nízkotučnú stravu, cvičte v aeróbnom pásme zaťaženia, relaxujte, znížte stres a riadne sa vyspite.

Táto veta je pomerne presná. Dodržte ju dôsledne a nemusíte sa nič iné učiť, nikomu nič platiť. Veľa zeleniny, strukovín (tysoký objem, málo energie). S cvičením poradí tréner. Upracte si v živote. No a to zvyčajne stačí.

Obezita je na doživotie. Či už ostanete tuční, alebo sa dokážete prinútiť k zmene životného štýlu, máte to na furt.

 • Ak sa o obezitu starať nebudete, doživotne budete tučnieť.
 • Ak podstúpite zmenu životného štýlu, schudnete. Ale táto zmena musí byť trvalá. Inak sa obratom vraciate k bodu číslo jedna.

Mrzuté. Viem.

Napísal
Miro Veselý 
20. februára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.