BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Aký máte obvod pásu?

Najpresnejšia informácia o vašom zdraví sa dá zistiť krajčírskym metrom. Jednoduchým meraním sa viete o svojom tele dozvedieť viac, než keby ste sa len odvážili. Je to preto, že obvod pásu + obvod bokov zvyčajne stačí na posúdenie faktov. V minulosti sa z týchto dvoch parametrov počítal takzvaný WHR index. Nie je to najpresnejšia metóda, dnes už sa v odbornom svete počíta skôr ABSI index, tam ale výsledky treba vyhodnotiť odborne - akokoľvek sú štatisticky presnejšie.

V praxi sa dá povedať, že ak máte obvod bokov menší, než obvod brucha tak máte problém. Tiež ale platí, že ak máte veľký obvod brucha aj bokov, tak to stále je problém - aj keby boky boli väčšie, než brucho.

Obvod pásu sa mierne mení v závislosti na tom, čo práve máte v bruchu. Preto sa môže stať, že dnes nameriate 99 a zajtra 102. Nič si z toho nerobte, ak začnete chudnúť, čoskoro zistíte, že si opasok zapínate o jednu dierku "tuhšie". A keď narazíte na poslednú dierku a stále bude málo, ďalšie dierky vám vyrobí napríklad obuvník. Má na to vybavenie. Verte, že je príjemné dať si vyrábať nové dierky aj do drahých opaskov. Nevyzerajú síce dokonale, ale spravia veľkú radosť.

Pri chudnutí je uťahovanie opasku vždy dobrý signál. (Na rozdiel od politikov, ktorí slovným spojením "uťahovanie opaskov" dávajú na známosť, že zas niečo spackali...")

Obvod pásu určuje vaše zdravie

Zmerajte si obvod svojho pásu. Ak je príliš veľký, mali by ste čo najskôr zmeniť svoju životosprávu, pretože inak prídu vážne zdravotné problémy. Skôr, či neskôr, ale prídu. A verte, že tie problémy vám už nebudú chutiť tak, ako koláčiky a klobásky, ktoré ich spôsobili.

obvod pásu zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

Toto vyratúvanie centimetríkov nie je samoúčelné. Práve tuk na bruchu totiž predstavuje najväčšie riziko pre zdravie.

Viem, teraz možno (právom) namietnete, že takto mechanicky to celkom neplatí. Že iný obvod brucha bude normálny pre človeka, ktorý má 165 centimetrov a iný pre človeka čo meria 220 centimetrov. To je pravda. No v priemere a vo väčšine prípadov budú platiť uvedené čísla. Dokonca bude lepšie, ak si ich pre seba ešte trocha sprísnite.

Inými slovami: nemusíte mať na bruchu tehličky. Ale ani kýbel želatíny.
  • Ak je tuk umiestnený hlavne na stehnách, čo je typické u žien, nazýva sa gynoidný typ ukladania tuku. Niekedy sa to označuje, ako hruškovitá postava. Gynoidným sa tento typ ukladania tuku nazýva preto, že je typický hlavne u žien.
  • Druhý druh obezity sa nazýva androidný, pretože je častý u mužov. Tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti brucha, hlavne v oblasti pupku. Človek s androidnou obezitou pripomína guľu, alebo jablko - na tenkých nohách guľa a zas tenké ruky a hlava...

Z hľadiska zdravotného rizika je jednoznačne horší androidný typ obezity. Ak sa vám tuk ukladá len na stehnách a zadku, možno sa vám to nepáči na vzhľad. Zdravie však touto obezitou príliš netrpí. Ak sa vám ale tuk hromadí na brušku, je to varovný signál. Ochorenia na seba nemusia nechať dlho čakať.

Nedá sa chudnúť len z brucha! Aj keď som to už viackrát písal, nezaškodí zopakovať, že nie je možné schudnúť len z brucha.

V tomto videu o tom hovorím podrobnejšie.

Rôzne stroje, zábaly a kúry, ktoré vám sľubujú rýchle rozpustenie "tuku z bruška" sú čistým podvodom na získanie vašich peňazí. Pravda je presne opačná - ak začnete chudnúť, tuk pôjde preč z rúk, nôh, z tváre, zo zadku. Bruško odoláva. Brucho vám začne "klesať" až celkom posledné. Viem, je to na šľaktrafenie, lebo každý by chcel práve to brucho riešiť prvé...

Existuje síce možnosť odstránenia tuku operatívnym zákrokom. Vrelo vám neodporúčam ísť do toho. Chirurgické riešenie obezity má priveľa problémov! Ako sa ho ľahko zbavíte, tak ľahko ho zas dostanete nazad. Lepšie je, ak sa ho zbavíte poctivou mierne redukčnou diétou, pomaly. Tým si na nový životný štýl celkom zvyknete a potom je väčšia šanca, že pri ňom už aj zotrváte.

To, kde sa vám bude na tele ukladať tuk je dané aj geneticky. Ak máte veľké stehná a zadok, dosť pravdepodobne sa s tým nepodarí nič spraviť. Môžete roky márne bojovať, zápasiť a bezvýsledne. Budete sa stresovať, trápiť, ale ak telo proste chce mať na stehnách zásobu tuku, asi nevyhráte. Najlepšie je zobrať to ako fakt a naučiť sa s tým žiť.

Pár slov pre ženy: Nie je rozumné nalistovať si v módnych katalógoch obrázky 16 ročných anorektičiek a potom túžiť vyzerať ako ony. Nie je to reálna túžba. Chápem, každý človek (nielen ženy) by chcel vyzerať čo najlepšie. Mnohí by chceli vyzerať inak, ako vyzerajú. Jednoduchšie a hlavne zdravšie je naučiť sa rešpektovať svoj vzhľad a príliš ho neskúmať. To že niekto nemá dokonalú postavu predsa nie je problém. Hlavne, aby tuku nebolo toľko, že ohrozuje zdravie.

Hlavne mladší ľudia chcú dobre vyzerať, aby si našli partnera. Ale tu pozor. Ak sa vám podarí spraviť so zaťatými zubami pre svoj vzhľad maximum a ulovíte chalana, ktorý ide "hlavne po dizajne", je tu reálne riziko, že o pár rokov budú na trhu novšie a atraktívnejšie modely. A vy budete opustená... Viem, toto riziko hrozí vždy a každému, nezaškodí si ho však pripomenúť. Ak si vás partner nájde len vďaka tomu, že šialenými diétami a cvičením udržiavate z posledných síl aký-taký dizajn, koľko vám to vydrží? Pridajte pár rokov a váš manžel nájde doma namiesto atraktívnej skoromodelky moletku, ktorá chrúme bomboniéry, lebo je nešťastná z toho, ako vyzerá. Venujte svoj čas a intelekt radšej do niečoho zmysluplného, nie do svojej postavy. Stravujte sa zdravo a cvičte, aby ste mali hmotnosť v horme. Viac nech vás netrápi.

No, ale to som dosť odbočil.

Ak si teda budete merať obvod pásu, pokojne to robte - a zapisujte si výsledky (aj s dátumom). Najlepšie ak si budete obvod pásu merať aspoň na dvoch miestach. V oblasti pupku a kúsok nad ním, kde začínajú rebrá. Najlepšie je robiť to vždy raz za týždeň ráno nalačno po vyprázdnení spolu s vážením.

Mužom ide viac o život, ak sú tuční.

Pri obezite androidného typu (keď sa priberá na pupku) je vysoké riziko kardiovaskulárnych problémov - vysoký krvný tlak, infarkty, mozgové príhody. Veľmi častá je cukrovka. Týmito ochoreniami sú postihnutí veľmi často muži. Ženy obezitu znášajú po zdravotnej stránke lepšie.

Je škoda, že súčasná spoločnosť vytvára klímu, v ktorej aj muž so 150 kilami môže spokojne chodiť po svete a žena ak má dva kilá nadváhy, už hlási paniku.

Ak váš manžel (alebo nebodaj syn!) má stúpajúcu nadhmotnosť (ako by sa malo správne po slovensky vravieť nadváhe) mal by to byť pre širokú rodinu skutočný alarm! Nejde o vzhľad, ale o zdravie. Žiaľ momentálne je tučný stravník pri rodinnom obede stále najvďačnejším objektom a matky, manželky i babky ho vďačne obložia dobrotami. Veď keď mu tak chutí...

Mám pocit, že lepšie by bolo, keby si tieto kŕmeniachtivé ženy kúpili radšej domáce zvieratko. Keby tak prajne kŕmili psíka, ktorý by im po stučnení zahynul, možno by pochopili, že jedlom netreba komunikovať v spoločnosti, v ktorej sa dá komunikovať verbálne.

Nakoniec: asi poznáte dosť starších ľudí, ktorí sú tuční. Poviete si možno, že to s tým strašením preháňam. Že nie je problém byť tučný a dožiť sa pekného veku. Skôr, než naletíte tejto myšlienkovej pasci - spomeňte si, že kalkulujete len so živími. Skúste pátrať v pamäti, či v rodine nemáte nejaké predčasné úmrtia. Infarkty, porážky, komplikácie cukrovky, niekedy onkologické ochorenia. Mnoho z nich súvisí s nadváhou. Je potrebné týchto ľudí vnímať "do počtu". Ono sa totiž dobre povie, že "strýko fajčil a pil a jedol klobásu a dožil sa stovky". Je to výnimka. Je to ľahko predstaviteľné. A tým to klame.

Tak k tejto téme mám preto ešte tri pripomienky a už končím:

  1. Ak starší človek priberie napríklad pred penziou, nie je to síce najlepší "nápad", ale zvyčajne potrvá roky, kým sa následky obezity začnú podpisovať na jeho zdraví.
  2. No ak je niekto tučný od mladosti, tak jeho telo má dosť času, aby už v strednom veku boli mnohé ťažkosti. Vysoký tlak, cukrovka.
  3. Nemusíte na následky obezity hneď zomrieť. Predstavte si, že budete mať len mierne ťažkosti. Tie vám môžu veľmi nepríjemne strpčiť život.

Je pravda, že ak dostane infarkt človek po štyridsiatke, má vyššiu šancu prežiť ho. Ak ho dostane šestdesiatnik, končí to častejšie tragicky. No z takýchto štatistík radšej nevychádzajte. Lepšie je žiť tak, aby ste na staré kolená boli čo najvitálnejší a sebestační.

Uff. Skončili sme dnes na nejakej neveselej téme.

Napísal
Miro Veselý 
14. januára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.