Aký máte obvod pásu?

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Obvod pásu sa mierne mení v závislosti na tom, čo práve máte v bruchu. Preto sa môže stať, že dnes nameriate 99 a zajtra 100. Nič si z toho nerobte, ak začnete chudnúť, čoskoro zistíte, že si opasok zapínate o jednu dierku "tuhšie". A keď narazíte na poslednú dierku a stále bude málo, ďalšie dierky vám vyrobí napríklad obuvník. Má na to vybavenie. Verte, že je príjemné dať si vyrábať nové dierky aj do drahých opaskov. Nevyzerajú síce dokonale, ale spravia veľkú radosť.

Pri chudnutí je uťahovanie opasku vždy dobrý signál. (Na rozdiel od politikov, ktorí slovným spojením "uťahovanie opaskov" dávajú na známosť, že zas niečo spackali…")

Obvod pásu určuje vaše zdravie

Zmerajte si obvod svojho pásu. Ak je príliš veľký, mali by ste čo najskôr zmeniť svoju životosprávu, pretože inak prídu vážne zdravotné problémy. Skôr, či neskôr, ale prídu. A verte, že tie problémy vám už nebudú chutiť tak, ako koláčiky a klobásky, ktoré ich spôsobili.

obvod pásu zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

Toto vyratúvanie centimetríkov nie je samoúčelné. Práve tuk na bruchu totiž predstavuje najväčšie riziko pre zdravie.

Dva druhy obezity

Ak je tuk umiestnený hlavne na stehnách, čo je typické u žien, nazýva sa gynoidný typ ukladania tuku. Niekedy sa to označuje, ako hruškovitá postava. Gynoidným sa tento typ ukladania tuku nazýva preto, že je typický hlavne u žien.

Druhý druh obezity sa nazýva androidný, pretože je častý u mužov. Tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti brucha, hlavne v oblasti pupku. Človek s androidnou obezitou pripomína guľu, alebo jablko – na tenkých nohách guľa a zas tenké ruky a hlava…

Z hľadiska zdravotného rizika je jednoznačne horší androidný typ obezity. Ak sa vám tuk ukladá len na stehnách a zadku, možno sa vám to nepáči na vzhľad. Zdravie však touto obezitou príliš netrpí. Ak sa vám ale tuk hromadí na brušku, je to varovný signál. Ochorenia na seba nemusia nechať dlho čakať.

Nedá sa chudnúť len z brucha

Aj keď som to už viackrát písal, nezaškodí zopakovať, že nie je možné schudnúť len z brucha. Rôzne stroje, zábaly a kúry, ktoré vám sľubujú rýchle rozpustenie "tuku z bruška" sú čistým podvodom na získanie vašich peňazí. Pravda je presne opačná – ak začnete chudnúť, tuk pôjde preč z rúk, nôh, z tváre, zo zadku. Bruško odoláva. Brucho vám začne "klesať" až celkom posledné. Viem, je to na šľaktrafenie, lebo každý by chcel práve to brucho riešiť prvé…

Existuje síce možnosť odstránenia tuku operatívnym zákrokom, ale vrelo vám neodporúčam ísť do toho. Ak sa ho ľahko zbavíte, ľahko ho zas dostanete nazad. Lepšie je, ak sa ho zbavíte poctivou redukčnou diétou, pomaly. Tým si na nový životný štýl celkom zvyknete a potom je väčšia šanca, že pri ňom už aj zotrváte.

Genetika – práve tu sa vidí…

To, kde sa vám bude na tele ukladať tuk je dané geneticky. Ak máte veľké stehná a zadok, dosť pravdepodobne sa s tým nepodarí nič spraviť. Môžete roky márne bojovať, zápasiť a bezvýsledne. Budete sa stresovať, trápiť, ale ak telo proste chce mať na stehnách zásobu tuku, asi nevyhráte. Najlepšie je zobrať to ako fakt a naučiť sa s tým žiť.

Pár slov pre ženy: Nie je rozumné nalistovať si v módnych katalógoch obrázky 16 ročných anorektičiek a potom túžiť vyzerať ako ony. Nie je to reálna túžba. Chápem, každý človek (nielen ženy) by chcel vyzerať čo najlepšie a skoro každý človek by chcel vyzerať inak, ako vyzerá. Jednoduchšie a hlavne zdravšie je naučiť sa rešpektovať svoj vzhľad a príliš ho neskúmať. To že niekto nemá dokonalú postavu predsa nie je problém. Hlavne, aby tuku nebolo toľko, že ohrozuje zdravie.

Hlavne mladší ľudia chcú dobre vyzerať, aby si našli partnera. Ale tu pozor. Ak sa vám podarí spraviť so zaťatými zubami pre svoj vzhľad maximum a ulovíte chalana, ktorý ide "hlavne po dizajne", je tu reálne riziko, že o pár rokov budú na trhu novšie a atraktívnejšie modely. A vy budete opustená… Viem, toto riziko hrozí vždy a každému, nezaškodí si ho však pripomenúť. Ak si vás partner nájde len vďaka tomu, že šialenými diétami a cvičením udržiavate z posledných síl aký-taký dizajn, koľko vám to vydrží? Pridajte pár rokov a váš manžel nájde doma namiesto atraktívnej skoromodelky moletku, ktorá chrúme bomboniéry, lebo je nešťastná z toho, ako vyzerá. Venujte svoj čas a intelekt radšej do niečoho zmysluplného, nie do svojej postavy. Stravujte sa zdravo a cvičte, aby ste mali hmotnosť v horme. Viac nech vás netrápi.

No, ale to som odbočil.

Ak si teda budete merať obvod pásu, pokojne to robte – a zapisujte si výsledky (aj s dátumom). Najlepšie ak si budete obvod pásu merať aspoň na dvoch miestach. V oblasti pupku a kúsok nad ním, kde začínajú rebrá. Najlepšie je robiť to vždy raz za týždeň ráno nalačno po vyprázdnení spolu s vážením.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.
To je 5 darčekov pod 5 stromčekov keby niečo :-)
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Mužom ide viac o život

Pri obezite androidného typu (keď sa priberá na pupku) je vysoké riziko kardiovaskulárnych problémov – vysoký krvný tlak, infarkty, mozgové príhody. Veľmi častá je cukrovka. Týmito ochoreniami sú postihnutí veľmi často muži. Ženy obezitu znášajú po zdravotnej stránke lepšie.

Je škoda, že súčasná spoločnosť vytvára klímu, v ktorej aj muž so 150 kilami môže spokojne chodiť po svete a žena ak má dva kilá nadváhy, už hlási paniku.

Ak váš manžel (alebo nebodaj syn!) má stúpajúcu nadhmotnosť (ako by sa malo správne po slovensky vravieť nadváhe) mal by to byť pre širokú rodinu skutočný alarm! Nejde o vzhľad, ale o zdravie. Žiaľ momentálne je tučný stravník pri rodinnom obede stále najvďačnejším objektom a matky, manželky i babky ho vďačne obložia dobrotami. Veď keď mu tak chutí…

Mám pocit, že lepšie by bolo, keby si tieto kŕmeniachtivé ženy kúpili radšej domáce zvieratko. Keby tak prajne kŕmili psíka, ktorý by im po stučnení zahynul, možno by pochopili, že jedlom netreba komunikovať v spoločnosti, v ktorej sa dá komunikovať verbálne.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 27. apríla 2006

 

Komentáre k článku: Aký máte obvod pásu?

 1. Tony 3. mája 2006

  Podla mojich info pocet tukovych buniek je relativne nemenny, v puberte pribudanie konci a samotne priberanie je iba zvecsovanie (naplnanie sa) existujucich tukovych buniek. Je to tak ?

  Potom odsatie tuku moze relativne pomoct ?
  Alebo nie ?
  Tony

 2. Miro Veselý 3. mája 2006

  Tony: odsatie nie je možné úplne, tuk je všade. A ak odsajú tuk človeku, ktorý ďalej pokračuje v jedení, rýchlo zas priberie.

 3. Zora W. 4. mája 2006

  Podľa mojich informácií je to s tukovými bunkami najhoršie, pokiaľ sa tvoria už od útleho detstva. Do puberty sa ich môže vytvoriť skutočne veľké množstvo (tvoria sa približne do jej konca). Ďalším prejedaním môžu zväčšovať svoj objem.
  ALE u obézneho človeka s neustálym zvyšujúcim sa príjmom potravín dochádza k tomu, že organizmus si vytvorí ďalšie tukové bunky – “zásobárne” z iných buniek a tie majú tiež vlastnosť zväščovať sa.
  Pri chudnutí bunky “len” zmenšujú svoj objem, nezanikajú. A vyčkávajú… Preto je po schudnutí nutná už doživotná kontrola a trvalý prechod na racionálnu stravu. Nie je možné vrátiť sa k pôvodným stravovacím návykom.
  Odsatie tuku má len dočasný a kozmetický efekt = nerieši problém s obezitou.

 4. Ayleen 4. mája 2006

  K tomu odsatiu tuku: Človeku odsajú tuk, ale nie je to redukčná diéta, ak sa nezmení stravovanie, tuk sa vráti, ale bude sa usádzať viac na iných miestach, keďže v odsávanom mieste je menej tukových buniek (úplne všetky sa odsať nedajú).
  Liposukcia je riešením pre nerovnomernú postavu, ak niekomu ostane po diéte tuk na kolenách a inak má štíhle nohy, alebo má “jazdecké nohavice” a podobne.
  U žien po pôrode sa zvykne riešiť operatívne povolená brušná stena, nie liposukciou, ale tým, že sa tie uvolnené svaly a väzivá skrátia. Prináša to výsledky, ale treba sa držať, nežrať a cvičiť.

 5. Zora W. 4. mája 2006

  Xixi, “nežrať a cvičiť” … to je pekné :)
  A trefné, v tých dvoch slovách je zhrnuté proste všetko.

 6. lucia 25. mája 2006

  mám otázku, moje bmi je 23 ale obvod pása mám 82. podľa obvodu pása trpím nadváhov ale podľa bmi som úplne v poriadku. Podla pohladu do zrkadla ale vidím, že by bolo úplne v poriadku keby som zhodila aspoň 10 kg. Tuk sa mi totižto ukladá po celom tele rovnomerne. Nemáte pocit, že údaje uvádzané v tabulkách bmi alebo obvode pása sú nezmysel? Veď keď stiahnem brucho najviac ako viem, až mi vidno rebrá tak mám obvod pása 72cm. Fakt si neviem predstaviť ako môžu mať modelky obvod 60cm. Zrejme je to dané stavbov kostí a genetikov a s tým nič nenarobíme.

 7. Miro Veselý 25. mája 2006

  lucia: tabuľkové údaje sú vždy priemer, neplatia úplne na každého človeka. na druhej strane sama vravíte, že by sa vám hodilo zhodiť. takže zdá sa, že tie čísla nie sú úplne od veci. BMI môže byť oklamané, napríklad ak ste diétami stratili svalovinu…

 8. lola 30. mája 2006

  Aká je to blbosť, že ženy majú mať v páse 80 a muži do 94.
  Výška nehrá rolu?
  Veď 140 cm žena nemôže mať také isté hodnoty pásu ako 180 centimetrová.

 9. Miro Veselý 30. mája 2006

  lola: tie čísla sú získané z veľkých štatistických vzoriek a sú medzinárodne uznávané. samozrejme, nič ti nebráni neuznávať ich.

 10. jaja 5. augusta 2006

  Ja by som hlavne chcela nieco doddat k tej cati o tom,ze zeny by nemali pozerat po 16 rocnych anorektickach.Cisto teoreticky,je to naozaj pekne,snazit sa zzit so svojim telom,ale uprimne,je to dost tazke,pokial na kazdom druhom bilboarde trci dokonala(ano,MY vieme,ze zretusovana a odborne zmalovana)modelka,v satach,ktore ked ste si VY skusali,ste sa v nich nemohli pohnut. To spolocnost presla za poslednych par desatroci drastickou dietou,a ta sa podarila az priliz.
  Samozrejme,obezita sposobuje nespocet chorob a fyziologickych problemov,ale vacsina zien chce chudnut prave preto,aby boli v spolocnosti akceptovane ako pritazlive,pretoze typy Marilyn Monroe by dnes boli kategoricky zaradene do kolonky Tucna.A opravte ma ak naozaj bola tucna.

 11. janka 3. októbra 2006

  zaujima ma ci ste odbornik alebo laik zaoberajuci sa touto oblastou, mam totiz niekolko otazok na tuto temu

 12. Miro Veselý 3. októbra 2006

  janka: ak myslíte mňa, tak nie som odborník, ale otázky pokojne položte vo fóre na tomto webe.

 13. Maggie 12. októbra 2006

  pred dvomi rokmi som bola na liposunkcii za 10 mesiacov som pribrala normalnym jedenim 20 kil a tohto roku som od januara drzala dietu a cvicila vo fitcentre a schudla som 13 kil sla som na dovolenku do Grecka a ta ich strava …mam o 6kg viac a uz to ide naspät kazdy den sa odhodlavam ale neviem co by mi pomhlo ako mam jest aby som vydrzala chudnut a nepriberat…..

 14. mucka 23. októbra 2006

  Do dvadsiatich štyroch rokov som pri výške 165 cm vážila 48 kg. Teraz (mám 29) vážim 59 kg a najväčší problém s obvodom brucha. Všade čítam, že som tzv. typ jablko. Viete mi pomôcť zo zostavením jedálnička?

 15. Miro Veselý 24. októbra 2006

  mucka: ty nemáš čo chudnúť. jedz racionálne a cvič.

 16. Jano 26. októbra 2006

  hmmm, s jedalnickom to je lahke, na to sa uz nebudete moct vyhovarat …

  na ranajky ovsene vlocky s mliekom a medom + par hrozienok pre chut – a nekupujte tie lacne, je v nich vela kadejakeho bordelu – kamienky, muchy a tak, ak vam klasicke ovsene vlocky nechutia tak skuste Ovsene vlocky Chrumkave – to su take ktore vypadaju ako keby ich niekto oprazil (maju taku hnedu farbu) – chutia lepsie, aspon mne, skoro ako kornflejksi …, alebo nakoniec namiesto vlociek pouzivat tie cornfleksy (s hrozienkami, mnam :). Pod pojmom ranajky nemam na mysli ze by ste ich mali jest len rano – az do takej dvanactej naobed jedzte len tieto vlocky, a to kedykolvek ked dostanete chut nieco zjest…

  Potom ryza, s tuniakom. Neuverili by ste, ako to skvele chuti, ked dodrziavate zdravu vyzivu a nejete okrem toho ziadne sladkosti a tak. (+ , ak k tomu xcete nieco pre lepsiu chut ci dake to obohatenie, dobre k tomu padne ked si kupite aj paradajku a papriku, pokrajate na kusocky , pridate stipku cukru a soli a mate k tomu zdravi salat)
  Zle nie su ani cestoviny so syrokremom (syrokrem s nizkym obsahom tuku, tzv. FIT), ale pri chudnuti doverujem skor ryzi.

  Dalej mozete jedavat polievky – napr. taku zeleninovu (nie sackovu – najdite si recept (napr. na nete:) na skutocnu zeleninovu polievku), alebo napr. gulasovu – klasicku sackovu, + dajte do nej dva tri zemiaky a leco (paradajka a paprika) – chuti skvele…

  Tizdenny rozvrh … ja neviem, skuste napr. jeden den byt cisto iba na vlozkach (+ to mlieko, med, par hrozienok), dva dni na ryzi s tuniakom a dva dni na polievkach – to hned mate pat dni zo siedmych … na tie ostatne dva dni si najdite nieco ine…
  Tie vlocky doobeda platia samozrejme pre kazdy den, snazte s nimi naplnit brucho co najviac, vzdy ked IBA zacinate mat dojem ze by ste mohli byt o chvilu hladny, radsej zjezdte malu porciu …. vlocky neuskodia a takto aspon nedostanete chut na nieco ine, viac skodlive – sladkosti, meso, tuky …
  Najhorsie je ked dostanete hlad, to potom mate chut zjest PRAVE tie tucne a nezdrave jedla … takze sa tomu pocitu vystrihajte tym ze budete jest pravidelne, nieco zdrave – ovsene vlocky :)

  Takze tie vlocky jedzte aj poobede, vzdy ked zacinate mat chut nieco zjest a nexcete jest ryzu ci nieco ine. (takze ziadne hladovanie, mimochodom)
  A nepotrebujete ziadny cas na pripavu, vybrat vlocky a zaliat ich mliekom vam zabere max. minutu.

  + snazte sa jest vela zeleniny, pri diete ako je tato sa vitaminy telu dost hodia
  ( navyse nezabudnite ze po dlhsom case takejto diety treba zacat rozmyslat o spestreni stravy, aby telo malo vsetko co potrebuje)

  Dalej, cvicte. Nie je to sice nutne, ale budete chudnut viac a navyse, tymto jedenim sice budete chudnut, ale nebudete nadobudat pekne krivky – na to treba cvicit – staci malo, no najlepsie pravidelne (aby ste neprestali a dostali navyk) a s lahkymi vahami – taky lahci fitness trenink , na chudnutie a pekne krivky to uplne staci..
  (doporucoval by som davat dake brusaky, stacionarny bycikel , ci behanie ak ste radsej vonku )

  jano

 17. MartinG 27. októbra 2006

  BMI je uplna blbost. Pretoze vobec nebere do uvahy genetiku, vahu kostry cloveka, velkost svalovej hmoty. Najlepsim meranim je mnozstvo tuku v tele jedine to povie ci mate vela tuku alebo nie. Uprimne ak mate zlu genetiky mate proste. Krute ale pravda.

 18. zuzu 1. novembra 2006

  ok

 19. sanny 4. novembra 2006

  ani neviem ci pisem do psravnej kolonky rozhovorov, ale potrebovala by som pomoc… niekolko rokov sa snazim schudnut a nedari sa mi to… moja vaha je vysoka a to este nemam ani len 18 rokov :((

 20. barbara 5. novembra 2006

  sunny:poď na forum.Tam napíš o sebe viac a spýtaj sa, čo potrebuješ.Sú tam výborní ľudia a určite ti odpovedia.

 21. som tucko 23. apríla 2008

  mam 160 cm a 70 kg

 22. Milan 23. apríla 2008

  som tucko:
  Ak chces s nami komunikovat tak napis troska viac informaciu a problem, ktory ta trapy. A podla tvojich parametrov to nie je az take strasne.

 23. Nene 20. augusta 2008

  Prosim o radu kazdeho, kto by vedel pomoct. Uz dlhsiu dobu sa snazim schudnut (brucho a pas). Uz rok a pol sa stravujem zdravo co mi velmi vyhovuje:
  – vela ovocia a zeleniny,
  – sladkosti mi nechybaju,
  – pijem minimalne 2 l vody/caju
  – nefajcim; alkohol len s mierou (len vino)
  – uprednostnujem kura a ryby pred inym masom

  Vek: 27, Vyska: 150 cm; Vaha 53 kg.

  Za ten rok a pol som schudla len 2 kg napriek tomu ze denne neprijimam viac nez 1200 kalorii. Mam pocit ze mi to staci a nikdy nehladujem. Viem, ze moj metabolizmus je asi spomaleny a preto som zacala cvicit:

  – beh raz tyzdenne (cca 30 min)
  – rychla chodza raz tyzdenne (cca 30 min)
  – brusaky 1-2x do tyzdna s fit loptou

  Je to asi dost malo, vsak? Bohuzial, v krajine kde zijem, casto prsi, takze si asi musim kupit nejaky trenazer…

  Chcela by som si vytvarovat ploche brucho a boky bez tukov. Mohol by mi niekto poradit ake cviky a ako dlho, aby to malo efekt v priebehu niekolkych mesiacov?

 24. LeMoNkA 7. mája 2009

  Dobry den!
  Rozhodla som sa zdravsie stravovat, pretoze ma trapi moja vaha… Uz ma nebavi jest “nezdravo” a pravdupovediac ani mi to niekedy nechuti. Samozrejme obcas si urobim nejaky ten cestovinovy salat, ale to je vsetko… Mam uz 2 roky po operacii zlcnika a vtedy som sa citila ovela lepsie… Myslim, ze mi to urcite pospeje, bude to nieco nove a zaujimave… Taktiez bude zaujimave kombinovat jednotlive jedla…
  Chcem sa spytat, ze ked si dam chlieb ci si ho mozem aj s niecim natriet /maslo, natierka/, alebo len suchy so zeleninou…
  Vopred DAKUJEM za odpoved!

 25. Miro Veselý 7. mája 2009

  Najlepšie zrátať si energiu. V zásade nátierky a maslo sa mi neosvedčili, je to zbytočná energia navyše. To radšej orechy.

 26. Jany 14. júla 2009

  Zdravim. Mam 17 rokov, 180 cm, neuveritelnych 120 kg a obvod pasu 117 =D velmi rad by som s tym neico urobil, ale velke problemy mi s tym robi otec.. kedze nieje privrzencom dobrej stravy s nim sa len tazko dohodnem na neakom zdravom obede, pricom ja si sam tiez nezarabam dost aby som si taketo obedy zabezpecil sam… velmi rad by som zopar kilo zhodil, preto by som sa chcel hlavne opytat ci by to bolo mozno aj v takychto “stiesnenych” podmienkach :D
  Web velmi chvalim, konecne nieco aj pre muzov :)
  Jany

 27. Miro Veselý 14. júla 2009

  Jany s nezdravou stravou je problém. Málo nestačí ani na zasýtenie, ani ako živiny. Ak si nedokážeš zjednať zeleninu a aspoň trocha zdravé jedlá, neviem poradiť.

 28. minusdvanast 30. januára 2010

  no podľa mńa na strednej škole by si už mal mať program tak do druhej – tretej poobede, cesta do a zo školy, obľúbené dávky domácich úloh by mali stačiť na to aby si trštvrte dňa stravoval mimo “otcovho” dohľadu, tak mi tak veľmi nesedí

 29. lianushka 2. júla 2010

  Mám 22 rokov, obvod pása 103 cm…Veľa, žeee? Ja viem…Ako posledné mi pri mojom postupnom pomalom 6ročnom priberaní nakoniec narástlo veľké brucho, pripadám si ako tehotná a aj tak viem vyzerať, alebo prinajmenšom ako tradičný skalný pivár…Po piatich dňoch dodržiavania zásad zdravého stravovania a zároveň chudnutia sa cítim výborne, objavila som novú dimenziu, už len zotrvať! S tým som mala vždy najväčší problém…A pomôže mi tiež, keď mám s kým o tom kecať :) Nie že by som sa chcela chvastať že som začala chudnúť, ale pomáha mi to nezabudnúť na to, čo som si predsavzala. Každý deň si píšem čo koľko kedy zjem, koľko a kedy spím, koľko za deň vypijem, a je to všetko pekné krásne ale stále je to LEN necelý týždeň čo som s tým začala…Mám pocit, akoby ten jeden týždeň trval celý mesiac, dokonca udalosti spredvčera sa mi zdajú akoby sa udiali veľmi dávno…Čas sa mi namiesto utekania vlečie…Výhodu to má v tom, že mám pocit, akoby som získala novým prístupom viac času, ale nevýhodu, že sa mi zdá, akoby som “chudla” už dlho a pritom je to len 5 dní, a musím sa krotiť aby som nebola sklamaná z čísla na váhe, hoci som za tých 5 dní schudla z 85,5kg na 83,0kg, ale pravdepodobne ide len o zadržanú vodu, ktorú som odplavila obmedzením soli a zvýšeným príjmom vody…Takže tak…

 30. bb 16. augusta 2010

  Dobry den! Chcela by som sa optat na vyznam obvodu pasu pre zdravie cloveka. Vrta mi v hlave hlavne ten udaj 80 cm. Nepovazujem sa za tucnu, i ked casy, ked mi odvsadial trcali kosti su uz nenavratne prec, no moj obvod pasu je 76 cm. Mam 172 cm, BMI v norme, mnozstvo tuku v tele tiez, ale obavam sa, ze tento udaj bude stupat, tak ako tomu je po posledne tri roky. Som typ hruska, ale v snahe po znizeni hmotnosti som si “znicila” tieto proporcie cvicenim. Ako dostat spat stihly pas?

 31. Martin 18. augusta 2010

  Dobry den, myslim, ze liposukce ma priznive zdravotni ucinky (i kdyz se vsude pise, ze nema) . Liposukce sice neumi odstranit tuk co mame mezi telnimi organy, ale v dusledku nam pomuze tento skodlivy tuk rychleji odstranit – pokud cvicime.

  Dejme tomu, ze mate v tele 35kg tuku, takze mate 20kg nadvahy. Pokud jedete hodinu na rotopedu, spalite 80g tuku, tedy kazda vase tukova bunka v tele se zmensi prumerne o 0,23%.

  Kdyz si ale nechate 7kg tuku odsat liposukci, zbyde vam v tele tuku mene a po hodine cviceni na rotopedu se vam tukove bunky v tele zmensi uz o 0,29%. Vychazi mi z toho, ze cviceni po liposukci je ucinnejsi nez pred ni. Nebo mate jiny nazor?

 32. Karol 23. januára 2011

  Chcem sa spytat kde sa ma merat obvod pasa – niektore zdroje uvadzaju tesne pod rebrami v najuzsom mieste a ine zas cez pupok. No myslim ze je to dost dolezite lebo medzi tymito dvoma miestami je dost velky rozdiel, u mna to robi 6cm. Dakujem.

 33. Miro Veselý 23. januára 2011

  Karol niekde v oblasti pupka ako je opasok. Čiže tam kde je to “najhoršie”.

 34. Katka 28. mája 2011

  Ahoj mám 177cm a 53kg, diétu nedržím, len by som potrebovala trochu zhodiť z burcha. Pôjde to pravidelným cvičením, ak budem cvičiť každý deň cviky na spevnenie tak cca 35min.? Ak áno, za ako dlho bude možné viedieť výsledky, teda úbytok centimetrov?

 35. Miro Veselý 28. mája 2011

  Katka nedá sa schudnúť len na bruchu.

 36. Kublik 2. júla 2011

  Ahoj, mam 15 rokov 169 cm a 68 kg
  Mozete mi poradit ako trochu schudnut zo stehien? Mam ich dost velke … neviem ci to je tym ze hrajem aktivne futbal … tak ked vietetak poradte

 37. Miro Veselý 3. júla 2011

  Kublik určite je to svalmi.

 38. vikina 6. augusta 2011

  zdravím..
  Môj problém je že nikdy som nebola štíhla vždy som mala trošku tuku na tele…no nebola som ani tak tučná ako hrubá od dieťaťa…no asi rok sa venujem cyklistike veľmi ma to začalo baviť….boli časy keď som bola každý deň na bicykli denne som spravila asi cca 30 km niekedy viac niekedy menej….pomedzi som chodila behávať sem tam brušáky 30/40 opakovaní po 3 série…cvičila som aj s 3kg činkami asi tak 30 opakovaní…pred tým ako som začala s pohybom som mala 60kg moja výška je 173cm a nerozumiem prečo som pribrala aj na váhe teraz mám cca 70kg no svaly to nie sú možno áno zhrubli mi stehná no postrehla som aj viac tuku v oblasti bokov brucha stehien….a ani som sa nejak neprejedala…stále sa stravujem rovnako tak ako pred tým no ba práve by som čakala, že cvičením a pohybom aktívnym pohybom pôjde váha a hlavne tuk dole no stal sa opak nerozumiem a teraz už neviem schudnúť ani dietou neviem čo sa mohlo na mojom organizme porušiť :((((

 39. vikina 6. augusta 2011

  chcela som doplniť ešte že mám 19 rokov….a spýtať sa či som nespravila nejakú chybu keď som zmenila stravu že som začala jedávať veci typu ovsené vločky a celozrnné chlebíčky myslela som si , že je to v poriadku málo tukov kopec vlákniny, vysoké % sacharíd bielkoviny…a dosť ma to mrzí fakt pretože vtedy som mala troška komplex chcela som byť chudšia no vôbec by ma nenapadlo, že priberiem a už neivme čo mám teraz robiť a držať nejakú absurdnú dietu nechcem…držať hocijakú dietu nechcem pretože mi môže narobiť ešte hrošie ako potrebujem… môžem ešte viac pribrať….naozaj by som potrebovala nejakú veľmi dobrú radu…čo robiť…lebo to čo zaberie na 99% ľudí nemusí zabrať práve na mňa…možno som to 1% ktorému sa organizmu správa inak ako zvyšku populácie…je to fakt indivoduálne nie je dieta ako dieta

 40. Miro Veselý 8. augusta 2011

  vikina jesť vločky je dobré, ale otázka znie koľko. Hrsť je v poriadku, tanier nie. Pribrať sa dá zo všetkého, preto treba nejaký čas jedlo vážiť. Ak si si nie istá, daj si spraviť vyšetrenie u lekára na štítnu žľazu, cukrovku, či neberieš lieky. Ak nie, potom ješ nesprávne.

 41. Ivuš 30. augusta 2012

  Dobrý deň,
  podľa tohto článku mám aj ja zvýšené zdravotné riziko vzhľadom na obvod pásu. Obvod pásu v najširšom mieste mám cca tých 81-82cm aj napriek tomu, že som práve schudla. V súčasnosti vážim 55kg pri výške 164cm. Uvádzate, že lokálne nie je možné chudnúť, ale ja už viac chudnúť z celého tela nechcem… Posilňovacie cvičenie vraj tiež nepomôže na odstránenie tuku z brucha a pásu…

  Tak ako riešiť ten pás?

 42. Miro Veselý 31. augusta 2012

  Ivuš veľké brucho to je večný problém aj po schudnutí. vo vašom prípade by som asi odporučil posilňovacie cvičenia ale na celé telo. bez vyšetrenia sa to odhadnúť nedá, ale tipujem, že máte málo svaloviny a vďaka tomu ste síce ľahká, ale tuku je stále dosť. takže zvážte jesť normálne, teda už nie na chudnutie a k tomu pridajte 3× do týždňa posilňovací tréning, prednostne na korzet. časom by aj to brucho malo liezť dole. poraďte sa s trénerom, alebo lekárom, lebo naslepo ťažko radiť.

 43. Katka 25. apríla 2013

  Dobrý deň, potrebovala by som schudnúť zo stehien a lýtok. Nevedeli by ste mi pomôcť?

 44. Michal 30. mája 2013

  DObrý deň, mám 72 kg 183 cm a obvod pásu 90. čo je len o 3 cm dalej od zvýšeného rzizika. Napriek tomu, že behávam každý deň, plávam a posilujem tiež niekolko krát do týždňa. Postavu mám viac menej chudú, len stále mám širsie boky. I ked stravus om až tak neupravoval, akurát som vylúčil sladkosti a pečivo som nahradil celozrnným. Kde je chyba ?

 45. Michal 30. mája 2013

  DObrý deň, mám 183 cm 73 kg a obvod pásu 90. čo je len o 4 cm menej ako je zvýšené rizoko. Pritom športujem, behávam každý deň, plávam a posilujem niekolko krát do týždňa. Postavu mám chudú, len tie boky mam nejake sirsie. stravu som prišposoboval len vtom že som obmedzil sladké. inak mám telo viac enej vyšportované. Kde je teda problem ?

 46. Michal 30. mája 2013

  aha ono to už poslalo :D

 47. Miro Veselý 30. mája 2013

  Michal ak je brucho veľké, uistite sa u lekára, že to je tuk. Ak áno, príde na rad úprava stravy. Naslepo je ale ťažko poradiť.

 48. majka 2. novembra 2013

  Čítam tu vaše príspevky , hlavne ma zaujalo o tých vločkách .Jedla som na raňajky vyše 5 mesiacov ovsené vločky s mliekom ,alebo s jogurtom a pomaličky a isto priberala zo 68kg na 73kg a teraz ani 1kg dole neide nech si robím čo chcem a pritom manžel ich je celý život každé ráno a nepriberá nič.

 49. Miro Veselý 2. novembra 2013

  majka určite by som hľadal ešte aj iné príčiny toho, ako ste za necelého pol roka pribrali 5 kíl. obávam sa, že to bude mať inú príčinu. alebo tých vločiek boli konské porcie.

 50. Tinka 24. januára 2014

  celá rodina všetci boli štihli asi som to po nich zdedila. Jedli veľké porcie a nepribrali.

  Ja jem sedím na zadku a vážim 60 kg a v lete ešte viac schudnem i napriek tomu, že zjem veľké porcie.

 51. Tinka 24. januára 2014

  a boky mám 70 cm a frajer hovoril, že som moc schudla aj keď sam videl, že zjem aj dva taniere polievky a je to so všetkým.

  A som rada, že nemám veľké boky, bola by som ako tuleň. Vôbec sa mi to nepáči. Zvýšila by som príjem jódu.

 52. Miro Veselý 24. januára 2014

  Tinka môžeme všetci len závidieť že máte príjemné čísla. Jód bez príčiny v žiadnom prípade neužívajte ani krátkodobo. Na to musí byť lekár ktorý určí podľa krvných testov či je potrebné niečo užívať.

 53. viktoria 5. marca 2014

  ja sa chcem opytat,ci to plati aj po porode..mam3 mesiace po porode a pas 91…ale je mam na pohlad fakt pekne,relativne pevne brucho..nerozumiem:-(vobec si nepripadam ako obezna,aj ked podla tabuliek som:-(mam 1,65 a 73kg..viem,ze je to dost..ale ze az tak,ze mi to ohrozuje zdravie?Moze byt,ze som viac siroka ako tucna?Pretoze ja som mala aj pri vahe 58kg 78 pas..a to som mala naozaj z boku ploske brucho.dakujem

 54. Miro Veselý 5. marca 2014

  viktoria najlepšie poradiť sa s lekárom, alebo trénerom. Treba vidieť a posúdiť podľa skladby tela. Ale pás 78 je už u ženy pomerne vysoké číslo. Po pôrode môžete mať niečo navyše to je normálne a kým kojíte tak si neordinujte žiadnu diétu. Len nejedzte sladkosti a hlavne nedojedajte zbytky.

 55. Katka 11. marca 2014

  Dobry vecer. Zaujimave otazky tak tu pridam aj ja moju…..Pred porodmi som mala 68 kg, bola som vcelku sportovy typ. Pocas prveho porodu som pribrala 30 kg navyse. To vobec neslo dole, aj ked som kojila, nejedavala (iba som stratila mlieko), pila tekutiny, a po druhom porode som ale pridala 15 kg. Ostalo mi teda 40 kg naviac, a musim povedat, to matak netrapi, ako obrovske brucho po porode, ktore nejde dole ani svicenim. Som naozaj normalne deprimovana, bo brucho vypada ako by som bola opat tehotna…..ako to stlacit dole?

 56. Miro Veselý 11. marca 2014

  Katka po ukončení kojenia čo najviac športu, najlepšie každých pár hodín cvičiť pár minút veľké svalové skupiny. striktne vhodná strava o 2000 kJ menej, ako by bolo treba.

 57. Liluska 10. júla 2014

  Dobry den,
  prosim poradte mi. Mam 172 cm a okolo 57 kg. Obvod pása mám 66 cm a obvod bokov 94 cm. Chcela by som schudnúť z pása aj z bokov tie 4 cm. Snažím sa športovať tak 5 – 6x do týždňa. Môj tréning sa skladá z 30-35 min kardia a 30 min posilovania (cvičím s činkami – 2kg jednoručky, 8 kg jednoručka, 10 kg jednoručka).
  Môj najväčší problém je asi strava, často mávam chuť na jedlo a ťažko sa mi jej potom odoláva :( sladkosti ako cukríky, koláče, keksy jedávam minimálne ale mám rada pečivo – najviac tie cereálne rožky, pri nich veľmi často hreším….poradte mi

 58. Miro Veselý 11. júla 2014

  Liluska podľa čísiel naozaj nemáte dôvod chudnúť. Naslepo to neodhadne nikto, ale ak máte väčšie bruško, tak tam sa dá uvažovať o navýšení kardio cvičenia v čase, ale poraďte sa s trénerom. Pritvrdé opatrenia nemusia byť vždy najlepšie.

  V strave: jesť pečivo je v poriadku, je to normálna strava. Celozrnné je výhodnejšie, než biele a “cereálne”, ale s vašimi číslami by som v tom nevidel problém. Rožok, k tomu trocha bielkovín a zeleniny. Pár orechov a máte výborné jedlo nielen proti hladu.

 59. ivka 22. apríla 2016

  Miro vesely no obvod sa meria pod rebrami v najuzsom mieste to bi ste mal vediet

 60. Miro Veselý 23. apríla 2016

  ivka pod rebrami je to dosť mierne. Pupok zas každý môže mať inde. Odporúča sa merať v strede medzi koncom rebier a koncom panvy. Ale pre rýchlu orientáciu sa dá merať zhruba kúsok nad pupkom.

 61. Janina 26. februára 2017

  krásne nedeľne popoludnie prajem..som prekvapena,ked čitam nejake komentáre a zisťujem že ide najmä o tu mladšiu generaciu ktori chcu pomoc .Tym staršim ako keby bolo jedno ako vyzeraju alebo čo..Ja som bola cely život štihlučka a spokojna so sebou,porodila 5 deti .Zmena nastala pri zmene môjho životného štylu ,ktorí sa obratil o 180% ked som sa odsťahovala a žijem v zahraniči .Začala som priberať a teraz v 50 -tich rokov potrebujem pomoc …Nie je to až take hrozne ale ten obvod pasu je prekážkou v každom smere.Veľa čitam aby som zistila ako vlastne funguje naše telo , prečo vaha nam koliše a jedno viem že som si to zapričinila sama lebo som sa nekontrolovala kolko a čo jem…Mam 84 kil pri 170cm vyške a obvod pasu 92cm..čo sa tyka pohybu tak toho mam nadmieru ..8-hod.prac.doba kde doslova beham..doma cvičim ..praca v zahrade ..starosť okolo domu a daľšie činnosti ..pijem vodu ,byl.čaje ,kavu a na prekrvenie žil -čer.vino(občas)čo sa tyka stravy tak je to len zdrava vyživa (ale pestra -všetko čo idem jesť tak viem že pre telo je potrebne napr .taka salama,klobasa a ine vyrobky mi nič nehovoria…..ale potrebovala by som poradiť ako si to mam odkontrolovať kolko je dosť …alebo važiť jedlo ..a ako..

 62. Miro Veselý 26. februára 2017

  Janina prejdite si to tu, rád je tu dostatok. Začnite na kalkulačke BMI tá vám vyráta orientačne aj to, koľko zjesť.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: