BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov.

Ak sa zbavíte veľkej časti radosti zo života, je to riskantné. Taký záväzok či predsavzatie dokážete pred sebou „tlačiť“ len do prvého hrboľca na ceste, na ktorý narazíte, a záväzky sa vám rozsypú.

Príklad: Fajčiar, ktorý rád chodí na pivo, veľa toho pohltá, sa rozhodne pre zmenu. Prestane fajčiť, úplne piť, začne jesť málo, zdravo a športovať. Toto krásne predsavzatie je však tak ťažkým bremenom, že ho dlho neunesie. Po slovensky povedané je to takmer nereálny záväzok. Je síce rozumný, ale miera nepohodlia by bola pre neho extrémna. Potom by sme museli rozmýšľať, čím a ako chce vykompenzovať tú námahu. 

Nie je dobrým nápadom dávať si príliš veľké úlohy. Sú už vopred odsúdené na neúspech. A neúspech nás dezmotivuje... Odporúčam vám preto vo všetkom, a teda aj v chudnutí, postupovať vždy po malých krokoch.

  • Nie prestať jesť a začať nejakú hladovku.
  • Áno zmenšiť porcie na určitú konkrétnu hodnotu.

Ak budete úspešní, môžete neskôr túto hodnotu zvýšiť...

Nechcite sa zbaviť všetkých zlozvykov naraz!

Vyberte si len jediný, ten, ktorý máte najväčšiu šancu zvládnuť.

Ak sa vám ho zvládnuť podarí, posilní to vaše sebavedomie a vieru samých v seba. Časom, keď zistíte, že váš odbúraný zlozvyk vám už príliš nechýba, môžete sa pokúsiť o zvládnutie ďalšieho.

Nepovažujem za dobrý nápad pokúsiť sa naraz prestať fajčiť, piť, zdravo jesť, športovať.
Tým si len rozmlátite rovnováhu v organizme, ktorý vás za to potrestá. Minimálne tým, že si do niekoľkých dní vynúti staré prídely jedov. Keďže sa tu venujem chudnutiu, (aj fajčiť som prestal okolo roku 1998) neriešme nič iné.

Ak ste si za obezitu z nedbalosti udelili nepodmienečný trest znížených kalorických porcií na 12 mesiacov, vytvorte si na to vhodné podmienky.

Vaše telo na diétu zareaguje s nevôľou. Tukové bunky sa budú dožadovať kŕmenia. Budú však pôsobiť na váš mozog v reči buniek, a tej my nerozumieme. Aby sme im rozumeli, mozog nám odkaz tukových buniek preloží do materského jazyka vo forme pocitov typu:

  • Mal by som si kúpiť túto tyčinku a celú ju zhltnúť. Bez hryzenia a trebárs aj s obalom. Len už rýchlo.
  • Dal by som si ešte tretí rezeň.
  • Kde mám tie dve grilované kurčatá?
  • Chcem pokračovať v jedení tohto syra a neprestanem, kým budem vládať.
  • Po pečenej husi s ôsmymi knedľami sa hodí pol litra piva, litrová zmrzlina Menheten a na dôvažok krémová torta. Nie celá, stačia štyri rezy o pol štvrtej.

Potom príde vhodná chvíľa na olovrant. Kašľať na diéty!

Takéto pocity sú veľmi naliehavé a telo urobí všetko pre to, aby ste im čo najrýchlejšie podľahli a hladovku ihneď ukončili. Ak s chudnutím neprestanete, mozog zmení stratégiu vyjednávania. Prestane používať chcenie ako pracovný nástroj. Pokúsi sa chudnutie zastaviť pomocou nezmyselných argumentov. Váš mozog začne kompilovať zaujímavé dvojice informácií, ktoré spolu nesúvisia a bude vás nimi šialiť.

Je to osvedčená taktika. Mozog si vyberie dve spolu nesúvisiace veci:

  1. Rokfortová nátierka s cesnakom.
  2. Odovzdanie dôležitej pracovnej úlohy.
  3. Následne ich spojí dohromady: Nestihol som odovzdať úlohu, kašlem na všetko, teraz už to je jedno, dám si nátierku.

A už krotko hltáte, ani nestihnete mrknúť okom. Veď to predsa dávalo zmysel. Či nie?

Nie. Nedávalo to zmysel. Nadávajú tomu aj naivná fabulácia. po slovensky sa to volá naivne/chybne postavený príbeh. Veta síce vyzerá, že je postavená na argumentoch, ale argumenty v skutočnosti spolu nesúvisia.

Ak by to nefungovalo, naše telo má z evolúcie nabraté aj iné stratégie, ako maškrtiť a odpočívať.

Mozog vás oklame za pomoci bagatelizácie.

Povýši nejaký aktuálny problém na taký dôležitý, popri ktorom sa vám akási diéta či chudnutie začnú javiť ako malicherné a zbytočné. Vytvorí ilúziu, že zlý pocit, zlá nálada, alebo rozčúlenie sa dajú kompenzovať jedine sladkou tyčinkou.

Je to normálna reakcia organizmu – ak práve jete, ťažko sa budete pritom triasť od rozzúrenia. Vy by ste však mali dbať na to, aby ste negatívne zážitky už nekompenzovali jedlom.

Ak ste rozčúlení alebo máte mizernú náladu, nepotrebujete tortu. Stačí horúci (alebo studený) kúpeľ, či energická vychádzka okolo domu.

Preto musíte byť pripravení na to, že mozog bude proti vašim záujmom bojovať v pevnom šíku s vašimi ostatnými hlavnými nepriateľmi: priateľmi a rodičmi. Preto je dobré sa na tieto zákernosti mozgu a okolia pripraviť, a to dôkladne.

Nezačnite chudnúť v období, keď máte problémy, dôležité súťaže, alebo skúšky. Nehodí sa ani obdobie, ak sa partnerkou viac hádate.

Ak máte stále stres a „nervy“, skúste namiesto chudnutia najprv skúmať, čo to znamená. Prečo stres? Aké „nervy“? Môže vám poradiť psychológ alebo psychiater – nie je dobré zotrvávať dlhodobo v na nervy záťažovom prostredí. Ak vás terorizuje manželka, navštívte manželskú poradňu.

Prosto: ak máte nejaké ťažkosti či problémy, vyriešte si najskôr tie, a až potom sa vráťte sem a skúšajte to s chudnutím.

Iba ak chudnúť v skutočnosti nechcete a vaše problémy sa vám celkom hodia ako zámienka, prečo sa chudnúť nedá.

Protiopatrenia

Aby ste si mozog obalamutili, nezaškodí spolu s čerstvou zeleninou zaistiť si aj prísun pozitívnych emócií, programu a dobrej nálady.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dostať svoju náladu do aspoň primeraných mantinelov, je pravidelný sex.

Skúste preto okrem svojej diéty zaradiť do plánu aj túto dôležitú radovánku. Tak často, ako vám to bude príjemné. Ak vaša partnerka vaše tempo nezvládne, hľadajte nejaký kompromis. Môžete si vec vybaviť aj sami, či už s využitím fantázie, alebo nejakého toho erotkoš obrázka. Ak to partnerke nevyhovuje, nech sama navrhne iné riešenie. Dôležité však je, aby ste boli schopní sústavne myslieť hlavou a nie tým tam dole, na čo si už roky ani nevidíte.

Uvedomujem si, že táto rada je v hlbokom konflikte s morálnymi zásadami niektorých ľudí. Tí sa zariadia podľa svojich zásad. Pokojne túto radu ignorujte a robte namiesto toho čokoľvek iné, čo uznáte za vhodné. Niečo také, čo vás hlboko poteší. Trebárs čítajte knihy.

Okrem sexu je však veľmi výhodné mať „poruke“ aj nejaký:

Zaujímavý program

Mali by ste mať zabezpečený denný prídel pozitívnych podnetov.

Ak radi čítate, pustite sa do dobrej knihy. Ak ste skôr televízny typ, požičajte si nejaké dobré filmy. Ak ste modelár, kúpte si ten model lietadla, čo už tak dávno chcete. Ak radi chodíte na dlhé výlety... jaj, čo to trepem. Kto je tučný, výletom sa vyhýba.

Chutné jedlo totiž predstavuje zážitok, spravidla príjemný. Neraz si človek navykne vyvážiť iné nešťastia a problémy práve chutnými a energeticky výdatnými potravinami.

  • „Znížili mi plat? Ešte že mi zostali rezne.“
  • „Pohádal som sa s partnerkou? Kašľať na to, idem na pivo.“
  • „Parené buchty? Aj tak všetci umrieme. Prosím si ďalšie 4. A veľa cukru a masla!“

Svoju dennú dávku príjemných podnetov sa preto pokúste dodržať aj počas diéty.
Ak si nedáte obľúbené nezdravé jedlá, takpovediac zosmutniete.

Skúste preto nájsť niečo, čo vás zas poteší alebo obveselí, ale nepriberá sa z toho. Alebo niečo čo vás zamestná (zabaví) a vy na jedlo zabudnete...

Viem, nie je to ľahké. Veľký a ťažký vyprážaný bravčový rezeň sa nedá nahradiť knihou. Kniha (hobby, stretnutie s kamarátmi, koncert, návšteva kina) však môže nahradiť celkovú dennú dávku uspokojenia a večer budete zaspávať síce trochu hladnejší, než je zvykom, ale nie celkom beznádejne nešťastní, naštvaní, či depresívni...

Tip na zamyslenie: Pri jedlách sa udáva ich energetická hodnota. Zmrzlina má kJ, nejaké množstvo tuku, bielkovín, sacharidov. K tomu však môžete prirátať aj určitú radosť alebo dobrú náladu, pozitívny zážitok – nazvite to ako chcete. To je celková hodnota zmrzliny. Energetická aj psychologická. 

Ak máte radi zmrzlinu, bude táto hodnota vysoká. A možno máte radšej rezne. Skúste, či by ste vedeli nájsť niečo iné, čo by vám spravilo zhruba podobné množstvo radosti.

Možno by to zvládli 4 dobré a jeden slabý vtip. Čo tak ísť a kúpiť si knihu vtipov? Miesto zmrzliny by ste si prečítali jednu stránku?

Dobrej nálade môžu často veľmi napomôcť aj niektoré výživové doplnky, ako DMAE, alebo iné mozgové nutrienty, či nootropné látky.

Sú to látky, ktoré zlepšujú činnosť mozgu rôznymi cestami – napríklad zlepšia jeho prekrvenie, alebo zlepšia „komunikáciu“ medzi jednotlivými bunkami... Neraz je pri redukčnej diéte zlyhanie nálady podmienené „len“ chemicky, ale človek to nevie a zbytočne rezignuje.

Samotné "chytré drogy" (smart drugs) je vhodné brať v kombinácii s kvalitným multivitamínom. Napríklad Geriavit Pharmaton obsahuje aj dávku DMAE. Zásobí dôležitými minerálmi a vitamínmi v primeranej kombinácii. To sa môže prejaviť na lepšej nálade a "chuti do života".

Je to však odbornejšia téma a odporúčam ju prerokovať s lekárom, alebo lekárnikom, dosť záleží na veku a iných faktoroch.

Napísal
Miro Veselý 
19. júla 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.