chudnutie-ako

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov.

Ak sa zbavíte veľkej časti radosti zo života, je to riskantné. Taký záväzok či predsavzatie dokážete pred sebou „tlačiť“ len do prvého hrboľca na ceste, na ktorý narazíte, a záväzky sa vám rozsypú.

Príklad: Fajčiar, ktorý rád chodí na pivo, veľa toho pohltá, sa rozhodne pre zmenu. Prestane fajčiť, úplne piť, začne jesť málo, zdravo a športovať. Toto krásne predsavzatie je však tak ťažkým bremenom, že ho dlho neunesie. Po slovensky povedané je to takmer nereálny záväzok. Je síce rozumný, ale miera nepohodlia by bola pre neho extrémna. Potom by sme museli rozmýšľať, čím a ako chce vykompenzovať tú námahu. 

Nie je dobrým nápadom dávať si príliš veľké úlohy. Sú už vopred odsúdené na neúspech. A neúspech nás dezmotivuje… Odporúčam vám preto vo všetkom, a teda aj v chudnutí, postupovať vždy po malých krokoch.

 • Nie prestať jesť a začať nejakú hladovku.
 • Áno zmenšiť porcie na určitú konkrétnu hodnotu.

Ak budete úspešní, môžete neskôr túto hodnotu zvýšiť…

Nechcite sa zbaviť všetkých zlozvykov naraz!

Vyberte si len jediný, ten, ktorý máte najväčšiu šancu zvládnuť.

Ak sa vám ho zvládnuť podarí, posilní to vaše sebavedomie a vieru samých v seba. Časom, keď zistíte, že váš odbúraný zlozvyk vám už príliš nechýba, môžete sa pokúsiť o zvládnutie ďalšieho.

Nepovažujem za dobrý nápad pokúsiť sa naraz prestať fajčiť, piť, zdravo jesť, športovať.
Tým si len rozmlátite rovnováhu v organizme, ktorý vás za to potrestá. Minimálne tým, že si do niekoľkých dní vynúti staré prídely jedov. Keďže sa tu venujem chudnutiu, (aj fajčiť som prestal okolo roku 1998) neriešme nič iné.

Ak ste si za obezitu z nedbalosti udelili nepodmienečný trest znížených kalorických porcií na 12 mesiacov, vytvorte si na to vhodné podmienky.

Vaše telo na diétu zareaguje s nevôľou. Tukové bunky sa budú dožadovať kŕmenia. Budú však pôsobiť na váš mozog v reči buniek, a tej my nerozumieme. Aby sme im rozumeli, mozog nám odkaz tukových buniek preloží do materského jazyka vo forme pocitov typu:

 • Mal by som si kúpiť túto tyčinku a celú ju zhltnúť. Bez hryzenia a trebárs aj s obalom. Len už rýchlo.
 • Dal by som si ešte tretí rezeň.
 • Kde mám tie dve grilované kurčatá?
 • Chcem pokračovať v jedení tohto syra a neprestanem, kým budem vládať.
 • Po pečenej husi s ôsmymi knedľami sa hodí pol litra piva, litrová zmrzlina Menheten a na dôvažok krémová torta. Nie celá, stačia štyri rezy o pol štvrtej.

Potom príde vhodná chvíľa na olovrant. Kašľať na diéty!

Takéto pocity sú veľmi naliehavé a telo urobí všetko pre to, aby ste im čo najrýchlejšie podľahli a hladovku ihneď ukončili. Ak s chudnutím neprestanete, mozog zmení stratégiu vyjednávania. Prestane používať chcenie ako pracovný nástroj. Pokúsi sa chudnutie zastaviť pomocou nezmyselných argumentov. Váš mozog začne kompilovať zaujímavé dvojice informácií, ktoré spolu nesúvisia a bude vás nimi šialiť.

Je to osvedčená taktika. Mozog si vyberie dve spolu nesúvisiace veci:

 1. Rokfortová nátierka s cesnakom.
 2. Odovzdanie dôležitej pracovnej úlohy.
 3. Následne ich spojí dohromady: Nestihol som odovzdať úlohu, kašlem na všetko, teraz už to je jedno, dám si nátierku.

A už krotko hltáte, ani nestihnete mrknúť okom. Veď to predsa dávalo zmysel. Či nie?

Nie. Nedávalo to zmysel. Nadávajú tomu aj naivná fabulácia. po slovensky sa to volá naivne/chybne postavený príbeh. Veta síce vyzerá, že je postavená na argumentoch, ale argumenty v skutočnosti spolu nesúvisia.

Ak by to nefungovalo, naše telo má z evolúcie nabraté aj iné stratégie, ako maškrtiť a odpočívať.

Mozog vás oklame za pomoci bagatelizácie.

Povýši nejaký aktuálny problém na taký dôležitý, popri ktorom sa vám akási diéta či chudnutie začnú javiť ako malicherné a zbytočné. Vytvorí ilúziu, že zlý pocit, zlá nálada, alebo rozčúlenie sa dajú kompenzovať jedine sladkou tyčinkou.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Je to normálna reakcia organizmu – ak práve jete, ťažko sa budete pritom triasť od rozzúrenia. Vy by ste však mali dbať na to, aby ste negatívne zážitky už nekompenzovali jedlom.

Ak ste rozčúlení alebo máte mizernú náladu, nepotrebujete tortu. Stačí horúci (alebo studený) kúpeľ, či energická vychádzka okolo domu.

Preto musíte byť pripravení na to, že mozog bude proti vašim záujmom bojovať v pevnom šíku s vašimi ostatnými hlavnými nepriateľmi: priateľmi a rodičmi. Preto je dobré sa na tieto zákernosti mozgu a okolia pripraviť, a to dôkladne.

Nezačnite chudnúť v období, keď máte problémy, dôležité súťaže, alebo skúšky. Nehodí sa ani obdobie, ak sa partnerkou viac hádate.

Ak máte stále stres a „nervy“, skúste namiesto chudnutia najprv skúmať, čo to znamená. Prečo stres? Aké „nervy“? Môže vám poradiť psychológ alebo psychiater – nie je dobré zotrvávať dlhodobo v na nervy záťažovom prostredí. Ak vás terorizuje manželka, navštívte manželskú poradňu.

Prosto: ak máte nejaké ťažkosti či problémy, vyriešte si najskôr tie, a až potom sa vráťte sem a skúšajte to s chudnutím.

Iba ak chudnúť v skutočnosti nechcete a vaše problémy sa vám celkom hodia ako zámienka, prečo sa chudnúť nedá.

Protiopatrenia

Aby ste si mozog obalamutili, nezaškodí spolu s čerstvou zeleninou zaistiť si aj prísun pozitívnych emócií, programu a dobrej nálady.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dostať svoju náladu do aspoň primeraných mantinelov, je pravidelný sex.

Skúste preto okrem svojej diéty zaradiť do plánu aj túto dôležitú radovánku. Tak často, ako vám to bude príjemné. Ak vaša partnerka vaše tempo nezvládne, hľadajte nejaký kompromis. Môžete si vec vybaviť aj sami, či už s využitím fantázie, alebo nejakého toho erotkoš obrázka. Ak to partnerke nevyhovuje, nech sama navrhne iné riešenie. Dôležité však je, aby ste boli schopní sústavne myslieť hlavou a nie tým tam dole, na čo si už roky ani nevidíte.

Uvedomujem si, že táto rada je v hlbokom konflikte s morálnymi zásadami niektorých ľudí. Tí sa zariadia podľa svojich zásad. Pokojne túto radu ignorujte a robte namiesto toho čokoľvek iné, čo uznáte za vhodné. Niečo také, čo vás hlboko poteší. Trebárs čítajte knihy.

Okrem sexu je však veľmi výhodné mať „poruke“ aj nejaký:

Zaujímavý program

Mali by ste mať zabezpečený denný prídel pozitívnych podnetov.

Ak radi čítate, pustite sa do dobrej knihy. Ak ste skôr televízny typ, požičajte si nejaké dobré filmy. Ak ste modelár, kúpte si ten model lietadla, čo už tak dávno chcete. Ak radi chodíte na dlhé výlety… jaj, čo to trepem. Kto je tučný, výletom sa vyhýba.

Chutné jedlo totiž predstavuje zážitok, spravidla príjemný. Neraz si človek navykne vyvážiť iné nešťastia a problémy práve chutnými a energeticky výdatnými potravinami.

 • „Znížili mi plat? Ešte že mi zostali rezne.“
 • „Pohádal som sa s partnerkou? Kašľať na to, idem na pivo.“
 • „Parené buchty? Aj tak všetci umrieme. Prosím si ďalšie 4. A veľa cukru a masla!“

Svoju dennú dávku príjemných podnetov sa preto pokúste dodržať aj počas diéty.
Ak si nedáte obľúbené nezdravé jedlá, takpovediac zosmutniete.

Skúste preto nájsť niečo, čo vás zas poteší alebo obveselí, ale nepriberá sa z toho. Alebo niečo čo vás zamestná (zabaví) a vy na jedlo zabudnete…

Viem, nie je to ľahké. Veľký a ťažký vyprážaný bravčový rezeň sa nedá nahradiť knihou. Kniha (hobby, stretnutie s kamarátmi, koncert, návšteva kina) však môže nahradiť celkovú dennú dávku uspokojenia a večer budete zaspávať síce trochu hladnejší, než je zvykom, ale nie celkom beznádejne nešťastní, naštvaní, či depresívni…

Tip na zamyslenie: Pri jedlách sa udáva ich energetická hodnota. Zmrzlina má kJ, nejaké množstvo tuku, bielkovín, sacharidov. K tomu však môžete prirátať aj určitú radosť alebo dobrú náladu, pozitívny zážitok – nazvite to ako chcete. To je celková hodnota zmrzliny. Energetická aj psychologická. 

Ak máte radi zmrzlinu, bude táto hodnota vysoká. A možno máte radšej rezne. Skúste, či by ste vedeli nájsť niečo iné, čo by vám spravilo zhruba podobné množstvo radosti.

Možno by to zvládli 4 dobré a jeden slabý vtip. Čo tak ísť a kúpiť si knihu vtipov? Miesto zmrzliny by ste si prečítali jednu stránku?

Dobrej nálade môžu často veľmi napomôcť aj niektoré výživové doplnky, ako DMAE, alebo iné mozgové nutrienty, či nootropné látky.

Sú to látky, ktoré zlepšujú činnosť mozgu rôznymi cestami – napríklad zlepšia jeho prekrvenie, alebo zlepšia „komunikáciu“ medzi jednotlivými bunkami… Neraz je pri redukčnej diéte zlyhanie nálady podmienené „len“ chemicky, ale človek to nevie a zbytočne rezignuje.

Samotné „chytré drogy“ (smart drugs) je vhodné brať v kombinácii s kvalitným multivitamínom. Napríklad Geriavit Pharmaton obsahuje aj dávku DMAE. Zásobí dôležitými minerálmi a vitamínmi v primeranej kombinácii. To sa môže prejaviť na lepšej nálade a „chuti do života“.

Je to však odbornejšia téma a odporúčam ju prerokovať s lekárom, alebo lekárnikom, dosť záleží na veku a iných faktoroch.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

44 Odpovedí

 1. miro, super. dobre pises. tento clanok nema chybu. uz som si ho stokrat precital a stale sa mi lubi.

 2. S článkom súhlasím aj s pohľadu ženy.Chlapi,nezabudajte na sex!Aj my ho chceme a potrebujeme a je príjemný!A ten úbytok energie…Ach,jaj!

 3. zaujimave citanie… bdw. zaujalo ma slovisko DEZMOTIVUJE. ak sa nemylim spravne by malo byt DEmotivuje (bez ‚z‘). Okrem toho, ze je to spisovne, lahsie sa to cita.

  ale
  informacia vs. dezinformacia je OK.

 4. Uz davno som sa tak perfektne nestotoznil s autorom ako s Mirom. (mozno preto, ze som tiez Miro) Kazda veta ma svoje miesto a cely tento web rovnako. Konecne nieco od muza pre muzov a tak aby to bolo jasne. Vsade vidime milion rad pre zeny a jednu jedinu (slovensku) radu pre muzov, zato vsak skvele trefnu a uplne jasnu… Tazko bude o chudnuti pisat cvicitelka aerobiku, ked sama problem nema…
  Miro vdaka, mozno sa pokusim o zazrak aj ja.
  Zacinam vynechanim brutalnych veceri o 21,00… ale ked s plnym bruskom sa tak krasne zaspava… ale pokusim sa… o mesiac dam vediet.
  Skoda ze tvojim ohodnotenim je akurat tak uznanie a vseobecne „spropagovanie“ tvojej osoby. Predpokladam, ze z toho sa nenajes. (a preto chudnes) :o)
  Zelam vela zdaru.
  Miro

 5. Miro: Neodporúčam vynechať večeru, o polnoci zjete viac. Treba to znížiť systémovo, všetko a pomaly. A so zeleninou. Inak vďaka za milú správu.

 6. Ano už je to 2,5 mesiaca co sa snazim a snazim. Obmedzil som brutalne vecere, sladke napoje, bravcove maso, prilis vela priloh. Sice velmi velmi pomalicky, ale ide to.
  Prvy mesiac 5kg dole. Dalsie dva tyzdne 2kg dole.
  Potom prisli sviatky +1kg za 2 tyzdne. Dalsie dva tyzdne -1,5kg.
  Takze teraz som na hodnote 124 – 7,5kg za 2,5 mesiaca.
  Ozvem sa znova za par tyzdnov.
  Idem si zaplavat caute.
  Miro

 7. Mokion: gratulujem, cez sviatky je to hrdinstvo pribrať LEN tak málo. držím palce.

 8. 1. super stranky
  2. absolvoval som to zhruba tak isto, najprv som si miesto skialpinistickej vybavy kupil prvy pocitac. za par rokov som mal 111kg (182cm), fajcil som, pivo a mrtve prasata mi velmi chutili.Akosi sa mi pomocou prepoctu Kj. podarilo dostat na 85kg asi za rok. Chudnutie boli-je to tak, ale len prve dva mesiace, potom uz to ide samo. Ale cvicit som veru chodi. 2x tyzdene tak 45min.+15min. chodze tam a spet. 5 mesiacov uz nefajcim, pribral som na 92.(nechodim cvict-nieto casu(:o))
  Najvecsi problem je udrzat poriadok v stravovani. vynecham obed a o 17:15 az 17:17 sa dostavy obzerstvo najhrubsieho zrna(niekedy trva do 20:15-to uz mam povysavane vsetky kuty). Kedysi som to riesil cigaretou, teraz zerem vsetko okrem kamenov(tych vecsich). ale zajtra si to uz zacnem papu.xls-sovat. Dik

 9. Zaujala ma najmä pasáž v ktorej Miro popisuje aké triky si dokáže telo vymyslieť aby dosiahlo svoje. Zrejme sme zdedili po predkoch ešte jeden zvierací mozog ukrytý v tom našom a ten neriadi len dýchanie a iné prirodzené pochody tela ale rád by nám aj určoval kedy máme jesť. Radi by sme to zviera v sebe naučili disciplíne ale ono to nechce pochopiť, že je to aj v jeho záujme. Nečudo však sme ho doteraz iba rozmaznávali. Tiež sa musíme uchýliť k trikom a vyzbrojiť sa trpezlivosťou.
  Ak z Vás mal niekto psa, tak vie aké je ťažké ho odnaučiť aby žobral pri stole. Jeden trik je v tom že mu zabalíte do salámy feferónku a ak mu to spravíte viackrát tak s tým prestane.
  Podobne to treba spraviť s nočným hladom. Namiešajte si do nesladeného čaju jablčnú vlákninu (ja ju volám piliny) a zapchajte si touto bezkalorickou pochúťkou črevo, aby malo telo na čom pracovať. Keď mu to vyvediete viackrát tak zistíte s potešením, že po večeri už nebudete mávať hlad. Neskúšajte to ale s raňajkami obedom alebo s večerou. To by už bol podraz a nie trik a telo by vám to mohlo vrátiť.

 10. Miro,strasne sa mi to paci,da sa tomu verit,lebo su to realne skusenosti chlapa z masa a kosti/ dokonca sa to rymuje/ Podobny princip ma v chudnuti Edita Sipeky,vlastne aj ona vidi podstatu chudnutia v mozgu a pocitoch.Prajem vela satisfakcie a uspechov v osobnom zivote

 11. rozhodol som sa schudnut lebo uz mam s tych tukovych zasob nervy. mam 18 rokov a tazke vianoce pred sebou. ak cez vianoce to nejak vydrzim s jedlom v ramci normy tak ze to nejak obmedzim tak potom vydrzim aj dalej. budete tazky boj lebo este bojujem s nenopatovanou laskou jednej baby. no ale hadam to nejak vydrzim a dotiahnem to do vytazneho konca:)… Inak Miro diki ti fakt za tuto stranku lebo je to fakt konecne o tom ako pomoct a nie o tom ako zbohatnut na hlupych prasatach, cize aj ja, ktore su ochotne zaplatit za vidinu pohodlia dost huste ciastky penazi. prajem ti Mirci aby si to vydrzal a staral sa o seba aj o tento web:)… drzte palce… astalavista:)

 12. Snažím sa schudnúť na optimálnu váhu už pár rokov a musím povedať, že sa mi to možno aj darí. Za sedem rokov som schudla asi 15 kíl. Pre niekoho je to možno strašne pomalé, ale uisťujem vás, že nie. V prvom rade som sa musela naučiť zvládať svoje problémy bez stresu. /stres mi mimochodom privodil aj nie malú depresiu, ktorú som zvládla za pomoci odborného lekára/. A práve duševné vyrovnanie mi v tomto mojom chudnúcom programe trval najdlhšie. Až po zvládnutí tohto som začala chudnúť. Telo to v podstate zvládalo aj samo, keď už nebolo pod stresom, akoby sa radovalo a zabudlo aj na ukladanie nejakého tuku navyše a pýtania si jedla, jedla, jedla…
  Pre každého kto chce chudnúť, preto odporúčam, najprv nájsť vnútorný pokoj a harmóniu, ináč vás to chudnutie privedie ešte k väčšej nervozite a stresu.
  Nebojte sa, každý to zvládne.

  Ešte mi nedá – veľmi dobre sa chudne vo dvojici, keď sa navzájom podporujete a strážite. Pri tomto spôsobe som vtedy spolu s mojou maminkou schudla asi desať kíl,za menej ako pol roka.

 13. Aj ja chudnem cely moj zivot…jojo si so mnou tyka a Vianoce sa mi vysmievali driamo do tvare,minuly rok som pribrala polahky na sviatky 8kil za dva tyzdne,tieto len 2kg…najlepsie sa zacina mysliet na chudnutie s plnym bruchom..tak od zajtra uz zacnem.. Nasla som si na seba cas, vnutorne vyrovnanie a zacala som…ale zaujimave je,ze pri plavani mi mozog ukazoval obrazky ako parizska kocka,kremes,alebo puding s ovocim a slahackou…dobre ze som mala v taske pribaleny pomaranc a grep,ktore som po plavani zjedla a na sladke som zabudla…

 14. ja som od augusta schudla 12 kg! ale zacalo to tym, ze som sa dozvedela o manzelovej „kamaratke“ ako to nazval on. vysvetlili sme si to, ale tie pochybnosti zostanu asi cely zivot /dufam,ze iba ony/.nastartoval ma teda stres,bolest …
  ale som rada, ze to konecne tak islo dole.
  menej jem,ranajky zacinam poharom vody, pol hodiny pred ranajkami,dalej su to male porcie,pohyb,3krat v tyzdni cvicenie, 2krat eliptikal.
  ak troch „viac“ zjem, nevytykam si to .
  stala som asi mesiac na vahe, ale vela som si z toho nerobila. a dnes mi vaha znova 1 kg „vzala“!
  Este potrebujem takych 25-28 kg.
  verim si /konecne/a nepolavim, ani keby mi to manzel urobil znova /dufam vsak, ze sa to nestane/.
  teraz zijem hlavne pre deti a seba, chodim k jednemu kineziologovi, ktory mi ten bôl pomaha eliminovat.
  Mozno mi to zivot oplati znovunadenim sebalasky a krasne fungujucej rodiny!
  vela mi tatostranka pomohla!!!!

 15. Ach, podľa fotiek sa mi zdá, že si, Miro, schudol príliš. Aj mne sa to stalo! Schudla som za 2 a pol mesiaca 12 kg, je to na mňa veľa, už mám iba 43 kg pri výške 168 cm. A teraz mám zas problém, ako pribrať! Už nemám chuť na sladkosti, ani na rezeň. Snažila som sa jesť normálne jedlá, nie iba zeleninu, ovocie, biely jogurt a tmavý chlieb, ale nejde mi to dole krkom. Svoju psychiku som až priveľmi presvedčila, že biely chlieb, mäso a cukor sú zlé. Teraz čo?

 16. Larysa: napíš do fóra, založ novú tému alebo si vyber takú, kde sa už diskutuje o podobnom probléme a uvidíš ten urgentný nával rád a doporučení. Komentáre k článkom nie sú vhodným miestom na diskusiu. Čakáme Ťa vo fóre.

 17. larisa: vsak staci, ked si precitas vsetko co je tu popisane… a je to teda toho hodne.

 18. Larysa: komentár nie je nato, aby sme ti odpísali. Máš komentovať článok, alebo reagovať na príbuznú tému. Na diskutovanie je lepšie použiť fórum.

 19. Larysa: aha ešte k tvojej otázke: 5 kíl do dvoch týždňov asi nespravíš, iba ak máš tak cez 100 kíl.

 20. pani akoby som citala o sebe
  ked sa citim zle spravi to moj oblubený keksík, ked sa nudim spraví to nejaké dobre jedlo xixi mam jedla plnu hlavu som ako ten narkoman co ked si povie sladké uz nie ved mi to skodi, moje telo vydrzi asi den potom sa mi zacnu potit ruky, zacinam byt nervozna,zacnem si vsimam malickosti a kricim, nakazdeho zazeram, hlavou mi behaju rozne druhy jedla, potom ma napadne len tak mi to prebehne hlavou ze taký dobrý rezen s hranolkami a potom nutelov pekne s piskotami to spravý a ved predsa kazdy umrie ci chudi alebo tucny. a tak som opat v tom opat papam a papam xixi
  tvoj clanok je naozaj dobrý a plati aj pre nas zeny, nase pohlavie nie su az tak rozdielne xixi
  pokusala som sa o rozne diety a poviem vam je to na prd pokial si to nezavrtam do hlavy mozem zacat odznova xixi nie som az tak tucna ale toto telo sa mi nepaci ale problem je v mojej hlave. tvoj clanok je naozaj o tom ze treba sa rozhodnut treba verit v to ze je to pre moje dobro a ze sa budem potom citit lepsie ale MUSIM POVEDAT ZACIATOK JE NAJHORSI hlavne ked ste závislý na svokrinej nutele ci kolacoch to uz je naozaj PRUSER pretoze ona ich krasne vystavuje na obdiv na stole xixi

 21. Viem, že tento web je v prvom rade o chudnutí, ale používať tak vznešenú vec ako sex(mal by slúžiť na vyjadrenie lásky) ako prostriedok na chudnutie? To je pekná postava tá najvyššia hodnota? A čo budete robiť potom, keď tú vysnívanú postavu dosiahnete? Určite tento web veľmi pomáha mnohým schudnúť, to je veľké plus. Miro tu robí kus záslužnej práce. No aj ľudia s peknou postavou bývajú nešťastní a naopak. Schudnutie predsa nemôže byť tým najvyšším cieľom v živote človeka. Alebo?

 22. Evelinka: človek, ktorý kvôli obezite má zomrieť by schudnutie mohol právom radiť hóóódne vysoko medzi životné priority. Sex nie je vznešená vec. Sex je fyziologická záležitosť a je na každom z nás, ako ho nazve a použije. Lásku by som sexom nevyjadroval. Stačí organický problémik a sex nefunguje. A pritom láska môže trvať.

 23. uz sto krat chcem chudnut ale len obcas sa mi to podari..samozrejme ze po schudnuti nastane jojo efekt.Toto sa mi al ezacina pacit.Je tu vsetko pekne rozpisane a to je podstatne…Diky Miro.Marika 25.10.2006

 24. je to všetko pekné a poučné čo sa tu píše.Ja som po prvom dieťati pribrala 14kg a poviem vám bola to fuška dať dole aspoň 10kg.Teraz sa mi to zastavilo a stačí ked niečo dojedám po malej to mám ako malú porciu a vôbec nič sa nedeje.Pohybu mám dosť pri nej ale nič sa nedeje s mojou váhou a tak by som chcela dať dole ešte tých 5-6kg. poradte ako len nie diety na to ja nie som.

 25. je to vynikajúce dobre sa číta a už som sa aj zasmial Mirko fandím ti robíš pre nás tučkov dobrú vec a chudnem aj ja hoci sa mi to až tak nedarí

 26. myslim,ze tento sposob chudnutia pomoze iba tym ludom,ktori maju naozaj silnu volu a sebazaprenie,pretoze sladkosti nedokaze nejest hocikto

 27. Tak skoro som sa pocurala od smiechu ked som citala tu pasaz o vyjednavani mozgu :-)

 28. skvelý článok, celú dobu som sa pri čítaní usmievala a v duchu pritakávala. Som nabytá pozitívnou energiou vždy keď si tu čítam a je pravda, že vtedy ma ani nenapadne niečo jesť. Ten sex odporúčam aj ženám nielen mužom, muži by boli niekedy prekvapený, že by to ich partnerkám aj vyhovovalo aj by sa im to páčilo mať sex trebars aj každý deň. Veď ženy by aspoň mali pocit že sú milované a stále pre svojich mužov príťažlivé a to by ich robilo šťastnými, a navyše je tu aj ten dobrý pocit zo samotného sexu.

 29. Pred nedávnom som mal debatu s osobou ktorá sa trápi kôli nadváhe a postupne som došiel k podobným záverom ako boli popísané v tomto článku analytickým myslením. Z času načas ma napadlo, či moje závery sú alebo niesú správne a tak som si dal vyhľadávať v Google „chudnutie myslenie na sex“ a naďabil som na tento článok. Ja s nadváhou problém nemám skôr naopak ale podvyživený nie som, preto som sa snažil analyzovať prečo ja nepriberám. Môj problém je príliš veľa záujmov, myslenia na sex a málo času na bežné veci vrátane jedenia a spania. Preto zovšeobecnene povedané som odporúčal: nahradiť jedenie ako pôžitku iným pôžitkom. Jedenie je veľmi ľahko dostupné, preto je veľmi ťažké nájsť náhradu. Preto napr. fajčenie je nahradené jedením. Nieje veľa pôžitkov, ktoré sú zdravé a ľahko dostupné. Sex však áno, v akejkoľvek podobe…
  Spomeňte si ako ste schudli keď ste boli zamilovaní…
  Má niekto nejaké ďalšie návrhy na pôžitky?

 30. Ešte dodám… nahradenie jedenia čokolády jedením zeleniny nieje žiadna výhra… to je ako nahradiť fajčenie cigariet fajčením light cigariet a nakoniec vás to prestane baviť a dáte si radšej čokoládu
  …a neškatuľkujte ľudí čo robia na počítači, poznám ich „pár“ a zďaleka nie sú všetci obézny ba naopak :), nieje to žiadna predispozícia

 31. najprv to začína pôžitkom z jedla, ideme do školy, tam varia lepšie, ideme do obchodu, toto musím ochutnať, sklzavanie do pocitov požitku je nebezpečné, potom to bude íný pôžitok a nakoniec nebude stačiť žiaden pôžitok

  potom už len stačí viac úverov, aby sa viac predalo, aby sa viac nájomného vybralo, je lepšia rozvodovosť, malé dieťa nevie posúdiť, aká nebezpečná je reklama na barbi, na pištoľ, v puberte v pesničkách na sex ako ešte neskúsený zážitok, ale niekto taký ako štát by toto mal vedieť a nebolo to dávno kedy bola iba reklama v televízii a v tlači dańovým nákladom a to najnevhodnejším spôsobom ako to len bolo možné

  dnes už tento rozdiel v posudzovaní reklamy spred 10 rokov nikto nespomenie, sú len plné pivnice starých hračiek, (ulice ako v čínskej štvrti v strede historického mesta sa premenovali na „kozmopolitné“ ) účel splnili – toto chcem sa naučilo dieťa za 19 rokov a to toto je konzum začínajúci zbožťovaním pôžitku vo vštkých jeho formách, do ktorého invenstovali aj tí, čo nemuseli dane za takúto reklamu platiť a noví bôžikovia s názvom banky sa rozrástli ako huby po daždi a ako uznávané inštitúcie

 32. No jo…jak ja by som potrebovala vediet, ako zabranit tomu, aby – ked som v strese – som na posedenie nezjedla celu cokoladu alebo tak…a ked je ten stres velky a ja doma nic nemam /preventivne/, som schopna sa obliect a ist do obchodu…som asi klasicky stresovy jedak…ano, skusam to okabatit prechodom na inu cinost /telefonovanie napriklad :-) /, ale casto to nezabera…raz som zjedla 450 gramov nuteloveho kremu takmer na posedenie…to sa nechvalim, to sa stazujem…mate niekto nejaku metodu? Diiiik!

 33. Cele toto dielo kvitujem a suhlasim s vynimkou s kazdou vetou.

  Vynimka sa vztahuje na sekciu o sexe: je to podla mojho nazoru hlupost a defekt tejto stranky

  preco?

  Miro, rozmyslaj.

  Komplexy si ludia kompenzuju casto jedlom, zajedaju problemy, vela priberaju a su tucni. Sam to pises.

  Zober si to ale z ineho uhla pohladu: nabadas tu ludi, ze pravidelny sex im v tom len pomoze. Dobre, je to pohyb, ale – mechanizmus posobenia je totalne rovnaky ako ked ma clovek problemy a zajeda ich jedlom.

  Clovek uveri, ze ak nema sex, je to pre neho handicap a moze to nastrbit jeho chudnutie. A to je presne v rozpore s tym, o co sa tu snazis – aby ludia zivot nastavili tak, aby nemali handicapy, problemy a aby minimalizovali komplexy, ktore by ich vzdalovali od chudnutia.

  Verim, ze rozumies :)

 34. cize tym som chcela povedat, ze spajat sex s chudnutim do esencialneho vztahu je hlupost.

 35. chapes – dobre, clovek ma vztah, jeeeej, sex pomoze k schudnutiu

  ALE

  clovek sa rozide, prisun sexu sa zastavi.

  ak je chudnutie prepojene so sexom, potom zivot cloveka je podmieneny sexom a to je zle.

  chudnutie nemoze byt podmienene nicim, sam to pises….

 36. to nie je vec nazoru a ty som vies. nie je to nic ine nez operacne podmienovanie ;-) hra so psychikou. prilis vela davas do hry, zahravas sa v tejto sekcii s ludskou psychikou > to nemozes. chudnutie okej, ale toto je daleko za hranicami respektu.

 37. Ten článok nemá chybu :)

  … len pár poznámok k časti o sexe
  1. asi nie je žiadna iná činnosť, ktorá by človeka v myšlienkach odviedla od jedla a tak dôkladne ho zamestnala! …pozor len na stav tesno po keď ste zrazu hladní!!! (…moja rada: fľaša s vodou hneď pri posteli a nejaké vaše obľúbené ovocie na dosah ruky ;-) )
  2. poznám mnohé ženy, ktoré sex v cvičebnom pláne radia miesto aerobnej činnosti vo fitku ! (uznajte, že to je väčšie sranda ako 30 minút na steperi :D )
  3. ženské časopisy sú po „mrte“ plné článkov ako si počas sexu vytvarovať postavu (neviem sice či by sa partnerovi páčilo vedomie toho , že ho v danej chvíli „využívate“ rovnako ako ortoped/stacionárny bicykel/ …ale ak mu to nepoviete, ešte možno ocení tie všemožné polohy ;-) )
  4. problém je, že ženy s nadváhou či obezitou majú zväčša tak mizernú mienku o sebe, že často nemajú partnera a ak tak toho sexu si aj tak veľa neužijú ….moja rada (okrem zamakania na svojom sebavedomí): skutočne na to potrebujete chlapa? :-) (ospravedlňujem sa pánom, ktorí čítajú tieto riadky …ale veď koniec koncov ani muži nepotrebujú svoje partnerky ak si chcú „zlepšiť náladu“ ;-) )

  Ešte raz diky za skvelý článok, človek má aspoň nad čím premýšľať ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.