chudnutie-ako

Meranie percenta tuku v tele

Tuk nie v tele uložený na jednom mieste. Dokonca nie je ani jeden druh tukového tkaniva. Preto sa nedá jednoducho zmerať.Aj keď to teda v 21. storočí vyzerá skoro až neuveriteľné, percento telesného tuku sa dá len odhadnúť.

 • Tuk je rozložený pod kožou v rôzne hrubej vrstve, ktorú ťažko určiť presne. Podkožný tuk pre zdravie nie je až tak vážnym ohrozením.  Zvyčajne sa tvorí v oblasti zadku a stehien u žien a tam je potrebný ako zásoba energie na pôrod a následné dojčenie.
 • Tuk sa nachádza medzi orgánmi – okolo srdca, pečene, pankreasu aj čriev. To je horšie – tento tuk sa nazýva vnútrobrušný a predstavuje priame zdravotné riziko. Preto stačí odmerať obvod pása. Ak je veľký, znamená to (vnútrobrušnú) obezitu. Tá automaticky znamená vyššie riziko rôznych ťažkostí so srdcom, diabetes a aj niektorých druhov rakoviny. Je takmer spoľahlivým ukazovateľom aterosklerózy. V poslednej dobe sa ukazuje, že asi zvyšuje riziko alzheimerovej choroby.
 • V tele máme aj takzvaný hnedý tuk, ten však je pre zdravie skôr prospešný a v tomto článku sa mu nebudeme venovať.

Nebudem sa venovať laboratórnym metódam merania tuku v tele, to nech si riešia vedci a lekári. Koho to zaujíma, kúpi si trebárs vynikajúcu knihu Klinická obezitológia, alebo čsekú knihu Základy klinické obezitologie v češtine ktorá je aj v elektronickej verzii.

Tu sa budem venovať meraniu dostupnému pre každého z nás.

Elektronické meranie

Asi najdostupnejším spôsobom, ako sa dopracovať ku približným výsledkom je meranie percenta telesného tuku pomocou elektrickej vodivosti tela. Na tomto princípe pracujú elektronické váhy, a elektronické tukomery. Toto meranie je založené na meraní vodivosti tela. Bioelektrická impedancia tela sa líši, ak sa meria tuk, svalovina, či voda. Tieto prístroje teda dokážu podľa vodivosti odhadnúť, koľko máte tuku v tele.

Elektronický tukomer.

Je to zariadenie, ktoré má dve elektródy. Chytíte ho rukami a po zapnutí prístroj pustí do tela veľmi slabý prúd (nič necítiť, no neodporúča sa používať ho ľuďom s kardiostimulátorom). Výsledky merania prístroj potom vyhodnotí podľa vzorcov výrobcu. Spravidla pred meraním musíte uviesť svoj vek, výšku, hmotnosť a pohlavie. Výsledné číslo by malo pomerne presne ukázať percento telesného tuku.

Presnosť je však limitovaná. Výsledky sú ovplyvnené stavom organizmu – iné čísla dostanete ak budete najedení, iné ak ste po kúpeli… Tiež sa dopracujete k rôznym číslam, ak prístroj držíte v rukách celkom natiahnutých, alebo mierne uvoľnených. Preto sa výsledky týchto prístrojov dajú považovať len za orientačné. Ak máte merač percenta telesného tuku, blízka pravde bude asi len priemerná hodnota meraní za niekoľko dní.

Dôkladne si prečítajte návod, kde je napísané, kedy a v akej situácii sa máte merať. Inak budú výsledky veľmi skreslené.

Isté skreslenie výsledkov môže nastať aj preto, že prúd je meraný cez ruky a najviac tuku býva umiestneného na pupku – to sa prístroj nemá ako dozvedieť. Iba analýzou z výšky a hmotnosti v rovnici…

Kúpiť, či  nie? Samostatný tukomer nemá zmysel vlastniť. Výhodnejšie je kúpiť digitálnu váhu, ktorá je vybavená tukomerom. Samotný tukomer môžete využiť asi len v prípade, že nedôverujete tukomeru vo váhe a chcete navzájom porovnávať dva rôzne merania. Aj tak dostanete čísla, ktoré vám vlastne veľa nepovedia, pretože raz ukáže viac tuku váha, inokedy tukomer.

Elektronická váha s tukomerom – na obrázku príklad výsledku. Taká váha, kde sa meria na nohách je zvyčajne menej presná. Odporúčam kúpiť váhu ktorá dokáže merať ruky aj nohy.

Váha s elektronikou je vlastne to isté čo tukomer, akurát váha si vie sama zistiť, koľko vážite a túto premennú potom automaticky započíta do vzorca.  Merač percenta tuku v tele je vo váhe rovnaký, ako som popísal elektronický tukomer. Elektródy sú však vyvedené do váhy na miesta, kam sa máte postaviť. Preto je nutné, aby ste sa vážili naboso. Inak platí to isté čo pri tukomere: prečítať návod celý!

Je celkom výhodné mať váhu s tukomerom. (Často ukáže aj BMI a percento vody v tele. Niektoré sa pokúsia ohromiť vás aj nejakou lákavou zbytočnosťou ako je metabolický vek, ale nepočítajte s tým, že by tieto čísla boli nejako presné alebo záväzné.)

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Dôležitejšie než výsledok jednotlivého merania bude sledovať trend. Po mesiaci alebo dvoch zapisovania si výsledkov budete vidieť, ako vám klesajú zlé čísla. A to je rozhodujúce. Nie to, či máte 23,65 gramu tuku dnes. Ale to že ste tuk dostali zhruba z 30% na zhruba 25% – napríklad.

Tieto údaje využijete predovšetkým v prípade, že začnete športovať a chudnúť. Športovanie totiž vedie ku nárastu svalovej hmoty a teda celkovej hmotnosti. Potom síce vidíte, že kilá idú nahor, ale percento tuku v tele veľmi opatrne klesá. To je stav, ktorý možno označiť pri chudnutí za ideálny – chudnúť a pritom mať viac kíl. (To sa samozrejme týka len ľudí s relatívne malou nadváhou.)

Kaliper

Asi najznámejšou metódou merania percenta tuku v tele je používanie kaliperu. Odmerajú sa kožné riasy na rôznych miestach tela a výsledky sa dosadia do vzorca. Výsledkom je percento tuku v tele. Prístroj, ktorým sa hrúbka kožných rias meria sa volá kaliper. Aj keď kaliper možno kúpiť za celkom prijateľný peniaz z plastu, nemá zmysel kupovať ho. Nie je presný a platí o ňom to isté čo napíšem o pár riadkov nižšie.

Pohľad na meranie na profesionálnom pracovisku. Tu sa meria pomocou kaliperu, ktorý môže stáť niekoľko tisíc eur. Aj keby ste ho mali doma, bez skúseností a znalostí nenameriate presné výsledky.

Aby meranie bolo aspoň trocha presné, musíte mať dosť veľkú prax. Inak dosiahnete pri každom meraní celkom odlišné čísla. Neočakávajte, že ak si kaliper kúpite, zmeriate si percento telesného tuku. Bez odborného školenia zmeriate len čísla, ktoré budú buď úplne presné, alebo celkom mylné. A vy nebudete vedieť, či ste merali presne, dosť presne, alebo celkom zle.

Meranie u profesionála

Oveľa lepším nápadom je dať si zmerať percento tuku v tele niekým, kto je vyškolený a predovšetkým – má prax s kaliperom. Môže to byť špeciálny lekár, alebo skúsený tréner vo fitcentre. Ani toto meranie nebude celkom presné, ale ak si dáte meranie robiť v časových intervaloch, môžete sledovať, či tuku ubúda. Meranie však musí vykonávať vždy rovnaký pracovník.

Existujú aj prístroje založené na zložitejších meraniach. Napríklad elektronické, ktoré však majú viacero elektród. To už bývajú prístroje, ktoré si domov nekúpite… Na obrázku je ukážka merania prístroja, ktorý meria ruky aj nohy. Približný výsledok ukáže na displeji, podrobné výsledky vytlačí na papieri.

Ak siahnete po meraní u profesionálov, platí jedna zásada – opakované merania nech robí rovnaký pracovník (ak meriate kaliperom). Ak sa meriate na prístroji, tak nech je to vždy rovnaký prístroj. Inak riskujete, že budete porovnávať neporovnateľné čísla.

Presnosť nie je možná

Viem, človek by chcel vedieť čo najpresnejšie, ako sa mu darí chudnúť. Najradšej by každý gram  zhodeného tuku niekam postavil a tešil sa z toho, že už ho nemusí pri sebe nosiť 24 hodín, ako batožinu. Ale zmierte sa proste s tým, že domácke meranie percenta tuku v tele je nepresné. Možno vám ukáže 18%, možno 21%. O tri hodiny 20,3%. Podvečer 17,8% a o hodinu na to 22,8%. Berte to ako fakt, že máte zhruba 20% tuku v tele, čo je rozhodne lepší výsledok, ako keby to kolísalo okolo štyridsiatky…

Úspech s chudnutím teda nezistíte meraním percenta tuku v tele. Na dlhej časovej ploche to síce merať možno, ale týmito prístrojmi nie je možné vykonávať napríklad týždennú kontrolu úspešnosti chudnutia.

Oveľa viac vám o vašich úspechoch na poli chudnutia povie váš opasok a krajčír. Ak musíte opasok zapínať na čoraz hlbšiu dierku, môžete na seba byť hrdí. Asi vám čoskoro začnú byť staré veci veľké. A to je neklamný dôkaz toho, že z vás zlieza slaninka.

Možno váha „stojí“ na rovnakom čísle – ak posilňujete. Možno vám tukomer každým meraním povie nové prekvapujúce čísla – je nepresný. Ale ak sa dobre cítite a veci sú vám odrazu akosi veľké, nie je o čom debatovať – chudnete. A to je fakt, ktorý netreba dokumentovať meraním percenta tuku v tele.

Takže tak. Na záver pre tých, čo tieto merače máte, uvediem ešte čísla, koľko tuku v tele je normálne.

Normálny obsah tukového tkaniva

V ľudskom tele je tuk nevyhnutne potrebný! Preto nie je dobrým nápadom snažiť sa „vyškvariť“ ho úplne. Prístup, aký vidíme v modelingu, kedy sa baby zbavujú tuku doslova nepríčetne je síce možno vizuálne atraktívny, ale osobne považujem modeling za najhoršiu existujúcu formu prostitúcie. Tí ľudia predávajú nielen telo, ale hlavne svoje zdravie. Takže ak vaše hodnoty tuku majú zostať v norme, mali by ste sa dostať do týchto čísiel:

 • 10 – 25% tuku v tele u mužov
 • 18 – 30% tuku v tele u žien (do 35% u žien nad 50 rokov)

Percento tuku v tele stúpa s vekom, preto tieto čísla berte tak, že mladí by sa mali pohybovať skôr na spodných hodnotách a starší už majú „právo“ ak sa na nich životom niečo nalepí.

Obezita teda začína u mužov, ak majú viac, ako 25% tuku a u žien je to nad 30% tuku.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

69 Odpovedí

 1. vdaka ze info:) mam este dotaz, v TV som videla nejaky dokument o chudnuti a tak, a tam merali ludom percento tuku tak ze ich zavesili na nejake popruhy a ponorili do vody a v takejto polohe nieco merali..bohuzial nebolo do vysvetlene podrobne ze o com tam islo..nevies mi k tomu povedat nieco viac?

 2. simsim: je veľa spôsobov, ako merať percento tuku v tele, jednou z nich je aj meranie pod vodou. nevenujem sa mu, lebo pre bežného občana je aj tak nedostupné. dá sa vygoogliť o čo presne ide.

 3. V ramci digitalizovania mojho chudnutia som zakupil vahu, ktora meria podiel tuku, vody a svalstva v tele. Voda a svalstvo poskakuje tak ze sa na to neda spolahnut. Zato tukomeranie funguje. Dokonca ubytok tuku sa zhoduje ( resp. tak to bolo na pociatku, teraz uz to nie je celkom presne ) s ubytkom vahy. Pre mna to bolo velke povzbudenie.
  A napriek vsetkym doporuceniam som sa vazil 2x denne a pocital som si priemery. A tesil sa ze to vsetko tak pekne funguje :-)

 4. kolko sta mali podiel tuku.mne ukazalo 24 percent tuku.ale vazila osm sa okolo obeda.a vraj sa ma vo vecernych hodinach(co je nsa tom pravdy?)ja chcem menej tuku.moja sestra(dvojicka)mala 13.mohla by som jej zrosku darovat.

 5. lucisa: 24 percent nie je tak zlé. 13% je na babu málo, pomaly na hranici zdravotných ťažkostí. dúfajme, že to meranie je nepresné.

 6. lucisa: to sa nedá povedať takto priamo, je to individuálne. spodná hranica normálu už je na hranici problémov s imunitou. treba sa držať v sterde alebo kúsok nad normálom.

 7. Mám 43 rokov (muž) a životospráva nie je pre mňa až taký neznámy pojem (venoval som sa kulturistike a neskôr vytrvalostným športom).
  Pred nedávnom som si zaobstaral váhu pre meranie tuku a vody. Tu sú moje skúsenosti :
  Meranie tuku je veľmi presné (vzhľadom na diferencie- úbytky, resp. prírastky). Počas dňa sa mi obsah tuku pohybuje medzi 16-17 % v závislosti od dennej hodiny. Najnižšiu hodnotu tuku (okolo 16,3 %) dosahujem hneď ráno po vstaní (vysvetlenie je jednoduché – ak si dávam večer pozor na príjem potravy, potom výdaj „bazálnej energie“ ide na vrub hlavne úbytku tuku). Najvyššie hodnoty (okolo 17,0%) dosahujem vo večerných hodinách. Toto sa opakuje každý deň. Ak mám v niektorý deň vysoký výdaj energie, v obsahu tuku sa to prejaví až o 24 hodín, resp. aj neskôr.
  To isté platí o zvýšenom príjme energie (oslavy a pod.). Čo sa týka absolútnej hodnoty, v tomto nemôžem s autorom článku polemizovať – nemám dosť dôkazového materiálu. Jedno je však isté – tukomer je schopný citlivo zachytiť aj malé zmeny v obsahu tuku, ale s určitou časovou odozvou (24-48 hodín). Preto je pre orientáciu dôležité aspoň týždenné porovnávanie a to v tú istú dobu dňa (považujem ráno po zobudení za dobrý štandard). To o tých opaskoch a šatách považujem za úsmevné, aj keď musím uznať, že veľmi jednoznačné kritérium chudnutia, alebo priberania. Myslím, že dobre analyticky vyhodnotené údaje z merania na tukomeri nás môžu upozorniť na chyby v našej životospráve a ich čiastočné eliminovanie.
  S pozdravom a prianím dlhého života,

  GURU

 8. Dal som si odmerať percento tuku pomocou ručného merača a výsledkami som bol zhrozený:
  – výška 174
  – váha 81
  – vek 53
  – osobne si nepripadám ani tučný ani chudý
  – percento tuku 29.8
  – meranie bolo vo večerných hodinách pred večerou
  Podľa Vášho článku by som už mal trpieť ťažkou obezitou. Čo vy na to?

 9. Vlado: Rucne merace nebyvaju take presne. Napriek tomu je vase BMI=26,8, co je uz nadvaha. Aby ste sa dostali do normalnej vahy, mali by ste schudnut asi 8 kg. Tazka obezita zacina podla mojej mienky az od BMI=40, od BMI=30 je to obezita, od 25 do 30 nadvaha.

 10. vie mi niekdo poradit,cvicievam na orbitreku a chcela by som sa dozvediet ze ked spalim niekolko calorii,co to znamena v praxi kj?neviem sa ktomu dopatrat,este mi aj ukazuje pod skratkou ze BMI,ale neviem co to znamena,bohuzial som mimo domova a knizku k tomu nemam.poradite mi nejaky vzorec,priklad spalim denne 500cal

 11. Ahojte,
  kto by mi vedel poradit nejaky ucinny cvik na vnutornu stranu stehien ? Drepy, joga nezaberaju.
  Inak, fantasticka stranka. Drzim vsetkym pri chudnuti paste. Pa pa

 12. Ja len ze zmerat tuk sa da a tym ze si zmeratie rôzne obvody a hodite do kalkulacky:
  Existuje na to jedna stranka, tak to vyskusajte:
  http://he.net/~zone/prothd2.html
  Je to v anglicte, ale staci vam prelozit 3 slovicka, tak hura na to.

 13. na vnutorne stehna su v posilnovniach speci stroje je to celkom dobre citit , 4 × 30 opakovani a bude pohodicka

 14. Ahojte, mám taký, newiem ci mensi alebo vacsi problem.
  Mam 16 rokov. Sportujem závodne.
  Výška 172
  Váha 56 kg. Na domácej váhe som sa vážila a mala som 6% tuku. Je to normálne?

 15. Hej, pri športe je to normálne. Tieto váhy nemusia byť presné. pri závodnom športe sa treba riadiť odporúčaniami športového lekára. Normálny lekár ani priemerné hodnoty z výpočtov pre väčšinu športovcov nemusia byť vhodné.

 16. ahojte, chcem sa spytať mam doma vahu digitalnu na meranie telesneho tuku len neviem čo znamenajú skratky, BF, a F, každé ukazuje ine percento, neviem ktroré je pre tuk a to druhé bude asi voda v tele. len neviem ktore je ktore..

 17. neviem ci mam nadvahu stale ma to trapi znami mi rosparavaju ze som schudla predtim som vazila vyska 160cm vek 27 vaha 68 a teras asi po 4 mesiacov vazim o nieco menej mam 58.4 ale stale si myslim ze to je vela

 18. Ahoj Mirko, Tvoja knizka ma velmi oslovila a tak uz treti mesiac sa snazim vylepsit si nielen hmotnost, ale hlavne zlepsit kvalitu svojho zivota. Mam 50 rokov, 160 cm, hmotnost 73 kg. V jednom supermarkete ma odchytili tzv. Krotilelia tukov, ze mi spravia na specialnej vahe /mala plosky na chodidla a este aj elektrody, ktore sa z nej vytiahli a zaroven drzali v rukach/ analyzu tela a urcia jeho metabolicky vek. Po zvazeni a napisani vysledkov mi „poradca“ vysvetlil, ze vsetky vysledky mam hrozne. Pritom ja som bola na seba velmi pysna a aj sa dobre citim, ze kazdy den cca 1,5 hod cvicim /ORBITREK, posilovacie cviky, strecing/, po vikendoch este tury cca 15-20 km, kontrolujem, co jem a bac. Vysledky hruza. Mohol by si mi povedat, ci prehanali, alebo som naozaj uplne v strasnom stave? Vysledky: celkovy tuk 34,9%, voda 46,7%, vnutorny telesny tuk 9, bazalny metabolizmus 1505 kcal, fyzicka kondicia – 4, malo fyzickej aktivity, svalova hmota 47,5kg, kalcium a mineraly v kostiach 2,5, metabolicky vek tela: 57 rokov, teda telo je o 7 rokov starsie, ako je skutocnost. Mam z toho celkom peknu depku a stracam chut aj do cvicenia. Ak sa da, prosim, napis mi, kde mozem najst nejake tabulky na porovnanie, co je normalne: umerny stav tuku-svalov-vody vzhladom na vek.Poradis mi, prosim? Srdecna vdaka, maj pekny den! Ivana

 19. Ivana na to je ťažké odpovedať. Meraniu v meste by som neveril. Zájdi za lekárom a poraď sa. Asi nejakú tú nadváhu máš, ale neviem, prečo by si mala mať depku. Pred týždňom ti to nevadilo? A také tie rečičky o metabolickom veku, to by som bral opatrne. Môže to byť marketingový trik, aby ti niečo predali. Najskôr sa vytvorí problém a potom ti ponúknu riešenie.

 20. Ahoj Mirko, trafil si klinec po hlavicke, trochu som behala po internete a zistila som, ze ti „krotitelia tukov“ su preobleceni predajcovia HERBALIFE. Takze, pokracujem dalej. Dakujem! Ivana

 21. Ivanka, HERBALIFE Ti ako predajca vadí, ale že táto Mirova stránka je celá prešpikovaná upútavkami s možnosťou objednať si jeho knihu, to si prehliadla?

 22. bosorka je tu drobný rozdiel. ja som tento web napísal a platím jeho prevádzku. a tak na ňom ponúkam knihu. mimochodom tú knihu si každý môže prečítať tu na webe zadarmo, nemusí nič kúpiť.

 23. Ivane, a co mas proti Herbalife? Moja manzelka s tym robi, a jej klienti celko slusne pochudli. Myslis ze Herbalife nefunguje? Mas nejake osobne skusenosti? Alebo preco? Neber to ako vyryvanie, fakt ma to zaujima. Dakujem za odpoved

 24. ja som pomocou herbalife schudol 10kg za 3 mesiace a to bez cvicenia a 9 mesiacov mi vaha zostava rovnaka 75kg. predtym som robil triatlon (7 rokov) a vaha nie a nie dole. pokial som behal maratony (4roky), tak si vahu drzal na 80kg. prisiel som na to ze stravovacie navyku robia tak 70-80% chudnutia. cvicenie 20-30%

 25. ahojte, len potvrdzujem, akurat idem zo stretnutia z krotitelia tukov, presne tak su to predajcovia herbalife, maju to pekne premyslene, aj mne povedali ze mam 39 % tuku, a metabolicky vek 50, pritom mam 32?! no mam teda zazitok z toho, a stale tie poznamky ze je to alarmujuce, ze aky je nanos ciev v hrozivom stave, a pritom ma odvazila na vahe a z toho vypocitala asi 10 super udajov.

 26. ja teda neviem, ale dosť vidím, kde ten tuk je, meranituku má hádám zmysel len u vrcholových kulruristov, ale aj u nás v lekárni je taký veľký prístroj na mínanie penazí

  zaručene, ak si niečo na meranie tuku kúpite, budú mať o chvíľu INOVOVANÚ verziu takže môžete spojne začať šetriť na ďalšiu hračku v byte

 27. Ahoj, veľmi ďakujem za článok. Mám ešte jednu otázku. Čo by som mala robiť, keď som so svojou hmotnosťou spokojná, (51 kg pri 163 cm), ale mám v tele priveľa tuku. Nechala som si ho zmerať elektronickým meraním. Pred 2 rokmi to bolo 14 % teraz 28 %!. Skutočne nechápem ako je niečo také možné. Moje stravovacie ani športové návyky sa nezmenili. Ďakujem za odpoveĎ

 28. qiki ak to percento nemeral špecializovaný lekár tak sa tým netreba zaoberať. bežné prístroje merajú elektrický odpor tela, nie tuk. percento tuku sa stanovuje len vzorcami, nemusí byť presné. ak máš obvod pása v poriadku (pod 80 centimetrov) tak sa obezitou zaoberať netreba.

 29. som zena a chcela by som sa spytat co s tym ked vazim tak normalne 55kg a mam 171 cm, ale moja hodnota tukov je 14 %, cvicim 5x tyzdenne a snazim sa zdravsie stravovat ale co robit s tymi tukmi aby som ich do tela doplnila.. ako by sa mi to najlepsie podarilo bez toho aby som pribrala na vahe? nejem maso a mliecne vyrobky tak menej.

 30. Evka z takejto otázky sa nedá nič povedať. Ak máte problém, tak sa poraďte s lekárom radšej. Ale nedá sa pribrať bez toho, aby ste zmenili váhu, to akosi logicky nejde. Ak nemáte problémy, tak to nechajte tak, ako je. Môžete pridať lyžičku dve olivového oleja denne, často jedzte mastné ryby, ale o priberanie by som sa veľmi nepokúšal. Prípadne si prejdite pár kníh o výžive, nech máte názor.

 31. Myslím si, že tie váhy s tukomermi nie sú dostatočne presné. Preto by som sa radšej na ne nespoliehal.

 32. ked tu je raz napisane ze na povrch vahy su volake vyvody a preto sa na to treba stavat s bosími nohami, ako je to mozne, ze mam rozny tuk ked mam a ked nemam rifle na sebe. meni sa mi akurat vaha o pol kila. vobec neviem v takomto pripade ze co stym je..ale cisla sa zmensuju takze som rada len ma to proste zaujima jak je to mozne

 33. Petra tie váhy percento tuku v tele rátajú na základe výpočtu podľa vzorca a pol kila môže spraviť rozdiel. Rifle ako také by nemali. Skúste sa postaviť na váhu bez nich s pol kilom kníh v ruke. Čísla by mali byť podobné, ako v riflách.

 34. chcel by som sa spytat. venujem sa posilovaniu . od minuleho roka som pribral 6 kil ale moj obvod pasu sa vobec nezmenil mam len vacsi rudnik a hrubsie stehna ale aj tak mi digitalna vaha s tukomerom ukazuje vyssie percento tuku ako pred rokom. aka je odchylka pri tychto vahach u sportovcov

 35. mino digitálne váhy sú hračky nastavené pre verejnosť. pri športovaní ich netreba brať vôbec do úvahy. obvod pása je spoľahlivý antropometrický parameter. nič presnejšie doma nemáme.

 36. Ahoj Miro,
  V potravinových tabulkách je pri hladkej múke až 13g tuku na 100g. Nie je to chyba? Iné zdroje uvádzajú menej. Tak 1-2g.
  Dik

 37. Dobrý deň, pán Veselý,
  rada by som sa spýtala na Váš názor:
  mám 170 cm, 65 kg….endokrinologička mi odmerala tuk v tele tukomerom (čo sa stláča vyrovnanými rukami), výsledok: 34%. Podľa mojej domácej váhy však mám 23% tuku v tele. Ako je možný taký veľký rozdiel? A ktorý je viac dôveryhodný? Podľa endokrinologičky mám metabolickú nadváhu 10 kg. Ja však viac schudnúť nechcem (mávala som nadváhu), lebo už teraz si cítim kosti… Ďakujem za Váš názor!

 38. Erika verím, že nečakáte, že vám dokážem povedať viac, než vám povedala lekárka, ktorá vás osobne videla a vyšetrila. Ak chcete posúdiť svoj stav, použite na to centimeter. Pokiaľ máte viac ako 84 treba to riešiť. Pokiaľ menej, tak sa venujte zdravej životospráve. tukomery nie sú veľmi presné, takže ani jednému netreba veriť na 100%.

 39. Ďakujem pekne, pán Veselý!
  Číslom 84 myslíte obvod pása?? Lebo ten mám 70 cm.

 40. Áno, v takom prípade nie je dôvod chudnúť. Ale ak to tá lekárka odporúča, tak to treba prebrať s ňou, môže na to mať nejaký dôvod.

 41. čaute,mám 33 rokou v mladosti som bol profi.sportovec ,zapasil som v kat.do 66 kg ,vysku mam 180 ,jedavam nezdravu stravu a velke mnozstva,aj tak sa mi nedary pribrat aj s pouzitim pripravkou na priberanie ,ked som trenoval tuku som mal okolo 2-2,5 % teraz mam 75 kg a tuku 7-8 % chcem pribrat co mam robit?

 42. dobry den,mam 42 rokov 169 cm 61 kg Tuk na digitalnej vahe okolo 17 percent voda 68 Chcela som si udrzat vahu maximalne do 60 kg.Pri tejto vahe som zacala intenzivne cvicit ale naopak som zacala priberat……stravujem sa zdravo, mam dostatok pohybu v praci i mimo, doma cvicim na stacionarnom bicykli bez zataze……som nestastna, ze nechudnem……

 43. Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať na chudnutie. Mám 20 rokov, meriam 1, 66 m a vážim 74 kg (BMI 26, 9). Už dlhšiu dobu jem tzv. oddelene. Nejem biele pečivo a pod. Sladké si niekedy doprajem. Už asi 3 mesiace jem musli na raňajky, obed normálne, neprejedám sa, večera ľahká, za deň vypijem viac ako 2 l vody. Každý deň mám minimálne 1 šálku zeleného čaju. Veľa sa pohybujem, cvičím tak 3-4 krát do týždňa (30 min rotoped, 20 minút cviky…) Akurát včera som kráčala po meste a všimla som si, že na ulici merajú zadarmo tuk v tele. Dala som si odmerať tuk a z výsledku som bola šokovaná. Vyšlo mi 30,8 % tuku v tele a pritom nevyzerám nejak tučne alebo veľmi vyzývavo široká. Absolútne tomu nechápem a som z toho veľmi smutná. Ja už neviem, čo mám robiť. Stravujem sa zdravo, cvičím a takýto výsledok… Prosím vás, poraďte mi, čo by som mala robiť. Či si mám stále počítať hodnoty jedál, energetický príjem/výdaj (popravde toto nerobím) alebo? Vopred ďakujem za odpoveď.

 44. Lenka skúste si jeden deň striktne zapisovať čo zjete a vypijete a potom si to zrátajte. Celkom určite robíte nejakú chybu, „sladké si občas doprajem“ môže byť dostatočný dôvod. Kým nemeriate a nevážite, môžete mať pocit že škrtíte a pritom to už môže byť veľa.

 45. Dobrý deň prajem,
  p. Veselý, v prvom rade sa Vám chcem poďakovať za obrovské množstvo užitočných informácií pre ľudí trpiacich nadváhou, resp. obezitou. Po prečítaní Vašich informácií a doporučení som pristúpila k racionálnej strave.Trvá to síce len mesiac, čo si pravideľne zapisujem príjem potravín, ale už prvé výsledky sa dostavujú. Nakoľko ma zaujímalo percentuálne množstvo tuku v mojom tele, tak som absolvovala jedno vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré mi ponúkla firma [názov odstránený]. Bola som zhrozená, nakoľko mi namerali 53% vnútorného tuku.Na urýchlenie odbúrania týchto tukov ponúkajú [názov odstránený, produkt asi za 100€ mesačne]. Chcela by som sa spýtať, či máte nejaké informácie o tomto prípravku, alebo poznať Váš názor.
  Veľmi pekne ďakujem.

 46. Viegus nepoznám ten prípravok. Aby chudnutie bolo efektívne, je výhodnejšie chudnúť pomaly a nič neurýchľovať. Ponuky rôznych štúdií a firiem sú tým podozrivejšie, čím viac sľubujú. Radšej tie prachy vrazte do zeleniny a to vaše chudnutie upevní a zlepší aj zdravie.

 47. Dobry den, vcera v Incheba Expo v BA som si nechal zmerat hodnoty pristrojom Tanita Body Composition Analyzer BC-418. Nasledne to nahadzali do PC a tie pracovnicky co s tymito pristrojmi pracuju vraveli ze v zivote nevideli take hodnoty ako: metabolicky vek, % vody, tuku a svaloviny

  – velmi vysoky podiel svalovej hmoty (cvicim karate 3x/w, ale aj kazdy den doma + behavam, dychove cviky na vnutorne organy), ale hlavne
  – tuk 5,5% a voda sa nezmestila do grafu (tj. nad 80%)
  – METABILIC AGE = -11,7 rokov (ANO VYSLA MI ZAPORNA HODNOTA !)

  Moje namerane hodnoty:
  BODY TYPE: standard
  GENDER: male
  AGE: 23
  HEIGHT: 181 cm
  WEIGHT: 75,6 kg
  BMI: 23,1
  BMR: 8703 KJ / 2080 kcal
  FAT: 5,50% (DESIRABLE FAT RANGE: 8-20%)
  FAT MASS: 4,2 kg
  FFM: 71,4 kg
  TBW: 52,3 kg
  VISCERAL FAT RATING: 1
  Whole body impedance: 486 ohm

  zijem pohybom a zdravou stravou, no neviem ci sa mam tesit takym hodnotam (zaporny metabolicky vek= -11,7; pomer tuku a vody) alebo mam vazny problem a nieco robim zle!

  Poradte mi prosim…

 48. faa to je skôr otázka na tých čo s tým prístrojom robia. Aktívny život, „rýchly metabolizmus“ sú aj vyčerpávajúce, teda stresujúce faktory. Ak telu neposkytnete náležitú relaxáciu, môže to mať negatívne účinky. Napríklad tuk – u muža je normálne mať viac telesného tuku. Športovci pred súťažou často zrazia aj na 3%. To tiež nie je dobré, pretože tuk je endokrinný orgán, má v tele svoje funkcie a maž ho menej je zo zdravotného hľadiska možno až nebezpečnejšie ako nadváha.

  Na vašom mieste by som sa riadil pocitom. Ak sa cítite trvale zdravý a vitálny, nemáte nijaké problémy, tak by som si starosti nerobil. V opačnom prípade by som to skúsil dokonzultovať s trénerom a lekárom.

 49. Dobrý deň, chcela by som poprosiť o vysvetlenie. Požičali som si domov merac tuku . Merala som si ako žena… Vek 41, výška 176, váha 68, tuk 28, svaly 32.
  Potom som sa odmerala ako muž a výsledky boli nasledovne… Tuk 19, svaly 36.
  Ako je možný taký veľký rozdiel v tuku keď ja som stále rovnaká? Je to tými vzorcami, ktoré má masinka vo svojej elektronickej pamäti?
  Asi budem radšej muž….
  A ešte by má zaujimalo, pri mojej vyske mám obvod pasu 83 cm, strašne sa snažím niečo s tým urobiť, ale výsledky sú mizerne… Naozaj som už v rizikovej skupine?

 50. Gabriela pri páse 83 nemusíte merať percento tuku, je jasné že s tým musíte niečo robiť. Čo sa týka výpočtov tukomerom, zvyčajne nemusia byť výsledky celkom presné. Ak ale váš manžel nie je tučný, potom sú to normálne čísla.

 51. Ahoj Miro. Kupil som poriadnu vahu na meranie tuku, svaly metabolizmu a tak dalej….

  mam vysku 185 a vazim cca 89 kg, cize mierna nadvaha aj podla vahy, malo by to byt 84-85 kg.. .. lenze neviem z coho je ta nadvaha… percenta tuku v tele mam 14 percent (31r) co je spodna hranica.. voda ok.. svalovina na spodnej hranici normalu.. tak kde je pes zakopany?

 52. Presné hodnotenie musí stanoviť lekár, tieto váhy sú len orientačné. Pre posúdenie obezity sa dá využiť obvod pása. Ak ste navyše športovec, tak čísla ako BMI nedávajú vôbec zmysel.

 53. S vedomim ze ziskam len orientacne data som vahu aj kupoval, ibaze tieto data mi pridu …povedzme tazko chapatelne ako orientacne :) BMI ani nespominam. zaujimal ma percentualny podiel tuku v tele.. Ak mi ukazuje vaha nadvahu.. tuk je nizko.. automaticky by mala byt svalovina vysie.. lenze neni… pokial neni svalovina, mal by to byt tuk co prevsuje normal.. lenze tak isto neni… preto tomu nerozumiem kde tie kila mam. Kazdopadne dakujem za reakciu.:)

 54. Ivan bežne váhy pracujú s priemernou populáciou. športovec má viac svalov ako tuku – svaly sú ťažšie ako tuk, takže váha to nevie zarátať správne. ja mám takú čo meria ruky aj nohy, tam už je meranie o niečo presnejšie, ale aj to len trocha. vie lepšie odhadnúť vnútrobrušný tuk. ten určuje obezitu.

 55. Dobrý deň, potrebovala by som radu. Cvičím cca 4mesiac 6-7 krát do týždňa. Striedam kardio s posilkou. Snažím sa stravovať zdravo pravidelne a vyvážene. Chcela by som schudnúť, ale moja hmotnosť sa vôbec nemení a navyše som pribrala.

  Dnes som sa po mesiaci vážila na váhe ktora meria percento tuku a svalovej hmoty. moje hodnoty pred mesiacom a pól : 56,5kg 17,1% tuku a 42,6% svalovej hmoty.

  hodnota dnes: 56,8kg, 14,6% tuku a 45,2% svalovej hmoty. Chápem že svaly sú ťažšie ako tuk.

  Nechcem už naberať svalovu hmotu ale stratiť tuk. Poraďte ako na to???

 56. Mimatko je dosť nemúdre vyhodnocovať výsledky chudnutia pomocou váhy. Svalom sa nebráňte. Tuk na hodnote 15% je v norme a dole už nemá veľmi cenu ísť, iba ak máte väčšie bruško. Potom treba cvičiť kardio, stále iné, nie na jednom stroji. Keď klesá pás, je to stále chudnutie.

 57. Ďakujem za urgentnú odpoveď. nie nevyhodnocujem to pomocou váhy, je mi v podstate jedno koľko vážim skôr mi ide o celkový výzor postavy ako taký. Vážim sa raz za čas a hlavne kvôli zisteniu množstva svalovej hmoty a tuku. Podľa mojich hodnôt som s tukom pod úrovňou normálu ale keď sa na seba pozriem tak to tak nie je. Hornú polovicu tela mam sice štíhlu bez tuku s tehličkami na bruchu, ale dolná polovica je obalená nie nejakým extrémnym množstvom ale je a to by som chcela vyriešiť. Viem že s % tuku by som už dole nemala ísť preto žiadam o radu čo jesť a robiť aby som nenaberala svaly ale zoštíhlila zadok a stehná.

 58. Mimatko zadok a stehná sa zvyčajne vychudnúť nepodarí, toto je dané geneticky a ak to nejakou drastickou diétou zrazíte, za chvíľu to máte nazad. Tuším, že toto ste počuť nechceli, ale je dobré myslieť na to, že príliš štíhla postava nemusí byť to najzdravšie riešenie.

 59. Ako zhodim z brucha najviac tukov staci nato rotoped ? A cviki na brucho mam 13 rokov 169 cm 55 kg

 60. ondrej já mám 13 rokov som tiež pri sebe som baba možno mi neveríš ale je to tak pretože väčšina vychudnutých báb hovorí že sú tlsté a pritom nejsu ale ja hej…Takže nerob si z toho nič vytiahneš sa ale za to môžeš ked už chceš večer pár brušákov a je to. Možno ešte neprejedat sa jest často ale málo :) ranajky sú základ, desiata a olovrant niečo malinke napr.:jogurt, ovocie najlepšie je jablko Obed niečo nemastné a potom večere to tu je okolo 5. a to si daj niečo velmi lahké :) nieje to nič náročné :) ja to tak robím síce iba týžden ale treba trpezlivost :) :)

 61. Ahojte.Bol som u svojej doktorky na preventívnej kontrole a na krvných testoch.Doktorka my povedala že keby mohla, tak si moje výsledky zarámuje ako obraz a zavesí na stenu.Mal som absolútne výborný krvný obraz a to mám nadváhu.Cestou od nej, dole pri recepcii v nemocnici boli títo lapači tukov,nechal som sa im nahovoriť nech si ma pomerajú, a v tedy to prišlo.Že moje telo je v katastrofálnom stave, a že oni my s tím pomôžu.Mimochodom ta slečna čo my robila tie merania, vyzerala strašne nezdravo.Tak nech my toto niekto vysvetli, že pred 5 min. my povie vyštudovaný doktor a krvný obraz že som zdravý, že nemám žiadny zdravotný problém, a táto šarlatánka už len sama o sebe nezdravo vyzerajúca so svojim prístrojom, ktorý má určite vyvinutý v NASA my povie že moje výsledky podla jej NASA prístroju sú katastrofálne. To len tak na pobavenie.

 62. Pekny clanok pan Vesely, zvalst cast o modelkach je trefna! Jedna vec ktoru ja povazujem za nezmysel je „povolit“ vyssie percento tuku u vyssich vekovych kategorii. Prave naopak, tuk zvlast ten viscelarny predstavuje u vyssich rocnikov vacsie riziko ako u tych skor narodenych. Navyse seniori ktori su na zasluzenom odpocinku maju viac casu na aerobne aktivity, takze maju aj vacsie moznosti na regulovanie svojej hmotnosti. Nie, percento tuku nestupa s vekom, ale len s narastom pohodlnosti, lenivosti, ci nedostatkom vole nieco zlepsit.

 63. U starších ľudí platia isté paradoxné situácie a to, že ak sú veľmi mierne nad váhou majú často lepšie prežitie, ako keď idú na „ideálne“ čísla. Aj preto sa u starších ľudí akceptuje o niečo vyššie percento tuku v tele ako normálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.