BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Čo ak porušíte diétu?

Pri chudnutí diétu neodporúčam. No na druhej strane - poznáme to. Aj zdravá strava sa človeku vlastne javí tak trocha ako diéta. V skutočnosti to vlastne aj je diéta - veď pri diéte ide o výživu, ktorou sa snažíme niečo v tele ovplyvniť. Takže razionálna strava vlastne je diéta, ktorá by mala telo zásobovať dobre zvolenými živinami v správnom čase s cieľom potlačiť hlad, chuť na sladkosti a podporiť chudnutie. Taká diéta je a nie je diétou.

Ak si nastavíte takúto stravu, ideálne je, ak ju budete dlhodobo dodržiavať. potom má merateľné výsledky. Lenže - poznáte to... Občas sa nedarí a človek si dá niečo, čo sa pôvodne nemalo dostať až do úst. Čo potom?

Čo ak náhodou „zlyháte“ a zjete celú pizzu aj s tanierom? Nezahajujte proti sebe žiadne protiopatrenia ako hladovka, či výčitky.

Keď sa vám nepodarí dodržať diétu presne tak, ako by ste chceli, nevadí. Výžitky vám nepomôžu v tom, aby ste menej pribrali. Nuž a hladovka "za trest" či nejaké agresívnejšie cvičenie tiež sú zlým nápadom. On ten sebamrskačský prístup (zhrešil som, zaslúžim si trest) nefunguje.

  • Jednak sa tým programujete na neúspech. Už neriešite diétu, ale trest za jej porušenie.
  • Druhak v sebe programujete na budúci neúspech z ktorého existuje vykúpenie. Trest = právo na zlyhanie. Nevadí, že si dám klobásu, veď to predsa potom odcvičím.
  • Treťak v sebe podporujete komplexy menejcennosti. Zvyčajne zlyhávam = nie som dostatočný. Iní to iste dokážu, ja nie, som neschopný. Ideálna pôda pre komplexy menejcennosti.

Nepovoľte si aby ste po diétnej chybe venovali priveľa času tomu, že ste tú chybu spravili. Život ide ďalej.

Povedzte si, že človek je spolu s počítačmi a celou prírodou nedokonalý a omylný. Zmierte sa s tým, že ste dnes prijali viac potravy a pokračujte v programe rovnako, ako keby ste fľašu boli nechali plnú.

Nijaké odrieknutie si večere, či nebodaj hladovka na druhý deň nie sú na mieste. Ono také jednorazové zjedenie niečoho nevhodného zvyčajne nemáva nejaké viditeľné následky.

  • Občasné prekročenie energetického príjmu vám váhu vôbec neohrozí.
  • Dôležité skôr je, aby vás takáto nehoda neodradila v pokračovaní v chudnutí.

A toto myslím úplne vážne:

  • Ak máte ísť na návštevu opekať rebierko, nie že si ho nedáte. Samozrejme, že trocha môžete.
  • Ak ste pozvaní na zabíjačku, nie že tam predvediete pôst v praxi! Doprajte si primerané normálne jedlo.
  • Ak sa oslavuje a podávajú tortu, tak jeden rez môžete.

Jednorazové prejedenie sa je v poriadku. Hlavne si to užite. Výčitky nie sú na mieste! Pokojne sa tešte, že nabudúce, trebárs o pol roka, sa obžeriete znova. Také zážitky budú dokonca silnejšie, než ak ste prejedení nepretržite.

Ale pozor! Tu stále uvažujeme o výnimkách. Výnimka - to vnímajte ako jedno nevhodné jedlo za týždeň. A ešte lepšie by bolo keby to bolo ešte zriedkavejšie. Jednoducho pokiaľ je to skutočne výnimka, tak si ju užite.

Možno stojí za úvahu ešte spomenúť situáciu čo keď diétu poruší človek, ktorý má niektorú chorobu.

Porušenie diéty u záchvatovitých ochorení sa veľmi rýchlo prejaví. Človek čo má ťažkosti so žlčníkom, alebo neznáša nejakú potravinu to má dosť jasné. Spraví chybu a nasleduje záchvat bolesti, alebo hnačka. To človeka rýchlo naučí disciplíne. Porušenie diéty potom neláka až tak.

U obezity však porušenie diéty znamená takmer nulový okamžitý trest a veľmi príjemné pocity z maškrtenia. To je vražedná kombinácia. Možno však stojí za úvahu spomenúť:

  • Diabetes. Mnohí tuční šudia majú nábeh na cukrovku, alebo ju už majú. Tam je nutné striktne dodržiavať diabetickú diétu. Porušenie môže mať vážne následky.
  • Ischemická choroba. Ak niekto má v zlom stave srdcové tepny, mal by veľmi opatrne prijímať mastnejšie jedlá. Ukázalo sa, že po väčšej mastnej akcii (zabíjačka, vianoce...) sa môže prudko zhoršiť stav. V krvi je náhle viac tuku a to môže zhoršiť zásobenie srdca krvou.

Jednoducho nejesť príliš nevhodné jedlá sa neoplatí a to bez ohľadu na obezitu. Aj pre štíhlych často platí, že ak sa stravujú nezdravo, môžu mať horšie výsledky krvi. Inými slovami teda môže byť riziko rozvoja rôznych chorôb zvýšené práve vinou nevhodnej stravy.

Nakoniec ešte jedna rýchla úvaha - ak poušíte diétu môže sa vám to tak zapáčiť, že bude problém, aby ste sa vrátili nazad do normálneho režimu. Disciplína je nepohodlná, viem. Ale len tá prináša dlhodobé výsledky.

Obezita sa skladá z tisícov chutných súst a pohodlia. Chudnutie vyžaduje tisíce zdravých súst a státisíce krokov.

Žiaľ, nedá sa ísť naraz dopredu aj dozzadu a tak nemôžete zároveň maškrtiť aj jesť zdravo.

V jednej chvíli môžete jesť jedno jedlo. Dohliadnite, aby bolo vhodné.

Napísal
Miro Veselý 
19. decembra 2017
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.