Váha potravín a chudnutie

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Najradšej by som vám odporučil, aby ste si jedlo nevážili na váhe. Aby ste jedli NORMÁLNE porcie. Žiaľ, z vlastnej skúsenosti viem, že obézny človek nevie, čo to znamená normálna porcia jedla. Presnejšie povedané: myslel som si, že viem ako má vyzerať obed. 6 až 8 knédlí. Mäso a veľa šťavy. Ak môžem poprosiť, tak aj veľa výpeku – ten mám najradšej… Priznávam, už aj vtedy som tušil, že porcia 4 knédle by bola asi primeranejšia. Dnes však viem, že taká porcia by bola v poriadku, keby som pracoval manuálne. Nie pri počítači.

Od detstva počúvam o tom, aké dôležité je správne sa stravovať. Za môj život už kalórie boli vytlačené z ringu joulami. (Nuž a diétarky kašlú na normy a naďalej sa stravujú radšej kalóriami. Azda im pripadajú diétnejšie.) Vždy som tušil, že zdravé je jesť asi o niečo menej, ale nevedel som „o koľko“ menej. Navyše mi chutilo, takže čo už – chudneme od zajtra, priatelia.

Keď som sa však rozhodol schudnúť, musel som si ujasniť, koľko toho vlastne zjem. Na rovinu vám hovorím, že som bol šokovaný. Proste som sa raz naštval a nahádzal som do kalorických tabuliek všetko, čo som za deň zjedol. Bol som šokovaný tým, ako málo jedla znamená „normálna“ porcia jedla. Pre tučka, ktorý ľúbi papať.

Preto vám predsa len odporučím – kúpte si váhu na potraviny.

Mala by to byť čo najpraktickejšia váha, aby sa vám s ňou pohodlne pracovalo. Dnes za zhrba 10 alebo 15 eur kúpite presnú, digitálnu váhu, ktorá je rýchla.

Zapnete ju a hodíte na ňu jedlo, ktoré práve idete zjesť, alebo položiť na tanier.

Druhá možnosť: položte na váhu tanier, alebo hrnček a vážite priamo tak, že budete nakladať jedlo postupne. Začnite tým, že si budete vážiť úplne všetko, čo zjete. Zapisujte si to.

Čo som zjedol, kým som bol tučný?

Ja som napríklad v taký lepší deň pojedol hojnosť:

 • Raňajky: kakao 5 g + cukor 4 kocky + 3 deci plnotučného mlieka
 • Pri počítači: káva, 2 kocky cukru + arašidy 120 g + 4 deci koly + tyčinka 30 g
 • Desiata: chlieb 120 g + syr ementál 40 g + vajce + dva banány 250 g
 • Obed: 6 rožkov + 160 g veľké sardinky v oleji + asi 40 g olej zo sardiniek, 0,5 litra koly
 • Pri počítači: tyčinka 50 g + chipsy
 • Olovrant: 2 rožky + bryndza 90 g + 3 dcl koly
 • Návšteva: bábovka 120 g
 • Večera: palacinky 300 g
 • Druhá večera: čokoláda 50 g
 • Tretia večera: puding 130 g
 • Štvrtá večera pri televízore: 50 g pistácie
 • Nočný lov: 40 dkg čabajskej klobásky, nech mi je dobre zle.

Takýto jedálny lístok privádza do organizmu viac energie ako treba, a to aj v prípade, že by som namiesto vysedávania pri počítači celý deň rúbal drevo.

Môj súčet bol 28 000 kJ. Takýto denný príjem sa spáliť nedá, nečudo, že som priberal. Normálne by som bol mal zjesť možno 10 tisíc, najviac 12 tisíc kJ.

Podobný zápis si spravte aj vy.

Sadnite si a spočítajte to. Netreba striktnú presnosť. Cieľom je iba vytvoriť si približný odhad, koľko jedla zhruba znamená trebárs 1 000 kJ.

Odporúčam vám: celkový energetický príjem je síce ľahko uchopiteľné číslo, ale nepomôže vám pri chudnutí. Pre zdravie sú oveľa dôležitejšie parametre a to pomery živín. Ako porozumieť vzťahu bielkoviny – sacharidy – tuk, o tom som písal tu. Viem, je menej pohodlné pri varení sa riadiť troma číslami a nie len jedným. Ale verte mi – pár tždňov budete frustrovaní a potom zistíte, že tým vzťahom začínate rozumieť.

V priebehu pár týždňov vystriedate všetky bežné jedlá. Zapamätáte si to. Už budete tušiť, koľko zhruba môžete syra a koľko vločiek. V tej chvíli už netreba vážiť. Už to máte v oku. A to navždy.

Odvážte si porciu, ktorú sa chystáte zjesť

Či už idete jesť kaleráb alebo extrudované chlebíky, mali by ste vedieť, koľko energie plánujete pojať. Nieže si zoberiete do postele celé vrecko ryžových chlebíkov! Ja viem, na obale sa píše, že sú pre štíhlu líniu. Ale ak ich budete vyjedať, tak o štíhlu líniu prídete. Vyrabovali by ste ho skôr, než skončí detektívka. Tým by ste zjedli 1 700 kJ energie „len tak“.

Za pár týždňov váženia potravín môžete váhu pokojne skryť, nebudete ju viac potrebovať. Budete mať v oku množstvá a to stačí.

Nemusíte byť presní v rátaní. Chudnite pri príjme mínus 2 000 kJ oproti primeranému príjmu pre váš vek a prácu. Ako strop si stanovte toľko energie, koľko je primerané vo vašom veku a pri vašom druhu zamestnania. To znamená toľko energie, koľko by ste mali jesť keby ste nechudli.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

MIMOCHODOM

Ak vážite výrazne nad 100 kíl, tak sa môžete s prehľadom vykašlať na všetky diétne režimy. Viete, čo stačí? Ak budete jesť toľko, koľko by ste mali jesť, keby ste mali normálnu hmotnosť.

To preto, že ak máte trebárs 120 kíl, tak vaše telo chce viac energie. Aby udržalo tuk, prípadne aby ho riadne kŕmilo. Ak si dáte len toľko energie, koľko by vám stačilo bez nadváhy, to stačí na to, aby sa spustilo pomalé, ale bezpečné chudnutie. Samozrejme, pohyb aspoň vo forme prechádzok bude nutný.

Scenár na jedlo

Jedenie nemôže byť improvizované. Ak chcete schudnúť, mali by ste dnes mať jasné, čo zajtra budete jesť a kedy. Len tak sa dá zaistiť, že budete mať aj dostatok surovín. Osvedčilo sa, ak máte na svoje jedenie vypracovaný normálny scenár. Časy jedál a aj ich názvy + potrebné suroviny. Nestačí však vedieť, o koľkej bude olovrant. V scenári musíte mať jasne určené nasledujúce body:

 • Čo budete jesť,
 • kde to budete jesť a čím,
 • či sa tam dané jedlo dá doniesť,
 • kedy a kto kúpi suroviny na jedlo,
 • kedy a kto jedlo pripraví.

Ide o to, že ak si na olovrant chcete dať vajce natvrdo s dvoma paradajkami a kúskom chleba, musíte mať toto jedlo dostupné v čase olovrantu. Ak ste doma, je to ľahké. Ak ešte v práci, ordinujte si také jedlá, ktoré sa za deň neskazia (ak v práci nemáte chladničku). Paradajky sa nehodia, keď beháte po meste s aktovkou – popučili by sa. Kaleráb je lepší, zas ale pri rokovaniach môže byť nepríjemným jeho pach.

Ak máte denne zjesť pol kila zeleniny, mali by ste aspoň raz za dva dni byť na trhu a odísť s niekoľko kilovou taškou. Inak to nebude fungovať – nebudete mať čo zjesť. A hladný človek volí vždy menej zdravé jedlo.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 7. augusta 2018

 

Komentáre k článku: Váha potravín a chudnutie

 1. vanesa 1. augusta 2004

  mam strach aby som sa z toho vazenia jedla nezblaznila..ale mam otazku ak clovek zje napr. ..6000 kj tak kolko energie musi vydat aby chudol???

 2. Miro Veselý| 2. augusta 2004

  vanesa: To je už veľmi odborná otázka, ja sa radšej nevyjadrím. Ale ja bežne prijmem asi 5500 až 6500 kJ (chcel by som 5000, ale vždy sa mi medzi záväzok a výsledok postaví nejaká hrsť dobrôt :-) Mám 191 centi tesne pod 85 kíl, celý deň píšem pri počítači a stále mi klesá váha.

 3. kika 2. augusta 2004

  ja mam taku otazku..moj brat sa rozhodol chudnut stylom jem vsetko ale len do jednej poobede tak sa jedla ani nedotknem a chudne..je to dobry sposob????

 4. Miro Veselý| 3. augusta 2004

  kika: Ako vtip je to vynikajúce. Ako diéta je to neopodstatnené. Príde večer a s ním krutý hlad. O pol noci je nový deň a váš brat má “nárok” vybieliť chladničku. A spraví to. Navyše organizmus pri nepravidelnej strave šetrí energiou. Takouto “diétou” bude vášho brata čím ďalej, tým viac :-)
  Ale ok – veď nech si to skúsi, ale ak bude do jednej mať za sebou trojnásobok celodenného príjmu…

 5. drgi 11. augusta 2004

  Miro:

  kedy je podla Teba posledna chvila na jedlo? o piatej, siestej vecer, 4-6 hodin pred spankom?

 6. Miro Veselý 11. augusta 2004

  drgi: Ja toto neberiem tak vážne. Včera sme jedli brokovnicu okolo 22.00 a dnes som na váhe napočítal mínus 31 kíl od zahájenia akcie minulý rok. Asi je skôr dôležité, aby to už večer boli skôr ľahšie veci. (Ľahké znamená bez tuku, nie trebárs ľahulinké zemiakové lupienky :-)

 7. drgi 11. augusta 2004

  Miro: no, len ma tak napadlo, ci sa moze ist do postele s plnym zaludkom, ci to nie je rovnako ako s bazenom, tam by mal ist clovek tiez hladny ;-)

  na zaklade vlastnych kratkodobych pozorovani som spozoroval, ze som zacal chudnut, ak som uz po 18oo nejedol. ale dlho som s tym nevydrzal.

 8. Miro Veselý 11. augusta 2004

  drgi: no 18, najviac 20 hodín sa píše všade. čo mám povedať, keď to sám porušujem? :-)

 9. JANKA 24. marca 2006

  ahoj ja by som sa len chcela opytať,že ked vyžim 67 kg,a meriam 167 cm,kolko mam ešte sxudnuť?????

 10. Miro Veselý 25. marca 2006

  JANKA: To sa nedá povedať z dvoch čísiel. Treba vidieť, najlepšie s vyšetrením percenta tuku / svalov. Vec pre lekára, alebo špecializovaného trénera. Teoreticky sa môžeš pozrieť na čísla sem:
  https://www.chudnutie-ako.sk/bmi/

 11. Anonym 6. mája 2006

  od Edity Sipeky som sa dozvedela že ak chce schudnúť 1 kg tuku z tela treba vydať až 7000 kcal = 28 700 kj…

 12. Miro Veselý 6. mája 2006

  Anonym: áno, to je teoretická hodnota. Telo v praxi funguje niekedy inak. Znížiť príjem o 30 000 kJ za týždeň teda môže a nemusí viesť ku strate jedného kila.

 13. dasenka 30. júna 2006

  ahoj mirko! chcem sa spytat, kolko teda mam jest? ma to byt porcia 250 g na ranajky, obed a veceru a na papanie pomedzi to do 100 g (jablcko, acidko a pod.)? ide mi vlastne o to aka je to ta “mala” porcia jedla? asi je to teda zavisle aj od toho ze som zena a aj od vahy….. dik za odpoved

 14. Miro Veselý 30. júna 2006

  dasenka: ľutujem, ale nedá sa odpovedať na takú otázku. naštuduj si základy. chudnúť začni až keď v tomto budeš mať jasnejšie. základy sú v sekcii https://www.chudnutie-ako.sk/chudnutie/racionalna-vyziva.php

 15. dasenka 30. júna 2006

  hmm.. no ja sa neviem zorientovat hlavne v tom ze ked chcem dosiahnut tych svojich 5000 kj denne mam vela moznosti.hlavkoveho salatu mozem vacsie mnozstvo ako niecoho ineho. co vsak s tym, ze sa mi roztiahne zaludok? mam to riesit tak ze sa najem salatu a potom si tam mini porciu napr. ryby? pises vsade ze jest malo a casto.. neviem co je to to “malo”

 16. Miro Veselý 30. júna 2006

  dasenka: bez toho, aby si si naštudovala základy sa nepohneš. na tvoje otázky odpovedá tento web. nedá sa jednou vetou.

 17. dasenka 1. júla 2006

  malo a casto, dam ti jeden priklad. predstav si tvoj nedelny obed. rozdel ho na 3 rozvnomerne casti. tie postupne zjedz o 12,00 15,00 18,00. toto je malo a casto.
  ak si k tomu prihodis na ranajky nieco male a o 20,00 lahku veceru, mas vo vrecku celodenny jedalnicek.

 18. duky 1. júla 2006

  to som pisal ja dasenke :)

 19. dasenka 1. júla 2006

  dik duky :) uz som sa zlakla ze pisem ani neviem o tom :)) hmm ak si mam rozdelila som svoj nedelny obed na tri casti a vyslo mi naozaj malo, jedna lyzica kurcata a dve hlavkoveho salatu :) z toho naozaj musim schudnut…..

 20. kika4882 7. augusta 2006

  Miro: chcem sa opytat, ci mam vazit potraviny v surovom stave, alebo v uvarenom/upecenom? Napriklad taka ryza, alebo strukoviny???
  Dakujem

 21. Miro Veselý 8. augusta 2006

  kika4882: to je jedno. v tabuľkách sú väčšinou uvedené množstvá v surovom stave.

 22. lola 21. októbra 2006

  aka ke metoda na rychle a ucinne chudnutie bez jojo efektu a hladovania???

 23. mischo 13. novembra 2008

  ludia toto su podla mna uplne hluposti. jedine co treba spravit pre chudnutie je aby ste zacali sportovat a trosku sa pohybovat. moste zjest kolko chcete ale musite primerane tomu aj cvicit. no a predsa len komu by sa chcelo cvicit hodinu ked zjem nieco tazke.?? radsej si dam nieco lahsie a budem cvicit par minut aje to.

 24. dominika 7. marca 2009

  ahojte…
  chcela by som sa spýtať, že aké je najvhodnejšie jedlo ak ma neskoro večer chytí hlad? Väčšinou si zobnem niake ovocie- je to správne?
  ak áno, tak aké ovocie je najvhodnejšie??? prosím poraďte :)

 25. Timka 20. mája 2009

  mam 11 rokov a asi budem mala po maminke :))) mam 41 kilov a strasne to na mne vidiet …..teraz chudnem aale ked dedko griluje alebo udi slaninku tak neodolaam :)))))) tak takto je asi moj rezim ako chudnme :))))

 26. Martin 28. mája 2009

  DOMINIKA je jedno aké ovocie, hlavne aby to nebolo nieco ako “slanina” nejaká saláma…. z ovocia nepriberies… . ;-) ja si napr rano dam jablko nic nejem do obeda(dam si ľahký obed) a potom nejem nic jedine nejaky banan resp. hocijake ovocie…..

 27. Lubka 4. júla 2009

  Tvrdenie “z ovocia nepriberieš” a mnohé iné by bolo treba prehodnotiť. Priberáme z prebytku energie, nie z konkrétnych potravín. Tvrdenia, že nepriberáme z ovocia či zeleniny balamutia ľudí a podporujú vznik myšlienok typu “kľudne si môžem dať k telke týchto 5 jabĺk,z ovocia nepriberiem”. (naozaj nemám naštudované, koľko kJ si telo vezme z 5 jabĺk, ale nie je to zanedbateľné číslo pre chudnúceho človeka) Rovnako to platí pre zeleninu a vlastne čokoľvek, čo si dáme do úst… Ale vždy je výhodnejšie zjesť viac jedla s menšou energetickou hodnotou, ako si dať iba trošku nejakej kalorickej bomby, predsa len – dve rajčiny zasýtia určite viac, ako kúsok lacnej mliečnej čokolády. O tom, ktorá potravina je pre naše telo prospešnejšia, hádam písať nemusím.
  Ja to riešim takto – keď mám večer naozaj neznesiteľný hlad a viem, že ešte budem hore, dám si vychladený šalátový list a zelený čaj (najlepšie nesladeného) a to chrumkám a chlipkám. No a môžem si byť istá, že ma to aspoň na štvrť hodinu zamestná a medzitým si rozmyslím, či som celý deň jedla striedmo preto, aby som sa večer mohla obžrať.

 28. minusdvanast 30. januára 2010

  váhu potravín beriem do úvahy len pri jej kúpe – tu mi stačia prsty na rukách – pat kg v jednej, pat v druhej a týždeń sa v potravinách neukážem

  hádajte aký marketingový tah vymyslel na to jeden z potravinových reťazcov – pri každom nákupe dostanem dodatočnú zľavu platnú iba týždeň

 29. suoma 15. septembra 2010

  Kde sa da zohnat taka vaha do stvrt kila? A aka by mala byt spravna presnost.
  Videla som vahy do pol kila s presnostou 1g. Ale boli to digitalne, o tych som pocula ze nie su take presne ako mechanicke?

  Na akej vahe vazis ty? :)

 30. Miro Veselý 15. septembra 2010

  Bežné potravinárske váhy sú zhruba presné, treba si to v predajni skúsiť, či naváži nejaké mince vždy rovnako. Ak áno, je dobrá. či digitál, alebo analóg to je jedno.

 31. suoma 15. septembra 2010

  Dakujem za odpoved.
  Pocitanie kalorii sa mi vzdy zdalo chore, ale s tymi pribliznymi hodnotami to nevyzera byt velmi komplikovane. Asi to skusim.

 32. Miro Veselý 16. septembra 2010

  suoma stačí zhruba. sú ľudia, ktorým už len zápis sám stačí, aby chudli. ak si uvedomia, že tento cukrík by som mal zapísať, tak ho radšej ani nezjem. no a sú aj taká, čo si cukrík dajú a nezapíšu ho, aby zle nevyzeral denný zápis. takým zas váženie potravín nefunguje a priberajú aj zo vzduchu :-)

 33. Maja 21. augusta 2011

  Zdravim Miro, v auguste 2004 si v tejto diskusii napisal, ze mas tesne pod 85 kíl… zaujimalo by ma, na akej vahe si po tychto 7. rokoch? ;)

 34. Miro Veselý 21. augusta 2011

  Teraz mávam bežne 80 kíl. V roku 2004 som schudlo až na 78 a odvtedy sa držím zhruba na týchto číslach. Je to stály boj, ale stojí za to..

 35. majka 4. februára 2012

  Ahojte. Môžem sa ohľadom “váhy potravín” spýtať, či je pri CHUDNUTÍ nejako významné, či sa jedná aj o POMER bielkovín, sacharidov a tukov, alebo o CELKOVÚ ENERGETICKÚ HODNOTU na deň? Ja som skôr zeleninová a ovocná- (1-2 jablká denne plus milovaný kalerábik si neviem odpustiť), mäso mi stačí 3krát za týždeň, zvyšok dopĺňam mliečnymi výrobkami, smažené neznášam, ale myslím, že sa mi darí “kysnúť” z ryže, zemiakov a pečiva (hoci celozrnného), teda zo sacharidov. Teraz som 160cm/55kg a 6000 kJ denne, chcem ísť tak 5kíl dole, ale vôbec neviem, čo mám robiť. Ďakujem :).

 36. Miro Veselý 4. februára 2012

  majka pri chudnutí aj pri zdravej výžive je zásadné dodržať pomer medzi živinami. ich súčet potom tvorí celkovú energetickú hodnotu. ak papáte naozaj 6000 kJ tak ste dosť pravdepodobne podvyživená a nevhodne nastavená strava vám dovolí asi skôr pribrať, než chudnúť.

 37. Miro Veselý 4. februára 2012

  Maja dnes som sa nevážil, predpokladám 80 alebo 82 kíl. včera som dal na titulnú stránku tohoto webu 4 fotky. 2003/2004/2006 a 2012 ako vyzerám.

 38. Ivana 5. februára 2012

  Chcela by som sa spýtať,či moja váha je normálna ak vážim 67kg,174cm a mám 14rokov.

 39. majka 8. februára 2012

  ďakujem za odpoveď. a áno. viackrát som to skúšala počítať (cez deň som si zapísala, večer spočítala). skutočne je to okolo tých 6000kJ. ale aj z tých hodnôt vidíte, že nie som zrovna podvyživená :D. mám nejakú poruchu štítnej žľazy, ale pochybujem, že by to bol ten pravý dôvod, prečo váha nejde dole. preto som myslela, že možno je to pomerom Bi-Sach. už neviem, čo mám robiť.

 40. Miro Veselý 8. februára 2012

  majka ako na viacerých miestach píšem, porucha štítnej žľazy je veľmi častou príčinou priberania, iné jej poruchy môžu spôsobiť rapídne chudnutie. treba ju riešiť s lekárom. no a pokiaľ ide o 6000 kJ tak ak nemáte nejakých 70 rokov, tak to je dosť málo. Choďte k lekárovi, nech vám povie, čo treba robiť a ak treba, tak si doštudujte pravidlá výživy.,

 41. Adam 2. mája 2013

  Čau miro. Mám 15 rokov, 170cm a 120kg :( Chcel by som schudnúť aspoň na 80kg. Dalo by sa to stihnúť za 2 mesiace? Dík ;)

 42. Miro Veselý 2. mája 2013

  Adam v pätnástich je rýchle chudnutie dosť zlý nápad, na druhej strane byť tučným tiež. Odporúčam poradiť sa s lekárom o vhodnom postupe. Ale chcieť zraziť 20 kíl za mesiac to sa obávam že je skôr forma pokusu o sebevraždu.

 43. kika 24. novembra 2013

  mam problem, bola som vrcholova sportovkyna 15 rokov. po ukonceni sportovej kariery som odrodila v priebehu 4 rokov 3x. Prestala som fajcit ked mi laparoskopicky vybrsli zlcnik pred 9 rokmi. vtedy som vazila 113 kg. vekom som pribrala na 126 chudla na 113 raz hore raz dole. pred 4 rokmi som pribrala za 14 dni 6 kg a po kyretazi a brania hormonov som sa dostsls na dnesnych 135. z mojich mier 70/180 som sa dostala na 135/180. Je pravda ze uz nesportujem. Pracujem na smeny 12 hodin s 3 prestavkami. nevravim ze si nedoprajem aj sladke. v praci 10,5 hodiny bud stojim alebo sa hybem resp niekedy je to za den aj 100-200 drepov.Nova praca ma naucila jest rsnsjky a aspon 5 x za den co som v skolstve 15 rokov nerobila. uz nepribersm ale moja vaha je v skutocnosti +|/- 5 kg.Pohyb mi nevadi ale 14 hodinach mimo domu som rada ze zijem. Svalovej hmoty mam este stsle dost ale aj sadla hlane na bruchu. na vysoky tlak sa liecim ale to jr aj rodinna anamneza. mama je chuda 65/178 a bez liekov neprezije. Uz som sa vzdala diet nema to zmysel. Chcela by som mat okolo 117 kg ale asi uz len sen. Po 46 to ide inak. Snad mi poradis.

 44. Miro Veselý 25. novembra 2013

  kika neporadím, na to je málo informácií. určite by som sa odporučil u lekára zaujímať čo s tými hormónmi, tam niekedy môže byť problém. ak sa ukáže že ste zdravá, potom by som vinu zvalil na nevhodnú stravu a zrejme dlhodobý stres s únavou. tým smerom by bolo asi dobré ísť pri riešení situácie. inak kým si doprajete sladké, odopierate si chudnutie. to ako bývalá športovkyňa určite dobre viete.

 45. Marta 5. apríla 2014

  Vybrat sa na prechádzku na trh za zeleninou je príjemné, ale viackrát do týždňa niesť domov kilá je už menej príjemné, a aj časové náročné. Mám dobré skúsenosti, popri čerstvej zelenine, mať doma aj zásobu mrazenej zeleniny. Kúpite si v hypermarkete aspoň 10 balení. Rôzne druhy sa dajú kombinovať, a nie je ani drahá. Je rýchlo poruke, a aj ked sa dostaví hlad, dá sa to vydržat, lebo sa raz-dva pripraví a bez zdlhavého čistenia. Príprava je pár minút podusiť, napr. aj v mikrovlnke. Najmä spolu s ryžou, cestovinou, mäsom, rybou sa zeleninou naplní dobre žalúdok, a dá sa úplne bez hladovania zjest ovela menej prílohy,a môže si dožičiť k tomu povedzme aj lyžicu olivového oleja. Myslím, že je to naozaj jedna velká pravda, že zeleninka aj zasýti. Naraz zjesť taký 340 g sáčok nie je len tak. Velmi sa mi páči Vaše kombinovanie zeleniny s jedlami.Taká strúhaná mrkva s citronom, paradajky, šaláty atd., to nemá chybu.
  Zdravím Marta

 46. Miro Veselý 5. apríla 2014

  Marta dávam vám zapravdu. Mrazená zelenina je často podstatne lacnejšia. Zohrejem hrášok, alebo kukuricu a hneď je veľká príloha. Sýta, chutná. Proti tomu kaleráb veľkosti menšieho vajca za euro…

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: