Najradšej by som vám odporučil, aby ste si jedlo nevážili na váhe. Aby ste jedli NORMÁLNE porcie. Žiaľ, z vlastnej skúsenosti viem, že obézny človek nevie, čo to znamená normálna porcia jedla. Presnejšie povedané: myslel som si, že viem ako má vyzerať obed. 6 až 8 knédlí. Mäso a veľa šťavy. Ak môžem poprosiť, tak aj veľa výpeku - ten mám najradšej... Priznávam, už aj vtedy som tušil, že porcia 4 knédle by bola asi primeranejšia. Dnes však viem, že taká porcia by bola v poriadku, keby som pracoval manuálne. Nie pri počítači.
Od detstva počúvam o tom, aké dôležité je správne sa stravovať. Za môj život už kalórie boli vytlačené z ringu joulami. (Nuž a diétarky kašlú na normy a naďalej sa stravujú radšej kalóriami. Azda im pripadajú diétnejšie.) Vždy som tušil, že zdravé je jesť asi o niečo menej, ale nevedel som „o koľko“ menej. Navyše mi chutilo, takže čo už – chudneme od zajtra, priatelia.
Keď som sa však rozhodol schudnúť, musel som si ujasniť, koľko toho vlastne zjem. Na rovinu vám hovorím, že som bol šokovaný. Proste som sa raz naštval a nahádzal som do kalorických tabuliek všetko, čo som za deň zjedol. Bol som šokovaný tým, ako málo jedla znamená „normálna“ porcia jedla. Pre tučka, ktorý ľúbi papať.
Mala by to byť čo najpraktickejšia váha, aby sa vám s ňou pohodlne pracovalo. Dnes za zhrba 10 alebo 15 eur kúpite presnú, digitálnu váhu, ktorá je rýchla.
Zapnete ju a hodíte na ňu jedlo, ktoré práve idete zjesť, alebo položiť na tanier.
Druhá možnosť: položte na váhu tanier, alebo hrnček a vážite priamo tak, že budete nakladať jedlo postupne. Začnite tým, že si budete vážiť úplne všetko, čo zjete. Zapisujte si to.
Ja som napríklad v taký lepší deň pojedol hojnosť:
Takýto jedálny lístok privádza do organizmu viac energie ako treba, a to aj v prípade, že by som namiesto vysedávania pri počítači celý deň rúbal drevo.
Podobný zápis si spravte aj vy.
Sadnite si a spočítajte to. Netreba striktnú presnosť. Cieľom je iba vytvoriť si približný odhad, koľko jedla zhruba znamená trebárs 1 000 kJ.
Odporúčam vám: celkový energetický príjem je síce ľahko uchopiteľné číslo, ale nepomôže vám pri chudnutí. Pre zdravie sú oveľa dôležitejšie parametre a to pomery živín. Ako porozumieť vzťahu bielkoviny – sacharidy – tuk, o tom som písal tu. Viem, je menej pohodlné pri varení sa riadiť troma číslami a nie len jedným. Ale verte mi - pár tždňov budete frustrovaní a potom zistíte, že tým vzťahom začínate rozumieť.
V priebehu pár týždňov vystriedate všetky bežné jedlá. Zapamätáte si to. Už budete tušiť, koľko zhruba môžete syra a koľko vločiek. V tej chvíli už netreba vážiť. Už to máte v oku. A to navždy.
Či už idete jesť kaleráb alebo extrudované chlebíky, mali by ste vedieť, koľko energie plánujete pojať. Nieže si zoberiete do postele celé vrecko ryžových chlebíkov! Ja viem, na obale sa píše, že sú pre štíhlu líniu. Ale ak ich budete vyjedať, tak o štíhlu líniu prídete. Vyrabovali by ste ho skôr, než skončí detektívka. Tým by ste zjedli 1 700 kJ energie „len tak“.
Nemusíte byť presní v rátaní. Chudnite pri príjme mínus 2 000 kJ oproti primeranému príjmu pre váš vek a prácu. Ako strop si stanovte toľko energie, koľko je primerané vo vašom veku a pri vašom druhu zamestnania. To znamená toľko energie, koľko by ste mali jesť keby ste nechudli.
MIMOCHODOM
Ak vážite výrazne nad 100 kíl, tak sa môžete s prehľadom vykašlať na všetky diétne režimy. Viete, čo stačí? Ak budete jesť toľko, koľko by ste mali jesť, keby ste mali normálnu hmotnosť.
To preto, že ak máte trebárs 120 kíl, tak vaše telo chce viac energie. Aby udržalo tuk, prípadne aby ho riadne kŕmilo. Ak si dáte len toľko energie, koľko by vám stačilo bez nadváhy, to stačí na to, aby sa spustilo pomalé, ale bezpečné chudnutie. Samozrejme, pohyb aspoň vo forme prechádzok bude nutný.
Jedenie nemôže byť improvizované. Ak chcete schudnúť, mali by ste dnes mať jasné, čo zajtra budete jesť a kedy. Len tak sa dá zaistiť, že budete mať aj dostatok surovín. Osvedčilo sa, ak máte na svoje jedenie vypracovaný normálny scenár. Časy jedál a aj ich názvy + potrebné suroviny. Nestačí však vedieť, o koľkej bude olovrant. V scenári musíte mať jasne určené nasledujúce body:
Ide o to, že ak si na olovrant chcete dať vajce natvrdo s dvoma paradajkami a kúskom chleba, musíte mať toto jedlo dostupné v čase olovrantu. Ak ste doma, je to ľahké. Ak ešte v práci, ordinujte si také jedlá, ktoré sa za deň neskazia (ak v práci nemáte chladničku). Paradajky sa nehodia, keď beháte po meste s aktovkou – popučili by sa. Kaleráb je lepší, zas ale pri rokovaniach môže byť nepríjemným jeho pach.
Ak máte denne zjesť pol kila zeleniny, mali by ste aspoň raz za dva dni byť na trhu a odísť s niekoľko kilovou taškou. Inak to nebude fungovať – nebudete mať čo zjesť. A hladný človek volí vždy menej zdravé jedlo.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.