BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Prečo sa oplatí nejesť sladkosti

Je to predovšetkým repný cukor, ktorý sa môže podpísať pod nejedno zo svojich umeleckých diel – spomeňme aspoň najznámejšie: obroitánske bruchá. Komu by nechutili sladkosti a rôzne sladké malinovky? Ušetrení nezostávajú len ľudia. Chuť cukru vábi aj domácich maznáčikov od psov až po papagáje.

V období chudnutia sa vám však neoplatí jesť sladké! Možno si teraz hovoríte, že je vylúčené, aby ste si predstavili svoj život bez sladkostí, malinoviek, či rôznych napolitánok a koláčikov. Sú predsa také dobré!

Vravíte si možno: "diéta by mi zobrala aj tú „poslednú“ radosť zo života". Áno, sladkosti sú práve poslednou radosťou, ktorú by sme mali mať v živote. Lepšie je mať predovšetkým iné zdroje potešenia. (A nemyslím tým údeniny!)

Jednoducho si sladkosti a sladké vodičky úplne zakážte.

Čo sa stane, ak neodoláte a dáte si niečo dobré a sladké?

Pripravil som o tom rýchlu infografiku, keby sa vám zišla.

Infografika o jedení sladkostí.

  1. V prvom rade si do denníka môžete bez mihnutia oka pripísať nejaký ten energetický príjem, ktorý je celkom zbytočný – za pár minút budete mať znova hlad.
  2. Potom, čo zjete sladké, organizmus na to okamžite zareaguje a vyplaví inzulín. Inzulín sa však podieľa na ukladaní tukov do zásoby. Výsledkom „sladkej výnimky“ teda je len to, že sa vám uloží trochu tuku na bruchu a za chvíľu máte ešte väčší hlad a chuť niečo si ďobnúť.
  3. Ak plánujete športovať, tak užitím sladkosti dodávate telu skvelo dostupné palivo. na šport je to super. Ale potom môžete pokojne cvičiť a telo nemusí siahnuť do tukovej rezervy. Taký šport bude rozvíjať kondíciu, ale nepomôže s chudnutím.
  4. Vytvárate si návyk. Ten návyk má schému "chcem > nemal by som > aj tak si dám". Nie, nehovorím o návyku na sladkosti. Hovorím o návyku na benevolenciu! O návyku na nedisciplínu.

Len kvôli okamihu, momentu, chvíli, na ktorej stavia aj reklama na mnoho sladkostí, si teda takpovediac rozpohybujete hladinu inzulínu v organizme.

Pre úspešné diétovanie je najvýhodnejšie, ak sa vám podarí udržiavať v organizme stabilitu, a to systematicky.

Myslite na to, než si otvoríte ďalšiu kolu.

Napísal
Miro Veselý 
21. augusta 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.