chudnutie-ako

Denník pohltaného krmu – Papu.xls

Na výpočet energetickej hodnoty jedál odporúčam používať on-line nástroj www.chudnutie-ako.sk/bmi, ktorý síce obsahuje menej potravín, ale na väčšinu výpočtov stačí. Ak si chcete vyrátať koľko máte jesť a ako cvičiť, použite na to nástroj www.chudnutie-ako.sk/potraviny. Je to presnejší výpočet. Ak vás zaujíma tabuľka s glykemickým indexom tak tá je tu.

V prípade, že si výpočty chcete riadiť z počítača a zanášať tam aj svoje jedlá, použite zošit z Excelu, ktorý voláme Papu.xls. Je už poriadne starý a niektoré výpočty, ktoré v ňom sú, sú celkom nepresné. Neodporúčam ich používať. Jednoduchšie môže byť, ak si prejdete jedálniček na chudnutie a naučíte sa podľa neho si zostaviť svoju stravu.

Stiahnuť – download papu.xls

Tento excelový súbor vznikal v rokoch 2003 až 2004, keď som chudol. Vtedy neboli online kalkulačky a aplikácie tak ako ich poznáme dnes. Jeho posledná revízia je z roku 2013. Pomáhali ho vytvoriť viacerí programátori. Pokiaľ viem, nemal by obsahovať žiaden škodlivý alebo problematický kód – za tie roky by sa už o tom vedelo.

Ako používať papu.xls

Po otvorení v Exceli uvidíte listy, na každom sa dá robiť niečo iné. Denník nás bude zaujímať najviac, v ňom totiž môžete zadať to, čo ste zjedli.

Denník

Tu môžete voliť z existujúcich potravín v zozname. Zvolíte si nejakú a zadáte ručne, koľko gramov ste jej pojali. Ak potravina, ktorú chcete zapísať v zozname nie je, môžete ju na liste „zoznam jedál“ doplniť.

Najskôr nájdete jedlo, ktoré chcete zaniesť do denníka, napríklad banán.

Potom ku nemu dopíšte hmotnosť, koľko vážil. Papu.xls automaticky vypočíta, koľko energie, bielkovín, sacharidov a tuku ste zjedli…

…nielen v riadku pre banán, ale hore vidíte aj celkový súčet.

Na obrázku sú z hľadiska racionálnej výživy úplné nezmysly. Energetický príjem 7262 kJ zodpovedá celodennému príjmu energie, ale vidíme, že zloženie stravy je celkom mizerné. Je tam mimoriadne veľa tukov a málo bielkovín. Pri takejto diéte by bol človek stále hladný, priberal by a ani zdravie by neslúžilo. Pritom – ruku na srdce – takéto veci nie je problém jesť…

Prax

Vyhľadávať stále potraviny v zozname je dosť nudné. Navyše človek sa veľmi často vracia k niektorým jedlám. Osvedčilo sa mi preto postupovať nasledovne.

Po zrátaní energetického príjmu za konkrétny deň si hodnoty odpíšem (skopírujem do iného Excelovského súboru). Potom…

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

…označím všetky zadané hmotnosti jedál a stlačte klávesu DEL, alebo Delete.

Tým sa kolónka s hmotonosťou vyprázdni a môžete začať zadávať nový deň. Tento spôsob sa mi osvedčil preto, že človek sa pri jedení dosť často opakuje, často jedáva určitý druh jedál. Potom ich nemusíte zakaždým namáhavo naklikať.

Za niekoľko dní sa zoznam jedál síce rozšíri, ale stále je to oveľa rýchlejšie, než stále vyhľadávať názvy jedál v tabuľke.

Zoznam jedál

Ten si musí vytvoriť každý svoj – nemá zmysel dávať tam zoznam stoviek jedál, zle by sa v tom hľadalo. Doplňte si len zopár svojich – aj tak s týmto nástrojom nebudete pracovať dlho – stačí pár dní, kým si urobíte odhad, čo znamená zjesť „to správne“ množstvo pokrmu.

Definícia – záložka výpočtov

Prosím, nepoužívajte túto kalkulačku. Je chybná.

To je všetko

Ak by ste chceli svoju váhu a jedlo sledovať systematicky, kvalitne a vytrvalo, asi by bolo lepšie siahnuť po niektorom programe, ktorý je na tieto výpočty špecializovaný.

Nástroj papu.xls, ktorý vám dávame k dispozícii zadarmo, je šírený v dobrej viere, že pomôže pri orientačnom odhade. Nie je to presný, ani certifikovaný nástroj. Budem rád, ak vám pomôže. Ak nie, proste ho zmažte.

Čo dodať na záver? Poďakovanie AleXovi a Popolvárovi.

Nevyhnutnou podmienkou je povoliť v Exceli prácu s makrami.

V novších verziách Office zvyčajne musíte „povoliť obsah“. To je taký žltý pás hore s názvom „Upozornenie zabezpečenia“. V starších Office to je v menu Nástroje > Možnosti > záložka Zabezpečenie > tlačítko Zabezpečenie makier. Po jeho stlačení na vás vybafne asi takáto otázka:

Aby papu.xls fungovalo, musí byť nastavená stredná, alebo nízka úroveň zabezpečenia.

K tomu niekoľko poznámok: Makrá v neoverených dokumentoch môžu obsahovať vírusy. Preto odporúčam, aby ste pred týmto nastavením konzultovali vec so svojim systémovým administrátorom. Druhá poznámka – môže sa stať, že vo vašom Exceli nie je vôbec prístupná možnosť nastaviť zabezpečenie makier. To v prípade, že pre spustenie makier nemáte vôbec nainštalovanú podporu. To sa niekedy neinštaluje zámerne, práve z dôvodu zabezpečenia systému pred vírusmi. V takom prípade súbor papu.xls vôbec nemôžete používať. Budete síce vidieť, ale nebude vám nič zratúvať. Predpokladajme teda, že makrá môžete spustiť. Otvorte súbor papu.xls. Ak ste nastavili úroveň zabezpečenia na „nízka“, súbor sa spustí bez otázok. Pri nastavení zabezpečenia na úroveň „stredná“ vám Excel najskôr položí otázku:

Ak makrá zakážete, výpočty nebudú možné. Preto musíte zvoliť možnosť „zapnúť makrá“.

Odporúčam vám, používajte vždy súbor papu.xls, ktorý ste si stiahli priamo vy, z tejto stránky. Ak by vám ho dal niekto, kto má v počítači vírus, mohli by ste si tak zavíriť aj váš počítač.

Ak vám súbor nefunguje, nedá sa nič robiť. Nemôžem poskytovať technickú podporu.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

50 Odpovedí

 1. Ahoj, mockrat dakujem za papu! Zacinam s chudnutim a presne taketo nieco som potrebovala! Este by som sa rada opytala… kde najdem vyzivovu hodnotu jedal, ktore vo vasom zozname nie su.. U balenych potravin to nie je problem, ale u roznych typoch peciva a podobne…

 2. Dakujem za taký skvelý program ako je papu.xls.
  Je super prepracovaný…len má drobnú chybičku, ktorú ja, laik, neviem odstrániť.
  V denníku mi vypisuje chybu pri nedeli. Nedá sa tam ani prepnúť. Pravdepodobne je to tým, že je tam použité „ľ“ a program to nerozpoznáva…všimla som si, že to miestami prepisuje na „ľ“ na „3/4“.
  Neviete mi s tým pomôcť? Prosííím…

 3. Normálne by to robiť nemalo, asi máte zle inštalovaný windows. (nesprávne definované systémové fonty, kódová stránka je zrejme pre angličtinu).

 4. áno, máte pravdu…používam firemný notebook, zakúpený v Nemecku…a svoj súkromný mám zase z USA. Dá sa to nejak jednoducho opraviť? Tak, aby to i laik ako ja zvládol?

 5. mima pokiaľ viem, tak nie bez zásahu do systému. v nastaveniach treba zmeniť codepage windows na strednú európu, v tomto vám na diaľku neporadím. tá zmena môže byť opkrem toho aj zablokovaná.

 6. nejako mi to samo nexce pocitat hodnoty ked si doplnim do dennika nejake jedlo…je tu pisane ze to ma urobit automaticky.. a nic…hmm? co s tym mam robit….nevjete nik?…dik..:)

 7. ahojte, mam maly problem s papu.xls, doteraz som ho bez problemov pouzivala, ale odkedy mam nainstalovany excel 2007, tak sa mi neda preklikavat medzi jednotlivymi dnami, zobrazuje sa mi iba pondelok a do zvysku tyzdna sa neviem dostat a tym padom si neviem ani pozriet statistiku… neviete, da sa s tym nejako pohnut, alebo sa proste musim zmierit s tym, ze v 2007-ke mi to nepojde?

 8. kachnicka: musis si vypnut makra a nastavit si excel do rezimu kompatibility. potom to uz pojde :-)

 9. nefunguje mi papu ,v denniku ked zadavam jedlo a hmotnost ,nevyhodi mi automaticky bielkoviny,sacharidy ani tuky

  dakujem za pomoc

 10. práve som zistila,že prijmem za deň tak 3500KJ…to je málo,či nie? Z toho 33g bielkovín,148 g sacharidov,6g tukov….to mi aspoň vyšlo,pri výpočte dnešného dňa….je potrebné zvýšiť KJ,aj keď sa necítim hladná?

 11. Dobrý deň, ak som v zozname jedál nenašla potravinu ktorú som skonzumovala, napr. hovädzie mäso, cestoviny , viem síce že si ju tam môžem dopísať, ale ako sa dopátram k tomu aké má daná potravina výživové hodnoty?
  Vopred ďakujem za odpoveď, veľmi ma táto stránka zaujala, preto by som chcela aj využívať túto papu tabuľku dokým si neurobím odhad koľko čoho môžem denne spapať.. :))

 12. Merry treba hľadať po internete. Ale mäso aj cestoviny v tabuľkách je. A presnosť netreba, dá sa počítať aj podobné potraviny.

 13. Pre všetkých: Zoznam jedál funguje ako má. Nové (vlastné) položky je treba zapisovať na koniec zoznamu (tam kde su tie nuly) a nie pridávať riadok medzi pôvodné jedlá. Tiež som bojoval s týmto problémom a nakoniec sa podarilo poriešiť.

  Prajem príjemné chudnutie.

 14. Mna by zaujimala zalozka DEFINICIA…totiz, ked som pre mamku zadala hodnoty (vyska 169, hmotnost 150) tak mi to vyplulo, ze pri lahkej aktivite ak chce chudnut 4kg/mesiac,tak ma prijat cca 18000KJ ????? Ved to je nenormalne, ja chudnem na 7000 a aj tak na mnozstvo jedla sa mi to zda vela…ved to by mohla denne zjest oproti tomu co ja 5 cokotyciniek a podla tohto by chudla…
  Neviete niekto kde sa na internete da najst nieco take, ze kolko KJ ma clovek pri danej vyske vahe zpraskat (okrem teda bmi kalkulacky tu na stranke…) len si to chcem nejak porovnat.

 15. vážení, seriózne, kto nakupuje 200 g zemiakov na obed na druhý deň?

  navážite dvesto gramov zemiakov a idete ich očistiť, zemiak vyzerá dobre, rozkrojíte , vnútri čierny

  skúste vážiť odpad, ja to robím tak, že čistím všetky suoviny očistím do jedného z umelohmotných sáčkov, v ktorých som potraviny kúpila a zistila som: poprvé, vyhodím viac ako spotrebujem, že ak ich neočistím tak, v prvej fáze mi to nepripadá tak hrozne málo a za druhé, že si bezpodmienečne musím kúpiť škrabku, s ktorou bude menší odpad

  potraviny na kusy ako sú karfiol, brokolica beriem vždy najmenšie kusy, aj keď viem že preplatím – mrazené mi to nechutí a ani dvakrát po sebe mi to nezjedia

  takže ako na veľké balenie, budeme zavárať zeleninu a potom konzumovať k mäsku zaváranú, vyskúšané ale to už je navyššie štádium boja s nenormalitou predaja, keď aj tak obchod tento tovar nakupuje na váhu, tak si odpustím zaváranie a som solidárna

 16. Nuz tak viete co, mne to nejako ze nefunguje ten papu.xls tie prepocty myslim…. a tak teraz neveim ze co hi.. dakujem

 17. Ahoj Miro .. jaa som z tych tabuliak tago hlavne v tej casti definicia to s tymi aktivitami ..nerozumiem tomu hm ..prosim ta mohol by si mi poradit??

 18. PRISíM vás neviem kde je chyba : do programu si zadam druh jedla a vahu a nevypocita sa mi bielkoviny, sacharidy, tuky a kj.. netreba tam nahodou na nieco kliknut aby mi to vypocitalo? Prosim odpiste mi

 19. Aj ja som zaciatocnicka ,snazim sa schudnut ale nejak neviem ako sa pracuje s papu.Udam nejaku potravinu a co dalej.chcem dat hmotnost a nechce mi to pisat.mam 166 vysku a vaha je okolo 83 kilov,je spravne ked jem okolo 5000 az 6000 kalorii denne.to mi uplne staci,i ke by som mala viac.Mirko porad mi prosim ta.Bielkoviny okolo 100,sacharidy 130 az 150 a tuk 50.Myslim si ze to je dobre.

 20. ani mne sa nic nezobrazuje :( viete niekdo poradit, ako mozem tuto chybu odstranit ? dakujem za radu..

 21. Ani mne to nepocita hodnoty – predpokladam, ze je to preto, lebo pouzivam Office 2007 (na 2003 mi to pred par rokmi fungovalo).
  Miro, nechcelo by sa ti hodit sem aktualizaciu papu?

 22. Papu ráta aj v office 2007 aj 2010 len si treba všímať, že tam je zvýšené zabezpečenie a makrá nie sú štandardne povolené. Ak povolíte makrá, začne to chodiť. Je to však otrava stále to prepínať / zapínať…

 23. Dobrý deň, mám problém s otvorením tohto excelovského súboru. Dala som úroveň zabezpečenia strednú, ale súbor sa mi otvoril so všelijakými kliky-hakmi. Aj ked som dala nízku úroveň, stalo sa mi to isté. Tabuľka – upozornenie zabezpečenia – sa mi vôbec neukázala. Dá sa s tým urobiť ešte niečo, aby sa mi ten súbor otvoril? Ď.

 24. Caute, ja sa asi spytam uplne banalnu otazku, ale neviem si rady: ako mam dat vybratu potravinu zo zoznamu potravin do dennika?

 25. dakujem, uz som si to stiahla znova a tentoraz mi to uz rata, ako ma. skoda, ze odvtedy preslo 5 mesiacov, mohla som ja blba zacat skor. no nevadi, lepsie neskor nez nikdy. :)

 26. Dobry, odkaz na stiahnutie programu nie je aktivny, ako si ho mozem stiahnut? Dakujem

 27. Mira papu sa stiahnuť dá, teraz som to kontroloval. Ak nejde, bude niečo zle nastavené v počítači.

 28. Práve som si stiahla papu 2-3 a zistila som, že mi v denníku, potom, čo zadám potravinu a množstvo neprepočíta bielkoviny, sacharidy a tuky. spočítava mi len hmotnosť skonzumovaného jedla…. Kde môže byť chyba?

 29. Ahoj tak dneska som sa uz rozhodla idem si pekne pocitat co zjem a kolko toho zjem a idem skusit chudnut zdravo. Priznam sa vam ze tak pred dvomi rokmi som schudla 8 kil upravenym jedalnickom. ale bohuzial zase som pribrala nedavala som si pozor na to co zjem a kolko toho zjem. tak mi drzte paste nech vaha ide pekne dole a definitivne :) Miro dakujem ze pomahas ludom ako na to :) lepsiu stranku som nenasla :)

 30. Ahoj,
  na radu kamošky idem na pravidelnú stravu, i keď mi nikto radiť nemusí, pretože to človek vie, len sa mu nechce :-) ale kritická váha ma prinútila chcieť…
  Papu je super, idem si kúpiť baterky do elektronickej váhy, len si neviem poradiť s počítadlom obedu. Kde prosím môžem nájsť nejaký polopatistický návod???
  Ďakujem veľmi pekne. Miro, Vaša stránka je super, aj keď som ešte nepreštudovala všetko, ale verím, že sa k tomu dostanem.
  b

 31. Ahoj Mirko,

  chcem sa spytat, ze ak dopredu viem, ze niektore potraviny zo zoznamu jedal nikdy nebudem jest (bud ich neoblubujem, alebo proste nepatria medzi potraviny, ktoe obycajne kupujem …), je mozne jednoducho odstranit riadok, resp. vymazat zadany text a nijak sa to neodrazi na fungovani vypoctov, alebo funkciach papu??? Rada by som to pretriedila, ale mrzelo by ma, ak by som tym nejako narusila papu, pretoze som si tam urobila niekolko vlastnych nastaveni a pod., ale tymto si nie som ista, tak sa radsej pytam!

  Dakujem a som rada, ze som sa dostala k tvojej knihe a tvojim skusenostiam… :-)

 32. July urob toto: tvoje súčasné papu si skopíruj, aby si mala zálohu. potom v potravinách vymaž čo nechceš a pridaj, čo používaš. potom označ všetky potraviny a daj ich zoradiť podľa abecedy. nezaručujem, že to pôjde, ale ja to tak robievam a ide to. ak nie, máš zálohu…

 33. velka vdaka za tento excelovy subor. velmi uzitocny, vsestranne.
  mam k nemu dve otazky, aj ked skor asi teoreticke, lebo chudnutie mi zatial ide chvalabohu metodou pana Mira.
  tak snad pre spravnost veci: neviem sa skoro ziadny den trafit do sacharidov, pricom sa mi zda ze ich ozaj minimalizujem, trebars dva 7-gramove kukuricne polystyreny ako prilohu. vsimla som si, ze je tam vzorec ktory pocita zo zvoleneho energetickeho prijmu, kolko ma z danych Kj clovek zjest bielkovin atd. internetova verzia BMI kalkulacky mi ale dava inu hodnotu pre sacharidy (tusim 159g v exceli a 187 na nete). v reali zjem skor k tym 187. je to este prijatelna odchylka?
  druha otazka: niekde som citala, ze aj tukove bunky potrebuju energiu a tak tucne telo spali troska viac v klude, nez stihle. je to pravda? pytam sa, lebo som experimentovala s BMI kalkulackou, aby som zistila, kolko Kj budem jest ked dalsi kus schudnem. ale pocita mi to stale tie iste kJ, len podla vysky. a ja som si myslela, ze po case budem musiet jest este trochu menej, aby chudnutie pokravovalo. mylim sa?
  ospravedlnujem sa, ak to tu uz bolo niekde napisane, a nevsimla som si to.
  pekny vecer.

 34. danka_janka je to popísané. v papu sa len rátajú potraviny, nevyužívajte tam veľmi iné kalkulačky, sú zastarané. v rôznych energetických tabuľkách sú rôzne čísla, je to bežné. aj rôzne výrobky hoc sú podobné, mávajú rôzne čísla, ale rozdiel pár gramov nehrá podstatnú úlohu.

  Čo sa týka chudnutia a zmeny stravy to je na dlhšiu debatu, v kalkulačke bmi a na stránkach o výžive je to popísané podrobnejšie. ak je malá nadváha, tak už nechudnite, jedzte ako keby ste bola zdravá a zaistite výdaj športom. nijaké klesanie s množstvom stravy počas priebehu chudnutia nerobte, to by ste si spomalila metabolizmus. to sú praktiky večných diétárov.

 35. dakujem za uzitocne informacie.
  budem sa teda viac riadit podla online BMI kalkulacky a neskrtit Kj v priebehu chudnutia.
  mimochodom vypocty co su tam na zalozke online BMI mi vychadzaju rozumnejsie aj preto, ze beru do uvahy obvod pasa (ktory mam momentalne 105, na zenu hodne) a tym ma naviguju takmer na kilo presne na vahu, na ktorej som sa celu mladu dospelost citila dobre (takmer 20 rokov)

 36. danka_janka držím palce. žiadna kalkulačka nevypočíta nič presne, na presné čísla treba navštíviť odborníkov a dať sa zmerať.

 37. Tak, uz som na to dosla preco som zila s informaciou ze kedze tukove bunky tiez nieco musia jest, spali tucny clovek viac ako chudy. Nasla som to vo vypocte bazalneho metabolizmu na tejto Vasej stranke. Napr moje tucne telo pred chudnutim spalilo podla vzorca o cca 900 kJ menej ako by spalilo ak sa mi podari dosiahnut planovanu idealnu vahu. Pride mi vsak rozumne zvysit telesnu aktivitu o jeden-dva stupne namiesto skrtenia potravy, lebo potom sa tie energeticke vydaje vlastne budu rovnat.
  Vdaka este raz za skvelu stranku s mnohymi uzitocnymi nastrojmi a informaciami na chudnutie a vsetko dobre.

 38. danka_janka ďakujem za milé hodnotenie. bazálny metabolizmus si ani nevšímajte. uvažujete veľmi dobre. treba jesť takmer normálne a cvičiť. to je overený postup. ak chudnete nejedzte plnú dávku, ale asi o 1000 až 2000 kJ na deň menej. inak podvýživa a je zle… Držím palce

 39. Perfektne urobený web, téma podaná nenásilne a motivujúco. K chudnutie – je to o úcte k sebe samému.

 40. Paľo je to Excelácky dokument. Neviem ako sa to bude správať v Open Office.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.