Chutné jedlo, ktoré pripravíte aj v prípade, že ste ešte žiadne (chutné, či nechutné) jedlo nikdy nevarili.
Ľahká príprava, málo riadov. Dve zaujímavé veci na jednej kôpke. Kúpte vrecko sójových semien. Uvarte hneď celé balenie. Varí sa to dosť dlho, tak by bolo neefektívne variť málo. Zjete len niečo z toho a zvyšok sa dá zamraziť v niekoľkých téglikoch a budete mať nabudúce.
Sóju teda najskôr namočte.
Zalejte vodou.
Trochu posoľte - toto platí len v prípade, že nemáte ťažkosti s krvným tlakom. Lepšie je neposoliť ich a trocha dosoliť až pred jedením.
Teraz budú tie bodky bobtnať - potrvá im to asi pol dňa až deň. Sója mierne zväčší objem, preto počítajte s rezervou v miske. Aj vody radšej nech je viac ako menej. Lepšie bude, ak vodu párkrát vymeníte a celý špás radšej nechajte v chladničke.
Varenie je neraz zdĺhavé, najmä ak ste namáčali kratšie. Sója je uvarená vtedy, keď semená nie sú úplne tvrdé. Určitú chrumkavosť si ale ponechajú.
Keď sú bodky uvarené, zlejte vodu a nechajte odkvaplať.
Už teraz ich môžete jesť tak ako sú. Netreba nutne ani ochutiť, stačí frknúť soľ. Aspoň mne tak chutia. Nasledujúci úkon z nich urobí lepšiu maškrtu, takže pri tom pozor! Ešte stále ide o komplexnú potravinu, ktorá vás zásobuje energiou.
Môžete ich mierne posypať niektorým korením určeným na grilovanie alebo na bravčové pečené. Ale len symbolicky. Zástancovia eko-bio-vegan-organic pokorenia vlastným korením vypestovaným na organickom slnku.
Alebo aj takéto korenie mi k tomu sedí.
Črpnite olivového oleja, ale málo: tak za čajovú lyžičku.
Teraz na horúcej panvici za občasného miešania vyhrievajte sóju vytrvalo a pomerne intenzívne. To bude trvať asi 15 minút a sójové bodky potom dostanú červenú farbu.
Sú hotové. Nechajte ich trochu vychladnúť a podávajte teplé, alebo studené.
Pre diétudržiaceho je dávka okolo 70 gramov veľmi primeranou - budete sa cítiť poctivo zasýtení, pretože sójové bobuľky sú trochu tvrdšie. Prídu si na svoje nielen zuby, ale aj krk - budete jasne cítiť, že sa niečím napchávate.
Mimochodom - ak vám tieto bobule zostanú, môžete ich niekoľko hodiť aj do šalátu.
Na tomto jedle je zaujímavé to, že ho môžete jesť ako normálne jedlo, ale ak ho položíte na stôl, nahradí to aj crackery či iné chrumky.
A nakoniec: dezinfo-scéna na internete rozdúchava strach zo sóje. Mužom z nej vraj narastú prsia a stratia plodnosť. Skôr než podobným bludom naletíte, máte pocit, že ázia trpí nedostatkom plodných mužov? Tam sa totiž sója bežne jedáva.
Ďalej sa dozviete, že sója je GMO. V EÚ sa nesmie predávať geneticky modifikovaná sója. Takže ani tento argument nie je celkom k veci.
Nakoniec: koľko sóje zjete za mesiac? Denne to nebude, však? Ak si dáte jednu či dve porcie za mesiac, tak to vôbec netreba riešiť ako problém. Skôr si položte otázku, kto proti sóji vyvoláva tie nepriateľské nálady? Čo predáva?
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.