chudnutie-ako

Hladovka a chudnutie

Hladovka je stále kontraverznou témou. Miešajú sa tu záujmy a názory. Prelínajú sa dezinformácie s fanatizmom. Mieša sa dlhodobé a krátkodobé hladovanie. Padnú sem problémy s mentálnou anorexiou, samozvaní liečitelia, intermitentné pôsty a obradné hladovky. Potom z toho vznikne chumeľ informácií, ktoré je ťažké nejako rozpliesť. Pokúsme sa však o to. Tento článok som napísal v lete roku 2006 a aktualizujem ho začiatkom leta 2018.

 • Hladovka je tradične spojená predovšetkým s vierou a náboženstvom. Pôstne dni, či celé pôstne obdobia sú súčasťou mnohých náboženských rituálov. Preto sú v povedomí mnohých hlboko zakorenené, ako normálna, či dokonca správna vec. Najmä tí, čo o tom veľa nevedia si mylne myslia, že pôst znamená hlad. (Nie, neznamená!)
 • Okrem toho mnoho kníh s alternatívnymi spôsobmi liečenia hladovku velebí, ako zázračný prostriedok. Hladovka ako liek – radšej sa na také smery veľmi nespoliehajte. Je dosť autorov, ktorí tvrdia, že zámerné dlhodobé hladovanie priaznivo pôsobí na zdravie. Niektorí neváhajú povedať, že hladovaním sa dá „vyhladovať“ aj rakovina. (Nie, nedá! Hladovka pri rakovine vám skôr ublíži.)
 • K tomu zas pridajte seriózne odborné informácie o tom, že veľmi mierne znížený príjem stravy môže priaznivo ovplyvniť dlhovekosť. (Ale to neznamená, že teraz môžu anorektičky na svojich pro-ana blogoch pritvrdiť!)
 • V niektorých situáciách môže byť intermitentný pôst (prerušovaný pôst, krátky pár hodín až deň trvajúci) pomôcť. (Ale neznamená to že ak jeden je fajn, tak ho treba nasadiť každý deň.)
 • Fanatici okolo detoxikácie často odporúčajú hlad ako formu očisty.
 • Najväčší špekulanti neváhajú tvrdiť, že sú bretariáni a že sa živia ničím. Tvrdia, že jesť netreba a snažia sa nám to dokázať na draho platených kurzoch. (Škoda, že štandardne sa na dlhodobejšie hlad ešte stále umiera.)

Po takýchto mimoriadne zmiešaných informáciách hladovka vyzerá ako nielen zdravá, ale dokonca aj potrebná. Ako „odľahčí“ organizmus. Ako sa zbavíme toxínov a chorôb. Ozdravieme a bude nám lepšie.

Často sa dajú počuť rôzne absurdné názory o tom, ako telo po hladovke ozdravie. Autori takýchto tvrdení prezentujú (nepodložené) tvrdenia o tom, že telo ak začne hladovať, začne sa zbavovať toxínov a jedov, ktoré spôsobovali chorobu. Tieto tvrdenia často sľubujú úplné vyliečenie aj vážnych chorôb (rakovina) a údajne na to stačí len hladovka. Skúste si však prečítať radšej nejakú odbornú knihu, ktoú napísal onkológ. Zistíte, že hladovka pri rakovine spravidla nepomôže. Ak by ste taký problém riešili, radšej sa poraďte s lekárom!

Teraz jeden skrátený citát z knihy Vyhněte se rakovině, napísal Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.: „Existující a rostoucí zhoubný nádor už stravou zásadně neovlivníme. Jde o tkáň … je závislý na přísunu kyslíku a živin. V tomto se však chová poměrně agresivně a neregulovaně, snaží se brát si vždy maximum na úkor ostatních tkání a organismu. Proto jsou trvale neúspěšné snahy nádor „vyhladověť“ různými dietami. Vyhladověn je dietou především celý zbytek člověka kromě nádoru. Léčit existující nádor hladovkou nebo velmi jednostrannými dietami je poměrně populární mýtus … ze své třicetileté praxe a ze zkušeností celého specializovaného onkologického ústavu, kde pracuji, mohu říci jen tolik, že jsme nikdy neviděli pozitivní léčebný efekt na rakovinu, vyvolaný pouhým hladověním nebo drastickou dietou … Strategií nádoru je přežít, zvětšovat se a šířit se. Tuto jeho strategii stěží změní pouhá vůle pacienta, jeho vyčkávání, hladovění nebo pochybné metody opřené o klamné představy a víru…“ Dúfam, že to stačí ako ukážka toho, že hladovka ako liek naozaj nepomôže.

Často operujú pojmami ako „tisícročiami preverené postupy“, alebo „tradičná čínska medicína“ a podobne. Zaznávajú znalosti klasickej medicíny. Zvyčajne presne len do chvíle, kým sa im stane niečo vážnejšie. Potom sa odrazu ochotne zveria do rúk lekára. 

Je to tvrdé, ale na internete je nečakane veľa internetových stránok, ktoré klamú. Publikujú nepravdivé a vymyslené informácie. Jediným účelom je prilákať čitateľov a niečo im predať.

Preto je pri téme hladovania tak veľký informačný chaos. Nuž a keďže hladovanie je veľmi náročné, zapálený hladovkár býva často fanatik. Agituje, bojuje, presviedča. Jednoducho je ho počuť aj vidieť. Chce vyvolať dojem, že „všetci už hladujú a ak nehladuješ aj ty, tak si somár“. Áno, aj s urážlivým kontextom to býva. Veď uvidíte tú batériu nenávisti, zlosti a nesúhlasu v komentároch k tomuto článku.

Tak poďme na to.

Hladovka a chudnutie

V povedomí mnohých je obezita spojená s prejedaním. Potom logicky nejesť = chudnúť. Preto sa hladovanie priam ponúka ako riešenie tučnoty. Žiaľ, máme už priveľa skúseností, tak vieme povedať záväzne: nefunguje to.

Iste, teraz ma môžete napadnúť a ukázať príšerné zverstvá, aké sa diali na ľuďoch, ktorí boli dlhodobo vystavení hladovaniu proti vlastnej vôli. Naozaj boli vychudnutí. K tomu len dve poznámky. Po prvé: nepleťme si štíhle zdravé telo a telo vyhladovaného človeka na kraji smrti. Po druhé: myslite na to, že tieto nedobrovoľné pokusy veľké množstvo ľudí vôbec neprežilo. Preto nie je dobré považovať hladovanie za cestu k štíhlosti. Je to cesta k slabým kostiam, strate svaloviny, k chradnutiu.

Druhý problém, na ktorý je treba myslieť je to, že ak začnete dlhodobejšie hladovať, poškodzuje to mozog. Presnejšie jeho kognitívne, poznávacie funkcie. Pozrite si pro-ana stránky. Na nich si mentálnou anorexiou postihnuté ženy dávajú rady, ako hladovať pre štíhlosť. A ako to hladovanie ukryť pred ostatnými. Pár riadkov si pozriete a máte jasné, že to nie je normálna diskusia. Že ide o poruchu myslenia. Dosť možné, že práve hladovaním sa myslenie jednoducho tak poškodí, že človek už nie je schopný normálne a kriticky zhodnotiť svoju situáciu.

Ak by ste teda hladovku a chudnutie skúsili, čakajú vás niektoré vážne problémy.

 • Určite vám „odídu“ svaly. Počas hladovania totiž telo nemá prísun bielkovín a tak berie z vlastných telesných štruktúr. Nemyslite si, že to nie je vidieť. Hladovkárku rozpoznáte na prvý pohľad. Na rukách nemá žiadne svaly. Tam, kde ostatní majú biceps a triceps ona má len tenkú ruku. Podobné to je so stehnami, vnútorné časti úplne chýbajú.
 • Určite vám „odídu“ kosti. Len to hneď neuvidíte. Kostná hmota je tiež materiál, z ktorého sa počas hladovania „berie“. Výsledok sa prejaví neskôr. Buď vám oznámia osteoporózu oveľa skôr, alebo sa začnú objavovať zlomeniny.
 • Asi vám „odíde“ hlava. Prestanete myslieť kriticky. Začnete sa neprimerane upínať na hladovanie a chudnutie aj keď už na to nebude žiaden dôvod. Alebo začnete k hladovke evanielizovať aj ostatných.
 • Asi vám „odíde“ metabolizmus. Spomalí sa – inými slovami poškodí sa. Telo si navykne na nízky príjem. Po hladovke bude potom pripravené rýchlo priberať.
 • Nuž a nič sa nenaučíte. Ak ste predtým nevedeli, ako schudnúť, tak hladovka vám tie informácie nedá. Po jej skončení stále neviete, ako schudnúť. No a ak to neviete, tak asi zas priberiete. Výsledok? Nič. po pol roku ste tuční ako na začiatku. Strata času, úsilia, energie, sebahodnotenia…

Takže ak ste hľadali niečo ako „hladovka skúsenosti“ tak to berte ako skúsenosť.

Ja sám som tiež jeden z prvých pokusov o chudnutie robil práve snahou nejesť. Vydržal som 3 dni. potom som už bol agresívny a podvádzal som.

Niektoré ženy sa snažia získať si liek zvaný aj anorektikum. Taký liek sa u nás momentálne nepredáva – všetky mali závažné vedľajšie účinky a preto sa nepredávajú. Tieto lieky „škrtli“ pocit hladu. Naša šťastná hladovkárka tak mohla nejesť a nevadilo jej to. Všetky ostatné účinky podvýživy však boli prítomné tak, ako sme si o nich písali. Aj s tým, že po vysadení liekov sa rýchlo priberalo…

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Toto už začína byť pomerne známe a tak chudnutia chtiví už hľadajú skôr krátkodobejšie hladovky. Hladovka 3 dni a podobné nápady. Len efekt je skôr sporný.

V poslednej dobe sa ukazuje, že možno prerušovaný pôst by u niekoho mohol byť prospešný. Prerušovaná hladovka na chudnutie sa odporúča často vtedy, keď sa chudnutie zastaví. potom na pol dňa, alebo deň môže vysadenie stravy pomôcť znova to rozbehnúť. Zvyčajne sa to rozumie tak, že počas intermitentnej hladovky sa môže jesť zelenina a možno trocha ovocia. 

Nie som veľkým priaznivcom týchto postupov. Skôr sa prihováram k vyrovnanému prístupu. Jedzte normálne a nehladujte. Asi sa nič nestane, ak si pár hodín nedáte jedlo. Ak vám to je príjemné, môžete to raz za týždeň skúsiť. Ale nerobte to, ak by prerušované hladovanie príliš vyčerpávalo vašu vôľu.

Ísť totiž dlhé hodiny bez jedla môže vyčerpať krvný cukor. To spôsobí hypoglykémiu. Nuž a práve na ňu každý z nás reaguje celkom inak. Ak teda po pár hodinách nejedenia neodoláte a zjete veštko z chladničky vrátane ohlodania bužírky prívodného elektrického kábla, hladovka a chudnutie nie sú pre vás tou správnou cestou!

Cesta späť je zarúbaná

Predpokladajme, že ste hladovku prežili. Chcete s ňou prestať. No to tiež nie je tak jednoduché. Metabolizmus je po hladovaní značne spomalený, no psychika vás už láka niečo dobré si konečne zobnúť. Spomalený metabolizmus však znamená, že telo je zvyknuté – preženiem to – na nulový príjem. Čokoľvek malé teraz zjete, bude telo považovať za cenný zdroj energie, ktorou zatiaľ tak šetrí. Aj pri „vtáčej porcii“ sa teraz stane, že energie bude nadbytok. Nadbytok preto, že organizmus pracuje úsporne. Dáte si pár porcií ľahkého jedla a okamžite sa začnú tvoriť tukové zásoby, hoc keby ste neboli začínali s hladovkou, pri rovnakom príjme energie by ste chudli.

Je to preto, že zmeny v organizme neprebiehajú rýchlo. Ak je metabolizmus spomalený, pár porcií jedla ho nedokáž „naštartovať“. Metabolizmus sa začne meniť niekedy až po niekoľkých týždňoch. Takže nie je jednoduché povedať, čo po hladovke. Ak nechcete bleskovo pribrať, mali by ste po takej hladovke postupne pridávať tak malé množstvá jedla, aby ste nepribrali. Ale to znamená, že po hladovke by ste ďalšie (najmenej) týždne vlastne takmer nič nejedli. Taký stav však môže skončiť kolapsom zdravia podobne, ako je známe z prípadov mentálnych anorektičiek (viz záver článku).

Aj tu platí – všetko je individuálne. Niekomu sa také dlhodobé hladovanie nespôsobí nič, u iného sa prejaví poškodením pleti, inému môže zlyhať srdce…

Po hladovke by teda bolo treba niekoľko mesiacov „zrýchľovať“ metabolizmus a „hasiť škody“ spôsobené hladovaním. Oslabené svaly možno zachránite činkami. Horšie je to, že niektoré zmeny spôsobené hladovkou už môžu byť neopraviteľné. Funkcie, ktoré v čase zdravia fungovali ako – tak dobre sa počas hladovky môžu poškodiť. Natrvalo.

Ako po hladovke udržať hmotnosť…

Výsledkom hladovaním zníženej hmotnosti teda je, že po týždňoch hladovania (ak ste to prežili) začínate postupne prechádzať na stravovací štýl zvaný racionálna výživa. To je jediná cesta, ako zas nepribrať.

Ak sa po hladovke vrátite ku jedeniu bežných jedál, zákonite ste nazad v energetickom prebytku a znovu-pribratia. Je to len otázkou času. To je najčastejší dôsledok hladoviek. Oslabené telo po hladovke dostane nadbytok energie a bleskovo priberie. Oslabené svaly, ktoré sa značným dielom podieľali na úbytku „váhy“ hladovkou už objem nenaberú. To by chcelo posilňovňu a profesionálneho trénera. Hladovkár však spravidla priberie na rovnakú hmotnosť, akú mal pred hladovkou. Priberie teda oveľa viac tuku, než mal predtým.

To všetko preto, že prejsť na „zdravú stravu“ naozaj nie je jednoduché. Nestačí mať „rozpis na týždeň“. Treba vedieť.

Kto nie je schopný, alebo ochotný naštudovať si zásady stravovania pred hladovkou, určite si to nenaštuduje ani po jej skončení. Jasná vec, že potom zas priberie. Veď nevie, čo by mal jesť a koľko. No a kto si naštuduje základy výživy, rýchlo pochopí, ako nezmyselným pokusom je hladovka.

Ak sa predsa dokážete stravovať zdravo, dokážete chudnúť bez toho, aby sme museli vystaviť organizmus tak extrémnej situácii, ktorú vyhodnotí ako ohrozenie života. Nie je potrebné spúšťať kompenzačné mechanizmy určené na záchranu života v extrémnej situácii hladu. Mechanizmy, ktoré môžu nadlho, alebo navždy poškodiť fungovanie vášho jediného tela.

Hladovka pre zdravie

Už som spomenul, že mnoho ľudí verí tomu, že hladovka je pre zdravie to najlepšie čo môže byť. Tvrdí to veľa liečiteľov a rôznych šamanov. (Kurník-šopa máme 21. storočie a myslel som, že doba šarlatánov a magických vier bola primeraná v stredoveku. Vtedy vzdelanie nebolo tak dostupné, ako dnes…)

Hladovka objektívne môže zlepšiť niektoré zdravotné problémy. V skutočnosti to však nie je hladovka, čo pomohlo!
 • Príkladom môžu byť mnohé ťažkosti s potravinovou alergiou. Hladovaním do tela nedostanete alergén a tak sa príznaky stratia. Nie však vďaka hladovke. Váš alergológ vám môže pomôcť identifikovať, ktoré jedlo vám robí zle. Potom stačí nejesť tú konkrétnu potravinu.
 • Príkladom môžu byť tráviace ťažkosti nealergického pôvodu. Rôzne potravinové precitlivelosti, nafukovanie a iné ťažkosti. Aj tu je mechanizmus podobný. Stačí vylúčiť len niektoré potraviny. Odporúčam výbornú knihu Zachráňte svoje črevo od doktora Bukovského.

Inými slovami hladovaním môžete pomôcť zlepšiť stav, ktorý vznikol dlhodobým prejedaním. Otázka však znie, ako dlho ten hlad môže vydržať.

V rôznych časopisoch sa dočítate aj to, že hladovka pre zdravie je celkom nutná. Že sa zlepší hojenie jaziev, že
sa môže naštartovať omladzovanie organizmu a zlepší sa duševný a telesný stav človeka. Radšej tomu neverte.

Hladovka nie je zdravá

Hladovanie však v skutočnosti pre zdravie až tak priaznivé nie je. Organizmus je, samozrejme, schopný v čase hladovania prežiť. No akonáhle začne hladovať, urýchlene zapája všetky záchranné mechanizmy, aby prežil.

Telo ihneď zaregistruje, že sa prerušil príjem energie. Na to reaguje tak, že sa začne prepínať do úsporného režimu. Úsporným režimom sa rozumie, že začne šetriť energiu ako sa len dá. Bežne to nazývame, že sa spomalí metabolizmus. Metabolizmus je súhrn mnohých funkcií organizmu, ktoré sa podieľajú na tom, že „fungujeme“. Skladá sa z práce orgánov, z toho, ako sa tvoria, vylučujú či odbúravajú rôzne látky, hormóny, ako sa hospodári s telesným teplom, pohybom. Postupne sa mení (oslabuje) mnoho funkcií organizmu, najnepríjemnejšie je asi oslabenie imunitného systému. Hladovka teda rozpohybuje mnoho telesných procesov, ktoré sú navzájom pevne prepojené. Zmenené parametre fungovania tela môžu spôsobiť zlyhanie jednotlivých funkcií, alebo väzieb, ktoré by inak nezlyhali.

 • Ak je hladovka z nedostatku potravy spôsobená objektívne – vojna, nie je čo jesť – potom človeku naozaj ide o život a telo využije všetky kompenzačné mechanizmy. Tie mu zachránia život v čase hladu tým, že sa dokážu prispôsobiť nedostatku potravy. Slabší jedinci obdobie hladu proste neprežijú. A už sa o nich viac nehovorí. Zostanú len silní, ktorí možno majú mylný pocit, že ich hladovka „posilnila“. V skutočnosti ju prežili len vďaka lepšiemu zdraviu…
 • No ak je hladovka nasadená svojvoľne, „rozšteluje“ si človek svoj organizmus úplne zbytočne. Úplne zbytočne núti siahať organizmus až na dno možností. Zbytočne riskuje, že niektorý z namáhaných orgánov, alebo procesov proste „praskne“.

Telesné procesy, metabolizmus, sa nemôžu „prepnúť“ na úsporný, či akýkoľvek režim tak, ako zareaguje počítač, ak ho vypnete. Po zaregistrovaní hladovania sa procesy v tele postupne začínajú meniť a tieto zmeny sú plynulé. Laicky hovoríme o spomalení metabolizmu. Telo sa v tomto stave pomaly začína správať inak. Snaží sa obmedziť energetickú spotrebu. Hľadá možné zdroje. Na existenciu nutne potrebuje niektoré látky, napríklad aminokyseliny. A tak siahne napríklad na vlastné svaly. Laicky hovoríme, že telo „si žerie vlastné svaly“.

Problémom je, že nastáva celkové oslabovanie a ochabovanie organizmu. Cudzie slovo na tento stav je katabolizmus. (Katabolizmus = rozklad tkanív, deštrukčná fáza metabolizmu.) Rozklad tkanív znamená, že ubúda svalovina, oslabuje sa činnosť a účinnosť všetkých orgánov (vrátane srdca).

Najslabšie miesto v reťazi

Ako hladovka pokračuje v čase, organizmus slabne. Do istej chvíle dokáže vcelku dobre kompenzovať dôsledky hladu. Umožní človeku, aby nepociťoval hlad „bolestivo“ a mohol sa vydať za potravou. No hladovkár just hladuje ďalej. Pokiaľ hladuje zdravý človek, ktorého organizmus je v dobrom stave a kondícii, nemusí mať hladovka následky, ktoré by sa prejavili chorobou. No ak je organizmus niečím oslabený, hladovka môže spôsobiť zlyhanie práve „najslabšieho ohnivka v reťazi“ –  v reťazi životných funkcií organizmu.

 • Napríklad niekto môže mať skryté problémy so srdcom. Kým nehlúpne s hladovkami, ani o tom nevie. No vo chvíli, kedy začne hladovať, môže sa mu „ozvať“ srdce. Predstavte si to aj tak, že pri hladovaní telo musí brať odniekadiaľ bielkoviny. Môže to byť aj zo srdca, ktoré to oslabí.
 • Alebo ak má niekto oslabenú imunitu, nemusí o tom vedieť. Kým sa stravuje vcelku normálne, aj oslabená imunita dokáže „udržať“ zdravie v normále. No ak takto oslabený organizmus začneme bičovať hladovkou, imunitný systém zlyhá a výsledkom „ozdravnej hladovky“ môže byť ťažký zápal pľúc, alebo iná (zbytočná) choroba.
 • Alebo niekomu môžu slabšie fungovať nadobličky, o čom nevie. Keď dôjde k takému extrémnemu výkyvu, ako je hladovka, tak sa „odkryje“ toto oslabenie nadobličiek s príslušnými následkami.
 • Starší človek môže už po jednodennom hladovaní zaznamenať značné zhoršenie zdravotných problémov.
Imunitný systém aj u zdravého človeka začína zlyhávať už tretí až piaty deň od začiatku hladovky.

Hladovka a predstavivosť

Žiaľ, až tak jednoduché to nie je. Organizmus nefunguje tak, ako sa nám snažia tvrdiť zástancovia rôznych alternatívnych výživových smerov. Nebojte sa toho, že ak zjete mäso, či mliečne výrobky, tieto že by v čreve „hnili“, alebo „zahlieňovali“, či „otravovali“ organizmus „jedmi“. Takto formulovaná predstava vyvoláva obavy a expresívne slová, ako jed, hniloba vzbudzujú strach.

Na rozdiel od odbornej literatúry sa alternatívne výživové smery vyjadrujú nielen expresívne, ale aj zrozumiteľne. Pre človeka je proste zrozumiteľná predstava, že ak zje kus mäsa, tento kus mäsa „prejde do čreva, začne tam hniť a hniloba sa dostane do krvi, ako jed, ktorý otrávi celé telo“. Je to zrozumiteľné, ale je to nezmysel. Telo nefunguje, ako igelitové vrecko, do ktorého keď hodíte kus mäsa, začne hniť. No ak človek rozumie textu, ľahko uverí. Predstava potravy, smradľavo hnijúcej v čreve ja plastická… A potom môže uveriť aj tomu, že hladovkou, oddelením stravy, či iným alternatívnym výživovým štýlom sa zbaví jedov z čriev a následne sa „vyplavia“ aj ostatné jedy z tela.

V skutočnosti za mnohými zdravotnými ťažkosťami stojí neznášanlivosť niektorých potravín, alebo ich kombinácií. Príznaky ustúpia nie vďaka hladovke, ale preto,ž e sa odstránila príčina – potravina, na ktorú je človek citlivý. Prečítajte si, aké široké spektrum potravín môže spôsobovať ťažkosti v sekcii potravinová alergia. Rovnako „zázračné“ vymiznutie príznakov by nasledovalo aj bez hladovky po vypustení problémovej potraviny.

Hladovka je uznávaná :-(

Uvedomujem si, že tieto tvrdenia napadnú tí, ktorí na hladovku veria. Budú tvrdiť, že „hladovka je liek“, telo že je je „múdre“ a podobné táraniny. Podložia to „tisícročnými skúsenosťami národov a kultúr“ (bez konkrétnych dôkazov).

Neverte im. Ľudia tisícročia umierajú na najrôznejšie choroby. Keby naozaj stačilo trocha si pohladovať, verte tomu, že by sa o tom vedelo. Ale žiaľ, nestačí to. Hladovka môže byť (býva) poslednou oporou a nádejou pre človeka umierajúceho na rakovinu. Poznal som niekoľkých, ktorí to naozaj skúšali. Nefungovalo to. Je celkom irelevantné, ako tento fakt „okecajú“ priaznivci hladovky, ako „vysvetlia“ prečo ich zázračná hladovka náhodou v jednotlivom prípade nefungovala. Faktom je, že na rakovinu sa umiera a na hladovanie tiež.

Možno budete počuť názory ľudí, ktorí hladovkou dosiahli lepší pocit, viac zdravia a podobne. Znova tvrdenia, ktoré ťažko podložiť. Keď sa veci vytrhnú z kontextu, znejú dobre. Napríklad niekto vám bude tvrdiť, že sa hladovkou zbavil dlhoročného ekzému, alebo búchania srdca. Ale veľmi ľahko môže ísť len o to, že bol alergický na niektorú potravinu. Vylúčenie tejto potraviny by malo rovnaký účinok, ako hladovka. Preto, ak vám niekto bude hovoriť, ako sa mu osvedčili rôzne pôstne dni, či víkendy, neverte tomu, že ide práve o účinky hladovky. V hre môžu byť celkom iné faktory o ktorých dotyčný propagátor hladovania nemusí ani vedieť.

Ak sa predsa len nemienite riadiť radou NEHLADUJTE, radím vám, konzultujte akúkoľvek hladovku so svojím lekárom. Nenechajte sa nabulíkať alternatívcami, ktorí síce vedia dávať prekrásne sľuby, ale žiadne záruky a dôkazy. Hladovka môže poškodiť vaše zdravie. Možno neublížila 25 ročnej kolegyni, môže zabiť 45 ročného kolegu, ktorý sa po nej opičí. Možno vám neublížia tri „očistné víkendy“, ale štvrtý „očistný víkend“ vo vás spustí nejaký proces, ktorý sa vôbec nemusel spustiť. A komu sa potom pôjdete sťažovať?

Ťažkosti pri hladovke

Pozrime sa nakoniec na niektoré dôsledky, aké prinesie hladovanie, typické sú u dievčat s mentálnou anorexiou. No ak sa pre hladovku (mentálnu anorexiu – anorexia znamená nejedenie) rozhodne ktokoľvek, hrozia mu rovnaké následky.

 • Ľahká unaviteľnosť, slabosť.
 • Ospalosť, ale často nespavosť – poruchy spánku.
 • Znížený krvný tlak, niekedy závraty. Problémy s krvným obehom, nepravidelný tep, srdcové ťažkosti. Degenerácia svalových vlákien srdca (vplyv nedostatku draslíka, horčíka, esenciálnych aminokyselín a vzostupu volných mastných kyselín)
 • Pocit zimy, zimomravosť, neskôr aj objektívne znížená telesná teplota.
 • Problémy s pleťou. Mierne žltnutie, schnutie až praskanie, niektoré zmeny nie sú vratné.
 • Rednutie vlasov, zvýšená lámavosť vlasov, nechtov, vlasy sú suché, vypadávajú. Pri častejších hladovkách (mentálna anorexia) zvýraznený rast ochlpenia.
 • Zhoršenie stavu zubov, výskyt kazu.
 • U žien nepravidelná menštruácia, alebo až vypadnutie menštruácie.
 • Chudokrvnosť.
 • Zvyšovanie sa hladiny cholesterolu v krvi.
 • Prejavy dehydratácie, riziko rozvratu minerálovému metabolizmu, riziko zlyhania ľadvín.
 • Nedostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov
 • Odvápňovanie kostí, neskôr je vyššie riziko zlomeniny
 • Urýchli sa rozvoj osteoporósy
 • Oslabenie imunitného systému.
 • Spomalenie rastu a vývoja ak hladovku držia mladí ľudia.
 • Po hladovke a znovupribratí veľmi vysoká pravdepodobnosť vzniku celulitídy.

Myslite na to, že hladovka = mentálna anorexia. Či ju už držíte dva dni, alebo 5 rokov s pauzami. Hladovka je zlý nápad a preto vám odporúčam, aby ste po nej nikdy nesiahli. Jedzte pravidelne kvalitnú potravu. Zdravá výživa je bezpečný spôsob, ako sa zbaviť nadváhy a z nej plynúcich zdravotných problémov. (Pozrite si aj zdravotné riziká obezity… a tiež časté otázky, ako schudnúť)

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

118 Odpovedí

 1. už som sa vyjadrila k hladovke vo fóre, no kopnem ešte do imunity: v mojom prípade nešlo ani tak o hladovku, ale niečo podobné… v tehotenstve som pribrala 35 kg, ktoré som potom rôznymi spôsobmi chudla temer dva roky-cvičením, malými 5 porciami denne, dokonca aj jednostrannými zeleninovými diétami( tie by som nazvala minihladovkami) , keď sa váha zastavila… dôsledok? ďaľších cca desať rokov absolútna strata imunity, stačilo, aby okolo mňa preletel bacil či vírus vo vzdialenosti pár km a mala som ho, nebolo to vôbec príjemné, temer každý mesiac choroba, z ktorej som s prestávkou prechádzala do ďaľšej, preto som odporca aj veľkého relatívne rýchleho chudnutia, poznám tienisté stránky, nič moc…

 2. jo, toto je dobry clanok, zrozumitelny snad aj pre tych, co sem pridu v style „musim schudnut 15 kil za 10 dni vcera som mala iba rozok s rajcinou a kavu co mam este robit???“

  mam kamaratku, co ma hadam aj cez 100kg (a 22 rokov ako ja) a ked ju stretnem, lamentuje, ako boze, dnes nic nejedla, iba taky maly rozok s lekvarom rano stihla a vcera tiez nic nejedla… a mysli si, ako z toho schudne. hoci myslim, ze „nic som vcera nejedla“ = „mala som iba dve cokoladky, jednu malu vianocku a cipsy“.

  ludia to vacsinou vidia prilis priamociaro: malo jem = vela schudnem.
  a media to len podporuju, v kazdom casopise su kraviny ako „zhodte tri kila za styri dni s hroznovou dietou“, „ocistite svoje telo postom“… je to o osvete, treba ludom vtlkat do hlavy, ze telo nie je tak sproste, ze cely den nebudem nic jest a ono pusti dole 5 kil.
  ach jo. normalne som sa rozhorcila :)

 3. Nyna: rozhorčila si sa právom :-) akurát tú vianočku zožerú s maslom a lekvárom a zapijú sladkým kakaom. a potom zas pokus o 7 hodinovú hladovku

 4. Neda mi nepidat komentar, nakolko ma zaujal tento clanok. Osobne pouzivam hladovku a musim dodat ze som sa nestretol s lepsim sposobom ako je tento. Zmenila mi zivot ku lepsiemu. Samozrejme okrem racionalnej stravy a sportu. Je vsak pravda ze tu musi byt clovek opatrny lebo si moze nezvratne ublizit. Ale to iba v pripade ak nerozmysla. Lenze to iste sa da povedat a vytknut aj sportu alebo saunovaniu v rozumnom mnozstve a nacasovani je to idealne a pomoze to, ak sa to prezenie tak to zabija. Obrazne aj doslova. Preto nemozem suhlasit s postojom ze to treba uplne zavrhnut. Lebo by to bolo rovnako ako zakazat soferovat auto len preto ze ked ide niekto rychlo tak sa zabije pri havarii.

 5. Hladovka je naozaj kontraverzna vec.
  A pozeras na to trochu jednostranne. Urcite to nema robit clovek len tak z voleja a bez dobrych informacii ako na to. V tom pripade viac skody ako uzitku. Samozrejme treba mat info aj o navrate spat.
  Precitenie organizmu je uzasne vdaka nej, ale ono nestaci len hladovat, treba aj tie jedy, ktore sa uvolnuju aj odviest z tela (klystir, sauna a pod.).

  Miro neviem, ci poznas knihu Sam sobe doktorem od ceskeho autora, ak nie doporucujem.

 6. Martinsicura: Presne tak. Tento článok je jednostranný a nič konkrétne v ňom nie je. Sú tam dôsledky anorexie – ale to nie je to isté ako hladovka. Hladovka je len pitie vody. Sám autor asi nehladoval nikdy viac ako pár hodín, a zrejme nečítal rôznu literatúru.

 7. zralok: nechápem, prečo by som mal hladovať pred písaním článku. podľa tvojej „logiky“ by som sa musel dať zastreliť, ak by som chcel písať o strelných zbraniach? Mimochodom anorexia rovná sa nejedenie. nakukni občas aj do iných kníh, ako sú hladovku velebiace texty

 8. V mnohom nesúhlasím s obsahom článku (sama mám celkom opačné osobné skúsenosti), ktorý zámerne dáva rovnítko medzi anorexiu a hladovanie (to, o ktorom sa píše ako o fyziologicky prospešnom). Nie je to zďaleka to isté, keďže je medzi nimi mnoho rozdielov, pričom v niektorých ide o úplné protiklady. Anorexia je spojená s nejedením, ale nejedenie automaticky neznamená anorexiu tak isto, ako váženie jedla a meranie kalórií ešte tiež neznamená anorexiu či inú PPP …

 9. Anonym: je problémom stanoviť čo je „fyziologicky prospešná hladovka“. fyziologické je jesť primerané množstvo kvalitnej stravy, nie zámerne hladovať. hladovka je vždy pomenovateľná pojmom mentálna anorexia, rozdiel je len v tom, prečo sa človek rozhodne nejesť. ak príjem potravy je normálny stav, nejedenie z dôvodu vlastného rozhodnutia sa vždy dá označiť za poruchu príjmu potravy (PPP). následky môžu byť malé, ale aj vážne. ono je fajn povedať „mne sa nič nestalo, tak je to bezpečné“. Ale nakoniec nemusíte súhlasiť s článkom vôbec. nie je to povinné.

 10. Ahojte. Vsetkych vas pozdravujem. Mam jeden problem. Velmi krasne som schudla. Rano som vypila kokteil a potom som hodinu plavala. Kazdy den. Teraz ked som schudla na svojich vysnivanych 60 kg by som sa chcela dat na racionalnu stravu a samozrejme pravidelne cvicit. Len neviem ako. Nechcem pribrat krvopotne zhodene kila naspat. Dakujem velmi pekne.

 11. Magda: ak si pila len ten koktejl a nič iné, dávaj šialený pozor, asi máš veľmi spomalený metabolizmus a riziko pribratia je veľmi vysoké. radím konzultáciu aj s lekárom, alebo odborníkom na výživu

 12. Ahoj Mirko. Ano pila som len koktejl a viem aj to ze mi organizmus vobec nepracoval. Teraz sa chcem stravovat LEN racionalne. Ale nechcem pribrat stratene kila. Ako by sa dal organizmus znova nastartovat??? Cvicenim??? To mi nerobi ziadny problem lebo cvicenie milujem. Neviem ci mam dobre informacie ale ze organizmus sa da zrychlit cinkami. Lenze je zijemv GB a cinku vobec neviem ako mam pouzivat. A na osobneho trenera nemam cas. Dakujem.

 13. Ahojte.Pre 8 rokmi som schudla hladovkami 20 kg za rok.no po 8 rokoch mam 25 naspat.Zacala som sa tiez stravovat len racionalne a nic to nepomohlo.Teraz sa snazim schudnut pomaly a rozumne len akosi to nejde.Clovek potom mysli na to ako to bolo fajn rok sa trapit (jedla som len jogurt a keksik)ale schudnut.Duzfam ze tomu zas neprepadnem.Drzte mi palce.Diky

 14. Magda: vo chvíli keď napíšeš že nemáš čas, nie je čo riešiť. bez trénera necvič. dobrý tréner ti poradí aj so stravou a to konkrétne v tvojej situácii môže byť len plus

 15. Ahoj Mirko.
  Ale ja cvicim aj nadalej aby som nepribrala. A kedze zijem v GB osobny trener nie je len otazka casu ale aj penazi. A platit si osobneho trenera v zahranici nie je sranda. Ver mi velmi rada by som si ho zaplatila ale jednoducho mi to nevyda. Nevadimusim to nejak vyriesit chcela som len nejake rady ako nepribrat. Dakujem.

 16. Ahoj budur.
  Chcem sa ta opytat. S racionalnou stravou si zacala hned potom ako si ukoncila hladovku? A cvicila si pri tom? Dakujem velmi pekne.

 17. Magda, podľa toho, čo píšeš, doteraz si hladovala a teraz by si chcela prejsť na racionálnu výživu.
  Podľa všetkých informácií na tomto webe, už máš spomalený metabolizmus, tvoje telo je v úspornom režime.
  Zrejme by si mala začať jesť pravidelne, aspoň 5x za deň. Nech je to hocikoľko málo (množstvo aj kalórie). Ale pravidelne. Telo si po čase zvykne, že obdobie hladu skončilo a začne normálne spaľovať.

 18. Ahoj Mirobimbo.
  Mozno mas pravdu a mozno ze to aj zvladnem ale ked ti mam povedat pravdu neviem si to predstavit. Lebo ja si na jedlo spmeniem niekedy kolo 14.00 hod. Dovtedy nepocitujem hlad. Vtedy som to riesila pol litrom vody a bolo po hlade a zas som mala klud v zaludku. Ten kokteil nepocitam za jedlo lebo bol riedeny len vodou. Dufam ze to zvladnem a zacnem pomalicky a vo velmi malych davkach jest a uvidim. Dakujem velmi pekne za radu. Ahoj.

 19. Ahoj Magda.
  Celkom určite jasne chápeš, že strava 1 kokteil denne je dlhodobo neudržateľná. Miro Veselý tu na podobné veci tvrdí, že by si si mohla veľmi vážne poškodiť zdravie. Zdá sa to aj mne logické, že by sa to mohlo stať.
  Mala by si to hneď zmeniť!
  Ani ja som do 14:00 hod. nejedol celé roky a potom som do polnoci len jedol a jedol. A dostal som sa až niekde ku 140 kg. Ani mne doobeda nechutilo, nebol som hladný. Ale prinútil som sa. Začal som jesť v 5 malých dávkach po 3 hodiny a výsledky sa dostavili prakticky okamžite. Za niečo vyše 2 týždne pás 10 cm dole.
  Uvedom si, že potrebuješ nájsť niečo trvalé, do konca života, a hladovka teda celkom určite trvalé riešenie nie je.
  A keď už prejdeš na tie malé pravideľné dávky, vyber si radšej kus zeleniny ako keksik. Prečítaj si tu rady o správnych potravinách.
  Ahoj.

 20. je to vec pohladu ..hladovka..to moc nemusim radsej jest ved nie sme na svete preto aby sme hladovali vsetky dobre veci co mame su na to aby nas potesili..chcem len poprosit o to aka je podla vas ta porcia jedla velka co mam zjest kazde 3 hodiny..samozrejme viem ze nemozem zjest pecen chleba a za 3 hodiny dalsi…

 21. leona, to sa neda takto povedat. musis si to preratat na Kj a sama uvidis, kolko sa ti do toho vojde. to je najlepsi sposob.

 22. Leona: je to tak, ako píše Ny. Nedá sa to len tak povedať, koľko má byť jedna dávka. Záleží to od mnohých vecí: koľko máš teraz kg, či potrebuješ zhadzovať, alebo udržať… Odborníci tu píšu, že by to malo byť denne okolo 5500 kJ. Dôležité je, aby to bolo rovnomerne rozložené počas celého dňa a aby to boli potraviny ktoré majú nízku energetickú hodnotu, aby si ich mohla zjesť toľko, aby si nebola hladná. Čo by to malo byť je na tomto webe písané na veľa miestach.
  Počítať kJ si môžeš, ale nemusíš. Či sa niekto prežiera, alebo je normálne to každý vnútorne cíti, len tomu hlasu musí počúvať. Už len samotný fakt, aby to neboli cukry, živočíšne tuky …, ale veľa zeleniny a podobne stačí, aby človek netučnel.

 23. ahoj miro……….a co si myslis a ocistnom dni??to je taky kedy sa cely den(1den) pije len voda alebo je len ovocie ci zelenina

 24. bosorka: Odpoviem za Mira (ak myslis autora clanku) – blbost, zbytocne spomalovanie metabolizmu a od nicoho sa neocistis.

 25. Ahoj Bosorka.
  To nikdy nerob. Je to obrovska blbost, das len poriadne zabrat metabolizmu, a to tak, ze ho spomalis, a potom sa pribera aj z malickosti.
  Skôr by som ti odporucil, si rano ( ale nie na lacno),
  poriadne zacvicit. Telu vytvoris tkzv. “ anabolicky sok“
  co bude mat za nasledok razantne zrychleny metabolizmus este dlho potom, ako si zacvicila.
  A jedz. Nevinechavaj ziadne jedla, ziadne ocistne dni…… Normalne 6x denne. AJ 1-2 hodinky pred spanim.
  Ahoj MIlan

 26. bosorka ja očistné dni neuznávam, ale nie som odborník. mnoho autorov ich odporúča.

 27. Ahojte, potrebovala by som prosim vas poradit. Prisnou hladovkou sa mi podarilo za mesiac zhodit 12,5 kilograma ale uz sa citim velmi slaba, nevladzem a chcela by som sa zacat rozumne stravovat. Mohol by mi prosim niekto poradit ako zacat?

 28. Ahoj Marcelka.
  Ja niesom moc veľký odborník, no myslím si, že by si mohla začať malými dávkami jedla, s dostatkom zeleniny a ľahko stráviteľných surovín…

 29. Lenula potrebuješ živiny, nie striehnuť na kilá. Aj tak značná časť z tvojej váhy je stratená voda.

 30. Ahoj Marcela.

  AK si si zvolila hladovku, ako prostriedok na chudnutie, tak to si si vybrala tu najhorsiu formu (anorexia). Hladovkou si spomalis metabolizmus, a stratis svali. Vysledny efekt= jojo efekt.
  A zadalsie, dieta poskytuje aj cas a priestor nato, aby si sa naucila racionalne stravovat a vytvorit si zivotny styl. Ale to je na dlhsiu debatu.
  Mas spomaleny metabolizmus, takze ho musis nastartovat. Môze to trvat aj 60 dni.
  Nastartujes ho tak, ze budes 6x denne jest, a pohyb, najlepsie kardio trening. Pohybom a stravovanim ho môzes nakopnut aj za 15 dni. Dôlezity je vsak pohyb.
  A od hladovky odstup. Je to nezmyselna somarina.
  Ahoj.
  Milan

 31. Ahoj Mirko chcem sa spytat co by som mala robit po ukonceni kratkej hladovky ak nechcem ublizit mojmu telu. Nemala som inu moznost ako hladovat lebo uz 6mesiacov sa snazim schudnut a nedari sa mi. Teraz som zacala cvicit Pilates a snazim sa kazdy den a tiez zacinam posilovat, behat a bicyklovat a prechadzky so psom. Nanestastie milujem jedlo no chcem ho nenavidiet a naozaj jest menej po ukonceni hladovky. Sara

 32. chcem nenávidieť jedlo? to je slovník anorektičiek. poraď sa s lekárom, čo máš robiť, na základe hmlistej informácie ti nikto zodpovedne nemôže povedať, ako máš po hladovke pokračovať.

 33. ahoj miro, velmi pekne clanky tu pises, chcem sa ta spytat,
  2 tyzdne pravidelne papam zdravo, k tomu posilujem plavam a obcas korculujem, okrem toho ze som stastnejsia mam lepsiu plet, a mam pocit ze sa mi zrychlil metabolizmus.. chcem sa ta spytat co hovoris na ocistne kury typu ze jeden den len o vode alebo ze cely den len dzusy.
  svojho casu som mala problemi s jedlom,myslis je je pre mna vhodna jedno dnova hladovka? bojim sa totiz aby sa vsio nevratilo do starych kolaji.
  vopred vdaka

 34. Ahojte. Chcela som schudnúť, čo sa mi aj podarilo. Momentálne som nadmieru spokojná s postavou, ale už pol roka držím hladovku. Má to síce za následok super postavu, ale taktiež bledú tvár, slabosť a najmä smútok v očiach, čo mi už neraz povedali blízki ľudia. A je to dosť viditeľné, nakoľko predtým som sa stále smiala a bola dobre naladená. Prednedávnom som mala problémy so žalúdkom, hrozné bolesti, keď som niečo zjedla a tiež nevoľnosť, takže často som končila s hlavou v záchode. Stále neviem začať poriadne jesť, lebo moja psychika je už asi tak na tom zle, že keď sa najem, mám veľmi zlý pocit. Preto všetkým radím kašlite na hladovku, nepokazte si zdravie, či už fyzické alebo psychické. Radšej sa najedzte a buďte veselí.

 35. super články… aj ja som mal také podobné problémy. našťastie už je to v poho…

 36. Ahoj Miro.
  Pacia sa mi tvoje clanky, ale s tymto celkom nesuhlasim. Nie som nazoru, ze hladovka = pokles hmotnosti, ako to prezentuju rozne casopisy v stankoch, ktorym ludia uveria. Hladovka suvisi aj s dusevnym rastom a urcite ju uznavam aj ako ocistnu metodu tela. Samozrejme, ak trva viac ako jeden den, najskor by som konzultoval postup s lekarom, lebo to nemusi dopadnut najlepsie.

  A ked hovoris o tych chorobach, ze to nie je znamka toho, ze telo obsahuje mnozstvo toxinov, preco teda choroby casto sprevadza nechutenstvo ? Ako maly si pamatam, ked som mal zahlienene priedusky a nic mi nechutilo jest, rodicia mi chceli jedlo nanutit, vraj aby telo bolo silne a bojovalo s chorobou. Ale ked niekomu nechuti jest, asi to ma nejaku pricinu a tu treba odstranit.

  A samozrejme, telo sa prepne do usporneho rezimu, ale nie za jeden den hladovky, ktoru niekedy praktizujem. Ked hladovka trva viac dni, treba si davat pozor, kolko toho zjeme, lebo zaludok je stiahnuty a telo urcite nebude pripravene na obrovske porcie jedla po 3 dnoch bez potravy.

  A k mineralom a vitaminom uz len tolko, ze hladovku mozno praktizovat aj so zihlavovym vyluhom, cajom pu-erh, alebo inymi bylinkovymi napojmi, kde je isty podiel vhodnych latok pre telo. (Napr. Rooibos, alebo Honeybush obsahuju mnozstvo mineralnych latok)

  Pekny den prajem. :)

 37. odporca je presne taky mudrlant aky extremisti hladovkari.
  treba povedat , ze su ludia ktorym hladovka robi dobre.
  to je nielen o hladovani ide o hlavu .
  Kto chce tak si info najde , kazda choroba ja aj choroba celeho tela a hlavne halvy. Ak je chora hlava trpi cele telo.:-)
  clovek je na tomto svete pre nieco a ak si urobi z veci tohoto sveta ciel tak hladovka ho zbavi piputanosti a umozni
  nastartovat ozdravenie.
  odporucal by som ludom typu ( a takto to je naozaj) trocha pokory a premyslania a prideme na vselico.

 38. ahoj. nejdem sa vyjadrovat k clanku.

  rada – co jest po hladovke (z akehokolvek dovodu si ju drzal(a)

  po hladovke musis nastartovat metabolizmus a kedze zacinas – od nuly – musis sa zacat stravovat od nuly – to znamena – kojenecka strava a minimalne 8 az 9 krat denne… je to dlha zalezitost.. hovorim o nastruhanom ovoci, rozmackanej zelenine – potom prechadzat na pyre – kasu, rozvarene potraviny.. pridavat velmi ale velmi opatrne tuhsiu stravu..

  vyhybaj sa slanym, ostrym (vratane cibule a cesnaku) a kyslym jedlam (kecup, ocot, cerstve nepredvarene ovocie, citrusove plody), rovnako potraviny, v ktorych uz raz prebehol proces kvasenia (jugurt, syr, sojova omacka, pecivo) … kup si nejaku knihu o dojcenskej vyzive trebars…

  sliznica tenkeho aj hrubeho creva je velmi oslabena.. vsetkym ostatnym si iba ublizis – pripadne si sposobis katar. mysli na to. a mysli na to, ze to co potrebujes dodat telu najrychlejsie je vapnik a draslik, viem napriklad, ze v indii, kde je hladovanie sucastou joginskych praktik to riesia rozvarenou ryzou zmiesanou s preprazenym maslom. a to jedia v kuse pol obdobia nasledujucom po obdobi hladovania. tiez sposob.. ale o vapniku, horciku sa radsej porad s lekarom – dojcenskou stravou ich dost rychlo nedoplnis.

 39. Tento clanek je uplne to nejhorsi co jsem k teme pustu cetla.Nema smysl tu vyvracet nesmysly uvedene v tomto clanku viz zamena anorexie za dusledky s pustovanim.Co je bez dikusi zrejme,autor nebyl hlady nikdy ani den.Vubec nechapu jak muze psat o necem o cem nema ani paru?Ja osobne se jiz povazuji za zkuseneho pustare (3,5roku pravidelne)a vylecila jse si radu chronickych nemoci se kterymi alopatie nehla i 30let.Nedoporucuji vsak nikomu pustit se do hladovky aniz by mel nastudovanou teorii a rozhodne nezacinat delsi jak 3 dny ,pokud nema natrenovano.

 40. Osobne som zvladol maximalne 36 dnovu hladovku, ale moj osobny nazor je, ze tento clanok je neobjektivny. Liecebne hladovanie je najlepsia medicina, napriek vsetkym ociernujucim tvrdeniam v tomto clanku. Autor asi necital literaturu o hladovani, nerozpraval sa s ludmi, co o tom nieco vedia, a takisto si myslim, ze ziadnu dlhsiu hladovku neabsolvoval.

 41. Do kelu, keby bol internet už vtedy, keď som mala 11 rokov, tak nikdy s takou s takou, s prepáčením hovadinou, ako je hladovka nezačínam. Ľudia, ak chcete schudnúť, tak hladovku určite nie !!! Len si doseriete metabolizmus, budete trpieť chorobou zvanou mentálna anorexia, z ktorej vás budú liečiť tak, že budete musieť pod lekárskym dohľadom priberať a určia vám hmotnosť, na ktorú musíte pribrať, aby ste mohli ísť domov. Ja som mala na krku vyryté 70 kg !!! Áno, počujete dobre. A druhá vec : mám tieto následky : pokazené psychické zdravie, doživotné užívanie liekov, neschopnosť ukončiť maturitu, ťažko nadväzujem priateľstvá, a ak chcem jesť, musím športovať, (aj keď ma šport baví), a mnoho iných. A nepočúvajte, tých, ktorí tvrdia, že hladovka lieči choroby. Je to blud. To je taký istý blud, ako keby niekto povedal, že ak budem jesť veľa rýb, budem vedieť lepšie plávať. Hladovka je jeden z najhorších spôsobov chudnutia. AK NEMUSÍTE, NEHLADUJTE !!! S článkom plne súhlasím.

 42. Neda mi nenapisat nieco , je to velmi zjednodusene povedat , ze hladovka je sprostost a ze v ziadnom pripade ju netreba prevadzat.
  Autorovi clanku musim povedat , ze hladovka je nieco viac ako iba
  neprijimanie jadla.
  1. po hladovke dochadza k jojo efektu , co znamena , ak hladujem telo ma potom tendenciu robit zasobu . Ale kto ma kluc
  od chladnicky? Ak mam pevnu volu hladovat par dni mal by som
  mat pevnu volu sa „neprezrat“ Po par dnoch sa telo zrovna a pracuje ako predtym. Nie pracuje efektivnejsie ako predtym.
  2 autor clanku ani netusi co to je kontrolovany stres a co je patologicky stres. Akykolvek kontrolovany stres pozitivne posobi na organizmus. Aj cvicenie v posilovni je pozitivny stres
  Aj umyvanie zubov je pozitivny stres a vsetko co urobim napriek
  tomu , ze sa mi nechce je pozitivny stres.
  3 hladovat by mali iba ludia so zdravimi oblickami . lebo dochadza k ich zatazi.
  4 ja som zaregistroval , zlepsenie cuchu , stmavnutie sedivych
  vlasov…
  5 treba sii dobre cistit zuby su pocas hladovky nachylne sa viac kazit. (malo vapnika…)
  6 . ak chcete v zivote nieco dosiahnut tak vam na to treba pevnu
  volu a pevna vola sa pestuje aj tym ze dokazem urcitu dobu nejest.
  7 teraz autora clanku uplne poburim. Existuje aj takzvana sucha
  dieta. ked clovek minimalne pije . Napriek tomu ,ze „mudri“ ludia tvrdia ze treba denne vypit 3 litre tekutin. vid. B.Kafka.
  8 jednoznacne musim povedat ,ze telo ma dost moznosti sa zbavit choroby len nie kazdy dokaze tieto moznosti vzbudit.
  Taki ludia potom umieraju lebo veria ,, ze lekari su vsemocny.
  A zatial vsemocny nie je z tejto zeme….
  Ti co to dokazu su potom oznaceny za stastlivcov , ktorych uzdravil zazrak. Pritom zazrakov je podstatne menej ako si mi luda myslime.

 43. a este nieco pre Jojku , ty si si nieco pomilila. Ak pre teba znamena
  stihla postava viac ako napr. laska ( nie fizycka laska) tak mas
  nespravny hodnotovy rebricek . A to znamena ze hladovka v tvojom pripade su problemy.
  odporucam ti Jojka zohnat si nieco od S.N.Lazareva a prides na to
  ako schudnut a neublizit si.
  Skus nehltat informacie ako alkoholik poldecaky ale podrob vsetko kritike a potom sa rozhodni . A ak to urobis este stale je tu
  nebezpecie ze si si tu info zle vysvetlis. Nie vsetci mozu byt mudri
  tak isto ako nie vstci mozu byt tucny. Ospravedlnujem sa za pravopise chyby ..

 44. tiež som čítala, že v bývalom Sovietskom zväze hladovkou liečili dojnice a vraj dávali viac mlieka, nebolo však napísané dokedy…

 45. hmmm, ja mam znameho, ktory uz ma cez 50 rokov a kazdy rok drzi hladovku. Nie preto ze je obezny, ale ma nejaku knizku v ktorej su podrobne vysvetlene procesy v tele a podobne vysvetlene preco je hladovka tak super. Drzi dlhe hladovky…minuly rok vydrzal 33 dni, to je viac ako mesiac. A citi sa po nich perfektne, aj ked si uvedomuje, ze stratil svaly, ale ma pocit ze mu to pomaha, ze sa zbavi zlych latok. Pri hladovke len pije cajiky a denne si dava multivinaminy, lebo mu je jasne, ze bez toho by daleko nedosiel. No mozno je tiez z tych, co maju len pocit, ze im to pomaha, ale vyhovorit si to proste neda. Na akykolvek padny argument, ma iny argument, ktorym ho zrusi… Ale mna teda vobec nepresvedcil…ja sa poznam. Uz som skusala jednodnove hladovky, ale vzdy to skoncilo vecernym jedlom a to bolo potom viac zla ako osohu :D

 46. Pôst je jedným z najlepších spôsobov očisty organizmu. Na internete , najmä v ČR sú stovky ľudí, ktorí sa vďaka správnemu a postupnému očisťovaniu tela pomocou tejto metódy zbavili mnohých zdravotných problémov, ktoré ich prenasledovali už mnoho rokov. Každý sa môže rozhodnúť sám . Na jednej strane Vás môžu presvedčiť teroretici, ktorí majú naštudované množstvo článkov ( od ľudí , ktorí sa nikdy nepostili) a podľa nich napíšu ďalší, ale nikdy pôst nedržali a na druhej sú ľudia , ktorí sa postia pravidelne mnoho rokov, ich posty sú dlhodobé a nedajú na ne dopustiť, pričom ich zdravotný stav je , čuduj sa svete, výborný. Mnohí z nich sú ochotní a veľmi radi Vám pomôžu v začiatkoch, či objasnia mnohé otázky ohľadne prvotných problémov. Najznámejší český zástanca pôstu , ktorý pracuje ako pilot, absolvoval behom 40 dňovej kúry dokonca komplexnú zdravotnú prehliadku. V žiadnom prípade však neodporúčam pôst ako spôsob chudnutia – je to to najhoršie, čo by ste mohli spraviť.

 47. je len jeden sposob ako schunut a to zmenit svoje stravovanie 5-6 x denne jest v malych porciach 2.5 az 3 litre denn pit vylucit slakdosti jest zdrave jedla napr. dusenu brokolicu atd… nie drzat nezmyslene diety a hladovky viem o com hvoorim je to strata casu…. takze radsej ejst pravidelne zdravo a byt stihly navzdy a nezabudat na sport… sem tam si zabehat vytah vymenit za schody choit do plavarne a uz budete amt vysnivanu postavu len treba trpezlivost a odolavat pokuseniu ziest sladkost a zabdula som nikdy nezabudat na ovocie zeleninu… : )

 48. Mam 50 rokov a uz desat rokov, na jar si davam 5 dni len vodu, siesty a siedmy den sa pomaly dostavam do normalu. O tyzden uz neviem ze som hladoval, akurat nepocitujem potrebu jest nieco sladke, dat si kavu, alebo fajcit. Nejakych 5 kg pri tom aj zhodim, Za rok to vsak ziskam spat, pretoze postupne sa mi zhorsuje sebadisciplína.
  Pri posudzovani sa drzim jednej zasady. Argumenty pre a proti vzdy pozorne pocuvam, ale rovnako pozorne si vsimam kto to hovori.
  Ani lekari v tom nemaju jasno. Vsak si len skuste predsatavit, ako sa asi mozem poradit s mojim lekarom o hladovke, ktory ma 30 kil nadvahu.
  Na hladovku treba mat „konsky“ pevnu volu. Myslim ze 95% ludi ju nema. Okrem toho vacsina ludi je „chora“ uz len z pomyslenia ze by to mali podstupit.
  Neviem argumentovat po odbornej stranke, nikomu hladovku nevnucujem, ale myslim si, ze nase tela nie su az take mizerne „masinky“ ktore by sa za tyzden bez potravin mali dostat do tazkosti s trvalymi nasledkami. Ludstvo preslo vyvojom, kedy hladovanie bolo beznym javom. Nezabudajme, ze len za poslednych 50 rokov, nam na obstaranie potravy staci prekonat vzdialenost 5m od televizora ku chladnicke.
  Skratka dnes nas neohrozuje nedostatok, ale prebytok.
  Jeme vela chutnych, ale nezdravych jedal. Vsimnite si ze Vietnamci su stihli, pravda okrem tych ktori ziju u nas.

 49. Očividne autor tohto članku je proti hladovke a všetkých odhovara od hladovky.Je to len na vas či uverite klamstvam ktore sa valia na nas s každej strany ! Nebavte sa zludmi o hladovke čo ju nikdy nedržaly je to nezmysel pustite ich k vode! Zaujmajte sa o ludí čo hladovku viskušaly na sebe ake maju pocity a podobne ja som skusil 7dnovu hladovku a mal som vsebe viac energie ako ked som jedol a najdoležitejsi je navrat z hladovky je to dvoležitejsie ako hladovka samotna tak ak to chcete skusit začnite postupne s jednodnovými hladovkami a studujte o hladovke a je to očistna kura pre telo .Je to len na vas ! všetky choroby su z jedla alebo geneticke poruchy hold aj priroda sa sekne. jedzte vela suroveho ovocia a zeleniny 90% aviac a budete zdravý a vitalny do staroby.

 50. Ahoj Mirko! Mám taký problém. Odkedy si vážim všetky potraviny a pripravujem porcie dopredu (je tomu 5 dní, viem, málo, ale chcem to radšej riešiť v predstihu ako potom zistiť že som si spomalila metabolizmus), pristihla som sa pri tom, že zjem menej ako sa patrí, hoci (možno placebo efekt) cítim sa výborne, jedlo mi nechýba, dokonca ani nie som vôbec hladná, hlad príde naozaj až 3 hodiny po poslednom jedle. Viem že pod tých 5000kJ/deň sa nesmie, ale jeden deň som mala dokonca iba 3500kJ…Mám pocit že som trochu prestrelila, pretočila kolečko, mám pocit, že mi toľko jedla proste stačí a viac by som ani nezjedla, po každom jedle sa cítim sýta…Súvisí to tiež s tým, že sa mi zatiaľ nepodarilo dosiahnuť ideál šiestich porcií, avšak zatiaľ sa držím len na štyroch porciách. Vstanem o ôsmej, raňajky 9:00, obed 12:00, olovrant 15:00, večera 18:00, raz či dvakrát sa mi podarilo niečo zjesť o tej ôsmej alebo deviatej večer ale stále je to málo… Vynechávam desiatu lebo sa mi tam nikam nezmestí, to by som mala odstup medzi jedlami 1-2 hodiny a to mi je málo…

 51. lianushka ťažko ti budem radiť, keď aj sama vieš, čo ti asi napíšem. podľa svojho veku si začni pomaly navyšovať stravu tak, aby si jedla toľko koľko máš. inak si veľmi vážne a nezvratne môžeš poškodiť zdravie. také hladovanie môže prerásť do priveľa problémov vrátane mentálnej anorexie. zničíš si celý zvyšok žiovota. neblbni. ak nevieš prestať, vyhľadaj špecializovaného psychiatra na poruchy príjmu potravy, nik iný nie je asi kvalifikovaný a schopný pomôcť.

 52. Milý tibor, nikto sa ma nepýtal, či sa chcem narodiť, tak nech mi nikto nehovorí, že len byť tučná a kvázi so sebou spokojná je to pravé orechové.

 53. Dovolte aby som popisal svoju osobnu skusenost s hladovkami.

  K hladovke som sa dostal po 2-3 rocnej (neuspesnej) snahe „modernej“ mediciny vyriesit moje zdravotne problemy (borelioza, helikobakter, chronicky zapal zaludka, chronicka unava,.. ).

  Raz, ked som sa vratil od lekara s plnym sackom roznych liekov, pozrel som na to a povedal som si.. tak a DOST! Hodil som to do kosa a aby som to skratil, po hladani moznych inych alternativnych rieseni som sa dostal k hladovke.

  Musim tu vsak upresnit, ze hovorim o UPLNEJ hladovke, t.j. nic okrem CISTEJ VODY (ani ziadne stavy, caje ci vitaminy – nic, LEN CISTA VODA). Pre rozlisenie od hladovania, kedy sa nejaka potrava, sice v minalnom mnozstve prijima (pri takomto dlhodobom hladovani vazne hrozi podvyziva), budem takuto uplnu hladovku cisto len na vode dalej nazyvat pôstom.

  Zaraza ma, ako tu Miro dava do rovnosti hladovku s mentalnou anorexiou. Ako uz nazov hovori, mentalna anorexia je MENTALNOU poruchou, prameniacou z chorobnej nespokojnosti so svojim vyzorom, ked postihnuty DLHODOBO hladuje, cim si sposobuje podvyzivu.

  Post sa na rozdiel od anorexie drzi len urcitu dobu a potom sa clovek dalej stravuje normalne (a racionalne).

  Uvadzane zdravotne problemy platia pri anorexii (dlhodoba podvyziva), avsak post taketo problemy NESPOSOBUJE. To mozem potvrdit z vlastnej skusenosti i skusenosti desiatok az stoviek dalsich, ktori posty tiez praktizuju.

  Pocas postu sa mozu vyskytnut niektore mierne problemy ako slabost, ospalost a pocit zimy. To je vsak logicke a prirodzene, nakolko organizmus prejde do rezimu setrenia energie. Tieto problemy vsak nenechavaju absolutne ziadne nasledky.

  Prvy post som mal 7 dni, 2 mesiace neskor 15 dni. Treti, 21-dnovy post vyriesil vsetky moje zdravotne problemy. Nikdy v zivote som sa necitil lepsie, fyzicky aj psychicky, ako nasledujuce mesiace. Vedlajsim „efektom“ bolo, ze som schudol z 90kg spat na svojich „beznych“ 73, kde sa mi vaha plus minus drzi doteraz (6 rokov). Odvtedy som absolvoval este 2 dalsie 21-dnove posty a mnozstvo kratsich.

  ALE POZOR! Dolezitejsie a aj ovela tazsie, ako samotny post je navrat k normalnej strave. Zakladne pravidlo je, ze minimalne rovnako dlho ako trval post treba dodrzat navratovu dietu (niektori uvadzaju, ze az 2x tak dlho). Obzvlast kriticke su prve 3 dni.

  Urcite rizika pri poste samozrejme existuju. Ale pri dodrzani par jednoduchych pravidiel sa daju uplne eliminovat. Samozrejme, treba sa na post vopred trochu teoreticky pripravit, hlavne co sa navratovej diety tyka (navrat k beznej strave).

  21-dnovy post urobi uplny „reset“ vasho metabolizmu a naslednou navratovou dietou sa dostanete do idelaneho stavu racionalneho stravovania. Po poste je to o to jednoduchsie, ze na tie nezdrave veci jednoducho stratite chut, uplne vam prestanu chybat. Dokonca vam uz ani nebudu chutit ak si ich znovu date a budete sa cudovat, ako ste to mohli predtym jest.

  Suhlasim s Mirom v tomto: „akonáhle začne organizmus hladovať, urýchlene zapája všetky záchranné mechanizmy, aby prežil.“ avsak to znamena pre nas pozitivne veci:
  – v prvom rade sa organizmus zbavuje veci, ktore ho najviac ohrozuju, t.j. chorob, skodlivych baktrerii, toxinov a inych cudzich latok v tele

  Nie je pravda, ze sa oslabi imunita, prave NAOPAK: imunita sa posilni. Po 3. dni sa „vypnu“ organy traviacej sustavy (kedze nie je co travit) a usetrena energia sa presunie na posilnenie imunity pre ocistu organizmu.

  Pozrite, bezny clovek prezije bez hrozby trvalych nasledkov cca 40-dni bez jedla. Az po tomto case telo zacne „zrat vlastne svaly“ a nastava katabolizmus ako pise Miro. Ale k tomu dochadza az potom, co sa najprv spali vsetok tuk. A toto je mnohonasobne vedecky potvrdeny fakt!

  Dalej nesuhlasim s tvrdenim: „No ak je organizmus niečím oslabený, hladovka môže spôsobiť zlyhanie práve ‚najslabšieho ohnivka v reťazi‘ „. PRAVE NAOPAK: to najslabsi ohnivko organizmus pri hladovke hned zacne opravovat (liecit), lebo pren predstavuje najvacsie riziko.

  Boli ste niekedy velmi vazne chori? 40 horucka, zimnica, triaska a pod.. ? Citite sa mizerne, vacsinu casu prespite.. Mali ste v takom stave niekedy chut sa najest? Vazne pochybujem..

  Pre nas organizmus je totiz hladovka prirodzeny liecebny nastroj. Rovnako je to aj u zvierat (chore zvierata vobec nezeru). Vazne chory organizmus nechce jest. Tazko chori ludia casto bluznia v horuckach a prespia niekolko dni uplne bez jedla.

  Jedlom zatazite metabolizmus a oslabite boj proti chorobe o energiu, ktoru treba pouzit na travenie. Ovela jednoduchsie organizmus ziskava energiu z ulozenych zasob (tuku). Hlad pride az ked je choroba potlacena a organizmus sa zacina zotavovat.

  Je po poste „cesta spat zarubana“?

  Zarubana rozhodne nie, aj ked netvrdim, ze je jednoducha. Dodrzat navratovu dietu je narocnejsie na pevnu volu a sebadisciplinu ako samotny post. Ale ked dodrzite par zakladnych pravidiel, bezpecne sa vyhnete vsetkym problemom, ktore tu popisuje Miro. Ak si vsak date hned po poste pol kila klobasky s najvacsou pravdepodobnostou skoncite v nemocnici na are.

  V niektorych veciach ma Miro pravdu. Navratova dieta moze trvat tyzdne (minimalne tak dlho ako trval post) a mozete jest len „vtacie“ porcie (jedna porcia je velkosti hrste). A moze sa jest len surova zelenina a ovocie, prirodne co najcistejsia (bez chemikalii). Ziadny „kolaps zdravia“, ci „neopravitelne skody“ vsak v ziadnom pripade pri dodrzani navratovej diety nehrozia.

  Kto vsak nedodrzi navratovu dietu, alebo si nenastuduje podrobne ako ma taka dieta vyzerat, si naozaj moze sposobit zdravotne problemy.

  Ale ako tu uz spominal martinsicura priklad s autom. Nebudeme predsa odmietat jazdu autom, ze je zivotu nebezpecna, len preto, ze par ludi sa zabilo lebo nedodrzali predpisy alebo sa nenaucili soferovat.

 54. No neviem – rad by som vedel ci si ten kto pisal tento clanok aj skutocnu hladovku vyskusal . V prvom rade je dolezite podotknut, ze pri hladovke je najdolezitejsie programovanie, teda vasa mysel – preto to nezvladne kazdy (hlavne ten, kto je presvedceny ze to skodi :)….
  Ja som drzal post nie pre to, aby som schudol, ale prave preto, aby som zistil ci a ako to funguje (nerad rozpravam a rozoberam veci, ktore si na sebe nevyskusam) – no a teraz mozem povedat len jedno – JE TO UZASNE – urcite to nedoporucujem ludom, ktori o tom nemaju ani sajn, lebo po trojdnovom poste uz je to hazadr so zdravim (bez dostupnych informacii samozrejme). Je ale pravda, ze vas to zmeni – ako cloveka – na vsetkych urovniach, tak ako mna :).
  Stal sa so mna usmievavejsi, citlivejsi ,skromnejsi a ukaznenejsi clovek – perfektne sa citim a som plny energie – co sa z obdobim pred hladovkou neda ani porovnat – mimochodom drzal som post 20 dni :)

 55. Ahojte, chcem len mierne naznačiť tomu človekovi, ktorý písal tento članok, že nema ani najmenšie ponatie čo to hladovka je!!!!!!!!!! Tieto sprostosti ktore sú tu popisaní o tom, že hladovka nie je zdrava a t.d. Ja som lekar, a som hladoval a hladovať budem nadalej, lebo viem ako na to…! Musíte vedieť ako hladovať, potom efekt je užasný…

 56. Toto pisal asi niaky blbec, alebo v doktor co nema o hladovke ani ponatia. Skoda citat…

 57. Chcem zacat s hladovkou, ale kojim este maleho (1-rocny). Mozem, co si o tom myslite? S clankom nesuhlasim, hladovka je uzasna vec a obdivujem ludi, ktori to zvladli. Preco chcem zacat s hladovkou, chcem byt vyrovnanejsia, zbavit sa jedal ktore su nezdrave a zacat s vitarianskou stravou, len stale sa neviem odhodlat a bojim sa, ze stratim mlieko. Kolko dni by som mohla mat post? Cisto len na vode? Rada by som vydrzala tak 12-15 dni…

 58. Kristina a načo sa pýtate, či máte začať hladovku keď s článkom nesúhlasíte? Tu vám nikto pri zmysloch hladovať neodporučí. A kým kojíte tak je hladovka, ako správne tušíte, úplne mimo misu.

  Všimnite si že hladovať vám budú odporúčať vždy tí, ktorí nemajú žiadnu zodpovednosť za prípadné škodlivé následky. Takže nenaleťte nejakým fanatikom. Naštudujte si to z viacerých pohľadov. A keď už chcete hladovať, nájdite nejakého lekára, ktorý sa v tom vyzná a nech vás kontroluje. Svojvoľné pokusy môžu dopadnúť všeliako.

  Mimochodom, milá Kristína, ten príspevok pred vaším (pod menom Lucia) ste tiež písali vy. Takže možno efektné by bolo, keby ste mi teraz ešte pod troma ďalšími menami rýchlo vynadali, aký som blbec. Keď vás bude aspoň desať, budete mať pocit prevahy a pravdy na svojej strane. Hmm. Aj tak radím, neblbnite so zdravím. Telo sa skladá z toho, čo zjete. Hladovkou nútite metabolizmus aby išiel do núdzového režimu.

 59. hladovka je dobrá..len vy o nej nic neviet..bud ste ju neskusali..alebo ste ju skusali zle..

 60. neskutocne zle sa citaju tie vety suvisiace s anorexiou a s anorektickami.
  anorexia patri medzi ppp, nikto si nemoze povedat ze budem anorekticka alebo od zajtra zacnem byt. zato s hladovkou ano…..
  ano ked chhudnutie a dieta zacne byt nekontrolovatelnou a clovek si to moze uvedomi t ak si vobec uvedomi az v zastrasujucom a kritickom stadiu tak to tam smeruje ale anorexia je DIAGNOZA, takze si myslim ze je nevhodne pisat veci ako nejedenie = anorexia . zastrasovanie typu ked nebudes jest si anorektik je absolutne nevhodne a ja sama za seba by som si ani nedovolila povedat nieco o tom o com neviem vsetko alebo resp. nic iba nejake blbosti…
  mna sa taketo veci vzdy dotknu pretoze som bola liecena na tuto poruchu prijmu potravy . kazdy by mal rozpravat o tom o com vie .
  hladovka nieje anorexia, hladovka je rozhodnutie ktore mozete uskutocnit z dna na den je len na vas ci uspesne..

 61. Len som sa chcela opýtať, padlo tu niečo o anabolickom šoku – akože to cvičenie ráno. Ráta sa aj prechádzka so psom? Nemyslím takú po sídlisku, ale trištvtehodinovú po hrádzi veľmi svižným krokom.

 62. ahoj…bola som pracovne vyťažena. robila som víkendy a schudla som za mesiac 5 kg, nemala som časť sa najesť. Stiahol sa mi žalúdok, teraz mam už kludnejšie obdobie no stálej jem málo a váha ide stále dole. Z 57 kg mam 49, pri 158cm. Mám 33r. Vlastne skor sa bojím aby som znova nepribrala.. táto vaha sa mi pači…ale uvedomujem si že už to asi nie je normalne…hrozne sa bojim že ked začnem jesť tak znova priberiem.

 63. ak by to bolo mozne,aj ked je sloboda slova,ako admin vymaz niektore zvrhle prispevky ,ako pala s jeho hladovkou a tu co koji a chce hladovat a podobne

 64. ahojte…..ja som skusala uz dost vela veci…pred 3 rokmi som chudla takym zdravym sposobom, zdrava strava, behanie po 6 som nejedla ale potom som zacala drzat hladovky rozne diety a to sa doteraz so mnou vlecie….ked sa rozhodenm chudnut zdravo vzdy skocim na nejaku ,,zarucenu,, dietu a potom ju nedodrzim a skoncim zase tam kde som bola predtym……uz naozaj neviem ci sa mi podari schudnut…prosim vas velmi pekne o radu, pretoze prestavam verit :/

 65. plne suhlasim s Edy. tiez si nadavam hladovky, aby som schudol, ale aby som precistil organizmus. clovek sa po tom citi ako vymeneny. lepsie mu to mysli, ma ovela viac energie a pri nizsom a mensom objeme jedal. jedna vec, ktora je naozaj dolezita, clovek by mal byt zdravy ak ju chce podstupit. ak ju este nedrzal, je dobre byt pod dohladom lekara, najme ak ide o dlhsiu hladovku. je to dost obsirnejsia tema ako na par riadkov. podla mna je clanok uplne zcestny a porovnavat chorobu s hladovkou je uplne zcestne rovnako ako porovnavat odskusanie hladovky s vpalenim si gulky do hlavy … ;)

 66. ahoj, chcela by som sa nieco opytat… drzim nedobrovolnu hladovku, trhali ma horne osmicky obidve sucasne, boli to ako fras, kazdy pohyb ustami, pomaly to rozzcvicujem, no dostanem do seba strasne malo jedla, vcera dvoch malych pribinacikov a detsku vyzivu….ale pijem vela cajov a vody. nevedeli by ste mo poradit nieco rozumne ako s tymto zabojovat ? akoze budem rada ked nejakych par kil schudnem, ale takto som to ozaj nechcela….a samozrejme nechcem nic nabrat spat ked nahodou schudnem,..da sa to vobec ? ja sa stravujem pomerne zdravo bezne, len mojim hriechom su obcasne sladkosti, a nestiham jest, nakolko som pracovne vytazena a niekedy nemame ani na prestavku cas …dakujem za odpoved

 67. papricka ak jedávate sladkosti a dokonca sa stravujete nepravidelne, tak nepíšte, že sa stravujete zdravo. to je ako keby som povedal že som abstinent až na to, že denne popri abstinencii vypijem pol litra pálenky. ale fakt, len po poldecáčikoch.

  hladovka nie je dobrá, strava sa dá aj mixovať. alebo si v lekárni kúpte nutridrink. fľaška = jedno jedlo

 68. Dobry den prajem vsetkym.
  Tento clanok mi poslal kamarat, ktory zacina s hladovkami. Ja osobne som presiel 3mi 3dnovymi 2×7 1×15 a 1×21. Tie jednodnove nespocitam na prstoch. Kratsie boli na cistej vode a dlhsie vyhradne na destilovanej. Pocas postu nieje moc co pokazit. Proste nesmiete nic! Podvadzanie pocas dlhsich postov moze sposobit podvyzivu. Ked sa Vam nieco nezda vzdy mozete ukoncit post kedy chcete. Po poste prichadza na rad tzv. navratovka. Ak to sprasíte tak v lepsom pripade opuchnete a v tom horsom napr. to spominane Aro. Pri malom preslape sa da spravit oprava kratsou hladovkou a zopakovat doslednu navratovku. Ja sa vraciam spat najprv naparovanou zeleninou a dalej pridavam naparovane ovocie. Nie opacne pretoze ovocie je na zaciatok moc agresivne a moze Vam sposobit vpodstate popaleniny na vyschnutych (dlhsiu dobu nepouzivanych) slizniciach zaludka criev atd. V tomto poradi kysle stavy ovocia vyborne posluzia ako cistic prebytocnych zbytkov napr. v crevach. Niekto zacina len na stavach, ale je vhodnejsia naparovana tuha strava pretoze obsahuje aj potrebnu hmotu.
  1den odplynuje (vraj velmi vhodny pre letcov pri zmene tlakov) 7dni precisti lymfu 21 je komplet restart imunitneho systemu. Hladovkou si pomohlo vela ludi ci uz mladych, alebo v pokrocilom veku. Len treba byt opatrny a nacuvat s pokorou vlastnemu telu, ktore presne vie co potrebuje a co mu skodi a nie ludom ktorych myslienky su zalozene na strachu.
  No a nakoniec chcem podakovat aj autorovi clanku. S vela vecami nesuhlasim, ale niektore pravdive informacie sa tu najdu a su podane inou formou, takze urcite je aj toto pre mna prinos.

  Zostavam s pozdravom
  Peter

 69. Ahoj Zuzka, neviem ci to budes este citat , ale nahodou som sa sem vratil po dlhsej dobe a zaujal ma tvoj odkaz. Pises ze uz prestavas verit. A chces radu. Ak si precitala prispevky tak radu uz mas. Ale aby si nepovedala , ze to nie je fer , tak ti zopakujem co tu uz ini napisali .
  V prvom rade hladovka nie je sposob na schudnutie. Hladovka je nieco co cloveka urobi v urcito zmysle slova lepsim. Schudnutie je len ( v mnohych pripadoch negativny)sprievodny jav pri hladovke. A vacsina ludi po hladovke za urcitu dobu ma tu istu vahu ako pred hladovkou.To co im po hladovke ostane sa nevazi na vahe.
  Zuzka ak chces schudnut tak , obmedz prijem a zacni s vydajom . Najdi si sposob fyzickej aktivity. Tancuj alebo behaj … co kolvek co ti najviac vyhovuje. A uvedom si , ze tvoja postava nie je to najdvolezitejsie na svete . Ak to tak vnimas ta sa klames a ak sa klames tak sa nikam nedostanes.
  Niektori ludia maju problem s objektivnym hodnotenim veci a sveta celkovo. Ak neveris tak si pozri superstar a pochopis , ze vela ludi sa ani nepriblizi k objetivnemu hodnoteniu seba a veci vseobecne. Pisem to preto , ze pre cloveka so znizenou schopnostou to vidiet spravne moze byt snaha o schudnutie nebezpecna. Ak baba 170 cm vysoka ma 35kg a jej sa zda ze je tucna ako prasa , tak volaco nie je v poriadku. Tak to vidi vecsina ludi . Ale jej budes darom nieco vysvetlovat. Pre takeho cloveka je vylozene nebezpecne zacat hladovat. Taky clovek sa uhladuje k smrti.Zuzka neviem kolko vazis ani nic ine o tebe . Preto nechci radu u druhych , si predpokaldam svojpravna . Sadni a popremyslaj a ak to nedokazes zhodnoti a nieco vymysliet tak si ani nezasluzis schudnut. Zelam vela uspechov pri zlepsovani seba sameho ako telesne aj dusevne…

 70. veľmi zlý článok.. hladovka MÁ ozdravné účinky, musí sa však vedieť, ako na to..
  je x ľudí, ktorí si takto vyliečili rôzne podľa pánov doktorov nevyliečiteľné choroby…

 71. V tých pro-hladovkárskych článkoch síce nie sú dôkazy, ale ani v tomto. Presne rovnako napísaný – neverte tomu, verte tomuto… V ktorom je pravdy viac, tak stále nemožno identifikovať.

 72. Článek nejenže se mi nelíbí, ale je tendenční, plný polopravd, zkreslování a zastrašování…
  Pokud někdo chce jen zhubnout, pak souhlasím, že hladovka není ten nejlepší způsob (navíc pokud dotyčná osoba nemá dostatek informací, pevnou vůli a určitou přípravu).
  Pokud ale hladovka má sloužit jiným cílům,(zlepšení zdravotního a psychického stavu), pak ji velmi doporučuji, protože několikaleté zkušenosti spolehlivě přesvědčily jak mne, tak i několik mých přátel!!!
  V 50-letech jsem byl zralý na invalidní důchod, nepomohli lékaři, nepomohly prášky ani infuze, navíc jsem zjistil, že není moc velká snaha pacienta uzdravit, takže nezbývalo než si pomoci sám. (URINOTERAPIE, HLADOVKY, KLYSTÝRY, ÚPRAVA STRAVOVÁNÍ)
  A dnes v 60-letech se cítím skvěle bez pomoci lékařů, prášků a podobných experimentů…
  Občasné hladovky jsou při dodržování určitých podmínek prospěšné, pokud se ale někdo bezhlavě a bez náležité přípravy pustí do delší hladovky a hned čeká zázraky – bude zklamán.

 73. Milý Miro, na úvod bych Vám chtěl říct, že si velmi cením řady Vašich názorů – dosud jste mi předal řadu podnětných a cenných informacích, díky kterým jsem už zhubnul cca 8 kg za rok (zdravější a pravidelná strava, více pohybu, …)

  Zároveň bych Vám chtěl vyjádřit svůj názor – zásadně nesouhlasím s řadou věcí, které jste zrovna v tomto článku uvedl.

  Je zřejmé, že jste fyziologicky prospěšnému hladovění nedal nikdy ve své hlavě šanci, ale už od začátku jste si na něj vytvořil jasný černobílý názor – negativní. Pak už je tento článek jenom nasbíraná „munice“, jak obhájit tento svůj postoj.

  Přitom Vás asi minula opravdová podstata FPH – je to ozdravení v první řadě. Shození váhy je pouze vedlejší efekt. FPH v těle dočasně vypne trávicí systém, čímž organismus dostává energii a prostor na „údržbu“, ke které se za normálních okolností nikdy nedostane.

  Pokud byste FPH ve své hlavě dal na začátku šanci a prostudoval si o něm např. knihu „Hladovění pro zdraví“ od Vilmy Partykové, určitě byste nemohl mít na věc tak vyhraněný názor (autorka mimo jiné shrnuje řadu realizovaných výzkumů a vědeckých experimentů).

  Má osobní zkušenost s FPH je zatím sice krátká, ale během půstů jsem si např. uvědomil, jak moc se v západní společnosti přejídáme, jak nevhodně složenou stravu konzumujeme a jak moc máme otupělé chuťové buňky. FPH také vede k pokoře, intenzivnějšímu vnímání svého těla a jeho potřeb. Bohužel Vás musím informovat, že pokud tomu nedáte šanci a sám si to nevyzkoušíte, nikdy této problematice nepozorumíte. Pak byste ale neměl psát tak děsivý článek (všimněte si prosím, kolikrát jsou v něm uvedené formulace typu „přežít“, „ohrožení“, „umřít“ a „poškození“).

  Zde jsou mé reakce na několik výroků z Vašeho článku:

  a) FPH proboha „netvrdí“, že maso samotné je jed. Jenom „tvrdí“, že právě v masu a živočišném tuku se často objevují velké koncentrace usazených škodlivin (opravdových toxinů), což je dáno zejména aktuálním stavem našeho potravinářského průmyslu. Od těchto jedů uložených i v našem vlastním mase a tuku je potřeba se během FPH očistit.

  b) Jediný rozumný argument z Vašeho článku ohledně FPH je ten, že během hladovění budou ze stravy vyloučeny všechny případné alergenní látky – s tím souhlasím. Tento argument ovšem v celém článku opakujete stále dokola a zbytek je pouze osobní názor autora.

  c) Ano, FPH Vás dočasně oslabí a dochází k rozkladu tkání v těle. Ale naše tělo dostatečně inteligentní nato, aby se v první řadě zbavovalo nepotřebných až škodlivých tkání a ty potřebné a zdravé zachovává nejvíc. Nezapomínejte ovšem na významnou fázi návratu, ve které při správném provedení dochází k opětovné konstrukci nových a zdravých tkání. FPH je pak jako „natažený luk“, který následně Vaše tělo vystřelí zmobilizované a očištěné.

  Osobně si myslím, že Váš křečovitě odrazující postoj k FPH má příčinu zejména v tom, že řadě obézních lidí se to mylně zdá jako snadná a rychlá cesta k zhubnutí.

  Varovat před takovou hloupostí je správné, ale tento článek dle mého názoru nezvolil vhodnou formu.

  Buďte s pozdravem

 74. moja osobna skusenost,
  58 rokov,
  v januari som mal 124kg pri vyske 190 cm,
  vlani v auguste som si dal odmerat tuk mal som 25% celkoveho tuku z toho vnutorneho 18%,
  bral som tabletky na tlak a proti ukladaniu tuku,
  vo februari som zacal hladovku,
  o cistrej vode, ani kava, ani caj, som bol 17 dni, vaha mi isla dole na 107 kg,
  hladovku som ukoncil, ked sa mi rano po prutkom vstani z postele zakrutila hlava a rozbil som si celo,
  na normalnu stravu som sa vracal tyzden,
  v priebehu troch mesiacov som dosiahol vahu 117 kg, zacal som druhu hladovku,
  po patnastich dnoch som mal vahu 100 kg,
  ukoncil som ju, ked som neodolal cerstvemu ovociu v zahrade,
  po styroch mesiacoch mam 114 kg,
  po novom roku sa chystam na dalsiu hladovku,
  hladovanie som robil podla knihy hladoveni pro zdravi, od vilmy partykovej
  upravil sa mi tlak na normalne hodnoty,
  takisto hodnoty pecenovych enzymov,
  znizil sa obsah tuku v krvi,
  tep srdca z 80-90 klesol na 60-70 za minutu,

 75. Petr články na tomto webe sú písané pre bežnú verejnosť prevažne pre ľudí, ktorí nemajú takmer žiadne informácie. Mám skúsenosť, že ľudia, čo chcú schudnúť to chcú spraviť rýchlo a s minimom informácií. Pre nich je podľa môjho názoru bezpečnejšie, ak sa dozvedia, že hladovka má dosť veľa možných problémov a rizík. Bez hladovky sa veľmi nemá čo pokaziť. S hladovkou to nie je tak jednoduché. Takže – nemusíte so mnou súhlasiť a váš nesúhlas necenzurujem – ja zastávam stanovisko, že človek sa má stravovať radšej pravidelnou výživou, ako skúšať nárazové, či iné úpravy režimu. Tie totiž vyžadujú ďalšie znalosti. No a kam ľudia chodia za znalosťami? Každý inde. Ak niekto chudne pod odborným vedením lekára, je to niečo iné, ako keď si nalistuje nejakú pro ana stránku, kde sa hladovka realizuje predsa len inak. Takže ďakujem za názor, môže pomôcť tým, ktorí by hladovku predsa len chceli skúsiť.

 76. Děkuju za komentář, myslel jsem si, že to je důvod Vašeho varování. Přidávám se k Vám svým hlasem: „Pokud je hlavním cílem někoho zhubnout, hladovka je velmi špatná volba.“

  Jak jsem psal dříve, cením si Vašich názorů a zkušeností, které pomáhají řadě lidí (i mně).

 77. Odporúčam autorovi, aby si naštudoval štúdie o vegetariánstve a aby nepropagoval nepodložené tvrdenia …
  V podstate nič z tohto článku nie je podložené, je to len zmes akejsi viery autora a jeho panického strachu z nejedenia a pripútanosti na hmote …

  „Možno budete počuť názory ľudí, ktorí hladovkou dosiahli lepší pocit, viac zdravia a podobne. Znova tvrdenia, ktoré ťažko podložiť …“

  ťažko podložiť? Dobré ráno! Vaše tvrdenia nie sú podložené ani dobrým pocitom. Mne sa podarilo zastaviť zápal pomocou hladovky a dať si dohoromady trávenie, nie je to vari dôkaz? A čo Vaše nepodložené rečí o tom, že to bolo spôsobené vynechaním nejakej potraviny na ktorú je človek alergický, napíšte rovno že neviete čo bolo príčinou a nie stavať to na viere.

  Porovnávať anorexiou s hladovkou? to je ako porovnávať hrušky s jablkami, to čo majú spoločné je že sú ovocím …

 78. Tiez by ma velmi zaujimalo z akych overenych zdrojov cerpal autor clanku inspiraciu. Davat do kopy chudnutie a detoxikaciu organizmu su dve uplne odlisne veci. Samozrejme ze ked chce niekto schudnut tak si musi dat do poriadku stravu a ziadna dieta ani hladovka mu z dlhodobejsieho hladiska nepomoze.
  Co sa vsak tyka ocistneho postu nemozem suhlasit ani s ciarkou ktora tu bola napisana. Osobne poznam par ludi ktorym sa vdaka Breussovej 42-dnovej hladovke podarilo definitivne vyliecit z rakoviny, resp. vsetci ktori ju podstupili boli uspesni. Post je totiz 100 krat ucinnejsi ako vsetky konvencne metody liecby modernej mediciny. A preco sa o tom nevie? Obchod s citostatikami je multimiliardovy biznis o ktory by farmaceuticke spolocnosti neradi prisli, preto sa vsetky tieto informacie a dokazy silno potlacuju na ukor klamstiev. Mam osobnu skusenost s konkretnym onkologickym centrom a dobre viem ze tak je to vsade.
  A pri tom je to tak proste. Ked prijimame v nasej kazdodennej strave viac toxinov ako su schopne vylucit nase organy, tieto latky sa musia niekam ukladat a nasledne sposobuju problemy. Ked sa vsak vzdame potravy na urcitu dobu (adekvatnu zdravotnemu stavu konkretnej osoby), dame telu priestor a energiu tieto hlboko usadene toxiny vylucit.

 79. Nechapem preco tu zastancovia hladoviek minaju tolko energie na verklikovanie toho, ze autor clanku ziadnu hladovku nikdy nevyskusal a preto o nej nic nevie… a tym padom, ako inak, cely clanok je zly, zly, zly…
  Ja to nechapem. Ludia, to fakt vsetko, co je zjavna sprostost, musime vyskusat, aby sme to mohli pomenovat spravnym slovom?
  Mne pride neskutocne arogantne navazat sa do clanku, ktory pisal clovek, ktory ma nastudovane toho o vyzive nasobne viac ako vy s vasimi hladovkovymi bibliami a inymi ezoterickymi kravinami. Ano, je to ezoterika, nic viac.
  BTW, aby ma niekto neobvinil, ze tiez neviem o com pisem, tak hladovku som uz kedysi davno vyskusal a nic prevratne mi nepriniesla… to, ze som vtedy mal pocit, ze je to fajn, neznamena, ze to tak aj skutocne bolo… proste som verit chcel, tak som veril, nic viac, nic menej… Jaj, sorry, zabudol som, asi som nedodrzal spravny postup, alebo som po**al navratovku…ono vzdy je to o tom istom – ti osvietenci, ktori takto dosiahli fyzicku nirvanu na zemi, budu ziarivym dokazom prospesnosti; tym, u ktorym to nijako pozitivne nepomohlo (alebo nebodaj uskodilo), robia vzdy zasadne nieco na h****; no a ti ostatni, co to nikdy nevyskusali, mozu tak akurat drzat hubu, lebo nevedia o com pisu…skoda mlcat ked toto clovek cita…

 80. Odkaz pre Jozefa. Vymazal som 2 vaše príspevky, v ktorých ma vulgárne urážate. Ak napíšete vecné a konkrétne argumenty, príspevky vám určite nezmažem. Vulgárne slová tu však nechcem.

 81. Vy ste vymazal to co sa vam nehodilo a to z vas robi obycajneho ignorandskeho blbca!!! A myslim, ze ludia ako vy by nemali sirit demagogiu, ale skladat puzzle s detmi!!!

 82. jozef, čo dodať. Poteší vás, ak vám aspoň tento jeden príspevok nezmažem? Ale pri odpovedi pozor. Keďže som ignorantský blbec, ako taký mažem príspevky v ktorých sa nadáva, uráža bez konkrétnych argumentov.

 83. neprečítala som cely clanok aby som sa neznechcutila z vasich claankov..lebo niektore su dobre..ale toto je odveci…hladovka je jedna z najvacsich liekov v sucanosti..viem ocom hovorim…..radsej si dat 40 dnovu hladovku ,nez ist na chemoterapiu….chemoterapia je casovana bobma…raz vas zruinuje..ale hladovka zahubuje uplne vsetko

 84. neskusali ste to a sudite to……viete toho vela o strave a aj tak stymi informaciami neviete narabat spravne

 85. no, vidim, ze so sarlatanmi sa vrece roztrhlo…
  Mila bara, predpokladam, ze ste jedna z tych co vyskusali zazracnu silu hladovania na sebe a citia sa neskutocne dobre a zdravo… prosim, mohli by ste poskytnut nejaku vlastnu peer-reviewed studiu o ucinnosti hladovky vo Vasom pripade? ze nie? ze sa iba citite lepsie a zdravo? no, to sa ja citim napr. aj ked sa dobre vys*** prepacte, vyprazdnim… lebo ak ste poriadne, vedecky (t.j. aj s uspokojivym badanim a predlozenim dokazov o ucinnosti) nepreskumali co hladovka vasmu organizmu priniesla, tak prosim nepoucujte niekoho o tom, ze co nevyskusal, nema kritizovat. Ako som uz napisal vyssie, nie kazdu sprostost musime vsecti hned vyskusat.. to kde ste v akej mudrej sarlatanskej knihe zase vycitali, ze je lepsie hladovat ako ist na chemoterapiu? Tak ja mam zas opacnu skusenost z mojho blizkeho okolia – poznam osobne dvoch ludi, ktorym zachranila zivot chemoterapia, ale nepoznam nikoho, komu by pomohla v takom pripade hladovka. To su neskutocne hluposti toto… hlavne, ze my vsetci sme ovce, len vy ste lietadlo ;) Inak, strasne by ma zaujimalo, a neskutocne rad by som sa nechal poucit o tom, ako vo vasom ponimani treba spravne narabat s informaciami o strave. Lebo medzi Vami a Mirom je este jeden zasadny rozdiel – ako ste spravne poznamenali, vie toho o strave vela. Vy si mozno myslite, ze viete s informaciami o strave narabat lepsie… no, mozno ano… len neverim, ze vam to je nieco platne, lebo, na rozdiel od Mira, viete o stravovani a vyzive velke kulove!

 86. vld, sú veci, ktoré jednoducho bez osobnej skúsenosti nedostávajú žiadny reálny rozmer. Pôst je jednou z nich. Ja si tiež myslím, že o pôste môže naozaj konštruktívne písať iba niekto, kto má teoretické základy a praktické skúsenosti. To, že autor schudol a začal o tom písať na svojich stránkach, znamená dokopy len toľko, že vie niečo o chudnutí. To z neho nerobí odborníka na všetko, čo sa stravovania týka. Myslím, že ak sa niekomu podarí schudnúť a naštuduje si niečo o výžive, nemení sa automaticky na etalón správnosti v stravovaní. Skôr naopak – pravdepodobne bude propagovať len ten jeden (ten jeho) spôsob ako na to. Sama som študovala dietetiku, úplnou samozrejmosťou bola anatómia a fyziológia ľudského tela…Takže posudzovať čo kto vie o stravovaní…hm. Divné.
  Vzhľadom na to, že pôstom úspešne liečia svojich pacientov aj niektorí pokrokovejší lekári (na Slovensku napr. Mudr Košlik v KE, vo svete x ďalších), je článok tohto tipu, od človeka, ktorý nemá v tejto oblasti v podstate žiadne relevantné informácie, minimálne nedôveryhodný a arogantný. Mal by si uvedomiť, že jeho informácie majú svoje limity a venovať sa chudnutiu, ak ho to baví, ale v žiadnom prípade by nemal ľudí odrádzať od niečoho, čomu ani sám nerozumie. Hovorí sa tomu aj zodpovedné narábanie s informáciami.

 87. lola čo je nezodpovedné narábanie s informáciami, ak v článku upozorním, že hladovka môže spôsobiť aj zdravotné problémy? Že sú diagnózy, kedy hladovanie môže ublížiť? Je to moje upozornenie pre tých, ktorí si myslia, že hladovaním sa dá chudnúť. Nie je to vhodné. Bránim tým niekomu v hladovaní? Nie. Každý kto chce môže pri tomto článku napísať čo chce, aj sa to deje. Necenzurujem. Ak toto považujete za aroganciu, tak ma to mrzí, ale nič iné už spraviť neviem.

 88. Neda mi nenapisat, iba som sa ku koncu diskusie rozculovala-ale je pravda, ze som nikdy nehladovala, preto ma nema co nadpozemsky povznasat. Prohladovkari, nerozumiem, co sa tu rozculujete. Pozrite troska vyssie, stranka sa vola CHUDNUTIE AKO!!! Kedze je tam slovo chudnutie, tak to google vyhodi asi ludom, co chcu schudnut!! A nie cistit. Preto hladovka na tejto stranke urcite nema svoje pro. Vy si piste na stranke OCISTA AKO- ak existuje. Mier s vami. Zvlastne, ze z vas hladovka urobila lepsich ludi a uchylujete sa k urazkam a vulgarizmom, ved si totalne protirecite!

 89. lola, a odporucat niekomu hladovku len preto, ze s nou mate vy osobne „dobru skusenost“ je podla Vas zodpovedne narabanie s informaciami? Prepacte, ale to uz je naozaj sila, to si po sebe aj citate co napisete? Ano, vidite spravne, slovne spojenie dobra skusenost je v uvodzovkach zamerne, pretoze je to cisto Vas a len Vas subjektivny pocit a dojem, ktoreho objektivna vypovedna hodnota sa rovna velkej nule. Ked Vam budem tvrdit, ze idealna ocista sa da dosiahnut pozieranim zubnych kefiek, tak to skusite predtym nez mi napisete, ci som sa nacisto zblaznil? Lebo ved bez skusenosti nie je realneho rozmeru, ergo schopnost posudit a odlisit sarlatanske samanske rozpravky od reality sa bez toho neda? Neviem, pre mna nepochopitelna logika. Okrem toho, velmi dobre to vystihla MiriaM – pls zalozte si stranku „sektahladovkovychodbornikov“ a prosim, sirte si svoju osvetu tam… pre mna sprostost ostane sprostostou bez ohladu na to kolko „odbornikov“ sa k nej prihlasi, sorry!

 90. Suhlasim s Lolou. Autor je clovek, ktory pocuval svoje telo a schudol. Ako sam pise, nie je odbornik na vyzivu. Ale rovnako ako pise v clanku „neverte tym, co tvrdia, ze je post dobry“, sa stavia do pozicie, akoby vedel viac. A pritom robil len to, co mu vyhovovalo, resp. jeho telu. Ako vsetci. Kazdy sme iny a kazdemu vyhovuje daco ine. Pochybujem, ze clovek za 7 dni zomrie, ked bude pit len vodu. A radsej nejest 7 dni nic a potom kvalitne stavy, ovocie a zeleninu, ako rok keksiky a jogurt, ktore maju malu vyzivovu hodnotu. Ale vsetko je na nas. Preto citat na nete je fajn, ale najma pocuvat svoje telo – ono vie najlepsie, co mu chyba.

 91. zuzana človek určite nezomrie za 7 ani za viac dní, ak bude piť len vodu. Otázka znie, či je to pre jeho zdravie výhodné, alebo nie. No a tu už by začala tá časť diskusie, kde by sme sa asi nedohodli. Možno nezaškodí porozprávať sa o tom s lekárom, trebárs imunológom. Možno by vám povedal veci, ktoré by ste tiež nechceli počuť. Ale je to tak, ako píšete. Každý si môže robiť čo chce. Všetci sme videli tie presvedčivé filmy, aké je to super. Trebárs Tučný, chorý & skoro mŕtvy (Watch Fat, Sick & Nearly Dead). V praxi to až tak jednoduché nie je.

 92. Mame za sebou v rodine velmi osobnu a bolestivu skusenost s hladovkou – po tom, co sa 39 rocny clovek dozvedel o rozsiahlej rakovine na konci septembra minuleho roka, odmietol absolutne prijmat potravu, chcel vyhladovat nador na smrt….lenze aj seba. Pochovali sme ju na zaciatku novembra po rozsiahlej devastacii organizmu nasledkom hladovky trvajucej necelych 40 dni. Riadila sa clankami na nete, po tyzdni musela nastupit hospitalizacia, po dvoch prestali pracovat traviace procesy, zvierace, oblicky…Bola to smrt, aku neprajem nikomu zazit. Ku koncu uz jest zufalo chcela, no nedalo sa. Kazdy, kto vystudoval medicinu na internete, by mal byt opatrny s jednoznacnymi radami. Dnes 3 deti nemaju mamu, ktora este mohla bojovat, chodit na chemoterapiu a mat nadej…..

 93. Odkaz pre MiriaM: Chcel by som Vám pripomenúť, že o hladovke začal písať práve Miro, aj napriek tomu, že stránka sa volá CHUDNUTIE AKO.

  Odkaz pre všetkých: Ja som dnes zažal očistnú hladovku a zatiaľ ju mienim držať 3 dni. Zistil som si informácie z dôveryhodných zdrojov, aby som to robil správne a vyskúšam si to sám. Až potom budem hodnotiť a utvárať si názor. Chcem len poznamenať, že dôvodom môjho rozhodnutia nie je chudnutie, ale očista.

 94. @Dusan: to je trochu nefer a zavadzajuce. Ano, Miro napisal clanok o hladovke na strankach o chudnuti, ale kontext ste bud zamerne zamlcali alebo fakt nechapete suvislosti. Pisal prave o tom, preco HLADOVKA nie je zdravy sposob CHUDNUTIA. Uz sa rozjasnilo? Uz tam vidiet logicku suvislost a dovod napisania clanku?
  Este sa chcem spytat – od coho sa vlastne chcete ocistit?
  Myslite, ze vasa osobna skusenost s niekolkodnovou hladovkou vam da potrebnu bazu na spravny a objektivny nazor na to, ci je vasmu organizmu prospesna alebo nie? Skutocne? No, tak moja osobna skusenost nie je pozitivna. Je to pre vas relevantne?
  Este mam jednu prosbu, ak je to vo vasich moznostiach a budete ochotni – poprosim o tie doveryhodne zdroje, so zaujmom by som si ich pozrel. Dakujem. A prajem vela zdaru a pevne zdravie, hlavne po tej hladovke co najmensie skody.

 95. re: vld – ja som sem neprišiel nič a nikoho propagovať a určite som sem neprišiel diskutovať o hladovke. Ja som tu reagoval na jeden príspevok, od jednej osoby, ktorá všetkých „hladovkárov“ hodila do jedného vreca a obvinila ich z urážok a vulgarizmov, pričom k urážkam a vulgarizmom sa tu uchýlil len jediný človek. Nebyť toho jedného príspevku, od tej jednej osoby, tak sa tu ani neunúvam mrhať písmenkami. Moje osobné skúsenosti tu tiež nemám potrebu prezentovať, ani tu nemienim nikomu nič podsúvať. Nepotrebujem to. Potreboval som sa len zastať tých, ktorí mali čírou náhodou iný názor, než autor tohoto článku a preto hneď boli obninení z vulgárnosti a urážok. Pretože takto sa tu choval len jeden pán. Pekný deň.

 96. Ešte niečo som zabudol. Nikdy by som si nedovolil niekoho hodnotiť, či je dobrý človek, alebo nie, pretože predsa len mám v sebe ešte nejakú pokoru a viem, že všetci sme vo svojej pravej, vnútornej podstate dokonalí. Tá skvelá, múdra, skúsená, pravá a nesmrteľná bytosť, ktorá je v každom z nás býva len veľmi často prehlušená tým, čo je v nás menej skvelé, menej skúsené, nepravé a smrteľné. Veľa lásky všetkým.

 97. re:Dušan
  Gratulujem Vam k rozhodnutiu zacat s hladovkou. Verim, ze budete uspesny a podari sa Vam ocistit od toho, co si zelate. Ale to sa uz my bohuzial nedozvieme, lebo ako ste napisali: ,,Moje osobné skúsenosti tu tiež nemám potrebu prezentovať, ani tu nemienim nikomu nič podsúvať. Nepotrebujem to.“
  Moj prispevok som napisala v rozculeni, kedze som si dala tu namahu a docitala diskusiu do konca. A nedokazem sa zbavit pocitu, ze prohladovkari su tu ti agresivni.
  Si myslim, ze vld Vam to vysvetlil dost jasne. Sem chodia ludia, ktori sa chcu ‚ocistit‘ od tukovych zasob-pneumatik. A len z toho jedneho jedineho podstatneho dovodu tu Miro tento sposob neodporuca. Inak ma v podstate hladovku na haku, takisto ako aj ja. Viete, jedno mi nejde do hlavy, Vy nechcete chudnut, ale ocistit sa (od smogu?), tak preco pisete na stranke chudnutie-ako….. uz som raz napisala, ze ja chcem schudnut tuk, preto nevyhladavam stranky propagujuce hladovky a nejdem im tam vypisovat, aka je to somarina-podla mna. Viete, tiez mam pravo na nazor, a aj tak im nejdem na stranky sirit osvetu. A ani Miro im nejde vypisovat, ake fatalne nasledky to podla neho moze mat. Preco ale vy, z druheho brehu, tuto potrebu mate?
  Prajem aj Vam vela lasky a hlavne nech vo Vas zostane ta Vami spominana pokora.

 98. Hladovanie nie je cesta. Pretože sa postupne dostávate do hypometabolizmu( spomalený metabolizmus). Je to kvôli tomu, že ste pod bazálnym metaboizmoos čiže sa dostávate pod množstvo energie ktoré potrabueje na základné fyziologické deje ( dýchanie,tráveni atd). Cesta je práve v zrýchlení metabolizmu kedy ide dole telesný a vnútorný tuk je to zmena životného štýlu nie hladovanie. Na rýchlosti metabolizmu samozrejme záleží striedanie aerobnho a anaeorbneho cvicenia. Taktiez zvýsenie themogenézy rôznymi prípravkami ako guarana. Doôležité je však nehladovať ale jesť po menších častiach v správnom nutričnom a časovom rozpoložení (čiže tzv Glykemický index,večer už bespálime prijaté sacharidy vo vyššej miere ( vláknina neprecádza enzymatickým štiepením, čiže nenarúša glokózu v krvi, tak isto aj napr. batati zemiaky na báze inulínu. Ľudia hlavne prestante pit licht nápoje na báže umelých sladidiel lebo sa dostanete do hrobu:).Držte sa.

 99. Vážení priatelia,

  tento článok a bohužiaľ aj táto diskusia je len základná neznalosť hladovania a jeho účinkov na ľudský organizmus. Neviem prečo autor takýmto spôsobom píše o niečom čo nemá vyskúšané a nemá o tom ani len základné znalosti.
  V prvom rade hladovanie je liečebná metóda, na načerpanie duchovných síl. Nie je to len metóda na schudnutie. Je to krok na spoznanie samého seba.
  Hladovanie je celou vedou, je to stav mysle. Je potreba, aby ľudia správne započali hladovanie, dodržiavali určité zásady pri priebehu a najdôležitejšie je správne ukončenie hladovania.
  Mimochodom pri hladovaní sa nič neje a pije len voda najlepšie prefiltrovaná, magnetizovaná, voda z topiaceho sa ľadu alebo aj destilovaná.
  Záujemca ktorý chce hladovať nech si v prvom rade zadováži teoretické znalosti. Len tak sa do hladovania nie je dobré púšťať, pretože potom vznikajú takéto články a diskusie. Odporúčam knihy od ruského autora Malachova – Léčivá detoxikace hladem – teorie, Léčivá detoxikace hladem – praxe a iné.
  Takže priatelia ak Vaša duša túži oslobodiť sa od hmotného tak Vám prajem veľa šťastia a veľa vydarených hladoviek. Nenechajte sa odradiť nevedomými, študujte a následne hladujete, zmeníte svoj život.

 100. hladovka povzbudi organizmus a velmi zatazuje varena strava ta degeneruje organy a sposobuje choroby ,dnes uz je to zname takmer kazdemu, je alergia na stravu varenu nie na potraviny ,a mäso je dnes uz kazdemu cloveku zname ze nie je urcene pre cloveka nema na to prispôsobeny organizmus.

 101. Tak ja to tu zabijem tým, že spomeniem aj suchý pôst (síce to tu už bolo spomenuté), ale nebolo spomenuté, že ešte aj suchý pôst sa delí na 2 druhy:
  – taký, kedy nič neješ a nič nepiješ, ale môžeš prísť do kontaktu s vodou, napr. osprchovať sa, umyť si ruky, zmoknúť…
  – úplný suchý pôst, kedy nič neješ, nič nepiješ, a ani nesmieš prísť do styku s vodou. (najlepšie robiť na púšti :-)

  Toto som neskúšal, a popravde, som zatiaľ k tomuto skeptický, ale zatiaľ preto, lebo mám o tom veľmi málo naštudované.

  Normálny pôst som už držal viackrát, 1- a 3-dňových dosť veľa, 1×7 dní a 1×10 dní (tento s destilovanou vodou). Z mojich praktických skúseností som usúdil, pôst je liek. Kto tvrdí, že to tak nie je, neskúšal to, alebo to robil nesprávne.
  Celé je to o tom, že si treba dôkladne naštudovať tému hladovanie (napr. kniha od G. P. Malachova: Hladovění), potom začať s 1-dňovými, potom 3-dňovými a naberať praktické skúsenosti, sledovať svoje telo, čo Ti „hovorí“. Tiež je dobré nájsť človeka, ktorý už má skúsenosti a diskutovať.

  Tí ktorí chcú začať očisťovať svoje telo a rozhodli sa pre najúčinnejší spôsob – hladovku, prajem veľa pevnej vôle trpezlivosti a odolnosti voči článkom, ktoré zámerne odradzujú od takej vznešenej činnosti, ako je PÔST! Verím, aspoň sa o to snažím, že tento článok bol napísaný v pevnej viere, že pomôže ľuďom. To, či to tak je nechám na iných.
  Ale jedno vám napíšem, kto hľadá cestu, ten ju nájde, aj keby mal prečítať 1000 takýchto článkov.

  Všetkým pevné zdravie. (Môžete si ho sám budovať, každý jeden z Vás.)

 102. No zase jeden zaujatý KOMERČNY ĆLÁNOK!! ako oblbnúť ľudí a vytiahnúť z nich peniaze!!! Ale autor nám chce dobre, a preto hneď na konci článku vycapil KOMERČNÉ INZERÁTY na knikhu a detox kúru!!!! 5000 ročné skusenosti hovoria jasne, aj v súčastnosti oblasti kde ľudia pravidelne hladujú nepoznajú rakovinu, infarkt, cukrovku ale toho sa boja všetci farmaceuti a kadejký šmelinársku akože poradcovia výživy čo ponúkaju na predaj a na detox organizmu chemicky vyrabane preparaty!!!! proste zase nas chcú okradnú na bezcennych a povedal by som aj škodlivych vyrobkoch!! ved to je chore, urobiť si očistu oprganizmu tým že do neho zase nepacham nejake chemicke granula alebo prášky a okrem toho AUTOR sa v zásadnej veci mýli: hladovka- očistna, resp. liečebná nie je zameraná na stratu hmotnosti a redukciu tuku!!! jej cieľ je uplne iný, samozrejme že pri nej ako druhotný efkte dochádza k úbytku hmotnosti

 103. Ja som možno staromódny, ale domnievam sa, že aj ľudia na vlastných stránkach by mali písať len o tom, čomu rozumejú. Skúste si aspoň prečítať niečo od niekoho, kto sa danou problematikou naozaj zaoberá, trebárs niečo od Malachova, a až potom si začnite utvárať názor. Zase je možné, že autor chcel článkom povedať len jednu základnú informáciu – že hladovanie nie je vhodné na trvalú redukciu hmotnosti. To je naozaj pravda. Ale dalo sa to povedať aj bez tárania o liečebnej kúre, o ktorej nemá ani potuchy…

 104. Nikdy som nedržal diétu a nechudol !!!
  Ja môžem povedať len toto !! 9. 1. 2012 som chcel schudnúť mal som 80kg!!a tak som nabehol hneď na trojku potom piatok v týždni, ďalší piatok a nakoniec zasa trojka ktorá bola ukončená 2.2012. Tretí deň ukončenia som prešiel na pránu !!! za 8 dní !!! Ako sa to stalo : v práci idem po chodbe a to bol tretí deň ukončenia pôstu – piatok 14.30 pred fajrontom a zrazu som ucítil v jednej sekunde úžasnú energiu, v nohách. Ako keby som bol nadľahčovaný a noha vážila 20 gramov .a pritom som mal 60 rokov!!! Vtom som začal utekať po chodbe a ten pocit bol úžasní ako by som vážil 10kg!! A to som mal 76kg. Potom som išiel na tretie poschodie a bral som po dvoch schodoch a pritom som utekal čo som v živote nedokázal a na tretom som mal toľko energie že som ju mohol rozdávať!!!Nebol som zadychčaný a unavený .Vôbec som nevedel čo sa to stalo!!! Doma som piloval drevo ručne ako keby som piloval do vzduchu a pritom som mal porušené šľachy na pravom pleci a to som predtým neudržal v ruke ani prázdnu lopatu a to mi povedal doktor v nemocnici že stým budem musieť už žiť do smrti. Ja som si povedal že sa stal zázrak!!! Bolo to niečo úžasného čo som v živote nezažil!! A keď som nevedel čo sa to stalo tak som začal v sobotu postupne jesť a energia sa stratila .A zase som to skúšal aby som dostal energiu robil som dve 7, po týždni odstupom a schudol som až na 67kg a žena sa chcela rozviesť a doma som mal peklo . Potom som pozeral H.Monforda a až potom som sa dozvedel čo to bolo za energiu ktorú som dostal !! Ďalej som robil už len 3, a 1 až do roku 2015 , ale žiadnu energiu som nedostal a zápal hrdla a chrípky sa stále opakovali !! Na stravu som si pozor nedával jedol som všetko. V marci 9.3.2015 som začal robiť 21-ku. Prvý týždeň som nejedol a nepil , ale som normálne robil , líčil pivnicu, menil gumy na aute v záhrade piloval a č istil stromy. Za prvý týždeň som schudol 7kg, za druhý keď som už začal piť som neschudol ani gram a za tretí som schudol 3kg. Za dva roky príprav som dosiahol 21-ku, čo som sám neveril že to dosiahnem, ale na pránu som sa nedostal a energia tiež neprišla. Nevadí budem skúšať ďalej !!!! Po 21,som ešte nebol chorý žiadna nádcha, chrípka, kašeľ !!! Musím povedať je to úžasná vec . Doma už boli všetci chorý 3x a ja zatiaľ sa držím v zdravý . Toto je moja skúsenosť a teraz mám 63 rokov. Ak som to dosiahol ja tak to spraví skoro každý s pozdravom feriojes!!! Môj cieľ je prejsť na pránu !!!

 105. feriojes, Môj cieľ je prejsť na pránu!!!, hmm…veď to, človeka to potom vedie nahánať sa za nejakými fatamorgánmi, tú situáciu čo si zažil na začiatku, „zdravému“ človeku 3 dni nejesť neuškodí, organizmus dostal veľké odremenenie, hormonálna rovnováha zdvihla vlajku, samozrejme osobný zážitok je neprenosný, p.Malachov, urinoterapia- pomooooc,neskonale ďakujem pánu Bohu za vytriezvenie a Mirovi za to, aby sme boli ušetrení naháňaním tých fatamorgán, čo môže byť vééééľmi nebezpečné

 106. Nuž myslím si, že pránou sa dá živiť. Vždy sa nájde dosť ľudí čo takej veci uveria a zaplatia tomu, kto také tvrdenia produkuje. Obávam sa však, že bežný človek zatiaľ na hladovanie zvyčajne skôr umrie, než by prosperoval.

 107. Ja hovorím iba to čo som zažil. Teraz som čítal , že stačí držať pôst 1-2 alebo 3 dni a budem zdravý , tak to na mňa neplatilo možno aj preto , že som si neupravil stravu jem všetko. Keď som išiel na dôchodok tak som si povedal nechcem chodiť do roka 10krát doktorovi. Keď mi nepomohol pôst 1,2,a3 dni tak skúsim ak zvládnem 21-ku, a uvidím čo to so mnou spraví. Angínu som mával pravidelne 4-5 krát za rok!!! Chrípku minimálne 1 až 2krát. Stačilo mi aby som sa napil studenej vody v lete a na druhý deň už som mal zapálené hrdlo ako vyšité. Vonku bolo 33 stupňov a ja som ležal v posteli a mal 39 stupňov. Zase lekár antibiotiká , ležať a druhý sa pekne kúpali v bazéne a ja v posteli !!! Prosím vás čo je v živote 21 dní !!! Potom ste zdravý máte reštart imunitného systému žiadne rakovinové bunky všetky choroby ste zničili a žijete si ďalej bez liekov. Keď som čítal niekto spravil 21-ku tak som si povedal klobúk dolu ja to nedokážem !! A pomaličky za dva roky som ju zvládol aj bez vody prvý týždeň aj pri normálnej robote a 63 rokoch !! A pritom som každý pracovný deň robil 60 klikov večer celú 21-ku. A keď som schudol hovorili mi či nemám rakovinu a či nie som chorý atď. A teraz keď sú chorý tento rok tretí krát a kašeľ majú už tretí mesiac a vkuse kohrcajú ja si myslím iba to že dalo sa tomu predísť!!! A to čo vás strašia , že keď schudnete ako ja z 80kg na 65kg a prídete o svaly tak je to blbost , pretože keď zase priberiete tak ako ja bez žiadneho jojoefektu tak svaly mať budete ako ste mali pred pôstom!!!Kto rozpráva o pôste je to nebezpečné a je to choré ten nikdy nerobil ani jednotku!! Je pravda že na pôst treba sa pripraviť a robiť to rozumne od jedného dňa až po trojku. To úplne stačí . Ak to budete robiť a trénovať dva roky tak 21-ku zvládnete ľavou zadnou tak ako ja. Teraz pijem studenú vodu a skoro každý večer si dám orieškový nanuk a ráno stanem a hrdlo nič !!!! Tak sa majte a užívajte si života sme tu iba raz !!!

 108. uvedte prosim studie,ktore by podlozili vase tvrdenia v clanku.
  je smutne ked sa ludia vyjadruju k niecomu o com nic nevedia a este to tvrdia sposobom ze je to pravda a nic len pravda
  prajem vela uspechu v dalsom tvorivom zivote

 109. asas toto nie je odborný web. Vychádzam najmä z imunológie kedy už krátka hladovka môže zhoršiť stav a preto radšej odporúčam aby ľudia hladovku nedržali. Na tom nevidím nič čudné čo by bolo treba dokazovať. Naopak, ak máte pocit, že hladovky sú prospešné, môžete doložiť nejaké dôkazy. Diskusia k článku je otvorená, necenzurujem ju. Čitateľ si tak môže spraviť vlastný obraz a vydať sa v hľadaní ďalej. Koho to zaujíma, štúdie si môžete dohľadať na pubmed.org na akúkoľvek tému.

 110. Podľa mňa má hladovka význam, veľa ľudí sa pomocou nej vyzdravelo !!! Pôstu majú svoj význam…Osobne som skúšal 3 a 7 dňový pôst na vode + črevnú sprchu … Od dnes idem na 3dni na vode ďalej na stavach … Ťažko je už v dnešnej dobe zdravo sa stravovať je to prakticky nemožne lebo voda je znečistená, ovocie a zelenina tiež, mäso tiež, syry detto a pšenica je hybrid ktorý vytvára v tele akurát zápaly …To nehovorim o polotovaroch v ktorých je Max.bordel…Vzduch je tiež k.o… Takže ,,zdravý“ životný štýl už je len slovo ?

 111. Zdravim, chcela by som sa spytat, preco pri hladovke/anorexii je zvysena hladina cholesterolu, nedava mi to logiku a rada by som tomu rozumela. dakujem

 112. Mima ja ako nelekár presne neviem popísať ako to funguje. Popísané nežiadúce prejavy hladovky sú typické najmä u ľudí čo hladujú v snahe schudnúť, čiže typická je anorexia. Vtedy je hlboká podvýživa a telo sa pokúša spustiť kompenzačné a adaptačné mechanizmy.

 113. Článok je napísaný v duchu dnešného západného lekárstva. Žiaľ, keď sa pozrieme na zdravotný stav európanov, výsledky tejto „vedeckej a na dôkazoch založenej“ metódy sú žalostné. Rakovina, cukrovka, infarkty, autoimúnne ochorenia kosia nielen starých ale už aj deti, čo pred moderným lekárstvom bolo nepoznané.
  Môžeme si prečítať hromadu osobných skúseností, ktoré potvrdzujú opak toho, čo je v článku písané. Jadrom týchto skúseností je, že keď hladujeme podľa dobre definovaných pravidiel, tak hladovka je požehnaným darom pre telesné ale aj duševné zdravie človeka. Tieto skúsenosti zapadajú do starých tradícií ľudstva, ktoré odporúčajú pravideľne sa zdržať stravy v určitých obdobiach.
  V diskusiách sa objavuje aj „vedecký“ skeptik, spochybňujúci osobnú skúsenosť diskutujúcich, dožadujúc sa randomizovaných, slepých štúdií. Je to typická metóda určitých kruhov na spochybňovanie súpera, ktorého názor je pre nás nepohodlný. Pre týchto ľudí je osobná skúsenosť len bájka, bez výpovednej hodnoty o pravdivosti tvrdenia. Ale týmto popierajú práve metódu vedy, tú metódu, ktorá pomohla oddeliť objektívnu prírodnú pravdu od metafyzických tvrdení. Empirizmus, pozitivizmus sú metódy ktoré hľadajú vedeckú pravdu na základe skúseností. Keď experiment (napríklad hladovka) prinesie rovnaký výsledok (lepší pocit, pevnejšie zdravie atď.) v signifikantnej miere (pri dostatočne veľkej vzorke zúčastnených), tak máme vedecký dôkaz, že správne prevedená hladovka prispieva ku zvýšeniu kvality života. A nepotrebujeme k tomu ani pečiatku nejakej pochybnej vedeckej inštitúcie.
  Feyerabend to vystihol takto: „Věda má daleko blíže k mýtu, než je filosofie vědy ochotna připustit. Je to jen jedna z podob myšlení, kterou vytvořil člověk a nutně nemusí být podobou nejlepší. Je nápadná, hlučná, drzá, a za primárně nadřazenou ji považují jen ti, kteří se předem rozhodli pro její ideologii nebo ti, kteří ji přijali, aniž by pátrali po jejích výhodách a omezeních.“

 114. Poznám x prípadov kde rakovina a aj iné choroby boli vyliečenie. Mne tu takýto samozvanec-vzdelanec môže rozprávať co len chce a za čo ho zaplatili. Doktori sú naučený hovoriť to co sa naučili a každý vieme ako farmaceutický priemysel prekvitá aj na úkor chorých ľudí. Ak sa niekto vylieči ináč ako drahými liekmi, oni peniaze strácajú

 115. Lubo fíha, všetci sú sprostí, podplatení a radi celkom zbytočne umierajú pacienti, samotní lekári, aj ich najbližší. Ak máte overené dôkazy o liečivej sile čohokoľvek a naozaj to viete dokázať, tak to už čoskoro budete mať Nobelovu cenu. Naozaj si myslíte, že lekári ešte nič nepočuli o hladovkách a iných alternatívnych pokusoch ako riešiť neriešiteľné choroby? Skúste najskôr nahliadnuť do trebárs do onkologickej litratúry. Pretože inak to vyzerá, že ste tak trocha naleteli propagande konšpiračných webov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.