BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Sacharidové vlny

Diéta z magicky znejúcim názvom "sacharidové vlny" sa už dávnejšie používa vo vrcholovom športe, konkrétne v kulturistike. Rád by som zdôraznil, že:

 • Šport je zdravý.
 • Kulturistika je šport.
 • Kulturistika NIE je zdravý šport.

V kulturistike je cieľom získať svalovú hmotu, hlavne objem. Čím viac, tým lepšie. A aby to bolo zábavné, usporiadavajú sa súťaže.

Ak chcete nabrať svaly, musíte:

 1. Správne cvičiť.
 2. Jesť správne a aj viac, ako spálite.

Z toho vyplýva, že vo fáze, kedy kulturista naberá svaly, naberá aj tuk. Nepáči sa vám to? Ani mne. Ani tým športovcom. Ale tak to v ľudskom tele funguje. A preto po niekoľkomesačnej objemovej príprave kulturista musí schudnúť. Ale ako, aby zároveň nestratil svaly? Nemôže len tak nasadiť diétu. To by spľasol. A navyše, ak by nasadil diétu bez cukrov, tak by nemal silu cvičiť. A tak sa objavil spôsob, ktorý sa volá sacharidové vlny.

Sacharidové vlny - chudnutie so silou

Sacharidové vlny umožňujú začať chudnúť a pritom cvičiť. Pri tréningu sa dá totiž hovoriť o tom, že bielkoviny sú na to, aby telo malo z čoho budovať svaly. Sacharidy sú na to, aby sme mali silu tie svaly namáhať. No a tuky si predstavte že sú na pomazanie toho všetkého, aby to kĺzalo. Nie, žartujem o tých tukoch. Ale sacharidy jednoducho spôsobujú silu. Ak nebudete jesť sacharidy, nevládzete cvičiť. Preto kulturisti hľadali spôsob na chudnutie, pri ktorom by sa im podarilo zhodiť slaninu a pritom aby vládali trénovať.

Sacharidové vlny - ilustrácia

Príklad známeho kulturistu Ronnieho Colemana v sezóne a mimo sezónu. Videl som aj horšie fotky (konkrétne s ním) ale neviem ich teraz rýchlo nájsť. Jednoducho títo ľudia sa rok pripravujú. Potom bleskovo schudnú a majú pár dní na to, aby ich fotili, aby odsúťažili a potom je koniec sezóny. Zas priberú, cvičia a chystajú sa na ďalšiu sezónu. Iste tušíte, že toto nie je práve zdravý životný štýl. Ale tá výnimočnosť ich dobre živí...

Sacharidové vlny - princíp

Sacharidové vlny sú jednoduchá diéta. Paráda, jednoduché veci máme radi. Diétny režim sacharidové vlny má ako hlavný cieľ obalamutiť metabolizmus, aby sa neprepol do takzvaného úsporného režimu. Rozpis diéty je jednoduchý. 50, 100, 200, 250, 300, 400, 500. Čísla sú uvedené v gramoch a čiarky oddeľujú dni. Zatiaľ čo dni zhruba od 300 gramov sacharidov na deň sú príjemnými dňami sacharidových vĺn, dni pod 200 gramov sú peklom na zemi. Sacharidové vlny sú jednoducho vlny - chvíľu dobre, chvíľu zle.

Sacharidové vlny nie sú pre bežných ľudí

Nechcem povedať, že by bodybuilderi neboli obyčajní ľudia. Sú. Ale neobyčajné na športovcoch je to, ako žijú a ako sa správajú. Taký kulturista má neraz dvojfázový tréning, pohyb, hodne odpočinku. Ak do tohoto životného štýlu zapojí, napríklad, sacharidové vlny, asi sa mu nič zlé nestane. Jeho telo jednoducho beží v celkom inom režime. Mimochodom - vrcholoví športovci sú spravidla skôr mladí ľudia tak zhruba po stredný vek. Ich telá zvládnu aj iné somariny, ako sú sacharidové vlny.

Naproti tomu bežný človek sa živí iným spôsobom. Má stres, starosti, často nestíha ani robotu, nie to aby relaxoval. Je nedisciplínovaný a tak priberá. Často má stredný vek a viac a zdravie nalomené. Experimentovanie s diétami typu sacharidových vĺn mu môže skôr ublížiť, ako pomôcť.

V zásade sa teda dá povedať, že sacharidové vlny sa používajú ako krátkodobá rýchl a aúčinná diéta pred súťažou vrcholového športovca. Ten sa potrebuje dostať do formy na pár dní.

Ak túto metódu dostane do rúk nejaká Pipina, má v rukách nástroj, ktorý sa jej môže značne vypomstiť.

 • Sacharidové vlny vyvolávajú nádej, že konečne tu máme niečo na schudnutie do plaviek. Môžeme sa teda smelo pustiť do dobrôt a keď bude zle, nasadením sacharidových vĺn všetko zmažeme. Lákavý nápad, čo poviete? Je to len ďalší pokus obabrať prírodné zákony.
 • Sacharidové vlny sú jednoduché a účinné. Jasné - akonáhle začnete kontrolovať to, čo papáte, je to VŽDY účinné. Spomeňte si na delenú stravu, ryžovú diétu, CKD diétu a čokoľvek iné. Nie sú účinné tie konkrétne diéty. Je účinné, že človek počas diéty nežerie bez obmedzenia, ale dodržiava určitý režim - je vcelku jedno, aký.
 • Sacharidové vlny sľubujú, že metabolizmus sa nespomalí. Osobne by som bol dosť opatrný pri takých výrokoch. Sacharidové vlny sú krátkodobá diéta, nie dlhodobý diétny režim.
 • Sacharidové vlny predpokladajú intenzívny tréning a relaxáciu. 500 gramov sacahridov je 8000 kJ energie + bielkoviny a tuk... Neviem, čo na to telíčko krehkej dámy.
 • Sacharidové vlny sú módna vlna - tak ako stovky diét, prehrmí aj táto a ľudia budú rovnako tuční, ako prednedávnom. Všetky diéty naozaj fungujú a ľudia reálne pri nich chudnú. Spýtajte sa však, prečo potom každý tučný skúšak každú chvíľu inú diétu? Prečo potrebuje PO ÚSPEŠNEJ DIÉTE nasadiť INÚ DIÉTU?

A tu je zároveň záverečná otázka, ktorú si musíte položiť predtým, než sa začítate do rozpisov na sacharidové vlny: Čo potom?

 • Čo po diéte?
 • Prečo ste pribrali?
 • Prečo potrebujete chudnúť?
 • Odstráni táto diéta príčinu vášho priberania?

Jednoducho ak už ste ochotní sledovať si jedálničky a počítať potraviny, nepodriaďte svoj diétny režim módnemu trendu, ako sacharidové vlny. Hneď prejdite na zdravú stravu. Za pár týždňov sa ju naučíte a diéty vás prestanú zaujímať.

Viem, všetci chceme rýchle výsledky. Aj ja mám okolo brucha stále nejaké centimetríky slaniny. Na môj vek a minulosť je to síce výborné, ale aj tak ma štvú. A mal by som chuť s tým zatočiť nejakou z týchto módnych diét. Viem dve veci.

 1. Určite by som v páse stratil asi 5 centi. Pomerne rýchlo. Tešil by som sa.
 2. O rok by som mal na páse plus 5 centi oproti dnešku. Nabetón. Netešil by som sa.

Takže ak o sacharidových vlnách uvažujete, uvažujte v širšom horizonte a v správnom kontexte. Schudnúť je ľahké a dá sa rýchlo. Ale neudržíte sa na číslach.

Zmeňte radšej životný štýl. Neblbnite s diétami, nefungujú.

Napísal
Miro Veselý 
20. októbra 2017
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.