Od roku 2004 píše Miro Veselý

Sacharidové vlny

Diéta z magicky znejúcim názvom “sacharidové vlny” sa už dávnejšie používa vo vrcholovom športe, konkrétne v kulturistike. Rád by som zdôraznil, že:

 • Šport je zdravý.
 • Kulturistika je šport.
 • Kulturistika NIE je zdravý šport.

V kulturistike je cieľom získať svalovú hmotu, hlavne objem. Čím viac, tým lepšie. A aby to bolo zábavné, usporiadavajú sa súťaže.

Ak chcete nabrať svaly, musíte:

 1. Správne cvičiť.
 2. Jesť správne a aj viac, ako spálite.

Z toho vyplýva, že vo fáze, kedy kulturista naberá svaly, naberá aj tuk. Nepáči sa vám to? Ani mne. Ani tým športovcom. Ale tak to v ľudskom tele funguje. A preto po niekoľkomesačnej objemovej príprave kulturista musí schudnúť. Ale ako, aby zároveň nestratil svaly? Nemôže len tak nasadiť diétu. To by spľasol. A navyše, ak by nasadil diétu bez cukrov, tak by nemal silu cvičiť. A tak sa objavil spôsob, ktorý sa volá sacharidové vlny.

Sacharidové vlny – chudnutie so silou

Sacharidové vlny umožňujú začať chudnúť a pritom cvičiť. Pri tréningu sa dá totiž hovoriť o tom, že bielkoviny sú na to, aby telo malo z čoho budovať svaly. Sacharidy sú na to, aby sme mali silu tie svaly namáhať. No a tuky si predstavte že sú na pomazanie toho všetkého, aby to kĺzalo. Nie, žartujem o tých tukoch. Ale sacharidy jednoducho spôsobujú silu. Ak nebudete jesť sacharidy, nevládzete cvičiť. Preto kulturisti hľadali spôsob na chudnutie, pri ktorom by sa im podarilo zhodiť slaninu a pritom aby vládali trénovať.

Sacharidové vlny - ilustrácia

Príklad známeho kulturistu Ronnieho Colemana v sezóne a mimo sezónu. Videl som aj horšie fotky (konkrétne s ním) ale neviem ich teraz rýchlo nájsť. Jednoducho títo ľudia sa rok pripravujú. Potom bleskovo schudnú a majú pár dní na to, aby ich fotili, aby odsúťažili a potom je koniec sezóny. Zas priberú, cvičia a chystajú sa na ďalšiu sezónu. Iste tušíte, že toto nie je práve zdravý životný štýl. Ale tá výnimočnosť ich dobre živí…

Sacharidové vlny – princíp

Sacharidové vlny sú jednoduchá diéta. Paráda, jednoduché veci máme radi. Diétny režim sacharidové vlny má ako hlavný cieľ obalamutiť metabolizmus, aby sa neprepol do takzvaného úsporného režimu. Rozpis diéty je jednoduchý. 50, 100, 200, 250, 300, 400, 500. Čísla sú uvedené v gramoch a čiarky oddeľujú dni. Zatiaľ čo dni zhruba od 300 gramov sacharidov na deň sú príjemnými dňami sacharidových vĺn, dni pod 200 gramov sú peklom na zemi. Sacharidové vlny sú jednoducho vlny – chvíľu dobre, chvíľu zle.

Sacharidové vlny nie sú pre bežných ľudí

Nechcem povedať, že by bodybuilderi neboli obyčajní ľudia. Sú. Ale neobyčajné na športovcoch je to, ako žijú a ako sa správajú. Taký kulturista má neraz dvojfázový tréning, pohyb, hodne odpočinku. Ak do tohoto životného štýlu zapojí, napríklad, sacharidové vlny, asi sa mu nič zlé nestane. Jeho telo jednoducho beží v celkom inom režime. Mimochodom – vrcholoví športovci sú spravidla skôr mladí ľudia tak zhruba po stredný vek. Ich telá zvládnu aj iné somariny, ako sú sacharidové vlny.

Naproti tomu bežný človek sa živí iným spôsobom. Má stres, starosti, často nestíha ani robotu, nie to aby relaxoval. Je nedisciplínovaný a tak priberá. Často má stredný vek a viac a zdravie nalomené. Experimentovanie s diétami typu sacharidových vĺn mu môže skôr ublížiť, ako pomôcť.

V zásade sa teda dá povedať, že sacharidové vlny sa používajú ako krátkodobá rýchl a aúčinná diéta pred súťažou vrcholového športovca. Ten sa potrebuje dostať do formy na pár dní.

Ak túto metódu dostane do rúk nejaká Pipina, má v rukách nástroj, ktorý sa jej môže značne vypomstiť.

 • Sacharidové vlny vyvolávajú nádej, že konečne tu máme niečo na schudnutie do plaviek. Môžeme sa teda smelo pustiť do dobrôt a keď bude zle, nasadením sacharidových vĺn všetko zmažeme. Lákavý nápad, čo poviete? Je to len ďalší pokus obabrať prírodné zákony.
 • Sacharidové vlny sú jednoduché a účinné. Jasné – akonáhle začnete kontrolovať to, čo papáte, je to VŽDY účinné. Spomeňte si na delenú stravu, ryžovú diétu, CKD diétu a čokoľvek iné. Nie sú účinné tie konkrétne diéty. Je účinné, že človek počas diéty nežerie bez obmedzenia, ale dodržiava určitý režim – je vcelku jedno, aký.
 • Sacharidové vlny sľubujú, že metabolizmus sa nespomalí. Osobne by som bol dosť opatrný pri takých výrokoch. Sacharidové vlny sú krátkodobá diéta, nie dlhodobý diétny režim.
 • Sacharidové vlny predpokladajú intenzívny tréning a relaxáciu. 500 gramov sacahridov je 8000 kJ energie + bielkoviny a tuk… Neviem, čo na to telíčko krehkej dámy.
 • Sacharidové vlny sú módna vlna – tak ako stovky diét, prehrmí aj táto a ľudia budú rovnako tuční, ako prednedávnom. Všetky diéty naozaj fungujú a ľudia reálne pri nich chudnú. Spýtajte sa však, prečo potom každý tučný skúšak každú chvíľu inú diétu? Prečo potrebuje PO ÚSPEŠNEJ DIÉTE nasadiť INÚ DIÉTU?

A tu je zároveň záverečná otázka, ktorú si musíte položiť predtým, než sa začítate do rozpisov na sacharidové vlny: Čo potom?

 • Čo po diéte?
 • Prečo ste pribrali?
 • Prečo potrebujete chudnúť?
 • Odstráni táto diéta príčinu vášho priberania?

Jednoducho ak už ste ochotní sledovať si jedálničky a počítať potraviny, nepodriaďte svoj diétny režim módnemu trendu, ako sacharidové vlny. Hneď prejdite na zdravú stravu. Za pár týždňov sa ju naučíte a diéty vás prestanú zaujímať.

Viem, všetci chceme rýchle výsledky. Aj ja mám okolo brucha stále nejaké centimetríky slaniny. Na môj vek a minulosť je to síce výborné, ale aj tak ma štvú. A mal by som chuť s tým zatočiť nejakou z týchto módnych diét. Viem dve veci.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 1. Určite by som v páse stratil asi 5 centi. Pomerne rýchlo. Tešil by som sa.
 2. O rok by som mal na páse plus 5 centi oproti dnešku. Nabetón. Netešil by som sa.

Takže ak o sacharidových vlnách uvažujete, uvažujte v širšom horizonte a v správnom kontexte. Schudnúť je ľahké a dá sa rýchlo. Ale neudržíte sa na číslach.

Zmeňte radšej životný štýl. Neblbnite s diétami, nefungujú.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

63 Odpovedí

 1. Zdravim ta autor,
  dost som si za poslednu hodinu pocital na tejto stranke a musim povedat, ze obsah je naozaj kvalitny a snad na 99% sa stotoznujem s obsahom. Teda az doteraz. Som byvaly aktivny sportovec, ktory neskor presiel fazou prejedania sa, ci fajcenia. Momentalne som uz nejaky ten cas v napravnom rezime bez cigariet a spat pri pravidelnom cviceni a normalnej strave. Jasne som proti dietam, ale aby som sa vlastne doslal k tomu, preco som sa rozhodol zareagovat. Takze sacharidove vlny nie su az taka novinka, to pisem preto, ze mi to nepripada ako modny trend. Dalej by som podotkol, ze pises o kratkodobej diete, co tiez nie je celkom pravda. Na sacharidovych vlnach (nie takych drastickych) sa da fungovat v pohode aj pol roka. Hodnoty sacharidov, ktore si uviedol su tiez zovseobecnene a su podla mojich skusenosti tak pre 90-100kg chlapa a pre dievca by boli samozrejme hodnoty uplne ine. Dalej cyklus sa tiez nemusi skladat zo 7 dni, to je zase len jedna z moznosti. Dalej by som ta poopravil v tom, ze sacharidove vlny nie su dieta, ak pod slovom dieta rozumieme nejake obmedzenie prijimania stravy. Priemerny prijem sacharidov v jednej vlne je naozaj celkom slusny, prijem bielkovin dokonca luxusny, prijem tukov primerany. Suhlasim s tym, ze prechod z posledneho dna vlny a na prvy den nasledujucej vlny je niekedy na hlavu a clovek ma pocit, ze kusne niekomu na ulici do chrbta :) a trafil si aj princip, ktory spociva v tom, ze nekonstantnym prijmom sacharidov sa udrziava metabolizmus rychly, ktory nasledne pri malom sacharidovom prijme pomerne rychlo dokaze tvorit energiu z ulozeneho tuku, ale neodnasaju si to drasticky svaly vdaka vysokemu prijmu bielkovin (aminokyselin) v dni sacharidoveho postu. Vrcholovi sportovci pouzivaju drasticke vlny (nie len kulturisti), ked potrebuju dat pred sutazou nejake to kilo dole, ale to nie je jediny sposob. Dlohodobo vlnim :) a neviem si to vynachvalit. Ako si pisal je to kontrolovany prijem stravy, ale nie je to malo stravy, naopak su to poriadne porcie masa, zeleniny, ryze, zemiakov a proste vsetkeho, co telo potrebuje. Naucil som sa rozpisat si jedalnicek naozaj do podrobna a beriem uz ohlad aj na vitaminy, klbovu vyzivu (napriek tomu, ze nejako klby nezatazujem) a pod. Da sa povedat, ze vlastne jem zdravo, asi tak nejako ako si to ty predstavujes (proste tak, ako sa chcem dlhodobo stravovat), len sa popri tom este aj vlnim, vdaka comu vlastne mozem zjest o nieco viac a zvysil sa mi prijem bielkovin, takze sa mi citelne lepsie cvici a sportuje. Tak ja len tolko, ze si tu napisal o vlnach uplny extrem, ale ono to tak v podstate vobec nie je… Prajem ti vela zdaru, stranka je super!

 2. majo ďakujem za podrobné doplnenie pohľadu na sacharidové vlny. Znova pripomeniem, že tento stravovací režim zvládne vyšportované a mladé telo s menej viditeľnými dôsledkami, ako keď sa do takej veci pustí človek v zrelom veku.

 3. Jasne, suhlasim, cely princip tohoto redukcneho stravovania je zalozeny na tom, ze clovek dokaze prudko menit prijem sacharidov, pri com sa samozrejme predpoklada 100% zdravy a fungujuci metabolizmus. Ale napriklad ako dalsi klad by som uviedol, ze taketo stravovanie posobi ako prevencia proti DIA ochoreniam. Naopak, pre cukrovkara by mohli byt sacharidove vlny zivotu nebezpecne. Kazdopadne som mozno jasne nenapisal v predchadzajucom komente: SACHARIDOVE VLNY PREDPOKLADAJU FYZICKU (a nie malu) ZATAZ (poriadny, intenzivny trening aspon 3x do tyzdna), aby ste spracovali bielkoviny, krore su v tomto programe urcene pre svaly. Ako aj Miro na tejto stranke nejeden krat spomina, prijem nadmerneho mnozstva bielkovin (pri normalne fyzickej zatazi) je skor antiproduktivny ako uzitocny.

 4. Ahoj Mirko, chcela by som sa opýtať či je vhodné pokiaľ môj úbytok váhy už dlhšiu dobu stagnuje dať si na dva týžddne sacharidové vlny a potom sa opäť vrátiť k racionálnej a zdravej výžive tak ako ju dodržujem teraz. Ide mi o naštartovanie organizmu. Mám pod kontrolou moju stravu, každé ráno behám, dva krát do týždna cičím zumbu, každý večer robím brušáky a dva razy do týždna plávam, napriek tomu mi váha stojí už viac ako mesiac. Ďakujem za odpoveď.

 5. Hoci mi na môj príspevok nikto neodpovedal, chcela som vedieť či sú dobré sacharidové vlny na znovunaštartovanie organizmu na chudnutie. Držala som ich dva týždnne a môžem povedať, že je to hlúposť ako každá iná dieta, ale človek je tvor nepoučiteľný. Znovu som sa vrátila k racionálnej a vyváženej strave tak ako to uvádza Miro a je mi oveľa lepšie, netrpím záchvatmi vlčieho hladu alebo naopak v sacharidové dni pocitom prežierania sa a nejem jednotvárnu stravu. Hoci som schudla za dva týždnne 4 kg nemyslím, že sú z tých čarovných, ktoré aj udržím.

 6. Kikush ospravedlňujem sa za neodpovedanie, nestíhal som. Z článku však myslím je môj postoj celkom jasný – sacharidové vlny nie sú vhodné pri chudnutí. Ak ste však schudli, môžu to byť aj tie čarovné kilá, ktoré sa už nevrátia. Tie kilá čakajú na vás. Ak sa vy vrátite ku nevhodnej strave, vrátia sa vaše kilá ku vám. Takže držím palce.

 7. Ahoj Miro,
  Na uvod vysoko chvalim tvoj web, zdravotne poistovne by ta mali platit, ze siris taku osvetu medzi hlupym (co sa stravovacich navykov tyka) narodom. Kazdy, kto pochopi, ze spravne stravovanie ma obrovsky vplyv na celkove zdravie si moze zlepsit kvalitu zivota. Sam sa zaoberam zdravou vyzivou (priznavam, ze vyuzijem obcas aj nejake to uzitocne info od teba) a obcas robim aj jedalnicky, navody na chudnutie a tak. Tym sa dostavam aj k teme – sacharidovym vlnam. Suhlasim s Tebou, ze klasicka vlna ako si ju opisal nieje vhodna pre beznych ludi. Myslim vsak, ze jej modifikovana verzia je viac ako vhodna. Ja sam rekreacne sportujem, okrem ineho aj fitko. Pre seba preferujem nasledovnu vlnu: Pondelok do 50g sachrov, utorok do 100g , a od stredy do konca tyzdna normal zdrave stravovanie 7 krat denne :-) a…. funguje to… samozrejme.. pondelok -utorok zaradujem aj lahku aerobnu aktivitu aby som minus v prijime podporil plusom vo vydaji, konkretne 40-50 minut sviznej chodze.
  Sacharidova vlna ma inspirovala k experimentu.. V jedalnickoch pre damy, pokial chcu shodit nejake to kilecko, zaradujem kazdy 3. den tzv “bezsacharidove popoludnie” inymi slovami, od obeda uz papaju len masko, zeleninku, nizkotucny tvaroh a vela tekutin a samozrejme nejaka ta lahka aerobna cinnost. Takisto to funguje, a ked sa slecna alebo dama dostane na vysnivanu vahu, tieto sacharidove popoludnia vyhodime a spravne zdrave stravovanie tu vahu uz udrzi. Tiez su tieto “popoludnia” vhodne ak clovek den predtym na nejakej oslave stratil mieru v jedeni a piti :-)
  Drzim palce v dalsej uzitocnej praci.
  e

 8. Adict preskúmaj stravu kulturistu, životný štýl… nie je to bohviečo. ale to je skôr téma na odborné fórum. keď sa to nepreháňa je to v poriadku.

 9. Zdravím.Na tejto stránke som prvý krát a myslím,že aj posledný.Som dosť pobúrená.No najskôr ma zaujíma.Kto je autorom?Miro Veselý?A tento človek je odborník na výživu,nejaký profesionálny športový tréner,alebo snáď lekár?Príde mi ako človek,ktorému sa podarilo schudnúť,tak založí internetovú stránku,napíše nejakú knihu a rozdáva rady do sveta.
  No späť k veci.Prvá,pri ktorej mi obočie vybehlo
  do polky čela je :

  Kulturistika NIE je zdravý šport.
  V kulturistike je cieľom získať svalovú hmotu, hlavne objem. Čím viac, tým lepšie. A aby to bolo zábavné, usporiadavajú sa súťaže.

  Už z toho je evidentné,že človek,ktorý napíše niečo takéto,nemá ani tušenia o tom,čo kulturistika vlastne je.Ten,čo písal článok zrejme netuší,že cieľom každého kulturistu nie je len nabrať objem a zúčastniť sa súťaže,ako napísal.Nebudem tu rozoberať,koľko driny a odiekania za tým stojí,lebo autor sa tomu asi nikdy nevenoval alebo len povrchne.Teda k tomu zdravotnému účinku.Celkom nechápem,že čo nie je na kulturistike zdravé?Beh tiež nie je zdravý,pretože sa pri ňom ničia kĺby?Myslím,že akýkoľvek pohyb je pre človeka prospešný.
  Laicky povedané:
  Pri kulturistike sa uplatňuje cvičenie zo záťažami alebo váhou vlastného tela. Dochádza k prekrveniu svalov a k ich nárastu.To má za následok lepšie spaľovanie tukov a zrýchlenie metabolizmu.Nehovoriac o vyformovaní a vyrysovaní postavy.Nevidím na tom nič nezdravé.

  Adict preskúmaj stravu kulturistu, životný štýl… nie je to bohviečo

  Druhá vec.Videl autor niekedy jedálny lístok kulturistov?Mám pocit,že nie.Ich strava musí obsahovaľ všetky živiny a látky v ešte vyššom množstve ako strava obyčajného človeka,pretože sú vystavení väčšej námahe.

  A v neposlednom rade sa musím pozastaviť na autorovej slovnej zásobe.Výrazy a slovné spojenia (pipna,podarilo zhodiť slaninu,atď.) ,ktoré sa tu vyskytujú,svedčia o úrovni tohto článku.
  No nebudem sa vyjadrovať ku všetkému,čo táto unikátna ukážka obsahuje (i keď by sa to žiadalo) ,pretože by na to bol potrebný väčší priestor,no nedalo mi neragovať.Dúfam,že čitatelia sa nenechajú odradiť článkom a budú nasledovať svoje ciele k vytúženej postave.Veľa šťastia!:)

 10. Daniela nebudem odpovedať podrobne, keďže si tu bola posledný raz a aj tak by si odpoveď nečítala. No keby náhodou: kulturisti mimo súťaže naberajú a tučnejú a pred súťažou držia šialené diéty. Nepovažujem to za zdravé. Ale nemusíme sa v názoroch zhodnúť.

 11. Chcel by som podotknut, ze sutazna kulturistika je nielen ze nezdravy, ale skodlivy a zivotu nebezpecny sport. Vrcholovi kulturisti pchaju do seba kopec chemie pod dohladom lekarov- anabolika na nabratie svalovej hmoty, diuretika a spalovace tukov na znizenie hmotnosti, lieky na eliminaciu negativnych ucinkov hormonov, lieky na zakrytie vsetkeho tohoto svinstva, aby im to na sutazi nezistili, a popri tom vsetko “bezne” doplnky stravy, vitaminy, mineraly , praskove bielkoviny v konskych davkach…co je pre pecen obrovska zataz (3g a viac na 1 kg telesnej hmostnosti). Je bezne, ze kulturisti mladsi ako 20 rokov lezia v nemocnici s problemami pecene, obliciek a pod….Nie su zriedkave ani situacie, ktore koncia smrto sportovca…a to dokonca priamo na sutaznom podiu…..takze…co je na tom zdrave? A kulturistka je zo 70% o strave, takze co sa tyka sportovej aktivity- ok, aj ked len to takej miery, ktora este neublizuje klbom a netra svaly…ale to ma zase daleko od amaterskeho sportu. Proste vrcholovy sport je nezdravy pravdepodobne asi kazdy.

 12. Milá Daniela!
  I keď sa málokedy zapájam do diskusií, nedá mi, aby som sa nepripojil k Tvojmu komentáru. Úplne sa stotožňujem s tým, čo tu píšeš. Tí tzv. znalci, včetne / bez urážky / autora článku, zrejme nikdy neboli vo fitcentre, tak nemôžu vedieť čo to obnáša, a aký to je pocit, keď si človek po celodennej duševnej práci môže jednoducho zacvičiť a zlepšovať svoje zdravie a samozrejme i telo. Len tak mimochodom píšem to len preto, že sa vďaka tomu, že chodím do fitka a momentálne som v sacharidových vlnách, cítim veľmi dobre a vôbec sa necítim ako 60 ročný chlap. Takže nechajme každého, aby robil ten svoj šport, každý šport je lepší, ako vysedávať po krčmách a prepíjať si rozum. Nemyslíte? Samozrejme každý šport má svoje plusy a mínusy, ale zhadzovať to, o čom vieme len s počutia, nie je fér.

 13. Ahojte prosím čo mam jest aby som schudol pri stalom cviceni. Pretoze ja uz dlhsiu dobu cvicim ale neviem si upravit jedalnicek. viete mi poradit ake potraviny mam jest ?

 14. nemylte si profesionalnu klturistiku so vsetkym co k tomu patri s obycajnym posilovanim, prve je skodlive druhe prospesne

 15. ja len tolke, ked clovek chce schudnut ma sa prepnut na to , ze zacina novy – zdravsi zivot a uz navzdy.
  co sa tyka fitnes uvediem priklad – casopis muscle – fitnes cislo 1/2012, strana 139, je tam Nikola Weiterova, ktora si po sutaznej diete “pochutnava” na fastfoode tusim McDonald. nuz co dodat, ak niekto preferuje zdravy zivotny styl nieco ako fastfood v jeho zivote nema co robit, ci uz je vystaveny po diete alebo nie, pretoze zdravsia alternativa sa vzdy najde. okrem toho je to priklad toho, ze sutaziaci v oblasti fitnes a kulturistika akonahle skonci sutaz nabehnu na “zravy” rezim, cest vynimkam. a toto myslim, zdraviu absolutne neprospieva. ja osobne cvicim 5x do tyzdna /joga, beh, fitnes/, stravujem sa striktne zdravo, vyhovuje mi to , nedrzala by som ziadnu dietu ani sacharidove vlny, clovek si zvykne a ked viete varit a bavi vas to, tak zdrave jedlo moze mat bozsku chut, vid priklad moja rodina. nikto nechce jedavat v restikach – dovod, nevedia co tam dali, nevedia aka chemia tam je,no a mama vari najlepsie. mimochodom, mam 40, znizenu cinnost stitnej zlazy, pracujem mam dve deti a nevyhovaram sa na nic co mi branit cvicit a zdravo zit. pozdravujem vsetkych co sa maju radi a zalezi im na svojom zdravi.

 16. Ahojte, tiež sa stotožňujem s Danielou. Tiež ma veľmi zarazilo (až naštvalo) vyjadrenie autora: “Rád by som zdôraznil, že:

  Šport je zdravý.
  Kulturistika je šport.
  Kulturistika NIE je zdravý šport.”
  A kto to hovorí? Autor je nebodaj nejakým športovým lekárom? A ktorý vrcholový šport je zdravý? Ja si myslím, že na vrcholovej úrovni ani jeden. Zoberme si napríklad futbal – koľko futbalistov skolabovalo priamo na futbalovom ihrisku uprostred zápasu?
  Napriek tomu si myslím, že každá účelne vykonávaná fyzická aktivita, hocijaký šport zdraviu prospieva. A to, že ho niekto chce vykonávať na vrcholovej úrovni (chodí na “pre zábavu usporiadané súťaže), je jeho osobným rozhodnutím a nikto nemá právo súdiť ho za to.
  Ďalšia ve, ktorá mi vadí v tomto blogu (alebo ako ten humus nazvať) je fotka Ronnieho Colemana. Autor s ním videl aj horšie fotky, len ich nenašiel. Milý autor, myslím si, že by ste sa mali radšej pozrieť najprv do zrkadla a rozmyslieť si, či máte právo súdiť výzor 8-násobného Mr. Olympia. Čo ste dokázali vy? Schudli ste 35 kíl? Ak ste taký múdry, ako sa tvárite, tak prečo ste sa tak prežierali, že ste mali na sebe 35 kilovú nadváhu? To bolo zdravé?
  No nič, hnusí sa mi táto stránka.

 17. Tomas ďakujem za kritiku, v ktorej ste vlastne potvrdil to čo kritizujete.

  Nepáči sa vám, že kritizujem kulturistiku ako nezdravý šport a sám potvrdíte, že nielen profi kulturistika je nezdravá. Mimochodom účelom článku popri ktorom teraz debatujeme nie je diskusia o tom, či bežné posilovanie je vhodné, jasne že áno. Diskusia je o sacharidových vlnách. Tie prišli z prostredia kulturistiky a iných športov. Sacharidové vlny sú však veľmi nevhodná diéta. Čo je horšie, mnoho ľudí čo nikdy nič necvičilo sa pustí do sacharidových vĺn a môžu si ublížiť. Preto som napísal tento článok. Ako varovanie.

  V tvrdení že účelne vykonávaná športová aktivita je vhodná sa teda zhodneme. Bežný tréning je prospešný.

  Fotka Ronnieho Colemana ukazuje, že kulturisti sú tuční v objemovej fáze a vychudnú pred súťažou. To je fakt, overte si to, prosím. Že to nie je zdravý životný štýl to si tiež môžete ľahko dohľadať – stačí ak si prečítate vlastný príspevok.

  A či mám právo niekoho súdiť? Nie, nie som sudca. Mám ale právo posúdiť, či niekto vie hrať na klavíri aj keď ja sám hrať neviem.

 18. Existuje nejaky vrcholovy sport, ktory by bol zdravy? Asi nie.

  A autor tohoto clanku by sa mal nad sebou zamysliet. Lebo to ze sa niekto vyzerie ako jaternica a potom to nejako zo seba da ciastocne dole je sice megagalaxticky uspech, ale nedava mu to patent na rozum. Trocha pokory by nezaskodilo…

 19. Freddy999 – súhlasím. A k tomu vyjadreniu autora, že má právo posúdiť či niekto vie hrať na klavíri alebo nie, chcem dodať len toľko, že osoba, ktorá 8 x vyhrala najväčšiu súťaž v kulturistike – Mr. Olympia – asi na tom “klavíri” hrať vie.

 20. V celom článku som nenašla jediný zdravotne podložený argument prečo by mala byť táto diéta zlá. Autor o nej očividne veľa nevie, napríklad hodnoty sacharidov tu uvedené rozhodne nie sú určené nejakej “pipinke” a pripadá mi to len ako násilné hádzanie špiny. ďalej posledný riadok, že diéty nefungujú, rada by som vedela či si tieto vlny skúsil aby mohol tvrdiť že nefungujú.. Jasné, niektoré diéty sú fakt blbosť, ale z tohto celého mi to pripadá tak že všetko čo nepropaguje autor je hneď zlé a treba to zatratiť..

 21. Tak isto ako veľa z vás som dosť šokovaná z tohoto článku….sacharidové vlny nie sú diéta na 2 týždne je to životný štýl ako sa naučiť jesť tak aby telo malo to čo potrebuje ak sa bavíme o ľuďoch ktorí športujú minimálne 3x do týždna a chcú niečo so svojou váhou robiť….riadiť sa odporúčaním autora neschudnem svojich 10 kíl ktoré sa mimochodom za rok a pol nevrátili!!! A to aj po prejdení na normálnu ale racionálnu stravu tak isto ako mnohé bludy typu stacionárny bicykel nám nepomôže schudnúť a podobne.

  Berte tu veci prosím vás s rezervou a k tomu rozpisu sacharidov tie dni sa presne počítajú podľa váhy, veku, pohlavia a rôznych iných aspektov kde sa žena vo veku cca. 22 rokov nevyšplhá nad 230g sacahridov v posledný siedmi deň

 22. S prepacenim, ja som citala uz mnozstvo clankov, ale co sa tu napisalo hluposti a rovno do jeneho clanku sa nepodari len tak kazdemu…som 25 rocna zena, ktora ma denne dvojfazovy trening cvicim taebo som trenerka…vahu aj kondiciu mam a slapem na SV z dovodu, ze sa na nich metabolizmus nespomaluje a mam dost energie tolko co potrebujem na treningy…nikto tu nespomenul, ze clovek ktory cvici ako tak pravidelne, ze jeho organizmus a metabolizmus si uz po case na to zvykne a vysledky zacnu stagnovat a aj od toho su tu tie sacharidove vlny..nastartovat metabolizmus a udrzat ho zrychleny…a my sportovci, cvicenci a ini privrzenci sportu, mam samozrejme na mysli ludi ktori cvicia viac ako len 3 krat v tyzdni, mame nadalej moznost krasne sa rysovat ci formovat si svalovu hmotu..

 23. Janka tento web je o chudnutí a zdravom životnom štýle. Nie je určený pre profesionálnych športovcov. To ostatne v článku spomínam na začiatku.

 24. Pan Vesely, sledujem vasu stranku o chudnuti uz roky, velmi som si ju oblubil ale tento clanok je trochu mimo, zjavne o kulturistike neviete vela. Pride mi to ako keby som povedal kamaratovi- pocuj, nebicykluj, je to nezdrave, vidis Tour de France ako tam vsetci dopuju ? To je na margo toho Colemana. Ano, jeho vaha sa v sutaznom a nesutaznom rocnom obdobi moze kolisat aj o 20 kg, ale to je extrem, tak ako je extrem pre vrcholovych maratoncov odbehnut 50km denne a v 40tke ma taky problem s nohami ze ledva chodi…proste to je dan vrcholoveho sportu. Kolko z navstevnikov tohto webu asi tak dosiahne na vrcholovy sport ? No vela asi nie a preto nechapem taketo strasenie. Verte, ze kulturistika sa da robit aj zdravo, aj bez znicenych obliciek a pecene, aj bez steroidov, aj bez pravidelnej zmeny hmotnosti o 20kg niekolko krat za rok. Vlny nie je nova dieta, nie je to len modny trend, je tu roky. Poznam kudi, ktori vyzeraju skvelo, tvrdo cvicia, nestriedaju obdobie velkeho prijmu potravy s prisnou dietou a vlnami a ide to, sice pomaly ale ide. Dalej by som sa rad opytal, aby ste lepsie vysvetlili nasledovnu vetu: “preskúmaj stravu kulturistu, životný štýl… nie je to bohviečo.” To by ma naramne zaujimalo, aky zivotny styl ste to mysleli, koho konkretne, ze to “nie je bohvieco”. Kulturistika(ako kazdy iny sport) je len taky zdravy a bezpecny, ako zdravo, bezpecne a hlavne zodpovedne sa k nemu postavite.

 25. Zdravím Vás,
  vidím, že je tu dosť prudkých reakcií, ktoré svojou silou ďaleko zatienili článok, ktorý autori príspevkov tak veľmi kritizujú. Keby prečítali pár článkov na tejto stránke navyše, nikoho by vyjadrovanie p. Veselého neprekvapilo a už vôbec nepobúrilo, takže nemej obmedzenosti a trochu nadľadu ľudia preboha :)) Pochybujem, že článok bol myslený ako útok proti športu, akémukoľvek, lebo nikto Vám nič zakazovať nebude, je to názor a konštatovanie človeka, ktorý sa nejaký ten čas už zaoberá zdravým životným štýlom a asi má prehľad ako ľudské telo funguje, lebo schudnúť 35kg asi nebude len tak, ked je toľko tučných ľudí, že? Tak isto ako je úctyhodné dosiahnuť výsledky kulturistu, no do akej miery je to zdravé pre telo a jeho fungovanie? Čítajte ďalej a zistite názor tohto človeka (p. Veselého) na mnohé veci a potom možno pochopíte, že tento článok nebol v kontexte všetkých súvislostí a zdravého štýlu až tak odveci ako si myslíte. A hlavne, človek sa nedá objektivizovať, pre každého platí niečo iné, každému robí dobre niečo iné, takže sa riaďte vlasným svedomím a skúsenosťami. Pekný deň všetkým

 26. vazeny pan autor, v zaujme kvality webu ktory ma v nazvu chudnutie si najprv zistite zakladne fakty.

  ! Vrchna hranica posledneho dna pri sacharadiovych vlnach sa vypocitava 5-6 nasobkom vahy cloveka. Cize 50 kilova pipka prijme posledny den maximalne 300g sacharidov. od tohto cisla sa potom zostavuju vlny na jednotlive dni.

  ! sacharidove vlny su jednym z naujcinnejsim znamym sposobom na redukciu hmotnosti, zaroven aj jednym z najtazsich pretoze clovek si musi strazit tuk aj sacharidy v jedle.

  ! PREBOHA neporovnajate tu profesiolnych kulturistov ktori su celorocne nastrielani vsetkymi moznymi hormonmi a pred sutazou k tomu aj efedrinom, clenbuterolom, salbutamolom, aspirinom a kofeinom aby dokazali mat taky objem svalovej hmoty a tak rychlo schudnut. Ano profesiolna kulturistika je kvoli tomuto faktu nezdrava ale garantujem Vam je tuto stranku necita ani jeden profesionalny kuluturista ktory si do seba denne pcha tri ihly tak tu nezavadzajte beznych ludi.

 27. robo práve preto, že táto stránka je určená pre normálnych ľudí, neodporúčame im tu žiadne problematické postupy, diéty a vlastne ani chudnutie. Skôr dlhodobý životný štýl, ktorý vedie okrem iného ku štíhlosti.

 28. Miro, ja sa povazujem za normalneho cloveka, nie som kulturista ani nic podobne. Pred istou dobou som si uvedomil ze mam na tele po roku nic nerobenia viac tuku ako by som chcel a vacsi objem pasu. Vtedy som sa dostal sacharidovym vlnam a dva mesiace som ich dodrziaval + kardio a pravidelne cvicenie. po 2 mesiacoch som schudol 10 kil tuku, nezaznamel som ziadny ubytol z objemu svaloviny a sily. Tuto vahu si uz dalsie dva mesiace ovtedy bez problemov drzim a citim sa lepsie nez kedykolvek predtym.

  Sacharidove vlny su okrem toho ze podla mna zaberaju najlepsia skola racionalneho stravovania pretoze vdaka nim ovladam nutricne hodnoty vacsiny beznych surovin a zafixuju do vas spravne stravovacie navyky. Zaroven podla viacerych odbornikov sa sachardiove vlny pouzivaju aj ako restart ked bezna “dieta” prestane zaberat.

  Podla mna ste vlny nikdy nedrzali. Chapem ze tu presadzujete racionalne stravovanie a ja s vasou filozofiou uplne suhlasim. Myslim si vsak ze niekedy clovek k tomu potrebuje nakopnut a vidiet vysledky rychlejsie a pritom zdravo a popritom si zafixovat navyky ako pravidelna strava a zdrava strava. A prave na to su vlny skvele.

  Rad by som este doplnil ze k vlnam odporucam prijimat aj multivitaminy a cvicit. Prajem Vam vela spokojnych citatelov ktori vdaka Vasim radam najdu stastie. Ale nepiste o veciach ktore ste neskusali bez uvedenia hocijakeho faktu (a nasteroidovany kulturista, ktory ani nevieme ci niekedy vlny drzal- sa nerata) podla svojich dojmov.

  S pozdravom

 29. robo nemusím skúsiť všetko o čom píšem. Ani hladovka nie je dobrý spôsob na chudnutie a môžem to konštatovať bez toho, aby som si dal mesiac bez jedla. Nedržal som sacharidové vlny a ani sa na to nechystám. Upozornil som, že alternatívne formy stravovania môžu fungovať inak u mladého a zdravého chalana, ktorý športuje a inak u 55 ročného obézneho muža, ktorý má metabolický syndróm, ťažkosti so srdcom, začínajúcu cukrovku a žiaden pohyb. Racionálna výživa bude relatívne bezpečná u obidvoch a u obidvoch privodí aj chudnutie. Považujem za zodpovednejšie odporúčať radšej bezpečnejšie formy chudnutia založené na trvalej zmene životného štýlu a nie na kampaňovitých akciách zameraných na rýchle zhodenie váhy bez skúmania možných zdravotných následkov. Keď nič iné, tak rýchle schudnutie spravidla vedie k rýchlemu neskoršiemu priberaniu. To škodí viac, ako zostať obéznym.

  Napísal som v článku svoj postoj k tej téme. V diskusii už zaznelo viackrát nesúhlasné stanovisko. Nemažem tie príspevky. Každý si môže utvoriť vlastný názor, koho zaujímajú podrobnosti, dohľadá si fakty a podklady. Je mnoho webov, kde sa sacharidové vlny velebia a odporúčajú, takže to, že im ja v tomto článku netlieskam iste nikomu neublíži.

 30. ahoj mirko,
  mne sa tak páči, ako sa nedáš vytočiť takýmito komentármi. títo ľudia sem náhodou zablúdili a vôbec nevedia o čom je tvoja stránka. nechajme ich, nech sa unášajú na tých svojich vlnách, možno ked ich odnesú príliš ďaleko, potom zistia, ako to funguje.
  tebe držím palce a všetko dobré, len zostaň taký aký si, aj s tvojim humorom :)

 31. Niektorí ludia môžu byť chudý ale radi si prečítajú túto stránku a rady aby boli zdravší a mali lepšiu kondíciu či vďaka potravinám alebo cvičeniam, športovaniu. Viac ich to motivuje. Nieje to iba o výsledom efekte ale o tom ako sa ludia cítia keď ich to baví.

 32. Článok a komenty prečítané a výsledok? ….. od pondelka sa idem vlniť :P

 33. Mirko a co tak skusit vlnky a potom to udrziavat racionalnou stravou??? Nevies ci by sa takto dalo ????

 34. Xd racionálnou stravou je možné dosiahnuť chudnutie aj udržanie váhy. nie celkom rozumiem, prečo ísť do sacharidových vĺn. každopádne, je to vaše telo, môžete na ňom experimentovať. prax však hovorí, že ľudia skúšajú radšej diéty ako jednoduchší návod, aby odsunuli potrebu naučiť sa, čo je to zdravá strava. po diéte sa im to nechce rovnako ako pred diétou.

 35. Mirko ja som uz asi pred rokom podla vas schudol 10 kg ale potom zacal sk rok stres ad a ja som nemal cas preto som sa len pytal.

 36. Xd schudnúť sa dá takmer ktorýmkoľvek spôsobom. otázka znie, ako to potom udržať. preto radím radšej už chudnutie riadiť systémom, ktorý bude dlhodobo udržateľný. nech sa tvorí návyk na výhodnejší životný štýl čím skôr.

 37. Daniela, PaulK, Tomas si očividne mýlia rekreačné šaškovanie s činkami vo fitku, s profesionálnou kulturistkou. Drinu tu nikto nespochybňuje, ale zdraviu prospešné dopovanie sa chémiou je rozhodne spochybniteľné.

 38. Suhlasim s Danielou, autor si v tomto clanku vybil svoje komplexy, Daniela to vystihla, ani nemusim pisat dalej.

 39. No dobre takze takto: Sacharidov vlny drzim druhy krat v zivote, prvy krat som zacal s lahkymi sacharidovymi vlnami, nie take vykyvy ako pri klasickych vlnach. Spolu s cvicenim 3x tyzdenne a 3x tyzdenne kartiu. Za 2 mesiace som zhodil 15kilogramov konkretne z 98 na 83 pri 184cm, ziadny jojo efekt neexistuje pokial sa clovek stravuje nadalej rozumne a venuje sa nejakej cinnosti sportovej.

  Pan Vesely prosim Vas piste o tom co ste skusili sam na sebe a comu rozumiete z praxe. Polovica toho co pisete v tomto clanku vyzera ako nejaka filtracia odporu zalozenom na ? z dovodu ? Vdaka

 40. Martin máte úplnú pravdu, že ak sa človek stravuje rozumne a cvičí, tak neexistuje jojo efekt. Ani dôvod chudnúť. Ani dôvod na OPAKOVANÉ držanie sacharidových vĺn.

  V článku ich neodporúčam, pretože niekomu môžu pomôcť a inému uškodiť. Skúste sa porozprávať trebárs s obéznou diabetičkou v strednom veku.

  Takže pýtate sa, prečo nie som zástancom sacharidových vĺn – tu je odpoveď. Píšem články, ktoré by mali byť čo najuniverzálnejšie sa len dá. Ak niekde v posilke pred súťažou 20 ročný kulturista zámerne zmení svoj jedálniček, má to iné dopady, ako keby sa rovnakých rád držal 50 ročný muž, ktorý už má za sebou jeden infarkt.

  Netreba písať vždy všetko z praxe. Ak je známe, že muchotrávka je jedovatá, nemusím ju okoštovať na to, aby som napísal článok v ktorom upozorním, že jej jedenie môže byť rizikové.

  A naopak. To, že vďaka nejakej diéte zhodíte 40 kíl a dobre sa cítite, ešte to neznamená, že to bol zdraviu prospešný postup. Vždy treba posúdiť, či je väčšou záťažou pre telo chudnutie, alebo obezita, alebo trebárs diéta. No a vybalansovať to.

 41. Ahoj, nedá mi nezareagovať aj keď nie konkrétne k sacharidovým vlnám. Z filozofického hľadiska nerozumiem negatívným komentárom. Z niakeho dôvodu ste tu na tejto stránke predsa, ak by ste túto stránku nemali v obľube, tak by ste ani nevedeli, že tu niekto niečo píše (čokoľvek). Svojou prítomnosťou potvrdzujete náklonnosť a stotožnenie sa s tématikami a odbornosťou. Je normálne, že každý názor nemusíte zdielať, ale keď niekto napíše som tu prvý a posledný krát a už sem neprídem, príde mi to prinajmänšom komické, objavil sa konkrétne tu na tejto stránke z akých dôvodov…

 42. Kulturistika nie je zdravy sport? To si odkial vzal? Kazdy sport je zdravy, kym to clovek nerobi vrcholovo a ked uz robi clovek vrcholovo akykolvek sport, uz to zdrave nie je! Cvicenie ako sam od seba je nesmierne zdrave, mne osobne pomohlo vo viacerych veciach. Ani beh, ani cyklistika, proste nic nie je zdrave, ked to clovek robi vrcholovo, ako moze niekto vyhlasit nieco take, ze kulturistika nie je zdravy sport? Ked to clovek robi pre Seba a nie sutazovo, tak prave to je velmi zdrave, nezdrave tak moze byt akurat odvodnovanie pred sutazmi a to je vsetko. Mimochodom tie 2 fotky Colemana su velmi rozdeilneho roku, ta prva tak typujem okolo 2002 a to druha 2012, tam uz ma narastene brucho od rastoveho hormonu. Ale je to off-season fotka, to je pravda.

 43. Dobrý deň, mám problém s naštartovaním metabolizmu. Cvičím každý druhý deň v posilovni(kardio a posilovanie striedam) stravu som upravila (jem 5-6 krát denne, podľa odporúčania trénera) no moja hmotnosť nie a nie ísť aspoň o kúsok dole. Všetko to stojí na akomsi mrtvom bode. Som z toho dosť zúfalá. Myslíte si, že by mi sacharidové vlny pomohli???
  Ďakujem za odpoveď

 44. maja sk klesá obvod pásu, tak je všetko v poriadku a váhu pokojne vyhoďte do smetí. Ak pás neklesá, potom si prejdite niečo o zdravej výžive a riaďte sa tým. niektorí tréneri odporúčajú nezmyselné “diéty”.

 45. A ked ten človek cvicí pravidelne a potrebuje zhodiť už len kusok prebytoneho tuku, tak to potom je dobre, nie? tie vlny len na to zhodenie

 46. Jozef ak ten človek cvičí pravidelne a tiež sa aj správne stravuje, schudne aj bez vĺn. Ak bol obézny, možno schudnutie už nebude dokonalé.

 47. Ten čo toto písal je človek ktorý nevie o čom hovorí a ani netuší nič o kulturistike nech si pozrie niečo o Naturalnej Kulturistike a ešte ako sa môže niekto vyjadrovať k športu v ktorom sa nikdy nepochyboval a o strave a vlnách nevie do kopi nič

 48. suhlasim ze j to magorina a blblost, lebo logicky, v priemere je to 250g sach denne podal diety, a nebude ludskejsie a zdravsie jest PRIEMERNE 250g sach denne, ako raz 50 a potom 500, alebo 300 ak zeny?

  chodte mi do analu, ti kvazi frajeri sportovci ,co tu blabotaju a pletu hlavy ludom o super sofistikovanych dietach. a mrknite sa do hsuitorie, ked neexistovali diety, ani predpisane stravovacie plany, ale existovalo “zjedz kolko chces a hyb sa poriadne” ale nehybat sa s umelou tycinkou s kotucikom ala s cinkou, ale realne, vlastne telo, popripade lopata alebo tehly. TO bolo skutocne nadherne telo.

  a k zenam – su pekne take, ake su, nie svalnate muzatky, ne kost a koza ala sevca z plagatu, ale taky zlaty stred, aspon pre mna, je TOP, nechapem co je zdrave na tychto maximach a exttremoch. ano, telo sa prisposobi, ale co z toho, ked sa do dochodku ani nedozijem, lebo ohrozim to, co predtym perfektne fungovalo?

  fyziku neodrbe nikto…

 49. Jan, a ty si prepadol z matematiky, ze?
  ak dnes prijmem 100g sach, zajtra 200g sach a za dna dni spalom dokopy 400g sach prirodzenou cestou, alebo cvikom, tak LOGICKY +100+200-400 = -100g resp deficit sach 100g.
  LOGICKY, ak by som vcera zjedol 200 a dnes 100, tak tak ci tak je prijem 300 a ydaj 400
  alebo si myslis, ze nejak oklames tuto matematiku?
  ze telo alebo metabolizmus vie CAROVAT?

  ste ako ti machri, co machruju ze zateplit zateplit a pritom prd vedia o tepelnej strate, demonizuju elektrinu na vykurovanie, ale nechapu, ze ak dom tepelne strati povedzme X tak to X musi odniekadial ziskat, aby si odrzal teplotu.

  Jan a na co mi je dobre byt OTROKOM nejakej diety? nie je chytrejsie alebo kreativnejsie nastavit tak optimalnu formulu / rovnicu prijmov a vydavkov, aby som nemusel riesit, ze ups, dnes mam len 50g sacharidov?

  a ako sa ma tvoj pankreas, len tak medzi nami ?

 50. a pre chytrakov, co obhajuju DIETY, skuste ak mate teda na to GULE, mi odpovedat, ako je mozne, ze je tolko diet a kazdy rok vznikaju nnove (aj ked tato je stara, ale vzdy ju niekto vytiahne) a statisticky obezita a CHOROBNOST stupaju?
  preco stupa chorobnost , resp klesa zdravie ludi, ked sa dookola omielaju cviky a podobne?
  alebo este nikto sa nikdy nezranil pri cviceni? aj ked nejde vrcholovo, ale sam pre seba? nikto nikdy nespadol z bicykla, lebo tak vasnivo slapal, ze sa preratal? nikdy ste nezdvihli cinku vyssej hmotnosti, ako ste mali?
  takze o tom, ci je sport zdravy alebo nie, by sa dalo velmi polemizovat..

  alebo dam vam realny priklad zo zivota, a teraz nech je niekto MUDRY
  mam 180cm a neepotlacim vahu nad 65kg, aj keby co robim, mozem jest ako PRASA, stitnu zlazu mam OK, jem ako PRASA, ci uz podla jedalnicka (za ktore som u trenerov vyhodil cca 500eur dokopy), alebo podla chuti, alebo podla youtube odporucani, ako je super kvalitny kokosovy olej 5x14g denne, dokoca aj, ale to uz som prestal, gainer.

  cize, jeden by pribral tuk ako “prasa” a ja, nic.. sama voda.. tuku mam malo… sily mam dost, kedze s kamaratom co je objemnejsi sme skusali rovnaku hmotnost zavazia, porovnat komu to ide lahsie.. trener mi neveril, ze som nikdy necvicil, v prvy den co som isiel na zdvihanie (par treningov predtym stretching a take kardia a ine cviky s vlastnou hmotnostou na “spevnenie”).

  takze je debilizmus kricat, ze sach vlna je super, lebo mne pomohla.

  zaujimalo by ma, ci by ste niesli zodpovednost za to, keby to niekomu privodi cukrovku napriklad.. co sice nie je dokazane, ale nie je ani nemozne. alebo inak podlomi zdravie.

  keby tam, vazeni kulturisti a ini treneri, doplnite “pocuvaj svoje telo” tak aspon je to alibistickejsie a blbuvzdornejsie ako “je to super, a clanok je na hovno”

  dieta nepocita s tym, alebo kulturistika, ze ak pracujem v 40hod praci, tak nemozem zrat kazde 2,5hod, ani nahodou, zosstava mi co? ist na wc a sypat nejaky drink? to je akoze strava? ked mi niekto, kto pracuje 40hod tyzdenne v praci, kde nema ten luxus, ze si navari, pribere zo 60 na 80, tak klobuk dolu. inak je to uboha teoria len a to nepocitam povolania ako murar, stavbar, maliar, instalater niecovo v realite, nie SW inzinier…

  takze existuje neurekom typov ludi a tiel, na ktore ta ktora konkretna dieta nie ze nesadne, ale je aj nebezpecna.

 51. ale stale cakam na to, kedy mi nejaky fanatik do diety povie, preco je vlna lepsia, ako PRIEMER.

  pocuvam, resp. citam a cakam.

 52. Nasiel som reakciu na inom fore, skuste, kto ma GULE, odpovedat

  SACHARIDOVÉ VLNY: po neustálých dotazech, komentech a nešťastném nabádání, mi dnes dovolte malou úvahu na téma, proč Vám tuto formu diety rozhodně nedoporučím. Před napsáním tohoto článku, jsem celou věc schválně dnes ještě konzultoval s diplomovanou trenérkou fitness s 13 lety praxe. Proto si za tímto názorem stojím více, než za čímkoli co jsem zde zatím napsal.
  K tomu abych tento článek napsal mě přivedla šťouravá otázka v mé hlavě, proč tolik z Vás a všeobecně tolik ze začátečníků chce najet na sacharidové vlny. Odpověď je myslím velmi jednoduchá. Když do vyhledávačů zadáte něco ve stylu nejúčinější diety pro ženy nebo rýsovací diety, sacharidové vlny na Vás jistě vypadnou hned. Nebo taky
  možná proto, že jedna paní povídala, že druhé paní to strašně pomohlo
  Před samotnou úvahou dovolte ještě malou vsuvku s vysvětlením pro nezasvěcené, co to sacharidové vlny jsou.
  Rýsovací dieta pomocí sacharidových vln je logické vyústění našich znalostí o fungování lidského těla. Jestliže vím, že rychlost metabolismu lze ovlivnit, proč s tím trochu nelaškovat že Když zrychlíte metabolismus, že spaluje jak dostihový kůň, co se stane, když pak najednou příjem potravy klesne? Logicky by se dalo říci, že bude spalovat tuky. Ono to tak dokonce je i ve skutečnosti. Ovšem jako u všeho, je tady jedno obrovské ALE. Dieta pomocí sacharidových vln není výmyslem matek po porodu, které chtějí shodit nějaké to nabrané desetikilo (prosím bez urážky a bez vztahování ) Je to dieta profesionálních kulturistů, kulturistek a fitnesáku. Je to jedna z nejtvrdších diet, snad hned po CKD dietě (o tom zase třeba příště). Sacharidové vlny využívají profíci před soutěží, aby se zbavili posledních zbytků podkožního tuku. A zde je první ALE. Je velký rozdíl, mezi podkožním tukem a viscerálním tukem. Nás všechny tady bude trápit spíše ten druhý Kdo nevím jaký v nich je rozdíl, strejda Google poradí Takže teď už je jasné, že sacharidové vlny jsou pro skutečné profíky a koketovat s nimi a v kondičním cvičení je za 1. nebezpečné, za 2. otravné a za 3. zbytečné! Pokud stále ještě někdo netuší co sacharidové vlny jsou tak trochu vysvětlím. Dieta sacharidových vlna spočívá v cyklování příjmu sacharidů na obvykle týdenní bázi. Od toho pojem vlna. Tato vlna může být kratší či delší, ale obvykle se jedná o týden. Velikost vlny pak vychází z tělesné hmotnosti, zkušeností atd. Obvyklé doporučené množství pro 80kg muže je na pondělní den pouhých 50g sacharidů! U Hardcore verze je to nula. Umíte si představit sacharidovou nulu? Těžko! To není o vynechání příloh a neslazení si kafe. To je o tom jíst pouze a jen maso (a pár dalších věcí) Ve všem ostatním sacharidy jsou. Jsou v jogurtu, jsou v tvarohu, jsou ve vejcích, jsou všude. Chcete si dát k snídani 3 míchaná vejce? Smůla, obsahují celý 1g sacharidů. Chcete se napít mléka. Smůla, obsahuje cukr. A takto je to skoro se vším. Takže zbývá ono maso. Pokud nejdete do Hardcore verze a zvolíte variantu na pondělí 50g, není to o moc lepší. Za den můžete cca 5 plátků Racio chlebíčků. Nic víc. A opět nutno počítat, že sacharidy jsou všude. Zkoušeli jste někdy cvičit a tvrdě posilovat a nesmět sacharidy? Nezkoušejte. Motá se Vám hlava, nemáte sílu, nemáte chuť a cukrárna se zdá vaším největším přítelem. 50% lidí při této dietě odpadne v prvních 3 dnech. Ono totiž ani úterý (100g) a středa (150g) není žádná výhra. Ale neděle. Neděle je pravý opak. Cpete se od rána do večera a musíte do sebe dostat třeba 500g sacharidů. To je už slušná porce. Pro představu musíte za den sníst 4 plné pytlíky rýže. On je ten pytlík malý, dokud se neuvaří Tím jsme se dostali k tomu, jak tato dieta funguje. Postupným zvyšováním příjmu sacharidů, kteří jak všichni už víte, jsou pro tělo zdrojem energie, se postupně zrychluje metabolismus a v neděli hučí na plné obrátky. Když pak v pondělí příjem utnete, tělu chvíli trvá než to zaregistruje. Cca do středy spaluje o sto šest. Až sem to nezní tak hrozně ne? Dokonce sacharidové vlny jsou jediná dieta, která na 100% funguje na každého a bez výjimky. Ale..ale stojí za to? Teď se na to pojďme podívat z té druhé stránky. Pokud tělu vezmete zdroj energie, začne koukat kde jí brát. Tělo se nerado zbavuje tuků, protože tuky jsou poslední zásobárnou energie, není třeba je prokrvovat a v zimě dokonce hřejí Za to svalstvo (aktivní hmota). To je pro tělo otravné. Tělo je nechce. Musí je prokrvovat, mají vysokou spotřebu energie a jsou těžké. Navíc každých 150 dní je obmění na základě výměny proteinů, ze kterých se tělo skládá. Zatímco tuk je pořád jeden a ten stejný tuk. Takže se tělo primárně zaměří na požírání svalové hmoty. Možná to nevíte, ale tělo umí poměrně složitým procesem přeměnit bílkoviny na sacharidy. Ovšem velmi ale velmi neefektivně. Pokud to však takto tělo provede, nebudou ty bílkoviny pak tělu chybět na obnovu orgánů a svalů? Budou! Proto když si čtete návod na sacharidové vlny, je tam razantní zvýšení bílkovin. Musíte se jimi cpát od rána do večera, až Vám bude špatně. Pořád se Vám to zdá jako dobrá dieta? Teorie je pěkná, ale praxe je jiná. Lidé sacharidové vlny vychvalují zejména proto, že si do těla nevidí a ani to moc neřeší. Stoupnou si na váhu a ejhle, ukazuje méně. Hurá! Ale kdo to se zdravím a postavou myslí vážně, chce lepší a trvalý efekt. Když totiž ztratíte sacharidy z těla, ztratíte i vodu, kterou na sebe sacharidy vážou. Takže první kila co šla dolů bývají voda. Ta se samozřejmě po skončení velmi brzy vrátí. Dalším problémem je, že ať chcete nebo ne, ztratíte svaly. Říkejte si kdo chcete co chcete, ale kolik z Vás bylo před vlnami a po nich na lékařském vyšetření? Samozřejmě profesionální kulturisti si nemůžou dovolit ztratit ani kilo svalů, ale i tak vlny používají. Je to dáno jejich stravou. Není neobvyklé, že profi kulturista sní denně 30 vaječných bílku a kilo masa k tomu. Dámy a pánové, kdo z Vás to má? Dále užívají obří porce BCAA, Glutaminu a dalších doplňků. A to mluvím jen o těch legálních. Jen tak mimochodem, víte co jsou to ty omílané steroidy? Já osobně jsem kamarádovy píchal injekce s léky na angínu a další léky určená zvířatům!
  Takže když to sumarizuji, u sacharidových vln, musíte zvýšit příjem bílkovin třeba na 3-4g na 1kg tělesné hmotnosti. Ani tak však nebudete mít jistotu, že to Vaše svaly ustojí! Pokud by však riziko bylo jen ve ztrátě svalů, bylo by to fajn. Když pominu možnost, že sebou někde seknete, pak je tu taky velké odvodnění, ztráta minerálů a vitamínů a zpomalení tělesných procesů, při kterých se v těle využívají sacharidy. Stojí Vám to za to? Jdete za měsíc na soutěž? Já myslím, že ne! Tak proč my, začátečníci, chceme koketovat s tak drastickou dietou? Představte si člověka, co se rozhodne být skokan na lyžích. Koupí lyže, boty a jde k můstkům. Myslíte si, že hned vleze na mamuta a vrhne se dolů? Já myslím že ne. Myslím, že začne na menších můstcích a možná až bude profík, zkusí mamuta. A to je i naše cesta. Začněte zdravou, pestrou a rozumně volenou stravou. Spočítejte si Váš bazální metabolismus, přidejte běžné denní aktivity a zjistěte tak svůj denní výdej. Pak tedy víte, jaký mít příjem, aby byl mírně deficitní. Bez kalorických tabulek a počítání to však nepůjde Ale nebojte, ono se to poddá. Časem se to naučíte i bez toho. Pak se také musíte hýbat. Výmluvy ani sezení u FB kalorie nespaluje Ze začátku je jedno jak, jen se prostě hýbejte! Časem se to naučíte, či Vás to někdo naučí Všem Vám tu věřím, proto Vám to píši. Neopakujte mé chyby. Ztratil jsem 1,5kg svalů za 4 týdny vlnění. 1,5kg svalů jako ektomorfní typ buduji klidně půl roku.

 53. perfektne vysvetlene, diky
  ale ja by som na na SV ani nikdy nedala, ja zostanem pekne pri zemi a vyvazenej strave;
  Miro, to bolo dobre s tou muchotravkou:)))

 54. V tomto článku ide hlavne o to, že pod kulturistikou sa rozumie naberanie svalov v malom časovom rozmedzí. Kulturisti sa na nejakú konkretnu suťaž pripravuju asi tak polrok. za ten polrok posúvajú hranice velmi vysoko. Navyšuju pomer bielkovin nad normy pre telo, čo znamená aj 4 gramy na kg hmotnosti. Sacharidy navyšujú tiež a o tukoch ani nevravím. (Viem o čom píšem, dvaja známi už nemajú žlčnik.) Chcú rýchle výsledky za polroka… Autor chcel naznačiť, že nič by sa nemalo diať rýchlo a že toto nie je článok pre zapálených kulturistov začiatočnikov, ale pre bežnych ľudi,ktori sa do toho kvôli obrovskej “reklame” na internete chcu pustiť. Človek ktory pracuje a nestiha cvičiť a ešte k tomu ma viac rokov, žiadnu prichystanu svalovu hmotu, by nemal takto začinať. A ti čo nepochopia myšlienku článku a nezamyslia sa nad niekoho nazorom, hneď horlivo napišu kritiku, lebo sa nezamysleli nad ničím čo bolo napisane. Treba vnimať zo všetkeho aj klady a vziať si z toho to najlepšie maximalne autora članku poopraviť a nie sa tu spustiť že nič nevie. Ak by nič o strave nevedel, tak by bol niekde totalne inde a aj ľudia, ktori ho nasledujú. Toť vše. Ak by sa do mňa niekto chcel pustiť. Na tento web nechodievam často, ale keď sem už pridem najdem tu to, čo potrebujem a diskutujem o tom so študentami výživy. Schudla som 25 kg a určite to nebolo sacharidovými vlnami. Váhu si držím tri roky a aktívne sa venujem kickboxu. Zhrnutie. Kulturistika nie je zlý šport, ak sa jej človek venuje dlohodobo a bez podvodov. Správny kulturista dodržiava racionalnu stravu a nabera svaly pomaly.

 55. Pre vsetkych ludi co sa o to skutocne zaujimaju a chcu vediet vediet ako to funguje tak tu je jednoduchy a navod od odbornika : Martin Mester IFBB Men´s Physique Winner
  youtube.com/watch?v=Xj6gWMhr0Ng

  Nechcem sa Vas nijako dotknut Pan Vesely ale je to dost hlupe len preto aby ste si nahrabali citatelov tu pisat take nezmysli, neurazte sa ale ked sa pozriem na vasu fotku tak pochybujem ze ste niekedy vobec videli cinky a chcete tu pritom kritizovat kulturistiku je to dost komicke z vasej strany.
  S tym ze nieco zverejnute na internete a clovek o tom nieco hlada vyskoci mu vasa stranka tak by ste si nemali dovolovat sa vyjadrovat k takym veciam keby sto to mali ako nejaky maly komentar na stranke ,,kdesi za horami,, tak budiz ale takto istotne nie.

 56. Juraj toto je stránka o chudnutí a nie o kulturistike. Ak niekto žije sedavým životom a je obézny, jeho telo na sacharidové vlny zareaguje inak, ako keď si ich nasadí človek, ktorý je športovec = čiže zo zdravých najzdravší a roky trénovaný.

 57. Pan Vesely je genius na vyzivu a kulturistiku to je fakt vidiet uz na pohlad on nevypada zdravo.Pri clanku o kulturistike a sacharidovych vlnach da fotku colemana ale este nepocul co je naturalna kulturistika a nevidel cloveka ktory vlny pouziva popri beznom zivote 1x do roka dajme tomu mesiac kde mu to len moze pomoct.

 58. Zdravím,

  Za článok som vďačný…
  …mnohým sa to tu nepáči – ale očividne im len zopár viet v článku rozhádzalo emócie a už sa nevedeli k celej veci postaviť racionálne – s rozumom a reálnym pochopením…
  Pre mňa sú sacharidové vlny novinka a preto o nich naháňam informácie z každého rohu aj názorového brehu. Len tak si o nich môžem urobiť ako amatér reálny a pravdivý obraz! Takže ešte raz ďakujem Miro.

  Spomínaní hejteri (Tomáš, Daniela či kto to všetko bol…) fakt prevažne vlastne potvrdzovali slová autora článku – aj keby tomu, že tak urobili ani za mak sami vlastne neverili XD
  Emócie sú pre zvieratká, racio pre človeka. Ich symbióza pre vyrovnanú dospelú ľudskú osobnosť =) ;o)

 59. Súhlasím z Lucy!Možno že tu poniektorý už prekročili tu zdravú mieru !Miro Veselý nepotrebuje byť ani lekár a ani odborník na výživu.Sám chodím cvičiť už 4.rok a cítim sa super.Aj Miro Veselý už ma svoje za sebou to čomu sa hovorý skúsenosti v tom čo vie robiť.Páčia sa mi aj niektoré myšlienky Roba ale myslím že autor je tu Veselý .Tak sa hneď nenafukuje a troška tolerancie -:)Čaute

 60. Vyslovene nesúhlasím s tým že kulturistika je nezdravý šport. Je to možno najlepší šport na chudnutie. Spomínate tu kulturistov ktorý berú anabolicke steroidy. Dvíhanie činiek spevnuje kosti. Budovanie sily spomaľuje starnutie.

 61. Marek rozdeľme to. Silový šport podporuje pevnosť kostí a je veľmi vhodný a zdravý na mnoho vecí. Samotné chudnutie však podporuje skôr menej a nepriamo. Navyše ľudia čo sú tuční zvyčajne nemajú v poriadku držanie tela a často majú probémy s chrbticou. Preto odporúčam radšej chôdzu ako aeróbnu aktivitu a rehabilitáciu ako prevenciu a riešenie zlého držania tela. POTOM môžu pridať aj silový tréning.

  Kulturistika je niečo iné, tam ide o formovanie svalov na gigantický rozmer a to nepovažujem za zdravé – aspoň nie v tom zmysle ako to vidíme v praxi. Viem, exituje naturálna kulturistika, ale to už by sme sa hrali so slovíčkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Ako schudnúť 40 kíl za 2 mesiace?

Lekári sa celkom jednoznačne zhodujú v tom, že rýchle chudnutie je nielen nezdravé, ale zvyčajne ani dlho nevydrží z viacerých dôvodov. Na tú tému sa

Igor Bukovský: Bežec a lyžica

Dnes tip na knihu pre tých, ktorí sa zaujímate o beh a zdravú stravu. Možno vám príde vhod komplexný pohľad, ako sa stravovať pri vytrvalostnom

Koľko a ako rýchlo schudnúť?

Ak máte len malú nedváhu, tak nechudnite vôbec. Neskúmajte návody ako rýchlo schudnúť, pretože to je najistejšia cesta “do záhuby” zvanej jojoefekt a spomalený metabolimus.

Bulgur

Bulgur je predvarená nalámaná pšenica. Využijete ho predovšetkým ako klasickú prílohu k jedlám, ale výborný je aj v šalátoch. U nás je táto potravina o niečo menej známa, ale

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži. V prírode to bývajú väčšinou samci, ktorí sa snažia upútať

Ako schudnúť bez cvičenia a diéty

V tomto článku je presný postup, ako sa dá schudnúť bez cvičenia a diéty. Žiaľ, nejde to ale bez námahy a obmedzení v strave. Budem celkom dôsledný a dotiahnem to

Keď vás chcú zabiť tí najbližší…

Keď sa pustíte do zdravého životného štýlu, narazíte na odpor. Nebude to len vaše pohodlie, ktoré bude proti vám. Aj vaši najbližší vás začnú nabádať, aby

Prejavy dehydratácie

Pitný režim. Má svojich priaznivcov, aj nepriateľov. Dnes sa pozrime, čo sa stane, ak pijete menej, než je vhodné a potrebné. O pitnom režime som

Prečo sa oplatí nejesť sladkosti

Je to predovšetkým repný cukor, ktorý sa môže podpísať pod nejedno zo svojich umeleckých diel – spomeňme aspoň najznámejšie: obroitánske bruchá. Komu by nechutili sladkosti a

Obdobie menopauzy a chudnutie

Návaly tepla, búšenie srdca, náladovosť – to je len pár príznakov prichádzajúcej menopauzy. Jedným z nich môže byť aj postupne sa zvyšujúca telesná hmotnosť. Pozrime

Cheat day – podvádzací deň

Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať,

Zeleninové šaláty na chudnutie

Šalát je typická rastlina, ktorú máme akosi automaticky spojenú s chudnutím. Právom. Samotný šalát je potravina, ktorej môžete zjesť do prasknutia a nepriberiete. Viac energie spálite na

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.