chudnutie-ako

Koľko energie sa spáli pohybom?

Výdaj energie pri rôznych činnostiach je vždy len hrubý odhad. Preto je lepšie nespoliehať sa naň. Je fajn, ak máte predstavu o tom, koľko energie miniete cestou do cukrárne po krémeš a späť. Obávam sa však, že ak by ste chceli „minúť“ jeden krémeš, chcelo by to poklus pár kilometrov. A tým všetka nádej sklapne.

Výdaj energie nás zaujíma celkom logicky. Ak totiž chceme chudnúť, potrebujeme minúť o niečo viac energie, než prijmeme.

Platí, že ak dodržíte „čísla“ budete chudnúť. Môžete jesť málo a hýbať sa málo. Môžete jesť veľa a hýbať sa veľa. Výsledok môže byť v obidvoch situáciách rovnaký = chudnutie.

Predstavme si, že priemerný trocha tučnejší muž prevažne sedavého zamestnania môže zjesť okolo 10 000 kJ a pri tomto príjme by nemal veľmi priberať. Čo môže spraviť, aby schudol?

 1. Môže znížiť stravu na nezmyselných 6 000 kJ za deň. S touto jedinou zmenou pôjde dole zhruba 4 kilá za mesiac. Nie je to zdravé, doplatí na to na rôzne spôsoby, ale je to jedna z možností. Sám som tak chudol, tak viem že to funguje a aj to, aké to má nevýhody. O nich som písal na inom mieste.
 2. Môže stravu znížiť na 8 000 kJ za deň. To už je rozumnejšie. K tomu môže 2000 kJ minúť pohybom. Výsledkom nech sú znova mínus 4 kilá. Oveľa rozumnejší spôsob.
 3. Technicky by sa dalo spraviť aj to, že by jedol svojich 10 000 kJ za deň a vycvičil by 4000 kJ. Tu však narazíme na problém – minúť 4000 kJ pohybom je pomerne náročné. Po takom športe potrebujete regeneráciu a to zamestnaný človek často nemôže spraviť. Potom je tak náročné cvičenie skôr rizikové.
 4. Mohli by fungovať aj iné varianty. Napríklad zjesť 12 tisíc kJ, čiže o 2 tisíc viac a potom si dať 2 hodiny behu a minúť nejakých 6000 kJ. Chudnutie by sa dostavilo, ale stále platí onen problém s regeneráciou.

Obézny človek všetko čo môže, robí často veľmi úsporne. Ak má niečo preniesť zo stola na stôl, radšej sa presunie na kolieskovej stoličke, než aby vstal. Pri športe to platí presne naopak – skúsený športovec vydá minimum energie na to, čo by obézneho úplne umorilo.

Preto pri výpočtoch vždy chceme dosiahnuť chudnutie za použitia radšej miernych opatrení. Radšej 2 kilá za mesiac ako 4. Radšej menej zákazov a príkazov ako tvrdšie a prísnejšie. Mierne podmienky väčšina tučných znáša lepšie = je väčšia nádej, že s tým vydržia až do konca.

Keby sme pokračovali v našom príklade s tučným mužom, pozrite sa ako sa zmenia pravidlá hry, ak si ako cieľ dáme schudnúť „len“ dva kilá za mesiac.

 1. Stravu môžeme nastaviť na normál. 10 tisíc kJ za deň a k tomu mínus 2 tisíc kJ športom. Hodina rýchlej chôdze a máte to vyriešené.
 2. Alebo škrtnite trocha stravy a dajte miernejšiu chôdzu. 9000 kJ strava a tisícku škrtnite vďaka pohybu. Ste na rovnakých číslach a aj na rovnakom výsledku.
 3. Alebo pridajte stravu na 11 tisíc kJ za deň a šport pritvrďte na dve hodiny dýchlej chôdze.

Vidíte, že schéma je rovnaká. Len tým, že sme znížili rýchlosť chudnutia, stačí ak prijmete denne zhruba o mínus 2000 kJ energie menej. Alebo o toľko navýšite výdaj.

Koľko energie miniete pri rôznych činnostiach?

Čísla uvedené v príkladoch len orientačné. Iné množstvo energie minie pri chôdzi 130 kilový človek a iné 45 kilová osôbka.

 • Pri počítači, sediac, či ležiac pri televízore neminiete za hodinu viac, ako 400 kJ.
 • Bežná činorodá práca v domácnosti, ako napríklad upratovanie, varenie, žehlenie, prechádzka miernym tempom spália asi 800 až 1200 kJ za hodinu.
 • Okolo 1500 kJ za hodinu miniete pri práci, ktorá sa už dá cítiť, ako mierne fyzicky namáhavá. Ostrejšia prechádzka, ľahšie práce na záhrade, upratovanie, ľahké bicyklovanie, alebo ľahšie aeróbne cvičenie.
 • Cez 2000 kJ za hodinu sa spáli pri náročnej, manuálnej práci (napríklad odhŕňanie snehu, alebo kopanie) a pri ľahších športoch, ako rýchla chôdza, bicyklovanie, tenis, chôdza do mierneho kopca, posilňovanie s činkami.
 • Okolo 3000 kJ za hodinu spálite pri veľkom úsilí, spravidla pri športe, ako beh, tvrdší jogging,
 • Ku páleniu 4000 kJ za hodinu sa dostanete až pri plnom nasadení, napríklad pri behu, závodnom bicyklovaní.
 • Najextrémnejšie vytrvalostné výkony sa dostávajú až ku spotrebe 6000 kJ, pri výkonoch typu beh do kopca.

Myslím, že na tieto čísla sa dá dívať podobne, ako na pohár, v ktorom je polovica obsahu vody. Niekto bude smutný, že má len pol pohára, niekto iný spokojný, že má ešte plnú polovicu…

Schudnúť jedno kilo tuku sa dá, ak sa zbavíte približne 28 000 kJ energie. (Radšej počítajte 30 000.)

Buď túto energiu nesmiete prijať stravou, alebo ju musíte minúť pohybom (a, samozrejme, nedoplniť športom minutú energiu stravou!). Organizmus proste musí byť v deficite, v nedostatku energie, inak sa nedá chudnúť.

 • To znamená, že ak v strave uberiete denne 1000 kJ denne, mali by ste za mesiac schudnúť o jedno kilo.
 • Alebo bez zmeny stravovacích návykov zaraďte hodinu bežnej činorodej práce navyše a výsledok bude mínus jedno kilo. (Samozrejme, nesmiete sa za túto hodinu pohybu navyše odmeniť čokoládovou tyčinkou, to by nefungovalo…)

To je teória, v praxi s tým nevystačíte.

Áno, obmedziť 1000 kJ stravou nie je taký problém – veď je to len jedna doboška, poviete si. Ale obmedzenie stravy by fungovalo v prípade, že jedávate presne optimálne množstvo jedla – a to obézny človek nerobí. Obézny jedáva neraz aj dvojnásobok toho, koľko by mu stačilo. Teda mnoho tisíc kJ navyše. Pri takej bilancii, samozrejme, priškrtenie o 1000 kJ nemôže mať žiaden pozorovateľný vplyv na hmotnosť.

Pri pohybe to býva podobné – veľa obéznych ku danému výživovému štýlu (čítaj = obžieraniu sa) skúsi pridať 3 hodiny športu 3× do týždňa. S dobrým pocitom vrcholového športovca si potom denne doprajú veľkú porciu dobrôt navyše. Je jasné, že toľko energie nemôžu „vycvičiť“. Potom ich nájdeme niekde v cukrárni, ako pri krémeši kritizujú, že priberajú zo vzduchu a ani cvičenie im nepomáha…

Ak chcete športovať, môžete teda počítať s tým, že pri cvičení nejakú energiu naozaj spálite, no ak máte chudnúť, nesmiete prikladať žiadne palivo navyše!

Minule som sedel so známym v reštaurácii. Živí sa podobne, ako ja – zadkom. Sedí v aute, alebo pri počítači. A veru, už aj slaninku si nosí pod opašťokom. Tak som mu povedal, že jeho jedlo (vyprážaný syr, dvojité hranolky, majonéza, 2× sladká kokakola) je nielen facka vlastnému zdraviu, ale aj spoľahlivý spôsob, ako pumpovať obezitu. Povedal na to, že on ako manažér nemá čas špekulovať, často musí jedávať v reštikách, nedá sa teda nič robiť. Ale raz za týždeň vraj chodí hrávať tenis na hodinu. To mu celkom stačí. Žiaľ, tenis spáli okolo 3000 kJ za hodinu. Jeho obed v reštaurácii však „váži“ asi 5500 kJ. (Väčšina energie je z nasýteného tuku.) Tak sa chudnúť naozaj nedá. Tenis je len sebaklam, výhovorka, aby mohol papať. Ak svoje návyky nezmení, o pár rokov bude mať vážne problémy.

Ak teda chcete do svojho programu zahrnúť pohyb, je to veľmi dobrý nápad, no v prípade že chcete schudnúť tento pohyb nekompenzujte jedlom navyše. Pravidelné cvičenie vám zrýchli metabolizmus, časom vám „umožní“ chudnúť a pritom mierne zvyšovať príjem energie.

Myslite aj na to, že pri cvičení vám bude rásť svalstvo, takže úbytok celkovej hmotnosti nebude tak rýchly, tohto javu sa nebojte. Opasok vám bude stále väčší a váha bude klesať len pomaly – to je normálne. To je asi ideálny spôsob, ako chudnúť!

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

149 Odpovedí

 1. ahoj,počula som,že aj pri sexe sa spáli weľa energie…koľko to presne je?prosím odpíš,ak sa dá…ďakujem

 2. Saška: to záleží na toľkých faktorooch, že sa to nedá ani odhadnúť. môj odhad znie: zanedbateľné množstvo. ak treba páliť energiu, určite jednoduchšie je behať do schodov, trebárs.

 3. ahoj mna by zaujimalo kolko clovek spali KJ denne v ucebnici biologie stoji ze priemerna zena spali okolo 5000KJ denne. snazim sa schudnut z 60kg na 55 a menj vlastne sa vratit na svoju povodnu vahu, snazim sa jest ovela menej cca 2000-3000KJ denne myslite ze to ma zmysel poradte mi prosim ako mam spravne zacat chudnut bez jojo efektu dakujem.

 4. darinka: na to sú mnohé vzzorce a je to dosť individuálne. 3000 kJ je strašne málo. nepočítaš to v kcal? :-) mrkni si časté otázky

 5. nie vsetko pocitam v KJ je to pre mna lahsie coze to znamena ked budem denne prijimat 3000kj schudnem, len skoda ze uz dva tyzdne papam cca 2000-3000KJ denne pijem 3lite vody alebo zeleneho caju cvicim a stale nic

 6. darinka: pochybujem, že by si pri takom príjme nechudla. zrejme robíš niekde chybu pri výpočtoch, alebo v odhade a v skutočnosti zješ viac.

 7. Co mam robit ak som sa rozhodla po 17.00 hodine nejest a ked som potom hladna dam si ovocie,ale stale nic.A navyse mam internatnu stravu…

 8. miska: čítaj, vzdelaj sa. nejesť po 17:00 je síce veľmi rozšírená praktika, ale nič to nemení na tom, že to je zlý nápad.

 9. ja som teraz uplne zmatena neviem kde moze byt proble kaloricke hodnoty pouzvam z knizky na chudnutie a este k tomu 10percent navyse podla mna je problem v tom kolko clovak spali denne KJ. som z toho zufala

 10. darinka: rozdiel medzi cvičením a necvičením je z hľadiska „pálenia“ pomerne malý

 11. Asi pred dvoma týždňami som si v zdravotnej poisťovni zobrala nejaký propagačný materiál, rôzne letáčiky tam majú na stoliku a môže si ich zobrať hocikto. Je tam na A4 prehľad spotreby energie pri pohybových aktivitách trvajúcich 20 minút v kcal. Je tam zaradených 60 činností a spotreba energie je vyčíslená aj podľa telesnej hmotnosti. Zdá sa mi, že je to celkom zaujimavá pomôcka. Daniela

 12. ahojj mirko…prosim ta porad mi ako schudnut…kolko KJ by som mala prijat pri vyske 160cm a vahe 52kg???…aby som schudla z tuku…..

 13. Miro: Ja len vseobecne, citam tento web (aj ja mam nieco nadvahy), a zistujem, ze sice je to urcene pre muzov, citaju to vsak hlavne zeny (chcu mat pekne „zadocky“). Co tak to vyuzit a namiesto sedenia pred pocitacom zalozit realnu (nie virtualnu) poradnu + fitness + zdravu restiku + liecenie sexom? To by bola hotova zlata bana – uspech zaruceny o chvilu by si sa mohol fotit so zlatymi prstenmi a retazami hrubymi ako prst. :-))

 14. Mick McKey: Výborný nápad. Založ to a ja ti tu za dobrú cenu pustím reklamu.

 15. ahoj prosim mohol by si mi pomost miro mam 70 kg vyska 153 cm a 11 rokov kolko kj mam spalit za cely den a kolko alebo do kolko by som mala ziest myslim kj ?? prosim porad mii

  DAKUJEM

 16. sledujem tuto stranku a neviem ci je este aktualna, ale predsa…mam 19r, 170cm, 66kg a velke boky…strasne, chudnem uz mesiac nejake kilecka isli dole, no ale z bokov sa ani nehlo. jem zdravo, pijem vela vody, beham kazdy vecer asi tak 4-5x do tyzdna. poradte, ako dalej chudnut..

 17. Pre Mixalku:
  musis vydrzat… ja som na tom podobne… tiez jem zdravo… len niekedy vela, takze okrem osobnej vahy budem kupovat aj tu na potraviny… lebo hladne oko ma iny odhad ako vaha.

 18. Vie mi niekto poradiť ?
  Pri cvičení na stacio bicykli ( výkon cca 100 Watt, 15 min) mi displej ukáže, že som spotreboval 120 cal. Čo je podľa mňa blbosť. Výrobca tvrdí, že to tak skutočne je. Vie mi to niekto ozrejmiť ?
  Ďakujem

 19. Je to celkom pravdepodobné číslo. Čo je na tom blbosť? Bežná jazda na bicykli, pomaly a nie do kopca môže za hodinu spáliť tak 2000 kJ.

 20. ahoj chcel by som schudnúť do leta paru kíl. Pravidelne športujem a priberám, viem že je to mojom stravovaní, ale len pred nedávnom som prestal fajčiť a stále niečo do seba tlačím. neviem ako mam obmedziť jedlo mohli by ste mi poradiť???

 21. ahoj ja by som sa chcela opytat ci pri chudnuti treba uplne vynechat cukor, napr. ked si chcem dat „len“ 1 cukrik alebo 1 kocku cokolady, ci je to v pohode, alebo by som si mala sladkosti UPLNE zakazat..?diky

 22. Tinusha je to klasická prvá otázka ľudí, čo chcú schudnúť. „Chcem schudnúť, môžem robiť výnimky?“

  Rozhodni sa čo chceš. Výsledky, alebo ústup.

 23. Ahoj, ja som pred par tyzdnami zacala behat asi kazdy alebo kazdy druhy den..zacala som tak ze len 10 min-ale vkuse, bo viac som nezvladla..svalovica presla, a uz mi nie su take tesne rifle, ale vraj na to aby sa zacal spalovat aj tuk treba aspon 20 min pohybu..ja vzdy ked dobeham spravim tak 50 brusakov a drepov ale pochybujem ze by to bolo tak do tych 20 minut..mam 170cm a 60kg, nie som moc tucna ale chcela by som schudnut na zadku a stehnach hlavne, mohol by si mi poradit ci mam nieco zmenit na tom ako cvicim alebo stravu?(ranajkujem doma, desiatujem v skole a potom mam taky obed-no normalny skratka polievka a hl. jedlo, a potom doma uz len nejaky chleba s niecim, alebo zeleninu..)

 24. vsetci mate problem ako schudnut… ja mam zas problem pribrat… a verte ze je to tazsie…

 25. dobry den,viete mi prosim vas poradit kolko energie,resp, KJ mam za den prijat? cez den 2 krat kojim a aj v noci…dakujem

 26. Ahoj mozes mi poradit tyzdna minimalne 3 krát som na stacionarnom bycikly hodinu a vecsinu spálim 800 kalorii medzitym cvicim brusaky a raz do tyzdna zumbu neprejedavam sa snazim sa dodrzat 6980 kj denne robím to už od oktobra minuleho roku,schudla som s 81 ky na 76 kg ale hoci co robim mesiac my vaha stoji alebo o kilo je niekedy viac co este mam robit?

 27. MIlena najlepšie je prestať sa snažiť jesť 6980 kJ a začať si to kontrolovať a teda jesť 7000 kJ denne. To zvyčajne pomôže. Človek si zvyčajne časom trocha pridáva ani nevie ako.

 28. Ahoj…. Mám 20 rokov a 177 cm. Pred dvoma týždňami som mala 95 kg. Schudla som za tieto dva týždne až na 89 kg. Necvičím. Jediné čo som urobila preto, aby som zhodila je, že som prestala piť sladké vody (cola, sprite a podobne). V strave som sa veľmi neobmedzila. Iba som prestala jesť dobroty (čipsy, keksy, cukríky). Na veľkú chodím 5-7 krát denne. Je normálne, že som tak veľa kíl schudla počas takej krátkej doby?

 29. Terézia naslepo ti nikto neporadí. Príliš málo informácií. Najlepšie skočiť k lekárovi sa poradiť. 5 až 7 krát ísť ne veľkú nie je celkom bežné.

 30. ja mám preštudované o chudnutí všetko, mám 40 rokov, chronický problém s obezitou. Mám teoretické a praktické skusenosti s chudnutím Mojim najväčším problémom je v práci nedostatok času na jedlo. Pracujem ako sestra na centrálnom príjme a niekedy počas 12- hodinovej smeny nemám čas ani na obed a prvýkrát jem až prídem domov. Aj keď je 3 minútová neplatené prestávka , tak je to katastrofa.je top začarovaný kruh a asi je na mieste fakt nejaký lekár zaoberajúci sa obezitou.

 31. Anna určite netreba lekára zaoberajúceho sa obezitou. Vieš celkom presne pomenovať problém. Kým nebudeš pravidelne jesť, budeš tučná. Začni to riešiť z tohto bodu. Ak môžeš v práci ísť cikať (čo dúfam) tak tam sa už niečo zobnúť dá. A ak ťa nútia byť 8 hodín bez jedla tak by som sa pozrel na zákonník práce spolu s niekým, kto vás zastupuje pred zamestnávateľom. Aj v prípade nepretržitej prevádzky musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancom prestávku na jedlo a odpočinok. Nárok je 30 minút neplatených, takže treba požiadať o 3 prestávky 10 minútové a v tom čase sa najesť. Hlavne lekári by mohli pochopiť, že to je potrebné.

 32. Dobry den,
  Ak som spravne pochopil: aby som schudol potrebujem cvicenim spalit viac kJ ako som prijal cez potravu.
  Ale co mam robit ak si chcem udrzat vahu a spalovat len tuky?
  Dakujem za odpoved.

 33. Jano

  Jednoducho cvičiť. Ak chceš mať stále rovnakú váhu, ale menej tukov, tak cvičiť. Tým pádom ti svaly nahradia tuk a môžeš mať svoju ideálnu váhu.

 34. … a k tomu vyššie. Ak by si náhodou začal moc chudnúť tak začni viac jesť. Kulturisti jedia ďaleko viac ako človek čo chudne :)

 35. Branislav kulturistov sem radšej nemiešajme, nie je to zdravý životný štýl, čo predvádzajú a hlavne sú celkom netypickí. 140 kilový kulturista má inak fungujúce telo ako 140 kilové tučko. A kulturista sa zvyčajne nestravuje ako tučko, ale niečo o jedení vie.

 36. Ok. Išlo mi len o to, aby som to čo najlepšie vysvetlil a pritom jednoducho a krátko.

 37. Dobrý deň,
  mám jednu technickú otázku. Všade čítam že spaľovanie tukov začína po cca 30 minútach aeróbneho cvičenia. Začala som robiť jogging – 5x do týždňa štýlom striedanie ľahký beh a rýchlochôdza asi 1:1 tzn. ak celý tréning trvá polhodinu, beh je „len“ 15 minút. Znamená to že vôbec nespaľujem a musím dať 60 min. aby čistý čas behu bol 30min?
  A keď už začnem spaľovať koľko min. mám po tých 30 min. pokračovať aby to malo efekt na postavu. Nejde mi o veľké chudnutie (BMI mám 21,9), stačí mi dať dole tak 6 kg.
  Mirko (alebo ktokoľvek veci znalý) prosím poraďte, som z toho jeleň :-)

 38. pistacia spaľovanie tuku je analógový proces, začína niekedy po desiatej minúte a po štyridsiatej už výkon beží prevažne za pomoci „pálenia tuku“. u každého je to trocha iné. takže tréning by mal mať okolo 40 minút až hodinu, ale v správnej záťaži.

 39. Ďakujem za rýchlu odpoveď, použijem v praxi :-)
  Btw: Perfektná stránka, presne ten typ motivácie a informácií aké človek naozaj potrebuje. Ďakujem ešte raz.

 40. Zdravim…….cez den sa prechadzam tak 3-4 hodiny dokopy ked kocikujem. Je to aj do kopca takze pohyb mam.problem je len v tom ze vecer vyjem chladnicky lebo som „pazrava“ .prosim co robit. Mam 20 rokov 150cm a 53 kg. Dakujem

 41. lulu veď sama píšeš že si pažravá. tak čo ti mám napísať? ovládni sa.

 42. Zdravím. Mám 77kg, výška 188cm… postavu mám vcelku normálnu až na moje brucho. Keď sa rozhodnem schudnúť schudnem všade okrem brucha, keď sa rozhodnem trochu pribrať nepriberiem nikde len na bruchu. Mám sedavé zamestnanie, ale aj tu si dokážem urobiť počas zmeny cca 5 sérií po 30 drepov, 5×15 klikov… také tie jednoduché cviky ktoré sa dajú robiť kdekoľvek… Po príchode z práce si cca 4x do týždňa zájdem na hodinovú prechádzku – pohyb proste mám… Jednoducho neviem čo s tým mojím „smiešnym“ bruchom. Nepomáha nič. Jem normálne – sladkosti, chipsy, pečené buchty a podobne som zo stravy vylúčil (… a v prípade tých buchiet je to sakra veľké sebazaprenie)… večer po 18-tej nejem… a furt nič resp. sa strácam na iných partiách tela… :( skúsil som aj proteinové nápoje, došlo k nárastu svalov na rukách, nohách atď ale zväčšilo sa aj brucho a to o dosť výrazne… proste neriešiteľný bludný kolotoč nech robím čokoľvek… ocenil by som radu od niekoho s podobným problémom ako ho riešil…???… radu že „pod skalpel“ nie, ďakujem… :)

 43. Tom skúste sa o tom poradiť s lekárom, či nejde o nejaké ochorenie ako diabetes, alebo štítna žľaza. ak nie, potom sa treba spojiť s nejakým trénerom, možno poradí. sú ľudia, ktorí nevedia nabrať svalovú hmotu. určite si kontrolujte stravu (vážiť jedlo, počítať zloženie) aspoň pár dní, možno nájdete chybu tam. najšastejšie je príčinou obezity zlá strava

 44. Ahoj Mirko. Jem zeleninu, ovocie do 12: 00, mliecne vyrobky aj tucne, a vela masa , orechy 12 ks a olivovy olej A kazdy den cvicim 1 hodinu kardio(orbitrecku) za necele 3 mesiace som isla z 105 kg na 84,3kg. Raz do tyzdna mam den jedneho zhresenia vtedy si dam zo zakazanych potravin ale len trocha. Nie je to velmi rychle chudnutie?

 45. Zuzana je to dosť rýchle, ak tam nie je drastická diéta, tak treba dúfať, že sa tá rýchlosť nevypomstí. Už pojmy ako zhrešenie signalizujú, že asi máš dosť tvrdý režim. Plánuj čo bude, keď sa čísla dostanú tam, kde ich chceš mať. vtedy totiž začne byť zaujímavé čo ďalej. aby sa to nevrátilo nazad aj s úrokami

 46. zdravim, kolko asi spalim kalorii ked robim od pol osmej do tretej pracu v lese, uhadzovanie haluz a tak

 47. peter to sa dá odhadnúť ak použijete niektorý športtester možno, ale ja si neviem takú prácu predstaviť pokiaľ ide o náročnosť záťaže. Skúste konzultovať skúseného trénera alebo porovnajte náročnosť s prácou v tabuľke v článku a zhruba to môže byť podobné.

 48. dobry den,chcem sa opytat ci je normalka ze denne beham 40 min. a za dva dni schudnem 1 kilo? lebo vsade sa pise ze chudnut by sa malo ovela pomalsie a ze takto sa da schudnut iba najkrutejsimi dietami, ale ja pritom ziadnu krutu dietu nemam. Jem normalne 5-krat za den v normalnych porciach. Chcela by som teda vediet ci sa to casom spomali a telo bude odo mna vyzadovat dlhsie behanie. A ci to potom nenaberiem naspet keby som si vahu chcela uz len udrzat, napr. ze by som behala kazdy druhy alebo treti den. Za odpoved dopredu dakujem

 49. Terka to bude vedieť povedať tréner, ak nejakého máte. V zásade keby to fungovalo takto, tak by sa bežný 70 kilový bežec vyparil za 140 dní. Takže jasné, že sa to spomalí. Dáte pár dní tvrdý tréning (pár týždňov ak ste mladá) a potom ochoriete. Raďte sa s trénerom a relaxujte.

 50. Ahoj, cvičím každý deň pol hoďku na elipticali + pol hoďku aerobne cvičeanie čiže dokopy hodinku denne .. Keď počítam ešte aj schody tak namiesto výťahu idem po schodoch (6.poschodie) každý deň asi tak 3 krát po nich prejdem … Myslíš že to stačí ?? Chudnem síce pomaly ale ide to. Chudnem v cm nie na kg akurát teraz išli dole 3kg ale prestala som jesť maso neviem či je to tým :D

 51. zacvičila som si zumbu podla videa a schudla som za 30min.jedno kilo.
  ale stále som tučná tak idem este cvicit čaute

 52. saba jasné. to si vydýchala a vypotila vodu. zumba je dosť tvrdé cvičenie a na chudnutie je to sporné. pri väčšej nadváhe riziko poranenia kĺbov. po tvrdšom cvičení riziko vlčieho hladu a následné jedenie somarín.

 53. Zdravim. Mam 18 rokov a asi 10 kil navyse, upravujem stravu a som velmi vdacna za tuto vynikajucu stranku. Mam otazku tykajucu sa mnozstva pohybu. Velmi som si oblubila behanie (behavala som uz predtym, celu jesen a zimu a jar s prestavkami), beh trva asi hodinu. Beh ma bavi a kludne by som behavala kazdy den, ale vzdy ma drzalo spat pravidlo ,,3 krat tyzdenne, inak sa neschudne“. Rozumiem tomu, ze svaly si musia oddychnut, pripadne ze sa ma striedat aktivita s anaerobnym cvicenim ako je posilovanie a podobne (ktore naopak fakt nemam rada). Mojim cielom je ale schudnut, takze ak to stoji to ze by som nemala behat kazdy den, tak to urobim, snazim sa len najst najefektivnejsi sposob. Je to pravda ze s behom denne dosiahnem horsie vysledky v chudnuti ako s behom 3-4 krat tyzdenne? Dakujem

 54. katarina tvrdeí tréning sa naozaj odporúča prekladať odpočinkom kvôli regenerácii, u mladého človeka to je asi menej naliehavé ako u staršieho a tu by bolo ideálne ak by ste sa radšej poradila s trénerom. Majú skúsenosti a vedia vám nastaviť vhodný tréning pre vás. Ak sa neporadíte s trénerom budete odkázaná na priemerné čísla, odhady a to sa nedá nazvať čo najefektívnejším postupom.

 55. poctivo čítam tento web..resp. postupne prechádzam kapitoly..no mám predsa doplnujúce otazočky :o) píses, že ak chceme schudnúť kilo za mesiac músím teda svoj jedálniček a pohyb upraviť tak aby som v podstate stratila 30000kj..hm teda ak chcem schudnúť 2 – 3kilá..tak ako mám postupovať (násobiť 2mi, 3mi)? Viem že telo ochudobnujem, ked by som jedla menej, a na viac ako pol hodku pohybu denne nemám čas..okrem toho vlastným sebapozorovaním pomocou „inteligentných honiniek“ čo merajú spálené calórie som prišla na to, že denne spálim tak 4800 – 7800kj a jem cca od 3000 – 5000kj a váha sa mi bud nemení alebo priberám…stačí že si dám do kávy cukor…a už mam pol kila hore..je možné že ak budem fakt mať o čo ja viem 2000kj väčší výdaj ako príjem a pritom neklesnem zo stravou pod 4000kj schudnem za mesiac aspoň tie dve kilá?

 56. Sirael telo nefunguje ako logaritmické pravítko. ak v strave uberieme hodne a ešte pridáme tvrdý tréning, tak sa spustia obranné mechanizmy pred smrťou hladom a vyčerpaním. telo zmení fungovanie svojho metabolizmu na núdzový režim a v tom stave môžeme priberať aj keď sme podvyživení. takže odpoveď znie áno, mierne ubratie stravy spôsobí chudnutie. no záleží aj na celkovej hmotnosti. ak máte 120 kíl tak chudnutie pobeží celkom fajn no ak máte takmer dokonalú postavu, tak tam to zvyčajne ide horšie. ak nemáte čas na viac ako pol hodinu športu denne tak si dajte radšej hodinu a pol športu 3 krát do týždňa.

 57. ahoj Mirko, studujem trosku tie kaloricke tabulky, mam uz ako taky prehlad.Mam 30 rokov, 178cm, a zial 75kg. CHcem schudnut. 5x denne chodim do fitka, 40minut cardio + posilka 50 minut. Kamen urazu je moje stravovanie. Kolko Kj mam denne prijat aby som chudla?? Je spravny pomer 100:100:20 (bielk:sach:tuky)??

 58. Zdravim Vas vsetkych odhodlani ludkovia a mate moj respekt, ze ste sa so sebou rozhodli daco urobit.
  Zaroven dakujem Mirovi, za tentuto ozaj skvelu stranku, prehladnu a velmi motivacnu.
  Prejdem k mojej story, ja som asi trosku iny pripad ako vacsina z vas, pretoze sportu sa, povedzme dost aktivne venujem uz
  dlho, turistika, beh, horsky bicykel. Mam rada sport a praktizujem ho tak 4 krat tyzdenne ako cas dovoli uz niekolko rokov.
  napriek tomu som este nedavno mala pri svojej vyske 160 cm vahu 71 kilogramov. Nechapala som ako, vsak sa hybem ovela viac ako vacsina v mojom okoli, asi som si nechcela priznat, ze po 5 hodinovej bikovacke po kopcoch,
  nie je asi najlepsi napad zjest o deviatej vecer 2 rezne a kybel zmrzliny…behom zhruba 3 rokov to na mne spravilo az 15 kilo navyse, poznamenavam, ze stale som sa aktivne hybala, len som si myslela, ze tym padom mozem zjest cokolvek.
  Ludia, nevycvicite to…a uz vobec nie 10 minutovym jazdenim na rotopede :)
  Sice som v koncii, urcite mam aj viac svalovej hmoty ako clovek co sa nehybe, ale co z toho, ked som cela oplacana vrstvou tuku!
  Zacala som sa stravovat zdravo, bez vynimiek, udrziavat si sebadisciplinu v stravovani a sledovat si tepy pri cviceni a ide to pomalicky dole.Do leta by som chcela schudnut 10 kilogramov a potom sa uvidi.
  Tymto som len chcela potvrdit, ze cvicenie je sice fajn, ale v akomkolvek objeme na krasne telo nestaci, treba sa stravovat rozumne a zdravo a az to bude mat zelany efekt.

 59. Zdravím Vás, potrebovala by som radu ohľadom mojej hmotnosti, mám 24 rokov, 160cm, a 70 kg. Začala som cvičiť, ale ako som sa dozvedela a dočítala musím zmeniť aj stravu. Moj problém je v tom, že pracujem len nočné smeny a neviem ako sa správne a zdravo stravovať a robím fyzicky naročnejšiu prácu. Poraďte mi prosím. Ďakujem :)

 60. Petra s nočnými je vždy problém. Skúste jesť tak, ako keby bol deň. Teda každé 3 hodiny toľko, koľko vám vyrátala kalkulačka BMI.

 61. Ahoj, potrebujem nešiu radu. V lete som bola 3 mesiace v praci a schudla som 7 kíl, lenže som musela veľa pracovať a nemala som čas a ani chuť do jedla odkedy som doma, som pribrala nasäť a nejaké 2 kilá naviac. Chcela by som sa opäť dostať zo 62kg na 54 kíl. Prestala som aj fajčiť, ale lákajú ma sladkosti. Pijem len čistú vodu, minerálky, sypané nesladené čaje. Co mám zmeniť v jedálničku a aký druh cvičenia je vhodný a koľko krát do týždňa??? Za odpoveď ďakujem

 62. Ahoj. Tiez sa snazim schudnut, uz dlhsiu dobu, a niekde urcite robim chybu, ale neviem kde. Chodim do fitka uz asi rok, 3x tyzdenne na hodinu. Z toho 30 minut orbitrek v mojom aerobnom pasme, okolo 130 tepov za min ( mam 35 rokov, 173cm/83kg:( )Posledny mesiac si davam iba 1 hodinu na orbitreku. Ked cvicim pri tejto tep.fv, zda sa mi to prilis pomale, ale asi to tak ma byt.
  Strava: ako prve som vylucila sladkosti, pijem iba nesladeny ov.caj, vodu. Snazim sa jest kazde 3 hodiny, na ranajky sacharidy, potom ovocie, zeleninu,obed vacsinou maso so zeleninou, prip.trochu ryze, sem-tam na olovrant proteinovu tycinku, a ku veceru hlavne bielkoviny. Akurat sa do toho jedenia musim nutit…
  Mam velmi spomaleny metabolizmus, lebo mi dost dlho robilo problem ranajkovat. Do obeda som vacsinou nezjedla nic, a jedla som vacsinou az popoludni a vecer. (ale ziadne vyzieranie chladnicky). Viem, ze telo pracovalo v uspornom rezime, a to, co som zjedla po cviceni, ulozilo hned do zasob. Teraz sa to snazim napravit, al enejako to nejde.
  Dufala som, ze v tomto case uz budem mat tych vysnivanych 15 kg dola…. a nic. Stve ma to aj z dovodu financneho, lebo fitko ma stoji dost a efekt sa nedostavil… no teda urcite pribudlo nejake svalstvo, a celkovo sa citim lepsie, co je nezanedbatelne, ale vidno to na mne moc nie je :( Vden, ked necvicim, prijmem takmer 5000 kJ, co mi tabulka ukazuje, ze je OK. Ked cvicim, tak mi ukazuje za hodinu 2500 kJ (600kcal). Mam v tento den zjest o to viac? Samozrejme ze nie cokoladu :)
  Aj ked ten ukazovatel spalenej energie na to orbitreku asi treba brat s rezervou…
  Cvicim dost? Jem dost? Nechudnem! Preco?

 63. lienka, ked chodis do fitka rok, mala by si mat vyssiu kondiciu ako na zaciatku, cize ja odporucam kludne zvysit zataz a ist na vyssiu tepovu frekvenciu. Hoci s oblubou sa tvrdi ze tuky sa spaluju v aerobnom rezime, s cim sa neda nesuhlasit, myslim ze na chudnutie ma vacsi vplyv zrychlenie metabolizmu – a to sa dosiahne tym ze das telu trochu zabrat – pozen ho na chvilu do 90% svojho maxima (ak dobre ratam tak postupne skus az na 165) a metabolizmus sa postara o spalovanie tukov aj pocas spanku.

  130 tepov pri Tvojom veku povazujem za relax zonu, nie za cvicenie :)
  da sa usetrit na fitku tak ze pojdes behat vonku. Po roku treningu si mala bez problemov mat natrenovane minimalne na pol maraton. Naklady na beh 3x do tyzdna nie su vysoke.

  To ze mas nadvahu zrejme vies, takze ak by si sa obavala o kolena, tak zacni rozumne kratkymi vzdialenostami. Velmi rozumny plan si vygenerujes na myasics.com

 64. dobry den.chcela by som sa opytat mirka..vlado zlatos na svojom blogu odporuca o vela menej sacharidov ako vy s vysvetlenim,ze clovek tolko sacharidov kolko sa v dnesnej dobre odporuca-nepotrebuje..namiesto toho sa mo zda prilis vela tukov v jeho strave..aka je pravda? z coho sa vlastne pribera? zo sacharidov,alebo z tukov?

 65. mira u neho nájdete dosť odlišný koncept stravovania, budete sa musieť rozhodnúť sama, ktorý výživovo / životný štýl sa vám páči viac. No a z čoho sa priberá? Z prebytku energie. Ak zjete viac ako spálite. Nečinnosť tomu značne pomáha.

 66. Dobry den ja by som chcela schudnut 5kg mam 64kg a 165 cm vysku nikdy pretim som necvicila ani nic take teraz som zacala menej jest a obmedzila som sladke a nejem po 18 tej hod.prvi krat som zacala behat ledva som vidrzala 5 min ale neviem ako mam spravne dychat pritom stim mam dost problem ako spravne behat velmi skoro sa zadichcim porate mi a este za aku dobu bi som mala schudnut kilo ked beham asi 2 krat do tyzdna a cvicim na orbitrecu dene 30 min.Dakujem

 67. Chcela by som sa opýtať. Snažím sa schudnúť mám 16r,160cm a 64kg.Chodím korčulovať 4-krát do týždňa na 45min-1hod a ked mám volný deň robím brušáky. Za aký čas asi schudnem? Rada by som tých 15kg. Už to robím skoro týždeň ale nejaký ubytok na váhe nevidím ale veci sú mi trochu volnejšie.Jem normálne len som obmedzila velkosť porcií a vynechala také maškrty ako čipsy sladke a tak. Za akú dobu by som asi schudla tých 15kg?

 68. Dobry den, vazim 66 kil a chcela by som sa dostat spat na svoju vahu 53 kil, mam 32 a som trocha aj aktívna, začala som cvičit vo fitku s trenerom 2 krat tyzdenne a 1 krat tyzdenne chodim tancovat Zumbu, ked som si ratala kalorie vyslo mi ze spalim priblizne 1500 kalorii za den, jedalnicek mam upravený na 1300 kalorii, prosim vas budem aj tak chudnuť ? Potrebujem sa za 4 mesiace dostat do formy a vyformovat si postavu. Nutne. Dakujem velmi pekne za odpoved, pripadne radu ci nemam trocha skresat ten jedalniček. Dakujem velmi pekne. Petra

 69. Petra to si koledujete o podvýživu. Nebláznite. Najskôr si niečo prečítajte o chudnutí, až potom škrtajte stravu. Pod 7000kJ na deň nechoďte, ale rátanie kalórií je samo o sebe tiež zlé. Sú tu o tom články.

 70. Dobry den, taktiez prosim o radu mam 178cm a momentalne 80kg a 25 rokov dlhe roky som sa drzala na vahe 73 a vzdy aj ked som schudla tak som sa vratila spat na 73 ale nikdy to nebolo viac dokonca pred dvoma rokmi ked som pocas leta tri mesiace cvicila doma zumbu podla programu ktory som si zostavila sama 15-20min. kazdy vecer schudla som 7kil bez akejkolvek zmeny jedalnicka ale teraz mam fakt problem odkedy som pribrala po troj mesacnom pobyte v Anglicku na 80 nejde to vobec dole ani s upravou stravy ani s cvicenim kupila som si eliptical na ktorom som cvicila dva tyzdne kazdy vecer 30-40 min pri tebe zhruba 110 az 120 i ked by som mala dosahovat vacsi co sa mi zo zaciatku aj podari ale pocas cvicenia to klesne a nedari sa mi to vytiahnut vyssie ani pri rychlom tempe a za tych 40 min. spalim zhruba 200kalorii to je velmi malo nie? Kde robim chybu prosim vas.

 71. Lenka cvičenie vyzerá byť v poriadku, takže úprava stravy je zrejme nedostatočná, alebo nevhodná. Naštudujte si to podrobnejšie a nájdete chybu.

 72. Dobry den.Prosím mam 14 rokov a mam 60 kg a 170.CM mam velke brucho prosím poradte nohy,zadok ruky nemam tučne iba brucho
  kollko mam za den spelit A prijat ked za 2 mesiavće chcem zhodit 5 kg.Prosim poradte
  BMI kalkulačka odkazuje že som normálna ale ja sa tak necítim :(

 73. Snažím sa schudnúť mám
  16r,160cm a 60kg.Chodím
  korčulovať 4-krát do týždňa
  na 45min-1hod a ked mám
  volný deň robím brušáky. Za
  aký čas asi schudnem? Rada
  by som tých 10kg. Už to
  robím skoro 3mesiace ubytok na váhe
  je 4,5kg a veci sú mi trochu
  volnejšie. Potrebujem schudnuť hlavne z brucha. Jem normálne len
  som obmedzila velkosť porcií
  a vynechala také maškrty
  ako čipsy sladke a tak. Za
  akú dobu by som asi schudla
  tých 10kg?

 74. Monča97 to vopred neodhadne nikto. S dobrým plánom sa dá 10 kíl spraviť možno za 3 až 4 mesiace. Ale nemyslím, že bude korčuľovanie stačiť. Neskôr bude treba cvičenie striedať, pretože telo sa prispôsobí.

 75. Ďakujem. Je možne schudnúť za 2mesiace s príjmom cca 1000kJ denne bez jojo efektu? Mohla by to byť len zelenina a ovocie napriklad. Mne to nepripadá možne a je to podla mňa málo.

 76. monča97 naštudujte si niečo o chudnutí a zdravej výžive a nemíňajte čas na nezmysly. Ak si ale chcete ublížiť, sú aj rýchlejšie cesty.

 77. Nie nechcem si ublížiť nieje to správne. známa jedla za deň 0,5kg brokolice,hýbala sa a schudla 15kg a nepribrala. Ale podla mňa je to nezmysel najmenej 4000kj denne prijať.

 78. Ublížiť si nemienim. o chudnutí viem dosť celkom jem zdravo,hybem sa schudla som 4kg za 2mesiace len ma to zaujimalo a taku vec by som si neurobila

 79. schudnete za týžden ked buete jest celý týžden len zeleninu ja musím chutnuť kvoli modleingu :)

 80. Zdravim. Chcela by som sa opytat ake cviky odporucate ,ked chcete schudnut zo spodnej casti tela ,mojim najvacsim problemom su lytka a nohy ,tie su v porovnani s ostatnymi castami tela neprirodzene velke :( Je beh vhodny na chudnutie z lytok,lebo som zacala behavat a mam skor pocit,ze sa mi len svalstvo spevnuje a tym aj lytka vyzeraju este mohutnjsie.Ak mate pre mne nejaku osvedcenu radu ,budem rada,ked budete reagovat na moj komentar . Dopredu velmi pekne dakujem :)

 81. Evka v tomto neporadím, chudnúť tuk je iná téma ako budovanie svalovej hmoty. To je skôr téme pre vášho trénera. Je jasné, že ak sa venujete športu, tak niektoré svaly zákonite spevnejú. Osobne by som povedal, že mať vypracované lýtka nemôže byť prekážka v bežnom živote. Ak sa živíte dokonalosťou postavy, potom stojí za to budovať telo tak, aby sa dbalo na dokonalosť a symetriu.

 82. Ahojte,
  mám otázku na Mirka, od začiatku augusta som začala s behom. Takmer 20 rokov som nešportovala. Behám 25-30 minút (6-7x týždenne). Spočiatku to bolo menej, neskôr som pridávala vzdialenosť, podľa toho, ako som vládala. Teraz skôr zrýchľujem beh, ale je to vždy iba do takej miery, ako mi to je príjemné:). Za 5 mesiacov som išla dole takmer 15 kg. V strave som nerobila nejaké zásadne zmeny, je pravda, že jem ľahšie jedlá a o niečo menej, lebo si to moje telo tak prirodzene žiada. Je taký úbytok hmotnosti v poriadku? (Nezačala som behať kvôli chudnutiu, ale, priznávam, potešilo ma to:)). Môžem týmto spôsobom pokračovať ďalej?
  Ďakujem

 83. Boba behať s nadváhou je vždy trocha riziko, ale ak s tým máte skúsenosti, tak asi viete čo robíte. Pekný výsledok 15 kíl za pol roka. Tempo je celkom v poriadku. Určite by som odporúčal v strave trocha taktizujte a uprednostňujte jedlá, ktoré prospejú zdraviu. Neviem ako sa stravujete, možno celkom v poriadku. Držím palce

 84. Ahoj Mirko, ja mám otázku na teba. Začala som s delenou stravou (jem veľa citrusových ovocí a orechy každý deň) a do toho cvičiť. 1.deň- cvičím so Cindy Crawford(mám cvičenie na DVD- cca 45 min) 2.deň- cvičím zumbu (cca 50 min) 3.deň cvičím s internetu na spaľovanie tuku (cca 50 min). A moja otázky sú: Keď mám len slabú svalovicu, môžem cvičiť každý deň? A keď pijem každý deň na lačno teplu vodu s citrónom, či mi to nemôže nie jak uškodiť?

  Ďakujem za odpoveď :-)
  S pozdravom Zuzana

 85. Zuzana svalovica nie je prekážkou. Voda tiež nie je problém, ale vypláchnite si potom ústa. Citrón nerobí dobre zubnej sklovine.

 86. Ďakujem za odpoveď a mám ešte jednú otázku či to nevadí že každý deň cvičím aj keď zakaždým iný spôsob cviku? Či to neni veľká namaha na telo? :-)

 87. Zuzana to už je otázka skôr na trénera, ktorý vám danú zostavu poradil cvičiť a nastavil tréningové ciele. Ak sa necítite vyčerpaná nemala by námaha škodiť. Ale aj tu platí riziko pretrénovania. Takže poradiť sa s niekým, kto vás vidí a vie posúdiť záťaž.

 88. Dobrý deň, chem schudnúť približne 15 kg. Viem že by som mala jesť 5 malých jedál denne ale neviem kolko kcal mám spáliť za deň. Bojím sa že ak spálim za deň 1300 – 1500 kcal aby som schudla, tak potom keď začnem menej cvičiť budem priberať aj keď budem jesť tak isto.

 89. Lucia nie malé ale normálne jedlá 5 krát denne a na počítanie výdaja celkom zabudnite. Cvičenie, prechádzky stačia.

 90. začala som cvičiť insanity, som na šiestom dni, zmenila som jedálniček, jem 5 krát denne, dodržujem pitný a zatial som schudla skoro 2 kilá tak dúfajme že to výjde držte palce :)

 91. 10 kg som dchudol tak za 3-4 mesiace, obmedzil som údeniny, sladkosti, sladké vody,… z bytu von a nazad po schodoch a nie vo výťahu, 5 x na deň niečo zdravé zjesť, voda, na prechádzky zo synom …
  inak nič.

  Miro je super, a to este keby ste vedeli aké perfektné recenzie na fotoaparáty kedysi písal… :)

 92. Ahoj mirko prosim ta porad mi ako mozem schudnut som velmi zufala mam 71 kil a chcela bisom aspon 15 kila zhodit len neviem jak a gde zacat po celi den nejem dam si okolo 4 hod to co navarim ale stale mam hlad vecer okolo 10 hod tak dam si nekedi salat s ribov tonin dakujem ti za pochopenie

 93. Lukrecia skús čítať. Všetky tajomstvá o chudnutí na tomto webe už sú odhalené.

 94. Mám otázku na Mira. Cvičím každý deň na rotane 30 minút. Dnes je to 14. deň. Plánujem takto cvičiť 90 dní každý deň. Moje miery sú 95 – 75 – 97 a vážim 69 kg. Nechcem ani tak schudnúť ako spevniť zadok, brucho, stehná a lýtka. Robím prosím správnu vec, keď takto cvičím? Dá sa takto spevniť svalstvo na rotani, alebo mám k tomu ešte niečo pridať? Zo 69 kg som nešla dole ani gram za týchto 14 dní, robím niečo zlé? vidím už mierne zlepšenie v oblasti brucha je pevnejšie a tukové vankúše už nie sú tak výrazné aj zadok je trošku pevnejší. Mám prosím pokračovať alebo niečo zmeniť? Ďakujem za odpoveď.

 95. Lenka ak je rotana taký rotačný disk, tak tam by som neočakával žiadne vážnejšie výsledky. Ak máte zámer spraviť niečo s telom, dajte si normálny tréning v posilňovni a prvé cvičenia nech vám navrhne tréner. Pokiaľ chcete chudnúť aj z brucha, potom je výhodné cvičiť skôr kardio, čo je trocha iný typ tréningu a pritom treba aj v strave mať poriadok. Prejdite si tu pár článkov, všetko je už napísané. Obávam sa však, že ak budete používať len rotanu (či akýkoľvek iný mučiaci nástroj) tak výsledky budú veľmi úbohé ak porovnáte vynaložený čas s výsledkom, aký by ste dosiahli dobre zostaveným tréningom.

 96. Dakujem pekne za odpoved.pred par dnami som k rotacnemu disku pridala 15 min. seriu na brucho beh bicykel sklapacky hlboke drepy…telo mam pevnejsie uz po troch tyzdnoch,vaha neukazuje menej kil,ale pokrok je vidiet…pijem aj vodu…so stravou mam problem a 7 rokov beriem antipsychotika..lieky.ako schudnut 5 kll? Prosim

 97. Lenka výsledky merajte len pomocou opasku. Ak sa pás zmenšuje, funguje to. Váha klame, stačí menzes a môžete mať aj 3 kilá hore. Pokiaľ beriete lieky, musíte sa o veci poradiť s lekárom.

 98. OK, doteraz som sa stravovala podľa seba, ako aj pila vodu…dnes je prvý deň čo som sa dala na váš program, nazvala som si ho 5 POZITÍV :-) Zelenina pred každým jedlom, 5 jedál každé 3 hodiny, pitný režim každú hodinu, žiadne výnimky, cvičenie :-) všetko sa mi zatiaľ podarilo, akurát som si dala z cvičenia len 40 minút bicykel a ešte idem sklápačky, na tých som sa stala zdravo závislá :-) ďakujem za tento program. Dnes sa cítim naozaj dobre, je deväť večer a vôbec nie som unavená ani hladná a mám akosi viac endorfínov. ĎAKUJEM EŠTE RAZ ZA TENTO PROGRAM, kde je zdravo skĺbené jedlo s pitným režimom + cvičenie

  Dnes som jedla:
  Ráno – jogurt (ešte som nemala doma zeleninu)
  Desiata – mandarínka (ešte som nemala doma zeleninu) + 2,5 dcl kefírového mlieka
  Obed – bohatá zeleninová obloha so uvarenými zemiakmi na kocky a trochou masla
  Olovrant – tuniak vo vlastnej šťave + zelenina
  Večera – 4 dcl kefírového mlieka (1% tuku) + zelenina

  VODA 3,8 L – každú hodinu 3,5 dcl

  40 min. bicykel a idem ešte cvičiť 3 série sklápačiek pomocou fit lopty po 16 klasické, šikmé doľava, šikmé doprava.

  SUPER A NECH SA NÁM DARÍ

 99. ĎAKUJEM :-) čo si začínam uvedomovať je, že ja som jedla každý deň jeden tučný jogurt na raňajky a potom len 3 X denne. večer som jedla čokoládu a iné sladkosti. sladké vody, proste, keď som si nedala dobré jedlo, tak som si o hodinu dve neskôr dala nejakú sladkosť :(, alebo som zjedla čo som prvé našla v chladničke, keď je človek najedený, tak do troch hodín nevyhladne natoľko, aby zjedol, čo prvé vidí. a k tomu pohyb…možno to dám…a schudnem, ale bojím sa, či to vydrží. a strach je najhorší nepriateľ zdravého chudnutia :-( ale tak snáď…

 100. ešte dodatok:
  moja sestra je mojou veľkou motiváciou…stravuje sa zdravo + vždy niečo pojedá :) raz zeleninu, raz knockenbrot, raz obed, raz hrozienka, raz si varí lososa a chodí často cvičiť do fitka…veď ona na tej rybe bola celé sviatky :) má 174 cm, 57 kg a fakt dobrú a pevnú postavu…

 101. Lenka uvažujete veľmi správne, presne ste popísali možné príčiny problému. Sladkosti + nepravidelnosť jedla. Ak budete takto uvažovať a vydržíte sa tým riadiť, tak je na 100% isté, že si postavu dáte do poriadku. Iste, ak s tým režimom prestanete a prejdete nazad na nepravidelnú stravu => hlad => túžba po sladkom, tak zas priberiete. Ale nebojte sa toho. Strach je naozaj zlý.

 102. Dobry den, pan Vesely.
  Ak mozem, mam jednu otazku.
  Cely život som sportoval, casto som trenoval 12 minutove behy a zvykol som v nich zabehnut vzdy tak okolo 2950. Takze nejaky trening ma moje telo zakodovany.
  Odkedy som zacal pracovat a cele dni sedim, sportovat som postupne az na male vynimky prestal, pribral som vyse 20 kil za 5 rokov, moj pas ma obvod 112 cm.
  Moja MTF je 190, takze pre chudnutie by som mal behavat pri TF niekde medzi 120 a 135 uderov.
  Moj problem je, ze TF mi velmi rychlo vyleti hore, napriklad uz pri rozcvicke som na 60% MTF. Takze,ak by som mal sportovat na urovni +-130 uderov, vyslo by mi to tak, ze by som musel davat len rychlu chodzu, lebo uz pri priemernom kluse mi hodnoty TF vyskakuju nad 160 uderov a viac.
  Cely zivot som bol nauceny, ze ked clovek maka, malo by mu bit srdce, dychat a potit sa. Ked si idem zabehat a beham kombinaciu klusu + behu fartlek, sportester mi nameria za cely hodinovy trening aj s rozcvickou, ze som spalil okolo 1300 kcal = cca 5500 KJ.

  Moja otazka preto znie – mam pokracovat v treningu, pri ktorom dokazem makat a spalim za hodinu okolo 5500 KJ, co by mohla byt dobra vychodiskova pozicia pre chudnutie, alebo mam sa drzat odporucanej tepovej frekvencie a teda robit len prechadzky rychlou chodzou? Tepova frekvencia bude dodrzana, ale nespalim tolko energie.

  Velmi pekne dakujem za odpoved.

 103. Daniel beh na chudnutie nie je dobrý. Zaťažujete zbytočne celý pohybový systém. Chudnite rýchlou chôdzou a keď hmotnosť bude blízka norme, môžete začať pridávať beh. Tvrdý tréning pri chudnutí môže byť kontraproduktívny, ale ak je vaše telo zvyknuté, tak sa dá aj to skúsiť. Ale hrozí, že po tréningu je veľký hlad a to musíte vydržať… Lepšie by bolo poradiť sa s trénerom, tieto veci sú dosť individuálne. Alebo si dajte spraviť ergometriu, tam vám zmerajú pri akej záťaži najefektívnejšie pálite tuk.

 104. Dakujem za promptnu odpoved.

  Este doplnim otazku- Je podla Vas na chudnutie vhodna fyzicka aktivita (nech uz je akakolvek), pri ktorej sa spali 1300 Kcal? Teda, odhliadnuc od tepovej frekvencie, ak dokazem treningom spalit taketo mnozstvo, mohol/mal by som tym nastupit na spravnu cestu?

 105. Daniel spotreba energie športom je daná od veľa faktorov a nedá sa streliť od boku. Neriaďte sa tým. Ak chcete schudnúť, musíte zmeniť životný štýl, jedlo, relax. Samotný šport vás nevytrhne.

 106. Mam 41 rokov, 158cm a 65kg. Jednu ruku mam nefunkcnu (stredne tazka hemipareza). Stravu som obmedzila na 2/3 a rotopedom prejdem kazdy den cca 700kcal. Chcem sa opytat, ci to robim dobre, zatial som za 3 dni schudla 1kg.

 107. Vierka prvé dni nehrajú úlohu. váha by nemala ísť dole rýchlo.

 108. Dnes rano som vazila 63kg, po troch dnoch, bola som nesmierne prekvapena, cakala som, ze schudnem kilo o tyzden, kedze 1kg=28000kj. Prezradim vam ze, pred 18 rokmi som bola operovana na nador na mozku, mam z operacie epilepsiu, nedokazem behat, byciklovat, kedze mam problemy aj s jednou nohou, tym padom som bola obmedzovana a usilie rotopedovat bolo namahavejsie, potila som sa a neustale mala pocas rotopedovania prestavky. Vecer mi bola zima, z vlastnych skusenosti viem, ze vtedy chudnem.
  Je to mozne? Pockam nasledujuce dni a potom sa vam ozvem, je fajn ze forum, ako je napr. vase mi dodava optimizmus :)

 109. Vierka teraz je chladné počasie. Podľa zimy odhadovať chudnutie by som si netrúfal. Môže to byť znak nedostatku energie, alebo zlej výživy. Dúfajme že to tak nie je, lebo tak sa chudnutiu nedarí. A hlavne sa nevážte. Výsledky chudnutia merajte len podľa pása.

 110. Dobrý deň, chcem sa opýtať koľko Kj sa približne spáli pri hodine ľahkého, nenaročného korčulovania po rovine.

 111. Teruš to záleží na veľa premenných. Váha, terén, teplota, stupeň trénovanosti,… Odhadujem tak jednu porciu menšieho jedla, čiže okolo 1400 kJ

 112. Moj organizmus sa uplne zabrzdil…Chudnut nechce. Pred par rokmi som vdaka tebe shodil zo 133 na cca 107kg..potom stagnacia..potom pribratie..potom zhodenie..atd…A dnes mam zas 104-105kg…Moj ciel je na 85kg…Pravidelne sportujem, posilka, veeeela..ale ze veeela bicyklujem…uz asi 2 roky…viac menej som totalny magor do bicyklovania… cca 8000km rocne…Stravu sa snazim jest racionalne podla teba…8000-9000 kJ denne..A viacmenej nic. Hmotnost neklesa, uz je to viac ako polroka. A moja otazka znie..Ak clovek casto chodi na bike…na 1,5hod-4hod….Hodinky mi ukazu, ze som spalil 2000kcal…co je 8400kJ…Ak za ten den prijmem energiu povedzme 10000-11000kJ…som v sakra deficite..Ak toto robim casto…asi nerobim dobre..NEvravim, ze by som sa citil nejako extra unavene…ale telo nechudne..Buduci rok chcem v lete absovovat pretek CRAFT 1000mil adventure..xcel som mat aspon 85-90 kg…vysku mam 184cm…Ale neviem neviem…Pohravam sa z myslienkou sacharidovych vln (viem, ze ich nemas rad), aby som nakopol metabolizmus…Stale mam v hlave to, ze ked tak vela bikujem..a podla vsetkeho spalim vela energie a zrazu mi vyjde ze som prijal za den 12tis a spalil 8-9 tis, sak to je chore, aby som fungoval na 4tis kJ denne….Bojim sa jest viac, ale vsimam si, ze priberem aj so vzduchu a to je celkom neklamny znak toho, ze som v setriacom rezime..A asi uz hodne dlhu dobu…KUa..ja som si sam asi odpovedal. Vidis to aj ty tak?? MAm vahu 104kg a vysku 184cm, vek 33., obvod pasa cez pupok 102cm. POdla tvojej kalkulacky by som mal denne zjest pri nesportovani 9900kJ aby som chudol, aby som si drzal hmotnost tak 11400kJ. Rozdiel je 1500kJ. Ja sa snazim jest na tej hranici 9000kJ…a este ked odratam sport…fuuuu..ja som chumaj…cele zle..Asi by som mal zacat jest..aspon na tej urovni 10500-11000kJ:…+ do toho sport.

 113. johnnySVK pri takom objeme športu by som si netrúfal odhadovať, koľko energie je vhodné zjesť. Tam už sú trocha iné pravidlá hry, tie nepoznám. Je určite otázkou, či pri výkone neužívaš rôzne energetické doplnky výživy, tie by mohli zabrániť chudnutiu. No a ak je reč aj o posilňovaní, tak jediný parameter, ktorý má zmysel sledovať je pás. Kilá môžu ísť hore kvôli svalom a taký rast váhy by bol žiadúci. Pri veľkom objeme tréningu a podvýžive by asi išiel dole aj výkon a hore únava. Takže asi stojí za to poradiť sa s trénerom, alebo športovým lekárom.

 114. ahoj mirko chcela by som schudnúť aspon 15 kíl,poradíš mo prosímta pomôže mi ked budem kazdý den korculovať 2krát denne to je asi tak 36 km a spálim okolo 1600Kcal…prosímťa porad mi ci mi to pomôže ….dakujem

 115. marcela korčuľovanie je určite vhodná aktivita. Odporúčam meraj si rýchlosť na športtesteri aby srdce pracovalo v správnej tepovej frekvencii. Neradím preratúvať kalórie, nemá to cenu. Samozrejme, k tomu je nutné stravovať sa primeraným množstvom jedla a v správnom zložení. Potom je úspech s chudnutím na 100% zaručený. Orientačné čísla sa dajú vyrátať na tejto stránke hore v kalkulačke BMI.

 116. Dobrý deň, dneska sa ma spýtali či je možné pribrať z 12g hranoliek? Klientka je pol roka na zdravej strave. Ďakujem za informáciu.

 117. Priberiem keď sa naraňajkujem a potom zaspim o takú cca hodinu po raňajkách ? Diki moc za odpoveď

 118. Nikol 12 gramov hranoliek je možno jeden kus hranolky ak je väčšia. Takže nie, nedá sa merateľne ovplyvniť váha.

 119. Dobrý deň,
  mohli by ste mi prosím poradiť? Mám 18 rokov, 166 cm a 62 kg . S chudnutím mám veľa skúseností, ale momentálne sa neviem pohnúť z miesta.
  Pred troma rokmi som začala chudnúť, vážila som 71 kg. Myslím, že som chudla aj celkom zdravo, schudla som na 58 kg v priebehu roka.
  Lenže po pol roku som sa rozhodla,že je to veľa a začala som drasticky chudnúť, dokonca som mala obdobie keď som nič nejedla 3 dni a prestala som cítiť hlad. Schudla som na 49 kg. A keď začali lekári riešiť moju stravovaciu poruchu, tak som musela začať jesť. A všetko sa to spustilo tak, že som sa začala prejedať.
  Momentálne sa snažím jesť pravidelne, neprejedať a ani nehladovať a pravidelne cvičiť 5 x 1hod. Ale kilá sa akoby zastavili na 62 … Čo mám robiť aby som zdravo schudla? Za odpoveď ďakujem.

 120. Kle ak máte problémy s poruchou stravovania, tak v prvom rade by ste sa mali prestať v duchu venovať postave, chudnutiu, jedeniu, diétam, línii a podobným veciam, ubližuje vám to. Ak máte pás viac ako 80 centimetrov, dá sa pri pravidelnej strave a športe trocha pozrieť na zloženie stravy, či tam nie sú chyby. Ak máte pás pod 80 centi tak neriešte vôbec nič, užívajte si život a nepokúšajte sa o dokonalé číslo na váhe. Zničilo by vám to život. No a ak naozaj trpíte poruchou príjmu potravy, potom sa vám moja rada nebude páčiť. V takom prípade sa obráťte na špecialistu na poruchy výživy. Typickou črtou býva, že si ľudia s týmto problémom nenechajú do toho hovoriť a aj tak si spravia po svojom. Takže držím palce, aby to nebol váš prípad.

 121. Zdravím, na úvod hádam info, že mám 44r. a nadváhu cca 15 kg. Teda, teraz už „iba“ 11 kg ;-)Započala som ďalšiu zo svojich ér chudnutia a dúfam, že to tentokrát robím správne a dopracujem sa k želanému výsledku + zmene životného štýlu. Zrejme potrebujem nejakú spätnú väzbu, ako to Vy takto via mail vidíte :-) Jem takmer pravidelne 4x denne. Ráno malé pečivo s hocičím, inak už chlieb nejem. Na 70% sa stravujem vegetariánsky, ale občas nepohrdnem ani rybami, či dobrým steakom (pivom, či vínom :). Za sebou mám 5. týždňov pravidelného behania 6x do týždňa (spravidla ráno) 60 – 70 min. Otázka znie…myslíte, že to stačí naplnenie môjho cieľa? Ako dlho bude asi trvať? Áno, som nedočkavá ako malé dieťa :). Ďakujem za Váš čas…

 122. Simona ak máte za 6 týždňov výsledky, viete odhadnúť, že podobným tempom by to mohlo pokračovať. Pivo a víno to môžu trocha spomaliť. Držím palce.

 123. Mirko, mam 61 rokov a chcem schudnut aspo na 88_kg resp. som uz zacal. Moja vaha bola pred tyzdnom 104 kg teraz som schudol o 1,5 kg. Na ternazery denne stravim 45 minut pri tep. frekvencii 125 v priemere cca o 17.hodine. Stravujem sa rano müsli s 3 dc mlieka a 11.00 obedujem maso zo zeleninou a polievku – cize ziadne prilohy ryza, zemiaky. O 17.00 jeden banan a pomaranc.
  Chvilku mi to trvalo, aby som pri tomto sposobe stravovania nemal hlad. Otazka? Nie je to prilis drasticke omedzit takto stravu. Tabulky necitam a ani sa v nich nevyznam – prosim o radu. Dakujem za radu a genialnu stranku. :)

 124. lubo takéto zloženie drastickej diéty môže určite chvíľu fungovať najmä ak sa výsledky hodnotia iba na váhe. Žiaľ pri dlhšom nasadení takej diéty sa môžu objaviť problémy. Takouto cestou si môžete spomaliť metabolizmus. Najpravdepodobnejší scenár by som videl že po nejakých týždňoch to nevydržíte a začnete jesť zas „normálne“ pretože takéto odtŕhanie si od úst je vyčerpávajúce. A vôľa je tiež vyčerpateľný zdroj. Nemusíte nič počítať, skúste sa riadiť už hotovým jedálničkom na chudnutie ktorý tu nájdete na týždeň na tejto stránke. Tam sú živiny zložené predsa len trocha optimálnejšie.

 125. Dakujem za radu, zapojim do toho aj manzelku teda ona je v pohode ale s pripravou stravy aku doporucujete. A urcite si objednam Vasu knihu.
  Este raz dakujem za rychlu a fundovanu odpoved, ostatne staci citat vsetko co je na Vasej stranke, je to najlepsi recept nielen na chudnutie, ale aj ako sa udrziavat v optimalnej dusevnej forme. Urcite sa este ozvem ako sa mi dari…

 126. lubo ďakujem za dôveru, skúste si režim podľa stránky a uvidíte, či vám vyhovuje. Ak áno, kniha potom pomôže systematicky doplniť ďalšie informácie. Ono je dosť výhodné ak viete aj trocha „teórie“ to potom máte viac možností výberu, pretože viete čo a prečo robiť. Držím palce nech sa darí!

 127. Dobry den,
  Mam 168cm a 56kg
  z ktorich som 6kg cez
  sviatky nabnevi,a neviem ich zhodit,no nic som preto este neurobila.Mala by som
  zacat aj cvicit a prestat jest sladkosti?-stale nam chut na sladke po hlavnom jedle,odrazu par mesiacov to tak pocitujem.Co somnou?
  Dakujem za odpoved,arabela

 128. arabela podľa čísiel to nevyzerá na obezitu ani na nadváhu, takže chudnúť netreba. každopádne zrušiť sledké by bolo určite dobrým nápadom. je to zdravšie ísť bez cukru.

 129. Dobry den,
  Dakujem za odpoved.
  To sladke je take navykove,
  ze uz aj dnes som si povedala,ze uz nie,a zasa som si pripravila sladky ryzovy nakyp.Este sa mi to nestalo,ze by som cukru ne
  vedela povedat nie,ale uz peknich par mesiacov neviem
  stopnut sumenie na jazyku,spojene s bolestou hlavy,ked si nic sladke nedam.Zeby som si cukrovku vytvorila,jedenim sladkeho?
  Inak by som sa tohto navyku velmi chcela zbavit,a zit ako predtym.Nie su nato nejake horke cukriky?
  s pozdravom Arabela

 130. arabela pri podozrení na diabetes sa radšej obráťte na lekára. chuť na sladké prichádza často pri nezmyselných diétach, kedy ide o stav hypoglykémie. No a môže to byť aj zvyk, rozmaznanosť, psychická závislosť dať si niečo dobré. s tým sa bojuje ťažko, ale oplatí sa. základom je byť stále v stave objedenosti a na to je režim ktorý tu odporúčam práve určený. napchať zeleninou, pridať správne množstvo živín a hlad sa tým vypne, aj potreba tela hľadať potravu. potom už bojujeme len s psychikou, ale nie so skutočným hladom

 131. vážim 55 kíl a rada by som schudla aspon na 48 každý druhý den 2 hodiny tancujem, nejem skoro žiadne sladkosti jem vela zeleniny a ovocia a taktiež nejem skoro žiadne maso mohli by ste mi poradiť asi ako dlho my bue trvať chudnutie na 48 kg?

 132. Tessa naslepo sa nedá povedať nič. Ak máte nadváhu, čo z uvedenej váhy nevyplýva, potom sa dá počítať s chudnutím 2 až 4 kilá za mesiac. Každopádne, kilá nie sú údaj, ktorý by vám mohol povedať niečo zmysluplné. Merajte si obvod pása a ak je blízky 80 centimetrom, potom môže mať zmysel prísnejší režim.

 133. Dobry den,prosim Vas o radu.Zacala som sa zdravo stravovat vylucila som pecivo,cukry,jem vela zeleniny ovocie len doobeda a beham na pase ale po 30 minutach a odbehnutych takmer 4 km mi ukazuje 100 CAL…Som mokra ako mzs pulz cca 118 viac zatial nezvladam lebo kondicka 0 bodov :-D potom si este dam zo 30 brusakov…Snazim sa behat 6 krat do tyzdna niekedy nejaky den preskocim….Cas ma netlaci chcem to robit poriadne.Len tych 100 CAL mi neda spat…Je to mozne?Dakujem za odpoved.

 134. Anna B žiaden prístroj ktorý počíta kalórie pri výdaji nie je nejak presný. Ľahký beh by mohol spáliť nejakých 300 kalórií za pol hodinu možno. Vôbec to nepočítajte. Jedzte zdravo, hýbte sa ako sa dá a výsledky sa určite dostavia.

 135. hmmm,to mi je jasne ani som sa nespoliehala na presne cislo,ale tych 100 kalorii ma predsa len stve…Investovala som do dost draheho profi beziaceho pasu ma kopec funcii,masazny pristroj,vela programov,zabera mi pol izby :-) a ze by bol tak nepresny???Comu sa cca rovna 100 CAL? To znamena ze za hodinu behania bz to bolo 200? a neda sa to tam ani vypnut…demotivuje ma to….

 136. Anna B neriešte čísla. Ak máte dobrý pás, proste dáte na ňom pár kilometrov a tuk pôjde dole. Nech si ukazuje čo len chce. V prípade nespokojnosti a nejasností sa obráťte na predajcu / výrobcu, možno poradia ako to nastaviť na presné meranie. No a mimochodom šport páli relatívne málo energie. Taký koláčik = aj dve tri hodiny cvičenia.

 137. Ja som sa dala tiež na zdravú výživu, kvôli veľkej obezite. Povedala som si už dosť. Výlučila som všetko sladké, pečivo min. len /krajec 50g občas na raňajky- ražný/ potom si idem na 1,5hodiny zaplávať. Z čoho hodinu plávam bez prestávky a 30min rekreačne cca 1,5km dokopy. potom na desiatu vždy ovocie. Obed zelenina s masom, alebo polievka. A na večeru jem tvaroh, alebo biely jogurt s 3% tukom. Plávam 3x do týždna, a 2x do týždna mam aqua aerobic vždy po 1hodine / dosť náročné ale aj niečo iné zábavne, také v tempe/. Keď mám spravenú prácu do roboty tak 1x za týžden idem 5km sa prejsť, a 1x mam saunu. Používam kalorické tabuľky pričom zjem denne 95g bielkovín, 50g tuku, max 130g sacharidov, a 20g vlákniny. Schudla som za 1týžden a pol zatiaľ 7kg. Pričom nerátam kj ale viac ako 6tis denne nikdy nezjem. Myslíte že pri akom tempe alebo za ako dlho by som mohla schudnúť 50kíl? Je to veľké číslo uvedujem si to. Myslela som že kebyže schudnem prvé mesiace /2-3/ aspon 30kíl. Je to reálne? Ďakujem. Jana

 138. Jana v prvom rade gratulujem k výdrži a určite by som odporúčil dosť navýšiť sacharidy. Schudnúť 7 kíl za pár dní je dosť strmá krivka. ÁNo, prvé dni padne veľa aj vody, ale odporúčam radšej chudnutie ťahajte tak do 4 kilá za mesiac to je reálne udržateľné tempo. Ak príliš podstrelíte energetický príjem riskujete že za pár týždňov sa vám spomalí metabolizmus alebo sa začnú prejavovať znaky podvýživy. Sacharidy dajte určite ku 300 gramov na deň, nebojte sa ich. Športová aktivita ak je pestrá je to vždy výhoda. Na schudnutie 50 kíl počítajte reálne tak rok tvrdej práce. A je to ak s behom na dlhú trať – ak začnete šprintom, nedobehnete do cieľa. Držím palce!

 139. Zdravím po necelom roku p. Miro,

  Ani neviem kde začať možno najskôr pozitívne, potom negatívne. Tak svôj cieľ 50kg za rok som samozrejme úspešne zdolala./pisala som 7-marca 2017-komenar akurat hned posledny/ Chcela som ti napisat an na FB alebo akosik som sa s tebou nemohla spojit neviem prečo. Ba čo, možno o pár kg aj viac. BMI samozrejme ešte ukazuje miernu nadváhu. Uvedomujem si, 10-15kg by ešte trebalo dať dole. Nie je to ešte ani 1rok, čiže ešte sa možno do Marca 2018 priblížim bližšie k svojej „ideálnej“ hmotnosti./63kg by som chcela/ Myslím si, že tam kde je vôla sú aj výsledky. Ani neviem koľko km som za ten rok odplávala- ale môžem prehlásiť že asi neexistuje ideálnejši šport pre ľudí s obezitou, pop. s chorobou klbou. A navyše sa priňom páli najviac kalórii. Držala som sa celý ten čas cca do 6tis kj. Mesačne som chudla najskôr 7kg mesačne, potom 5… a nakoniec 3-4kg mesačne. Jedlo som si vážila najskôr ( pomaly aj maslo na chleba :D ) ale potom už nie, keď to ma človek v oku. Hlavne veľa veci je krájaných čiže viem presne že slatinsky chlieb krajec ma od 28-33g/krajec. Tak tam už rozdiel nerobím že som zjedla 66g alebo 60g. Proste si dám dva. Jedálniček sa samozrejme zmenil od začiatku a myslím že až po dnes. Nové recepty, nové skúsenosti, samozrejme aj zdravé mlsanie(odporučám knihu fit recepty). Niektoré dni keď mám viacej pohybu mám inú stravu ako keď mám „light“ deň. Čo sa týka športovania, plávať stále chodím 1hodinku (50 dlžok- 2,5km- viem, už známy hovoria že ako je to možné, ale po roku sa telo vytrenuje), 2x do týždna a večer buď tabata alebo funkčný trening na 30-40min. Keďže koža v oblasti rúk je nekompromisná pridala som aj posilovanie 3x do týždna(zostavený posilovací plan- prsia, nohy triceps, a zasa chrbat, ramena .. na 4 rozne plany) hlavne kvoli skaredym rukam/triceps/. A 2x do tyzdna aerobne cvicenie na 1-1,5hod. Samozrejme chodim na prechadzky ale to ani neratam lebo to moje telo denne 5km berie uz ako normalnu vec. A teraz po vsetkom nadseni nastal problem a ten je taky ze občas som mala stavy že vaha nie a nie klesnut, tak som sa začala aj merať kedže spravny ukazovatel je pas, boky. Pas pomalicky klesá. No váha po 20dnoch je už akosik stale plus minus rovnaká. Nech robím čo robím. Nechcem uberať kj, ani náhodou pretože si myslím že aj keby som jedla viac ako pred rokom- 6tis tak teraz tych -7tis, je to ideálne pre ženu, dokonca niekde sa uvádza aj 7-10tis kj. Asi by mi to len menšie jedavanie spomalilo bazalny metabolizmus. Ten mi momentalne vypocty plus vaha ukazuju 6880kj. Mozem napisat aj jeden,dva priklady stravovania:
  1. Ranajky: Vaječná omeleta-/2ks/ vajcia, rozna zelenina/nevazim/ ale asi 4cherry paradajky, 1/2 papriky, baby salat hrst, sol, korenie, cibulka, navrch lyzica parmezanu.Alebo 3% jogurt biely-140g a 60g spaldove lupienky/ 60% celoz spalda 40% spald.otruby/
  Potom cvičenie, bud plavanie, alebo posilka
  2. Desiata ovocie- 50g cucoriedok, 50g maliny a 1 mandarinka/po plavani/
  alebo proteinova tycinka popr. 30g srvatkovy protein s vodou / po posilovani/
  3. Obed- Polievka- brokolicova- brokolica, mrkva, 50ml smotana na varenie alebo zeleninova- kuracie krky, morcacie krky, zelenina, sol korenie, mleta paprika.
  4. Obed 2/po 3hodinach/ druhe: Ryba-200g-250g za surova/ losos, pstruh, prazma, morsky vlk/ Peceny na grile s bylinkami, 125g zemiaky, zeleninovy salat/ uhorka, paradajka-zalievka/ ocot s cukrom/ alebo Kuracie prsia restovane-200g s spaldovou plackou-50g a grilovanou cuketou,baklazanom/ všetko robím doma/ alebo Chína- kuracie prsia-150-180g plus ryža hnedá natur 100g,
  5. Olovrant- kešu oriešky v chilli- hrsť, alebo slnečnicové oriešky-hrsť, mrkva 2ks, alebo kalerab- všetko v surovom stave. Vždy niečo z toho.
  6. Večera/ po cvičeni/ tuniak vo vlastnej štave plus zelenina, alebo jogurt 3%/biely/ alebo tvaroh odtučnený s 1lyžička sladidla/ agave, džem, stevia/
  7. Večera 2/ ale malokedy/ surová zelenina.

  Všetky jedlá su s odstupom 3hod-3,5hod. Obed 2 jem len keď nemam polievku, a ak mám tak nikdy nie neraz oboje. Pre lepšiu kontrolu BMI pred rokom 43, dnes 26.
  Otázka znie dá sa stále chudnuť ešte 3kg mesačne? Ja totiž veľmi rada varím, skúsam nové jedla. Samozrejme že jeden deň v mesiaci si normálne zájdem aj na koláč do cukrárne. Pretože to k životu jednoducho patrí,alebo si doma niečo upečiem aj pre rodinu. Pretože celá rodina zmenili komplet stravovacie návyky. Keďže kuchárka nevarí už s bielej muky, ani s bielych cestovín, ani z bravcoveho masa. Jedine kuracie, morcacie, kralik alebo hovadzie.
  ďakujem aj za tvoje stránky, a možno aj trochu motivácie k cvičeniu. Nikdy som si nepomyslela pred rokom že to dotiahnem až sem a ráno vstanem o 6 si zacviciť aby som bola o 8mej išla do práce. Ďakujem Miro, že si sa dočítal až tu. Samozrejme nemôžem tu vypisovať všetky jedlá lebo je ich nespočetne veľa. Čo sa týka vody- tak pijem hlavne bylinkové čaje, a vodu alebo vodu s citronom, v lete mineralky. Neviem to odhadnut aké množstvo ale koľko si telo pýta tak toľko. Cca 3l ked cvičím asi aj omnoho viac. Doma sa mi osvečilo cvičiť aj spevnovacie cviky, či už na brucho alebo zadok- step aerobic.
  Želám ešte veľa čitateľov/iek a hlavne motto: Peniaze vynaložené na zdravie nebudú nikdy vyhodenými. Ahoj

 140. Jana hlavne hratulujem k perfektným výsledkom a dobrej životospráve. Chudnúť na kilá pri športovej záťaži býva ošemetné a najmä ak sa už blížiš cieľu, tam sa zvyčajne chudnutie začne spomaľovať. Kým padá pás, váhu by som vôbec neriešil na tvojom mieste. Určite po roku je dobré začať brzdiť proces chudnutia, je dobré že navyšuješ príjem energie tak, aby neskôr mohlo byť ešte o niečo viac. Možno by sa dalo uvažovať o veľmi pomalom ústupe od 5 či 6 jedál za deň na 3 jedlá za deň – treba vyskúšať čo ti bude sedieť viac. Nuž a hlavne nepoľavovať na športových výkonoch. Držím palce v dosahovaní cieľov – radšej na centimetre, ako na kilá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.