chudnutie-ako

Výpočet bazálneho metabolizmu

Pri chudnutí často hovoríme o príjme energie. Koľko „kalórií“ môže človek zjesť, aby nepribral? To sa dá aspoň približne vypočítať. Teoreticky. V praxi je to nemožné! Odporúčam vám, nepokúšajte sa počítať si bazálny metabolizmus! Je to celkom zbytočné.

V amatérskych podmienkach sa nedopátrate reálne použiteľného čísla. Viete prečo?

Bazálny metabolizmus je ešte menej dolapiteľný údaj, ako ženský orgazmus. :-)

Nie je problém do vzorca vložiť údaj o výške, váhe, veku a vypočítať si bazálny metabolizmus. Ako výsledok dostanete číslo, ktoré nič nehovorí o vás. Veľa žien má po diétach spomalený metabolizmus. Inými slovami teda váš výpočet nemôže zohľadniť vašu minulosť. Tým pádom už nič nevyrátate.

Pozor pri výpočte bazálneho metabolizmu...

Nevyužívajte výpočet bazálneho metabolizmu ako základ pre diétu pri chudnutí! Tento článok je informatívny. Bazálny metabolizmus je skôr teoretická hodnota pre odborníka. Bez hlbších znalostí nevyupočítate, ako pokryť potreby organizmu spojené s životnými funkciami, prácou, pohybom, činnosťou.

Príklad, prečo to nezrátate: Predstavte si, že vám výjde číslo, že by ste mali denne zjesť 5000 kJ energie. Toto číslo platí pre situáciu, že by ste ležali na posteli a nič nerobili.

 • Aj keby to číslo bolo celkom presné, stále neviete, akú máte skutočnú potrebu sacharidov, bielkovín a tuku. Už viete z iných článkov, že si nemáte počítať celkovú energiu, ale jednotlivé živiny!
 • Ak budete len ležať, dosť pravdepodobne sa váš metabolizmus spomalí a celý slávny výpočet stratí zmysel.

Takže potom sa (väčšinou dietárky) snažia k výslednému číslu bazálneho metabolizmu prirátať ešte výkon. A potom rátajú, koľko energie im zaberie práca, koľko šport, domáce práce, alebo posedenie. Je celkom jazné, že tieto čísla sa vyrátať presne nedajú.

 • Výdaj energie sa nedá vyrátať presne, lebo záleží na vašej hmotnosti, kondícii, stave metabolizmu a mnohých ďalších faktoroch. Aj keby ste si vyrátali že máte navyše k bazálnemu metabolizmu prirátať trebárs aďlších 4326 kJ, toto číslo nebude ani vzdialene blízke nejakej presnosti. A okrem toho:
 • Príjem energie sa nedá rátať presne. Potraviny v kalorických tabuľkách zrátané iba približne. Ve ďtrebárs banán má iný obsah energie ak je nezrelý, iný keď je zrelý a ešte raz iný keď už je „tigrovaný“, čiže začína prezrievať. NAVYŠE: Váš tráviaci systém z potravy živiny vždy „vytiahne“ trocha inak. Zjete niečo, čo vás preženie a dosiahnete iné „čísla“, ako keď trávenie funguje perfektne. Alebo ste v strese a trávenie je hneď iné, ako by bolo v pokoji.

Preto je akýkoľvek pokus o laické posúdenie bazálneho metabolizmu zbytočné. Nič vám to nepovie, nič z toho neviete vypočítať a nemáte ako upraviť svoj život na základe tejto informácie.

Skôr, než začnete čítať a počítať, tu je výsledok: bazálny metabolizmus sa zvykne pohybovať na úrovni 6200 až 7500 kJ. Ak by vám vo výsledkoch cez vzorce vyšlo menšie číslo, radšej ho ignorujte…

Tak, ako vo všetkom, aj pri chudnutí (športe, stravovaní) sa pracuje s organizmom. To znamená že aj jeden človek môže mať jeden deň taký a iný deň iný výkon, náladu, schopnosti. Nič neplatí presne. Ešte horšie je, ak sa pokúsime veci vypočítať cez univerzálne platné čísla.

Pokus o spriemerovanie mnohých ľudí tak, aby výsledný vzorec platil pre každého človeka aspoň približne je úctyhodný. A tak potom výsledky môžu dopadnúť podľa rôznych koncepcií rôzne.

A tak vzorce v ďalšom texte uvedené považujte skôr za ilustráciu toho, že tento parameter je dosť ťažké stanoviť.

V profesionálnej obezitologickej praxi sa bazálny metabolizmus stanovuje vzorcami s desiatkami premenných. V nich sa zratúvajú parametre získané viacerými telesnými vyšetreniami. Taký výsledok už môže byť číslo, ktoré je dosť presné. No pomocou univerzálneho vzorca… Obávam sa, že nám neveľmi pomôže. Prikladám tabuľku z knihy Základy klinické obezitologie:

Sú to staršie vzorce, napriek tomu sa používajú. (Výsledky sú v kcal, takže pre kJ ich nakoniec násobte číslom 4,2).

Je potrebné vedieť, že napríklad vzorec známy ako Harrisova a Benediktova formula je dnes asi jedným z najpoužívanejších. Napriek tomu sa vie, že

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • výsledok výpočtu bzálneho metabolizmu mierne podhodnocuje zdravých mužov a ženy vo vyššom veku a
 • mierne nadhodnocuje mladých ľudí.

Inými slovami to znamená, že

 1. ak by ste si podľa tejto rovnice vyrátali bazálny metabolizmus presne a
 2. ak by ste si vedeli presne pripočítať aj váš energetický výdaj (pohyb, šport, myslenie a iné energetické žrúty)
 3. tak by ste aj tak nezískali celkom presný výsledok, pretože proste pôvodná rovnica je nepresná.

Preto sa bazálny metabolizmus neoplatí používať. Možno vám odhadne, akú zhruba spotrebu má vaše telo tesne po prebudení…

Bazálny metabolizmus vám vyráta aj osobná váha

Dnešné digitálne váhy – a nie len tie najdrahšie – vedia vyrátať okrem iného aj váš metabolizmus. Najlacnejšie riešenia jednoducho dosadia vaše výsledky do niektorého zo vzorcov. Taká váha totiž pozná váš vek, výšku, hmotnosť. Takže vložiť to do vzorca naozaj nie je problém.

Výpočet bazálneho metabolizmu (BMR) na osobnej váhe
Na obrázku vidíte, že môj bazálny metabolizmus je v tejto chvíl 1648 kcal. Toľko by som spálil poležiačky v posteli. Z toho čísla však neviete podomácky nijako vyrátať, koľko toho vlastne máte zjesť. Marketingovo teda je taká váha lákavá – dietárky sa potešia, že budú mať presné číslo. Ale to je všetko. Koniec hry…

Lenže znova sme pri tom istom, čo vždy. Výha vám ukáže, že máte zjesť trebárs 1200 kcal. Ako si k tomu chcete pripočítať správne množstvo jedla? Pretože jesť toľko, koľko ukáže „bazál“ to by bolo na hlbokú podvýživu. Ak by ste si podľa tohto výpočtu nastavili diétu, riskujete zdravie.

Preto sa v praxi výsledok bazálneho metabolizmu zvykne násobiť nejakým koeficientom. Okolo 50% sa môže pripočítať u pacientov v nemocnici. Tí väčšinu dňa ležia a časť ich energetickej spotreby ide na ochorenie, rekonvalescenciu alebo ak je napríklad horúčka, tiež sa musí počítať s vyšším metabolizmom. Ak ste zdravý a aktívny človek, miniete určite oveľa viac, než ležiaci pacient.

Všimnite si, že aj ležiaci pacient potrebuje prijať minimálne toľko, koľko je jeho bazálny metabolizmus plus najmenej polovicu bazálneho k tomu. Keby bazál bol 1000, tak aj ležiaci človek potrebuje 1500. Prečo to zdôrazňujem? Pretože večné dietárky niekedy v diétach idú práve na takéto nezmyselne nízke čísla. A tým si ublížia. Ako? Spomalia si metabolizmus čo inými slovami znamená rozvrat normálneho fungovania tela.

Odporúčam, aby ste tieto čísle považovali za absolútne minimum. Pod tieto čísla by ste v diéte nemali ísť. Teda bazál + 50 percent bazálu. Radšej oveľa viac.

Čo je to bazálny metabolizmus?

Bazálny metabolizmus je inými slovami kľudová energetická spotreba. Je to množstvo energie, ktoré organizmus potrebuje minúť pre základné životné funkcie a pochody v organizme (dýchanie, trávenie, regulovanie telesnej teploty a pod.) za úplného telesného aj duševného pokoja, bez pohybu, v spánku. 

Bazálny metabolizmus nám teda povie v číselnom vyjadrení, „zlaté pravidlo“ pri znižovaní hmotnosti:

Príjem energie nesmie byť vyšší, ako výdaj energie.

Ale… Ale už sme si povedali, že toto pravidlo nie je v domácich podmienkach možné vyrátať. Rôzne inteligentné hodinky, cvičiace stroje či mobilné aplikácie sa síce pokúšajú vyčísliť, koľko energie ste minuli. Nemyslite si však, že to ukážu čo len trocha presne. Vždy je to odhadometria. Len sa posaďte na bicykel, alebo choďte na prechádzku. Merajte to viacerými prístrojmi naraz a potom sa pobavte aké pestré výsledky dostanete. Každý prístroj vám povie niečo celkom iné.

Vzorec na výpočet bazálneho metabolizmu

Pre ženy:

 • 18 – 30 ročné
  [(0,062 x hmotnosť v kg) + 2,036] x 1000
 • 30 – 60 ročné
  [(0,034 x hmotnosť v kg) + 3,538] x 1000
 • nad 60 ročné
  [(0,038 x hmotnosť v kg) + 2,755] x 1000

Pre mužov:

 • 18 – 30 rokov
  [(0,063 x hmotnosť v kg) + 2,896] x 1000
 • 30 – 60 rokov
  [(0,048 x hmotnosť v kg) + 3,653] x 1000
 • nad 60 rokov
  [(0,049 x hmotnosť v kg) + 2,459] x 1000

Získame číslo v kJ, ktoré by mohlo byť pomerne blízke bazálnemu metabolizmu. Ako ho však použiť? Ťažko. V zásade toľko energie by človek mal prijať, ak by 24 hodín z dňa len ležal a aby pritom nechudol a ani nepriberal.

Teraz k tomu číslu potrebujeme pridať našu fyzickú aktivitu. A tu začínajú dosť vážne problémy. Ako počítať energetický výdaj? Ťažko sa vám podarí presne zrátať svoj pohyb za deň a prepočítať ho na nejaké zmysluplnejšie čísla.

Teoreticky by ste mali k bazálnemu metabolizmu pripočítať energetický výdaj za deň. To znamená vstanete z postele, umývate si zuby, idete do práce, jete, trávite jedlo… Všetko to míňa energiu a mali by ste to započítať. Získali by ste číslo, ktoré by hovorilo o tom, koľko miniete za deň energie. Na prežitie, pri činnosti, premýšľaním… Toto číslo by hovorilo o tom, koľko stravy máte za deň zjesť, aby ste nepriberali a ani nechudli.

Na tento krok sa používajú vo vzorcoch rôzne zaokrúhlenia. Napríklad:

Bazálny metabolizmus vynásobíme hodnotou, ktorá vyjadruje stupeň fyzickej aktivity.

Stupeň fyzickej aktivity: Muži Ženy
sedavá (udržiavacia) 1,4 1,4
ľahká (menej ako 1 hodina denne) 1,5 1,5
mierna (hodina denne) 1,7 1,6
stredná (1 – 2 hodiny denne) 1,8 1,7
ťažká (viac ako 2 hodiny denne) 2,1 1,8

Výsledok je množstvo energie, ktorú potrebujeme prijať za deň pri určitej práci, aby sa naša hmotnosť nemenila.

Príklad:

Pani Jana má 35 rokov, váži 86 kg a meria 173 cm. Vykonáva aktivitu strednej intenzity, t.j. 1 – 2 hodiny denne a odhodlala sa schudnúť.

 1. Bazálny metabolizmus:
  [(0,034 x 86) + 3,538] x 1000 =  0,034 x 86 = 2,924 + 3,538 = 6,462 x 1000 =  6462 kJ
 2. Prirátame telesnú aktivitu:
  krok: 6462 x 1,7 = 10985 kJ

Čo s týmto výsledkom? Aj tu sa dostaneme do pasce. Mechanicky sa zvykne odporúčať:

 • Chceš schudnúť 2 kilá mesačne? Zníž príjem asi o 2200 kJ na deň. Jana by teda mohla začať chudnúť pri hodnote okolo 8785 kJ denne.
 • Chceš schudnúť 4 kilá mesačne? Udri mínus 4400 kJ denne. Jana by sa mala uskromniť na 6585 kJ za deň.

Veľkou chybou väčšiny ľudí, čo chcú schudnúť je, že nasadia tvrdú diétu. Nech tá slanina ide rýchlo preč. A ona nejde! Ak metabolizmus vyhodnotí, že je potravy nedostatok, začne šetriť. Spomalí mnohé procesy, telo prestane fungovať normálne. Preto nepodľahnite túžbe škrtiť príjem potravy.

Prax: veľmi pravdepodobne táto dáma diétuje a jej skutočný (nie vypočítaný) metabolizmus môže byť oveľa nižší. Pre ňu môže byť príjem 8 a pol tisíc kJ možno dvojnásobkom bežnej, ale nesprávnej stravy. Mala by však rešpektovať číslo okolo 8 000 kJ na deň aj za cenu že na úvod niečo priberie. Základom by malo byť najskôr znormalizovať činnosť svojho tela (činnosť = aj metabolizmus) a až potom skúmať, ako vyzerá.

Takže: pred chudnutím k lekárovi. Uistite sa radšej, či chudnutie je vhodné.

Pár slov o športe

A na záver ešte jedna príjemná informácia: Pravidelnou športovou aktivitou sa metabolizmus zvyšuje asi o 10%.

To je príjemná správa. Ak budete pravidelne športovať (aj rýchla prechádzka sa počíta) tak sa postupne vaše telo dostane do stavu, že môžete zjesť viac, ako keď ste predtým necvičili vôbec. Inými slovami: starý výpočet prestane platiť, pretože športované telo funguje lepšie. Môžete viac zjesť a jedlo sa použije na prevádzku, nie na tvorbu tukových zásob.

Žiaľ, znova platí aj to, že cvičenie si jednoducho presne nezrátate. To znamená, že šport:

 • vám prinesie veľa priaznivých účinkov na zdravie.
 • Zrýchli metabolizmus.
 • Zlepší kondíciu (mimochodom aj intelektuálnu).
 • Urýchli chudnutie.
 • Upevní zdravie nielen kostí a svalov, ale celkovo.

Ale nikdy sa presne nedozviete, koľko kalórií ste spálili. Práve preto nemá snaha vyrátať si presné čísla ako to s tým bazálnym metabolizmom vlastne – žiadny zmysel.

No a pár slov o cigaretkách

Fajčíte? Potešte sa. Svoje telo zaťažujete jedom a ničíte ho, čo má za následok ďalšie asi 10%né zvýšenie metabolizmu. Táto záťaž by pri chudnutí mohla vyzerať lákavo. Ale kto uvažuje s použitím mozgu, ten napriek tomu nefajčí. Je lepšie ak prestanete fajčiť a zhruba o 10% znížte príjem jedla. Neskôr, ak začnete športovať tých 10% zas získate. Je lepšie „hnať“ metabolizmus do normálneho výkonu športom, ako jedovatými plynmi. Či?

Nevyužívajte výpočet bazálneho metabolizmu ako základ pre diétu pri chudnutí! Tento článok je informatívny. Parameter bazálneho metabolizmu je skôr teoretická hodnota pre odborníka. Bez hlbších znalostí nevypočítate, ako pokryť potreby organizmu spojené s životnými funkciami, prácou, pohybom, činnosťou.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

83 Odpovedí

 1. Tento článok sa mi páči.Môžem k tomu len toľko povedať,že „KTO VYDRZI,TEN VYHRA“ a okrem toho je dôležitá pravidelnosť a určiý životný štýl a samozrejme nejaká pohybová aktivita.

 2. Mozem povedat ze som naozaj vdacna za poskytnutie takychto informacii. Dakujem :) len by som sa chcela spytat ako mozem brat do uvahy to ze sportujem kazdy druhy den? alebo je potrebne cvicit kazdy den?

 3. No konečne niečo poriadne. Čítal som veľa stránok o chudnutí, ale až táto ma uspokojila. S týmito relevantnými informáciami sa už konečne môžem do toho pustiť. Mám 47 rokov, 110 kg, meriam 182 cm a chcel by som sa dostať k hranici 90 kg. Držte palce, dnes začínam.

 4. ja mam prisnu diabeticku dietu,plavam vyse roka kazdy den skoro hodinu pri tepe urcenom na chudnutie a neschudol som ani gram,ani cm na pase

 5. Dakujem za clanok motivoval ma zacinam teraz. Verim ze je to ten najprirodzenejsi sposob chudnutia, prijem = vydaj, som rada ze teraz aj na potravinach je vsade napisane kolko kcal je kde. sice som zacala len prvy den ale mam z toho dobry pocit ze by to mohlo vydrzat dlho a nie ako ine diety!!

 6. Ahojte mam taku otazku, ak mi bazalny metabolizmus vysiel 3600kcal pri cviceni 3-5krat tyzdenne to znamena ked bicyklujem hodinu a spalim 1000kcal tak celkovy moj vydaj je 4600kcal za den?

 7. emkey bazálny metabolizmus je zvyčajne skôr teoretické číslo. k nemu treba prirátať výkon nielen v telocvični ale aj bežný pohyb. to spravidla nie je možné, aj keď vzorcami sa o to dá pokúšať. 3600kcal ako bazál je určite zlý výsledok, priveľa. a ak vám vyšlo to číslo v kJ tak aj to je podozrivo málo.

 8. Dobrý deň, Mirko,

  chcem sa opýtať jednu vec. ak mi vyšiel bazálny metabolizmus 6376 kj, pričom som vždy strážila, aby môj príjem energie nepresiahol cca 5500 kj – 6000 kj (takto som to mala zrejme odniekiaľ „zafixované“ ako nejaké číslo, pri ktorom sa chudne:) ), môže to znamenať, že nechudnem, pretože tiež „bežím v úspornom režime“ – teda jem zrejme málo?
  Ďakujem

 9. mersi bazálny metabolizmus je dosť ťažko uchopiteľné číslo. okolo 6000 kJ je časté odporúčanie na chudnutie, aj ja som niekedy v roku 2004 tak chudol, ale je to dosť surové obmedzenie stravy a akurát sa tým človek „spomalí“. Čo potom? Lepšie je chudnúť orientačný vhodný denný príjem mínus 2000 kJ. A tam vychádzajú čísla okolo 7000 až 8000 kJ na deň.

 10. Mirko, chcela by som sa Vas spytat. Mne vysiel BM cca 6300kj. Ked si naratam stravu, tak moj prijem sa pohybuje okolo 5000 kj. a podotykam, ze nie som hladna. Ked pravidelne jem, tak viac kj nevladzem. Spomalujem si metabolizmus? Nejde o to aby telo dostalo pravidelny prijem( aj mensie mnozstvo) a teda si nebude ukladat?
  Vdaka za odpoved.

 11. Katarina ak zjete 5000 kj a nie ste hladná tak by som to radil riešiť s lekárom. izolovane a naslepo ťažko radiť, ale povedal by som, že je to na podvýživu. Najlepšia cesta k problémom

 12. No to sa mi nezda, precitala som si definiciu podvyzivy a akosi to na mna nesedi. Nemam ziadne problemy, len chcem schudnut. A nabrala som asi len preto, ze som sa sice stravovala ako teraz (5000kj, 5x denne a zdravo) len tie dalsie kj som nahnala nezmyselnymi sladkostami a alkoholom.
  Ale vdaka za naror, normalne som sa zlakla

 13. je to nejake divne,mne vyslo 6002kj cize 1429 kcal musim prijat na bazal, a pritom dietu mam nastavenu na 1270 kcal a nizsie ist nemozem,povedala lekarka a neschudol som nic

 14. fero to je dosť surová diéta, ak pri nej nechudneš, tak niečo robíš zle.

 15. to mi dala lekarka,kvoli mojim chorobam a obden cvicim 3 hod.v posilovni (2 hod.cinky+hodina kardio)a obden hodinu plavem a bez efektu.asi to bude inzulinom co si picham,kedze som dm2.neviem,uz som z toho zufaly

 16. fero ajáj, pri dm2 je nutná diabetická diéta a to striktne. tam sa ťažko chudne, veľmi zlá kombinácia. dá sa, ale je to ťažké. v tejto oblasti veľmi nie som doma, tak radiť nechcem. držím palce.

 17. Zdravím, tento článok ma trochu zmiatol.
  Som muž, 45 rokov, 187 výška, 105 váha, aktivita sedavá

  Podľa výpočtu v „kalkulačke BMI“ na vašej stránke mi vyšlo ako normálne stravovanie (nie chudnutie) že by som mál prijať denne 8500kj

  Podľa vzorcu na bazálny metabolizmus mi vyšiel denný príjem na 12170kj

  Zdá sa mi to dosť veľký rozdiel, pravdepodobne som niečo nepochopil, kde som spravil chybu?

 18. Max ani jeden výpočet nie je a nemôže byť presný. v kalkulačke neviem čo ste zadali, ale normálne by malo byť okolo 10600 kJ a okolo 8000 kJ pri chudnutí. Predpokladám, že ste nechali zaškrtnuté pohlavie žena, tie vo vašom veku majú podobné čísla, ako uvádzate.

 19. Pardon, do kalkulačky som namiesto veku zadal výšku :-( (no amater)

  Chcel by som ešte vedieť či si mám k hodnote vypočítanej v BMI kalkulačke pripočítať aj to že cez deň som 60 minút na stacionárnom bicykli.

 20. ahoj mirko, chcem sa ta opytat, ci postupujem správne, som vacna dietarka, a mam znizenú funkciu stitnej žlazy, mam 27rokov, 57kg a výšku 164, chcem trošku schudnut, skor len tuky ale dolezite pre mna je, aby som jedla uz normalne. urobila som jedalníček, 1510 kcal
  požadovných kalarorí, 151kcal bielkovíny, 34 sacharidy a 151
  sacharídov. je to dobré??? toľko jedla, čo teraz mam zjesť som nezjedla za tyzden :-) nie je to veľa?

 21. janka ak máš poruchu funkcie štítnej žľazy tak na teba neplatia priemerné čísla a musíš svoj postup konzultovať s lekárom.

 22. oky Mirko, len približne, u zdravého človeka by takyto pomer, ktory som našla na tejto sranke mohol funogvať 151/151/34tuky? ja mam štítnu aspoň dúfam, dobre podchytenú. ďakujem za ochotu Mirko, si zlatý :-)

 23. janka neviem kde presne si našla tie pomery, mne sa veľmi nepáčia. pre štíhleho človeka je to dosť zlé.

 24. tu som to nejako prepočítavala, ale neviem, či dobre, zdá sa ti to veľa? áno, tiež si myslím, lebo evidentne to vychádza podľa tvojej kalkulačky na ◦52 gramov bielkovín,
  ◦405 gramov sacharidov a
  ◦64 gramov tukov.
  a toto rozdeliť na 5 dávok jedla. sranda aké to je jednoduché, ked človek chce viac pohnúť rozumom, nastavila som si to predchadzajúcich vecí a mala som krče tyždeň, ako mi to celé jedlo netravilo.

 25. janka áno, to už sú čísla, ktoré dávajú zmysel. Vzhľadom na to, že nejde o veľkú nadváhu je to návrh orientačnému zloženiu jedla pre zdravého človejka. Takže ak by ste chceli trocha chudnúť, ľahko môžete znížiť sacharidy možno na 300 gramov a tuk na 50. dôležité je jesť pravidelne, výhradne s nízkym glykemickým indexom a systematicky cvičiť.

 26. mirko ste poklad :-) už to idem pekne riešit, určite zo začiatku priberiem, lebo jem príserne malo, ako by som mala, tak uvidím, či to pomože… inak už som si na betón istá, že tie žaludočné problemy, nehorazné krče po celom bruchu a nafuknuté brucho bez vetrov, som mala z toľkých bielkovín, a ta som dala na jednú babu, čo tvrdila, že sa vyzná

 27. janka pridávajte si postupne po troche. ak máte spomalený metabolizmus, tak by ste naozaj z takého príjmu priberala.

 28. Ahoj, potrebujem poradiť: dnes som bola v centre zdravia, kde mi urobili kompletný rozbor svalovej, tukovej hmoty a % kostí…atď. a nakoniec mi vyrátali môj metabolický vek (ktorý mi vyšiel na 28 rokov, mám 36)…a bazálny metabolizmus, ktorý mi vyšiel na 960 (spodná hranica) – 1336 (horná hranica) kcal. Ako tak čítam tieto stránky, asi pekná blbosť, ale na druhej strane môj príjem je dlhodobo okolo tých 7000 + min. 2x do týždňa 45 cvičenie, a napriek tomu nechudnem :-( Je pravda, že občas zhreším, ale nie často, naozaj len príležitostne…a ani to nepresiahnem 9000 kJ (ktoré sú mi odporúčané na tejto stránke)…napriek tomu sa nič nedeje. Môže byť, že mám naozaj tak spomalený metabolizmus a tak nízku energetickú potrebu???

 29. ajka toto nikto nemôže odpovedať bez toho, aby sa spravilo vyšetrenie a analýza pár dní zápisu stravy. v zásade 7000 nie je veľa, ak je k tomu občas sladkosť a nepravidelné stravovanie tak to bude skôr podvýživa a pri nej sa ľahko priberie práve na sladkostiach.

 30. ďakujem za odpoveď, no veru, občas na tých sladkostiach zhreším :-( Tak si vstupujem do svedomia :-)))

 31. Ahoj, mna by zaujimalo, ze ako zistim, ci svoj metabolizmus nespomalujem. Priklad: Bazálny metabolizmus mi vysiel 7684 potom to vynasobim 1,8 = 13831,2…ale kedze sportujem, tak 7684 vynasobim 1,1(tych 10%) = 8452,4 a potom este vynasobim 1,8 = 15214,32. Ako si urcim hodnotu stravy aby som nespomalil svoj metabolizmus? 2 kila schudnut za mesiac sa mi zda malo, kolko teda, aby som ten svoj metabolizmus nespomaloval?

 32. petro ako píšem v úvode článku, tieto čísla sa nedajú vypočítať na laickej úrovni. Buď to treba dať trocha pomerať (ergometria a iné vyšetrenia) alebo sa riadiť priemernými číslami z kalkulačky BMI.

 33. Ahoj Miro
  skusal som zistit BMI to mam 31,7% co je nadvaha
  mam 26 rokov, výška 186 cm, váha 110 kg a podla vzorca mi vyslo bazálny metabolizmus 9826 KJ, cvicim 4x tyzdenne trenig- trening intezivný kruhový 45 min a 40 min kardio. mam to nastavene tak ze trening a kardio na stridacku ked mam iba kardio dam si stacionarny bicykel 50-60min na tep frek okolo 130-140, podla toho všetkeho mam 9826 x 1,8= 17687KJ a ked si dam tabulku jedal tak moj denny prijem je okolo 9600 KJ.
  strava :
  1. ranajky ovsene vlocky 100g + 2dcl mlieka polotučneho + 2dcl zeleny sypany caj
  2.olovrant bieli jogurt 150g nizkotucny
  o 12-13:30 trening
  3.obed prsia 200g + 100g ryze
  4.obed prsia 200g + 100g ryze
  5.obed prsia 200g + 100g ryze
  6.bieli jogurt 150g nizkotucny
  denne vypijem asi 5l vody
  teraz ako to mam zratat?? zatial a to musim zaklokopat civcenim a upravenou stravou zhodim za 2 tyzdne par centakov a asi 1,5-2 kg čiže za mesiac to je nikde medzi 3,5 -4 kg. tak sa pytam ze ci mam v strave niekde ubrat alebo ako zvišit ten vidaj? ďakujem s pozdravom Michal

 34. michal tieto druhy „kulturistického“ šialenstva, kedy neborák žerie len bielka a kuracie prsia sú dosť od veci. Ten tréning je dosť tvrdý, treba to konzultovať s trénerom, ten určí aj stravu. Tak jednotvárna strava nie je dobrý nápad. Zaraďte zeleninu, strukoviny a mäsa jedzte málo. Zrátať si to viete ľahko v kalkulačke energetických hodnôt na tejto stránke.

 35. Miro,
  Ďakujem za odpoveď, na tej zelenine popracujem a skusim ine kombinacie. Najsmutnejsie na tom celom je ze aj trening a stravu mi robil fitnes trener ktory tymto systemom radi ciuz muzom ale aj zenam :D
  ok ešte raz ďakujem za radu a pekny deň

 36. michal hej, to je slabé miesto, mnoho trénerov číta kulturistické časopisy, kde sa zdôrazňuje potreba proteínov, aby sa predali rôzne prípravky. v amatérskom športe to nie je vhodné. nehľadí sa na následky ako poškodenie imunity tvrdým tréningom a privysokou záťažou proteínovej stravy… u mladého to veľmi nemusí byť vidieť, ale výsledkom je tvrdý stres. nič zdravé.

 37. ten bazálny metabolizmus by som si chcela vypočítať. lenže je tam od 18 rokov …a ja mám 16.

 38. Carin Belluci tu ide najme o to akej si výšky a postavi, ked už si približne dospelej tak .. a ja používam Kaloricke tabulky – t.j. aplikácia v mobile je aj v google play aj app store free – tam mi to vypočíta všetky kalorie bielkoviny sacharidy a tuky,,, tiež vyžiada udaje a vypočita bazalny metabol., potom už len ako do denníka zadavam potraviny a z krasnym prehladom sato da :D

 39. Ahoj Miro. Ja som začala s chudnutím tento týždeň. Mám 27 rokov, výšku 158 cm a 67,5 kg. Pri akých hodnotách by som mala chudnúť? Neviem sa z tých vzorcov vymotať. Chodím 2x do týždňa na posilky – silový tréning (30 min) + aerobny trening (30 min). Ďakujeeeeeeeem

 40. dobry pan mirko tak som prestala s nezmyselnymi dietami a skusam podla vas chcem sa spytat chapem to dobre mam 168 cm 72 kg vek 34 vyslo mi ze by som mala zjest okolo 6300 kj takze ked zjem o 2000 menej budem chudnut dakujem pekne za odpoved chodim do posilovne 3 krat do tyzdna

 41. Pekný dník p.Veselý
  cca pred mesiacom som začala chodiť do fitka 3x do týžňa 30min kardio a 5 druhov strojov (väčšinou na zadok stehná lýtka a prestriedavam chrbát+ ruky, potrebujem schudnúť z nôh a zadku)mám 179cm, 34r, a momentálne 73kg snažím sa stravovať 5x denne problém je že som 2kg pribrala, netuším kde robím chybu, je pravda že som v podstate stále v strese mám 3 deti a občas sa starám o 5 (aj priatelové) sú zlatý milujem ich len keď sa to kombinuje s prácou občas mám pocit že mám 50r a nie 34r :) Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
  s pozdravom Erika

 42. Erika ak sa vám nezmenšil pás, tak je nejaká chyba v strave. Aj stres môže byť problém, ale najskôr by som hľadal problém v jedle napríklad dojedanie po deťoch, nevhodné zloženie jedla…

 43. Mirko
  v páse som príve schodla :) neviem či to môže byť tým že mám momentálne menštruáciu a puchnú mi ruky aj nohy…
  neviem .. uvidím o týždeň dva, dnešným dňom som si začala počítať Kj, dám si väčší pozor na to čo jem a asi sa budem musieť naučiť aj trocha oddychovať…
  ďakujem Vám za odpoveď a rady na tejto stránke :)
  s pozdravom Erika

 44. Erika počas menštruácie máte v tele viac vody a puchnutie nôh je tiež znakom zavodnenia. Takže vážite vodu. Ak ale to puchnutie nôh nie je bežná vec, tak ho konzultujte s lekárom, môže to byť znakom zdravotných problémov

 45. bazálny metabolizmus sa dá použiť pri výpočte denneného energetického výdaja, ktorý potom ukáže aspoň približne koľko energie za 24 hod. človek potrebuje,resp. vydá na svoju činnosť napr. 12 000 kj, potom si však treba spočítať energetický príjem – teda koľko energie prijíme človek za 24 hod. napr. 16 000 kj, jednoduchým porovnaním sa dá potom zistiť či energetická bilanica kladná – prijímam viac energie ako vydávam, alebo záporná, alebo je v norme.
  Treba mať však dispozícií tabuľky, kde sú rozpísané jednotlivé činnosti počas dňa a ich energetická náročnosť + rôzne koeficienty a tiež tabuľky na energetickú hodnotu prijatej potravy.

 46. Pripočítal som do toho + 5% k bazálnemu mezabolizmu kvôli športovej aktivite, výška 175, váha 59 kg.. toto vyšlo.. môže byť?

  UDRZANIE HMOTNOSTI voľný deň
  6943 kj
  1658 kcal
  SCHUDNUTIE voľný deň (70% príjmu)
  4860 kj
  1160 kcal
  _____________________

  UDRZANIE HMOTNOSTI V POSILOVNI
  12497 kj
  2984 kcal
  SCHUDNUTIE HMOTNOSTI V POSILOVNI (70% príjmu)
  8748 kj
  2089 kcal

 47. Palo v úvode článku píšem, že výpočet bazálneho metabolizmu v praxi nemá veľký význam.

 48. Dakujem. Chcel by som sa este opytat, ak napr. jeden den sa dostanem do stavu ze som nabral o 400 kcal viac nez by som mal a na druhy den sa mi podari mat o 400 kcal menej, tak vysledna hodnota bude nič? Myslim to tak ze ked telo teoreticky prijime podla istych vypoctov 400 kcal navyse ci podla toho isteho vzorca by malo aj 400 o spotrebovat viac. Alebo vydaj kalorii ide pomalsie napriek rovnakej metode ratania.

 49. Palo ak chcete chudnúť, potom je rozdiel 400 kalórií na deň dosť veľký, nekalkulujte takto. Normálne prijímajte primerané množstvo jedla a cvičte. Ak ste ale kulturista, potom má strava aj iné funkcie a tam sa treba riadiť pokynmi trénera. Výsledná hodnota ak zjete viac a vycvičíte viac môže byť nič, plus aj mínus. Podľa toho, čo kedy a ako zjete. Aj tu platí, že naslepo vám neporadí nikto. Vyrátajte si v kalkulačke BMI príjem a cvičte. Neporovnávajte vycvičené a znejdené čísla, nemajú žiadnu presnosť.

 50. Bohuzial tieto vypocty su slusne povedane na figu. Najlepsie si tento bazalny metabolizmus vypocitate ked budete priratavat vsetky kalorie co zjete a odratavat tie co presportujete. Po zhruba 3 mesiacoch uvidite kolko ste schudli/pribrali. Kilo tukoveho tkaniva je 7 700 kalorii. Jednoduchou matematikou dostanete bazalny metabolizmus na den. Ja som pri svojich dietach na taketo univerzalne vypocty doplacal. Po zopovednych 8 mesiacoch vazenia a pocitania viem, ze moj bazalny metabolizmus je iba okolo 1600 kalorii. Cize ak chcem chudnut musim ist pod tuto dennu hodnotu. Najlepsie sa mi osvedcilo prijat potravou denne okolo 1000 kalorii a tolko aj denne presportovat. Cize ist na 0. V pohode sa to vydrzat aj cele mesiace. So sportom je lahsie drzat 0 ako bez sportu 1000 kalorii na den.

 51. dobrý deň, chcela by som sa vás poprosiť o radu. Meriam 168 cm vážim 57 kilogramov a pravidelne (každý deň) športujem. Nemyslím si že by som nadmerne jedla ale nemožem schudnuť nadbytočné kilá. Mám sice svaly ale schovane su niekde hlboko pod tukom. V rodine nemam mať po kom štíhle stehná a zadok. dá sa niečo robiť ked mam zdedené „blbé“ gény?

 52. Lucia problém nebýva až tak v blbých „génoch“, ale skôr v „blbej“ kuchárskej knihe. Skúste analyzovať svoju stravu a zrejme tam bude chyba. Mimochodom 168 cm / 57 naozaj nesignalizuje nejaký vážny problém, skôr chyby vo výžive. Možno podvýživa + občasné výnimky?

 53. Dobry vecer.Chcela by som sa esze sptytat.Mam 20r. vysku asi 170cm a vazim 74kg.Takze mam nadvahu.Mam 8mesacne dieta o ktore sa staram neustale len ja kedze partner stale pracuje.Chcela by som aspon do leta schudnut aspon na takych 60kg.Od.vcera som zacala jest aspon 5krat denne v mensich davkach a pit aspon 2l vody.(predtym som neranajkovala len obcas okrem kavy nic len obcas a obedovala som okolo jednej.Potom som si zobla nieco okolo 5tej a potom az vecer okolo 8sme.takze nic moc) Zacala som aj cvicit.Kedze len zacinam tak pomaly aby som sa nadruhy den vedela hybat a nemala svalovku.Cvicim poobede 6 cvikov na brucho v zatial v dvoch seriach asi desat min. a potom si dam asi 30-50 vypadov a asi 15-20min beh na mieste.Mohla by som ak budwm takto postupovat schudnut? Dakujem

 54. Adriana prečítajte si viac článkov na tomto webe a budete vedieť čo robiť. Odpoveď na vaše otázky by bola veľmi dlhá. Ale stručne: ak budete mať dobre vyriešenú stravu, budete chudnúť. Ak k tomu pridáte vhodný šport, tým lepšie. Len nestrácajte čas brušákmi, tie sú fajn na svaly, ale neschudnete z toho.

 55. SOM CELKOM NOVY, TERAZ ZACINAM ,
  MAM 125KG,60 ROKOV, VYSKA 176, BMI CEZ 40 SOM TLSTY AKO…… VYSKUSAM TO PODLA TOHTO NAVODU A PO CASE SA OZVEM AKO SOM DOPADOL. ZATIAL DAKUJEM ZA INFORMACIE.

 56. Ahoj,
  mne vysiel bazalny metabolizmus 6252 KJ. Jem 5x denne, cca v 3 hodinových intervaloch. Hodnotu tej stravy väčšinou aj zjem (občas menej). Ale popri tom aj cvičím. 2x týždenne intenzívne s trénerom a 4x týždenne rýchla chôdza cca 7km za hodinu (tých 7km aj prejdem). Čiže keď odrátam tieto aktivity, tak môj príjem vychádza tak 4000 – 5000 KJ. Je to veľmi málo? Fnguje moje telo v tomto prípade v „úspornom režime“? Ďakujem za odpoveď

 57. Erika v článku aj v komentároch opakovane píšem, že pojem bazálneho metabolizmu nemá cenu vyratúvať. Nikdy sa nedostanete na nejaké rozumne uchopiteľné číslo, ktoré by vám mohlo v niečom pomôcť.

 58. Úplnou náhodou som sa preklikal k tomuto článku, a musím povedať, že je prvý, a asi jediný naozaj rozumne napísaný. Hlavne veci týkajúce sa „presného“ výpočtu metabolizmu, energetickej spotreby a potreby.
  Nie som žiadny veľký športovec, odborník na výživu ani dietológ, ale každému musí byť jasné, že výpočty nepomôžu. Jednoducho, treba prestať „žrať“, ale rozumne jesť, a hlavne začať sa hýbať. Pestrá strava, primerané množstvá. A nechcieť výsledky zo dňa na deň.
  Ďakujem za tento článok, malo by si ho prečítať viac ľudí, aj tzv. „odborníkov na výživu“.

 59. Dobrý deň. Chcem sa vas opýtať, neviem, ci budete vediet, pytal som sa vela ludi, ale zatial mi na moju otazku nikto neodpovedal. Mám už 29 rokov, výška 189,5 cm a hmotnosť 64 kg. Podľa doktorky som podvýživený, ale jem pestru stravu, bol som vždy chudý aj som zostal chudý. Ale najviac ma trapi to, že si nemožem najsť stálu robotu už 10 rokov. Chodím len na brigády. A to preto, lebo som akoby bez energie. Nemám žiaden „šmrnc“. Ľudia ma už odmalička komentujú – „Preber sa, nespi!“ Alebo : „Čo, ty už nevládzeš, to nemyslíš vážne?“ alebo : „Trocha života do toho!“ (ja si v duchu pomyslím, že trocha života som do toho dal, ale viac už nevládzem. Samozrejme to nemôžem hovoriť, lebo by ma vyhodili). Proste stále to isté dokola. Keď mi dajú nejakú robotu, napr. niečo ukladať na brigáde, tak robím, ako môžem, ale oni chcú (a to sa stále opakuje aj v iných firmách, nielen v jednej), aby som robil rýchlejšie, lenže mne to nejde rýchlejšie. Keď mi niečo dajú robiť, tak mám dosť pomalé reakcie, som rýchlo unaviteľný. Aj neurológ napísal do lek. správy, že …..reaguje MENEJ PROMPTNE.(tam som bol kvôli inému problému). Doma je to také isté, keď napr. vysávam koberec, robím to pomaly-ja rýchlejšie ani neviem-reakcia mojej mamy –„Ako keby sa ti nechcelo“ . Všetkým tým ľuďom, čo majú také komentáre na mňa by som doprial také isté spomalené reakcie, aké mám ja, aby vedeli, čo to je, nikto ma nechápe,. Tiež som bol na absolv. praxi, kde som robil kancel. prácu, tiež som bol pomalší než tá mladá baba, čo tam bola so mnou. Zatriedila listy do šanónov 3 krát rýchlejšie než ja. Tiež sa sťažovala pracovníčke, čo tam robila, že ona to nebude všetko robiť – vzhľadom na to, že urobila viac roboty než ja. Oni mi povedali (zamestnanci) – „Šak sa to naučíš, dôjdeš do toho.“ Bol som tam 2 mesiace a robil som stále pomaly a na kancel. Prácu si tiež netrúfam. Tiež som bol aj v práci v teréne, kde chodia autá – zistil som ešte ako 19 ročný a tiež mi to bolo vytknuté, že si nedávam pozor na autá – ale to je tým, že mám spomalené reakcie. Ešte nemám vodičák a ani by som ho zrejme neurobil, lebo tiež si vyžaduje rýchle reakcie na zmeny a mohol by som spôsobiť nehodu .

  Nič ma tiež v živote nebaví, nemám v sebe energiu, bez ohľadu na to, koľko zjem a čo zjem. Ak mám vykonávať nejakú činnosť, napr. napr. reagovať v priebehu práce na nejaké zložitejšie inštrukcie od nadriadeného, tak sa musím veľmi sústrediť, aby som ho pochopil, lebo sa mi stáva, že veľakrát to nepochopím. Tiež sa často stáva, že niekto povie vtip-a to sa stáva v 50% prípadov a ja nepochopím význam – neskoro mi to dochádza, alebo mi to vôbec nedojde o čo tam išlo, a ak by som povedal, že som to nepochopil, tak ten človek by to znova zopakoval a stane sa mi, že to zas nepochopím, preto ani nepoviem, že nechápem, lebo zas sa mi budú smiať, že „Ten je nejaký mimo…“ Mám spomalené myslenie, aj reakcie na zmeny – napr. vo futable som úplne ľavý-čiže reakcie a tiež sa strašne rýchlo unavím – obohrám si napr. 3 hráčov a už som hotový, unavený, stojím na mieste udychčaný, zatiaľ čo iní vládzu-preto už futbal nehrávam. Keby ste ma videli na ulici, tak by ste ma nazvali, že som chodiaca mŕtvola. Pri chôdzi sa vlečiem ako handra, cítim únavu. Vypočul som si už nejaké komentáre aj k tomu. Už si to dokonca aj ja myslím,že som chodiaca mŕtvola aj keď som si to nepripúšťal, je to tak, veľmi sa líšim. Je to na mne aj vidno, a ľudia na to aj reagujú, niektorí mi aj povedia – „…voľáký si smutný, čo sa stalo?“ – reagujú na to, že sa nejak moc nehýbem, vidia to a vyvoláva to v nich pocit, že som smutný. Ja už len preto, aby ma nerozoberali, poviem, že nie som smutný. Ľudia si vždy robia úsudky. A stále sa to opakuje! Nemám tiež prečo žiť, nič ma nebaví,cítim sa tu postupom času prebytočný, väčšinou len ležím doma. Som racionálny človek, depresie nemávam, ale fakt nemám chuť do života. Nie preto, že by som nechcel mať tú chuť, ale niečo je s mojím organizmom a ja neviem, čo. Neviem, čím to je, ale jedna pravda tu je a to je to, že mám vzhľadom na moju výšku príliš malú hmotnosť. Videl som aj také isté chudé typy ľudí ako ja, ale tí pracovali a reagovali na zmeny pružnejšie-promptnejšie, než ja. Tiež sa nedá povedať, že to moc preháňam, lebo sa viem objektívne pozrieť na seba a aj na okolie. Ešte chcem dodať, že keď idem do prírody, tak to nepovažujem za relax ako ostatní , pociťujem tam tiež únavu. Možno si čiateľ môjho článku povie, že som moc na seba kritický, ale toto je realita, naozaj nič nezveličujem. Inak som človek s nízkym tlakom, kde by tiež mohol byť súvis – ale videl som ľudí s nízkym tlakom a neboli na tom tak, ako ja, som introvertnejší typ, nie introvertný, ale videl som introvertov a vládali robiť. Takže tam tam tiež nebude zrejme chyba. Celiatik nie som zrejme, žiadne tráviace problémy, test mi vyšiel negatívny. Crohnova choroba nie. Niektorí si myslia, že sa len sťažujem ,že sa mi nechce robiť, ale nie je to tak.

  Na neurologii mi robili ortostatický test, merali tlak krvi v ľahu a v sede kvôli tomu, že keď sa postavím, tak ako keby sa mi mierne zatočila hlava-to sa mi stáva často. Preto sa musím nachvíľu zastaviť, eď sa postavím a asi po 3 sekundách to prejde, potom môžem ísť vykonávať nejakú činnosť. Tento test mi vyšiel negatívny, čiže v poriadku. Bolo mi povedané, že mám veľa tekutín piť, pijem a nič mi nepomáha. A je pravda, že vypijem veľa vody denne, aj 2,5 litra.

  A prečo to píšem na toto fórum? Kvôli tomu, že nám pocit, že by to mohlo byť spôsobené aj malým BMI, a pred rokom som bol na takej akcii, kde merali aj VISCERÁLNY TUK, a mali počítať aj bazálny metabolizmus. Meralo sa to prístrojom, ktorý človek chytil do obidvoch rúk a ukázalo sa číslo. Cez ten prístroj prešlo aj 100 ľudí – povedali tí, čo to merali, neprešiel som len ja a jedna staršia pani – dôvod bol ten, že som mal príliš nízku hmotnosť na výšku a vek. Povedali, že sa mi nedá BAZÁLNY METABOLIZMUS vypočítať(príp. odmerať na základe toho viscerál. tuku, už si to presne nepamätám).Tak si myslím, že by tam s tým mohol byť nejaký súvis, preto píšem na toto fórum. Tiež je pravda, že nemôžem pribrať, nech jem čokoľvek, Aj keď posilňujem, tak svalstvo mi moc nespevnie, ale cítim asi o 20 % viac sily. Ak mi dal cviky, ale rehabilitačný pracovník, tak som to cvičil na chrbticu, lebo mám skoliózu, ale prestal som, lebo prvý a druhý deň sa dalo ako tak, ale ďalšie dni som bol z toho unavený a už toľko nevládzem, aj keď je pravda, že chrbát sa trocha spevnil. Preto už necvičím, iba občas.

  Často si hovorím, keď idem po ulici, že všade je život, len nie vo mne… Ak mi z Vás niekto pomôže, budem mu vďačný do konca života.

 60. Ešte by som chcel dodať k predchádzajúcemu komentáru pre doplnenie, že keď so uviedol, že prešlo cez prístroj 100 ľudí, tak to znamená, že tým ľuďom to ukázalo hodnotu viscerálneho tuku-čiže nejaké číslo na tom displeji. Ale mne a tej staršej pani to neukázalo nič. Čiže sme boli zrejme mimo nejaký rozsah, ktorý je schopný tento prístroj stanoviť, resp. máme len málo viscerál. tuku – to si ale len ja tak myslím, idem na to podľa logiky.

 61. Jozef tu naslepo naozaj nedokáže nikto kvalifikovane niečo odhadnúť. Nízke BMI môže spôsobiť ťažkosti, ale len z BMI s nedá určiť nič. Odporúčam, obráťte sa na lekára s presným popisom príznakov, nech posúdi, čo to môže byť za problém. Niektoré vaše vety znejú trocha ako keby ste mali depresiu. Iné formulácie by neprekvapili od človeka ktorý má únavový syndróm.

  Hodnota viscerálneho tuku za tám asi stáť nebude. Skôr je pravdepodobné, že tie merania robili na nejakom bežnom a teda značne nepresnom prístroji. Zloženie tela sa meria ťažko.

  No a bazálny metabolizmus je údaj, ktorý vám naozaj nikto nevypočíta, všetko sú to len odhady z rovníc. Ak tí, čo to merali aj niečo predávali, tak viete čo sa asi dialo. Chceli predať a na pojem „pomalý metabolizmus“ počuje veľa tučných.

 62. Ahoj Mirko
  Konečne som sa dala na túto diétu. Pred tým som jedla stále len jedno varené jedlo za deň a potom ovocie a zeleninu. Nejedla som vôbec nič sladké a stále mi váha nespadla ani o 1kg. Mávam tréningy 4 krát do týždňa a žiadna diéta mi stále nezabrala :((
  Som z toho dosť smutná

 63. Klarisska ak vám nezabrala žiadna diéta, možno by bolo rozumnejšie nedávať sa na ďalšiu diétu.

 64. Dobrý deň,

  mám 23 rokov, 57,5 kg, výšku 164 cm. Rozhodla som sa schudnúť 1,5 kg. Chudnem 16ty deň, no pribrala som pol kila :D Do tejto diéty som vôbec necvičila, teraz cvičím takmer každý deň, väčšinou kardio približne 40 minút. Bazálny metabolizmus mám cca 5 500KJ. Začala som teda zvažovať možnosť, že naozaj asi nechudnem preto, že zjem málo a telo sa snaží vytvárať zásobu. Avšak ja naozaj netuším, ako sa so zdravými jedlami dostať na 5000 KJ. Napr. dnes:
  raňajky: nízkotučný jogurt + orechy,
  desiata: melón,
  obed: zeleninová polievka, grilované kuracie prsia + dusená zelenina,
  olovrant:mozzarela light + redkvičky,
  večera: tuniak vo vlastnej šťave + dve vajíčka
  – spolu 3600 KJ…… Chcem sa teda spýtať, ako je vhodné nahnať tie zvyšné chýbajúce KJ? mám si dať namiesto kuracieho masa ,,nezdravšie,,ale kalorickejšie bravčové? prípadne zaradiť do jedálničku malú porciu pečiva na dobehnutie KJ alebo ako?

 65. Milada v prvom rade čísla 23 rokov, 57,5 kg, výška 164 cm nedávajú nejaký logický dôvod na akékoľvek chudnutie alebo reštrikciu potravín. Ak sa chcete zabiť, tak taká „diéta“ môže byť pomerne efektívna. Veľmi varovným znakom bude keď už nebudete mať menzes. Pozrite si jedálniček na chudnutie, tu je na stránke celý týždeň. K tomu riadny pohyb a užite si mladosť v štíhlom tele, ktoré zrejme podľa čísiel máte. Ak ste si už medzitým metabolizmus nízkosacharidovou diétou poškodili, tak riešte najskôr to.

 66. Ďakujem Vám za odpoveď.

  Pridala som nejaké potraviny z Vašich článkov, uvidíme ako to pôjde ďalej. :)
  Čo sa čísiel týka – tak áno, na kilá je to celkom v poriadku, problémom je bruško. Mám miery 92-78-92. A nejak si s tým neviem poradiť….

 67. Milada 78 pás nie je ešte zdravotná pohroma, ale ak ho chcete zmenšiť, tak na to pomáha striktne vylúčiť cukor aj skrytý, takže sacharidy len pomalšie. A kontroujte aj tuk tak 50 gramov denne spolu maximálne. Dajte tomu čas a malo by sa to začať hýbať správnym smerom.

 68. Dobrý deň,
  mám 35 rokov, 164 cm a 79 kg. Kedysi som veľa cvičila a vtedy som mávala okolo 50-55 kg a bola som spokojná. Kvôli rôznym problémom som cvičiť prestala a začala som priberať. Viete mi prosím poradiť ideálny denný príjem, aby sa mi podarilo schudnúť, ideálne tak, aby som si nespomalila metabolizmus?
  Veľmi pekne ďakujem.

 69. Marcela poďme na to logicky. Píšete že ste cvičila a potom prestala cvičiť. Následne ste pribrala. Prvé čo mi napadá je že asi by to chcelo začať zase cvičiť. Nie skúmať jedlo. Tým radím naozaj začať. Lebo ak ste pri cvičení bola štíhla, tak vaša strava asi bola celkovo v poriadku.

  Niečo iné by bolo, ak sa okrem cvičenia niečo zmenilo. Potom to chce hlbší rozbor a možno v strave skontrolujte, či nejedávate niečo z oho, čo sa neodporúča. Ale ak vypnete pohyb a uškrtíte stravu tak to je vlastne zaručený spôsob ako si spomalíte metabolizmus.

  Predstavte si to ako peniaze. Výplata = strava, míňanie = šport. Ak stravu a šport máte v rovnováhe tak sa deje niečo ako obrat peňazí. Dostanete, miniete. Aj metabolizmus môže mať „obrat“. Ak by ste prestali míňať peniaze, začnú sa vám v banke hromadiť. To je síce príjemné, ale v našom príklade to znamená hromadenie tukového tkaniva. Ak teda chcete „schudobnieť“, museli by ste požiadať o výrazné zníženie platu. Dlhodobo to nebude asi dobrý finančný nápad. Ja viem, všetky príklady trocha krívajú ale asi tušíte čo chcem povedať.

 70. Ahoj Miro. Spravnou stravou podla tychto stranok som schudla po porode 25 kg. Potom sa vsak cislo zastavilo na 80kg. Mam 174 cm. 38 rokov. Bazal vychadza na 2000 kcal. Jem 5×cca1400 kj. Pomer bielkoviny/ sacharidy / tuky 20/40/10. Pravidelne. Sem tam kocka horkej cokolady. Nechudnem. Co robim zle? M.

 71. Marianna ak hovoríme o gramoch živín v jednom jedle, tak to by malo byť v poriadku a prečo sa chudnutie zastavilo takto zdiaľky neviem zistiť. Je tam denne aspoň tá hodinka chôdze alebo iného pohybu? Alebo tréningy párkrát do týždňa? Nuž a tiež je otázka či sa zastavilo chudnutie, alebo len pokles hmotnosti. Lebo niekedy klesá pás aj keď váha nejaký čas stojí – trebárs ak človek viac cvičí

 72. Je pravda, ze cvicim len dva krat za tyzden trx. Skusim sa este cela odmerat a uvidim co to spravi po 2 tyzdnoch. Mam aj vahu co meria svaly, ale tie mi neubudli ani nepribudli.

 73. Marianna TRX je výborný tréning na budovanie svalstva. Avšak je dosť problém kombinovať silové cvičenia a chudnúť zároveň. Ak chcete nabrať svaly telo potrebuje byť v dostatku energie. No a ak chcete schudnúť tak musíte byť v miernom mínuse. Takže treba si vybrať vhodný tréningový cieľ a tomu prispôsobiť aj stravu. Ak chcete chudnúť, choďte denne na hodonovú rýchlu prechádzku. To TRX môže zostať, ak vás baví, ale nepomôže vám schudnúť.

 74. Zdravím Vás :)

  mám dotaz, beriem na vedomie, že sa pohybujeme v orientačních číslach :)
  Bazálny metabolizmus mi vyšiel cca 6160KJ, denná aktivita (cvičím 5x týždenne kombináciu silového a cardio tréningu s trénerom aj skupinovky) cca 2500 KJ + trávenie cca 630 KJ. Po meraní na In Body mi vypočítali, že by som mala prijať při chudnutí a v deň cvičenia cca 6400 KJ, v deň kludu a regenerácie cca 5300 KJ
  Myslíte si, že to cca takto sedí, aby moje telo nehladovělo a malo dostatok živín?
  Som vegan, živím sa docela zdravo, sledujem si príjem bielkovín, suplementujem B12, D…. Doteraz som mala skor strach sa dosýta najesť a při docela ťažkých tréningoch sa mi moje telo zaseklo a nechudne už dlhšiu dobu(aj keď svaly sa rýsujú, ale stále to nie je ono po tom, čo do toho fyzicky vkladám) Preto som sa rozhodla počítať si jedlo a začať jesť.. len sa chcem uisťi´t, či je to takto správne
  Ďakujem :)

 75. Zuzi takto naslepo ťažko povedať čokoľvek. To že telo nechudne zisťujete na základe čoho? Váha sa nedá použiť, iba obvod pásu. Vegánska strava je v poriadku, ale chce to trocha šikovnosti aby vám vyšli živiny aspoň trocha rozumne – určite nemôžete rátať len celkový príjem energie. Ak vám ale vyšiel bazálny metabolizmus 6160 tak príjem ktorý vám navrhli by som asi spochybnil. Nepovažujem za múdre, aby ste sa stravovala energeticky rovnako ako by bolo primerané pre zhruba štvorročné dieťa. Iste, pri tak zníženom príjme začnete rýchlo chradnúť a tak máte pocit, že chudnete. Ale to nemá veľa spoločného so zdravím. Hlavne: čo potom? Keď schudnete?

 76. Dobry den. Niekde v diskusii som videla link na vypocet bazalneho metabolizmu, no neviem ho najst. Mne ho pocitala jedna pani, vysiel mi 1751 kcal. Moja vyska je 163, vaha 95 a vek 35 rokov. Myslite, ze to moze byt ok? Stravujem sa podla toho uz dva tyzdne a celkovo mam iba 1kg dolu. Dakujem.

 77. Marcela bazálny metabolizmus vám je prakticky nanič. Nevyrátate ho presne a nevyrátate presne ani príjem a výdaj. Môžete si zrátať metabolizmus tu: https://www.chudnutie-ako.sk/bmi/ aj s odporúčaním čo jesť. Za 2 týždne dať dolu kilo nie je tak zlé. Ak to teda je kilo tuku…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.